• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק קרן חירום (10-12 חודשי מחיה)

Fitch

משתמש בכיר
דירוג
3,005
שלומות,
אז למי שמכיר מהשרשור הזה: לסלק חלק ממשכנתא או להישאר עם המימון הזול?
יש ברשותינו "קרן חירום" שאינה מושקעת לטווח ארוך, אך מנופחת - כך שתנודתיות מסוימת בה נסבלת. קרן החירום אינה חלק המזומן בתיק-האחד וישנן רזרבות מזומן לעזרה תזרימית.

בחרתי מוצרים ישראלים כי ההשקעה היא במוצרים שקליים, דרך הבנק (ללא שמירה או מינימום) ולא מוכן כרגע להסתבך עם דוחות וכד' בשביל IB.

חשבתי על התיק הבא:
40% מניות. בחרתי בשוק האמריקאי לאחר השרשור הזה: האם הDax יכול לנצח את הסנופי? ולא רק.
  • 34% S&P
  • 33% NASDAQ
  • 33% RUSSELL 2000
50% אג"ח מדינת ישראל שקלי לא צמוד קצר ככל הניתן.
  • מח"מ 3.26 שנים.
10% אג"ח קצת יותר ארוך - מקצתו קונצרני, מקצתו צמוד מדד, מקצתו ריבית קבועה.
  • מח"מ 3.84 שנים.
הנחות:
  • השוק האמריקאי בולט לטובה, רחב מספיק, מציע מוצר מגודר לשקל בניגוד למניות כל העולם ובמחיר סביר.
  • בטווח הרחוק לא הייתי מגדר, אך בגלל שבטווח הקרוב השקל-דולר לא ברור בחרתי כן לגדר.
  • אני מאמין שהריבית תעלה תוך שנתיים-שלוש, לכן שומר על אג"ח עם מח"מ קצר.
  • לא מאמין בחברות ישראליות ובבורסה הישראלית, לכן רק 4% הולך לאג"חים - כאשר כל אחד חסר משקל כמעט.
כלים לביצוע:
סימולציה:
דעות/הערות/קללות?

אתה מתבסס על שנתיים של נתונים.
לא הסברת מה המטרה של התיק. לשמור על הערך שלו?

באופן כללי התיק נראה בסדר.

אני הייתי מחליף את ה-10 אחוז של האג"ח הארוך בביטקוין (על ארנק חומרה).
זה ייגדר קצת את הסיכון ובנוסף כמעט בכל תסריט האג"ח הארוך ייתרסק (עליית ריבית, סיום של QE).

לא ברור למה אתה כולל אג"ח קונצרני. ראה את הפוסט של הסולידית בנושא.

אני פשוט לא מבין את זה.
אף אחד לא מכריח אותך להחזיק קרן חירום, אז למה לעשות כאילו?
במקום להחזיק X שקלים בקרן חירום 50:50, אפשר להחזיק X/2 קרן חירום ב 100% חסרי סיכון, ושלום על ישראל.

מצטרף לשני האחרונים

באופן כללי התיק נראה בסדר.

אני הייתי מחליף את ה-10 אחוז של האג"ח הארוך בביטקוין (על ארנק חומרה).
זה ייגדר קצת את הסיכון ובנוסף כמעט בכל תסריט האג"ח הארוך ייתרסק (עליית ריבית, סיום של QE).

לא ברור למה אתה כולל אג"ח קונצרני. ראה את הפוסט של הסולידית בנושא.
תוכל להרחיב בקשה?

יש ברשותינו "קרן חירום" שאינה מושקעת לטווח ארוך, אך מנופחת - כך שתנודתיות מסוימת בה נסבלת.
סליחה על ההתערבות, חלק ממנה כדי להבין גם בשביל עצמי ("רוכב" על הפוסט)... שאלות תם:

אך מנופחת
1. מה הכוונה מנופחת? מה זה אומר?...

2. קרן החירום היא כמו בכותרת, יש בה מספיק כסף ל- 10-12 חודשי מחיה?
אינה משוקעת לטווח ארוך = מושקעת לטווח קצר. אתה מתכוון למק"מ או קרן כספית?

3. קרן חירום היא קרן חירום, אז למה לסכן אותה בכל מה שכתבת אחרי הפסקה הראשונה? (סיכון יחסי, את זה אני מבין).

4. כמו שאמרו מעליי ולדעתי יש משהו בדבריהם - למה לא לקצץ את קרן החירום ל- 6 חודשי המחיה המומלצים, ואת יתרת הכסף שהוא עכשיו לא בחירום לדחוף פנימה לתיק ההשקעות שלך, כלומר לשוק ההון?

קרן החירום אינה חלק המזומן בתיק-האחד וישנן רזרבות מזומן לעזרה תזרימית.
5. אז יש קרן חירום, יש פלח מזומן, ויש רזרבות מזומן תזרימיות?
או שיש קרן חירום ורזרבות מזומן תזרימיות (=פלח המזומן בתיק ההשקעות שלך)?

6. שאלה אחרונה אחרונה - כל מה שעשית הוא לסכן כמה שפחות את קרן החירום באג"ח שקלי קצר של מדינת ישראל ועוד כמה בינוני קונצרני וכו'...
זה לא מסבך אותך עם האלוקציה של האג"ח בתיק שההשקעות שעכשיו גם קרן החירום מתכללת/מתערבבת בו?
לא יודע. משהו בפוסט שכתבת מסובך לי. ואם זה מסובך זה כבר לא טוב. אני מאמין בזה קצת.

אולי אולי דמוי מזומן מאוד מאוד בטוח, ונזיל
מה כזה בטוח במזומן?
ב 100% חסרי סיכון
מה זה 100% חסר סיכון?
אתה מתבסס על שנתיים של נתונים.
לא הסברת מה המטרה של התיק. לשמור על הערך שלו?
לא ממש שנתיים. פשוט הקרנות צעירות.
המטרה של התיק היא לא להתנדף ולא להיחתך בקיצוניות במצב של משבר/עליית ריבית/אינפלציה/דיפלציה ושאר מקרי קיצון.
בגלל שיש סבירות לא גבוהה (אך לא אפסית) להשתמש בכסף, ניתן גם שישא מעט.
1. מה הכוונה מנופחת? מה זה אומר?...

2. קרן החירום היא כמו בכותרת, יש בה מספיק כסף ל- 10-12 חודשי מחיה?
אינה משוקעת לטווח ארוך = מושקעת לטווח קצר. אתה מתכוון למק"מ או קרן כספית?

3. קרן חירום היא קרן חירום, אז למה לסכן אותה בכל מה שכתבת אחרי הפסקה הראשונה? (סיכון יחסי, את זה אני מבין).

4. כמו שאמרו מעליי ולדעתי יש משהו בדבריהם - למה לא לקצץ את קרן החירום ל- 6 חודשי המחיה המומלצים, ואת יתרת הכסף שהוא עכשיו לא בחירום לדחוף פנימה לתיק ההשקעות שלך, כלומר לשוק ההון?
1. אנחנו לא רואים מצב שבו אחד מאיתנו באמת לא יעבוד 10 או 12 חודשים. 3-4-6 זה די והותר. ועדיין הסכום שיש שם מספיק בפועל ל10-12.

2. כן. לא, הכוונה שאני לא יכול לשכוח ממנה ל15 שנים ולכן לא מערב בה שערי חליפין או 100% מניות.

3. הסיכון בתרחיש אימים הוא שהיא תרד ל-6 חודשי מחיה המומלצים. זה סיכון שאפשר לחיות איתו.

4. איך זה (התיק הזה) שונה?
5. אז יש קרן חירום, יש פלח מזומן, ויש רזרבות מזומן תזרימיות?
או שיש קרן חירום ורזרבות מזומן תזרימיות (=פלח המזומן בתיק ההשקעות שלך)?

6. שאלה אחרונה אחרונה - כל מה שעשית הוא לסכן כמה שפחות את קרן החירום באג"ח שקלי קצר של מדינת ישראל ועוד כמה בינוני קונצרני וכו'...
זה לא מסבך אותך עם האלוקציה של האג"ח בתיק שההשקעות שעכשיו גם קרן החירום מתכללת/מתערבבת בו?
לא יודע. משהו בפוסט שכתבת מסובך לי. ואם זה מסובך זה כבר לא טוב. אני מאמין בזה קצת.
5. קרן חירום ורזרבות מזומן (כי אנחנו חיים ממשכורת אחת כרגע (תינוק ראשון - איך לא ליפול באתגרים הצרכניים? [שרשור מתגלגל]), ויש חודשים שמוציאים קצת יותר מדי ויש גם תרחישים שפתאום נצטרך הוצאה לא מתוכננת כמו דוד שמש או גיר לאוטו).

6. לא. כרגע אין לי תיק ממוסה אחר (והשאר ב100% מניות).

נראה לי שאתה מנסה לפצות על זה:
לא. כרגע אין לי תיק ממוסה אחר (והשאר ב100% מניות).

עם זה:

חשבתי על התיק הבא:
40% מניות. בחרתי בשוק האמריקאי לאחר השרשור הזה: האם הDax יכול לנצח את הסנופי? ולא רק.
  • 34% S&P
  • 33% NASDAQ
  • 33% RUSSELL 2000
50% אג"ח מדינת ישראל שקלי לא צמוד קצר ככל הניתן.
  • מח"מ 3.26 שנים.
10% אג"ח קצת יותר ארוך - מקצתו קונצרני, מקצתו צמוד מדד, מקצתו ריבית קבועה.
  • מח"מ 3.84 שנים.

תראה, אני מהאחרונים שחושבים שצריך קרן חירום במזומן. רק שים לב שתיק 50-50 הוא לא רחוק (בתשואה ובתנודתיות) מתיק 70-30 שהרבה אנשים אוהבים פה לעשות, ורק תוודא שזו אכן המטרה שלך עם הכסף הזה.

נראה לי שאתה מנסה לפצות על זה:
לא ממש.
בתיק לטווח ארוך הייתי מזרים כל רבעון עוד ועוד כסף וגם מאזן, לא מגדר ונותן משקלים אחרים (נגיד 70/30) ובוחר מוצרים אחרים במקצת.

רק שים לב שתיק 50-50 הוא לא רחוק (בתשואה ובתנודתיות) מתיק 70-30
בתיק הזה? לדעתי לפחות 25-30% פחות (תשואה ותנודתיות).

מה כזה בטוח במזומן?
קרן חירום בהחלט יכולה להשחק.
אפשר לשים אותה במכשירים צמודים אם ממש מתעקשים, אבל זה לא יבוא בחינם.

אני רואה שאתה לא באמת אוהב את הקונספט, join the club, יש פה לא מעט שסבורים כמוך.

מה זה 100% חסר סיכון?
לא אמרתי שיש דבר כזה משהו שהוא 100% חסר סיכון, כוונתי הייתה שחצי מהסכום יהיה כולו(100% ממנו) בנכסים חסרי סיכון.
בטווח הרחוק לא הייתי מגדר, אך בגלל שבטווח הקרוב השקל-דולר לא ברור בחרתי כן לגדר.
האם אתה בטוח שהגידור הזה מוריד את התנודתיות של התיק?

בשורה התחתונה:
תראה איזה פשרות אתה עושה בשביל Over-safety מחזיק במודע קרן גדולה פי 2 ממה שאתה צריך, מתפשר על מכשירים ישראליים, על גידור, אג"ח קונצרני ישראלי... באמת שווה לשקול לקחת חצי מהסכום לשים ב VT או משהו בסגנון וזהו. ולא לקרוא לו קרן חירום.

האם אתה בטוח שהגידור הזה מוריד את התנודתיות של התיק?
לא בשביל זה הוא שם.
אני חושב שהגורמים שמשפיעים על הדולר-שקל לא קשורים לגורמים שמעלים את הS&P. אני שם את הז'יטון שלי רק על אחד מהם.
לא לקרוא לו קרן חירום
נכון.
קרא לזה חד קרן חירום שהוא בכלל 40% תיק השקעות הרפתקני עם 100% מניות ו60% מסלול סולידי עם אג"ח מדינה קצר.

אני די מבולבל מכל הדבר הזה, לא יודע מה נחשב (קרן) חירום או לא
מדובר על תיק השקעות לכל דבר עם נקודות יציאה "פסיכולוגיות"
אני לא רואה איך צריך כסף "חי" בכל רגע נתון, גם אבדן עבודה ל 6 חודשים נותן לך חודש ואז עוד חודש ואז עוד חודש ואז עוד חודש ואז עוד חודש כדי למצוא חלק בתיק שלך שאפשר להנזיל בקלות
אם הייתי שכיר הייתי קובע שדמי אבטלה זה הקרן חירום עבורי
בתור עצמאי זה יותר קשה, לכן 2-3 חודשים זה כאילו הרף הגבוה עבורי
אם הגעתי לפת לחם בחודשים הללו, אז בסדר, הנושים שלי יחכו כמה חודשים, לא יקרה כלום, אף אחד לא מת מקצת אשראי :)

@קפה שחור הרעיון של קרן חירום הוא להתמודד עם המצבים בהם אין לך איך להתמודד במהירות. למשל תאונה חו"ח שבעקבותה אובדן כושר עבודה, חירום אצל קרוב משפחה שפוגע ביכולת ההשתכרות המיידית, מצב רפואי שדורש הוצאה מיידית, טוטאל לוס לרכב. בכל המקרים האלו, גם אם יש ביטוח, לוקח חודשים לקבל את הכסף.

@קפה שחור הרעיון של קרן חירום הוא להתמודד עם המצבים בהם אין לך איך להתמודד במהירות. למשל תאונה חו"ח שבעקבותה אובדן כושר עבודה, חירום אצל קרוב משפחה שפוגע ביכולת ההשתכרות המיידית, מצב רפואי שדורש הוצאה מיידית, טוטאל לוס לרכב. בכל המקרים האלו, גם אם יש ביטוח, לוקח חודשים לקבל את הכסף.
למרות שלכל התשלומים (מקרים) שציינת יש פער של חודש-חודשיים, כל זה פתיר במסגרת הזמן הזאת
אני לא אמליץ לאף אחד לא להחזיק קרן חירום של חודשיים-שלוש, למרות שאני אישית לא עושה זאת
מה שבטוח (מבחינתי) עד חצי שנה גג זה מעל ומעבר

@קפה שחור
בעסק, אתה לא מחזיק איזושהי נזילות כ reserve ?
בשביל לא להגיע למצב שיש התחייבות שאתה לא יכול לעמוד בה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
A קרן השתלמות בניהול אישי VS תיק השקעות VS גם וגם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
N קרן פנסיה, קופת גמל או תיק השקעות לאשה בת 60 שמקבלת פנסיית נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
T מחשבון - קרן השתלמות מול תיק ממוסה שוק ההון 2
י קרן השתלמות או תיק השקעות שוק ההון 51
J תיק דיוידנד דרך קרן סל - יתרונות וחסרונות. שוק ההון 40
א קרן השתלמות במעמד עצמאי לאחר סגירת תיק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש ייעוץ: העלאה בשכר / קרן השתלמות / פתיחת תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
אחד שתוהה הרבה חייל משוחרר- תיק השקעות אישי/ קרן פנסיה/ קופת גמל?! שוק ההון 3
I IRA קרן השתלמות - תיק השקעות קטן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O העברה בין קרן פנסיה לקופת גמל IRA - תיק צרכנות פיננסית 5
1337justme איזון תיק עם קרן השתלמות ופנסיה ושאלה לגביי אג"ח שוק ההון 7
S בחירת קרן פנסיה במקום אחר מאיפה שנמצא תיק ההשקעות שלי? צרכנות פיננסית 1
D קרן השתלמות או תיק השקעות? שוק ההון 9
A תיק מוגן מס (קרן השתלמות + קופת גמל) מול השקעות בחול שוק ההון 7
M סימולציה תיק ישראלי אל מול קרן זרה - דמי ניהול שנתיים שוק ההון 6
S קרן פנסיה - האמנם חלק מ"תיק השקעות אחד" ? צרכנות פיננסית 25
Oziris קרן השתלמות + פוליסת חסכון + התחלת תיק השקעות שוק ההון 3
lirb תיק השקעות מ 2 ניירות בלבד + קרן השתלמות שוק ההון 14
Y ניהול תיק ההשקעות דרך קרן השתלמות IRA שוק ההון 15
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0