• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שימושים אפשריים בהפסד קופת גמל להשקעה?

Myrath

משתמש רגיל
דירוג
450
השנה השקעתי בקופת גמל להשקעה, ופתחתי אותה בהפסד של כ7,000 ש"ח.
מכל החיפושים שלי בנושא הבנתי שמגן מס ניתן לניצול גם לאחר השנה הנוכחית (קצת דומה להחזר מס).

אם השנה רק עבדתי כשכיר וכרגע מקבל דמי אבטלה, האם יש רלוונטיות כלשהי להפסד הזה או דרך לנצל אותו?
לפי ההיגיון ומה שראיתי מגן מס אינו רלוונטי להכנסות כשכיר שאינו מושקע בשוק ההון - אבל לעיתים אלו טועים.

לפני כחודש פתחתי פיקדון ברירה (או מדד או אחוז רווח מסוים, לפי הגבוה) - במקרה שהפיקדון ייפרע
לפי הריבית הנומינלית ואחויב במס, האם מגן מס רלוונטי לזה?
או שככל שלא אבחר להשקיע בשוק ההון זה פשוט לא רלוונטי?

אין מגן מס בקופג"ה. ההכנסה ממנה היא ריבית ולא רווח הון, והפסד בה אינו הפסד הון

נשמע שבמקרה הזה כדאי להישאר בקופה.
על הרווחים שיהיו בה מעכשיו לא תשלם מס.

אין מגן מס בקופג"ה. ההכנסה ממנה היא ריבית ולא רווח הון, והפסד בה אינו הפסד הון
אז בעצם אני משקיע בSP דרך קופת גמל להשקעה - חשוף לסיכוני השוק כמו כל משקיע אחר, ממוסה כמו רווח הון במקרה של פתיחת הקופה, אבל הפסדים לא ישמשו מגן מס?
זה חסרון קריטי שאף פעם לא ראיתי שצוין בקופות גמל להשקעה...

אז בעצם אני משקיע בSP דרך קופת גמל להשקעה - חשוף לסיכוני השוק כמו כל משקיע אחר, ממוסה כמו רווח הון במקרה של פתיחת הקופה, אבל הפסדים לא ישמשו מגן מס?
זה חסרון קריטי שאף פעם לא ראיתי שצוין בקופות גמל להשקעה...
אתה גם זוכה לשלם דמי ניהול.
הקופג"ה היא רצף "יתרונות" בלתי פוסק.

נשמע שבמקרה הזה כדאי להישאר בקופה.
על הרווחים שיהיו בה מעכשיו לא תשלם מס.
לצערי עקב נסיבות מסוימות משכתי הכל לחשבון העו"ש והקופה נסגרה.
יחד עם זאת, הנקודה שאתה מעלה היא חשובה מאוד ואזכור אותה לעתיד, הגם שלהערכתי אם אשקיע בעתיד זה יהיה רק באופן בלתי אמצעי ולא דרך קופות גמל וכו'.
אתה גם זוכה לשלם דמי ניהול.
הקופג"ה היא רצף "יתרונות" בלתי פוסק.
כן, אבל זה החיסרון הזה מובלט בכל פעם שדנים בנושא, והוא גם חיסרון שנובע מהמוצר עצמו, ולא אקט של עוול פיסקאלי נטול הצדק שלא תלוי במוצר.
מהותית מדובר בהשקעה בשוק ההון שרווחיה ממוסים כרווח הון, אם הרגולטור החריג אותה באופן שרירותי ממגן מס זה אחד הדברים הראשיים שהייתי מעלה בדיון על קופ"ג להשקעה, ועד היום לא נתקלתי בזה.

לצערי עקב נסיבות מסוימות משכתי הכל לחשבון העו"ש והקופה נסגרה.
יחד עם זאת, הנקודה שאתה מעלה היא חשובה מאוד ואזכור אותה לעתיד, הגם שלהערכתי אם אשקיע בעתיד זה יהיה רק באופן בלתי אמצעי ולא דרך קופות גמל וכו'.

כן, אבל זה החיסרון הזה מובלט בכל פעם שדנים בנושא, והוא גם חיסרון שנובע מהמוצר עצמו, ולא אקט של עוול פיסקאלי נטול הצדק שלא תלוי במוצר.
מהותית מדובר בהשקעה בשוק ההון שרווחיה ממוסים כרווח הון, אם הרגולטור החריג אותה באופן שרירותי ממגן מס זה אחד הדברים הראשיים שהייתי מעלה בדיון על קופ"ג להשקעה, ועד היום לא נתקלתי בזה.
רווחיה ממוסים כריבית, ולא כרווח הון, והפסד הון זה מונח של רווח הון.
החיסרון הזה קיים גם בפוליסות חיסכון, הפקדה לקרן השתלמות מעל התקרה, ואם אני לא טועה אפילו בפיקדונות, כי כל הרווחים האלו מוגדרים כריבית.

ולמרות כל זה, אם אתה משקיע לטווח ארוך כנראה אתה תהיה ברווח, ואז החיסרון הזה נעלם.
דמי הניהול הגבוהים והעלויות הנסתרות הם חסרונות גדולים בהרבה לדעתי.

שני הדברים (ועוד הרבה חסרונות אחרים) הם חסרונות שנובעים מהמוצר עצמו, ולא אקט של עוול פיסקאלי.
מהותית מדובר בהשקעה בשוק ההון שרווחיה ממוסים כרווח הון
לא נכון.
מהותית מדובר בקופת גמל, על כל המשתמע מכך. איפה הכספים מושקעים בסוף לא רלונטי.
הרווחים גם לא ממוסים כרווחי הון.
זה אחד הדברים הראשיים שהייתי מעלה בדיון על קופ"ג להשקעה, ועד היום לא נתקלתי בזה.
זה אחד החסרונות שעולים הרבה פעמים בדיונים.
כנראה לא נתקלת בו כי הוא מהחסרונות הפחות משמעותיים, במיוחד בשנים עברו כש "השוק רק עולה".
אבל גם בתקופות של ירידות, זה חיסרון יחסית פחות משמעותי (לעומת שאר החסרונות), כי זה מוצר חיסכון לטווח ארוך ובטווח הארוך הסיכוי להפסד הוא הרבה יותר נמוך.

רווחיה ממוסים כריבית, ולא כרווח הון, והפסד הון זה מונח של רווח הון.
תודה לך ול @FreeAgent על המידע החשוב.
אם חשבתי שיש סיכוי שאני אלך על זה שוב, כרגע זה נראה לי חסר סיכוי.
על פיקדונות אין לי טענה, גם הריבית על הרווח והמוצר שונים מאוד בהתאם (ובמקרה של הצמדה למדד, אפילו בתכנית ברירה - אין מס כלל).
אשים יותר דגש על היבטי המיסוי להבא מראש.

לא נכון.
מהותית מדובר בקופת גמל, על כל המשתמע מכך. איפה הכספים מושקעים בסוף לא רלונטי.
הרווחים גם לא ממוסים כרווחי הון.
כוונתך למצב של שימוש בקופה בגיל 60?
כך או כך - זה מוצר הרבה יותר גרוע ממה שהערכתי כשנכנסתי לזה.
אבל גם בתקופות של ירידות, זה חיסרון יחסית פחות משמעותי (לעומת שאר החסרונות), כי זה מוצר חיסכון לטווח ארוך ובטווח הארוך הסיכוי להפסד הוא הרבה יותר נמוך.
אני גם צריך לזקוף לחובתי את השימוש במוצר הזה מתוך שאיפה להשאת רווחים בטווח בינוני (10-15 שנה) ולא מתוך כוונה לנצל את יתרון הליבה שלו, אבל פשוט מאוד הופתעתי מזה שלא נתקלתי בזה עד כה - בסופו של יום אין לדעת אילו אילוצים יבואו וכאן המיסוי הוא נקודה משמעותית.
תודה רבה על החידוד.

כוונתך למצב של שימוש בקופה בגיל 60?
לא רק, יש עוד המון הבדלים. למשל היכולת לעבור מסלולים בלי ארוע מס בקופגל"ה, דבר שלא קיים בהשקעה רגילה.

בסוף זה מוצר שונה שעובד לפי חוקי מס אחרים. אחד ההבדלים הוא שאתה משלם מס רק בסוף (במשיכה) ולא משלם בכל פעם שמוכרים נכסים וקונים אחרים במקומם, ומנגד (במידה מסויימת אולי בגלל היכולת הזאת) המס שאתה משלם בסוף הוא סופי ולא ניתן לקיזוז מול הפסדים אחרים (ולהיפך).
כך או כך - זה מוצר הרבה יותר גרוע ממה שהערכתי כשנכנסתי לזה.
עם זה אני לא מתווכח. זה מוצר גרוע, ונכתב כבר המון פעמים בפורום שזה מוצר גרוע.
אני גם צריך לזקוף לחובתי את השימוש במוצר הזה מתוך שאיפה להשאת רווחים בטווח בינוני (10-15 שנה) ולא מתוך כוונה לנצל את יתרון הליבה שלו,
לא בהכרח.
אני יכול להבין אנשים שמתשמים בזה גם לתקופה של 10-15 שנה. גם בתקופת זמן כזאת הסיכוי לצאת בהפסד הוא יחסית נמוך.

לא רק, יש עוד המון הבדלים. למשל היכולת לעבור מסלולים בלי ארוע מס בקופגל"ה, דבר שלא קיים בהשקעה רגילה.

בסוף זה מוצר שונה שעובד לפי חוקי מס אחרים. אחד ההבדלים הוא שאתה משלם מס רק בסוף (במשיכה) ולא משלם בכל פעם שמוכרים נכסים וקונים אחרים במקומם, ומנגד (במידה מסויימת אולי בגלל היכולת הזאת) המס שאתה משלם בסוף הוא סופי ולא ניתן לקיזוז מול הפסדים אחרים (ולהיפך).
תודה רבה, אין לי הרבה מה לומר חוץ מזה שצריך להשתדל לבחון גם דברים שנראים מובן מאליו, ועם זאת לא רציתי לדחות את הכניסה לשוק ההון.
בסופו של דבר גם פיננסית וגם במובן הכללי הרווחתי משוק ההון ואין חרטה, אבל בהחלט שיעור לעתיד.
אני יכול להבין אנשים שמתשמים בזה גם לתקופה של 10-15 שנה. גם בתקופת זמן כזאת הסיכוי לצאת בהפסד הוא יחסית נמוך.
זה לא הדבר הכי נוראי שיש וע"פ רוב זה עדיין עדיף מלא להשקיע כלל, אבל בוא נגיד שכשנכנסתי למוצר משיקולים כאלו ואחרים, כל החסרונות היו כבר גם ככה גבוליים:
גם דמי ניהול גבוהים מאוד, גם חוסר גמישות יחסי בהשקעה לצד חסרונות כלליים נוספים - אז זה קצת הקש ששובר את גב הגמל לגלות גם את זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
amidar שימושים שונים מהמקור למוצרים רגילים. התפתחות אישית 4
M זוג צעיר - אפיקי השקעה אפשריים? נדל"ן 3
F סיכונים אפשריים בהעברת פרטי ת.ז. לחברות הביטוח למטרת קבלת הצעת מחיר צרכנות פיננסית 24
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
י מכירת מניות בהפסד אך שער דולר יותר גבוה שוק ההון 6
D דיווח מס על מימוש כלל חשבון ב-IB בהפסד מיסים 1
O מכירת ESPP עם נאמן בהפסד מיסים 4
N מכירת RSU בהפסד מיסים 27
X פדיון קופת גמל להשעה ומכירת מניות בהפסד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
F ביצעתי מכירה של מנייה בהפסד ולאחר מכן ברווח לא היה קיזוז במגן מס שוק ההון 9
מ קיזוז הכנסה דיבידנד מחו"ל בהפסד הון בישראל מיסים 11
NightStyle ספיגת מכירה בהפסד דורשת דיווח מס? מיסים 4
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
K מיסוי נומינלי על קרן זרה - האם יתכן תשלום מס בהפסד שנובע משער המטבע? שוק ההון 7
א האם מכרתי ברווח או בהפסד? (מבחינת מס ובכלל) מיסים 5
Y מכירה "פיקטיבית" בהפסד? שוק ההון 27
ה מכירה ברווח ואז מכירה בהפסד מיסים 5
S העברת נייר בהפסד לברוקר אחר שוק ההון 18
נ קבלתי החזר מס בסוף החודש אחרי מכירה בהפסד מיסים 5
mudale222 האם יש אפשרות להכיר בהפסד של ריבית הלוואה לצורכי קיזוז מס רווח הון? שוק ההון 1
W דיווח על מכירה בהפסד צרכנות פיננסית 1
M ירושת תיק ניירות ערך בהפסד + החזרי מס לאחר המוות צרכנות פיננסית 23
T האם זה בהכרח נכון למכור את פוליסת החיסכון שלי בהפסד על מנת לעבור להשקעה בקרן סל? שוק ההון 7
noa877 האם בעקבות הירידות בשווקים והמשיכה של מבוטחים - בתי ההשקעות מוכרים בהפסד? שוק ההון 32
efrat מכירה של נייר בהפסד וקניה של אחד חדש שוק ההון 5
U היבטי מס - מכירה בהפסד שוק ההון 9
1337justme מכירה של מניות ישראליות בהפסד גדול כדי לקבל מגן מס על רווחי הון שוק ההון 16
G מחירה חלקית של מניה שחלק מהניירות ברווח וחלק בהפסד שוק ההון 2
ה דירה להשקעה בהפסד נדל"ן 35
מ מכירה בהפסד כאשר יש מגן מס שוק ההון 3
D מכירת נייר בהפסד ונייר ברווח שוק ההון 2
amidar העברת מגן מס ממכירה בהפסד בתיק אחד - לתיק אחר. שוק ההון 2
D שאלה - מניות שנקנו לפני 2003 ונמכרו בהפסד צרכנות פיננסית 2
Y הכרה בהפסד מניה שהפכה ללא סחירה שוק ההון 15
G מכירה בהפסד לצורך רכישה שוק ההון 13
yossik מה ההיגיון במכירת ני"ע בהפסד כדי לקזז רווחי הון ממכירת ני"ע שנמכר ברווח? שוק ההון 120

נושאים דומים

Back
למעלה