• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מבט היסטורי על חשיפה לשוק האמריקאי לעומת השוק עולמי

Liron2035

משתמש רגיל
דירוג
152
שלום,
חידוד לפני שאתחיל, זו לא בקשה לייעוץ אלא נסיון להבין נטייה נפוצה הקיימת בתיקי החברים פה.
במאמר זה (קרדיט ל-Yevgeny) (בין היתר מדבר על חשיפה בלעדית לשוק האמריקאי בגלל מבט קצר מדי על השנים האחרונות) מופיע הגרף הנהדר הבא:
Ex+2+-+Domestic+-+Foreign.PNG

ניסיתי לראות את הנתונים האלו באופן עצמאי (שימוש בכלי השקעה יחסית דומים לVTI וVXUS רק בעלי היסטוריה ארוכה יותר, כי השניים שהזכרתי קיימים רק מ2008).
בניתי שלושה גרפים:
1) 100% VTSMX - חשיפה רק לשוק האמריקאי
2)VTSMX=70%, VGTSX=30% - העדפת השוק האמריקאי - 70% רק ארה"ב וחשיפה של 30% לשוק העולמי מחוץ לארה"ב
3) 50/50 - שזה די דומה להתפלגות של ארה"ב בתוך השוק העולמי, "קרוב" למבנה של VT
רק עם חידוד שפעם אני "נכנס" לשוק ב-2000 עם 300K וכל רבעון מכניס 10K ,
(עדכון:תמונה בקישור, לא ניתן להציג יותר מתמונה אחת בשרשור)

ובמקרה השני נכנס לשוק ב-2007 עם אותם תנאים:
(עדכון:תמונה בקישור, לא ניתן להציג יותר מתמונה אחת בשרשור)

בסופו של דבר ב2018, התיק הראשון מנצח, ז"א עבור מי שלא ממהר לברוח, הגדלת החשיפה לשוק מחוץ לארה"ב פגעה בביצועים, ובחשיפה לארה"ב בלבד קיבל את הביצועים המירביים.

אם שרדתם עד לפה :) אז עכשיו השאלה - מה אני מפספס? ההמלצה הנפוצה בפורום היא השקעה בVT אבל מהסימולציה הזריזה הזו נראה שחבל להשקיע מחוץ לארה"ב ושVTI מנצח גם בכניסה בשנים "רעות". כל חשיפה לשוק מחוץ ארה"ב רק פוגע ברווחיות.

רק 2000 ו- 2007 היו שנים רעות?

כשאתה משקיע "רק בשוק האמריקאי" כמו למשל VTI אתה בפועל מושקע בחברות אמריקאיות שפועלות בכל העולם. לדוגמא: קוקה קולה, אינטל או בואינג הן חברות אמריקאיות אבל בערך מחצית מהעסקים שלהם נעשים מחוץ לארה"ב. לכן השקעה ב VTI בעצם נותנת לך פיזור עולמי בכלל לא רע. זו הסיבה העיקרית לכך שגם בוגל וגם באפט חושבים שניתן בהחלט להסתפק בהשקעה בשוק האמריקאי בלבד.

וזה מספיק לך?
21 השנים האלו זה פרק הזמן שבו אני מסוגל לנתח כרגע. אשמח לשמוע איזו חלופה אתה מציע שתאפשר לנתח פרק זמן רב יותר/כיסוי שנים דרמטיות נוספות.

21 השנים האלו זה פרק הזמן שבו אני מסוגל לנתח כרגע. אשמח לשמוע איזו חלופה אתה מציע שתאפשר לנתח פרק זמן רב יותר/כיסוי שנים דרמטיות נוספות.
ל-portfolio visualizer יש נתונים מ-1972

אין טעם לנתח לאחור כי התוצאה ידועה מראש - השוק האמריקאי הניב הכי הרבה - וכל שילוב עם שווקים אחרים הפחית את התשואה.
השאלה היא מהי המסקנה שאפשר להסיק מכך.
האם שכדאי להשקיע רק בארה"ב וכל אלטרנטיבה אחרת היא זריקת כסף אלטרנטיבי לפח?
לא בטוח.

בסופו של דבר ב2018, התיק הראשון מנצח, ז"א עבור מי שלא ממהר לברוח, הגדלת החשיפה לשוק מחוץ לארה"ב פגעה בביצועים, ובחשיפה לארה"ב בלבד קיבל את הביצועים המירביים.
שים לב שאתה בודק מה מצב התיק היום, כשהשוק האמריקאי בשיא. מי אמר שזה ימשיך?
תבדוק מה קרה למי שהשקיע בשוק האמריקאי והיה צריך את הכסף ב2005

אם שרדתם עד לפה :) אז עכשיו השאלה - מה אני מפספס? ההמלצה הנפוצה בפורום היא השקעה בVT אבל מהסימולציה הזריזה הזו נראה שחבל להשקיע מחוץ לארה"ב ושVTI מנצח גם בכניסה בשנים "רעות". כל חשיפה לשוק מחוץ ארה"ב רק פוגע ברווחיות.
מעבר לעובדה שהבדיקה שלך מסתכלת על תקופת זמן מאוד קצרה בהיסטוריה, גם התוצאה שקיבלת לא כזו דרמטית. בשביל מעט תשואה עודפת לכאורה אתה מוכן לקחת את הסיכון ולשים את כל הביצים שלך בסל אחד? נכון, ארה"ב היא הכלכלה החזקה בעולם ויש לה רקורד היסטורי לא רע, ונכון שחלק גדול מהחברות הפועלות בה הן בינלאומיות, ועדיין - לא חושב שמישהו יתווכח עם העובדה שיגיע היום שבו זה כבר לא יהיה המצב, ועכשיו השאלה רק אם זה ייקח 200 שנה, 100 שנה, 50 שנה או 20 שנה. בתור משקיע צעיר אני אישית לא מוכן לקחת את הסיכון הזה.

מהי ההגדרה למשקיע צעיר? האם בתור אדם בן 41, הגישה שלי צריכה להיות שונה משלך?
משקיע צעיר = עד שאני אמות יש זמן לפחות לעוד שתי מלחמות עולם.

אין פה תשובת בית ספר.
בן 60 שצריך להחזיק תיק שיקיים אותו בערך עוד 20 שנה יכול כנראה להמשיך לסמוך על העליונות הכלכלית של ארה"ב. בן 20 שאולי יחיה עד 100, כנראה יעדיף לגוון יותר את ההשקעות שלו.
באופן אישי אני קרוב יותר לגיל שלך מאשר לגיל 20 ועדיין מעדיף לנקוט משנה זהירות בנושא הזה.

בן 60 שצריך להחזיק תיק שיקיים אותו בערך עוד 20 שנה יכול כנראה להמשיך לסמוך על העליונות הכלכלית של ארה"ב
אז גם בן 20, לפחות בעשר שנים הקרובות, מוטב יהיה לו להשקיע אך ורק בשוק האמריקאי, הלא כן?

לא בכל תקופה היסטורית.
האם יש איפשהו גרף המשווה שוק ארה"ב בלבד VS שוק עולמי, של התשואה הממוצעת ל20 שנה, בכל שנה? (כלומר בכל שנה y את התשואה הממוצעת ל20 שנה הבאות, כאשר y בטווח של ~1900 ועד 1998)?
@adamshalev

נערך לאחרונה ב:
אז גם בן 20, לפחות בעשר שנים הקרובות, מוטב יהיה לו להשקיע אך ורק בשוק האמריקאי, הלא כן?
קרוב, אבל לא. ההנחה הבסיסית היא שגם בן 20 וגם בן 60 לא יידעו לזהות ברבור שחור בשוק האמריקאי ולצאת בזמן (לפחות לא בלי לספוג הפסדים כבדים, או לחילופין בלי קצב גבוה של התראות שווא). ההבדל ביניהם הוא בסיכוי שהם יחוו אירוע כזה במהלך חיי התיק שלהם.

קרוב, אבל לא. ההנחה הבסיסית היא שגם בן 20 וגם בן 60 לא יידעו לזהות ברבור שחור בשוק האמריקאי ולצאת בזמן
לדבריך
בן 60 שצריך להחזיק תיק שיקיים אותו בערך עוד 20 שנה יכול כנראה להמשיך לסמוך על העליונות הכלכלית של ארה"ב
אז מדוע בן 20 לא יוכל (כנראה) לסמוך על העליונות הכלכלית של ארה"ב בעשר שנים הקרובות?

.
אתה יודע מה קורה בשנה הבאה? או בקדנציה הבאה של הממשל או בשינוי "המלוכה" של אמריקה כמעצמת מסחר?
כתבתי את זה בתגובה לזה:

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B מבט על הרכב התיק שלי שוק ההון 10
השמח בחלקו מבט מקרו כלכלי קדימה שוק ההון 46
ג VOO - מבט דרך דולר-שקל בעולם שהולך לקראת ריבית אפסית לעוד שנים רבות שוק ההון 91
amidar למי שמתלבט בנושא לימודי מחשבים (מכל סוג), מומלץ להעיף מבט. אוף טופיק 2
ס לקנות את הדירה שאני *גר* בה, מנק' מבט של השקעה שוק ההון 23
1337justme מידע היסטורי של מחירי מדד אג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 13
S סתם חישוב היסטורי שחשבתי עליו אחרי פחדים מהקריסה הבאה שוק ההון 1
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
Y איך נכון לחשב אחוז חשיפה לנדלן כשיש דירה עם משכנתא? שוק ההון 1
S פתיחת תיק עבור צעיר עם חשיפה גבוהה לשוק המניות (העולמי) שוק ההון 8
T איך לייצר חשיפה למדד תשומות הבנייה? נדל"ן 0
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חשיפה לדולר צרכנות פיננסית 2
לאץ' חשיפה לs&p לטווחי זמן שונים שוק ההון 3
א חשיפה מוגזמת לsnp? שוק ההון 45
ב חשיפה פשוטה להשקעות ב-Private Equity השקעות אלטרנטיביות 1
B אחוז חשיפה למניות בתקופת ריבית גבוהה שוק ההון 13
ב חשיפה לכלל סוגי האג"חים הממשלתיים שוק ההון 4
Finfree קה"ש ילין לפידות מסלול מנייתי-איך לזהות חשיפה למדדים השונים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S קרן מחקה מדד עולמי ללא חשיפה למט"ח שוק ההון 3
מ קרן השתלמות מחקה מדד - חשיפה למטח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B רמת חשיפה למניות שוק ההון 7
G תיק חשיפה לפקטורים שוק ההון 0
C חשיפה לחברות ביטחוניות שוק ההון 5
T MSCI EUROPE - חשיפה ליורו שוק ההון 14
ה חשיפה להודו שוק ההון 1
ש חשיפה למניות לעומת חשיפה למחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Yos עדכון חשיפה למניות במסלול s&p 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
1337justme האם להחליף את החלק המנייתי לסנופי בלבד במקום חשיפה עולמית? שוק ההון 34
C חשיפה לתעשייה מסורתית שוק ההון 0
G מה זה שיעור חשיפה? שוק ההון 5
ד הקשר בין חשיפה למניות לנכסים במניות? (בקופת גמל להשקעה) שוק ההון 1
E אחוז חשיפה למניות שוק ההון 15
S משכנתא: חשיפה לפריים אל מול קבועה צמודה נדל"ן 7
M צמצום חשיפה לפני הכנסת סכום גדול? שוק ההון 11
ח צמצום חשיפה למניות שוק ההון 2
D פנסיה מקיפה מיטב דש מסלול s&p500 - חשיפה למדד עודכנה ל 100% [והופחתה שוב ביולי 2021] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 291
מומו הברווז חשיפה אפקטיבית למניות בקה"ש שוק ההון 2
milx חשיפה לזהב ע"י חברות תמלוגי זהב - לגיטימי? שוק ההון 7
Summers חשיפה גדולה מדי של S&p500 לחברות הגדולות שוק ההון 13
O חשיפה לפקטורים שוק ההון 38
T למה כולם רצים על חשיפה מחוץ לארהב בכל מחיר ? שוק ההון 2
ה לא מבין חשיפה לדולר שוק ההון 2
סול חשיפה מוגדלת לארה"ב שוק ההון 14
ינש הקטנת חשיפה לריביות על משכנתא צרכנות פיננסית 2
A איך מאזנים בין נוחות ניהול תיק מול מיקסום חשיפה שוק ההון 70
E חשיפה לדירה להשקעה בלי לקנות דירה שוק ההון 5
ה חשיפה לשוק הבריאות בארצות הברית שוק ההון 4

נושאים דומים