• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד.

Michel

משתמש בכיר
דירוג
772
זוג בגיל 48. הגבר עובד כל חייו עם צפי לפנסיה גבוהה.
האישה עובדת מדי פעם, קרן פנסיה קטנה מאוד של כמה עשרות אלפי שקלים.
לזוג תיק השקעות לטווח ארוך, נניח לצורך הדוגמה של מליון שקלים + מליון שקלים פנויים שקיבלו לאחרונה ממכירת דירה ומתלבטים כיצד להשקיעם. אין צפי ואין צורך לשימוש קרוב בכסף.
הרעיון:
1. פתיחת קרן פנסיה משלימה או קופת גמל IRA על שם בת הזוג והפקדה של מליון שקלים על פי תיקון 90.
2. בגיל 62, קיבוע זכויות לבת הזוג, מימוש הפטור המגיע לכל אזרח (צפוי להיות סביב מליון שקלים) ומשיכת הסכום לאחר הבטחת קצבה מינימלית (בערך 5000 שקלים).
3. לחלופין אפשר גם להחליט לקבל קצבה קבועה גבוהה יותר בפטור ממס. את ההחלטה אפשר לעשות כשתהיה בת 62 לפי מצב בריאותי ומצב פיננסי באותו גיל.

אז מה הרווחנו פה? השקעה של מליון שקל ומשיכה לאחר 14 שנה בפטור ממס רווחי הון. בהנחה ובתקווה לתשואה שנתית של 5%, אנחנו מדברים על הכפלה של הסכום וחיסכון של 250,000 שקלים במס.
החסרון? קיבוע של הכסף עד גיל פרישה, שינוי חוקי הפטור, סיכונים בעלי הסתברות נמוכה יחסית כגון הלאמת קרנות פנסיה, התמוטטות מערכות המדינה וכו'. מבחינתי רמת סיכון שאינה גבוהה יותר מהסיכון ברכישת נדל"ן. גם אם ישנו במקצת את חוקי הפטור לרעה (שזה נראה הסיכון הגדול ביותר), הכסף לא הולך לאיבוד ואם יישארו עודפים אפשר להפוך אותם תמיד לקצבה פטורה ממס.

דעתכם גם לגבי התכנות טכנית של המהלך (האם לא פיספסתי משהו) וגם לגבי כדאיותו?

חסרון (שהוא במידת מה גם יתרון, תלוי איך אתה מסתכל עליו) נוסף שהזכרת רק בעקיפין - מיליון ש"ח יישארו בקרן הפנסיה כקצבה חודשית ולא כהון - על כל המשמעות של זה.
גיל פרישה לפי חוק מוגדר כ65 לשנתון שלה.

חסרון (שהוא במידת מה גם יתרון, תלוי איך אתה מסתכל עליו) נוסף שהזכרת רק בעקיפין - מיליון ש"ח יישארו בקרן הפנסיה כקצבה חודשית ולא כהון - על כל המשמעות של זה.
מתאר לעצמי שאתה מתכוון לכך שיש חובה להשאיר מספיק כסף לצורך "קצבה מינימלית" של 5000 שקלים. אני רואה בזה יתרון במקרה הזה. לגבר צפויה קצבה עם מס שולי גבוה. משיכת הקצבה ע"י האישה תאפשר להם קצת איזון ותפתח יותר אופציות כמו לדוגמה משיכת קצבה של הגבר רק עד לסף הפטור ממס והשארת יתרת הכסף בקופת גמל לצורך ירושה, או משיכה עתידית. את שאר הכסף כאמור, יהיה אפשר למשוך בפטור ממס רווח הון או להגדיל את הקצבה מעבר ל5000 שקלים.

מתאר לעצמי שאתה מתכוון לכך שיש חובה להשאיר מספיק כסף לצורך "קצבה מינימלית" של 5000 שקלים. אני רואה בזה יתרון במקרה הזה. לגבר צפויה קצבה עם מס שולי גבוה. משיכת הקצבה ע"י האישה תאפשר להם קצת איזון ותפתח יותר אופציות כמו לדוגמה משיכת קצבה של הגבר רק עד לסף הפטור ממס והשארת יתרת הכסף בקופת גמל לצורך ירושה, או משיכה עתידית. את שאר הכסף כאמור, יהיה אפשר למשוך בפטור ממס רווח הון או להגדיל את הקצבה מעבר ל5000 שקלים.
בגלל זה רשמתי שזה חיסרון שהוא גם יתרון.
קח בחשבון שאם היית מפקיד את הסכום על שמך ומשתמש בו כקצבה, זו הייתה קצבה מוכרת פטורה ממס. יש פה אולי מקום לשקול לפצל את ההפקדות, זה הרבה תלוי בסך הנכסים ובהנחות מוצא לגבי תוחלת החיים של כל אחד מבני הזוג.

עריכה: בעצם בשני המקרים זה יכול לשמש כקצבה פטורה.

נערך לאחרונה ב:
עריכה: בעצם בשני המקרים זה יכול לשמש כקצבה פטורה.
כן, היתרון במקרה של ההפקדה לקופת גמל של האישה הוא שאפשר לבחור אם להשתמש בכל הסכום כקצבה פטורה ממס או בלמשוך אותו (לאחר השארת קצבה מינימלית) בפטור ממס רווחי הון. במקרה של הגבר הפטור כבר ינוצל לקצבה מזכה אז תישאר רק האופציה של קבלת הסכום כקצבה מוכרת.

זה נקרא תיקון 190 (לא 90).
המשיכה ההונית בגיל 62 לא תהיה פטורה ממס רווחי הון, אלא היא תהיה במס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ריאלי. אם האינפלציה תהיה גבוהה יחסית והתשואה נמוכה יחסית זה עשוי לצאת דווקא מס גבוה יותר.

המשיכה ההונית בגיל 62 לא תהיה פטורה ממס רווחי הון, אלא היא תהיה במס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ריאלי. אם האינפלציה תהיה גבוהה יחסית והתשואה נמוכה יחסית זה עשוי לצאת דווקא מס גבוה יותר.
אני חושב שאתה טועה. להבנתי ניתן יהיה לנצל את הפטור הניתן לכל אזרח בעת קיבוע זכויות כדי למשוך את הכסף בפטור ממס רווחי הון. תשלום המס של 15% רלוונטי במקרה של משיכה שאיננה במסגרת פטור.

אני חושב שאתה טועה. להבנתי ניתן יהיה לנצל את הפטור הניתן לכל אזרח בעת קיבוע זכויות כדי למשוך את הכסף בפטור ממס רווחי הון. תשלום המס של 15% רלוונטי במקרה של משיכה שאיננה במסגרת פטור.
יש מצב שהוא צודק. החוזר שמדבר על קיבוע זכויות מתייחס לקצבה מזכה בלבד.
צריך לבדוק מה מופיע בפקודה.

עריכה: אני כבר לא בטוח. ממקורות אחרים שקראתי נראה שכן אפשר לנצל את הפטור עבור היוון הקצבה המוכרת.

נערך לאחרונה ב:
צריך לבדוק מה מופיע בפקודה.
מתוך הפקודה (סעיף 5.7.5) המתייחס לפטור:
"למרות שהפטור הניתן לקצבה מוכרת איננו מוגבל, ואף איננו כפוף לנוסחת הקיזוז, תקרת הפטור בסעיף זה מתייחסת לגבי סך כל היווני הקצבאות (הן היוון קצבה מזכה, והן היוון קצבה מוכרת). סכום כל הקצבאות המהוונות בפטור, לא יעלה על האמור לעיל. יודגש, כי היוון קצבה מוכרת בפטור יקטין את היתרה להיוון בפטור במלוא הסכום שהוון זאת למרות שהיוון "קצבה מוכרת" מעבר לתקרת הפטור חייב במס בשיעור של 15% ממרכיב הרווחים הכלולים בסכום זה"

אני מבין מזה שאין בעיה להוון קצבה מוכרת אולם ברשות המיסים מדגישים כי ניצול הפטור לקצבה מוכרת ייחשב במלוא הסכום למרות שהחסכון הוא רק 15% מהרווחים (בניגוד לפטור על קצבה מזכה שם ניצול הפטור הוא במקום תשלום מס שולי על הסכום כולו ולא רק על רווחים).

@נדב אתה יודע אולי ויכול לאשר האם ניתן לנצל את הפטור בעת קיבוע זכויות כדי למשוך את הקצבה המוכרת לפי תיקון 190?

אני מבין מזה שאין בעיה להוון קצבה מוכרת אולם ברשות המיסים מדגישים כי ניצול הפטור לקצבה מוכרת ייחשב במלוא הסכום למרות שהחסכון הוא רק 15% מהרווחים (בניגוד לפטור על קצבה מזכה שם ניצול הפטור הוא במקום תשלום מס שולי על הסכום כולו ולא רק על רווחים).
קיבוע זכויות מדבר על כל סכום פטור ממס ולא על גובה המס.

אין בעיה להוון קצבה מוכרת, אבל כאמור מנצלים פטור גם על קרן שגם ככה היא פטורה ממס.

אם הקצבה של האישה נמוכה מ- 6,000 ש"ח ואין דרך אחרת לנצל את הפטור, אז אפשר לעשות זאת.

תודה נדב. אני מנסה לסכם פה אם כך את האפשרות המעניינת מאוד בעיני:
מי שמבקש להשקיע לטווח ארוך (לפחות עד גיל הפרישה) וצפויה לו או לבת זוגו פנסיה נמוכה יחסית, אזי הוא יכול להשקיע במקום בתיק פרטי, בקופת גמל או בפנסיה משלימה לפי תיקון 190.
בזמן פרישה ולאחר שיבטיח אותו אדם שלזכותו הופקד הסכום קבלת קצבה מינימלית (4850 שקלים במונחי 2023), יוכל לבצע קיבוע זכויות ולמשוך את שאר הסכום בפטור ממס רווחי הון. לפי סכומי הפטור המתוכננים במושגי 2023 אז ניתן יהיה למשוך בפטור 1,100,000 שקלים. כלומר, הרווח מחיסכון במס יכול להגיע עד 275,000 שקלים לעומת האופציה של השקעה רגילה בתיק פרטי. את עודפי הכסף ( אם יהיו) יוכל להוסיף לקצבה בפטור ממס או למשוך כסכום הוני ולשלם 15% מס נומינלי על רווחי ההון. יש לנקות מהרווח הפוטנציאלי את דמי הניהול הצפויים במהלך שנים אלו.

בשביל שהרווח יגיע ל 25% מגובה המשיכה צריך שהקרן תהיה זניחה, כלומר תשואה מטורפת

בשביל שהרווח יגיע ל 25% מגובה המשיכה צריך שהקרן תהיה זניחה, כלומר תשואה מטורפת
לא בטוח שהבנתי אותך. נניח שהפקדתי מליון שקלים לקרן והרווחתי מליון שקלים נוספים במשך 14 שנה. עכשיו יש לי שני מליון בקרן ואני פורש. מליון ישמשו למשיכת קצבה מינימלית בסך 5000 שקלים (לפי מקדם 200 נניח) ומליון נוספים אמשוך כסכום הוני פטור ממס. מה קרה פה? הרווחתי מליון שקלים מהשקעה בסנופי ושילמתי 0 מס.

עכשיו הבנתי אותך. נשמע טוב. מה קורה אם מסיבה כלשהי צריך את הכסף לפני גיל 60?

גם שים לב שאם היא כרגע בת 48 אז גיל הפרישה שלה לפי החוק הנוכחי הוא 65 ולא 62 (ולדעתי סביר שזה עוד יעלה).

עכשיו הבנתי אותך. נשמע טוב. מה קורה אם מסיבה כלשהי צריך את הכסף לפני גיל 60?
בעייה.. זה החסרון הגדול.

גם שים לב שאם היא כרגע בת 48 אז גיל הפרישה שלה לפי החוק הנוכחי הוא 65 ולא 62
צודק, אבל הטיעון שלי הוא יותר ברמה העקרונית. אני אומר שאם מישהו מקבל היום סכום מאקזיט/ירושה/בונוס/מכירת דירה וכדומה ורוצה להשקיע בידיעה שלא יצטרך את הכסף עד גיל פרישה, אז הרי שאם יש לו או לבת זוגו צבירה לפנסיה שאיננה צפויה להיות מעל סף מס הכנסה בחלוקה לקצבה (כלומר לא צפויה לעבור סכום צבירה של בערך 1,200,000 שקלים), אז אותו אדם יכול לנצל את הפטור כמכשיר לחסכון מס על רווחי הון עד כדי סכום מקסימלי של 275,000 שקלים.

בעייה.. זה החסרון הגדול.

צודק, אבל הטיעון שלי הוא יותר ברמה העקרונית. אני אומר שאם מישהו מקבל היום סכום מאקזיט/ירושה/בונוס/מכירת דירה וכדומה ורוצה להשקיע בידיעה שלא יצטרך את הכסף עד גיל פרישה, אז הרי שאם יש לו או לבת זוגו צבירה לפנסיה שאיננה צפויה להיות מעל סף מס הכנסה בחלוקה לקצבה (כלומר לא צפויה לעבור סכום צבירה של בערך 1,200,000 שקלים), אז אותו אדם יכול לנצל את הפטור כמכשיר לחסכון מס על רווחי הון עד כדי סכום מקסימלי של 275,000 שקלים.
לייק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y פטור ממס רווח הון לעולה חדש מיסים 3
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
YizhakF השתלמות לשכיר שהוא גם עצמאי - פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A קרן השתלמות - האם יש דרך לדעת כמה ממנה פטור ממס רווח הון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Rahash ניצול פטור מס רווח הון שוק ההון 1
Michel פטור ממס רווח הון על פיקדון לפנסיונרים שוק ההון 0
O קופת גמל לעצמאי - עד תקרת פטור רווח הון או עד תקרת הטבת המס? שוק ההון 3
D עזרה בניהול תקבולים מלקוחות עבור עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 0
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 20
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
R פטור ממס רווחי הון על תרומת מניות מיסים 8
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
כ מכירים 10 90 מעניין מקבלן? פטור ממד וללא הלוואת קבלן (אפילו לפני היתר) נדל"ן 1
N פתחתי עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 7
עידו ג עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 29
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
S עצמאי פטור - קרן ההשתלמות מלאה, מה האפיק הבא לחיסכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
M קופת גמל- פטור ממס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
א מסלול פטור או מס שולי בהשכרת דירה מיסים 7
פיטר גריפין פטור מדמי משמרת בבנק לאומי צרכנות פיננסית 13
J עוסק מורשה/פטור מיסים 32
הדבורה מיה "העברת" עוסק פטור לבת הזוג לצורך אופטימיזציה מיסים 5
S תמחור של עוסק פטור למפגשים כולל נסיעות? אוף טופיק 3
A שמירת עוסק פטור פעיל למטרות דיווח מס מIB מיסים 5
ה מילוי דוח שנתי לשכיר + עוסק פטור מיסים 4
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
א פיזור VS מיסוי - משקל ישראל בחשבון פטור שוק ההון 17
ס עוסק פטור או מורשה מורה פרטי מיסים 15
ש רצף פיצויים - פטור ממס רווחי הון על הרווחים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
צ פטור ממדד תשומות הבנייה+ תשלום 20 אחוז היום והיתרה לאחר טופס 4 נדל"ן 26
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
פיטר גריפין שאלות לקראת הדו״ח השנתי - עוסק פטור מיסים 8
מ הגשת דוח שנתי - עוסק פטור ובעלי תיק השקעות מיסים 6
ו כיצד מחשבים את מספר הקסם להפרשה לפנסיה כעוסק פטור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N פטור ממס הכנסה - חולי סרטן מיסים 12
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
T הקמת עוסק פטור וצעדים ראשונים התפתחות אישית 5
ע פתיחת תיק עוסק פטור פיקטיבי רק לצורך הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
O פטור ממיסוי על השכרת דירה - שאלה נדל"ן 9
א מה הכלי שיתן לי פטור ממס במשיכה חד פעמית בגיל 60? פוסטים מאיכות נמוכה 2
א יאריכו פטור ד.כ בלאומי? צרכנות פיננסית 12
ל הוצאת פטור במבחן אמירם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
T כדאיות פתיחת עוסק פטור לשכיר עם שכר גבוה מיסים 21
י עוסק פטור שסוחר בשוק ההון מיסים 1

נושאים דומים

Back
למעלה