• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתחיל את הדרך שלי בגיל 19

צעירים

משתמש סולידי
דירוג
24
שלום לכולם,
אני קורא הרבה בבלוג ובפורום ומסכים שאורח החיים הצרכני ובזבוז הכסף (ובעיקר הזמן) של אנשים היום הוא משהו שלא הייתי רוצה להיות חלק ממנו. החלטתי שאני רוצה לכתוב קצת על עצמי, על התהליך שלי ולעדכן מפעם לפעם על ההתקדמות והקשיים שבדרך.
אז אתחיל מההתחלה: אני בן 19, לא מתגייס, סטודנט לתואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטה הפתוחה ועובד כסטודנט במעבדה, שזו כרגע ההכנסה היחידה שלי.
לצערי אני עובד שעתי ומרוויח מינימום כך שיוצא לי משכורת של כ-3000 ש"ח נטו אך יש לי קרן השתלמות (וקרן פנסיה כמובן).
יש לי הוצאות של כ1000 ש"ח בחודש שרובם על הלימודים (שבחודשים הקרובים יגמרו התשלומים ואוכל לחסוך גם את זה!).
ואני חוסך כ2000 בחודש.
כיום יש לי חיסכון צנוע בהחלט של 25000 שקל ש20000 מתוכם נמצאים בחיסכון של פפר (בשני חשבונות נפרדים) עם ריבית של 3.15% והשאר בקרן השתלמות/חיסכון לכל ילד (לא מכניס את הפנסיה לחישוב כרגע).
מטרה קרובה:
להגיע עד 01.01.2020 לחיסכון של 40000 ש"ח לפחות.
בסוף השנה 20000 ישארו עדיין בפיקדון של פפר, 10000 יהיו בקופת גמל להשקעה פסיבית מחקה מדדי מניות ובעיקר S&P500, כ6000 בקרן השתלמות/חיסכון לכל ילד (קרן השתלמות - מסלול מנייתי, חיסכון לכל ילד - בסיכון מוגבר) ועוד 4000 בהלוואות חברתיות (טריא).
מטרה רחוקה:
להגיע עד גיל שלושים (עוד כ10 וחצי שנים) ל500,000 ש"ח. על מנת לעשות זאת אצטרך לחסוך כ3500 כל חודש.
איך אגיע למטרה הזו:
1. אגדיל את ההכנסות - אתחיל לעבוד בימי שישי בעבודה נוספת (בעבודה שלי לא עובדים ימי שישי) ואנסה לעשות שעות נוספות בעבודה הקיימת אם כי זה קשה תוך כדי הלימודים.
2. אצמצם הכנסות - אפסיק לשלם על הלימודים בחודשים הקרובים, אשתמש בכסף מזומן שאני מקבל מעבודות צדדיות (בעיקר ביבייסיטר) לבזבוזים הקטנים ולא במשכורת.
לאורך העשור הקרוב הרבה דברים יכולים להשתנות ובייחוד יכולת ההשתכרות שלי וההוצאות שיעלו כשאצא מהבית.
אשמח לשמוע מכם ולעדכן בהתפתחויות.
תודה רבה שקראתם עד כאן :)

עם כל התוכניות לחסוך. אל תשכח שאתה בן 19. תהנה מהחיים, צא עם חברים, פגוש בנות זוג, טוס לחול, טייל בארץ. תפיק את המירב, כסף הוא לא חזות הכל.

עם כל התוכניות לחסוך. אל תשכח שאתה בן 19. תהנה מהחיים, צא עם חברים, פגוש בנות זוג, טוס לחול, טייל בארץ. תפיק את המירב, כסף הוא לא חזות הכל.
תגובה מדויקת.
יש לך את כל החיים להתנהל פיננסית נכון, אבל צריך גם לדעת להנות ולנצל את הזמן כל עוד אתה צעיר כל דקה שעוברת כבר לא תחזור .

אני דווקא מתנגד לתגובות שלפני. תלמד להסתפק ולהנות במעט. אם ממש בוער בך לעשות משהו יקר אז תשקול לעשות את זה, אבל אם אתה מרגיש טוב עם החיים שלך כמו שהם עכשיו אל תיתן לאנשים להכניס אותך ל-FOMO על זה שאתה "מתכלב" ו-"לא נהנה מהחיים".

זה גם לא נכון ש"יש לך את כל החיים" להתנהל פיננסית נכון, ההפך - ככל שתתחיל יותר צעיר, תקבל boost הרבה יותר חזק. אנשים שמתחילים לחשוב על זה רק בגיל 30 משלמים מחיר. (עם הסתייגות קטנה - במידה וכושר ההשתכרות שלך צפוי לעלות בצורה משמעותית, חשיבות החסכון היום תהיה פחות משמעותית)

בכל אופן כל הכבוד, הדבר הכי חשוב שהוא mindset כבר יש לך

סטודנט לתואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטה הפתוחה
נמאס לי כבר להיות זה שצועק זאב זאב...
אתה רוצה להרוויח משכורת נורמלית ולחיות ברווחה כלכלית "אמיתית"? - תתרחק ממקצועות "נשיים" כמו ביולוגיה, כימיה, עבודה סוציאלית, הוראה, גינון (של ילדים) ועוד כל מיני.
(נכון להיום הייתי מגדיר משכורת נורמלית כמשכורת שמתקרבת ל- 15K... צנוע שכמותי).

להגיע עד גיל שלושים (עוד כ10 וחצי שנים) ל500,000 ש"ח. על מנת לעשות זאת אצטרך לחסוך כ3500 כל חודש.
אחלה. חצי מליון שקל בגיל 30.
נו ו?..

נערך לאחרונה ב:
נערך לאחרונה ב:
אגיב לתגובות שמעלי :)
ביולוגיה זה מה שאני אוהב וזה עושה אותי מאושר ואני חושב שזה הרבה יותר חשוב מאשר כמה ארוויח.
אני מציב לעצמי מטרות ראליות מבחינה כלכלית וכן אני יודע שחצי מיליון שקל בגיל שלושים זה לא הרבה כסף אבל זה הרבה יותר ממה שיש לאנשים בסביבה שלי וזה מספק אותי כרגע.
המטרה שלי היא לא עצמאות כלכלית כיוון שאני מאוד אוהב לעבוד ולא רוצה לוותר על זה.
המטרה שלי היא להיות עם סכומים שיאפשרו לי לחיות בלי פחד לכמה יש לי וכמה אין לי ומה אני יכול ומה לא, ואני לא בזבזן מטבעי ולכן לא זקוק להרבה.

המטרה שלי היא לא עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת כיוון שאני מאוד אוהב לעבוד ולא רוצה לוותר על זה.
תיקנתי לך.
עצמאות כלכלית נותנת אופציות, ואין בן אדם שלא רוצה את זה.

אגיב לתגובות שמעלי :)
ביולוגיה זה מה שאני אוהב וזה עושה אותי מאושר ואני חושב שזה הרבה יותר חשוב מאשר כמה ארוויח.
אני מציב לעצמי מטרות ראליות מבחינה כלכלית וכן אני יודע שחצי מיליון שקל בגיל שלושים זה לא הרבה כסף אבל זה הרבה יותר ממה שיש לאנשים בסביבה שלי וזה מספק אותי כרגע.
המטרה שלי היא לא עצמאות כלכלית כיוון שאני מאוד אוהב לעבוד ולא רוצה לוותר על זה.
המטרה שלי היא להיות עם סכומים שיאפשרו לי לחיות בלי פחד לכמה יש לי וכמה אין לי ומה אני יכול ומה לא, ואני לא בזבזן מטבעי ולכן לא זקוק להרבה.
אני אוהב מה שאתה כותב. אל תתרגש מאנשים אנונימיים בפורום שהרבה פעמים פורקים תיסכולים.
מה שחשוב זה כמה אתה חוסך, לא כמה אתה מרוויח. אני מכיר אינספור הייטקיסטים שלא חוסכים 2000 שקל בחודש, ובטח בגיל 30 לא היה להם 500k נזילים משלהם.
כן צריך לקחת בחשבון שברגע שבוחרים מקצוע שאוהבים אבל שההכנסה הצפויה ממנו לא גבוהה, אז כדי לחסוך 2000 שח בחודש, רמת החיים תהיה לא גבוהה (זה בסדר ואני בעד אם זה מתאים לך. נותן המון חופש לעשות מה שבאמת אוהבים).
בלי קשר שכרגע כשהרבה מחבריך בצבא, אפשר לטחון משמרות/תורנויות באינספור מקומות כדי להביא עוד איזה 2000 שקל בחודש.
הייתי במקומך לוקח בחשבון שעד גיל 30 אתה כנראה תרצה לעשות איזה טיול או שניים משמעותיים. בעלות של 30-50 אלף.
מעבר לזה, כל הכבוד על התבונה והנחישות.
בהצלחה!

15 נטו זה 24 ברוטו, וזה סכום שיש מעט מאוד אנשים שמרוויחים.
תלות מספר ילדים, השכלה, מגורים, רפואי...
יש הרבה ישובים שמקבלים הנחה במס הכנסה.
אל תניח שמה שאתה משלם גם אחרים משלמים.

תלות מספר ילדים, השכלה, מגורים, רפואי...
יש הרבה ישובים שמקבלים הנחה במס הכנסה.
אל תניח שמה שאתה משלם גם אחרים משלמים.
אמת.
זה היחס הנפוץ ~25 יוצא בנטו ~15.
לרוב ביישובים שלא משלמים מס לא מרוויחים את הסכומים האלה (בגלל זה קל לתת את הפטור ממס.. )

אני אוהב מה שאתה כותב. אל תתרגש מאנשים אנונימיים בפורום שהרבה פעמים פורקים תיסכולים.!
אני נותן לו אינפורמציה שלי לצערי לא נתנו כשהייתי בן 19, הוא חופשי לעשות איתה מה שהוא רוצה.
לא פורק שום תסכולים, אני עובד כאלגוריתמאי.

יש הצפה רצינית של התחום ולדעתי כל אדם ששוקל ללמוד ביולוגיה יעשה *מאוד* בשכל אם ידבר עם כמה ביולוגים שעובדים בתחום לפני שיתחיל ללמוד כדי לקבל החלטה מושכלת.

אני נותן לו אינפורמציה שלי לצערי לא נתנו כשהייתי בן 19, הוא חופשי לעשות איתה מה שהוא רוצה.
לא פורק שום תסכולים, אני עובד כאלגוריתמאי.

יש הצפה רצינית של התחום ולדעתי כל אדם ששוקל ללמוד ביולוגיה יעשה *מאוד* בשכל אם ידבר עם כמה ביולוגים שעובדים בתחום לפני שיתחיל ללמוד כדי לקבל החלטה מושכלת.
זה בעיקר היה לתגובות של אחרים האמת, אבל אני עומד מאחורי מה שכתבתי, שברגע שאתה מוציא מעט, אתה חופשי יותר לעבוד במה שבאמת בא לך.

היי,
כיף להתקל בך.
אני בן 18, לומד ביולוגיה בפתוחה (למרות שבזמנים אלו אני שוקל אם להמשיך בתחום), ומשקיע בצורה די דומה לשלך מתוך כוונה להגיע לעצמאות כלכלית (ולא לפרישה מוקדמת).
כיף לראות שאני לא ה"טירון" הצעיר היחיד כאן :)
כאמור, בביולוגיה לא תראה הרבה כסף אחר כך, אבל אם אתה באמת אוהב את התחום, אתה יכול להמשיך עד לדוקטורט ואז להרוויח משכורות יותר סבירות (אם אתה נהנה על הדרך, זה גורם לא מבוטל)

כאמור, בביולוגיה לא תראה הרבה כסף אחר כך, אבל אם אתה באמת אוהב את התחום, אתה יכול להמשיך עד לדוקטורט ואז להרוויח משכורות יותר סבירות (אם אתה נהנה על הדרך, זה גורם לא מבוטל)
רק חשוב לשים לב שאתה מדבר פה על מסלול שלוקח 10 שנים (תואר ראשון, שני ודוקטורט) ובסופו תרוויח ~10-12k ברוטו במשרה ראשונה.
המלצה נוספת שיש לי זה להבין אם עבודת מעבדה זה משהו שמושך אותכם, זה מאוד שונה מהלימודים התיאורטיים. יש אנשים שמתים על זה ויש ששונאים.
אפשר לקבל כל החלטה שרוצים וחשוב מאוד (בעיני) גם להנות ממה שעושים (אני אישית ממש אוהב את העבודה שלי) אבל כדאי לקבל החלטות בעיניים פקוחות.
אגב, אופציה נוספת היא לשלב את לימודי הביולוגיה עם תואר נוסף במסלול דו חוגי...

רק חשוב לשים לב שאתה מדבר פה על מסלול שלוקח 10 שנים (תואר ראשון, שני ודוקטורט) ובסופו תרוויח ~10-12k ברוטו במשרה ראשונה.
המלצה נוספת שיש לי זה להבין אם עבודת מעבדה זה משהו שמושך אותכם, זה מאוד שונה מהלימודים התיאורטיים. יש אנשים שמתים על זה ויש ששונאים.
אפשר לקבל כל החלטה שרוצים וחשוב מאוד (בעיני) גם להנות ממה שעושים (אני אישית ממש אוהב את העבודה שלי) אבל כדאי לקבל החלטות בעיניים פקוחות.
אגב, אופציה נוספת היא לשלב את לימודי הביולוגיה עם תואר נוסף במסלול דו חוגי...
אני עובד כרגע במעבדה ומאוד אוהב את זה ואני רוצה מאוד לעשות דוקטורט בשביל ההעשרה וההנאה שאני מקבל מהלימודים.

אני עובד עם ביולוגים וכפי שכתבתי אני יודע שהמשכורות לא גבוהות אבל אני נהנה מזה. ובנוסף בגלל אורח החיים הסולידי שאני מקווה שאשמור עליו לא אצטרך משכורות גבוהות יותר. רק אזכיר שמה שחשוב זה אחוז החיסכון ולא הנטו שאתה מקבל מהמשכורת.

היי,
כיף להתקל בך.
אני בן 18, לומד ביולוגיה בפתוחה (למרות שבזמנים אלו אני שוקל אם להמשיך בתחום), ומשקיע בצורה די דומה לשלך מתוך כוונה להגיע לעצמאות כלכלית (ולא לפרישה מוקדמת).
כיף לראות שאני לא ה"טירון" הצעיר היחיד כאן :)
אתה שוקל אם להמשיך בתחום בגלל היכולת להשתכר אחר כך? או מסיבות אחרות?
באיזה שלב אתה בתואר?

רק אזכיר שמה שחשוב זה אחוז החיסכון ולא הנטו שאתה מקבל מהמשכורת
בראייה כלכלית קרה, בהנחה וההוצאות שלך אותו דבר, עדיף לך שכר יותר גבוה.
בכל מקרה הנטו ואחוז החיסכון הן שתי צדדים של החרב. נטו יותר גבוה יתרגם גם לאחוז חיסכון גבוה יותר (ובפחות מאמץ).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K מתחיל את הדרך מגיל 16 יומני מסע אישיים 14
noamovich בן 21 מתחיל את הדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 18
Bruce Wayne עטלף גור מתחיל את דרכו יומני מסע אישיים 25
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
O משקיע מתחיל - עשיתי את שיעורי הבית שלי אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 16
4 מתחיל להשקיע וצריך ללמוד את השלב הבא שוק ההון 25
E אהלן, מתחיל את חיי הפיננסיים שוק ההון 14
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
R מתחיל - אבקש את עצתכם שוק ההון 10
ו מתחיל באיחור יומני מסע אישיים 6
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 3
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 24
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 17
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה