• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תוסף אומגה 3 לטבעונים

אדי פ

משתמש רשום
דירוג
1
האם כדאי לטבעוני לקחת כתוסף את EPA ו־DHA? בהנחה שמשיגים ALA מזרעי צ'יה.
מהאינטרנט לא ברור לי האם הכמות שהגוף ממיר מ־ALA היא מספיקה (רק כתוב שאלה אחוזים נמוכים).

מהמחקר שאני עשיתי בנושא לפני לא מעט שנים ראיתי שהמסקנות היו שאם אדם לא אוכל בערך 2 מנות דג בשבוע כנראה שהוא יוכל להרוויח מתיסוף אומגה 3(זה כמובן ללא צמחונים), בכל מקרה המחיר של אומגה 3 כל כך זול אם קונים טוב(אני אישית כבר 3 שנים קונה חבילה של 1000 במייפרוטין שמספיקה לי לשנה וקצת בבערך 180 שח), אין חסרונות ברמות של תוספים- כלומר לא תגיע למצב קרוב למסוכן ממה שאני קראתי במחקרים וגם יכול להיות שיש יתרונות על המוח ובכללי על איזון השומן ה"טוב" ל"רע" בגוף שזה עוזר, ובמקרה הגרוע זה פשוט אפקט פלסיבו במחיר שלדעתי האישית לפחות משתלם לי לקחת גם אם התועלת מזה היא באחוזים בודדים.
הכי טוב כמובן זה לעשות בדיקות מעבדה ולראות מה מצבך והאם הוא במומלץ(וגם לקחת בחשבון שיכול להיות שהגוף האישי שלך כן ירוויח עם תיסוף מעל המומלץ ויכול להיות שלא גם)

אם אדם לא אוכל בערך 2 מנות דג בשבוע כנראה שהוא יוכל להרוויח מתיסוף אומגה 3
התהייה היא על מה קורה אם צורכים רק ALA. למשל, ב"אתר הצמחונות והטבעונות הישראלי" טוענים שלא צריך תוספים אם אוכלים צ'יה, לא ברור לי למה.

המחיר של אומגה 3 כל כך זול אם קונים טוב(אני אישית כבר 3 שנים קונה חבילה של 1000 במייפרוטין שמספיקה לי לשנה וקצת בבערך 180 שח)
(התוסף של myprotein הוא לא צמחוני.)

זאתי פה מסבירה שטבעונות זה לא משהו. בעיקר כי המח חייב שומן מהחיי
מתוך הכתבה שלה:
"so many people appear to have low DHA levels despite the fact that most people do include animal foods in their diet already",
וגם "Unfortunately there is no way to measure brain DHA levels in living human beings, and it’s unclear whether blood levels reflect brain levels".

ממליצה על הספר "איך לא למות" של מייקל גרגר.

ממליצה על הספר "איך לא למות" של מייקל גרגר

הההמלצה של ד"ר מייקל גרגר לשקול ליטול תוסף אומגה 3 מבוסס algae נשמעת סבירה ונכונה לטבעונים (לא ממליץ).

עם זאת חשוב לזכור ש:
1. הראיות לאכילת דגים חזקות יותר מהראיות לנטילת תוספי אומגה 3.
ייתכן שזה נובע מחולשת המחקרים אך ייתכן שמינון חומצות האומגה 3 בדגים הוא המינון הנכון לגוף האדם או שחומרים נוספים בדג מועילים לנו.

2. כמעט כל תוסף שעליו שקראתי (מלבד ויטמין D) נמצא כנחות לעומת צריכת הויטמין בדרך הטבעית.

3. המחקר על תוספי אומגה 3 מבוססי algae מוגבל מאוד.

נערך לאחרונה ב:
הא? כאילו ממזון? כי משמש זה עדיף בכל מובן

מקור?
ממחקרים שקראתי המליצו לתסף ולא להגביר חשיפה לשמש.
מזון לא מספק את המינון הדרוש.

עריכה:
מצאתי עכשיו מחקר על חולדות שמצא יתרון לחשיפה לשמש עבור בריאות העצם.
אולם ייתכן שהעליה בסיכון לסרטן היא עדיין שיקול חזק נגד.

נערך לאחרונה ב:
מקור?
ממחקרים שקראתי המליצו לתסף ולא להגביר חשיפה לשמש.
אין לי את הכוחות לחפש עכשיו...
הייתי ממליץ לעבור על הפרסומים של William Grant הפיזיקאי.
יש לו גם דברים מעניינים על הקשר בין חשיפה לשמש לסרטן ול All cause mortality

יש גם מחקרים אחרים על אפקטיביות של תיסוף. שהיא, באופן מצער... לא משהו...

ייתכן שזה נובע מחולשת המחקרים

הראיות חזקות יותר בזכות המחקר העשיר יותר שחלק מממנו ממומן בזכות תעשיות המזון שרוצות שתאכל דגים. אני יכולה לנחש שתעשיית הדגים גדולה יותר מתעשיית התוספים ואשמח לשמוע אם יש לכם ידע רחב יותר בנושא.

3. המחקר על תוספי אומגה 3 מבוססי algae מוגבל מאוד.
כנראה מאותה סיבה?

הראיות חזקות יותר בזכות המחקר העשיר יותר שחלק מממנו ממומן בזכות תעשיות המזון שרוצות שתאכל דגים. אני יכולה לנחש שתעשיית הדגים גדולה יותר מתעשיית התוספים ואשמח לשמוע אם יש לכם ידע רחב יותר בנושא.

העובדה שבחרת לצטט רק את החלק הזה בהודעתי (שאיכשהו יכול לתמוך בגישתך) צריכה להדליק אצלך נורות לגבי מידת האובייקטיביות שלך והאופן שבו את פתוחה לקבל רעיונות חדשים, רק אומר.

אי אפשר (או לכל הפחות לא סביר) לסלף אמת מדעית לאורך זמנית באמצעות מחקרים: עישון, שתיה מסוכרת ובשר אדום - כולן תעשיות עם לוביסטים חזקים אבל התוצאות של המחקרים התצפיתיים והרנדומליים ברורים - המאכלים הללו מעלים סיכון למחלות כרוניות.
מטה אנליזות ו-systematic reviews ממשקלים מחקרים לפי מידת ה-bias שלהן, בין היתר כדי למנוע מצב שמחקרים ממומנים יטו את התוצאות.

המחקרים לגבי דגים מראים בדרך כלל השפעה חיובית של הפחתה בבטריגליצרדים ובתמותה מכל סיבה שהיא.

מידת האובייקטיביות שלי מושפעת מכמות הידע המדעי שיש ברשותי, לכן כתבתי את זה:
אשמח לשמוע אם יש לכם ידע רחב יותר בנושא.
והיא גם מושפעת מטעמים מוסריים ואקולוגיים שכנראה אוטומטית מחפשים אלטרנטיבות (לקיבתי בלבד) ולכן לא ציטטתי את זה:
מינון חומצות האומגה 3 בדגים הוא המינון הנכון לגוף האדם או שחומרים נוספים בדג מועילים לנו.

ובשר אדום
אבל רק כשמתמקדים במחקרי זבל, וכאלה שמגדירים בשר אדום בתור מקדונלדס, ונקניקיות שאין בהן אפילו זכר של בשר או שומן מהחי.
מטעמים מוסריים ואקולוגיים
לא יודע איך לבשר לך, אבל תזונה שמבוססת בעיקרה, בראש ובראשונה, על בשר אדום של ruminants זאת התזונה הכי בריאה, מותאמת ביולוגית, ללא צל של ספק הכי נכונה מוסרית, ובתלות בכל מיני גורמים, גם דיי סבבה אקולוגית, מבין מה שאפשרי לבן אדם מודרני. בוודאי שפחות מזיקה אקולוגית מהיבטים רבים אחרים של פעילות אנושית.
מייקל גרגר
מכיר. המלצות מסוכנות, וחסרות אחריות. בכלל בעיניין אנשים שמתיימרים לייעץ לאחרים על בריאות, כדאי קודם כל לבחון איך ההמלצות שלהם עובדות עליהם... בגוגל תמונות....

נערך לאחרונה ב:
לא יודע איך לבשר לך, אבל תזונה שמבוססת בעיקרה, בראש ובראשונה, על בשר אדום של ruminants זאת התזונה הכי בריאה, מותאמת ביולוגית,
הייתי יכולה למצוא מחקרים שיתמכו בגישה שלך

אבל מה זה?
ללא צל של ספק הכי נכונה מוסרית
מוזמן לפרט לאביונים דלי הדעת שכנראה תופסים את המילה "מוסר" בצורה הפוכה ממך :)

אבל רק כשמתמקדים במחקרי זבל, וכאלה שמגדירים בשר אדום בתור מקדונלדס, ונקניקיות שאין בהן אפילו זכר של בשר או שומן מהחי.

לא יודע איך לבשר לך, אבל תזונה שמבוססת בעיקרה, בראש ובראשונה, על בשר אדום של ruminants זאת התזונה הכי בריאה, מותאמת ביולוגית, ללא צל של ספק הכי נכונה מוסרית, ובתלות בכל מיני גורמים, גם דיי סבבה אקולוגית, מבין מה שאפשרי לבן אדם מודרני. בוודאי שפחות מזיקה אקולוגית מהיבטים רבים אחרים של פעילות אנושית.

מכיר. המלצות מסוכנות, וחסרות אחריות. בכלל בעיניין אנשים שמתיימרים לייעץ לאחרים על בריאות, כדאי קודם כל לבחון איך ההמלצות שלהם עובדות עליהם... בגוגל תמונות....

אין שום קונסנזוס לגבי מה התזונה הכי בריאה והכי מותאמת לנו, לפחות לא מדעי. (רוב העדויות מצביעות על תזונה ים תיכונית מבוססת דגנים מלאים, ירקות, פירות, קטניות ודגים).
לגבי מוסר, זהו דיון אחר שבו על ההתחלה צריך לדבר על מה הnormative ethics שאתה משתמש בהם כדי לגזור מהם טענות מוסריות, אבל אני מאוד סקפטי לגבי מוסריות של צריכת בשר. עד עכשיו לא ראיתי אף טיעון משכנע מהצד הזה (וראיתי הרבה דיבייטים בנושא). אשמח לשנות את דעתי.

נושאים דומים

Back
למעלה