• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4%

נשימה עמוקה

משתמש רשום
דירוג
4
היי, אשמח להעלות שאלה שמלווה אותי לאחרונה לגבי מחקר טריניטי וכלל ה4%.

לפי מה שהבנתי מהמחקר ניתן לחיות מתיק ההשקעות אם לוקחים את סך ההון הצבור ביום הפרישה וממנו מחשבים כמה זה 4%, ואת הסכום שיצא ממשיכים באופן קבוע למשוך פעם בשנה עם הצמדה לעליית האינפלציה. על פי שיטה זו למשל תיק של 100% מניות יחזיק ב98% ל30 שנה, וברוב המקרים התיק יהיה בסוף התקופה פי 10 ויותר.

השאלה שלי היא כזאת -
אם על פי המחקר בכל פעם שתיצמד לשיטה הזאת התיק יחזיק סטטיסטית ב98% ל30 שנה, אז לכאורה, ניתן פעם בכמה שנים לעדכן את הקצבה השנתית אותה מושכים, לא? לכאורה העיקר שהקצבה הראשונה בכל פעם תהיה 4% מהתיק, והסטטיסטיקה תתחיל מהתחלה! האם הבנתי נכון ואני צודק, או שפספסתי משהו ויש טעות בידי?

לדוגמא:
נניח שיש לי תיק השעות של 1,000,000 שח, ואני רוצה לצאת לפרישה על פי המחקר. אני מחשב כמה זה 4%, יוצא 40,000 שח משיכה בשנה, 3333.3 שח לחודש. את זה אני מצמיד לאינפלציה, שהיא למשל 3 אחוז שנתי, ולכן שנה לאחר מכן מושכים מהתיק 41,200 שח, ושנה לאחר מכן 42,436 שח וכו'.

בינתיים עברו כמה שנים התיק עלה ויש רצון לעדכן את המשיכה השנתית. למשל עברו 7 שנים והתיק עכשיו עומד על 1,500,000 שח. המשיכה הישנה עומדת כעת 47,762 בשנה. אך אם נאפס את התהליך ונתחיל אותו מהתחלה אז לכאורה נוכל למשוך 4% מהסכום החדש, 1,500,000, כלומר 60,000. ואת סכום המשיכה החדש נצמיד מעתה לאינפלציה ונרוץ עם זה קדימה.

לכאורה על פי מחקר טרינטי יש למשיכה הזאת אותה סטטיסטיקה, של סיכוי של 98% לשרידות של 30 שנה. ואחרי כמה שנים ניתן לעדכן שוב אם רוצים, ואז שוב, ושוב וכו'...

לכאורה הסטטיסטיקה תמיד נשארת אותה סטטיסטיקה בצורה עיוורת.

אשמח לתשובה =)

• אהבתי
Reactions: d4c
במילים אחרות, מה ההבדל בין שני המקרים הבאים:

א. איש שמתחיל עם 1,000,000 ומוציא 4% שהם 40,000, ואחרי 7 שנים כשהתיק גדל ל1,500,000 הוא מעדכן את ה4% ל60,000 ומתחיל מחדש.

ב. אותו איש שמחליט לא לפרוש כשיש לו 1,000,000 אלא לחכות עוד כמה שנים. ואחרי 7 שנים כשיש לו 1,500,000 שח הוא פורש ומושך 4% שהם 60,000 שח.

לכאורה שניהם אותו הדבר בדיוק.... לשניהם יש סיכוי של 98% שהתיק ישרוד 30 שנים. לא?

שלום וברוך הבא!
אני חושב שבאמת הצדק איתך, ואין הבדל. אבל:
(1) זה סטטיסטיקה, כמובן. אם תריץ מבחן שיש לו 2% סיכוי להיכשל 100 פעמים, בסבירות גבוהה תכשל :)
(2) אי אפשר לדעת מתי השוק יעלה, ומבחן טריניטי אומר שאחרי 30 שנה לא סיימת את הכסף לגמרי. כלומר בחלק מ- 98% ממקרי ה"הצלחה" תחגוג 30 שנות פרישה עם 110 ש"ח בתיק. לא תמיד התיק שלך בכלל יעלה.
אחרי שאמרנו זאת, אני מציע לך לקרוא את סדרת מאמרי safe withdrawal rate של ern שהם הרבה יותר מקיפים מטרינטיני המזדקן. אמ;לק הוא ש- 4% הרבה יותר מסוכן ממש שחושבים, ואני אישית הולך על שיעור משיכה של 3%.

א. איש שמתחיל עם 1,000,000 ומוציא 4% שהם 40,000, ואחרי 7 שנים כשהתיק גדל ל1,500,000 הוא מעדכן את ה4% ל60,000 ומתחיל מחדש.

ב. אותו איש שמחליט לא לפרוש כשיש לו 1,000,000 אלא לחכות עוד כמה שנים. ואחרי 7 שנים כשיש לו 1,500,000 שח הוא פורש ומושך 4% שהם 60,000 שח.

לכאורה שניהם אותו הדבר בדיוק.... לשניהם יש סיכוי של 98% שהתיק ישרוד 30 שנים. לא?
בהינתן טריניטי ולא מחקרים אחרים מעודכנים שהורידו את אחוזי המשיכה, מה שלא משנה כל כך לדיון.

לדעתי אתה טועה, אלא אם כן תעשה מחקר חדש על שיטת המשיכה שלך.

יש כמה שיטות משיכה, אחת כמו שציינת, משיכה קבועה צמודה למדד. עליה נעשה המחקר.

יש כמה מחקרים ושיטות אחרות, לדוגמא משיכה שמתעדכנת כל שנה אבל גם כשהתיק נמוך לא רק כשהתיק גבוה. מה שאתה מציע זה בחירה בשנים שבהם התיק גבוה והתעלמות מהשנים שבהם התיק נמוך. אני לא מכיר מחקר שנעשה על שיטת המשיכה הזו. אישית לא נראה לי שזה יעבוד מכיוון שאין בעצם הבדל בין שנה בה התיק גבוה לבין שנה בה התיק נמוך. לכן בחירה דווקא בשנים שבהם התיק גבוה נראית לי בעייתית. יש לך פה הנחה מוסווית שהתיק תמיד יהיה גבוה יותר מאשר בתחילה, דבר שהוא לא נכון.

אבל, אם תריץ את המחקר מחדש בשיטת המשיכה שלך, אולי תגלה שאתה צודק. לי אישית נראה שזה יהיה גרוע יותר.

אני גם ממליץ על הבלוג של ern, יש שם הרבה (יותר מדי...) מידע רלבנטי.

לגבי השאלה שלך, בעקרון אתה צודק שאפשר להעלות את המשיכה אם התיק עלה משמעותית, אבל אני לא מכיר עבודה שאומרת בדיוק בכמה, וזה יכול להיות מסוכן פשוט להגיד "פרשתי מחדש" בכל פעם.

הבעיה הסטטיסטית: השוק יותר נוטה להתרסקות לאחר עליות, ולכן אם אתה מעדכן את המשיכה ("פורש מחדש") ספציפית לאחר שהתיק צמח, אתה כבר לא דוגם מאותה התפלגות ולכן אולי הסיכוי לכשלון הוא כבר 20% ולא 2%.

(באותו אופן, אם אתה פורש כשהשוק ברמות גבוהות מבחינה היסטורית, כדאי להקטין את אחוז המשיכה)

היי, אשמח להעלות שאלה שמלווה אותי לאחרונה לגבי מחקר טריניטי וכלל ה4%.
אם אני לא טועה 4% צמוד למדד.
לכאורה הסטטיסטיקה תמיד נשארת אותה סטטיסטיקה בצורה עיוורת.
שאלה טובה. גם אני הסתפקתי בזה.
אבל זה לא ככה.
כי ככל שתעדכן יותר פעמים את המשיכות אתה מסתכן לפול לסטטיסטיקה 2% שהתיק יקרוס.
ככל שאתה עושה עדכון למשיכה שוב ושוב למשיכות יש סיכוי שתפגוש סטטיסטית את ה2%.
אם אתה לא מעדכן 98% שהתיק ישרוד 30 שנה.
גילוי נאות: לא מבין בסטטיסטיקה ולא למדתי ליב"ה.

כלומר בחלק מ- 98% ממקרי ה"הצלחה" תחגוג 30 שנות פרישה עם 110 ש"ח בתיק.
מדברים על זה פחות ממה שצריך לדעתי.
אם מבחן השרידות הוא שנשאר כסף בתיק, ולא משנה כמה, אז זאת לא דרך טובה לתכנן את המשיכה השנתית. לצערי, נראה שרבים פשוט משתמשים באחוזים המקובלים (3 או 4) בלי להבין אם זה נפגש עם המציאות (צרכי המושך) בצורה שהתכוונו.

בלי לעשות את החישובים, תכנון פרישה כזה הוא מסוכן בעיני.
1. המחקר מתייחס להשארות כסף בתיק ולא לשאלה כמה. יכול להיות שסכומי הכסף הם נמוכים מאד.
2. פורשים צעירים צריכים את הכסף להרבה יותר מאשר 30 שנה. בודאי כיום כשתוחלת החיים עלתה.
3. קיים סיכון משמעותי של ירידות בתיק בדיוק כשאתה פורש וזה יחסל לך את תכנית הפרישה.
אם אתה אדם סוליד מאד שיכול לגור בדירת שני חדרים, לאכול מג'דרה, ליסוע בתחבורה ציבורית ואין לך ילדים, סבבה. כמעט בודאות תוכל לצמצם את הוצאותיך לעת מצוא ולהסתדר או, לחזור לעבוד בשכר מינימום (או לא מינימום, לא משנה) כדי לא למשוך כסף ולהמשיך לשרוד. רובנו, לא כאלה ואנחנו כן צריכים מרווח ביטחון. לכן, או שצריך להקטין את שיעור המשיכה או, לעבוד במשרה חלקית כדי למלא את הצרכים הבסיסיים. וכמובן, לשמור על גמישות ככל שיש ירידות בשוק.
עוד טכניקה שהסולידית הזכירה היא, לבנות תיק של מניות דיבידנד. בסוג כזה של תיק, ירידות לא משפיעות על ההכנסה אבל תיק כזה מקביל לשיעור משיכה יותר נמוך.

המחקר מתייחס להשארות כסף בתיק ולא לשאלה כמה. יכול להיות שסכומי הכסף הם נמוכים מאד.
השאלה "כמה" היא לא משמעותית מ-2 סיבות:
1. מה שחשוב זה אם תצליח לשרוד או לא לשרוד ולא כמה תוריש לצאצאים שלך.
2. מסימולציות שביצעתי יש אופי מתבדר לתוצאה: ברוב המקרים התיק תופח באופן משמעותי ובמקרים שלא, אז במרבית המקרים הוא מתאפס.

כמו שאמרו לפניי, ern עשה סדרה שלמה על אחוז המשיכה הבטוח.
ספציפית, הוא גם פרסם פוסט על השאלה שלך בדיוק: "התחלתי עם אחוז משיכה מסויים, עברו X שנים, האם אני יכול לשנות את אחוז המשיכה?"
למשל, הוא מראה שאם אתה מושך לפי כלל ה 4 אחוז מתיק של 75% מניות, ולאחר 10 שנים התיק שלך (אחרי המשיכות) עלה ריאלית ביותר מ 25%, אתה כנראה תהיה בסדר, ותסיים את 30 השנה עם מעל לחצי מההון ההתחלתי שלך.

הוא עושה עוד מגוון אנליזות יפות מאוד שעשויות לענות על הרבה משאלותייך.
כמובן - רוב האנליזות שלו מתבססות על מידע היסטורי, שיכול להיות שלא ייצג בצורה טובה את העתיד.

קיים סיכון משמעותי של ירידות בתיק בדיוק כשאתה פורש וזה יחסל לך את תכנית הפרישה.
זאת לא קרן פנסיה, לירידה בתאריך ספציפי אין הרבה משמעות אם מושכים סכומים צנועים כל שנה או כשצריך.
ותסיים את 30 השנה עם מעל לחצי מההון ההתחלתי שלך.
כשאתה ממשיך למשוך 4% מהסכום ההתחלתי? או 4% בהתאם ליתרה בתיק? סליחה על חוסר הבקיאות...

כשאתה ממשיך למשוך 4% מהסכום ההתחלתי? או 4% בהתאם ליתרה בתיק? סליחה על חוסר הבקיאות...
כשממשיכים למשוך 4% מהסכום ההתחלתי (מתואם לאינפלציה).

לגביי השאלה השנייה:
הוא מראה, למשל, שעבור תיק 75% מנייתי, 3.25% הוא האחוז הכי נמוך ששרד היסטורית כל 60 שנה של משיכות.
כלומר, אפשר ברמה העקרונית להיות יחסית בטוחים שאפשר להגדיל את אחוז המשיכה ל 3% משווי התיק הנוכחי (בהתעלמות ממיסים), והתיק ככל הנראה ישרוד כל פרק זמן רלוונטי.
ern מספק גם ניתוחים יותר מורכבים, בהתבסס להיסטוריה של השוק, רמת התמחור שלו והנפילה מהשיא, אבל הם פחות מובהקים לדעתי, וצריך יותר שכנוע בשביל להאמין שהתוצאות הנ"ל יחזרו.

לא יכול להיות שבשני המקרים התיק יהיה באותו גודל אחרי 7 שנים.
במקרה הראשון משכת כ 300 אש"ח, לאן הם נעלמו?
וזה עוד לפני שמדברים על הפקדות שבטח היו במקרה השני.

ולגבי השאלה שלך על עדכון "נקודת היציאה", כמו שאמרו אם הסיכוי לכישלון הוא 2% ואתה "זורק קוביה" (מעדכן את המשיכה) 30 פעם, אז הסיכוי שלך להיכשל הוא עצום.

הבעיה הסטטיסטית: השוק יותר נוטה להתרסקות לאחר עליות, ולכן אם אתה מעדכן את המשיכה ("פורש מחדש") ספציפית לאחר שהתיק צמח, אתה כבר לא דוגם מאותה התפלגות
גם בלי קשר ל"פרישה מחדש", אם החלטת שאתה פורש אחרי שהגעת לסכום מסוים (ריאלית), תהיה הטיה לתקופות של צמיחה ולא פרישה בשנה אחידה. בכל מקרה מסכים שברגע שמשנים את כלל המשיכה צריכים להריץ סטטיסטיקות מחדש.

עריכה: עכשיו שמתי לב גם להערה בסוף, לא ממש ברור איך קובעים את אחוז המשיכה לפי כמה השוק גבוה היסטורית, מניח שזה מופיע אצל ern.
(באותו אופן, אם אתה פורש כשהשוק ברמות גבוהות מבחינה היסטורית, כדאי להקטין את אחוז המשיכה)

נערך לאחרונה ב:
1. המחקר מתייחס להשארות כסף בתיק ולא לשאלה כמה. יכול להיות שסכומי הכסף הם נמוכים מאד.
כמו שכבר ענו לך - מה זה משנה?
השאלה היא האם הכסף נגמר לפני שאתה מת או לא. אם אחרי שאתה מת נשארו שם 5 ש"ח או 5 מליון ש"ח, זה לא באמת מעניין. (ואם זה מה שמעניין אותך אז טריניטי ודומיו לא רלונטים אליך).
2. פורשים צעירים צריכים את הכסף להרבה יותר מאשר 30 שנה. בודאי כיום כשתוחלת החיים עלתה.
נכון. בשביל זה יש מחקרים אחרים שמדברים על טווחי זמן ארוכים יותר.
3. קיים סיכון משמעותי של ירידות בתיק בדיוק כשאתה פורש וזה יחסל לך את תכנית הפרישה.
אכן יש סיכון כזה. אבל דוקא אם זה קורה בדיוק כשאתה פורש המצב טוב ומאוד קל לתיקון (בהנחה שאתה פורש צעיר) - אתה פשוט חוזר לעבוד לעוד תקופה מסויימת עד שאתה סוגר את הפער.
הבעיה היותר גדולה היא כשהירידה קורית 10+ שנים אחרי שפרשת, כי אז קצת יותר קשה לחזור למעגל העבודה.
אם אתה אדם סוליד מאד שיכול לגור בדירת שני חדרים, לאכול מג'דרה, ליסוע בתחבורה ציבורית ואין לך ילדים, סבבה. כמעט בודאות תוכל לצמצם את הוצאותיך לעת מצוא ולהסתדר או, לחזור לעבוד בשכר מינימום (או לא מינימום, לא משנה) כדי לא למשוך כסף ולהמשיך לשרוד.
אני לא מסכים.
אם אתה אדם סולידי מאוד זה אומר שמראש תכנון הפרישה שלך סולידי ולכן אין לך מאיפה להוריד הוצאות.
דוקא אם אתה אדם שמוציא הרבה כסף יש ודאות מאוד גדולה שתוכל לצמצם הוצאות לתקופה מסויימת (יש לך הרבה יותר שומנים שאפשר לקצץ בהם).
עוד טכניקה שהסולידית הזכירה היא, לבנות תיק של מניות דיבידנד. בסוג כזה של תיק, ירידות לא משפיעות על ההכנסה אבל תיק כזה מקביל לשיעור משיכה יותר נמוך.
בוא לא נפתח עוד דיון על מניות דיבידנד ועל למה הטענה הזאת לא נכונה.

כמו שכבר ענו לך - מה זה משנה?
לך אולי זה לא משנה ואולי, כמו רוב הציבור, בגיל 70 זה לא כזה גרוע להסתמך על קצבת זקנה. בשבילי, השאלה כמה כסף יישאר לי למחיה בגיל מבוגר היא חשובה.

לך אולי זה לא משנה ואולי, כמו רוב הציבור, בגיל 70 זה לא כזה גרוע להסתמך על קצבת זקנה. בשבילי, השאלה כמה כסף יישאר לי למחיה בגיל מבוגר היא חשובה.
אני חושב שיש פער מאוד גדול בין מה שאני כתבתי למה שאתה ענית.
אני רק אמרתי שלפי טריניטי וכל שאר המחקרים, זה לא משנה כמה כסף נשאר *אחרי* שאתה מת.
כלומר כל עוד אתה יכול למשוך את הסכום השנתי הקבוע שלך, גם בגיל 70 וגם בכל גיל אחרי לפני שאתה מת, התוכנית הצליחה.
האם ביום שאתה מת נשאר בחשבון 5 אגורות או 5 מליארד דולר? זה לא משנה במחקר הזה (ובדומים לו).

כלומר אני אומר שמה שחשוב זה שישאר לך מספיק כסף למחיה (התיק לא מתאפס כל עוד אתה חי), זה לא חשוב כמה כסף נשאר אחרי שאתה מת.

זה לא חשוב כמה כסף נשאר אחרי שאתה מת.
התשובה שלך מזכירה לי משהו שאבא שלי אמר לי פעם על ההבדל בין פולני לליטאי.
פולני דואג שהוא ימות מוקדם. לכן, הוא מבזבז את הכס, כדי שחלילה לא ימות עם הון שהוא לא נהנה ממנו.
ליטאי, דואג שהוא יחיה מחר, לכן, הוא מעדיף לשמור על סכום שישמש אותו לשנים ארוכות.

התשובה שלך מזכירה לי משהו שאבא שלי אמר לי פעם על ההבדל בין פולני לליטאי.
נראה לי שלמרות שניסיתי להסביר לך מספר פעמים, עדיין לא הצלחת להבין על מה אני מדבר...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15
I שאלה בנוגע לספטמבר בשוק ההון שוק ההון 13
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
R דעה בנוגע לבניית תיק השקעות + שאלה בנוגע לרכישת ETF שוק ההון 1
I שאלה בנוגע לרכישת קרן SSAC בדולר או שקל שוק ההון 4
לאונל שאלה טכנית בנוגע להעברת קרן מנוהלת ל-IRA שוק ההון 1
D רווחים ב - TD Ameritrade - שאלה בנוגע למס הכנסה מיסים 9
ס שאלה בנוגע למשכנתא נדל"ן 8
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
T שאלה בנוגע להגשת דו"ח למס הכנסה צרכנות פיננסית 7
Dinoman שאלה בנוגע לדיבידנדים שוק ההון 13
Wolfman שאלה בנוגע האופן בו מתעדכן שווי התיק שוק ההון 4
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
W שאלה בנוגע להתחמקות מסעיף אי תחרות ביציאה לחלת אוף טופיק 2
D שאלה בנוגע להבנת מסחר ב ETF שוק ההון 2
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
S שאלה בנוגע לתיקון 190 בניהול אישי צרכנות פיננסית 1
S שאלה בנוגע לקביעת היחס של EIMI+IWRD שוק ההון 39
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלה בנוגע למילוי טופס 161א' אוף טופיק 9
G שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 צרכנות פיננסית 29
G שאלה קטנה בנוגע לאקסולידית. אוף טופיק 2
G שאלה בנוגע לפפר. צרכנות פיננסית 60
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
S שאלה בנוגע לבחירת בית השקעות (מתלבט בין שניים) שוק ההון 10
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
I שאלה בנוגע לקרנות נאמנות ובתי ההשקעות שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה