• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המסע שלי

ג׳אנגו

משתמש רשום
דירוג
57
שלום לכולם,
נהנה לקרוא ולשמוע דעות של אחרים ולדעת שפרישה מוקדמת היא אפשרית!

אז ככה המסע שלי התחיל לפני כמה שנים, בעצם כשחזרתי מהטיול הגדול וקראתי אבא עשיר אבא עני..זה קצת הפך לי את החשיבה :)
מאז הספקתי להקים עסק, לסיים תואר, למכור את העסק (רווח קטן - לא משהו משמעותי) ולהתחיל לעבוד בהייטק.
קראתי המון על וורן באפט ותורת השקעות הערך (כולל את המשקיע הנבון ואחרים למיניהם), והתחלתי להתעסק בהשקעות בשוק ההון. בחרתי בוול סטריט כי יותר קל לי לקבל מידע (יש יותר מידע זמין באינטרנט) על החברות האמריקאיות.
אני משקיע בעיקר בחברות דיבידנדים, שמצמיחות אותם באופן קבוע ונמצאות 20% מתחת לערך שלהן (אותו אני מחשב על פי מודל היוון דו שלבי - יותר פשוט ממה שזה נשמע). בנוסף אחד המדדים שלי הוא הmarket cap vs. GDP שמגדיר לי את אחוז המזומן בתיק שלי (שמורכב ממזומן ומניות ערך). מבחינתי הגידור של התיק הוא המזומן שבו.
אני משווה את עצמי בעיקר למדדים העיקריים בארה"ב, ובנתיים הולך בסדר גמור טפו טפו ואני אפילו נהנה מזה.

חזרה לענייני הבלוג, אני בן כמעט 30 גר בת"א עם חברה שלי והמטרה שלי היא לפרוש עם הון שייצר לי הכנסה פאסיבית של בערך 7,000(לפני מס רווחי הון/דיבידנדים - חושב ב15% ולא 25% כי לא על כל הכסף אשלם מס מלא).
אני מוציא בערך 6,000 ש"ח בחודש כרגע (לא מתכנן לגור בת"א בטווח הארוך - עוד כמה שנים), וחוסך בערך 60% מההכנסה נטו שלי (אמור לעלות ממש החודש כי קיבלתי העלאה :) ).
לפי החישוב שלי אוכל לפרוש בגיל 44 עם כ1.8 מיליון ש"ח (כרגע ההון שלי הוא 275 אלף שח - כולל קרן השתלמות לא כולל פנסיה) ואני צריך לחסוך קצת יותר מ5.5 אלף שח בחודש. כאמור כרגע אני חוסך יותר מזה, אבל אני מצפה שזה יחפה על השנים בהם יהיו לי ילדים ואחסוך פחות.
אני עוקב בצורה חודשית אחרי החסכון וההוצאות בעזרת אקסל.

אני מאד נהנה מהעבודה שלי כרגע, אבל מושך אותי הרעיון של לשלוט בחיים שלי (לא להיות תחת הקפריזות של בוס אידיוט, של פיטורים מהפסדים מהחלטות של המנהלים או של השוק, או של התיישנות ביכולות המקצועיות שלי). אני מאמין שכשאפרוש אעבוד בדברים במשרה חלקית (בין הדברים שמעניינים אותי והתעסקתי איתם ממש קצת: אימון ילדים בכדורגל, ייעוץ עסקי לעסקים קטנים, ייעוץ כלכלי למתחילים..) גם כי לא נשב בבית כל היום (לא בשביל זה נבראנו) וגם כי אני לא חושב שמ6 אלף שח (פלוס הכנסה של חברה) יאפשרו מימון של ילדים (פה אשמח לטיפים מהורים בפורום שיש להם ילדים ויודעים על מה הם מדברים כי לי אין מושג :) ).

אשמח לשמוע מכולכם - טיפים, דעות או סתם ח"ח :)
תודה ושבת שלום!

ברוך הבא לפורום!

ברוך הבא!
דרך אגב זו גם הגישה שלי.
אני רוצה להגיע לעצמאות פיננסית לא כדי לפרוש, אלא כדי להתעסק במשרה חלקית בדברים שאני אוהב ומתחבר אליהם.
כרגע למזלי גם מה שאני עושה במשרה מלאה זה דברים שאני אוהב ומתחבר אליהם, אבל זה לא משאיר הרבה זמן לשאר הדברים בחיים.

ברוך הבא לפורום !

אשמח לשמוע איפה חברה שלך עומדת בדעותיה ביחס לחיסכון אגרסיבי (וכמובן ביחס לרעיון של פרישה מוקדמת) וכמה אחוזים היא חוסכת מהמשכורת.

היא חושבת שזאת מחשבה חכמה בגדול היא תומכת (עד שצריך לקנות משהו חדש לבית..;) )..
אני לא חוסך בצורה כזו אגרסיבית, המשכורת שלי יחסית גבוהה לגילי אז זה מאפשר לי לחסוך הרבה אבל אני לא מרגיש שאני כרגע מוותר על דברים כדי לחסוך יותר..זה כן תמיד בראש שלי אבל לא בהגזמה (בכל זאת גר בתא)..
היא לצערנו לא עובדת במשרה שמאפשרת לה לחסוך כרגע בכלל (סטודנטית לעבודה סוציאלית).
בהקשר הזה, אני חושב שהכסף שאחסוך ושיאפשר לי לפרוש יצטרך להיות מופרד בצור כלשהי משל הבת זוג ושל המשפחה..
וההכנסה מהתיק (משיכה או דיבידנדים) יהוו את המשכורת שלי..בנוסף למה שארוויח מהעיסוקים האחרים שיהיו..

כל הכבוד לך שהתחלת להשקיע במניות דיבידנד בגיל צעיר כל כך.
לצערי הרב אני נחשפתי לתחום הזה בגיל יותר מבוגר ממך ואיבדתי שנים חשובות ביותר של דיבידנד-דה-דיבידנד (ריבית דריבית על סטרואידים).
יש לנו כאן שרשור בפורום שעוסק במניות דיבידנד ויש לי בלוג בעברית בנושא גם כן.
אשמח מאוד אם תוכל לשתף אותנו בידע שלך ובכלים שאתה משתמש לצורך הצגת דעות שונות.
אני בטוח שהקריטריונים שלנו לא זהים לחלוטין ונראה לי שזה מאוד יעזור לאנשים לראות גישות שונות לאותה ההשקעה.

כמה הערות
1.הכנסה של. 6000 שח לחודש אינה מאפשרת רמת חיים סטנדרטית למשפחה עם ילדים. 2. לא תוכל למשוך 84k שח ברוטו שח בשנה לאורך שנים מתוך תיק של 1.8m - הכסף יגמר מתישהוא. חוץ מזה נראה שאתה טיפוס יזם ונראה שתצליח לייצר הכנסה גם אם תפרוש מעבודה סדירה.

נראה לי ש-6K אמור להיות החלק שלו בהכנסות המשפחה.

אני לא חושב שמ6 אלף שח (פלוס הכנסה של חברה) יאפשרו מימון של ילדים (פה אשמח לטיפים מהורים בפורום שיש להם ילדים ויודעים על מה הם מדברים כי לי אין מושג :) ).
ברוך הבא ובהצלחה!
כמה טיפים:

1.טיפ שקצת מקדים את המאוחר. בתור אמא לשניים, השתדלו להמנע מהרצון לקנות לרך הנולד (לכשיגיע) הכל חדש. ממש אין צורך, הם גדלים מהר ולא זוכרים איזה צבע לבשו מתי (בין בגדי החורף של הבן שלי יש לא מעט בגדי חורף של הבת, גם בצבע ורוד, רחמנא ליצלן).
2. הישארו עם הילדים כמה שיותר זמן בבית. משפחתונים, מטפלות, גנים עולים הון תועפות ומחקרים הראו שילדים מפיקים יותר תועלת מהישארות בבית עם אחד ההורים מאשר עם קבוצת ילדים או מטפלת. אני נשארתי עם כל אחד מהילדים שלי שנה וחצי ושנה ושבעה בבית. זה היה קשה מאד מאד, אבל אני רואה היום את התוצאות (סופר מפותחים).
כי לא נשב בבית כל היום
עשו רק מה שמעניין אתכם. אנחנו פה לזמן מוגבל ואין טעם לעשות משהו שגורם לכם אומללות.

אני נשארתי עם כל אחד מהילדים שלי שנה וחצי ושנה ושבעה בבית. זה היה קשה מאד מאד, אבל אני רואה היום את התוצאות (סופר מפותחים).
אני מכירה ילדים שאמא שלהם חזרה לעבוד אחרי שלושה חודשים וגם הם סופר מפותחים. ממליצה להזהר מהכללות כשמדובר בדרך המומלצת לגידול ילדים.

אני מכירה ילדים שאמא שלהם חזרה לעבוד אחרי שלושה חודשים וגם הם סופר מפותחים. ממליצה להזהר מהכללות כשמדובר בדרך המומלצת לגידול ילדים.
גם אני מכירה ילדים שנכנסו למסגרת בגיל שלושה חודשים והם מפותחים ואני מכירה כאלה שלא. לא מבינה איך הסקת שזו הכללה, ואני לא המלצתי על דרך לגידול ילדים, אלא נתתי טיפ כיצד ניתן לחסוך בהוצאות. כל אחד שילך בדרך הנכונה לו.

תודה לכולם על התגובות..
@daat99 אני יותר משקיע ערך ממשקיע דיבידנדים..קראתי את חלקו של השרשור ומכיוון שאני מרגיש פחות קשור לשם, אפרט קצת יותר פה על צורת ההשקעות שלי (לא מיוחדת כל כך..:) ).
בגדול אני משקיע במעט מאד חברות (6-7) מאד איכותיות (לדעתי) שאולי כן ואולי לא מעלות דיבידנד באופן קבוע (יצא שכולם פרט לאחת כן העלו בשנים האחרונות) ושנמכרות בהנחה משמעותית (15-20%) מהטווח התחתון של הערך שלהן.
אני כרגע מאמין שאני יכול להגיע לתשואה עודפת על המדדים ונתתי לעצמי כמה שנים לבדוק את זה ולהוכיח לעצמי, תוכנית ב היא להשקיע בצורת מיצוע ערך (השקעת סכום קבוע בכל חודש) בתעודת סל שעוקבת אחרי המדדים (יותר דומה לסולידית).
כרגע אני בעיקר עוקב אחרי המחיר וקונה כשהן יורדות מתחת לערך המדובר.
עכשיו בכדי שלא אשקיע יותר מידי כסף בשוק יקר מידי וכדי לגדר את עצמי אני משאיר עתודות מזומנים בצד לקנייה במחירים נוחים יותר, וככל שהשוק יקר מידי אני משאיר יותר מזומנים(סוג של איזון תיק - רק שאצלי האחוזים לא קבועים).
אני כן משווה את עצמי למדדים (בינתיים ב2013, 2014 זה עבד 2015 עושה רושם שלא יעבוד) , ומסתכל בעיקר על תזרים המזומנים הנקי של החברות האלו.

השבוע למשל קניתי עוד מניות באפל ובwhole foods market (רצה אלוהים לפני הקפיצה של ה8.5% ביום - אבל לגמרי פוקס אם תשאלו אותי).
וכרגע אני מחזיק בערך 35% מהתיק במזומן.

@חלכאי לגבי תגובתך - החלק של ה6k יהיה חלקי בהכנסת המשפחה ובנוסף כסף שאכניס מעבודות מזדמנות ויזמויות למיניהן.
והתיק ממשיך לצבור ריבית (בחישוב שלי 4% שנתי לא כולל עמלות, דמי ניהול ואינפלציה - כלומר יותר בפועל) והסכום המדוייק קרוב יותר ל1.9m.

העדכון החודשי הראשון שלי...אני מתכנן לעשות פה עדכון חודשי לגבי אחוז החסכון החודשי שלי והסכום הכללי ובנוסף עדכון רבעוני לגבי מצב התיק וההשקעות.
אז כרגע מדובר בחסכון החודשי לחודש ספטמבר 2015:
בחודש הזה הכנסתי קצת עלתה(סיימתי עבודה ולכן קיבלתי את הימי חופש וכל הזכויות) הכנסתי נטו 18,500 ש״ח (בהחלט סכום מרשים והכי הרבה שהכנסתי בחודש כלשהו) בנוסף הופרשו לי 1390 ש״ח לקרן השתלמות (אני לא מחשיב את הפנסיה כי את הסכום שם לא אראה ב40 שנה הקרובות).
לכן סהכ הכנסה 19,890 ש״ח.

ההוצאות שלי היו:
שכד - 3000 ש״ח (בכל זאת תא)
חשבונות - 270 ש״ח
אוכל 615 ש״ח
יציאות - 300 ש״ח
מזומן - 100 ש״ח
חסכון - 100 ש״ח (פקמ רגיל - הרעיון הוא לצבור כל חודש 100 ש״ח שבמקרה פיטורין יש לי ממה לחיות בלי לגעת בתיק השקעות - או כל מקרה חירום אחר - יש לי שם כרגע קצת מעל 6000 ש״ח).
פלאפון - 40 ש״ח
עמלות - 12 ש״ח
שונות - 6100 ש״ח (משקפי ראייה, ציוד לבית ובעיקר טיול לברלין לשבוע).

סהכ הצלחתי לחסוך קצת יותר מ9400 ש״ח שהם כ50.65% מהכנסתי נטו (אני לא מחשיב את ההכנסה לקרן ההשתלמות בחישוב האחוז כי זה סכום שמופרש בכל מקרה ואין לי יותר מידי יכולת השפעה עליו).

האחוז הזה הוא ירידה לעומת ה65% שאני רגיל לחסוך(ממשכורת יותר קטנה) אבל מעבר דירה החודש וטיסה לברלין גרמו לי להוציא יותר ממה שתכננתי.

התלבטות שעלתה לי החודש..אני משלם על הרבה דברים באשראי - גיליתי שזה מאד עוזר לי להבין לאן הכסף שלי הולך בסוף החודש. ועכשיו שאני קונה ביחד עם החברה היא מחזירה לי במזומן (על דברים מסויימים) מה שמקשה את החישוב כי באשראי אני רואה סכום גדול ובסוף החודש אני כבר לא זוכר על מה היא החזירה לי וכמה.
אני מנסה לחשוב על דרך טובה יותר.

סהכ הסכום שמיועד לפרישה (חלקו בתיק השקעות, חלקו בעובר ושב כי אני מעביר רק פעמיים בשנה לתיק וחלקו בקרן השתלמות) עומד כרגע על 283,000 ש״ח.

זהו לגבי חודש ספטמבר - אשמח לשמוע הערות ותגובות.
בזמן הקרוב אפרסם פוסט על מצב תיק ההשקעות ברבעון שחלף.

תודה שקראתם!

לגבי ההחזרים במזומן וגם הוצאות במזומן, אפשר לנהל רישום פשוט, באפליקציה יעודית או סתם ברשימה בסלולרי. בסוף החודש עוברים על הרשימה ומסווגים לקטגוריות. יש תוכנות רבות שעוזרות בכך, אני משתמשת פשוט בקובץ גוגל דוקס שאני יכולה לעדכן מכל מקום.

התלבטות שעלתה לי החודש..אני משלם על הרבה דברים באשראי - גיליתי שזה מאד עוזר לי להבין לאן הכסף שלי הולך בסוף החודש. ועכשיו שאני קונה ביחד עם החברה היא מחזירה לי במזומן (על דברים מסויימים) מה שמקשה את החישוב כי באשראי אני רואה סכום גדול ובסוף החודש אני כבר לא זוכר על מה היא החזירה לי וכמה.
אני מנסה לחשוב על דרך טובה יותר.
אולי האפליקציה של @adamshalev תעזור לך?
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/kaching-כלי-שפיתחתי-למעקב-אחר-הוצאות-ועוד.84/unread

יש אפליקציה מצויינת בשם money lover. מאז שהורדתי אותה אני מאוד מרוצה יש חלוקה לקטגוריות, יש אפשרות להכניס מלל והסבר לכל הוצאה (למשל בקטגורית אוכל ומשקאות הוספתי מלל של ארוחת בוקר עםx ).
והכי חשוב יש כל הזמן גישה לכמה הוצאתי החודש מול כמה הכנסתי וכמה עוד נשאר לי להוציא.
בנוסף האפליקציה מציגה לך חיתוך גרפי של ההוצאות שלך על פי אחוזים וההתפלגויות לקטגוריות. והיא חינאמית לגמרי.
זה קצת מציק בהתחלה לרשום כל הוצאה אבל אחרי שמתרגלים זה סופר נוח. ממליצה בחום.

רעיון לניהול רישום ההוצאות המשותפות: שמור לך פתקית בפלאפון, וכל הוצאה משותפת שאתה מוציא - תרשום את הסכום.
בסוף החודש, כשאתה מרכז את ההוצאות מהדוח של האשראי - תשווה מול הפתקית, ותדע מאילו סכומים להחשיב רק את החלק שלך.
הרחבה של זה:
בפתקית תרשום כל הוצאה שלך, מיד לאחר הקנייה : מזומן/אשראי/צ'ק/העברה בנקאית, משותף/פרטי. בסוף החודש תרכז הכל מהפתקית.
החיסרון של זה: הוראות קבע עדיין צריך לרכז מהדוח של האשראי/בנק.

אני עובד עם תוכנה בשם ace money. הגרסה החינמית שלה עושה את העבודה. ניתן לרכוש רישיון לכל החיים בעלות של 30$. ולהתקין על מכשיר האנדרואיד "שלוחה" של ה PC. כך שניתן לבצע רישום במכשיר הנייד. כולל צילום של החשבונית אם רוצים, והנתונים מסתנכרנים למחשב ה PC. האפשרות לבצע רישום מה"שטח" עם אותם קטגוריות שמופיעות במחשב הופכת את האפליקצייה לנוחה במיוחד. בנוסף יש את כל הדוחות הגרפים והחיתוכים שרק רוצים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג המסע לנדל"ן נדל"ן 12
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
ג המסע אל הלא נודע (22) יומני מסע אישיים 15
ג המסע המתמשך לחיים הטובים יומני מסע אישיים 6
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 35
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
R המסע שלי :) יומני מסע אישיים 7
wish המסע שלי לחירות ועצמאות יומני מסע אישיים 136
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
ג המסע שלי בן 25.5 - יומני מסע אישיים 34
לא חשוב שמות המסע שלי ללימוד Java התפתחות אישית 9
א אבן אחר אבן- המסע שלי יומני מסע אישיים 9
המהנדל המסע אל המליון השני יומני מסע אישיים 315
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
משה המסע שלי להקטין בכל חודש את ההוצאה השוטפת בעוד 100 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
א המסע של אספרסו יומני מסע אישיים 13
מ המסע האמיתי מתחיל עכשיו יומני מסע אישיים 39
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
M המסע וההצלחה ב3 שנים האחרנות יומני מסע אישיים 42
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15