• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20%

יש מדינות בארה"ב שלא גובות מס הכנסה כלל אבל כן יש גבייה ברמה פדראלית.
עד 1913 לא היה גם ברמה פדראלית.
היסטורית אני יודע.
מה שמסקרן הוא האם יש מדינה כיום שמבצעת מדיניות כזו.
על פניו במבט של הדיוט זה נראה מדיניות שהיא גם טובה כלכלית, גם נכונה יותר מוסרית, וגם הרבה יותר נעימה לציבור.

חובת דיווח זה על מנת להקטין את ההון השחור, כמובן שאנשים לא ירצו לעשות את זה, ולכן גם המדינה חייבת להכריח.
אני לא רואה איך ולמה בדיוק. עכשיו יותר מתמיד, המדינה בדרך כלל יודעת על ההכנסות שלך, במיוחד עם הסכמים כמו FATCA וCRS. ככה או ככה, מס הכנסה תקועה עם העבודה - או לחשב את החבות שלך לבד, או לעבור על הדו"ח שאתה עושה ולבדוק את האמינות שלך. למה להטיל נטל ביורוקרטי, במיוחד שחוקי המס מסובכים ולא שקופים? אם זה היה משהו פשוט יחסית לעשות, מילא...

בישראל יש נטייה להעביר חוקים מחמירים, שאין מה או איך לאכוף. אולי אם זה יהיה יותר פשוט ושקוף, יהיה יותר נטייה לציית.

המדינה בדרך כלל יודעת על ההכנסות שלך
אדם שהשכיר את דירתו ב־10 אלף לחודשי הקיץ והלך לגור בקרוואן מול הים, המדינה יודעת את ההכנסה שלו?
לקחת מישהו לשפץ לך את הדירה, הוא נתן לך חשבוניות מזוייפות, המדינה יודעת את ההכנסה שלו?
ואפילו השכרת דירה בפטור ממס המדינה לא יודעת שהשכרת, ויש כאלה לא מדווחים גם על סכומים גבוהים יותר.

לא טובה לכלכלה, בהחלט לא מוסרית, ונעימה לאיזה חלק של הציבור?
לא בטוח שהבנתי את דבריך, על כל פנים דברי נאמרו בהקשר של עדיפות מערכת מס המבוססת על צריכה ממערכת המבוססת על רווחים. אסביר בקצרה.

מס הכנסה (פרוגרסיבי) גורר בדרך כלל לכך שאנשים מעדיפים לא לשפר את התפוקה שלהם משלב מסוים. רואים את זה גם כאן בפורום, אנשים אומרים שלא שווה לעבור עבודה בשביל להרויח עוד 3,000 ש''ח בחודש כי ההכנסה תעלה רק בחצי.
לכן מבחינה זו מס הכנסה לא טוב לכלכלה.
מבחינה מוסרית, הרבה יותר הגיוני לקחת מאדם תשלום על מה שהוא צורך, מאשר על מה שהוא נותן. מה זה משנה כמה כסף אני צובר בחשבון הבנק אם אני לא משתמש בו? כל עוד אני לא לוקח מעוגת התוצר, למה שאשלם גרוש? לעומת זאת מי שנהנה יותר הוא זה שצריך לשלם יותר.
כך זה בדרך כלל בכל שותפות, מי שמביא יותר הכנסה גדל החלק שלו, ומי שלוקח יותר, קטן החלק שלו.
ומבחינת התחושה הנעימה, כאשר ניצבת בפני אדם הברירה האם לצרוך מוצר מסוים ולשלם עליו את המס, זה הרבה יותר נעים מאשר אם לוקחים לך כסף מהחשבון רק בגלל שעבדת.

דברים דומים (ומעט שונים כמובן) ניתן להראות על מס שבח ומס רווח הון.

רוב האנשים גם שכירים, ולכן כמות העבודה שתידרש מהם מינימלית, להעתיק מספרים מתוך טופס 106 וטפסים מהבנק. אם ניקח מילוי טופס תיאום מס כדוגמה, זה לא ייקח יותר מחצי שעה או שעה עבודה פעם בשנה.
אפילו לא צריך להעתיק שום דבר, מס הכנסה חשוף לטפסי 106 ו867 שלך. שפשוט ימלא באופן אוטומטי את השדות לפי מה שדווח לו, ואתה תוכל לשנות אם המספרים אינם נכונים, עם הצגת סימוכין.

לא בטוח שהבנתי את דבריך, על כל פנים דברי נאמרו בהקשר של עדיפות מערכת מס המבוססת על צריכה ממערכת המבוססת על רווחים. אסביר בקצרה.

מס הכנסה (פרוגרסיבי) גורר בדרך כלל לכך שאנשים מעדיפים לא לשפר את התפוקה שלהם משלב מסוים. רואים את זה גם כאן בפורום, אנשים אומרים שלא שווה לעבור עבודה בשביל להרויח עוד 3,000 ש''ח בחודש כי ההכנסה תעלה רק בחצי.
מבחינה מוסרית, הרבה יותר הגיוני לקחת מאדם תשלום על מה שהוא צורך, מאשר על מה שהוא נותן. מה זה משנה כמה כסף אני צובר בחשבון הבנק אם אני לא משתמש בו? כל עוד אני לא לוקח מעוגת התוצר, למה שאשלם גרוש? לעומת זאת מי שנהנה יותר הוא זה שצריך לשלם יותר.
כך זה בדרך כלל בכל שותפות, מי שמביא יותר הכנסה גדל החלק שלו, ומי שלוקח יותר, קטן החלק שלו.
ומבחינת התחושה הנעימה, כאשר ניצבת בפני אדם הברירה האם לצרוך מוצר מסוים ולשלם עליו את המס, זה הרבה יותר נעים מאשר אם לוקחים לך כסף מהחשבון רק בגלל שעבדת.

הסיבה למס הכנסה פרוגרסיבי נובע מהצורך של המדינה לגבות מיסים בסכום מסוים ולא ניתן לגבות סכום זה באמצעות שיעור מס אחיד על כלל האוכלוסיה.
המס שאתה מציע קיים ונקרא מע"מ. אם תוותר על מס הכנסה תצטרך להעלות אותו משמעותית, וכמובן שלא תצליח לגבות את המיסים שאתה רוצה (כי לשכבות הנמוכות פשוט אין את הכסף הדרוש).

מס על צריכה לא טוב לכלכלה, כי הוא מקטין את הצריכה, יש לנו כבר מס כזה קוראים לו מע"מ.
מס על הכנסה, שאינו מדורג, לא טוב לכלכלה, כי הוא יגרום למי שאין לו לשלם יותר.
אם אנשים חושבים שלא כדאי כדאי להם לעבוד בגלל המס, אז שלא יעבדו, לא זה מה שיפגע בכלכלה, לעומת זאת זה שהמדינה תצטרך לשלם הרבה יותר קצבאות סוציאליות בגלל למי שמרוויח פחות לא יהיה מהיכן לחיות, זה כן יפגע בכלכלה.

נכון להיום יש איזון בין מס על הכנסה למס על הוצאה.

אפילו לא צריך להעתיק שום דבר, מס הכנסה חשוף לטפסי 106 ו867 שלך. שפשוט ימלא באופן אוטומטי את השדות לפי מה שדווח לו, ואתה תוכל לשנות אם המספרים אינם נכונים, עם הצגת סימוכין.
בתנאי שהמעסיק דיווח כחוק.
ולפי דעתי גם צריך להוסיף לדוח גם דיווח על הוצאות גדולות.
כגון, שכר דירה או שיפוץ, או הוצאה קבועה מעל סכום חודשי מסויים.

לדוגמא, אני גר בדירה שכורה, וקניתי השנה מטבח חדש.
אז על הדירה השכורה, יהיה דיווח שבמחשבי מס הכנסה יבדק (בלי מגע אדם) מול הדיווח על הכנסת המשכיר.
ועל הוצאה, בוא נגיד מעל השכר הממוצע להוצאה בודדת או מעל 5 אחוז מהשכר הממוצע להוצאה מתמשכת, גם דיווח שיבדוק אם הצד השני אכן מנהל פנקסים ומדווח כחוק.

בתנאי שהמעסיק דיווח כחוק.
כן, עניתי להצעה של Homer:

רוב האנשים גם שכירים, ולכן כמות העבודה שתידרש מהם מינימלית, להעתיק מספרים מתוך טופס 106 וטפסים מהבנק
שאין צורך להעתיק מספרים מתוך נתון שממילא קיים אצל רשות המסים.

אם יש הכנסה שלא דווחה כדין בידי המעסיק, לא ניתן יהיה להעתיק אותה מה 106.

זה נושא קצת פילוסופי כי אין כרגע היתכנות לדברים כאלו, אבל אם כבר התחלתי, אז אמשיך.
מס על צריכה לא טוב לכלכלה, כי הוא מקטין את הצריכה,
באופן כללי, להקטין צריכה זה לא רע, דומני שהפורום שלנו עוסק בחינוך לנושא הזה.
להבנתי הדלה, יש הסכמה לגישה של קיינס בעיקר בשעות משבר, וגם אז קיים חשש גדול לכך שהמדיניות תמשיך הלאה.
יש לנו כבר מס כזה קוראים לו מע"מ.
כמעט נעלבתי :) (@yossik יכול להיות שמשהו תקול בהצגת אימוג'ים באתר?)
מס על הכנסה, שאינו מדורג, לא טוב לכלכלה, כי הוא יגרום למי שאין לו לשלם יותר.
אפשר להאריך בזה, אבל בקצרה את אותה מערכת של זיכויים בהכנסה ניתן להעביר גם למע''מ על ידי זיכוי בגובה המע''מ לכל נפש בשיעור מסוים.
אם אנשים חושבים שלא כדאי כדאי להם לעבוד בגלל המס אז שלא יעבדו, לא זה מה שיפגע בכלכלה
לא כל כך מבין את המשפט הנחרץ הזה.
ברור שאם אנשים לא עובדים זה פוגע בתוצר. במקום שעובד הייטק יעבוד 9 שעות, הוא יעבוד מהיום ואילך רק 8. מה זה אם לא פגיעה בכלכלה?
אם חברה בינלאומית פותחת חברה במקום שאין בו מס חברות, האם זה פוגע בתוצר או תומך בו?
אתה יכול לטעון שיש לכך מחירים שיפגעו בכלכלה מכיוון אחר, אבל ברור שמיסוי על עבודה הוא פגיעה בכלכלה.

נכון להיום יש איזון בין מס על הכנסה למס על הוצאה.
אתה יוצא מנקודת הנחה שיש חשיבות לאיזון. אבל אם יוצאים מנקודת הנחה שאחד טוב והשני רע, אז איזון בין טוב לרע בהחלט אינו טוב. רק חצי טוב.

הסיבה למס הכנסה פרוגרסיבי נובע מהצורך של המדינה לגבות מיסים בסכום מסוים ולא ניתן לגבות סכום זה באמצעות שיעור מס אחיד על כלל האוכלוסיה.
המס שאתה מציע קיים ונקרא מע"מ.
כמובן. השאלה היא האם החלפת מס ההכנסה במע''מ אינו תורם משמעותית לתוצר באופן שיגרום לכך שהוא יוכל להחליף אותו.
אני מאמין שלפני הכנסת המע''מ לישראל היו דיונים רחבים בנושא עם טיעונים לכאן ולכאן
אם תוותר על מס הכנסה תצטרך להעלות אותו משמעותית, וכמובן שלא תצליח לגבות את המיסים שאתה רוצה (כי לשכבות הנמוכות פשוט אין את הכסף הדרוש).
ברור שיצטרכו להעלות אותו משמעותית.
אבל יש כמה נקודות שמשפיעות על התמונה.
1. התמריץ לאדם הפרטי לעבוד ולחברות לייצר כאן, יגדיל את התוצר ויוזיל את הצריכה, מה שיביא ליותר מע''מ.
2. ניתן להעביר את מערכת נקודות הזיכוי למערכת של זיכוי לכל תושב לפי צריכה.

אני לא כלכלן, ולכן אין לי את הדרך לשפוט לעומק את הנושא (ואני לא בטוח גם שלכלכלנים יש את היכולת לאסוף נתונים מספיקים כדי לנבות התנהגות עתידית).
רק משתף מחשבות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א הצעת חוק לתיקון דיני העבודה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 42
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
Res Cogitans הצעת חוק לשינוי שיטת המיסוי בארה"ב ממבוססת על אזרחות למבוססת טריטוריה שוק ההון 38
חסכונית הצעת חוק שוק ההון 41
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
עידו ג הצעת עבודה - חברה מפוקפקת? אוף טופיק 7
yossik הצעת רכש לרכישת מניות של אל על שוק ההון 5
א וועדת הכספים: "הצעת החוק הראשונה תהיה: כשהריבית עולה, ריביות המשכנתאות לא יעלו" פוסטים מאיכות נמוכה 60
ד הצעת מחיר ראשונה במכירת דירה נוטה להיות ההצעה הכי טובה? נדל"ן 10
Know one תוקף הצעת משכנתא נדל"ן 33
1337justme הצעת כסף מזומן לקשיש בפינוי בינוי במקום הדירה החדשה -התלבטות נדל"ן 25
E הצעת משווק פנסיוני גבוהה מהצעת חברת הפנסיה (הטבה ממקום העבודה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
D אשמח לביקורת על הצעת משכנתא שקיבלתי נדל"ן 7
א השוואת הצעת עבודה אמריקאית לישראלית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M תרגום הצעת שכר TC לשכר ישראלי אוף טופיק 19
ס הצעת פנסיה מהעבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
סול הצעת מגורים לא שגרתית שקיבלתי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 33
S הצעת שכר הייטק שכר TC vs התפתחות אישית 24
Cfy הצעת רכש לסלע נדל"ן? שוק ההון 2
ת הצעת מחיר במוסך שכתוב עליה "זמני- פרופורמה" למה הכוונה? אוף טופיק 2
ת שאלה מעולם הביטוח (רכב) הגיוני שאם קיבלתי הצעת מחיר מסוכנות צרכנות פיננסית 5
ג הצעת רכש של גזית גלוב שוק ההון 39
F סיכונים אפשריים בהעברת פרטי ת.ז. לחברות הביטוח למטרת קבלת הצעת מחיר צרכנות פיננסית 24
ש הצעת טיפול שיניים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ש הצעת השקעה באורלנדו לנכס עם שוכרים ממשלתיים נדל"ן 22
D הצעת רכש שוק ההון 13
mr.mo צילום הצעת משנתא 230,000 נדל"ן 13
A מסחר עצמאי בארה"ב: הצעת מיטב דש טרייד- הייטק זון - האם כדאי? צרכנות פיננסית 39
P הצעת עבודה מול חוזה עבודה אוף טופיק 4
R הצעת מחיר ניהול במיטב טרייד שוק ההון 25
D מה ההשפעה של הצעת רכש על מניה? שוק ההון 6
O הצעת מחיר מ ibi צרכנות פיננסית 41
A הצעת החוק של משרד האוצר- שינוי המיסוי בנדלן צרכנות פיננסית 12
E חוק טיבי / תביעה קטנה אוף טופיק 0
sharon תזרים משוק ההון כאלטרנטיבה למשיכה הונית (לפי חוק המשיכה הבטוח) שוק ההון 46
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
ש חוק הטכנאים צרכנות פיננסית 3
A ביטול חוזה בהפרת חוק המכר? נדל"ן 11
Henchman34 האם הדיון סביב חוק הגיוס מצד הממשלה מתבצע שלא בתום לב? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 281
H חוק 300\400 לא מתחשב באינפלציה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
W חוק האנג׳לים מיסים 5
R פורסם תזכיר חוק המצמצם את אי הוודאות בנוגע לשאלה מיהו תושב ישראל לצורכי מס פוסטים מאיכות נמוכה 4
F חוק ה4% ואינפלציה שוק ההון 27
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
Gari האם קרן ההשתלמות נכללת בהון בהקשר של חוק המשיכה הבטוח? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
Z שאלה על חוק ההתגברות שכנראה יחקק. פוסטים מאיכות נמוכה 1
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
O חוק המטרו - המדינה שוקלת להקפיא מיזמי תמ״א 38 פוסטים מאיכות נמוכה 4

נושאים דומים

Back
למעלה