• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עליית שווי המטבע כתוצאה מקנייה - מט"ח

גשם

משתמש רשום
דירוג
14
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאז תחילת המלחמה והכרזת בנק ישראל על מכירת דולרים (וקניית שקלים?), שבנתיים לא מצאתי לה תשובה ברורה. כנראה שזו שאלה קצת פשוטה, והיא בכלל בתיאוריית ההיצע והביקוש.
ההסבר שמוצע למהלך ולהתחזקות השקל מאז היא: נעשתה מכירה מאסיבית של דולרים למען קניית שקלים. מכירת הדולרים מובילה לירידה בשווי הדולר כי יש לו פחות ביקוש (אנשים (בנק ישראל) מנסים להיפתר ממנו) ויותר היצע (אנשים מציעים למכור אותו), ואילו קניית השקלים מובילה לעליית שווי השקל כי יש לו יותר ביקוש (אנשים (בנק ישראל) מנסים לקנות אותו) ופחות היצע (עכשיו הוא יושב בבנק ישראל ולא נמכר, כאילו מוצא מהמחזור).
מה שלא ברור לי הוא, שהרי אפשר להסתכל על התמונה הזאת בדיוק הפוך. בצד השני של העסקה הרי, יש מי שקונה את הדולרים ומוכר את השקלים. באותה המידה גם מצטמצם היצע וגדל ביקוש הדולרים וגדל היצע וקטן ביקוש השקלים, אם מסתכלים על זה מנקודת המבט של הצד השני בעסקה. מה קובע שכתוצאה מעסקה מסויימת, בה מנקודת המבט של צד א' צפוי לעלות שווי הסחורה, ומנקודת המבט של צד ב'' צפוי לרדת שווי הסחורה, איזו אפשרות תתרחש בפועל? עצם זה שצד א' מציע לקנות את הסחורה מעל מחיר השוק שלה? אם זה היה המצב, הייתי צופה שתהיה לזה השפעה זמנית ביותר, רק למשך זמן העסקה (רגע בודד בציר הזמן), לאחריה כבר לא יהיה הקונה הזה והמחיר יחזור מידית לקדמותו.
אשמח לעזרה בהבנת המודל,
תודה.

מחיר הוא הנקודה בה הצד הקונה והצד המוכר מגיעים ביניהם להסכמה על עסקה. זה שצד א׳ רצה יותר וצד ב׳ רצה יותר לא רלוונטי.

נעשתה מכירה מאסיבית של דולרים למען קניית שקלים.
לא ראיתי פרסום של בנק ישראל שמכר $ בשבועת האחרונים.
תקנו אותי אם אני טועה... זה:
מחיר הוא הנקודה בה הצד הקונה והצד המוכר מגיעים ביניהם להסכמה על עסקה. זה שצד א׳ רצה יותר וצד ב׳ רצה יותר לא רלוונטי.

לא ראיתי פרסום של בנק ישראל שמכר $ בשבועת האחרונים.
תקנו אותי אם אני טועה... זה:
לא בשבועות האחרונים, בתחילת המלחמה.
אז אם אני מבין נכון את התשובה, אין תיאוריית היצע וביקוש לקביעת מחירים, רק מקח. זה לא משנה שנקנו הרבה שקלים, אלא רק שבנק ישראל הציע בעבורם סכום גבוה. איך זה שהוא הציע סכום גבוה בעסקה חד פעמית משפיע על המחיר מאז?

כשאתה מוכר אתה יכול לקבוע מחיר. פשוט תגיד - אני מוכן למכור בשער x.

אם תנסה לקבוע מחיר גבוה יותר ממחיר השוק זה לא ילך - אף אחד לא יקנה, ולכן אתה לא תמכור. זה לא ישפיע על השער.
אבל אם תנסה לקבוע מחיר נמוך, הקונים יבואו בריצה. אם אתה מוכר בזול הם לא יקנו ביוקר אצל אף אחד אחר. זה יוריד את השער.

אבל מה - זה יכול להצליח יותר מדי - אם תתן מחיר נמוך יקנו ממך המון. אם אתה הפדרל ריזרב זה לא בעיה - יש לך מדפסת אז תדפיס. אבל לבנק ישראל יש יתרת דולרים מוגבלת שיכולה להגמר.

לבנק ישראל יש יתרות מט"ח גדולות שמאפשרות לו להשפיע על שער השקל. אבל לאורך זמן השימוש בכח הזה ירוקן את היתרות, לכן יכולת ההשפעה מוגבלת.

לבנק ישראל יש יתרות מט"ח גדולות שמאפשרות לו להשפיע על שער השקל. אבל לאורך זמן השימוש בכח הזה ירוקן את היתרות, לכן יכולת ההשפעה מוגבלת.
אם כפי שיוסיק רשם בנק ישראל אכן לא מכר עוד דולרים וקנה עוד שקלים בשבועות האחרונים, איך זה שהוא עשה את זה פעם אחר והסכים לקבל פחות שקלים משער השוק הקודם בעד הדולרים, מוביל לזה שבהווה מחיר השקל עלה?

עצם זה שצד א' מציע לקנות את הסחורה מעל מחיר השוק שלה? אם זה היה המצב, הייתי צופה שתהיה לזה השפעה זמנית ביותר, רק למשך זמן העסקה (רגע בודד בציר הזמן), לאחריה כבר לא יהיה
אתה חושב שלא הבנת, אבל בעצם הבנת הכל
אתה פשוט לא מאמין שזה כזה פשוט

כשאתה בא ומוכר שקלים המחיר שלהם יורד לרגע, ואז עולה חזרה, אבל מה אם אתה עושה את זה שוב ? ואז פוגש שוב קונה אחר של שקלים ? ושוב המחיר חוזר חזרה.
ושוב ושוב ושוב, ואתה מוכר שקלים במליונים, במליארדים !! לאט לאט יגמרו הקונים, אחרי הכל כמה כבר אנשים משקיעים בשקל ומתים על ישראל ? בסוף המחיר יורד.
זהו זה כל ההסבר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H שאלה לגבי עליית הקרן ורווחים שוק ההון 4
A מה באמת קובע עליית מחיר של מנייה שוק ההון 6
H שאלה האם כדאי למחזר הלוואות שיש לי עקב עליית הריבית? צרכנות פיננסית 3
O עליית דמי ניהול הזויה בקופות הגמל של מיטב IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Z ביטול עליית ריבית על המשכנתא. נדל"ן 61
Z בשקעה בניירות ערך זרים אם אדם שהפסיד 30,000 ש"ח הפסד נומינלי אבל עליית שער החליפין מיתן את ההפסד ל20,000 ש"ח האם יוכר לו מלא הפסד הנומינלי לקיזוז? פוסטים מאיכות נמוכה 2
Y שינויים בלוח הסילוקין בעקבות עליית הריבית צרכנות פיננסית 7
A למה עליית הריבית בזמן אינפלציה גורמת לירידת המניות? שוק ההון 24
Y גישה לפתרון עליית מחירי הדיור נדל"ן 13
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
מ הירידות האחרונות מול עליית הדולר שוק ההון 29
A חוק חדש מדד תשומות הבנייה - האם חל רטרואקטיבית? עליית מחיר הבנייה ללא מרכיב הקרקע נדל"ן 4
מ עליית מחירי הדירות החדשות יותר לעומת דירות ישנות - תוכנית פעולה נדל"ן 23
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
הק995 עליית ערך מניות מוחזקות ע"י חברה נחשבת רווח? מיסים 2
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
קוף שמבין עליית מחירי הנדלן נדל"ן 15
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
B הפיכת עליית גג ליחידת דיור אוף טופיק 3
M הגנה מפני עליית ריבית שוק ההון 6
מומו הברווז כמה עליית אינפלציה ועליית ריבית תהיה קטלנית למחירים? נדל"ן 8
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
Y עליית שכר משמעותית - איך לשנות הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
A תשואה- דיבידנד או עליית ערך? שוק ההון 27
ג כדאיות השקעה בארה"ב לאור עליית הדולר שוק ההון 3
M עליית מחירי דירות ממוצעת נדל"ן 13
O החלפת קרן מחקה עקב עליית דמי ניהול שוק ההון 8
M עליית מחיר של אג"ח ממשקלתי שקלי שוק ההון 2
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
א עליית מחירי הזהב שוק ההון 25
ש גידור סיכון עליית דמי שכירות שוק ההון 8
ה עליית מחיר יחידה בקרן גורמת לחריגה בחשבון? שוק ההון 5
amikal איך עליית הריבית בארה"ב תשפיע על הבורסה (גם בישראל וגם בעולם)? שוק ההון 17
ע השקעה באג"ח לפני עליית ריבית שוק ההון 49
ש השפעת עליית ריבית על תיק לטווח יחסית קצר שוק ההון 2
adamshalev חשיפה לסקטור הבנקאות\פיננסים כגידור נגד עליית ריבית שוק ההון 28
ארגמן הגנה כנגד עליית המדד שוק ההון 8
O האם עליית שכר המינימום גוררת איתה התייקרות של מוצרים? צרכנות פיננסית 13
Waler קפיצה של מניות בתרחיש של עליית ריבית? שוק ההון 7
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
M מחיר דינמי בחישוב שווי RSU עם Google Sheets שוק ההון 13
י בכמה אחוזים יעלה שווי דירה בפינוי בינוי נדל"ן 19
א שווי קרנות חוץ שוק ההון 1
ItayG אפליקציית מעקב שווי נכסים/השקעות/הלוואות ונתונים חסכון והוצאות צרכנות פיננסית 18
D רווח בVT לעומת שווי תיק פוסטים מאיכות נמוכה 8
M שווי בית בהצהרת הון מיסים 3
The Thinker הערכת שווי של עסק דיגיטלי (אפליקציית מובייל) השקעות אלטרנטיביות 16
D שאלה על תמחור דירה ישנה שתעבור פינוי בינוי. כיצד יש להעריך את הדירה ? איך הקונה יכול להעריך את שווי הדירה נדל"ן 5
א שווי שוק לעומת כמות מזומנים בקופה שוק ההון 5
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11

נושאים דומים

Back
למעלה