• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חינוך כלכלי

אסתר

משתמש סולידי
דירוג
68
שלום לכולם
אני רוצה לבנות מערך של מספר שיעורים כהכנה לחיים בתחום הכלכלי. מדובר על בנות בכיתה י"ב לפני יציאה לשירות לאומי ולחיים ( ואני מקווה להרחיב את המערך לסדנא שאפשר להעביר בכל תיכון).
השאלה שלי היא מהם לדעתכם המושגים הבסיסיים והיסודיים שחייבים להכניס לסדנא כזו?
לדוגמא- באחד השיעורים (תנ"ך, אם שאלתם) עלה הנושא של מדד. הייתי די בשוק לראות שאין לאף אחת מושג מה זה אומר...
בקיצור- תתחילו מאפס.
תודה!

כל הכבוד!
זה לגמרי חסר בתכנית הלימודים .
היתה ידיעה לא מזמן שתלמידי ישראל נכשלו בבחינה של ה OECD באורינות פיננסית.
בחנו שם שאלות על הנחה ואחוזים והתלמידים לא יודעים.

נושאים חשובים שעלו לי במחשבה ראשונה:
ריבית דריבית ומה משמעותה.
צריכה מול חסכון.
צפיה ביקורתית בפרסומות
בחינה ביקורתית של מבצעים.
איך מנהלים תקציב
איך מנהלים בקרה על ההוצאות
האם ניתן לסמוך על הבנקים/חברת הביטוח/סוכן הביטוח וכיו"ב שישמרו על האינטרסים שלנו?

אפשר לנהל case study. לבחון סיטואציות מהחיים ואיך נכון להתנהל בהן.
מה עושים כשאת בחנות וכרטיס האשראי לא עובר. (הייתי עדה לסיטואציה הזו שבה המוכרת הסבירה לקונה איך לחלק את הסכום כדי להצליח להעביר את הכרטיס..אף אחת מהן לא חשבה שאולי יש בעיה ועדיף לא לבצע את הרכישה.)
לבקש מהן להביא סיפור שהן חוו של התמודדות בנושא כסף.
לבחון איך אדם נכנס לחובות ואיך יוצאים מזה?
אפשר לחפש מישהו שיספר לכיתה מנסיונו או להביא מישהו מעמותת פעמונים.

מה זה משכנתא. מה המשמעות שלה מבחינת סכום הכסף שיש להחזיר לבנק בסוף התקופה?

מהו כסף?
מי מייצר אותו?
מהי ריבית?
מהי ריבית בנק ישראל?
אינפלציה, דיפלציה

1. חשבו לטווח הארוך.
2. חסכו (הרבה) יותר ממה שאתם מוציאים.
3. השקיעו את ההפרש בנכסים מניבים.

שיעור מס' 3 מבוסס על שיעור מס' 2 שבתורו מבוסס על שיעור מס' 1.

אם יש דבר אחד שהייתי מעביר למשקי בית צעירים זה את הנושא של לחיות בחוב אל מול לחיות עם כרית בטחון.
אני גדלתי בבית שבו להיות בחוב מתמיד היה נורמה וזה לא מנע מהמשפחה לקנות דברים חדשים. בן אדם שנמצא בחוב נמצא במצב תמידי של שבירות ותלות מלאה בעבודה. בן אדם שיש לו כרית בטחון במזומן (מספיקה לשישה חודשים לפחות) הוא חזק יותר וחופשי. הוא יכול לחפש עבודה טובה יותר בלי לפחד. הוא יכול להמנע מלבטח כל דבר שזז כי הוא מסוגל לבטח את עצמו. הוא מרגיש בטוח בעצמו ובעל יכולת. ועוד.
אני חושב שאם אנשים יתחילו מזה הרגלים טובים אחרים יבואו בהמשך.

אני אציע לך רעיון של חבר: לבנות סימולציה של ממש,וכל תלמידה יכולה לבחור אם ללמוד או לא, לעבוד או לטייל, להשקיע או לבזבז. לעשות מספר סיבובים כמספר השנים, בכל שנה אפשר לשנות את ההחלטות. בסוף הסימוציה רואים למי יש יותר כסף/ ידע/ מעמד ובודקים מה היו הגורמים להצלחה

אם אפשר הייתי מקדישה זמן למספר מיומנויות פרקטיות- איך קוראים תלוש שכר, חשיבות התחלת חיסכון בגיל צעיר,מה המשמעות של להיות במינוס

אני חושב שבנוסף לאמור, הקניית כלים פרקטיים, תחושת מסוגלות ויישום הם חשובים.
אם יש יכולת לעשות סדנת "לפני ואחרי" או בפריסת זמן רחבה, לתת כפרויקט אישי/קבוצתי משימת חסכון והשקעה ואולי להכניס מימד של תחרות.
אפשר לשים אתר אינטראקטיבי בו יזינו את הסכום שנחסך פעם בשבוע/חודש ויוכלו לראות התקדמות אישית ויחסית לקבוצות האחרות.

תהליך פתיחת חשבון בנק, תוך סקר שוק למי יש את התנאים הטובים ביותר עבור בש"לית (ובאופן כללי על חשיבות של סקרי שוק).
לפני היציאה לשירות, חלקנו לא ידענו שבשביל שיכנסו לנו הדמי כיס ודמי הנסיעות, צריך חשבון בנק...

מכיוון שרוב הבש"ליות יוצאות לחיים עצמאיים בדירות שכורות,
אולי יש לבצע דיון אודות מה כדאי לעשות עם דמי הכיס בשירות (700 שקל כמדומני):
למה זה באמת מספיק? בניית סל קניות חודשי באחד מאתרי האונליין ביחד איתן לפי מה שהן רגילות לאכול מהבית אולי יבהיר מה הכסף שווה.

הדבר הכי בסיסי - פתיחת חשבון בנק. להסביר שבגיל הזה אפשר לפתוח חשבון בנק ללא עמלות עו"ש (חשבון צעיר) ואולי אפילו לקבל במתנה 1,000-2,000 ש"ח. בנקים מחזרים בטירוף אחרי חשבונות חדשים מתוך מחשבה שהרוב נשארים בבנק שלהם. ללמד אותן להגיד לא למסגרת אשראי, להראות מה המחיר של חשבון במינוס ולחזור כמה פעמים על הנוסחא הברורה מאליה: להוציא פחות ממה שמכניסים.
ריבית דריבית - אפשר להראות כמה גרפים שונים עבור חסכונות ל-30 שנה עם הכנסה קבועה: ללא ריבית, ריבית של 5%, ריבית של 10%.
איך לעשות כסף - דיון על שיטות שהן מכירות לעשות כסף ואז לחלק את זה לכמה שיטות: למכור זמן תמורת כסף (עובד שכיר), למכור זמן של אחרים תמורת כסף (מעסיק), למכור כסף תמורת כסף (השקעות) ושיטות שונות של הכנסה פאסיבית ברמות שונות (שכירות דירה, ספר אלקטרוני שנמכר באינטרנט, אתר עם פרסומות).
האם מדובר בבנות דתיות? כי אפשר לשלב את הנושאים האלה בעולם היהדות.
אינפלציה, דפלציה - רבי יוחנן מדבר על זה במסכת תענית.
הלוואה בריבית - למה זה אסור ומה הפתרון המודרני בשיטת היתר עסקה.
תיק ההשקעות של רבי יצחק - לעולם ישליש אדם את מעותיו שליש בקרקע ושליש בפרקמטיא ושליש תחת ידו (בבא מציעא מ"ב ע"א).
(כדי לא לסבך את רבי יצחק, אין לראות בדבריו המלצה להשקעה כלשהי)

תודה רבה לכל העונים!
נתתם לי הרבה חומר למחשבה ולעבודה...
אם יש לכם מקורות באינטרנט וכו' שאפשר להעזר בהם כדי ללמד את כל הנ"ל (עדיף בעברית) אשמח מאוד לשמוע!

להבין שלקנות היום סמארטפון ב 4000 שקל זה שווה ערך לקניית רכב עוד 45 שנה אחרי הריבית דריבית.
או שרכב חדש היום שווה לבית עוד 45 שנה.
לקנות רכב היום זה לא כמו לקנות את אותו הרכב עוד 30 שנה.
המשמעות של הכדור שלג הזה (ריבית דריבית) היא לפעמים קשה לתפיסה והמשמעות שלה מרחיקת לכת. אותו הדבר על ההפך - חובות.
** לא עשיתי חישוב מספרי לעניין הבית הטלפון והרכב, אבל זה הכיוון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
I חינוך פיננסי - באיזה גיל לקנות מניות ואיך צרכנות פיננסית 19
amit מה אתם חושבים על חינוך פרטי? פוסטים מאיכות נמוכה 45
aeh פרקטי - חינוך פיננסי התפתחות אישית 3
ש חינוך פיננסי צרכנות פיננסית 2
גרהם חינוך פיננסי - דן חסכן אוף טופיק 2
נ מתנה לקרוב עם חינוך פיננסי קלוקל שוק ההון 2
פ סוף סוף מתחילים לדבר בתקשורת על החשיבות של חינוך פיננסי צרכנות פיננסית 4
A חינוך מחדש גרסת 2015 (סין) אוף טופיק 0
nimrodko שאלה קטנה על טלוויזיה ושאלה גדולה יותר, על חינוך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
I תכנון כלכלי למשפחה - חסכונות לטווחים שונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
S האם יש ״רף עליון״ כלכלי למדד עולמי / S&P 500 או שהוא יכול לעלות ל״נצח״? שוק ההון 35
F לאן אפשר לפתח את מקצוע העו"ס כדי שיהיה כלכלי? התפתחות אישית 11
מ תכנון כלכלי לעתיד צרכנות פיננסית 0
ב האם זה כלכלי למשוך שומת מס ולא לשלם למס הכנסה אחרי שהם קבעו כמה כסף הם דורשים ממך? מיסים 10
A עימות כלכלי/צבאי בין ארה״ב לסין והשלכותיו אוף טופיק 4
L מסע תכנון קריירה וצבירת נכסים לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 44
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
ק גיל 40, מצב כלכלי חדש - מה הלאה? יומני מסע אישיים 32
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11
ה התייעצות לאמא במצב כלכלי לא טוב צרכנות פיננסית 55
זריקת תבונה מסע יציאה מבור כלכלי - חיסול הלוואות בגובה 90 אש"ח תוך שנה וקצת יומני מסע אישיים 28
השמח בחלקו מבט מקרו כלכלי קדימה שוק ההון 46
E מהלכי הגנה מפני פשיטות רגל של בנקים/חברות השקעה בסביבת משבר כלכלי גדול שוק ההון 11
הנודדת סיכון כלכלי במעבר בין קרנות בתקופת משבר שוק ההון 18
קירכהוף משבר כלכלי - התנהלות וטיפים בזמן משבר שוק ההון 26
E תעזרו לי לצאת לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 57
S יש היגיון כלכלי תשואתי לא להשקיע 100% מניות לטווח 20 שנים+? שוק ההון 55
unrealx האם זמן אכלוס רחוק הוא באמת כלכלי? נדל"ן 3
tomer111 האם המדינה יכולה לקחת כסף מחשבון הבנק למשל במשבר כלכלי? שוק ההון 235
N קניה של בית למגורים בפרפריה הרחוקה - כלכלי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 113
cypriano de rore יעוץ כלכלי במעבר דירה צרכנות פיננסית 25
T האם אני במצב כלכלי טוב? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 290
A ייעוץ כלכלי לאח מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
פ האם נולד ימין כלכלי חדש בישראל?(נאום שקד) אוף טופיק 67
תומס מצב כלכלי סטודנט התפתחות אישית 0
עש לילה סנאף כלכלי אוף טופיק 0
doc29 תכנון כלכלי ל(רופא) הצעיר אוף טופיק 0
Delta משהו לא "כלכלי" שאני שמח שעשיתי אוף טופיק 20
adamshalev המסע שלי דרך בלוג "חופש כלכלי" יומני מסע אישיים 66
aziz מסלול כלכלי של הומלס יומני מסע אישיים 18

נושאים דומים

Back