• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התחלה מאוחרת בצבירת הון

tulnar

משתמש רשום
דירוג
8
המסע שלנו כבר התחיל מזמן אבל בשלוש שנים האחרונות התחלתי לקרוא הרבה בנושא ומתוך כך גם לחשוב ולנסות להציב יותר מטרות ויעדים פיננסים. אז עכשיו מרגיש לי הזמן הנכון להעלות את זה על הכתב, לשתף, ולהתייעץ. בתקווה לעדכן מידי כמה חודשים על המסע שלנו.

קצת עלינו: בני 44 ו-46, 3 ילדים (15,14,11). שנינו הגענו ממשפחות ללא הון אבל בשנינו הייתה נחישות רבה להצליח ולהתקדם בקריירות שלנו. בשנות ה-20-30 שלנו היינו מאוד עסוקים בלימודים, הקמת משפחה, ובניית הקריירה. שנינו חסכנים מטבענו אבל עיקר הפוקוס היה על קנית בית, שמירה על תקציב מאוזן והתפתחות אישית. פחות על יצירת הון או בנית הכנסה אלטרנטיבית. האמת היא שלא כל כך הכרנו בזמנו את המושגים האלה או ראינו בהם אפשרות אמיתית.

אני בחרתי בקריירה אקדמית אז אחרי דוקטורט (בארץ) ופוסטדוקטורט (בחו״ל), התחלתי בגיל 37 (סוף, סוף) עבודה רצינית ראשונה :) אני מאוד אוהבת את העבודה שלי וסביר להניח שאתמיד בה עד גיל הפנסיה האקדמית (68). החיסרון בה הוא שיש עליית שכר מאוד איטית, אין בונוסים או מניות וגם לא ממש עוזבים לעבודה שמשלמת יותר. היתרון בה (מעבר לערך וההנאה בעבודה) הוא קביעות אקדמית ושכר מובטח שעולה לאיטו. בן זוגי במקצוע חופשי. לעיתים הוא שכיר, לעיתים עצמאי, ולעיתים גם וגם. עקב המסע האקדמי, לא הצלחנו לייצר חסכונות משמעותיים (או פנסיה משמעותית) במשך די הרבה שנים. עכשיו אנחנו מנסים לצעוד בכיוון הזה.

הכנסות והוצאות (משפחתיות):
הכנסות: כ-45,000 נטו
הוצאות: כ-35,000, כולל 7,400 ש״ח להחזר משכנתא.
את היתרה מחלקים בין הפקדות לפנסיה ולקרן השתלמות לעצמאים, חסכון לטווח ארוך ב-IB שכולל גם מרכיב של חסכון לילדים, חסכון לטווח קצר בפקדונות (לא קרן כספית כיוון שיש לי אזרחות זרה).

הון ונכסים:
למזלנו רכשנו בית ב-2008 בסכום שהיום נראה מגוחך. זה אפשר לנו בשלב יותר מאוחר לבצע שדרוג משמעותי לבית מקסים ואהוב בו אנחנו חיים היום. כיום הבית שווה כ-4.5 מיליון ויש לנו משכנתא של כ-750 אלף. אמנם זה לא נכס מניב אבל הוא כן כלל מינוף מצוין ותשואה (תיאורטית) נהדרת. ובעיקר, כיף לנו לחיות בו.

עו״ש- מחזיקים בערך כחודש מחיה.

חסכון לטווח קצר- 30,0000 ש״ח (פקדונות)

פנסיות- 1,100,000 ש״ח, מסלול סנופי + 250,000 ש״ח שנמצאים בקרן פנסיה בחו״ל (מתקופת הפוסט)

קרנות השתלמות- 450,000 ש״ח, מסלול חו״ל

קופות גמל להשקעה- פתחנו בשלב מסוים לילדים, כ-60,000 ש״ח לכל ילד, מסלול כללי. לא מפקידים מעבר למה שנחסך כרגע.

תיק מניות אישי ב-IB- 330,000 ש״ח. רובו סנופי.

מחשבות ותהיות:
  • המטרה הפיננסית המרכזית היא לייצר יותר הון (כמה? זו שאלה טובה) על מנת שנוכל: 1) לחיות בפנסיה בצורה טובה, 2) שבן זוגי יוכל להפחית עומס בעבודה ולעבוד במשרה חלקית באיזשהו שלב. אין לנו תכנונים לפרישה מוקדמת, זה לא נראה ריאלי ועבורי זה גם מאוד לא משתלם. כן נשמח להוריד הילוך בעוד 10 (?) שנים.
  • תמיכה עתידית בילדים- כרגע חסכנו לכל אחד כ-100,000 ש״ח. זה נראה לי די מעט בימינו. הם כן יקבלו בעתיד כספים מירושה אז כרגע אנחנו לא משנים את רמת החסכון עבורם.
  • אין לנו ממש קרן חירום. יש חסכון לטוח קצר (שכל פעם מיועד למטרה אחרת- החלפת רכב עתידית, חופשה משפחתית וכו׳). כמובן שאם יהיה מקרה חירום נשתמש בזה ובמקרה יותר חמור, הלוואה על חשבון קרן השתלמות. האם כדאי להקים אחת? ואם כן, איך מאזנים בין זה לבין כל הצרכים והחסכונות האחרים שאנחנו רוצים לחסוך?
  • כמובן שהיה טוב להוציא פחות כסף כל חודש. האמת היא שהתרגלנו לרמת חיים מסוימת עם 3 מתבגרים. אנחנו עושים מאמצים להפחית הוצאות, בייחוד השנה, אבל עקב עליית הריבית והאינפלציה, באופן אבסולוטי לא הצלחנו להוריד את סכום ההוצאות. זה קצת מתסכל לעיתים.
  • קרנות השתלמות- הן היו המון שנים במסלול כללי (טיפשי) עד שלאחרונה העברנו למסלול חו״ל בהראל. הוא אמור להיות יותר סולידי מסנופי ולהוות איזון לסיכון. עד היום לא הוצאנו מהן שום סכום. אני מקווה שנצליח להתמיד בכך, אבל בכל זאת, אם קורה משהו וצריך כסף רציני, זה כנראה יהיה המקור. אני תוהה האם בחרנו באסטרטגיה הנכונה מבחינת מסלול ומה כדאי לעשות בהמשך.
  • משכנתא- חלק בקל״צ בריבית מאוד נמוכה, חלק בפריים שעלה אבל אני מאמינה שמתישהו זה גם ירד, אבל חלק בריבית לא צמודה, משתנה כל 5. ה-5 האחרון היה באוקטובר, ולכן החלק הזה הוא בריבית של 6.3% ל-4.5 שנים הבאות :'(. אני תוהה אם כדאי להוציא חלק מקרן ההשתלמות לטובת לסגור חלק מהמשכנתא. בחישוב הקר, נראה שכן, כי סביר להניח שהתשואה מקרן ההשתלמות לא תהיה גבוהה מהריבית על המשכנתא. מצד שני, אנחנו עומדים בהחזר החודשי אז האם החסכון הכפוי הזה לא עדיף לנו?
  • לעיתים אני תוהה האם כדאי לשלב עוד משהו בתיק ההשקעות שלנו מלבד מניות. הייתי שמחה שבסופו של דבר יהיה גם נדל״ן בתיק ההשקעות שלנו אבל כרגע זה אומר להוציא את קרנות ההשתלמות למען הון עצמי + עוד משכנתא. זה מפחיד אותי ולא השתכנעתי שזו הדרך הטובה ביותר, בייחוד לאור סף הכניסה הגבוה בארץ + מצב הריביות. נדל״ן בחו״ל פחות מתאים לנו. אולי בעתיד? השאלה היא האם כדאי לתכנן לכיוון ולמתי.
זהו. תודה ששרדתם עד כאן. אשמח לשמוע את המחשבות שלכם.

ברוכים הבאים!

אם יש לכם את המשמעת ואת ההתמדה, לא עדיף לקחת מכאן:
תמיכה עתידית בילדים- כרגע חסכנו לכל אחד כ-100,000 ש״ח.
בשביל לכסות כאן:
-5 האחרון היה באוקטובר, ולכן החלק הזה הוא בריבית של 6.3% ל-4.5 שנים הבאות :'(.

התרגלתם להוציא את סכום הכסף הזה בכל חודש, לכן תוכלו לנתב אותו להשקעות עבור הילדים שלכם.
אבל בניגוד למשכנתא, בה יש חלק של תשלום ריבית, כל ההפקדה תלך להשקעה?

לעניות דעתי, חודש מחייה בלבד בצד זה ממש מועט, כל דבר קטן יכול לגרום לכם קשיים, בפרט שציינת שבעלך לעיתים עצמאי.
לדעת רבים 3 חודשי מחייה זה הגיוני.
כדי להגדיל את החיסכון אז יש את בחירת אפיק ההשקעה, שם לדעתי אתם במקום די בסדר.
להגדיל הכנסה אפשר תאורטית ללא הגבלה, הבעיה שיש שלב שמההכנסה יש מיסוי גבוה אז הכסף שתכל'ס מתווסף הוא די זניח,
מה שנשאר ולדעתי שם כן אתם יכולים להשתפר זה לחסוך בהוצאות, לדוגמא אפשר להטמיע במתבגרים השקפת חיים יותר סולידית ולנסות לחסוך יותר.
בהצלחה.

ברוכים הבאים!

אם יש לכם את המשמעת ואת ההתמדה, לא עדיף לקחת מכאן:

בשביל לכסות כאן:

התרגלתם להוציא את סכום הכסף הזה בכל חודש, לכן תוכלו לנתב אותו להשקעות עבור הילדים שלכם.
אבל בניגוד למשכנתא, בה יש חלק של תשלום ריבית, כל ההפקדה תלך להשקעה?
זה רעיון מעניין. לא חשבתי עליו קודם. קצת מפחיד אותי להוציא כסף ״שצבוע״ עבור הילדים עבור המשכנתא. זה בהחלט דורש משמעת עצמית. בייחוד במקרה שפתאום תהיה ירידה בהכנסות, קל יותר לצמצם חסכון גדול לילדים מאשר תשלום למשכנתא אבל שווה בהחלט לבדוק את המספרים לעומק ולחשוב על זה.

אני בחרתי בקריירה אקדמית אז אחרי דוקטורט (בארץ) ופוסטדוקטורט (בחו״ל), התחלתי בגיל 37 (סוף, סוף) עבודה רצינית ראשונה :) אני מאוד אוהבת את העבודה שלי וסביר להניח שאתמיד בה עד גיל הפנסיה האקדמית (68). החיסרון בה הוא שיש עליית שכר מאוד איטית, אין בונוסים או מניות וגם לא ממש עוזבים לעבודה שמשלמת יותר.
האם יש לך אופציה לעבוד מהצד בתחום המומחיות שלך? עבודת יעוץ / שיעורים פרטים של כמה שעות בחודש יכולים להוסיף סכומים יפים לאורך השנים.

קרנות השתלמות- הן היו המון שנים במסלול כללי (טיפשי) עד שלאחרונה העברנו למסלול חו״ל בהראל. הוא אמור להיות יותר סולידי מסנופי ולהוות איזון לסיכון. עד היום לא הוצאנו מהן שום סכום. אני מקווה שנצליח להתמיד בכך, אבל בכל זאת, אם קורה משהו וצריך כסף רציני, זה כנראה יהיה המקור. אני תוהה האם בחרנו באסטרטגיה הנכונה מבחינת מסלול ומה כדאי לעשות בהמשך.
אין מה לבכות על חלב שנשפך, אין יותר מדי מה לעשות כרגע חוץ ממיקרו-אופטימיזציה כמו ממחשבה על ira או מעבר למסלול אחר בחברה אחרת.
תמיד אפשר לקחת הלוואה על חשבון הקהש בתנאים טובים במקום להנזיל אותה.

באופן כללי נראה שאתם די בכיוון הנכון, הכנסות גבוהות עם השקעות במניות ונדל״ן.
כן הייתי מצטרף לקודמי וחוסך עוד כסף בקרן חירום (לפחות שלושה חודשי מחיה).

בלי קשר, אין הרבה אנשי אקדמיה פה בפורום עם יומן, יכול להיות מעניין אם תפרטי על המסלול שעשית ועל הפוסט בחול.

האם יש לך אופציה לעבוד מהצד בתחום המומחיות שלך? עבודת יעוץ / שיעורים פרטים של כמה שעות בחודש יכולים להוסיף סכומים יפים לאורך השנים.
בהכנסה גבוה שממוסת במדרגה הגבוה ביותר, לפעמים לא שווה להקריב ״זמן בית״ בשביל עוד כמה שקלים שרובם הולכים למדינה.
הזמן עם הילדים לא יחזור כשהם יגדלו, עבודה כן.

אין מה לבכות על חלב שנשפך, אין יותר מדי מה לעשות כרגע חוץ ממיקרו-אופטימיזציה כמו ממחשבה על ira או מעבר למסלול אחר בחברה אחרת.
תמיד אפשר לקחת הלוואה על חשבון הקהש בתנאים טובים במקום להנזיל אותה.

באופן כללי נראה שאתם די בכיוון הנכון, הכנסות גבוהות עם השקעות במניות ונדל״ן.
כן הייתי מצטרף לקודמי וחוסך עוד כסף בקרן חירום (לפחות שלושה חודשי מחיה).

בלי קשר, אין הרבה אנשי אקדמיה פה בפורום עם יומן, יכול להיות מעניין אם תפרטי על המסלול שעשית ועל הפוסט בחול.
תודה!
המסלול שעשיתי הוא די הסטנדרט באקדמיה. התחלתי דוקטורט. במהלך הדוקטורט הגעתי למסקנה שקריירה אקדמית מושכת אותי ושאני מתאימה לה. לאחר הדוקטורט נסעתי לפוסט של מספר שנים בחול. משם חזרתי למשרה באחת האוניברסיטאות בארץ. ומאז אני ממשיכה להתפתח כחברת סגל.
כאשר שקלתי מה לעשות לאחר סיום הדוקטורט השוותי בין המשכורת באקדמיה לבין התעשייה. בזמנו, בתחום שלי, זה היה די דומה. היום, המשכורות בתעשייה יותר גבוהות אבל יש גם יתרונות באקדמיה- גמישות, שבתונים, וכמובן עניין.

בהכנסה גבוה שממוסת במדרגה הגבוה ביותר, לפעמים לא שווה להקריב ״זמן בית״ בשביל עוד כמה שקלים שרובם הולכים למדינה.
הזמן עם הילדים לא יחזור כשהם יגדלו, עבודה כן.
מסכימה לחלוטין.

ברוכה הבאה, כיף לקרוא!
אני בחרתי בקריירה אקדמית אז אחרי דוקטורט (בארץ) ופוסטדוקטורט (בחו״ל), התחלתי בגיל 37 (סוף, סוף) עבודה רצינית ראשונה :)
רק לוודא - את כבר עם קביעות, נכון?
החיסרון בה הוא שיש עליית שכר מאוד איטית, אין בונוסים או מניות וגם לא ממש עוזבים לעבודה שמשלמת יותר. היתרון בה (מעבר לערך וההנאה בעבודה) הוא קביעות אקדמית ושכר מובטח שעולה לאיטו.
אני מרגיש צורך להגן על משרה באקדמיה :lol:
השכר יכול לעלות עם מענקי מחקר, שגם יכולים לכסות לך חלק מההוצאות (כמו לקנות מחשב או טלפון). תקציב לנסיעות או קרן קשרי מדע מכסים לגמרי נסיעות עבודה, אבל ניתן לנצל את אלו כדי לנצל צריכים אחרים או אהבות אחרות - כמו לטייל. לאכול במסעדות יוקרה עם אורחים אקדמיים. למצוא שיתופי פעולה אקדמיים במקומות בחו"ל ליד קרובי משפחה שלך (אם יש).
יש באקדמיה עוד תגמול מעבר לשכר...
בן זוגי במקצוע חופשי. לעיתים הוא שכיר, לעיתים עצמאי, ולעיתים גם וגם. עקב המסע האקדמי, לא הצלחנו לייצר חסכונות משמעותיים (או פנסיה משמעותית) במשך די הרבה שנים. עכשיו אנחנו מנסים לצעוד בכיוון הזה.
כדי להבין יותר את המצב - מה החלוקה בשכר בינכם? והאם השכר של בעלך יציב?
הכנסות והוצאות (משפחתיות):
הכנסות: כ-45,000 נטו
הוצאות: כ-35,000, כולל 7,400 ש״ח להחזר משכנתא.
תשלום הריבית של המשכנתא היא הוצאה, תשלום הקרן היא השקעה. כך שההוצאות שלכם נמוכות יותר, פשוט יש לכם השקעה כפויה.
הון ונכסים:
למזלנו רכשנו בית ב-2008 בסכום שהיום נראה מגוחך. זה אפשר לנו בשלב יותר מאוחר לבצע שדרוג משמעותי לבית מקסים ואהוב בו אנחנו חיים היום. כיום הבית שווה כ-4.5 מיליון ויש לנו משכנתא של כ-750 אלף. אמנם זה לא נכס מניב אבל הוא כן כלל מינוף מצוין ותשואה (תיאורטית) נהדרת. ובעיקר, כיף לנו לחיות בו.
אז כבר צברתם הון די גדול!
עו״ש- מחזיקים בערך כחודש מחיה.

חסכון לטווח קצר- 30,0000 ש״ח (פקדונות)
המשרה שלך מאוד יציבה. ככל שהמשכורת שלך מהווה חלק גדול יותר מההכנסה, חודש אחד של מחייה הופך להגיוני יותר.
מחשבות ותהיות:
  • המטרה הפיננסית המרכזית היא לייצר יותר הון (כמה? זו שאלה טובה) על מנת שנוכל: 1) לחיות בפנסיה בצורה טובה, 2) שבן זוגי יוכל להפחית עומס בעבודה ולעבוד במשרה חלקית באיזשהו שלב. אין לנו תכנונים לפרישה מוקדמת, זה לא נראה ריאלי ועבורי זה גם מאוד לא משתלם. כן נשמח להוריד הילוך בעוד 10 (?) שנים.
אולי כדאי לנסות ולדייק את זה? כסף הוא גורם משני, הוא אילוץ ולא מטרה. הגורם הראשי זה להבין את הרצונות שלכם ואת התועלות שלכם מצבירת הון גדול יותר.
לעיתים אני תוהה האם כדאי לשלב עוד משהו בתיק ההשקעות שלנו מלבד מניות. הייתי שמחה שבסופו של דבר יהיה גם נדל״ן בתיק ההשקעות שלנו אבל כרגע זה אומר להוציא את קרנות ההשתלמות למען הון עצמי + עוד משכנתא. זה מפחיד אותי ולא השתכנעתי שזו הדרך הטובה ביותר, בייחוד לאור סף הכניסה הגבוה בארץ + מצב הריביות. נדל״ן בחו״ל פחות מתאים לנו. אולי בעתיד? השאלה היא האם כדאי לתכנן לכיוון ולמתי.
רעיון, אני יודע שאחרים בפורום פועלים כך (לא אני): אחת המטרות שלכם זה סיוע לילדים. גידור עלויות מחייה בישראל קשורות למחירי הנדל"ן. אז דרך אחת להשקיע ולעזור לילדים היא דרך השקעה בנדל"ן. עוד 3 שנים תוכלו אפילו לרכוש דירה על שם הגדול/ה שלכם ולהימנע ממס רכישה.

בהצלחה!

הכותרת ורוח הדברים נמצאים בסתירה חזקה למספרים שאת מציגה.

זו לא התחלה מאוחרת בצבירת הון.

מצבכם מצויין!

יש לכם הון של כ 6 מליון ש"ח, מתוכו כ 75% מושקע בנדל"ן ו 19-23 אחוז במניות (הטווח נובע מכך שלא ציינת איך הפנסיה שבחו"ל מושקעת).

יש לך הכנסה יציבה.

בשנים הקרובות הילדים יתחילו לצאת מהבית וההוצאות יירדו משמעותית.

המשכנתא גם תיגמר וההוצאות יירדו עוד.

בעייני, בעלך יכול כבר עכשיו להוריד קצת את הרגל מהגז ולנצל את השנים האחרונות שהילדים עדיין בבית.

ברוכה הבאה, כיף לקרוא!

רק לוודא - את כבר עם קביעות, נכון?
כן :)
אני מרגיש צורך להגן על משרה באקדמיה :lol:
השכר יכול לעלות עם מענקי מחקר, שגם יכולים לכסות לך חלק מההוצאות (כמו לקנות מחשב או טלפון). תקציב לנסיעות או קרן קשרי מדע מכסים לגמרי נסיעות עבודה, אבל ניתן לנצל את אלו כדי לנצל צריכים אחרים או אהבות אחרות - כמו לטייל. לאכול במסעדות יוקרה עם אורחים אקדמיים. למצוא שיתופי פעולה אקדמיים במקומות בחו"ל ליד קרובי משפחה שלך (אם יש).
יש באקדמיה עוד תגמול מעבר לשכר...
צודק. לא פירטתי את מלוא ההטבות ואני אכן מנצלת חלק ממה שכתבת. נסיעות לחול לכנסים ושבתונים הן דבר נהדר. בגדול- אני חושבת שאקדמיה זו קרירה נהדרת, מהרבה סיבות:)
כדי להבין יותר את המצב - מה החלוקה בשכר בינכם? והאם השכר של בעלך יציב?
בנטו- בערך חצי -חצי. בברוטו, לא בהכרח כי תשלומי המעביד (קה״ש ופנסיה) שאני מקבלת כשכירה באופן מלא יותר גבוהים ממה שבעלי מקבל. עבודה כעצמאי היא לרוב לא יציבה וגם השתנתה לאורך השנים. ב-3 שנים האחרונות היא די יציבה. נקווה שכך ימשיך.
אולי כדאי לנסות ולדייק את זה? כסף הוא גורם משני, הוא אילוץ ולא מטרה. הגורם הראשי זה להבין את הרצונות שלכם ואת התועלות שלכם מצבירת הון גדול יותר.
בהחלט. זו בדיוק המטרה לתקופה הקרובה. אני מקווה לעדכן ברבען הבא עם מטרות יותר מדויקות. בגדול- להיות מסוגלים לעזור לילדים להתחיל את חייהם בצורה סבירה, להוריד קצת הילוך (בשגרה) ולטייל יותר בחו״ל (מידי פעם), לוודא שחסכנו מספיק כסף לפנסיה.

רעיון, אני יודע שאחרים בפורום פועלים כך (לא אני): אחת המטרות שלכם זה סיוע לילדים. גידור עלויות מחייה בישראל קשורות למחירי הנדל"ן. אז דרך אחת להשקיע ולעזור לילדים היא דרך השקעה בנדל"ן. עוד 3 שנים תוכלו אפילו לרכוש דירה על שם הגדול/ה שלכם ולהימנע ממס רכישה.
זה רעיון מצוין אבל אני ממש תוהה אם זה הצד הנכון עבורינו. עלויות הנדל״ן בישראל הן גבוהות כך שגם עוד 3 שנים (שעדיין תהיה לנו משכנתא על הבית הנוכחי), נצטרך לקחת הלוואה לא קטנה כדי לרכוש דירה. ההתחייבות הזו קצת עלולה להתנגש עם הרעיון של להוריד הילוך. תוכל לפרט למה אתה בחרת שלא ללכת על הרעיון הזה?

הכותרת ורוח הדברים נמצאים בסתירה חזקה למספרים שאת מציגה.

זו לא התחלה מאוחרת בצבירת הון.

מצבכם מצויין!

יש לכם הון של כ 6 מליון ש"ח, מתוכו כ 75% מושקע בנדל"ן ו 19-23 אחוז במניות (הטווח נובע מכך שלא ציינת איך הפנסיה שבחו"ל מושקעת).

יש לך הכנסה יציבה.

בשנים הקרובות הילדים יתחילו לצאת מהבית וההוצאות יירדו משמעותית.

המשכנתא גם תיגמר וההוצאות יירדו עוד.

בעייני, בעלך יכול כבר עכשיו להוריד קצת את הרגל מהגז ולנצל את השנים האחרונות שהילדים עדיין בבית.
תודה! זה מאוד מעודד לקבל את הפרספקטיבה של הפורום!

פשוט אחרי שקוראים פה על השכר בהייטק והון שאנשים צברו מ-RSU, עוד בשנות ה-30 לחייהם, זה הרגיש לי שאנחנו התחלנו קצת מאוחר. זה גם נכון שבית שגרים בו הוא נכס שבסופו של דבר אפשר להמיר אותו לכסף או להוריש לילדים אבל כרגע אנחנו מתכננים לגור בו עוד שנים רבות. לכן, אני מתייחסת בעיקר לצבירת הון נזיל שאיתו נוכל להנות בשנים הבאות וגם לעזור לילדים בהמשך.

שאלה לבוגרים יותר ממני- האם באמת ההוצאות יורדות כשהילדים בני 18 פלוס? לא שאני מתכוונת לממן להם את החיים וברור שיש הרבה שוני בין ילד לילד ומשפחה למשפחה, אבל האם בזמן הלימודים הם באמת מצליחים להסתדר לבד בישראל של ימינו?

שאלה לבוגרים יותר ממני- האם באמת ההוצאות יורדות כשהילדים בני 18 פלוס? לא שאני מתכוונת לממן להם את החיים וברור שיש הרבה שוני בין ילד לילד ומשפחה למשפחה, אבל האם בזמן הלימודים הם באמת מצליחים להסתדר לבד בישראל של ימינו?
התשובה בגוף השאלה :) משתנה מאדם לאדם.
לי היה מאוד נוח להישען על התמיכה של ההורים בשנות האוניברסיטה כדי להתרכז בלימודים ולצבור התחלה של הון משמעותי תוך כדי.

עוד נקודה היא ההון המאוד גדול שיושב לכם בבית. האם אתם חושבים על מכירה של הנכס ומעבר למשהו קטן יותר (נגיד עוד כ10+ שנים), מה שיכול לפנות הון להשקעה?
הרבה אנשים בגילכם שאני מכיר ממש לא ישקלו משהו כזה, אבל כלכלית זה הגיוני להצטמצם שיורדים מ5 אנשים ל2-3 בבית.

כהורה לילדים מעל גיל 18 או 25..
השאלה העיקרית היא מה המטרות שלכם כזוג
גם במישור החינוכי וגם במישור הכלכלי
אנחנו הגדרנו סיוע לכל אחד מהם ללימודים כולל תמיכה כלכלית על פי הצורך
הם עובדים למחייתם ואפילו קשה אך יש להם רשת בטחון ותמיכה מאיתנו
אנחנו מחזיקים להם את הרכבים אבל לא רכבים חדשים מתוך עקרון ולא מחוסר יכולת שלנו
בסופו של יום אם הם יגדלו להיות לא עצלנים/מפונקים ושידעו להסתדר בעולם
אז זה לא באמת משנה לנו מתי ניתן להם את הכסף שצברנו.
נכון להיום זה הכל כסף קטן כרגע.

כן :)

צודק. לא פירטתי את מלוא ההטבות ואני אכן מנצלת חלק ממה שכתבת. נסיעות לחול לכנסים ושבתונים הן דבר נהדר. בגדול- אני חושבת שאקדמיה זו קרירה נהדרת, מהרבה סיבות:)
מעולה! שבתונים בחו"ל זה perk די רציני. זה כמו רילוקשיין, שאמנם משלם פחות, אבל את יכולה לעשות אותו כמעט ללא אילוצי מקום וזמן.
בהחלט. זו בדיוק המטרה לתקופה הקרובה. אני מקווה לעדכן ברבען הבא עם מטרות יותר מדויקות. בגדול- להיות מסוגלים לעזור לילדים להתחיל את חייהם בצורה סבירה, להוריד קצת הילוך (בשגרה) ולטייל יותר בחו״ל (מידי פעם), לוודא שחסכנו מספיק כסף לפנסיה.
מחשבה אם יורשה לי - זה בסדר אם לא תהיה לכם תוכנית סופית אלא רק כיוון שכולל הרבה דלתות פתוחות. לי באופן אישי לקח זמן להבין שלהוריד הילוך זאת לא מטרה שתשרת אותי, ואני עדיין מדייק את המטרות שלנו.
זה רעיון מצוין אבל אני ממש תוהה אם זה הצד הנכון עבורינו. עלויות הנדל״ן בישראל הן גבוהות כך שגם עוד 3 שנים (שעדיין תהיה לנו משכנתא על הבית הנוכחי), נצטרך לקחת הלוואה לא קטנה כדי לרכוש דירה.
תיאורטית לפחות, זאת משימה שילדכם יתמודדו עימה עוד כמה שנים. הרצון (שלי לפחות) לעזור לילדים לעיתים מתבטא בלהציב את עצמי במקומם. אם פתרתי להם בעיה בסיסית בחיים, אז עקרונית הם יוכלו להתמודד עם בעיות מורכבות יותר. יש לזה היבטים שליליים, או לפחות יתכנו כאלה, אבל אני מתעלם מהם לצורך הדיון כרגע.

דרך אגב, את מסתכלת על משכנתא כדבר עם אפקט שלילי, ואני מבין לחלוטין. אבל זכרי שאם מדובר על דירה להשקעה, הדירה מכניסה שכירות חודשית מה שיסייע לכם לסגור את המשכנתא. אני כמובן לא מציע או ממליץ.
ההתחייבות הזו קצת עלולה להתנגש עם הרעיון של להוריד הילוך. תוכל לפרט למה אתה בחרת שלא ללכת על הרעיון הזה?
למסע שלנו יש קווים מקבילים לזה שלכם (לינק כאן), אם כי אנחנו וגם ילדנו צעירים מכם בעשור בערך. בקצרה, יש לנו אי וודאות לגבי המקום שבו נרצה לגור בהמשך ולכן לא קנינו דירה. מבחינת הקצאת נכסים, אני מאמין שנרצה להגיע ל 30-40% נדל"ן מתוך ההון העצמי, ולכן אם דירת המגורים לא תשים אותנו שם (וזאת התוכנית) נרכוש דירה נוספת. וכמובן שככל שהחסכון יגדל, נרצה לשמר את היחס הנ"ל.

להוציא את קרנות ההשתלמות למען הון עצמי + עוד משכנתא

היי,
בהווה וגם בעתיד קרן ההשתלמות לא מייצרת עבורכם הכנסה חודשית,
מדוע לא לשקול להשקיע את קרן ההשלתמות בנכס מניב הכנסה חודשית תוך שימוש בהלוואה סבירה
שמעצימה את ההשקעה ?

בשנת 99 משכתי את קרן ההשתלמות שלי בסך 160K (הון עצמי), רכשתי דירה בלונדון עם משכנתא בלון של 75%
במאי 2005 מכרתי את הדירה ברווח של 527% על ההון העצמי, מעליית ערך הנכס, מהכנסות משכירויות, ומעליה של הפאונד
מול השקל (הפאונד הגיע ל 8.3 ש"ח בזמנו).

בסך הכל מחליפים השקעה בשוק ההון שאתם חשופים אליו בקרנות הפנסיה, להשקעה עם מינוף בנדל"ן המניב שכירות חודשית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ד התחלה מחדש בגיל 34, בין אי-ודאות לכורח המציאות. התפתחות אישית 7
B התחלה חדשה יומני מסע אישיים 27
A התחלה חדשה - קריירה יומני מסע אישיים 10
I התחלה חדשה - לקחת צעד קדימה לעבר החלומות שוק ההון 1
ת לקראת התחלה - השוואת בתי מסחר להשקעה שוק ההון 1
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
Y התחלה יומני מסע אישיים 1
ט בצומת דרכים, מתלבט להמשך. עם התחלה טובה. יומני מסע אישיים 2
Z התחלה חדשה - עסק חדש יומני מסע אישיים 10