• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן ונדלן בכלל

בדיוק, זה מקרה פרטי.
לא זה לא מקרה פרטי, היא אמרה בפירוש:
אם נירצה לשלם פי 3 ממה שאנחנו משלמים כרגע זה לא יהיה כל כך קשה למצוא משהו מתאים.
זה העניין. התיקרות המחירים שמחייבת אנשים לגור ביח"ד 20מ'. בתנאי המחיר בשנים עברו, הם יכלו לקנות - או לשכור - דירה גדולה יותר שהתאימה לדרישותיהם וליכולותיהם הכספיות.
הרעיון שאפשר לבטל אם הדירה מתעכבת יותר מ6 חדשים הינו לטובתי? בכל מקרה זו זכות בידי...
השאלה האם זה המצב גם במקרה של איחור שאינו בגין כח עליון. אם כן, לדעתי זה לא מספיק.
זה אומר שהם לא מתחייבים לפצות אותך, הם רק מאפשרים לך לקבל את הכסף בחזרה. מה יצא? הפסדת שנתיים לחינם שבהם שילמת שכירות ואולי גם משכנתה לחינם. ואם מחיר הדירות יוסיף לעלות?
רוב הסיכויים שאת תותרי על האפשרות לעזוב את הפרויקט ותמשיכי לחכות בלי לקבל שום פיצוי.

היא אמרה בפירוש:

אומרים שסביר להוציא על דיור כ- 25% מההכנסה הכללית.

לפי מה שאני רואה סביבי (למעט הנרקומנים של ת"א), זו באמת ההוצאה לדיור אצל רוב המשפחות ששוכרות.

אני לא יודעת מה המקרה של רחל, אבל אני מנחשת שהם לא משלמים על 20 מ"ר יותר מ- 2500 ש"ח (רבע משתי משכורות מינימום) ואני גם מנחשת שהם מרוויחים יותר משכר מינימום.
באזור המרכז אפשר למצוא בקלות דירות 3 חדרים ראויות למגורים בעד 3500-3000 ש"ח (רבע משתי משכורות חציוניות).
במקרה של רחל זו בחירה לחיות בזול (בחירה לגיטימית, כמובן), זו לא מצוקת דיור.

במקרה של רחל זו בחירה לחיות בזול (בחירה לגיטימית, כמובן), זו לא מצוקת דיור.
לא, לרגע לא התכונתי להביע דעה בקשר למצוקת דיור - כן או לא.
רק אמרתי, שתופעת יח"ד היא בהחלט תוצר של עליית מחירי הדיור. ולכן היא התרבתה כל כך בשנים האחרונות.

לא מצוקת דיור.
נכון. זו לא מצוקת דיור. אבל זה בכל זאת מצב כללי בארץ ש[מתפרש בעיני] כאיכות חיים ממוצעת-מינוס,
כי דבר בסיסי כמו דירה קטנה ב 2000 שח לחודש, אי אפשר לצרוך לפי ההמלצות, ממשק בית של משכורת אחת ממוצעת. שלא לדבר על חציונית.
אתה צריך להיות או משק בית של יחיד שמשתכר משמעותית מעל המינימום, או משק בית עם משכורת מינימום ושני שליש. כלומר שני בני זוג שעובדים כמעט 2 משרות מלאות.

וסליחה אם התפרצתי לדיון עם דברים לא קשורים..

את מניחה ששני בני הזוג עובדים במשרה מלאה.
כן.

רק אמרתי, שתופעת יח"ד היא בהחלט תוצר של עליית מחירי הדיור.
מסכימה.
לא אמרתי שאין עליית מחירי דיור.
לדעתי זו גם תוצאה של אובר רגולציה ותת אכיפה.

אבל זה בכל זאת מצב כללי בארץ ש[מתפרש בעיני] כאיכות חיים ממוצעת-מינוס,
מסכימה.

בכל מקרה, כל מה שאני אומרת זה שלא חסרות דירות במדינה שלנו.
על כל משפחת גולגלות יש דירה.
אולי חלקן יקרות, אולי חלקן הן יחידת דיור במושב, אולי בחלקן אי כיווני אוויר, אבל לא חסרות יח"ד, ביחד לצרכי האוכלוסיה.

נערך לאחרונה ב:
אני לא כל כך מבינה איך 2 המשפטים האלו חיים ביחד:
1.
בכל מקרה, כל מה שאני אומרת זה שלא חסרות דירות במדינה שלנו.
2.
אולי חלקן יקרות, אולי חלקן הן יחידת דיור במושב, אולי בחלקן אי כיווני אוויר, אבל לא חסרות יח"ד, ביחד לצרכי האוכלוסיה.
לעניות דעתי, בדיוק בגלל שיש מחסור בדירות, כל חדר עם 4 קירות לא משנה מה מצבו - נחשב דירה.
אני רואה את הביקוש לדירות כקשיח - ואז ככל שההצע נמוך כך גם מוצרים יותר גרועים נמכרים בנקודת שיווי משקל של השוק.

• אהבתי
Reactions: ogi
קצת עדכונים בנוגע אלינו:
1. בדקתי, ההפרש מול דירה חדשה מקבלן שתהיה מוכנה באותו המועד הינו כ4K ש"ח למ"ר. כלומר, על דירת 100 מ"ר מדובר בהנחה של כ400K.
2. בדקתי עם אדריכלית בסבלנות את ההפרשים במפרט הטכני. היא מעריכה אותם בכ-50K.
3. בדקתי בנוגע לקבלן - מדובר בקבלן אמין שבנה פרויקטים רבים ברחבי הארץ ומדורג במקום טוב ברשימת 10 הקבלנים לשנת 2016 (אם אני לא טועה).

בינתיים אנחנו נותנים אור ירוק, עד למעמד בחירת הדירה, שם טמון העוקץ.
אנחנו במקום יחסית מתקדם לבחירת דירה ואנחנו לא יכולים לדעת מראש מה יישאר.
מה שאנחנו צריכים לעשות עכשיו זה לקבוע רף קשיח שהוא מבחינתנו הסכום המקסימלי לרכישת דירה - ואם לא יישאר דירה בסכום זה - פשוט לוותר.

איך הייתם מחשבים את הסכום האמור? אילו קריטריונים הייתם לוקחים בחשבון? על מה הייתם מתבססים?
לא מבקשת ייעוץ אישי חלילה אלא סיעור מוחות כדי לראות עם יש עוד נושא שלא לקחנו בחשבון.

@Fitch ו @רובי1 תודה על תרומתכם לדיון.
ביום ה-61 חוק המכר נכנס לתוקף ועל פיו הקבלן מחוייב לשלם לרוכשים 150% משכר הדירה שהם משלמים ועד למועד המסירה.
זה היה ניראה שהם מאוד לא רוצים להיות שם (כניראה כולם ניראים כך) ולא ראיתי שהיו עיכובים במסירה בפרוייקטים אחרים של הקבלן (אבל אולי אני צריכה לבדוק את הנקודה הזו יותר לעומק).

סתם הערת אגב: זה מדהים לראות איך מחוץ לעולם ה'סולידית' אנשים מברכים אותנו על הזכיה בצ'ק של כחצי מיליון שח, כאילו קיבלנו מזומן הביתה, ומתעלמים מההתחייבות הכרוכה בו. לרגעים אני מרגישה שור מובל לשחיטה כמו כבשה פתיה בחסות תעמולת פרסום בשם 'מחיר למשתכן'.
ועוד הערת אגב: הגעתי לכנס של הקבלן בעיקר להתרשם מהרוכשים האחרים. ממה שהתרשמתי: רבים מעוניינים לקנות את הדירה הזולה ביותר שתתאפשר להם, ישנו אחוז ניכר של רוכשים שלא באמת יירצו לגור במיקום האמור.

רבים מעוניינים לקנות את הדירה הזולה ביותר שתתאפשר להם, ישנו אחוז ניכר של רוכשים שלא באמת יירצו לגור במיקום האמור.
זה בכל 'מחיר למשתכן'. אנשים עם 100K הון עצמי + משקיעים שגרים 300 ק"מ מהדירה.

ביום ה-61 חוק המכר נכנס לתוקף ועל פיו הקבלן מחוייב לשלם לרוכשים 150% משכר הדירה שהם משלמים ועד למועד המסירה.
מעולה.
איך הייתם מחשבים את הסכום האמור? אילו קריטריונים הייתם לוקחים בחשבון? על מה הייתם מתבססים?
אני הייתי מחשב כך:
1. נניח שיש לך אפשרות תאורטית לשכור דירה - באותו גודל ומיקום - שבה תוכלי לחיות כל זמן שתרצי ואף אחד לא יוכל לומר לך ללכת, וגם תוכלי לבצע בה שינויים כרצונך. (בקיצור- לשכור דירה ולקבל תנאים של דירה שלך).
כמה את מוכנה לשלם כדמי שכירות שנתיים עבור דירה זו?
2. את הסכום הזה צריך לחלק באחוז התשואה הצפויה לדעתך מתיק השקעות בשוק ההון. (כמובן קשה לחשב את התשואה הזו, וצריך להתאים לתיק השקעות שמתאים ליכולת הסיכון האישית וכו', אבל אין ברירה צריך לקבל אינדיקציה כל שהיא).
3. להכפיל ב100.

כל חדר עם 4 קירות לא משנה מה מצבו - נחשב דירה.
מה הבעייה עם זה?
האם רק דירות 5 חדרים + מחסן וחניה ראויות להיות דירה?

אני לא רוצה לחטוף לך את הדיון יותר ממה שחטפתי..
יש לי הרבה מה לומר.
אבל אני באמת מאמינה שהיום הרבה "משקיעים" קונים דירה על הנייר, עם משכנתא, והם בונים על החזר חודשי מסויים, שילך ויגדל, כמובן, כדי לכסות את המשכנתא, כשלמעשה סביר יותר להניח שהם יצטרכו לרדת הרבה במחיר, או לספוג חודשי שכירות אבודה, למה?
כי לא חסרות דירות!!
כי השוכרים כבר גרים במקום אחר, זול או נוח יותר, פיראטי או לא.

אני הייתי מחשב כך:
רק לוודא שהבנתי אותך.
הנחות:
- שכירות חדשית 5K, שנתית 60K.
- תשואה בשוק ההון 4%
חישוב:
60,000/4*100= 1,500,000

@רובי1 לזה התכוונת? כי קצת הסתבכתי עם הנקודות (לחלק ל4 או ל4% וכו...)
האמת? הופתעתי. זה כיוון שבכלל לא חשבתי לבדוק דרכו. אני בדקתי מכיוונים שונים לגמרי וזו נקודת מבט חדשה וחשובה, אז ממש ממש תודה

הנקודה של ההנחה מאוד מפתה ומטעה, מאחר ואת מתחייבת לנכס היום, אך מקבלת אותו בשנת 2019, אין לך כיום יכולת לנחש מה יהיו המחירים בעוד שנתיים, יתכן שאת רוכשת את הנכס היום במחיר , שדירות אחרות לא מהפרוייקט ימכרו במחיר זה בעוד שנתיים !

לגבי המימון, המגמה של עליית הריבית נמשכת כך שלא ניתן לדעת מה יהיו עלויות המימון הסופיות על מימון שילקח בעתיד.

מאחר ויש אחוז גדול של רוכשים למטרת השקעה, יתכן שבשנת 2024 יצאו לשוק הרבה דירות למכירה מהפרוייקט, יתכן ואם תמתיני למועד זה מחיר הדירה יהיה נמוך מאשר המחיר שאת רוכשת כיום.

אחוז גבוהה של דירות להשקעה בפרויקט פרושו תחרות בהשכרת הנכס וירידה בגובה השכירות.

האם בדקת אם הנכס נחשב לנכס אטרקטיבי להשכרה מבחינת הגודל והמיקום שלו ?

חשוב שבדקת את חוסנו של הקבלן, השאלה שנותרה לגביו היא, מאחר וכדי לזכות בפרוייקט הוא התמחר מול קבלנים נוספים ונתן את ההצעה הנמוכה ביותר, השאלה שנשאלת כאן היא, האם ההצעה שהוא נתן תאלץ אותו להתפשר באיכות הבניה ? את התשובה כנראה נדע רק לאחר סיום הבנייה.

במידה ואת מבינה את החוסר ודאות ומקבלת החלטה לרכוש (בכל השקעה יש חוסר ודאות), ואת מרגישה בנוח עם הנתונים, זה בסדר, כל אחד רואה דברים אחרת.

בהצלחה.

נערך לאחרונה ב:
תכן שאת רוכשת את הנכס היום במחיר , שדירות אחרות לא מהפרוייקט ימכרו במחיר זה בעוד שנתיים !
יתכן ואם תמתיני למועד זה מחיר הדירה יהיה נמוך מאשר המחיר שאת רוכשת כיום.
יתכן גם שדירות כאלו ימכרו עוד שנתיים במחיר גבוה בהרבה. אי אפשר לדעת כלום.

יתכן גם שדירות כאלו ימכרו עוד שנתיים במחיר גבוה בהרבה. אי אפשר לדעת כלום.

צודק, ולכן צריך לנסות להעריך האם לאחר 10 שנים רצופות של עליות מחירים (יוצאי דופן בעוצמתם) יש סיכוי טוב שהמחירים יעלו או ירדו, בעיקר כשהריבית עולה ומסתמן עודף היצע בעיקר בפריפריות היכן שישנם הרבה פרוייקטים של מחיר למשתכן.

סתם הערת אגב: זה מדהים לראות איך מחוץ לעולם ה'סולידית' אנשים מברכים אותנו על הזכיה בצ'ק של כחצי מיליון שח, כאילו קיבלנו מזומן הביתה, ומתעלמים מההתחייבות הכרוכה בו
גם פה. ברכותי.

זה היה ניראה שהם מאוד לא רוצים להיות שם (כניראה כולם ניראים כך) ולא ראיתי שהיו עיכובים במסירה בפרוייקטים אחרים של הקבלן (אבל אולי אני צריכה לבדוק את הנקודה הזו יותר לעומק).
זה לא 150% משכר הדירה שאת משלמת אלא 150% משכר דירה לאותו נכס שאת קונה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 15
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3