• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת

נשימה עמוקה

משתמש רשום
דירוג
4
אהלן,
יש לי למשל קרן סל אירית אשס.חוץ SPX 500 שנסחרת בבורסה הישראלית (מס' נייר בארץ 1159250). אני קונה יחידות שלה דרך מיטב, בית מסחר ישראלי.

יש לי מספר שאלות בנוגע לכך:

א. האם אני הבעלים רק של יחידת קרן הסל או גם הבעלים בפועל של כל המניות הקיימות בסל? כלומר הבעלים ממש של כל חברה וחברה....

ב. אצל מי הבעלות רשומה? אצל חברת בלקרוק? אצל הבורסה בארץ? אצל החברות עצמן שמאוגדות בסל?

ג. שאלה אפוקליפטית. במידה שמיטב קורסת או מדינת ישראל מושמדת והבורסה נסגרת, האם התיק ניירות ערך שלי נעלם או שהוא קיים ואני יכול לקבל אותו גם בארץ אחרת? כלומר האם יש תלות בין תיק המסחר שלי לבית ההשקעות דרכו אני סוחר או לבורסה שבה אני סוחר או למדינה שבה אני סוחר?

אשמח לתשבות מחכימות.
תודה

התרחיש הזה ועוד כמה דומים נדונו כבר בשרשור הזה

נראה לי שאם מדינת ישראל מושמדת הקרן סל שלך זו תיהיה הצרה האחרונה שלך
אני לא מקבל את הטיעון הזה.

יש סיכוי נמוך מאוד אבל גדול מאפס שבמקרה כזה הוא ימצא את עצמו כפליט.
יש הבדל עצום אם אתה פליט בלי כלום לעומת פליט עם כמה מאות אלפי דולרים.

אם כך,
לדעתי אין שום סיכוי שישאר לך משהו. הכסף שלך נמצא בבנק.
למקרה כזה עדיף לשמור מזומן (דולרי) או ביטקוין.

שאלה לא ממש תמימה
זו שאלה שמעבירה בתוכה מסר שלילי מאוד נגד המדינה {כיביכול היא עומדת לקרוס}
פורסמו תחקירים בעבר על גורמים איראנים שנכנסים לרשת בישראל במסוה תמים ע״מ לזרוע פחד בציבור!!!

פורסמו תחקירים בעבר על גורמים איראנים שנכנסים לרשת בישראל במסוה תמים ע״מ לזרוע פחד בציבור!!!
תאמין לי שכל הגורמים האיראניים בעולם לא זורעים בלבי פחד כמו הממשלה הנוכחית.

שאלה לא ממש תמימה
זו שאלה שמעבירה בתוכה מסר שלילי מאוד נגד המדינה {כיביכול היא עומדת לקרוס}
לא צריך גם להיכנס לקונספירציות.
אני אנצל את ההזדמנות לומר שלדעתי רוב האנשים לא מתייחסים מספיק ברצינות לתרחישי קיצון - כלכליים או גאופוליטיים.

הסיכוי לתרחיש קיצון בעשור הקרוב הוא נמוך יחסית, אבל הסיכוי לתרחיש קיצון ב 60 השנים הקרובות הוא כבר די גבוה.
רוב האנשים חושבים שאופק ההשקעה שלהם הוא 10 או 20 שנים לכל היותר. זה לא נכון. פרט לרכישת דירה, קשה לראות תרחיש שבו מושכים את כל הכסף מהתיק החוצה. כך שאופק ההשקעה הוא ככל הנראה "עד המוות" ואולי אחריו אם חושבים גם על ירושות.

הסיכוי להיתקל באירוע קיצון מתישהו הוא גבוה וזה בסדר גמור לעשות התאמות קלות למקרים כאלה.

מסכים איתך
ויותר מזה - יש סיכוי מאוד גדול שאפילו לא תמצא את עצמך כפליט באופן רשמי אלא פשוט תעבור לחו"ל בצורה כזאת או אחרת.
השאלה החשובה היא כמה מההון שלך תוכל לקחת איתך בקלות במקרה כזה.

זה נידון בעבר אחרי אוקראינה.

מיטב בעלים של המניות ברוב המקרים, לא אתה. אצלם רשום שאתה בעל המניה הספציפית.
לבורסה הזרה בה נרשמת המנייה תמיד יש רישום מי הברוקר בעל המניה, אבל רק לברוקר יש רישום למי שייכת כל מניה שבבעלותו באופן אינדיבידואלי. לרוב אין שיוך אינדיב' ישירות.

אם ברוקר, בנק ישראליים נסגרים אתה לא יכול להוכיח בעלות למניה\למכור ולהזרים את הכסף החוצה.
קנייה של יחידות זרות בברוקר זר\מניות דואליות תאפשר לך לפתוח חשבון בנק זר, ולהזרים אליו את הכסף מהמניות הזרות בברוקר זר שלא קרס\להמיר את הדואליות ליחידות זרות.

זאת בהנחה שבתור ישראלי תוכל לפתוח חשבון זר בארץ זרה, ושהברוקר הזר לא יסגור\יעקל לך את החשבון כישראלי, ושהברוקר הזר בעצמו לא קורס.

אבל רק לברוקר יש רישום למי שייכת כל מניה שבבעלותו באופן אינדיבידואלי. לרוב אין שיוך אינדיב' ישירות.
נכון אבל זה לא כל הסיפור , לדוגמא,

ביררתי פעם מה קורה ב IBKR, מפחד שהם יעלמו, כאשר אתה קונה מניות בנסדק. לפי מה שהבנתי.

IBKR קונה בשבילך ורושם אותם אצלו, בנוסף יש משהוא שנקרא (clearing house) במקרה האמריקאי זה Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) , הם אחראים לכך שהרישום נכון והכל מסודר. (בכל מדינה זה מוסד אחר, גם בישראל אמור להיות כזה). הם כמובן רושמים את זה בכמה מקומות לא רק במקום אחד.

בנוסף הם צריכים לעמוד ברגולציות שקיפות והגנת האינטרסים של לקוחות כפי שנקבע על ידי ה - Securities and Exchange Commission (SEC).
למשל הפרדה של נכסים של IB ושל לקוחות כך שאם IB פושט רגל או נעלם, הנכסים של הלקוחות לכאורה בטוחים.

ולבסוף יש את Securities Investor Protection Corporation (SIPC). שמבטיח לך הגנה עד נכסים בשווי של 500 אלף דולר.

IBKR מספק הגנות נוספות מעבר לנדרש בחוק,

הכל מפורסם אצלם. מיטב לא מפרסמים מה ההגנות שלהם להגנת הנכסים של הלקוחות במקרה של אסונות ?

נערך לאחרונה ב:
נכון אבל לא מדויק , לדוגמא,

ביררתי פעם מה קורה ב IBKR, מפחד שהם יעלמו, כאשר אתה קונה מניות בנסדק. לפי מה שהבנתי.

IBKR קונה בשבילך ורושם אותם אצלו, בנוסף יש משהוא שנקרא (clearing house) במקרה האמריקאי זה Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) , הם אחראים לכך שהרישום נכון והכל מסודר. (בכל מדינה זה מוסד אחר, גם בישראל אמור להיות כזה). הם כמובן רושמים את זה בכמה מקומות לא רק במקום אחד.

בנוסף הם צריכים לעמוד ברגולציות שקיפות והגנת האינטרסים של לקוחות כפי שנקבע על ידי ה - Securities and Exchange Commission (SEC).
למשל הפרדה של נכסים של IB ושל לקוחות כך שאם IB פושט רגל או נעלם, הנכסים של הלקוחות לכאורה בטוחים.

ולבסוף יש את Securities Investor Protection Corporation (SIPC). שמבטיח לך הגנה עד נכסים בשווי של 500 אלף דולר.

IBKR מספק הגנות נוספות מעבר לנדרש בחוק,

הכל מפורסם אצלם. מיטב לא מפרסמים מה ההגנות שלהם להגנת הנכסים של הלקוחות במקרה של אסונות ?
הכל נכון אבל הפרדת נכסים היא על כסף מזומן, לא על מניות - שהן נכס לכל דבר ועניין, ורשומים על שם הברוקר.
הברוקר רושם אצלו, וכמובן יכול להיות שרשום בעוד מקומות אבל בעיניי הבורסה - הברוקר בעל המניות והיא לא יודעת או לא חייבת לדעת מעבר.

לא יודע איך הSIPC עובד, אבל בכל מקרה הנכסים לא אמורים להעלם סתם כך פתאום - אבל אם הברוקר פושט רגל, לא יהיה פשוט להחזיר אותם, בין דרך הביטוח או דרך תביעתם.

לא יודע איך הSIPC עובד, אבל בכל מקרה הנכסים לא אמורים להעלם סתם כך פתאום - אבל אם הברוקר פושט רגל, לא יהיה פשוט להחזיר אותם, בין דרך הביטוח או דרך תביעתם.
עוד סיבה להעדיף ברוקר שמנהל נכסים רבים ושהסניף העיקרי שלו בארה"ב.

הכל נכון אבל הפרדת נכסים היא על כסף מזומן, לא על מניות - שהן נכס לכל דבר ועניין, ורשומים על שם הברוקר.
זה לא מדויק.
מניות של לקוחות הם לא חלק מנכסי הברוקר.
הברוקר לא יכול להחליט לעשות בהם כרצונו, ובמקרה של פשיטת רגל הנושים לא יכולים לקחת את המניות הללו.
הברוקר רושם אצלו, וכמובן יכול להיות שרשום בעוד מקומות אבל בעיניי הבורסה - הברוקר בעל המניות והיא לא יודעת או לא חייבת לדעת מעבר.
היא אולי לא יודעת, אבל במקרה של פשיטת רגל המניות הללו לא נעלמות ככה סתם. לרוב עדיין תיהיה דרך לבעל המניות לקבל אותן

כמו שציין @roneng ,

הפרדת נכסים במקרה כזה אומר שאם הברוקר פושט רגל אזי למרות שהמניות שלך אולי רשומות על שמו אבל הן לא חלק מהרכוש שלו והן מוגנות מנושים.

אבל זה אם אתה קונה מניות אמריקאיות בברוקר אמריקאי. אם אתה קונה לדוגמא מניה כמו IWDA:LN (מניות לא אמריקאיות) הקסטודיאן וה - clearing house של IBKR זה - Euroclear UK & Ireland (EUI).

בישראל למשל בנק דיסקונט מבצע את הרישום מניות של ניירות זרים במספר מקומות,

מי ה - clearing house ? אני מניח שאם הקסטודיאן הוא אמריקאי אזי זה בארה״ב ה -DTCC. מי משגיח על רגולציות כמו הפרדת נכסים, אין לי מושג.

איפה מיטב מבצעים את הרישום, צריך להיות מפורסם אצלם.

לסיכום,

1. אם המדינה מושמדת, פוף הלכה המדינה מעכשיו לעכשיו, רגע היא פה וברגע הבא היא לא פה, למשל על ידי פצצת אטום ואתה איכשהו ניצלת (כל הכבוד לך דרך אגב).
אם הברוקר שלך זר - אין לך בעיה. אחרת, אם תדאג לשמור סיכומי תיק מהבנק במקום שלא יפגע מהפיצוץ, למשל בבונקר אטומי (שוב, כל הכבוד). בסופו של דבר אם הנייר הוא זר אזי לדעתי יש הסתברות כנראה לא נמוכה שתקבל אותו בחזרה.
אם הנייר של חברה ישראלית, לא נראה לי שאחרי שהמדינה הושמדה הוא יהיה שווה משהוא.

2. אם הברוקר פושט רגל, בהינתן שלא היו שם שחיתויות וזיוף רישומים, זה אמור להיות שקוף לך, הרכוש לדעתי אמור לחזור בסופו של דבר.

3. אם הברוקר שלך גנב, למשל לא באמת רשם את המניות אלא רק שלח לך הודעה שהמניות נקנו, שמר את הכסף לעצמו וקנה איתו מכונית פורשה שנהרסה בתאונה ופשט את הרגל אחרי שהעביר את הוילה ורוב הרכוש למשל לאשתו, או שהוא הבריח את הרכוש לאיזה אי מגניב באוקיינוס האטלנטי ללא הסגרה וברח לשם ביאכטה שהוא קנה בכסף שלך . חייך, אכלת אותה.

4. המקרה בו ישראל למשל נכבשת ובהנחה שאתה הצלחת לברוח , תלוי ב - אם הברוקר לא ישראלי, אין בעיה. אם הברוקר ישראלי, תקווה שהוא הצליח להעביר את הפעילות לחו״ל לפני הכיבוש. אחרת, זה באמת מקרה מעניין אבל נראה לי שדומה למקרה ההשמדה, אם יש לך רישומים שהצלחת להבין אזי בסופו של דבר אולי תצליח לקבל את הרכוש.

והקטע הכי גדול בכל הסיפור, שזה שיקולים שהיו לי כאשר שאלתי את עצמי איפה לפתוח חשבון ברוקר. ולי יצא שברוקר זר ברוב המקרים לי אישית עדיף. והחיים יפים.

נערך לאחרונה ב:
זה לא מדויק.
מניות של לקוחות הם לא חלק מנכסי הברוקר.
לא אמרתי שהן חלק מנכסיו. אמרתי שהן רשומות על שמו בבורסה.
הברוקר עצמו מנהל רישום של מניה X על שם משה, מניה Y על שם דוד, אבל מסיבות של יעילות, יש להניח, לא ירשמו בבורסה כל מניה ומניה על שם אינדיבידואל
(וגם כי רק הברוקר רשאי לסחור, והוא נותן לך שירות).

אם מדברים על מידת הסיכון, אז נראה לי שהרבה מעל הסיכון של פגיעת מטאור או כיבוש ישראל, נמצא הסיכון של ניתוק המוסדות הפיננסיים בארץ ממערכת הסוויפט.
עיצומים על אזרחים ישראלים מהטעם שהמדינה לא מטפלת בהם משפטית הפכו ממדע בדיוני למציאות שככל הנראה עומדת להתרחב.
תרחיש של ממשל אמריקאי שמטיל סנקציות נרחבות על מתנחלים ומולו ממשל ישראלי ש"לא פוחד מדרך ארוכה" ומורה לבנקים להתעלם מהסנקציות, נראה לי לא מופרך בכלל.
ואז באמת שאלוהים ישמור. בפרט על השקל וגם על החשבונות בנק שלנו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15
I שאלה בנוגע לספטמבר בשוק ההון שוק ההון 13
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
R דעה בנוגע לבניית תיק השקעות + שאלה בנוגע לרכישת ETF שוק ההון 1
I שאלה בנוגע לרכישת קרן SSAC בדולר או שקל שוק ההון 4
לאונל שאלה טכנית בנוגע להעברת קרן מנוהלת ל-IRA שוק ההון 1
D רווחים ב - TD Ameritrade - שאלה בנוגע למס הכנסה מיסים 9
ס שאלה בנוגע למשכנתא נדל"ן 8
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
T שאלה בנוגע להגשת דו"ח למס הכנסה צרכנות פיננסית 7
Dinoman שאלה בנוגע לדיבידנדים שוק ההון 13
Wolfman שאלה בנוגע האופן בו מתעדכן שווי התיק שוק ההון 4
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
W שאלה בנוגע להתחמקות מסעיף אי תחרות ביציאה לחלת אוף טופיק 2
D שאלה בנוגע להבנת מסחר ב ETF שוק ההון 2
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
S שאלה בנוגע לתיקון 190 בניהול אישי צרכנות פיננסית 1
S שאלה בנוגע לקביעת היחס של EIMI+IWRD שוק ההון 39
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלה בנוגע למילוי טופס 161א' אוף טופיק 9
G שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 צרכנות פיננסית 29
G שאלה קטנה בנוגע לאקסולידית. אוף טופיק 2
G שאלה בנוגע לפפר. צרכנות פיננסית 60
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
S שאלה בנוגע לבחירת בית השקעות (מתלבט בין שניים) שוק ההון 10
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
I שאלה בנוגע לקרנות נאמנות ובתי ההשקעות שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה