• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

EquityBee

LtWorf

משתמש סולידי
דירוג
21
האם למישהו הייתה כבר התנסות עם EquityBee ויכול לשתף חוויות.
בפרט, האם התהליך עבר בשלום ותואם את המתואר באתר שלהם ללא הפתעות, עיזים ואותיות קטנות?

להבנתי התהליך הוא כזה:
המשקיע מממן את מימוש האופציות של עובד שמחזיק אופציות שהבשילו אבל אינו יכול או רוצה לממש אותן.
אם וכאשר המניות האלו הופכות לנזילות (לאחר נאמן, לוק-אפ וכל המגבלות שיש למניות עובדים) העובד חייב חוזית לממש אותן.
על התמורה למימוש יש מס רווחי הון.
מהתמורה לאחר מס מחזירים למשקיע את הקרן.
לאחר החזר הקרן, אם נותר רווח, הוא מתחלק בין המשקיע והעובד ביחס שנקבע ע"י החברה (וכנראה נועד לווסת את היחס בין היצע לביקוש).
עפ"י מה שראיתי היחס הזה נע בד"כ בין 20% ל- 50% למשקיע והיתר לעובד.
הרווח לעובד הוא נטו (כבר שולם מס רווחי הון) אבל על הרווח למשקיע יש מס נוסף על עסקה עתידית בשיעור 25%.
בנוסף, החברה גובה עמלה של 5% פעמיים - פעם אחת מהקרן בעת ההשקעה ופעם נוספת מהרווח בעת המימוש.
חוזית, יש הסכם בין המשקיע לחברה ובין העובד לחברה אבל ואין התקשרות ישירה בין המשקיע לעובד.

בינתיים רק מכרתי את האופציות. התהליך הזה עבר בסדר יחסית. אעדכן אם יהיה שינוי.

השקעתי דרכם מספר פעמים ב4 חברות שונות.
חברה אחת כבר הונפקה והעובד יוצא מלוקאפ בעוד כמה חודשים. אז לא יודע להגיד איך נראה התהליך בסוף.
מקווה שהמיסוי הכפול (המטופש) יבוטל בקרוב. לפי התייעצות שעשיתי אחרי השקעות אלו, ישנו סיכון של מה קורה אם קורה משהו לבעל המניות. נניח גירושים, מוות וכד' - נראה שיכולים להגיע לבתי משפט שזה סיכון.

מעדכן:
אז אני אמור לקבל בכל יום את החזר ההשקעה על ההשקעה הראשונה שעשיתי.
מבחינת מספרים: נטו 340% בשנה וקצת, כולל מיסוי כפול. החברה הצליחה להגיע לרולינג מס אבל כרגע הוא רלוונטי רק להשקעות חדשות שנחתמות מעכשיו. הם עובדים על החלת הרולינג גם על השקעות שכבר בוצעו ואז ייתכן ואקבל קצת פחות מעוד 25% שזה מביא למעל 400% נטו.

יתרונות: השקעה במנות קטנות. אם מצליח יכול להגיע לתשואות יפות מאוד.
חסרונות:
הסיכון שתיארתי למעלה בנוגע לאם קורה משהו לבעל המניות (העובד לשעבר)

לא ניתן להשקיע סכום משמעותי. לכל היותר 10-15 אלף דולר פר השקעה. השקעתי פעמיים בחברה הנל.

תהליך מאוד לא שקוף מול אקויטיבי. הם נכנסים בדלת האחורית וללא ידיעת החברה וכך מתנהגים אליהם. כלומר, אף אחד לא מדבר איתם ומצאתי את עצמי מברר מה קורה דרך חברים וכד'.

ניכוי מס - הם מנכים לך את המיסוי הכפול ורק אז מעבירים את הכסף. לא ברור לי למה ודי מעצבן.

לסיכום: אישית לא משקיע עוד דרכם בגלל החסרונות הרבים אבל כן רוצה להמשיך להיות חשוף להשקעה ביוניקורנים ולכן עברתי להשקיע דרך פלטפורמה המאפשרת השקעה בסקנדרי בשם Valoo. מדהים.

תודה על העדכון @עודאחד
תוכל לספר איך זה עובד ב- Valoo?
וגם איך מצטרפים כמשקיע? האתר שלהם נראה כמופנה אל מי שרוצה לממש בסקנדרי ולא אל מי שרוצה להשקיע בסקנדרי.

@LtWorf בשמחה.
אני עוד חדש שם (השקעות בודדות) אז יכול לספר לך על חלק מהתהליך. בתור משקיע הם נותנים לי מידע די מפורט על מבנה ההון של החברה, אוולאוציות, סבבי גיוס, סוגי מניות וכד'. (ממש נראה שהם עושים עבודת מחקר יסודית. בתכלס לא ברור לי איך יש להם כל כך הרבה מידע אבל זה נותן לי שקט). הם מקבצים כמה משקיעים לקניית מניות של עובד\ים בעסקת סקאנדרי, בד"כ סכום הכניסה הוא כמה עשרות אלפי דולרים עד סדר גודל של 100K. אחרי כמה זמן מתחילים לקבל הצעות למימוש, אישית לא עשיתי זאת כי מאמין מאוד בחברות שהשקעתי בהן (אחת כבר הונפקה אז נמצא בלוקאפ).

הצוות שלהם מקצועי ורספונסיבי מאוד. זהו בגדול.

ולגבי איך נרשמים - אני השארתי פרטים באתר בזמנו.

@עודאחד על איזה אחוז מוותר העובד שמשתמש במשקיע למימון המימוש?

מזכיר לי שהבטחתי לעדכן, אז הכל עבר חלק.

@עודאחד על איזה אחוז מוותר העובד שמשתמש במשקיע למימון המימוש?
זה תלוי. כששאלתי לפני ההשקעה הראשונה נאמר לי שיש לאקויטיבי "אלגוריתם" שמחליט כמה הולך למשקיע וכמה הולך לעובד כפונקציה של כמה החברה מבוקשת (כמות משקיעים, אזכורים בעיתונים, סבבי השקעה וכד'). הכל כמובן שקוף בשלב ההצעה למשקיע (לא יודע אם יש התמחרות עם העובד לפני שההצעה עולה לאתר).
בהשקעות שעשיתי זה היה 50-50 או 60-40 לטובת העובד. ראיתי גם כאלו עם יחס הפוך או קיצוני יותר

למה שלא פשוט יעשו שוק...?
מניח שזה מה שהם עושים בפועל. אם הם רואים שאף משקיע לא מביע עניין בחברה x אז הם מעלים את האחוז שהוא מקבל. לשני הצדדים יש לחץ - לבעל האופציות שלא רוצה להגיע לסוף ה30/90 יום שמובילים לפקיעתם ולמשקיע שמבין שכמוהו יש עוד הרבה משקיעים שרוצים להיכנס להשקעה.

הם משתמשים בהרבה טכניקות "הלחצה" לשני הצדדים ומנסיון משאירים אלוקציה של 10-20% בכל השקעה למשקיעים חדשים כדי שייכנסו "למשחק"

מניח שזה מה שהם עושים בפועל. אם הם רואים שאף משקיע לא מביע עניין בחברה x אז הם מעלים את האחוז שהוא מקבל. לשני הצדדים יש לחץ - לבעל האופציות שלא רוצה להגיע לסוף ה30/90 יום שמובילים לפקיעתם ולמשקיע שמבין שכמוהו יש עוד הרבה משקיעים שרוצים להיכנס להשקעה.

הם משתמשים בהרבה טכניקות "הלחצה" לשני הצדדים ומנסיון משאירים אלוקציה של 10-20% בכל השקעה למשקיעים חדשים כדי שייכנסו "למשחק"

חושב שקצת פספסת את השאלה שלי.
בשוק - לא צריך "מתווך" שמעלה או מוריד שום דבר.
בשוק מגיע משקיע ומציע אחוז X, ואם יש בעל נכס (עובד שמחזיק באופציות) שמעוניין בהצעה הנ"ל - יש עסקה.
למה שזה לא יהיה שוק?

ולא הבנתי מה הכוונה אלוקציה בכל השקעה?
זה לא יחס של 1:1 בין משקיע לבין עובד?

למה שלא פשוט יעשו שוק...?
לפעמים שאתה רוצה לעשות הרבה כסף אתה צריך להסוות את הרעיון הפשוט שלך עם "אלגוריתם" מסובך. להרבה אנשים זה נראה כאילו אתה רציני/גאון/לא-בעל-החלפה.

למה שזה לא יהיה שוק?
הבעיה היא שבניגוד למסחר בבורסה מדובר בהיקף עסקאות נמוך יחסית - בהרבה חברות כנראה שיהיו מוכרים בודדים לכל היותר בתקופה של כמה חודשים, ואולי גם קונים בודדים או בכלל לא.
כדי לשכנע גם קונים וגם מוכרים להיכנס הם צריכים לקבוע איזו עסקת בסיס, שבה גם מספיק קונים וגם מספיק מוכרים ישתכנעו לסגור עסקה.
יכול גם להיות יותר מקונה או מוכר אחד לכל עסקה.

בפעמיים האחרונות שניסיתי לקנות חזרו אלי אחרי כמה ימים ואמרו שהיה ביקוש יתר ואין להם הקצאה עבורי.
יכול להיות שזה "כל הקודם זוכה" אם כי הגבתי יחסית מהר לאימייל שהודיע על האופציה.
יש לי הרגשה שמי שקרוב לצלחת מקבל והאחרים את מה שנשאר, אם נשאר.

בפעמיים האחרונות שניסיתי לקנות חזרו אלי אחרי כמה ימים ואמרו שהיה ביקוש יתר ואין להם הקצאה עבורי.
איך ביצעת תהליך הזדהות למולם כמשקיע כשיר?

חושב שקצת פספסת את השאלה שלי.
בשוק - לא צריך "מתווך" שמעלה או מוריד שום דבר.
בשוק מגיע משקיע ומציע אחוז X, ואם יש בעל נכס (עובד שמחזיק באופציות) שמעוניין בהצעה הנ"ל - יש עסקה.
למה שזה לא יהיה שוק?

כי אלו לא עסקאות פשוטות והעלות של עו"ד לא תהיה משתלמת לאף אחד מהצדדים. בנוסף, לך תמצא משקיע שמוכן לשים נניח 200k דולרים הנדרשים למימוש ותבנה מנגנון "שוק" בו הם מגיעים לחלוקה מוסכמת. אז צריך "מתווך" ויש אלוקציה של, לדוגמא, 20 משקיעים מול בעל אופציות אחד.

הרגשה צודקת. מה גם שיש הרבה יותר ביקוש מהיצע אבל כמו שכתבתי פה בעבר אני לא משקיע דרכם כי יש סיכון ממשי בעיני בהשקעה דרכם ומיסוי כפול. עברתי לעסקאות סקאנדרי שהן הרבה יותר בטוחות (רישום ישיר ברשם החברות)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M רכישת אופציות מבלי להוציא כסף - equitybee ודומיהן צרכנות פיננסית 12

נושאים דומים

Back
למעלה