• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פתרונות חימום/קירור לבית חדש

minimizer

משתמש בכיר
דירוג
3,104
אנחנו נמצאים כרגע בשלבים התחלתיים של תכנון בית פרטי במושב בצפון (במועצה האזורית מגידו) והתחלנו לחשוב על כל נושא הקירור/חימום של הבית.
מדובר בשטח של כ-180 מ"ר שמחולקים לשני מפלסים, כאשר בקומה התחתונה יהיו הסלון והמטבח ובקומה העליונה חדרי השינה והמקלחות.

מבחינת קירור, התוכנית היא יחסית פשוטה - מזגן קטן (נפרד) בכל אחד מהחדרים בקומה השניה, ומזגן מיני מרכזי בקומה הראשונה, זה אמור לסגור את הפינה הזאת.
מבחינת חימום - כאן הדברים כבר קצת מסתבכים ויש כל מני כיוונים:

א) פשוט להשתמש במזגנים לחימום. אני אישית שונא חימום עם מזגן ואני גם לא יודע אם מזגן יצליח לחמם היטב חלל גדול כמו שמתוכנן בקומת הקרקע.
ב) קמין גז - גם מחמם טוב וגם מוסיף לעיצוב הבית, אבל רלוונטי רק לקומה התחתונה.
ג) חימום תת רצפתי מבוסס מים עם משאבת חום - לכאורה נחשב לפתרון האיכותי ביותר (מחמם טוב, ניתן לפריסה בכל הבית) אבל נחשב יקר מאוד, בעיקר בעלות השוטפת.

בגדול אנחנו מתלבטים בין אופציה ג' בכל הבית לבין שילוב כלשהו בין האופציות (נניח קמין למטה ותת רצפתי למעלה, או קמין למטה, מזגנים בחדרי השינה ותת רצפתי במקלחות וכו').
האם מישהו כאן התנסה עם חימום תת רצפתי ויכול לחוות את דעתו האם התענוג הזה אכן שווה את הכסף?

האם מישהו כאן התנסה עם חימום תת רצפתי ויכול לחוות את דעתו האם התענוג הזה אכן שווה את הכסף?
שווה את הכסף אם אתה גר במקום קר.
לא היתי מגדיר את מגידו כמקום קר, או אפילו כמקום שמתקרב לזה.
דעתי היא שמדובר בהוצאה יקרה ומיותרת בהתחשב באקלים.

אישית גם אני חושב שקמין נותן אווירה טובה בבית ומפזר חום נעים.
אם אתם לא אוהבים חימום ממזגן (ובצדק) אפשר לשקול להתקין אלמנט חימום חשמלי בחדרים בקומה העליונה.
אמנם התפעול שלהם קצת יקר אבל המחיר שלהם סביר מאד, בטוחים יחסית ואפקטיבים. ניתן לחבר עם טיימר וככה לחסוך הרבה מאד כסף.

התנסיתי לא אישית אבל מבתים של חברים.
אכן נראה שבשני מפלסים עדיף מרכזי למטה ומזגנים קטנים בחדרי השינה למעלה.
ת׳עזוב את הקמין או חימום תת קרקעי.
קומת קרקע מיני מרכזי - אל תדאג, התאמה נכונה של ה btu לנפח קומת הקרקע תזיע בחורף ותקפא בקיץ [על המקסימום], לדעתי פחות מ 4 כ״ס.
חימום תת רצפתי או קמין לא פותר אותך מהמזגן ולכן הוצאות כפולות.

• אהבתי
Reactions: A42
תודה על התגובות.
מגידו אכן לא מקום קר מדי, אבל בליל חורף ממוצע הטמפרטורה מגרדת את ה-5 מעלות מלמטה, והבית גם ממוקם בשיא הגובה של הרכס כך שהוא עלול להיות חשוף לקור יותר מבית ממוצע.

העניין שלי בחימום תת רצפתי נובע גם קצת מ-FOMO - בניגוד לקמין או מזגן או כל פתרון אחר שאפשר מקסימום להתקין אחר כך, חימום תת רצפתי זה נגעת נסעת. או ששמים כשבונים את הבית, או אף פעם.

אפשר לשקול להתקין אלמנט חימום חשמלי בחדרים בקומה העליונה.

מה הכוונה באלמנט חימום חשמלי? רדיאטור? :lol:

חימום תת רצפתי או קמין לא פותר אותך מהמזגן ולכן הוצאות כפולות.

כפולות מבחינת התקנה זה נכון. מבחינת התפעול השוטף אני לא בטוח עד כמה מזגן של 4 כ"ס הוא יותר או פחות חסכוני מקמין גז או חימום תת רצפתי...

קודם כל חשוב הבידוד. בלוק איטונג, לא פומיס ובטח לא בלוק רגיל לקירות חוץ. וטיח טרמי. וזיגוג כפול.

חימום תת רצפתי לא שוה את ההשקעה ואת ההוצאה השוטפת. זה overkill. תתחילו עם מזגנים, אבל תשאירו תשתית לקמין. אני מעדיף נפט, לא גז. בכל אופן התשתית היא צינור 6 צול בתקרה כדי שאפשר יהיה להעביר ארובה בלי לקדוח. את הצינור ממלאים בניר ומכסים בטיח. וצינור נחושת מושחל בצינור פלסטיק שחור מתחת לרצפה. אם אחרי שנה-שנתיים תחליטו שקר לכם, צריך רק לקנות קמין ומיכל נפט או חיבור לגז, וההתקנה מאוד פשוטה. ואפשר להפעיל את הקמין יחד עם מזגן על איורור כדי לפזר את החום, אבל בלי העלות הגבוהה של הפעלת המדחס.

אני מתגורר בבית פרטי רחב מימדים וגובה
מחמם עם קמין נפט ומקרר עם מזגנים
אשתי עד היום מצטערת שאין חימום תת רצפתי
לא יודע מנסיון אישי אם וכמה זה עולה
יודע שזה עולה מחדש כל חורף...

העניין שלי בחימום תת רצפתי נובע גם קצת מ-FOMO - בניגוד לקמין או מזגן או כל פתרון אחר שאפשר מקסימום להתקין אחר כך, חימום תת רצפתי זה נגעת נסעת. או ששמים כשבונים את הבית, או אף פעם.
אפשר לבדוק גם אופציה של צינורות בקיר והכנה להתקנה של רדיאטור מים בקיר. נפוץ באירופה, לא יודע אם גם בארץ. עדיין עובד על מים כמו תת רצפתי.

בנוסף בחללים קטנים כמו אמבטיה, יכול לשים חימום תת רצפתי חשמלי, הרבה יותר זול להתקנה ויעיל בחלל קטן.

אבל כמו שכבר אמרו פה, הכי משתלם להשקיע בבידוד טוב.

יש פרק על זה בפודקאסט בונים בית
פה

נערך לאחרונה ב:
לי יש קמין נפט, וזה עובד פשוט מדהים. חום נעים וטוב בכל הבית, מחזיק את הקומה העליונה. בחורף פותחים חימום כמה שעות בערב, כל יום, ויש לזה אפקט מצטבר על הקומה העליונה. כלומר אין בעיה ללכת בקומה העליונה יחף עם קצר בשיא החורף, אם הקמין עבד למטה כמו שציינתי.
כשהיו ילדים קטנים היינו משאירים דולר כל הלילה בלילות קרים. ואז בכלל בבוקר הכל חמים.

חום הוא אותו חום. מה הבעיה בחימום עם מזגנים? לי זה נראה בקלות הפתרון הכי טוב אפילו בלי להתייחס למחיר, שבמקרה הזה הוא אפס כי צריך אותם בכל מקרה. מזגנים חסכוניים בחשמל כי הם מכניסים את החום מבחוץ יותר ממה שהם מייצרים חום חדש. אני לא מבין למה שמישהו יעדיף לשים צינורות מים בכל הבית מתחת לרצפה ולהסתכן בנזילות ורטיבות.

אנחנו נמצאים כרגע בשלבים התחלתיים של תכנון בית פרטי במושב בצפון (במועצה האזורית מגידו) והתחלנו לחשוב על כל נושא הקירור/חימום של הבית.
מדובר בשטח של כ-180 מ"ר שמחולקים לשני מפלסים, כאשר בקומה התחתונה יהיו הסלון והמטבח ובקומה העליונה חדרי השינה והמקלחות.
כפולות מבחינת התקנה זה נכון. מבחינת התפעול השוטף אני לא בטוח עד כמה מזגן של 4 כ"ס הוא יותר או פחות חסכוני מקמין גז או חימום תת רצפתי...
קצת מהניסיון שלי

אנחנו גרים בבית יחסית באותו אזור, ובגודל די דומה אבל בקומה אחת
החלל סלון מטבח הוא בגובה כפול עם תקרה של קורות עץ ורעפים (ללא בטון)
מאוד חקרתי על החימום קירור ובידוד

בכללי לחלל המרכזי (70 מטר עם המסדרון) יש לנו מיני מרכזי של 4.5 כ"ס, הוא מעל ומעבר גם חורף וגם קיץ
בחדרים לכל חדר מזגן אישי קטן 1 כ"ס , להורים שזה חדר של 25 מטר 1.25 כ"ס

בכללי עדיף מזגנים פשוטים רגילים ולא אינוורטר - החיסכון בחשמל לא מצדיק את המחיר בכלל והם גם הרבה יותר נוטים להתקלקל והתיקונים הרבה יותר יקרים

אנחנו מאוד סובלים מחום, והאמת שמקור פחות
הבית מבודד מאוד טוב (פומיס 8 ברובו וקיר צפון איטונג, זכוכית טריפלקס, תריסים חשמלים, ניילון בועות + צמר סלעים מתחת לרעפים)

בקיץ החשבון חשמל החודשי שלנו הוא סביב ה300 שקל שקל
בחורף מעט יותר, אבל לדעתי בגלל הדוד חשמלי ולא המזגנים

די נדיר שאדליק חימום בסלון כי אין צורך (וכן יש לנו ילדים קטנים), בחדרי שינה כן מפעילים - מקסימום משאירים את המגבת הרטובה אחרי המקלחת ואז הלחות נשארת

חימום דרך מזגן זה הדרך הכי חסכונית לחמם (פי 2-3 יותר זול מכל חלופה אחרת)
זה פאר ההנדסה האנושית, לא הייתי מוותר על זה

כירושלמי, חימום מזגן עושה את העבודה מצויין גם כשהטמפרטורה היא 0.
נסה להגדיר מה מפריע לך. אני חושב שעיקר אי הנעימות היא במשב ישיר שזה משהו שאפשר וכדאי לתכנן שלא יתקיים (נכון גם לצד של הקירור).

חום הוא אותו חום. מה הבעיה בחימום עם מזגנים?
הבעיה היא שמזגן מחמם את האויר ולא את המבנה
עשר דקות אחרי שכיבית כבר לא נעים
וכדי לחמם באזורים קרים צריך להוסיך משאבת חום
חימום באמצעות קמין או תת רצפתי יוצר חום במבנה
חום שנספג בקירות והתחושה שונה.

אפשר לבדוק גם אופציה של צינורות בקיר והכנה להתקנה של רדיאטור מים בקיר. נפוץ באירופה, לא יודע אם גם בארץ. עדיין עובד על מים כמו תת רצפתי.

זה קיים גם בארץ, אבל זה לא פתרון כזה טוב כי זה מכוער ותופס מקום על הקיר.

לי יש קמין נפט, וזה עובד פשוט מדהים.

יש לך צובר סולר בבית? אתה יודע להגיד כמה סולר בערך אתה צורך בחודש?

חום הוא אותו חום

החום הוא אותו חום, הלחות היא לא אותה הלחות. וכמובן גם כל הפעולה היא שונה, המזגן נדלק-מחמם-נכבה-מתקרר-נדלק-מחמם-נכבה-מתקרר וחוזר חלילה.

די נדיר שאדליק חימום בסלון כי אין צורך (וכן יש לנו ילדים קטנים), בחדרי שינה כן מפעילים - מקסימום משאירים את המגבת הרטובה אחרי המקלחת ואז הלחות נשארת

אז מה אתם עושים בחורף? אני גר בקו אווירי פחות מ-1.5 ק"מ מהמגרש שבו אני הולך לבנות את הבית, ובחורף בהחלט קר בבית ואנחנו מדליקים מזגן לחימום, גם בסלון וגם בחדרי שינה (אבל מכבים אותו אחרי שנכנסים למיטה כי אני אישית לא יכול לישון עם מזגן על חימום).

נסה להגדיר מה מפריע לך. אני חושב שעיקר אי הנעימות היא במשב ישיר שזה משהו שאפשר וכדאי לתכנן שלא יתקיים (נכון גם לצד של הקירור).

ממש לא המשב או הרעש, אני פשוט לא מסוגל להיות הרבה זמן בחדר עם מזגן שפועל על חימום, זה יוצר תחושת מחנק מגעילה.

יש לך צובר סולר בבית? אתה יודע להגיד כמה סולר בערך אתה צורך בחודש?
צובר יחסית קטן, 400 ליטר, אז ממלא 320-350 כל פעם (איזה 1600 ש״ח אם לא טועה).
ממלא פעם עד פעמיים בעונה. בד״כ פעם אחת.

החום הוא אותו חום, הלחות היא לא אותה הלחות
מה ההבדל? מזגן מקטין את הלחות כשהוא פועל על קירור בגלל עיבוי מים מהאוויר על גוף הקירור והוצאתם החוצה. זה חיובי מאוד עם הלחות הגבוהה של מישור החוף של ישראל. למה אבל שמזגן ישפיע על הלחות בחימום בשונה מאמצעי חימום אחר? מן הסתם העלאת טמפרטורת האוויר תוריד את הלחות היחסית, אבל זה יקרה בכל דרך חימום. במה המזגן שונה?

אז מה אתם עושים בחורף? אני גר בקו אווירי פחות מ-1.5 ק"מ מהמגרש שבו אני הולך לבנות את הבית, ובחורף בהחלט קר בבית ואנחנו מדליקים מזגן לחימום, גם בסלון וגם בחדרי שינה
אני לא עושה כלום, טוב לי עם קור
אני בשנים האחרונות גם ויתרתי על הביגוד הארוך שלי לגמרי
כלומר אני גם בחורף רק עם חולצה קצרה
יש לי סופשל באוטו לימים מאוד גשומים

בבית אני תמיד עם קצר

אישתי והילדים בבית בחורף לובשים ארוך

שהיו איזה כמה לילות בודדים בחורף האחרון שהגענו קרוב ל0 מעלות אז אולי הדלקנו מזגן על חימום
אבל זה היה מקרים בודדים ולא הייתי בבית

לרוב בבית תמיד יהיה +10 מעלות יותר מבחוץ

חוץ מאמצעים רגילים אקטיביים. כדאי לתת דגש לאמצעים פאסיביים.
חלונות ובנייה לכיוון השמש/צל
ובידוד וחומרי בניה יעילים

אחי גיבורי התהילה.

עברנו לדירת קטנה וסולידית בירושלים.
חלל אחד מרכזי. 25מ"ר.
רדיאטור נותן הרגשה "סבירה"
אבל עדיין לא נעים מספיק בבית.
התקנה של מזגן תהייה אפקטיבית לחודש ולא משתלמת כי יש פה צנרת, התעסקות עם הבעלת בית וכו'.

האם עדיף להביא עוד רדיאטור או מפזר חום? זה משנה משהו בצריכת חשמל?
יש אולי מכשיר אחר שלא בעייתי מבחינת צריכה וסיכון לשריפה ?

תודה. מירושלים הקפואה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I פתרונות לצמצום מס רכישה ברכישת דירה שנייה נדל"ן 9
M פתרונות לחיסכון במס רכישה ושבח פוסטים מאיכות נמוכה 0
T משבר האנרגיה העולמי - השורשים, הסיבות והאם בכל זאת יש פתרונות? אוף טופיק 0
E פתרונות ל-PFIC לאזרחי ארה"ב שוק ההון 2
M באיזה פתרונות אתם משתמשים בעבודה לניהול פרויקט אוף טופיק 7
Oyi פתרונות אחסון לתכולת דירה לכמה חודשים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
E פתרונות למשקיע צעיר בעל אזרחות ארה"ב שוק ההון 7
י כדאיות התקנת חימום תת רצפתי בדירה להשקעה מקבלן נדל"ן 11
Couch Potato חימום מים בגז - כן או לא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27