• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צעד ראשון בשוק ההון

Matan.B

משתמש סולידי
דירוג
17
שלום לכל חברי הפורום המדהים,
כבר תקופה ארוכה שאני קורא ועוקב בשקיקה אחר מגוון הנושאים המעניינים וכולי תקווה להכנס ברגל ימין לעולם ההשקעות בדך לעצמאות כלכלית.
קצת על עצמי- בן 35, נשוי+3, הכנסות נטו (2 בני זוג) כ- 17k, עובד במשרה ציבורית (קביעות) ובשאיפה לצאת לפרישה מוקדמת בעוד 15-20 שנה.
מהרגע שהתחלתי ללמוד מהפורום, יישמתי 2 דברים מידיים: 1. פתחתי גמל להשקעה (במטרה לחסוך מספיק הון ראשוני). 2. שינתי סידרי עדיפויות- כל חודש אני תחילה שם סכום בצד ובסכום הנותר אנחנו מתנהלים (את הסכום כמובן מעביר ישר לגמל להשקעה).
לאחר 6 חודשי חיסכון/השקעה, צברתי סכום של 30k (קטן, אני יודע, אבל עדיף מ 0 :) ), חשבתי להעביר את הסכום ולפתוח תיק עצמאי ב IBI
זה סכום שאני יכול להרשות לעצמי ל"התפרע" איתו ומבחינתי כל סכום שאכניס לתיק זה כסף שאני יכול להסתדר גם בלעדיו (כ- 30% מההכנסה)

אני מעוניין לבנות תיק שימשיך איתי עד הסוף וכמובן עם הזמן אני אשתפשף ואאזן אותו מדי תקופה
כל רבעון אני אפקיד לתיק (מעדיף להפקיד סכום גבוה פעם ברבעון מאשר סכום נמוך כל חודש) סכום של כ- 12-14k
בגדול התיק יהיה מורכב מהשקעות במדדים (פאסיבי) ושיפריש סכום קטן מדי תקופה (דבידנד)

הרכב התיק:

מניות 60% (18,000) :
אשס. חוץ spx500, מס' נייר 115925 - 80% (14,500)
ת"א 125 - 20% (3,500)

דבידנד 20% (6,000) :
SCHD
ריט SPYJ

אג"ח ממשלתי 20% (6,000):
קסם KTF, מס' נייר 5113428

אשמח לקבל חוות דעת ולהעזר בחכמת ההמונים לגבי הרכב התיק. ידוע לי שאתם לא יועצים וכל דבר שאעשה אני אלמד תוך כדי תנועה.

תודה מראש,

אפשר לשאול מה עמד מאחורי ההחלטה לשים ת"א 125 ולא 50 או 500?
ולמה הקצאה כולכך גדולה לישראל (שואל מתוך עניין, אני גם משקיע בישראל באחוזים דומים לשלך).

אפשר לשאול מה עמד מאחורי ההחלטה לשים ת"א 125 ולא 50 או 500?
ולמה הקצאה כולכך גדולה לישראל (שואל מתוך עניין, אני גם משקיע בישראל באחוזים דומים לשלך).
פשוט מאמין בכלכלה הישראלית..

ברוך הבא!
אהבתי את השינוי שעשיתם בחיים הפיננסים כתוצאה מהבלוג הזה (פרס ישראל בכלכלה צריך להינתן לבעלת הבית, משפיעה יותר מכל היושבים במגדלי השן).
אני מעוניין לבנות תיק שימשיך איתי עד הסוף
בשאיפה לצאת לפרישה מוקדמת בעוד 15-20 שנה.
ומבחינתי כל סכום שאכניס לתיק זה כסף שאני יכול להסתדר גם בלעדיו

אז בשביל מה להשקיע במניות דיבידנדים? מה יוצא לך מזה? אולי זה יהיה מוצלח יותר כשכבר תהיה בפרישה?
מוכן להרחיב קצת על האמונה הזאת? מאמין בכל תחומי התעשייה או רק בחלקם? ואתה בטוח שיש קשר בבורסה הישראלית בין חברות מצליחות לגרף התשואה?
למשל, חברות ההייטק המבוססות שנמצאות בבורסה הישראלית (נדמה לי שהן גם נמצאות בבורסה נוספת) - איך התשואה שלהן? ואם אתה מאמין בסטארטאפים ישראלים, רובם נמכרים/משתלבים לחברות בחו"ל או שמונפקים בבורסות אחרות.
דוגמא אחרת, אלביט מערכות חברה מצויינת לכל הדעות - גרף התשואה שלה לא מבטא את זה (לא את צבר ההזמנות, לא את בליעת חברות אחרות בעולם, לא את הגידול בהכנסות וברווחים). אז מושכי המשכורות אולי נהנים שם, מושכי הדיבידנדים בוודאי (רק אם יש אחוז בעלות משמעותי, אחרת זה בעיקר בוטנים) - אבל המשקיעים במדד מניות ת"א לא רואים הרבה נחת ממנה, ובטח לא המשקיעים בה כחלק מסל מניות מלוקטות.

אוקי, הבנתי לגבי ת"א 125. אני אעשה חושבים מחדש ואבדוק חלופות..
מה לגבי שאר הרכב התיק?
סביר להתחלה? אין פה יותר מדי מדדים שאני משקיע בהם בשביל תיק כזה קטן?
האם יש צפי לדעת מה גובה הפסדים מקסימלי בתיק כזה? מע עם דבידנדים?

מושכי הדיבידנדים בוודאי (רק אם יש אחוז בעלות משמעותי, אחרת זה בעיקר בוטנים) - אבל המשקיעים במדד מניות ת"א לא רואים הרבה נחת ממנה
מדדי ת"א כוללים את הדיבידנדים כך שאני לא רואה הבדל בין המקרים.

קח בחשבון שאתה כנראה חשוף אליה בשיעור משמעותי דרך המכשירים הפנסיוניים.
ונקודה נוספת - כעובד מדינה אתה חשוף פחות מאשר עובד במגזר הפרטי לסייקל הכלכלי לטוב ולרע. בעיני זה שיקול לאחוז מנייתי גבוה יותר מאשר אם היית עובד במגזר הפרטי (כעקרון כללי, לא שההקצאה שלך גרועה).

מדדי ת"א כוללים את הדיבידנדים כך שאני לא רואה הבדל בין המקרים.
אני מבדילה בין משקיע גדול בחברה מסויימת (שהוא גם שותף לקבלת החלטות שם) לבין משקיע קטן בבורסה, בין אם במדד או בחברה עצמה.
לגבי הסוג השני, אתה בכל מקרה צריך סכומי כסף גבוהים מאד בתוך החברה כדי שיהיה לזה אפקט כלשהו. נניח בדוגמת אלביט, היא מחלקת סכום של בערך 1.5 ש"ח לכל מניה ברבעון. לא בטוח שזה מפצה על הדישדוש במחיר המניה.

1. יותר מדי ני"ע.
2. חלוקה שנראית קצת שרירותית. 48% סנופי ו12% תל אביב? הייתי שוקל שוב.
3. הדיווידנדים מיותרים. זה לא מקדם אותך. אתה בצבירת הון, לא מושך תזרים (וגם אז הייתי טוען שזה לא משרת אותך, אבל הייתי מבין למה אתה חושב שזה כן. עכשיו זה פשוט נראה חסר הגיון).
4. תיק של 80-20 זו הקצאה אגרסיבית וטובה בעיניי בהתחשב במה שציינת. ובכל זאת, האם זה:

זה סכום שאני יכול להרשות לעצמי ל"התפרע" איתו ומבחינתי כל סכום שאכניס לתיק זה כסף שאני יכול להסתדר גם בלעדיו (כ- 30% מההכנסה)
מסתדר עם זה?

אג"ח ממשלתי 20%

ת"א 125 - 20% (3,500)

יש סיבה? חושב שישיג אלפא על הS&P?

דבידנד 20% (6,000) :
SCHD
ריט SPYJ

מיותר בשלב הצבירה, בהכרח פוגע לך בתשואה הפוטנציאלית.

אג"ח ממשלתי 20% (6,000):
קסם KTF, מס' נייר 5113428

כמו שאמרו, לא רואה סיבה להחזיק 20% אג"ח ובו בזמן להצהיר על כך שאתה משקיע בסיכון גבוה.

מלבד זאת, כל הכבוד וברוך הבא.

4. תיק של 80-20 זו הקצאה אגרסיבית וטובה בעיניי בהתחשב במה שציינת. ובכל זאת, האם זה
נכתב ע"י Matan.B:

מסתדר עם זה?
נכתב ע"י Matan.B:
אג"ח ממשלתי 20%

אני אסביר לגבי האג"ח-
בעוד 5 שנים אני יודע בוודאות שאני אצטרך סכום בשביל משהו מסוים. לצורך העניין כ- 50k
לכן, אם אני מתכוון להפקיד כל רבעון 4,000 ש"ח ז"א שאני אצטרך להפקיד כל חודש במשך 5 שנים סכום של 800 ש"ח (50k בסוף התקופה = 20%)
אז במקום שישב בעו"ש , אני פשוט אכניס לתיק השקעות וזה סוג של כסף מוגן. אני גם מצמיד אותו למדד כי אני חושב שבמהלך ה- 5 שנים אנחנו נתחיל להרגיש אינפלציה
אני טועה בחשיבה שלי?

לגבי שאר המסלולים, קיבלתי את חכמת ההמונים לגבי זה שריט פוגע בהכרח בצבירה בתחילת הדרך ולכן אני חושב על שינוי בהרכב

- iShares Core S&P 500 UCITS ETF
- iShares MSCI ACWI UCITS ETF
- s&p Kensho Cleantech index
- ת"א קלינטק
- אג"ח גליל 5904

חלוקה שווה בין המסלולים

חייב לציין, יש לי סבלנות ברזל ואני יודע שכל עוד לא פדיתי, אני לא מפסיד
המסלול היחיד שאני מתכוון לגעת בו (בעוד 5 שנים) זה האג"ח

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה שלום. חדש. החלטתי לעשות צעד ראשון - הורדתי את האקסולידית אוף טופיק 3
necrophidius צעד ראשון יומני מסע אישיים 6
necrophidius צעד ראשון יומני מסע אישיים 37
I התחלה חדשה - לקחת צעד קדימה לעבר החלומות שוק ההון 1
P צעד קטן גדול - הנהלת חשבונות לבדי התפתחות אישית 7
E קניית דירה בארה"ב- צעד נבון ? נדל"ן 26
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
D בוגרי פיזיקה בקהל? ראשון/ שני התפתחות אישית 4
N הגשת דו''ח ראשון על דיווידנדים אצל ברוקר זר לאזרח ארה''ב תושב ישראל מיסים 6
littleSeal QA לתיק השקעות ראשון שוק ההון 1
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
מ תסכול מכרטיס אשראי אמריקאי ראשון צרכנות פיננסית 1
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
L תואר ראשון התפתחות אישית 23
WRLD כרטיס אשראי ראשון צרכנות פיננסית 22
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
P פיקדון בנקאי ראשון - מיסוי ואופטימיזציה מיסים 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
L נהג צעיר רכב ראשון - יד 2 או ליסינג פרטי צרכנות פיננסית 3
A ביקורת על תיק ראשון שוק ההון 18
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
ג לימודי תואר ראשון בדברצן-הונגריה אוף טופיק 19
P ראיון עבודה ראשון בצ'קפוינט יום שני איך להתכונן? התפתחות אישית 1
I פתיחת תיק ראשון כאזרח אמריקאי שוק ההון 2
M שאלות בסיסיות בקשר לתיק ראשון (שלא מצאתי עליהם מענה) שוק ההון 5
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14