• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ריבית חסרת סיכון במודל CAPM

Limit

משתמש רגיל
דירוג
301
הי
לשם ההנאה, לומד קצת את התאוריה של ניהול השקעות (כמובן בחינם), ויש לי כמה שאלות על ריבית חסרת סיכון.
ראשית, חילצתי את הריבית חסרת סיכון עפ״י הנוסחה
קוד:
SHARP(TA125)=(E(TA125)-E(RF))/Sigma(TA125)
עפ״י הנתונים של ת״א 125 באתר גלובס, יצא לי שהריבית חסרת סיכון היא 3.6646.
1. מאיפה משיגים תשואה כזו ללא סיכון?
2. האם הכוונה היא לריבית על אג״ח ממשלתי ל 10 שנים? ישראלי? או אמריקאי?
3. אם מדובר באג״ח ישראלי, כיצד אני יכול למצוא אג״ח כזה? הכי קרוב שמצאתי הוא ממשלתי שקלי 0928. האם אתר טוב שממנו אפשר לקחת נתון כזה? מה משמעות המספרים של האג״ח?
4. בהנתן דף נתוני האג״ח, כיצד אני יכול לחלץ את הריבית חסרת הסיכון? האם יש לזה קשר לתשואה ברוטו/נטו?
5. מדוע ריבית חסרת סיכון מחושבת עפ״י אג״ח לא צמוד ולא עפ״י אג״ח צמוד (שהוא יותר ״חסר סיכון״ כי פחות פגיע לאינפלציה)?

תודה רבה מראש לעונים!
אשמח מאוד גם להפניות שמהם אני יכול ללמוד את הנושא עצמאית.
כמובן הכל תאורטי לחלוטין (באמת! כרגע לא מתכנן להשקיע באג״ח).

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,049
על איזה תקופה? מאיפה הנתונים? האם הם על אותה תקופה בדיוק? מה זה משנה לך מה מישהו הזין בחישוב שלו כריבית חסרת סיכון? תזין אתה את מה שאתה חושב לנכון לשים.
מדד שארפ הוא ככה-ככה.

באופן כללי - תרגיל את עצמך לא לעבוד עם סטיית תקן, זה מדד גרוע לסיכון. תשתמש ב ulcer index או במדדים אחרים שעדיפים על סטיית תקן.

Limit

משתמש רגיל
דירוג
301
על איזה תקופה? מאיפה הנתונים? האם הם על אותה תקופה בדיוק? מה זה משנה לך מה מישהו הזין בחישוב שלו כריבית חסרת סיכון? תזין אתה את מה שאתה חושב לנכון לשים.
מדד שארפ הוא ככה-ככה.

באופן כללי - תרגיל את עצמך לא לעבוד עם סטיית תקן, זה מדד גרוע לסיכון. תשתמש ב ulcer index או במדדים אחרים שעדיפים על סטיית תקן.
תודה על התשובה ועל ההפניה ל ulcer index. לא הכרתי קודם.
השתמשתי בנתונים עבור ה 12 חודשים האחרונים מאתר גלובס. מניח שזה לא אמור להשפיע על הריבית חסרת הסיכון.

אני מניח שהבעיה עם ulcer index היא שלא ניתן להגדיר את עקום השונות המשותפת לכמה מניות ואת קו CML. (או שכן אפשר? אין לי מושג. מה קורה אם מחליפים את הסטיית תקן ב ulcer index, האם גם אז מקבלים עקום משותף וקו CML יעיל?) גם אם זה לא מייצג טוב ש.ל העולם האמיתי, זה כן מועיל להעמיק את ההבנה התאורטית.
נראה לי גם שהרבה מאוד אנשים מסתכלים אך ורק על התשואה, ומדד שארפ כן נותן משהו מעבר, וגם מאוד זמין.

קצת קונטקסט לשאלה: שעבורי הבעיה העיקרית שלי בהשקעות תהיה אם אלחץ ואפעל באופן לא הגיוני. מכיוון שהמוח האנושי מתוכנת למצוא patterns ומכיוון שבמערכת אקראית לא נכון לזהות pattern על סמך נתונים בודדים ("חוק המספרים הקטנים"), אני מנסה לבנות אצלי את הבסיס התאורתי להבנה של השוק. כמובן, המודל לא יהיה מדוייק, אבל הוא כנראה מספיק כדי להמנע מלראות patterns לא קיימים.

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
31,372
מקובל שריבית חסרת הסיכון היא מק"מ בארץ או T BILL בארה"ב.

Limit

משתמש רגיל
דירוג
301
מקובל שריבית חסרת הסיכון היא מק"מ בארץ או T BILL בארה"ב.
תודה.
מק"מ 819 (נראה לי שאין משהו יותר ארוך משנה, נכון?) נסחר ב 99.78 אגורות, ומשקף תשואה של 0.002.
אז מדוע מדד שארפ מחושב עפ"י ריבית חסרת סיכון של 3.66%? האם אני מפספס משהו?
החישוב שלי הוא (על סמך קרן ספציפית, אבל זה לא אמור לשנות): תשואה 12 חודשים: 12.17%. סטיית תקן 12 חודשים: 9.89. שארפ 12 חודשים: 0.86. מכאן הוצאתי ריבית חסרת סיכון של 3.66%.
או שסתם הנתונים לא נכונים?

tdc

משתמש רגיל
דירוג
636
ההימור שלי על סטיית התקן. אולי היא לא נקובה שנתית.
אם כבר אתה לומד תאוריה, תנסה בתור תרגיל לחשב לבד מתוך נתוני מדד יומיים ותראה מה יוצא לך.

DavidA

משתמש בכיר
דירוג
1,515
תודה.
מק"מ 819 (נראה לי שאין משהו יותר ארוך משנה, נכון?) נסחר ב 99.78 אגורות, ומשקף תשואה של 0.002.
אז מדוע מדד שארפ מחושב עפ"י ריבית חסרת סיכון של 3.66%? האם אני מפספס משהו?
החישוב שלי הוא (על סמך קרן ספציפית, אבל זה לא אמור לשנות): תשואה 12 חודשים: 12.17%. סטיית תקן 12 חודשים: 9.89. שארפ 12 חודשים: 0.86. מכאן הוצאתי ריבית חסרת סיכון של 3.66%.

לנסות להלביש את המודלים הבסיסיים על מה שקורה במציאות לרוב לא יעבוד, כי כמו שאתה רואה, הנכס חסר סיכון האמיתי נסחר בתשואה לפדיון של 0.2% בעוד המספר שאתה מצאת הוא מעל ל3%. הסיבה נעוצה בעובדה שאף אחד במשק כמעט לא יכול ללוות נכס חסר סיכון ולשלם רק את התשואה שלו עבור זה. לרוב משלמים פרמיה בריאה בנוסף לריבית שהנכס חסר הסיכון מניב. כמו שאורי אמר כאן, נכס חסר סיכון נחשב מקמים ושטרות נכיון קצרים של ממשלת ארצות הברית. והוא כבר חשף כאן בפנינו שהוא מרגיש על בשרו שכשלווים נכס חסר סיכון משלמים פרמיה מטורפת בעלויות המימון.

בנוסף, אני רק אציין שניתוח של שנה ספציפית הוא לא רלוונטי כל כך. כשאתה רוצה לעשות ניתוחים במודל CAPM אתה צריך סט רחב של נתונים, זה שיצא לך שנה מסויימת תשואה של 12% זה לא אומר שתוחלת התשואה היא 12%( ממה שכתבת נראה שהנתון הוא עבור 12 החודשים האחרונים). לכן אם אתה מעוניין לנתח באמצעות מודלים שנשענים על סטטיסטיקה, אתה צריך לוודא שהקרן שאתה מנתח קיימת מעל ל 30 תקופות ( כלל אצבע בסטטיסטיקה זה 30 מדגמים, אל תשאל אותי למה- זה מה שמלמדים בסטטיסטיקה באוניברסיטה), כלומר אם אין לך 30 שנים של נתונים אז אתה תצטרך ללכת על 30 חודשים לפחות של נתונים, כאן אתה נכנס כבר לסיפור של למצוא תשואה חודשית ולעשות את החישובים בלי אקסל עושה לי כאב ראש רק לחשוב על זה.

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,049
החישוב של סטיית התקן והתשואה ל-12 חודשים האחרונים יוצא לי מאד קרוב למה שמופיע באתר. לדעתי המדד חסר סיכון שלהם זה איזה משהו מעוות.
נכון להיום בארץ אתה יכול להניח 0 עגול.

c881

משתמש בכיר
דירוג
12,073
פפר נותנים לך 3% (P+1.4%) לשנה על עד 10,000 שח.
עד כמה שאתה מחשיב את בנק לאומי "חסר סיכון".

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,049
פפר נותנים לך 3% (P+1.4%) לשנה על עד 10,000 שח.
עד כמה שאתה מחשיב את בנק לאומי "חסר סיכון".
הטעיה צרכנית. פפר נותנים לך עד 300 שח ב״דמי פרסום פה לפה״. בנק אוצר החייל נתנו לי 2000 שח חד פעמי.
אין לזה שום דבר ועניין לריבית חסרת סיכון.

c881

משתמש בכיר
דירוג
12,073
מקבל את התיקון.
אבל נתנו לי 250 שח בפתיחה, עד 300 כל שנה ובני משפחה שהצעתי להם (עד 5) קיבלו 400 בפתיחה כל אחד.

אבל זה כבר נושא לשרשור אחר

ozm987

משתמש רשום
דירוג
4
כמה חידודים.
ראשית, הנוסחא שכתבת היא לא קשורה למודל CAPM.
הנוסחא שכתבת היא מדד שארפ- מדד לבחינה של ביצוע תיקים (בדרך כלל של מנהלי השקעות).
לכן, לא תוכל לחלץ משם נתונים על מדד תל אביב 125 (תיק השוק).
נמשיך,
אכן כמו שאמרו פה מעליי, כדי לעבוד עם סטיות תקן בתור אוכלוסייה ולא כמדגם תצטרך לפחות 3 שנים אחורה נתונים חודשיים לפחות (שערי סגירה מתואמים) .
פחות מזה ייתן לך תוצאה של מדגם ולא של אוכלוסייה ( ראה ערך בויקיפדיה אם מעניין אותך להיכנס לסטטיסטיקה) .
מודל capm מתחלק ל2 - משוואת sml ומשוואת cml (שגם עליהם ניתן לחלוק כי כבר לא רלוונטים בימינו כל כך).
האחד משמש לחילוץ תשואת תיק והשני משמש לבדיקת יעילות מנייה בודדת .
יעיל = אין קומבינציה של תיקים שעל אותו רמת סיכון (סיגמא) תיתן פחות תשואה כלומר - מקסימום תשואה על אותו רמת סיכון (אוסיף שקומבינציה של תיקים תוכל לתת לך סטיית תקן נמוכה בהרבה מסטיות התקן הבודדות של המניות. תלוי במתאמים בינהם ) .
כדי לחלץ משם את הריבית חסרת סיכון תצטרך להשתמש באינטרוול זמן דומה בכולם, למצוא Beta של תיק השוק מול ביצועי התיק שלך (חישוב Ln על התשואות ואז חישוב beta).
כמו שאמרו פה לפניי, זה כמעט בלתי אפשרי לחלץ את זה מכיוון שזה אמור לגלם את ה"פרמייה" שהמשקיעים רוצים לקבל מעל ריבית חסרת סיכון כדי להשקיע בתיק .
אוסיף, שבמשך השנים הכניסו תוספים למודל כגון: סיכון ספציפי וסיכון שיטתי אשר אמורים לשדרג את המודל .

כמו כן, ריבית חסרת סיכון לוקחים מאג"ח ממשלתי ברמת הזמן שאתה בוחן (אם התוחלת תיק שאתה מחפש היא תוחלת שנתית תחפש מק"מ שמועד פדיונו לעוד שנה ותשתמש בתשואות שנתיות).
ממליץ לך להמשיך לקרוא ואם יש עוד שאלות אתה מוזמן לשאול.
בהצלחה .

Limit

משתמש רגיל
דירוג
301
כמה חידודים.
ראשית, הנוסחא שכתבת היא לא קשורה למודל CAPM.
הנוסחא שכתבת היא מדד שארפ- מדד לבחינה של ביצוע תיקים (בדרך כלל של מנהלי השקעות).
לכן, לא תוכל לחלץ משם נתונים על מדד תל אביב 125 (תיק השוק).
נמשיך,
אכן כמו שאמרו פה מעליי, כדי לעבוד עם סטיות תקן בתור אוכלוסייה ולא כמדגם תצטרך לפחות 3 שנים אחורה נתונים חודשיים לפחות (שערי סגירה מתואמים) .
פחות מזה ייתן לך תוצאה של מדגם ולא של אוכלוסייה ( ראה ערך בויקיפדיה אם מעניין אותך להיכנס לסטטיסטיקה) .
מודל capm מתחלק ל2 - משוואת sml ומשוואת cml (שגם עליהם ניתן לחלוק כי כבר לא רלוונטים בימינו כל כך).
האחד משמש לחילוץ תשואת תיק והשני משמש לבדיקת יעילות מנייה בודדת .
יעיל = אין קומבינציה של תיקים שעל אותו רמת סיכון (סיגמא) תיתן פחות תשואה כלומר - מקסימום תשואה על אותו רמת סיכון (אוסיף שקומבינציה של תיקים תוכל לתת לך סטיית תקן נמוכה בהרבה מסטיות התקן הבודדות של המניות. תלוי במתאמים בינהם ) .
כדי לחלץ משם את הריבית חסרת סיכון תצטרך להשתמש באינטרוול זמן דומה בכולם, למצוא Beta של תיק השוק מול ביצועי התיק שלך (חישוב Ln על התשואות ואז חישוב beta).
כמו שאמרו פה לפניי, זה כמעט בלתי אפשרי לחלץ את זה מכיוון שזה אמור לגלם את ה"פרמייה" שהמשקיעים רוצים לקבל מעל ריבית חסרת סיכון כדי להשקיע בתיק .
אוסיף, שבמשך השנים הכניסו תוספים למודל כגון: סיכון ספציפי וסיכון שיטתי אשר אמורים לשדרג את המודל .

כמו כן, ריבית חסרת סיכון לוקחים מאג"ח ממשלתי ברמת הזמן שאתה בוחן (אם התוחלת תיק שאתה מחפש היא תוחלת שנתית תחפש מק"מ שמועד פדיונו לעוד שנה ותשתמש בתשואות שנתיות).
ממליץ לך להמשיך לקרוא ואם יש עוד שאלות אתה מוזמן לשאול.
בהצלחה .
תודה על התשובה המפורטת. המטרה שלי היא לא לבחור השקעה באמצעות capm, אלא להבין קצת יותר את הבחירות שעשיתי. לכן הייתי רוצה למקם את התיק שלי על ה cml. לצורך כך אני צריך לדעת מה הרח"ס.

ניסיתי לחלץ את הרח"ס מתוך הנתונים שמופיעים באתר גלובס. ספציפית, הם מספקים תשואה, סטיית תקן, וביטה לשנה (אינטרוול זהה), אז חשבתי שאפשר לחלץ משם את הרחס באמצעות הנוסחה. טעיתי.

מסתבר שכאשר אני מציב נתונים עבור קרנות שונות אני מקבל רחס שונה (בין 2.5% ל 7+% הזויים). כנראה שחישוב הביטה פשוט שגוי.
בביזפורטל המצב קצת יותר טוב, יצא לי 0.06% -0.08%, אבל עדיין לא לחלוטין עקבי. אם כי, התשואה והסטיית תקן מחושבים ל 12 חודשים והביטה לשנה. אולי יש הבדל?

המסקנה העיקרית שלי זה לא להסתמך על אף עיתון, אפילו כאשר הוא מפרסם מספרים שאמורים להיות סטנדרטים.

למיטב הבנתי רחס לא תלוי בזמן, אשמח לתיקון אם אני טועה (אם התיק הוא ל 30 שנה, אני אמור לקחת אגח ל 30 שנה בתור רחס? נראה לי מאוד מוזר ולא ראיתי שהזכירו דבר כזה בקורס.)

paskar

משתמש בכיר
דירוג
1,253
מה הריבית חסרת סיכון שהאתרים הממשלתיים (כגון גמלנט) משתמשים בה לחישוב שארפ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y השקעה בזמן משבר: לקיחת הלוואות בסכומים גדולים עם ריבית נמוכה צרכנות פיננסית 8
O פיקדון שקלי בפועלים, לשנה, 4% ריבית - האם כדאי? שוק ההון 6
A ריבית מברוקר זר מיסים 5
V תשלום ריבית על מינוס דולרי/שקלי בIB שוק ההון 10
T ריבית קבועה צמודה + אינפלציה = ריבית קבועה לא צמודה? נדל"ן 10
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
א ריבית בקרן כספית שוק ההון 3
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
ד קבלת ריבית מאגח שוק ההון 2
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
yossik ריבית על פיקדון פריים שוק ההון 1
מ איך לשלם למס הכנסה סכום קטן כמס על ריבית בפיקדון בחו״ל? מיסים 1
A ריבית בib שוק ההון 12
N פיקדון דולרי 5.4% ריבית שוק ההון 10
ד צורת סילוקין להלואה בסביבת ריבית יורדת צרכנות פיננסית 2
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
H שיעור ריבית שנתית על יתרת חוב בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
A ריבית על איחור ב'אשמת' הקבלן נדל"ן 24
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
M הכנות לקראת הורדת ריבית שוק ההון 9
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
N מס על ריבית נצברת ב-IB? מיסים 4
חובב_פנסיה2022 אני מחפש מחשבון שיכול לחשב ריבית פריים על תקופה אמיתית היסטורית אוף טופיק 3
ס תשלום מס על ריבית מפיקדון בבנק זר מיסים 1
F תשואה ממוצעת 7%, ריבית 8%, האם תוכנית ההשקעות תשתנה? שוק ההון 3
Z יש לי יתרת זכות במס הכנסה צוברת ריבית. האם מתישהו מסהכנסה תוכל לטעון שזה התיישן כי לא דרשתי? מיסים 3
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
ש תשלומי ריבית משכנתא נדל"ן 8
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
M ריבית מ-IB לדו"ח השנתי (עצמאי) - הסתבכתי מיסים 6
C IB - ריבית על כסף בחשבון שוק ההון 9
ק ריבית על העו"ש בפייבוקס שוק ההון 11
A ריבית עבור פקדון דולרי צרכנות פיננסית 6
ה דרכים לשיפור ריבית משכנתא נדל"ן 10
B אחוז חשיפה למניות בתקופת ריבית גבוהה שוק ההון 13
B יותר הון עצמי או משכנתא בעולם של ריבית גבוהה נדל"ן 14
T רכישת דירה מהון עצמי בלבד בזמן של ריבית גבוהה נדל"ן 20
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43
ט האם יש כלל אצבע להחזר משכנתא עבור כל 100,000 ש"ח עבור ריבית x ? פוסטים מאיכות נמוכה 4
tomchoook בירור ריבית על המשכנתא לצורך החזר מס נדל"ן 24
מ מס על ריבית בIB מיסים 2
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
M ריבית על חריגה של 10 ימים? צרכנות פיננסית 1
I ריבית ומס על פיקדון בנקאי שוק ההון 16
Lag הלוואה ללא ריבית לטובת השקעה שוק ההון 25
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
ב פקדון בנזילות שבועית - ריבית שוק ההון 4

נושאים דומים

למעלה