• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הבנקים עושים שורט על אגחי"ם בשוק ההון בשביל לתת משכנתאות?

ido595

משתמש רגיל
דירוג
179
לאחרונה התחלתי הליך קבלת משכנתא, מסתבר שהתנאים שקיבלתי מעלים בי חשד שהדרך שבה הם מתמחרים את המשכנתא היא למעשה מרווח מעל סוגי אגחים שונים בשוק ההון?
הבנק עושה שורט על אג״ח כדי לתת לי משכנתא? אחרת הם יכולים להרוויח בלי להסתכן?
לי בתור לווה יש אפשרות לעשות כך באופן עצמאי? או שבכלל לא יסתכלו עליי?

מסתבר שהתנאים שקיבלתי מעלים בי חשד שהדרך שבה הם מתמחרים את המשכנתא היא למעשה מרווח מעל סוגי אגחים שונים בשוק ההון?
חשד?
הם אומרים במפורש שהריבית היא מרווח מסוים מעל בנצ'מארק אג"ח כלשהוא (במשתנה ובקבועה), בפריים אתה יודע טוב מאוד מה הבנצמארק.

חשד?
הם אומרים במפורש שהריבית היא מרווח מסוים מעל בנצ'מארק אג"ח כלשהוא (במשתנה ובקבועה), בפריים אתה יודע טוב מאוד מה הבנצמארק.
השאלה היא האם הם עושים את זה בפועל? או שזו רק דרך לתמחר את הריבית?

דרך לתמחר.
בנק ישראל קובע ריבית מסויימת לכל מסלול והם נותנים לך עם מרווח מסויים ממנו.

איפה השורט נכנס לתמונה? הם מגייסים כסף במחיר X ומלווים לך אותו במחיר x+מרווח.

אחרת הם יכולים להרוויח בלי להסתכן?
לי בתור לווה יש אפשרות לעשות כך באופן עצמאי?
אתה אחד. הבנק מלווה להרבה אנשים, ואז הסטטיסטיקה נכנסת לתמונה. ברור להם מראש ש-%X לא יעמדו בתשלומים (והם לא חייבים לדעת מראש מי זה בדיוק - אברהם, יצחק, או יעקב), וכך הם מווסתים את הסיכון את הריבית שהם דורשים.
כך עובדות חברות ביטוח (ביטוח רכב, ביטוח חיים) - מספרים גדולים וסטטיסטיקה.

לאחרונה התחלתי הליך קבלת משכנתא, מסתבר שהתנאים שקיבלתי מעלים בי חשד שהדרך שבה הם מתמחרים את המשכנתא היא למעשה מרווח מעל סוגי אגחים שונים בשוק ההון?
מה שהבנק עושה זה לא שורט אג"ח, אבל זה כן שורט. הכסף שהבנק נותן לך - הוא לא באמת קיים, הבנק מקבל הלוואה מהבנק המרכזי בריבית פריים (שורט חוב) ואז עושה לונג חוב כשהוא מלווה לך את הכסף עם ריבית גבוהה יותר. הפער בין הריבית שהוא משלם לבנק המרכזי למה שהוא גובה ממך - זה הרווח שלו, זו הסיבה שאתה רואה קורלציה בין הריביות שאתה מקבל לריביות של אגחים, כי גם ריביות של אגחים וגם ריבית הפריים תלויים באופן משמעותי בריבית בנק ישראל ( הפריים היא נגזרת ישירה).

בגדול זה נכון.
לא כי הם לא צריכים, הם יודעים לגייס כסף בזול יותר וחוץ מזה הם כן עושים סוג של שורט על אג"ח - הם מנפיקים אותו.
אפשר, יש לזה עלויות, דרישת בטחונות ואפשר בסכומים גבוהים, בדרך כלל המינימום הוא לפחות 100K.

מה שהבנק עושה זה לא שורט אג"ח, אבל זה כן שורט. הכסף שהבנק נותן לך - הוא לא באמת קיים, הבנק מקבל הלוואה מהבנק המרכזי בריבית פריים (שורט חוב) ואז עושה לונג חוב כשהוא מלווה לך את הכסף עם ריבית גבוהה יותר. הפער בין הריבית שהוא משלם לבנק המרכזי למה שהוא גובה ממך - זה הרווח שלו, זו הסיבה שאתה רואה קורלציה בין הריביות שאתה מקבל לריביות של אגחים, כי גם ריביות של אגחים וגם ריבית הפריים תלויים באופן משמעותי בריבית בנק ישראל ( הפריים היא נגזרת ישירה).
לא

ההלוואות שבנק ישראל נותן לבנקים בריבית בנק ישראל (לא פריים) הן הלוואות לצורך נזילות, לא לצורך משכנתאות.
את הכספים למתן משכנתאות הבנקים מגייסים בצורות אחרות, כגון הפצת אגרות חובות, לקיחת הלוואות מגופים מוסדיים גדולים (לדוגמא חברות הביטוח) וכדומה.
ובנוסף גם העברת מקבץ משכנתאות שלם לידי גוף מוסדי והשארת הבנק רק כצינור להעברת הכסף תמורת עמלה.

לא

ההלוואות שבנק ישראל נותן לבנקים בריבית בנק ישראל (לא פריים) הן הלוואות לצורך נזילות, לא לצורך משכנתאות.
את הכספים למתן משכנתאות הבנקים מגייסים בצורות אחרות, כגון הפצת אגרות חובות, לקיחת הלוואות מגופים מוסדיים גדולים (לדוגמא חברות הביטוח) וכדומה.
ובנוסף גם העברת מקבץ משכנתאות שלם לידי גוף מוסדי והשארת הבנק רק כצינור להעברת הכסף תמורת עמלה.
לכסף אין צבע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מישהו מכיר את הבנקים האלו: צרכנות פיננסית 0
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
ה שאלה על הרווח של הבנקים אוף טופיק 3
Level מה קורה לבעלי האגחים, במידה ומדינת ישראל "מצילה" את אחד הבנקים הגדולים מקריסה? שוק ההון 7
I איך הבנקים באמת עובדים? והאם הם באמת מרוויחים מהעלאת הריבית? שוק ההון 6
F פקדונות - הבנקים הפחות בולטים עם ריבית גבוהה יותר? שוק ההון 3
ה קרן מחקה למדד הבנקים שוק ההון 32
ה לאיזה מטרה הבנקים משחררים כסף ביתר קלות? נדל"ן 11
E שינויים במסמכי ניכוי סוף שנה של הבנקים הישראלים מיסים 7
א הטבות הבנקים לפותחי חשבון עו"ש - האם למישהו יש ניסיון בהשגתן בחשבון קיים? צרכנות פיננסית 18
Mr. Bigglesworth מסחר ב GBTC דרך הבנקים השקעות אלטרנטיביות 2
S סקר שוק בין הבנקים כדי למצוא את הבנק האטרקטיבי ביותר צרכנות פיננסית 5
מ האם בעקבות הקורונה יש שינוי במדיניות המשכנאות מצד הבנקים? נדל"ן 28
חתול לילה עצרו אותי אני רוצה לתזמן (מניות הבנקים) שוק ההון 35
I חוויה של משקיע מתחיל בזמן הקורונה - 16% על ת"א 125 וקצת מדד הבנקים שוק ההון 95
B האם הבנקים למשכנתאות יצאו מדעתם? נדל"ן 48
O מיקוח מול הבנקים על פיקדונות? צרכנות פיננסית 15
shirbi אני לא מבין למה הבנקים המרכזים קונים אגרות חוב ממשלתיות כיום שוק ההון 35
S כשאתה רואה כותרת : "ירידות חדות בנעילה בבורסת ת"א: מדד הבנקים צנח ב-7.2%" אוף טופיק 1
J מניית פתאל ומדד הבנקים שוק ההון 2
unrealx למה הבנקים יורדים הרבה יותר משאר השוק? שוק ההון 56
פשוט עוד מעלילות הבנקים בדנמרק - ריבית שלילית שוק ההון 23
F הבנקים הכי טובים בישראל לפי פורבס צרכנות פיננסית 34
flower מניות הבנקים שוק ההון 8
N מסלול זכאות במשכנתא - איך מתמודדים עם הבנקים צרכנות פיננסית 10
Z האם הבנקים בישראל מנכים המקור גם את מס יסף מהשקל הראשון מרווח בני"ע? שוק ההון 21
stass ברק כהן מול הבנקים (או רק בנק לאומי?) - אמלק אוף טופיק 3
Y מחיר עמלות הבנקים צרכנות פיננסית 3
H עקום התשואות - רווחיות הבנקים שוק ההון 4
מתכנת עתירה לבג"ץ בנושא חישובי ריבית בהלוואות על ידי הבנקים צרכנות פיננסית 2
doc29 לידיעתכם (נוסח דומה אמור להיות גם בשאר הבנקים) צרכנות פיננסית 6
אלון איך מתמודדים מול עמלות הבנקים? צרכנות פיננסית 25
N מיקוח על עמלות הבנקים שוק ההון 31
E פיקדון צמוד למדד של הבנקים שוק ההון 3
GeraltOfHaifa רוצים חיים כפריים. אני דרומי - היא צפונית. שנינו משפחתיים מאוד - מה עושים? התפתחות אישית 22
U מה עושים עם משכורת בדולרים? מיסים 23
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
E מה עושים ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 271
מ נזק מנזילה לדירה שלי מהשכן למעלה - מה עושים עכשיו נדל"ן 10
מ מה הייתם עושים במצבי? שוק ההון 8
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
מ מה עושים עם לחם יבש? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
ש מיטב דש לא מאפשרים להעביר ני״ע אמריקאי ל-IB. מה עושים? שוק ההון 11
ש מנהלת המשרד מנסה לבודד אותי. מה עושים? אוף טופיק 3
O תיק השקעות - עמלות גבוהות, מה עושים? שוק ההון 6
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ט מה עושים עם 2.5 מליון כדי לדאוג לעצמך לעתיד? שוק ההון 10
Finfree עושים סדר...משפחה באמצע החיים יומני מסע אישיים 25

נושאים דומים

Back
למעלה