• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות בנוגע לבחירת מקצוע

GunnerWSM

משתמש רגיל
דירוג
224
אהלן,

שנה שעברה התייעצתי כאן בנוגע לתקציב לשנות הלימודים הקרובות, ואכן עזרתם לי מאוד, אז אשמח להתייעץ כאן בנוגע לבחירת מקצוע.

אמלק עליי - בן 24, התחלתי מדמ"ח באחת מהמכללות בארץ באוקטובר האחרון, כרגע סיימתי את סמסטר א' והולך סבבה (85-90.) גר לבד, לפי חישובי משנה הבאה אצטרך לשלב עבודה בקטנה כדי שהחסכונות יחזיקו מעמד.

הבעיה שלי כרגע זה אי שביעות רצון מהמקצוע שבחרתי. התלבטתי במשך יותר משנה מה ללמוד, כשההתלבטות העיקרית הייתה בין:

קולנוע - כנראה התחום שיש לי הכי הרבה תשוקה אליו, ולימדתי את עצמי הרבה דברים בתחום. הבעיה כאן כמובן היא - מה הלאה? בלי קומבינות, שכמובן אין לי, סביר שאמלצר. דיברתי עם כמה בוגרי קולנוע, ואכן הרוב ממלצרים ומהצד עושים כמה עבודות קטנה בצילום או משהו. נשמע מבאס מאוד.

רפואה - חשבתי על זה המון המון, והיו ימים שחשבתי שאני הולך על זה. בסוף מה שהרתיע אותי זה שאני לא יודע כמה זמן יקח לי להתקבל ואני לא יודע אם באמת זה בשבילי להשקיע כ10+ שנים עד שאוכל לחיות כמו בן אדם. כל הסטודנטים לרפואה שדיברתי איתם, וגם כאלו שמנסים להתקבל, רק דיברו ודיברו על איך זה היה החלום שלהם משהם ילדים וזה הדבר היחיד שהם מסוגלים לראות את עצמם עושים, וזה הוריד לי את הביטחון מאוד. אני לא מרגיש שאני רוצה את זה כמוהם.
הסתכלתי הרבה על מקצועות הבריאות היותר מסביב (לא רופא או אחות), והיה כמה שתפסו את עיניי אבל התנאים והשכר אחר כך נשמעו נוראיים לכן וויתרתי. זוגתי גם מתלבטת כבר המון בנושא בגלל השכר הנמוך בתחום.
סיכוי טוב שבתחום הרפואה מה שמושך אותי בעיקר הנושאים שלומדים שמאוד מעניינים אותי. יותר ממטריצות ונגזרות לפחות.

מדעי המחשב - למה? טוב עם מחשבים, יש ניסיון בקטנה עם תכנות (למידה עצמית), ו... אכן, כסף, שוק עבודה טוב, חיים על "איזי מוד" אם רוצים בכך. מכיר המון אנשים מהתעשייה שלא אוהבים את המקצוע, אבל גירדו את העובר בתואר ועכשיו באמת מרוויחים אחלה כסף בלי הרבה עבודה לטענתם.
עם זאת אני לא יודע כמה התחום הזה מתאים לי. מה שכן את הקורסים של התכנות עד כה די אהבתי.
עבדתי כשנה בחברת הייטק די גדולה, ווואלה יצא לי לראות את הנפשות העובדות ובאמת היה נראה שכולם מבואסים מהתחת. כל היום היו נראים בדיכאון ורק דיברו על מתי החופש הבא שלהם. שאני רואה אנשים עובדים בתחום הקולנוע או הרפואה לדוגמא, למרות שקשה להם וואלה אני רואה שהם לפחות מסופקים ממה שהם עושים. אפילו אוהבים את זה.

לסיכום:
מבחינת העבודה עצמה, לדעתי
1. קולנוע
2. רפואה
3. מתכנת

מבחינת החומר הלימודי
1. קולנוע
2. רפואה
פער
עצום
3. מדמ"ח

מבחינת שכר ותנאים (ריאלי)
1. מדמ"ח
2. רפואה
פער
עצום
3. קולנוע

עם כל יום שעובר אני יותר ויותר סקפטי בנוגע למסלול שבו בחרתי. יש לציין שלפי החישובים שעשיתי, עם מדעי המחשב סביר להניח שכ10 שנים אחרי סיום התואר אוכל לפרוש. עם קולנוע, לא בטוח שזה יהיה אופציה בכלל.

האם זה מקרה קלאסי של הדשא של השכן נראה טוב יותר? איך אני יכול להגיע למצב של להיות יותר נעול על מקצוע?
אני רואה המון אנשים, משפחה וחברים, שעשו תואר ואז בכלל לא עבדו באותו תחום כי הם לא רצו. זה לדוגמא מאוד מתסכל אותי, אני ממש לא רוצה לבזבז כמה שנים מהחיים, והמון כסף, ומאמץ..

לאחרונה גיבשתי 2 אופציות שלפחות על הנייר נשמעות לי כמו הפתרון הכי טוב, אבל בלב לא מרגישות כך:
1. להמשיך עם מדמ"ח, בקיץ איכשהו לדחוף קורס רפואת חירום במד"א, ולראות כמה אני מתחבר לזה. אם כן, להמשיך עם התואר ותוך כדי לשפר בגרויות ופסיכומטרי כדי שבגיל 27, עם תואר במדמ"ח, תהיה לי את האופציה להתחיל לימודי רפואה/עזר רפואה אם ארצה בכך.
2. לסיים את התואר במדמ"ח ולעבוד בתחום, ותוך כדי ללמוד קולנוע באופן רציני יותר בבתי ספר אונליין, ולנסות להצליח בתחום מהצד.

אשמח לעצות, תובנות וכ'ו. תודה מראש וזהרו מהקורונה...

נערך לאחרונה ב:
אין לי יותר מדי מה לתרום לנושא הדיון אבל

מבואסים מהתחת. כל היום היו נראים בדיכאון ורק דיברו על מתי החופש הבא שלהם

את זה תמצא בהרבה מקומות עבודה בלי קשר להייטק.

אין לי יותר מדי מה לתרום לנושא הדיון אבל

את זה תמצא בהרבה מקומות עבודה בלי קשר להייטק.
אין ספק, אבל אני מרגיש שבהייטק חלק גדול מזה קיים בגלל חוסר סיפוק, והרגשה של חוסר משמעות לעבודה שאתה עושה.

קשה לייעץ למישהו שלא מכירים אישית אבל,
אומר - don't spread too thin. ז"א אל תקפוץ על כול החזיתיות [השאלתי מהגשש], תתמקד ולך על זה.
יש תארים משלימים אבל לפי מה שאתה מתאר אילו שלושה דברים שונים לגמרי [פיצול אישיות?] - רפואה, מחשבים קולנוע.
מי אני שאגיד או שאייעץ לך אבל בסופו של דבר לימודי מחשב יהיה המתגמל ביותר.
תשאיר את הקולנוע כתחביב ליוטיוב ואולי תגדל משם וזה כמובן תלוי בכישורים שלך.
רפואה, דרך יסורים, ויאה דה לה רוזה אבל אולי תתוגמל בעוד 10-15 שנים.
בהצלחה.

קשה להמליץ לך בלי להכיר אותך.
כפי שכתבת, קולנוע זה הימור כלכלי עצום.
שני המקצועות האחרים יביאו אותך לשכר גבוה, אם כי בתכנות הרבה קודם, אבל מצד שני ברפואה בטחון תעסוקתי גדול יותר לטווח ארוך ויתרון לניסיון.
בעיני, העובדה שברפואה המסלול כל כך ארוך אומרת שחשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם ולא לבנות מסלול קריירה בו אתה מתחיל להרוויח רק בסוף שנות השלושים ולהרוויח טוב רק בשנות הארבעים המאוחרות.

אני לא מבין איך אפשר להגיד על תוכנה כתחום לא מספק, זה התחום הכי מספק שיש (לפחות אותי), יש לך מבחר עצום של חברות מתחומים שונים וגדולים שאפשר להכיר וללמוד, יכולת להשפיע ולפתח דברים חדשים בכל התחומים הללו, גם בתחום הרפואה וגם בתחום הקולנוע.

^

בסדר, אבל הבן אדם אומר שלא מתחבר.
הוא לא אוהב תותים ואתה כן. תשכנע אותו כי זה פרי יקר מדהים ונדיר, שהוא כן צריך לאהוב?
הוא לא אוהב. הוא אוכל תותים כי יש. הוא לומד את זה כי יש בזה הרבה כסף.
זה לא שהוא סולד מזה. אבל אין לו את ה"אהבה" לזה.

יש מצב שבכלל אין "אהבה" לכלום, וזה שטות שמאכילים אותנו.
למשל כשעשית "לייק" לתגובה של Johnson ישר ידעתי שתגיב לו תגובה כמו שהגבת.

אז אזהיר אותך פותח האשכול 90% פה עובדי היי טק. יוסי אולי לשעבר אבל הוא לא נפל בפח של להטיף שלך.
90% יטיפו לך. כי אף עובד הייטק לא יגיד רעה על המקצוע בו הוא עוסק.
אחרי כל הדרך שהוא עבר.

מעט התגובות פה שיועילו לך וגם אני אעקוב כי מסקרן אותי גם הנושא שפתחת.

זה התחום הכי מספק שיש (לפחות אותי)
אני מאמין שרוב האנשים הלא-מסופקים הם אותם אנשים שבילו 3 שנים בלהבין מה קושי,אוילר ופרמה רצו בשביל לכתוב בעבודה בשפות ווביות קלילות..
לעשות תואר במדמח ואז ככה להעביר את הימים שלך זה באמת מבאס לדעתי.

אני הייתי ממליץ לך לסיים קודם כל את התואר, יש עבודה ויש תחביבים שמה לעשות - לפעמים לא הולכים יד ביד.
אם עדיין זה יבער בך, אולי תלך על קורס פרמדיקים.
חוץ מזה, איזה תחום ספציפי בקולנוע מעניין אותך ? צילום ? בימוי ? תסרטאות ?
אולי תקח קורס ספציפי, ככה מצד אחד תוכל להתפרנס ומצד שני לעשות משהו שאתה אוהב.

אולי תקח קורס ספציפי, ככה מצד אחד תוכל להתפרנס ומצד שני לעשות משהו שאתה אוהב.
גם לי זה נשמע רעיון טוב.
כסף הוא לא הכי חשוב בחיים אבל הוא יכול לאפשר לך להגיע לדברים שחשובים לך. אם תעבוד במשך 10-15 שנים בהייטק, תוכל לחסוך הרבה כסף ולהפנות את חלקו לפיתוח אישי בקולנוע תוך כדי העבודה ואז להחליט אם לעבור מקצוע (אני כמובן בעד החלפת מקצוע באופן כללי - החיים ארוכים וצריך להמשיך לשמור על עניין ואתגר לכל אורכם). אתה מאד צעיר וזה עדיין לא עומד על הפרק, אבל אולי בכלל תרצה לחסוך כסף כדי שתוכל עוד עשור לרדת לחצי משרה ולהיות נוכח יותר בחיי הזוגיות ואולי הילדים שכבר יהיו. אם תבחר עכשיו רק בתחום שנראה לך מעניין אבל לא רווחי, יתכן שיהיו לך חיים מלאי מתח ולחץ.

אם תצליח לגמור את התואר בממוצע גבוה, תוכל להמשיך לתואר שני במשהו שמשלב רפואה ומחשבים. יש המון מחקרים עם נתוני עתק (ביג דאטה), ויש מחשבים ביולוגים וכאלה. אמנם זה לא רפואה מהסוג שמטפלים ישירות באנשים, אבל אם אתה מתעניין בקטע המדעי ובלעזור לאנושות, אולי זה יוכל להתאים.

השאלה גם עד כמה אתה סובל. גם בתארים הכי מעניינים סובלים לפעמים.

אהלן,

שנה שעברה התייעצתי כאן בנוגע לתקציב לשנות הלימודים הקרובות, ואכן עזרתם לי מאוד, אז אשמח להתייעץ כאן בנוגע לבחירת מקצוע.

אמלק עליי - בן 24, התחלתי מדמ"ח באחת מהמכללות בארץ באוקטובר האחרון, כרגע סיימתי את סמסטר א' והולך סבבה (85-90.) גר לבד, לפי חישובי משנה הבאה אצטרך לשלב עבודה בקטנה כדי שהחסכונות יחזיקו מעמד.

הבעיה שלי כרגע זה אי שביעות רצון מהמקצוע שבחרתי. התלבטתי במשך יותר משנה מה ללמוד, כשההתלבטות העיקרית הייתה בין:

קולנוע - כנראה התחום שיש לי הכי הרבה תשוקה אליו, ולימדתי את עצמי הרבה דברים בתחום. הבעיה כאן כמובן היא - מה הלאה? בלי קומבינות, שכמובן אין לי, סביר שאמלצר. דיברתי עם כמה בוגרי קולנוע, ואכן הרוב ממלצרים ומהצד עושים כמה עבודות קטנה בצילום או משהו. נשמע מבאס מאוד.

רפואה - חשבתי על זה המון המון, והיו ימים שחשבתי שאני הולך על זה. בסוף מה שהרתיע אותי זה שאני לא יודע כמה זמן יקח לי להתקבל ואני לא יודע אם באמת זה בשבילי להשקיע כ10+ שנים עד שאוכל לחיות כמו בן אדם. כל הסטודנטים לרפואה שדיברתי איתם, וגם כאלו שמנסים להתקבל, רק דיברו ודיברו על איך זה היה החלום שלהם משהם ילדים וזה הדבר היחיד שהם מסוגלים לראות את עצמם עושים, וזה הוריד לי את הביטחון מאוד. אני לא מרגיש שאני רוצה את זה כמוהם.
הסתכלתי הרבה על מקצועות הבריאות היותר מסביב (לא רופא או אחות), והיה כמה שתפסו את עיניי אבל התנאים והשכר אחר כך נשמעו נוראיים לכן וויתרתי. זוגתי גם מתלבטת כבר המון בנושא בגלל השכר הנמוך בתחום.
סיכוי טוב שבתחום הרפואה מה שמושך אותי בעיקר הנושאים שלומדים שמאוד מעניינים אותי. יותר ממטריצות ונגזרות לפחות.

מדעי המחשב - למה? טוב עם מחשבים, יש ניסיון בקטנה עם תכנות (למידה עצמית), ו... אכן, כסף, שוק עבודה טוב, חיים על "איזי מוד" אם רוצים בכך. מכיר המון אנשים מהתעשייה שלא אוהבים את המקצוע, אבל גירדו את העובר בתואר ועכשיו באמת מרוויחים אחלה כסף בלי הרבה עבודה לטענתם.
עם זאת אני לא יודע כמה התחום הזה מתאים לי. מה שכן את הקורסים של התכנות עד כה די אהבתי.
עבדתי כשנה בחברת הייטק די גדולה, ווואלה יצא לי לראות את הנפשות העובדות ובאמת היה נראה שכולם מבואסים מהתחת. כל היום היו נראים בדיכאון ורק דיברו על מתי החופש הבא שלהם. שאני רואה אנשים עובדים בתחום הקולנוע או הרפואה לדוגמא, למרות שקשה להם וואלה אני רואה שהם לפחות מסופקים ממה שהם עושים. אפילו אוהבים את זה.

לסיכום:
מבחינת העבודה עצמה, לדעתי
1. קולנוע
2. רפואה
3. מתכנת

מבחינת החומר הלימודי
1. קולנוע
2. רפואה
פער
עצום
3. מדמ"ח

מבחינת שכר ותנאים (ריאלי)
1. מדמ"ח
2. רפואה
פער
עצום
3. קולנוע

עם כל יום שעובר אני יותר ויותר סקפטי בנוגע למסלול שבו בחרתי. יש לציין שלפי החישובים שעשיתי, עם מדעי המחשב סביר להניח שכ10 שנים אחרי סיום התואר אוכל לפרוש. עם קולנוע, לא בטוח שזה יהיה אופציה בכלל.

האם זה מקרה קלאסי של הדשא של השכן נראה טוב יותר? איך אני יכול להגיע למצב של להיות יותר נעול על מקצוע?
אני רואה המון אנשים, משפחה וחברים, שעשו תואר ואז בכלל לא עבדו באותו תחום כי הם לא רצו. זה לדוגמא מאוד מתסכל אותי, אני ממש לא רוצה לבזבז כמה שנים מהחיים, והמון כסף, ומאמץ..

לאחרונה גיבשתי 2 אופציות שלפחות על הנייר נשמעות לי כמו הפתרון הכי טוב, אבל בלב לא מרגישות כך:
1. להמשיך עם מדמ"ח, בקיץ איכשהו לדחוף קורס רפואת חירום במד"א, ולראות כמה אני מתחבר לזה. אם כן, להמשיך עם התואר ותוך כדי לשפר בגרויות ופסיכומטרי כדי שבגיל 27, עם תואר במדמ"ח, תהיה לי את האופציה להתחיל לימודי רפואה/עזר רפואה אם ארצה בכך.
2. לסיים את התואר במדמ"ח ולעבוד בתחום, ותוך כדי ללמוד קולנוע באופן רציני יותר בבתי ספר אונליין, ולנסות להצליח בתחום מהצד.

ניראה שמה שהצעת בסוף מדמח ובמקביל לנסות רפואה וקולנוע הכי מתאים לך ובקשר לשעמום במדמח אתה יכול לעבור ליזמות היי טק וזה מרתק בעיני בגלל יכולת ההשפעה והסקיילביליות

לפי גישת הסולידית ליציאה לעצמאות - להרוויח כסף ומהר ולא לבזבז זמן בלימודים - לחסוך אגרסיבית בשביל לממן את עצמך לתקופה ארוכה (אפשרי במסגרת המקצועות הזמינים היום, נניח, שילוב של נהג + חנות אינטרנטית ?)
לפי גישה שנייה - באיזה מקום תוכל לשרוד במשך זמן רב? האם תוכל להיות מתכנת זוטר במשך 3 שנים לפחות, ללמוד את רזי הקוד כדי שתוכל אולי למצוא איך לשלב את זה עם תשוקות אחרות? לדוגמא - מדטק, או אולי לכיוון שעדיין לא זכה להרבה תשומת לב - קולנוע וקוד ?

מה שכן את הקורסים של התכנות עד כה די אהבתי
זה העיסוק, לא לפתור סדרות מתכנסות.
המלצת ביניים - תמשיך במדמ"ח ותתחיל לעבוד כסטודנט תוך כדי התואר בחברה אחרת, אולי סטארטאפ קטן ולא חברה גדולה - שם תפגוש אנשים עם תשוקה ואולי דעתך תשתנה.

- כתבת שקורסי התכנות מעניינים אותך
- עוד לא יצא לעבוד בהיי טק בעצמך, אתה מבסס את ההתבאסות שלך על סמך מפגשים עם אנשים אחרים

אז נראה לי שקודם כל אתה צריך להתחיל לעבוד בהיי טק כדי לראות אם זה באמת מתאים לך. סיכוי גדול שהגישה שלך תשתנה. וגם אם זה לא הייעוד שלך בחיים , כל עוד אתה לא מקלל כל בוקר שאתה קם לעבודה, המצב טוב. אתה מרוויח שכר יפה , חי רגוע ויש לך אמצעים לעשות מה שאתה רוצה. אחכ תוכל ללמוד קולנוע בערב, בשביל העניין.

נראה לי אתה פשוט מסתכל על הדשא של השכן. אולי יצא לך לפגוש כמה אנשים שלמדו קולנוע ועובדים בתחום אבל לא ראית את הצדדים הפחות יפים. אתה לא ראית כמה זמן לקח להם למצוא עבודה בתחום, לא חווית את זה על בשרך (כלומר עבדת במשך שנים בעבודות משעממות עד שקיבלת את התפקיד המיוחל) ויש כאלה שלא התמזל מזלם...
כנל לגבי רפואה. לא עשית את מסלול ההכשרה הארוך, לא טחנת משמרות של 12 שעות. אני לא מנסה לשכנע אותך ללכת בדרך כלשהי, אלא להסתכל גם על הדרך ולא רק על התוצאה.

ואל תתבאס על התואר. זה משהו שבכל מקרה תצטרך לעשות, בכל תחום. עדיף להיות מבולבל עם תואר ביד מאשר בלי כלום.

אהלן,

...

טיפה לא קשור לשאלות בפוסט אבל כן נקודות למחשבה:

עבדת בתור מתכנת בחברת ההייטק? אם לא, מציע לך לבדוק כמה תועלת תקבל מתואר במדמ"ח ממכללה ולא מאוניברסיטה כי מהיכרות אישית קשה למצוא עבודה בתחום אחרי תואר ללא ניסיון, גם לבוגרי אוניברסיטאות נחשבות אלא אם כן ציוניהם גבוהים; ממכללה זה אף יותר קשה כי בראיון העבודה יוכלו לשאול אותך למה אתה עושה תואר במכללה ולא באוניברסיטה ולרב זה בא בתוספת מכובדת של דעות קדומות על מכללה כך שהתשובה שלך יכולה לא לשנות כלל את דעתם.

אם תצליח לשלב עבודת סטודנט בתחום תוך כדי התואר כנראה שזה יסדר אותך אבל כן משהו שכדאי לשקול.

נקודה שניה - בנוגע לעבודה שכן היית בה, אולי המקום לא היה טוב או שהאווירה הייתה שלילית?
בקלות תמצא אנשים שהתחום כן מספק אותם בעיקר בגלל האתגר ופוטנציאל הלמידה, תכנות הוא תחום מאוד מגוון ומאמין שכל אחד שיש לו ראש לזה יכול למצוא בו משהו שיעניין אותו.
ומצד שני יצא לי לפגוש אנשי קולנוע שלא מוצאים עבודה מסודרת בתחום שכל הזמן מנסים למצוא איך לסגור את החודש, או רופאים שטוחנים שעות ומותשים מהדרישות החונקות כשרק מתחילים בתחום.

מודה לכולם על העצות והדעות, בהחלט נתתם לי המון נקודות לחשוב עליהן.

מה שאלך עליו ככל הנראה זה באמת לסיים את התואר ותוך כדי לשפר בגרויות. בניתי לו"ז שיפור בגרויות ונראה שלאורך שנתיים וחצי זה לא יעמיס עליי בצורה מטורפת.
כשאסיים את התואר נראה לאן פניי מועדות. אולי כשהקבלה לרפואה תהיה ריאלית, אלך על זה מיד. אולי אעבוד שנה-שנתיים בהייטק ואחליט שזה כן בשבילי.
בכל מקרה הגעתי למסקנה שלהיות לחוץ על הזמן זה לא הפתרון. אני לעולם לא האמנתי באמת בפרישה מוקדמת מלאה, אלא חלקית כך שאינני ממהר. גם אם בסוף אלך על רפואה, חושב שיהיה סביל מבחינתי לסיים את ה6 שנים הראשונות בגיל 31-32.

If you'd like to combine cinema and programming, animation might be an option.
There's a spectrum from really technical stuff like pipeline programming, character rigging, through shading, lighting, rendering, and stuff that's more similar to traditional cinema like the actual animation, blocking out shot compositions etc.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
N התלבטות בנוגע למסלולי השקעה בכל המוצרים הפנסיונים ומעבר לחברה אחרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Z התלבטות בנוגע לכספי פיצויים/קרן השתלמות/הלוואה לצורך רכישת רכב צרכנות פיננסית 9
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
P התלבטות בנוגע לרכישת נכס מההורים נדל"ן 30
O התלבטות בנוגע לפלח נדל"ן בתיק נדל"ן 30
ה התלבטות קשה בנוגע לתואר ראשון התפתחות אישית 12
לאונל התלבטות בנוגע ליחס נכסי אינפלציה/דיפלציה בתיק הארי בראון שוק ההון 5
O התלבטות בנוגע ללימודים אוף טופיק 1
O התלבטות בנוגע ללימודים התפתחות אישית 1
מ התלבטות בנוגע ללימודים ותעסוקה התפתחות אישית 1
נ התלבטות בנוגע לרכישת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 4
A התלבטות בנוגע לילדים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 52
י התלבטות בנוגע לקרן השתלמות שוק ההון 21
מ התלבטות בנוגע למשיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 17
ש התלבטות בנוגע למשיכת כספי פיצויים פטורים ממס צרכנות פיננסית 97
M התלבטות בנוגע ללימודים וקריירה התפתחות אישית 1
ד התלבטות בנוגע לVTI או VOO בתיק השקעות שוק ההון 23
ס התלבטות בנוגע לשינוי מסלול השקעה בקרן הפנסיה/השתלמות שוק ההון 28
S התלבטות בנוגע ללימודים פול-טיים התפתחות אישית 40
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
D התלבטות אם למכור RSUs שוק ההון 1
ה התלבטות קשה בבחירת המסלול התפתחות אישית 5
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8