• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

נגיף ה-coronavirus

• פותח הנושא Leo1
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
מהבלוג המעולה "חיידקים, נגיפים, ושאר "ירקות" - בלוג של ביולוג" של ד"ר דרור בר-ניר (26.01.2020):
נגיף קורונה (2019-nCoV) חדש שהגיח מווהאן (Wuhan) שבסין.
[אם אפשר במילים נמוכות לקוטל קנים כמוני]
איך פתאום ה-SARS "נעלם" בלי שפותח חיסון ודעך לאיטו?
האם זה גם מה שיכול לקרות במקרה של בןדודו קורונה?

איך פתאום ה-SARS "נעלם" בלי שפותח חיסון ודעך לאיטו?
נגיפים לא "נעלמים"... הלוואי... הם פשוט לא מוצאים מאכסן (לבינתיים).
הם בסה"כ חתיכת קופסת חלבון שמקיפה ועוטפת חומר תורשתי (ולפעמים גם אין קופסת חלבון בכלל). אפילו לא בטוחים שהם יצור חי. הם מאוד מאוד מאוד עמידים. ובתנאים מסויימים גם מאוד מאוד מאוד רגישים.
הנגיף היחיד בהיסטוריה שכנראה [?] נעלם הוא נגיף האבעבועות השחורות. וגם הוא עדיין קיים במעבדות מסויימות.
נגיפים לא נעלמים, או שהם מוצאים מאכסן ודוגרים בו במשך שנים, או שהם מוצאים מאכסן ומטמיעים את עצמם בחומר התורשתי שלו ומסווים את עצמם בתוך החומר התורשתי שלו ועוד המון שיטות התחמקות.
חלקם נמצאים באוויר על חלקיקי אבק ומה לא.
מה גם שה- SARS ספציפית לא נעלם, הוא פשוט בעוצמה מאוד נמוכה. פה ושם עדיין יש מקרים של הידבקות.
חיסון לא פותר הכל... אפילו שיש חיסונים תמיד יש מקרי הדבקה חדשים והמחלה לא נעלמת בגלל המון סיבות שהיריעה קצרה ומוארת LED מדי מכדי להסביר (החיסון לשפעת, החיסון לחצבת, החיסון לשעלת, החיסון לשחפת וכו'...).

האם זה גם מה שיכול לקרות במקרה של בןדודו קורונה?
יכול להיות שכן ויכול להיות שלא... אין לי מושג קלוש ואני לא אפידמיולוג.
מה שאני בהחלט לא מעז לעשות זה להקשיב ולשמוע חדשות.
חס וחלילה. זה בטוח לא. שומר נפשו ושכלו ושפיותו ירחק.
כשפרשת נעמה יששכר הסטלנית דעכה קצת וכבר לא היה קרדום לחפור בו, איזה מזל שיש איזה וירוס או תוכנית המאה או כל דבר אחר.
כמות המידע החסר, המידע המוטעה, ההפחדות, חצאי האמיתות, חרבוני השכל, השקרים, מפות האינטרסים (של יצרנים לא סינים שחוגגים על הפגיעה במסחר הסיני?), המומחים מטעם עצמם והמומחים מטעם אחרים, הדרמה והצורך האובססיבי לייצר מידע חדשותי היא נשגבת מבינתי.
תנשמו. תירגעו. תעצרו שניה.
אני ממליץ לכל אחד בכל לב ובכל לשון להימנע מכל סוג של חדשות - אתרי חדשות, טלוויזיה, כלום-בוק, עיתונים חינם וכל המסביבים. ובעיקר לא להאמין לכל מה שאתם קוראים בלי סינון.
אל תשכחו ששפעת פשוטה ולא רצינית, קטנה ורגילה כזו, אותה אחת שלא טרחתם להתחסן בפניה כי אתם בריאים וחסונים ומה זו שפעת בכלל ואתם בכלל הולכים עם קצר בחורף - הורגת כל שנה בסביבות ה- 25,000 בני אדם בארצות הברית (350 מליון איש) לבדה כל שנה (1 | 2).
בהקשר הזה ממליץ מאוד להתעניין בבלוג של ד"ר קרן לנדסמן המופלאה - "סוף העולם – מבט מהיציע על מציאות ומחלות אחרות", אפילו שלצערי היא כבר די הפסיקה לכתוב בו.

נערך לאחרונה ב:
@ביולוג ירושלמי תודה.
, אותה אחת שלא טרחתם להתחסן בפניה כי אתם בריאים וחסונים ומה זו שפעת בכלל ואתם בכלל הולכים עם קצר בחורף
אתה מתחסן כל שנה?
שפעת לא נגמרת מהידבקות?
נגיפים לא "נעלמים"... הלוואי... הם פשוט לא מוצאים מאכסן (לבינתיים).
סקרנות של טיפש, בויקי רשום שכאשר הסינים טרחו לעדכן את העולם על הסארס הייתה עלייה בהידבקות וצורה לא ברורה ה"איכסון" הלך ופחת...
האם זה כתוצאה של "משהו" ?
איך אפשר להתגונן ממשהו שאין חיסון בפניו...

שפעת לא נגמרת מהידבקות?
לא הבנתי את השאלה... מה זה אומר נגמרת?

הייתה עלייה בהידבקות
כשהם הודיעו הייתה עלייה בהידבקות?... רק מההודעה?

ובצורה לא ברורה ה"איכסון" הלך ופחת...
סליחה. שוב לא הבנתי את השאלה.

איך אפשר להתגונן ממשהו שאין חיסון בפניו...
אפשר... להלן מדע האפידמיולוגיה, חקר מחלות ברמת האוכלוסיה, על כל ניסיונו ושנות המחקר הרבות שאנשים מוכשרים וטובים השקיעו בו את מרצם וחייהם - אתה רואה את זה עכשיו מול עיניך.
בידוד של חולים חשודים.
סגר של מקומות, שווקים, ערים שלמות.
פעולות מהירות וזריזות לתבדידים גנטיים, בידוד של הנגיף החדש (המון עבודת מעבדה, ה-מ-ו-ן).
ועוד...
אגב, גם ל- HIV שהוא נגיף מאוד מאוד מדבק, אין חיסון... ותראה איך הפכו אותו כיום, לאחר כ- 2 עשורים, למחלה כרונית "קלילה" ו"לא מורגשת" שניתן לחיות איתה בשלום, ואפילו את תוחלת החיים היא מקצרת רק במעט (לנשאים מתחת לסף הגילוי שמטופלים בתרופות מותר לשכב אפילו בלי קונדום!).

3gc9lhqizbd41.jpg

מקור:
https://www.reddit.com/r/dataisbeau...urce=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf
הטבלה הזאת נראית לי שגויה בהרבה מובנים:
1) יכולת ההדבקה של מחלות תלויה מאוד בנסיבות - תנאי היגיינה, התנהגות האוכלוסיה ועוד הרבה פרמטרים שונים ומשונים. אלה משנים את יכולת ההדבקה מהקצה לקצה. לכן די בהגדרה בעייתי לעשות גרף כזה. קחו לדוגמה את אבולה. בתחילת ההתפרצות במערב אפריקה הייתה לה יכולת הדבקה מאוד גבוהה. יש להם נוהג לנשק גופות בהלוויות. הגופות מדבקות בטירוף ולכן כל מי שמת מאבולה היה מדביק מלא אחרים. אחרי שאנשים הבינו איך להימנע מלהידבק ואיך לטפל בחולים נכון, יכולת ההדבקה ירדה מתחת ל-1, והמגפה דעכה.
2) אם מסתכלים על הנתונים בטבלה, הרבה דברים לא הגיוניים. SARS מדבק יותר מהצטננות רגילה ושפעת עונתית? לא נראה לי. אם כלבת הייתה מדבקת כמו בטבלה, בני האדם היו נכחדים עוד לפני שהם הופיעו וכנ"ל שאר היונקים. יש שם עוד כל מני דברים מוזרים.
3) הנתונים לגבי הנגיף החדש בכלל עוד לא ידועים והערכות שונות מגיעות לנתונים שונים דרמטית זו מזו.

הטבלה הזאת נראית לי שגויה בהרבה מובנים:
1) יכולת ההדבקה של מחלות תלויה מאוד בנסיבות - תנאי היגיינה, התנהגות האוכלוסיה ועוד הרבה פרמטרים שונים ומשונים. אלה משנים את יכולת ההדבקה מהקצה לקצה. לכן די בהגדרה בעייתי לעשות גרף כזה. קחו לדוגמה את אבולה. בתחילת ההתפרצות במערב אפריקה הייתה לה יכולת הדבקה מאוד גבוהה. יש להם נוהג לנשק גופות בהלוויות. הגופות מדבקות בטירוף ולכן כל מי שמת מאבולה היה מדביק מלא אחרים. אחרי שאנשים הבינו איך להימנע מלהידבק ואיך לטפל בחולים נכון, יכולת ההדבקה ירדה מתחת ל-1, והמגפה דעכה.
2) אם מסתכלים על הנתונים בטבלה, הרבה דברים לא הגיוניים. SARS מדבק יותר מהצטננות רגילה ושפעת עונתית? לא נראה לי. אם כלבת הייתה מדבקת כמו בטבלה, בני האדם היו נכחדים עוד לפני שהם הופיעו וכנ"ל שאר היונקים. יש שם עוד כל מני דברים מוזרים.
3) הנתונים לגבי הנגיף החדש בכלל עוד לא ידועים והערכות שונות מגיעות לנתונים שונים דרמטית זו מזו.
לפני 3 ימים דיברו על 1000 חולים ו40 מתים , היום אמרו 4000 חולים ,100 מתים ו800 במצב קשה .
אי אפשר להסתמך על המספרים שהסינים מספקים לנו.

יש לי חברה משנגחאי, שלחה לי תמונות משעות העומס ברכבת וברחוב.
כלום. אין אנשים.
לדבריה:
כל העשירים והמעמד ביניים גבוה ברחו למדינות קרובות עד יעבור זעם.

יש לי חברה משנגחאי, שלחה לי תמונות משעות העומס ברכבת וברחוב.
כלום. אין אנשים.
לדבריה:
תשאל אותה מה רמת הפניקה לעומת יממ הסארס.

כן.
מה לגבי כלכלה ? שנגחאי לא בהסגר ,אנשים הולכים לעבודה כרגיל
לדבריה, כל מי שיכול, ברח.
היא ומשפחתה נסעו לוייטנאם ומשמה לארץ ישירות.
בלי בגדים בלי כלום. כמוה כמו כל מי שיכל.
[ממש כמו בסרטים... יודע שזה נשמע הזוי]

אל תשכחו ששפעת פשוטה ולא רצינית, קטנה ורגילה כזו, אותה אחת שלא טרחתם להתחסן בפניה כי אתם בריאים וחסונים ומה זו שפעת בכלל ואתם בכלל הולכים עם קצר בחורף - הורגת כל שנה בסביבות ה- 25,000 בני אדם בארצות הברית (350 מליון איש) לבדה כל שנה (1 | 2).
.
אבל חיסון לשפעת זה לא שטויות? אמרו לי שכל שנה מחסנים רק נגד סוג אחד של שפעת - זה שהיה נפוץ בשנה הקודמת, מתוך מלא "גרסאות" של המחלה (חובש צבאי אמר לי את זה). אני לקחתי פעם אחת את החיסון. יומיים לאחר מכן הייתי מצונן כל היום.

קשקוש. מעמד הביניים בסין זה מאות מיליוני אנשים.
אם תיקח את ההגדרה האמריקאית למעמד הביניים, ותיקח את חתך האוכלוסיה המתאים לפי הכנסה מסין, מדובר ביותר אנשים מאשר כל אוכלוסיית ארהב.

יש לי כמה חברים בהונג קונג ושנגחאי, אף אחד לא מודאג יותר מידי.

קשקוש. מעמד הביניים בסין זה מאות מיליוני אנשים.
אין צורך לבטל דבריי בכזו שפה, אפשר להביע דעה בצורה יותר סובלנית.
רק מביא את דבריה של החברה, אינך חייב להסכים.

באמת נשמע לי כמו טענה מוגזמת.
לדעתי הרבה יותר אנשים (גם מהעשירים וגם ממעמד הביניים הגבוה) מסתגרים בבית עם מחסנים לשעת חירום.
למשל בת הזוג שלי כבר שבוע בבית.

מעמד הביניים בסין זה מאות מיליוני אנשים
זה בדיוק העניין מעמד הביניים בסין הוא כל כך גדול שהוא לא מעניין אף אחד שם למעלה בשלטונות בדיוק כמו שהמעמד הנמוך בכלל לא מעניין אף אחד והם מהווים את הרוב. לאף אחד לא אכפת אם יש להם שירותי רפואה אם יש להם שירותי חינוך. מעמד הביניים עוד נמצא במצב טוב יחסית אלו שחיים בערים, ועדיין לשלטון לא ממש אכפת אם כמה אלפים או עשרות אלפים מהם ימותו, מה שחשוב לשלטון הוא שגלגלי המכונה ימשיכו להסתובב בלי הפרעות. סביר מאוד להניח שהמצב שם הרבה יותר גרוע ממה שיוצא באופן רשמי וזה מה שמפתיע בכך שהתגובה של השווקים היא מאוד קצרת מועד כאילו שהכל בסדר והמחלה לא ממשיכה להתפשט והנה היום השווקים כבר חוזרים לעלות. זה הגב מסימני הבועה כשכל חדשות טובות או רעות הן סיבה לעליות וגם אם יש ירידות שמתחילות חזק בתחילת היום הן חלשות לקראת הסוף ואפילו הופכות לעליות לפעמים כאילו יש רק כיוון אחד לשוק למעלה

ה הגב מסימני הבועה כשכל חדשות טובות או רעות הן סיבה לעליות וגם אם יש ירידות שמתחילות חזק בתחילת היום הן חלשות לקראת הסוף ואפילו הופכות לעליות לפעמים כאילו יש רק כיוון אחד לשוק למעלה
או שהכיוון הטבעי של שוק ההון למעלה (כפי שניתן לראות מהיסטוריה של 130 שנים) וחדשות רעות גוררות ירידות רק כל עוד הן חדשות (וכשהן לא חדשות הן כבר מתומחרות).
אם מחר נגלה פתאום שהנגיף יותר קטלני ממה שחשבנו או יותר מדבק... אז תצפה לעוד ירידות.

חייב להגיד שמבחינת שמועות, מאנשים שאני מכיר שם, המצב פקטטה, והממשלה הסינית מטפלת בזה בצורה חסרת אחריות. או לפחות טיפלה עד עכשיו.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה