• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מניפולציות

פסיוני

משתמש רגיל
דירוג
235
איך למדתם לזהות, כשמופעלת עליכם מניפולציה?
מצד העובד, שכן, בן זוג, וכו

אני מתעורר כמה פעמים לתוך מניפלוציה, שזיהיתי באיחור רב.

אשמח לכיוונים

תודה מראש

כולם מפעילים מניפולציות כל הזמן, זה נקרא לשכנע.

אתה לא מזהה כשאנשים מנסים לשכנע אותך משהו? סימן שהם טובים בזה, או שאתה רע מאוד בלזהות נסיונות שכנוע.

איך אתה מזהה בדרך כלל?

לא, שכנוע יכול להיות "כדאי לך כך וכך, כי X, Y, Z". נייטרלי ונקי. מניפולציה היא לגרום למישהו להשתכנע בדרכי עורמה - רגשניות, גזלייטינג, הפלת אשמה ועוד מגוון.
אם אני משכנע אותך שכדאי לך לאכול כדי לא למות, אין פה מניפולציה. מניפולציה גם יכולה להיות כדי לגרום לך להרגיש משהו או לעשות משהו, אפילו בלי שתשתכנע.

אתה לא מזהה כשאנשים מנסים לשכנע אותך משהו? סימן שהם טובים בזה, או שאתה רע מאוד בלזהות נסיונות שכנוע.

איך אתה מזהה בדרך כלל?
אני לא חושב ששכנוע קלאסי נכנס בהגדרה הנ"ל.

נניח ואני חבר טוב שלך, ואני מבקש ומשכנע אותך להצטרף אליי לטיול השנתי שלי, לא זו מניפולציה בעיניי.
ולעומת זאת- אם אותו חבר, יגרום לך להרגיש אי נוחות, ומצפון, בעקבות בחירתך שלא להצטרף, או לחילופין- לא יביע בפניך במפורש את רצונו, אלא רק יבצע תעלולים רגשיים כדי לגרום לך להצטרף מבלי שהוא יבקש זאת ממך בכנות- זו מניפולציה קלאסית

לא, שכנוע יכול להיות "כדאי לך כך וכך, כי X, Y, Z". נייטרלי ונקי. מניפולציה היא לגרום למישהו להשתכנע בדרכי עורמה - רגשניות, גזלייטינג, הפלת אשמה ועוד מגוון.
אם אני משכנע אותך שכדאי לך לאכול כדי לא למות, אין פה מניפולציה. מניפולציה גם יכולה להיות כדי לגרום לך להרגיש משהו או לעשות משהו, אפילו בלי שתשתכנע.
בול

איך למדתם לזהות, כשמופעלת עליכם מניפולציה?
מצד העובד, שכן, בן זוג, וכו

אני מתעורר כמה פעמים לתוך מניפלוציה, שזיהיתי באיחור רב.
מניפולציה היא לגרום למישהו להשתכנע בדרכי עורמה

הדרך להתמודד עם עורמה של אחרים היא מודעות (awareness) שלנו.

אפשר למשל להחליט שאני לא מקבל החלטות משמעותיות בחיים בלי לשבת לבד עם עצמי,
לחשוב על הנושא, ולכתוב על דף טבלה של יתרונות וחסרונות.

עדיף לעשות את זה מראש, לפני שמדברים איתנו (נניח לומר: "אני רוצה קודם לחשוב על זה לבד עם עצמי, ואז ניפגש ונדבר").
אבל גם אם דיברו איתי קודם מראש (וגרמו לי להטיות כמו הטיית העיגון),
עדיין אפשר להשהות את התשובה שלי, ולחשוב על זה ביסודיות עם עצמי.
נראה לי שכך יפחת בהרבה הסיכוי למניפולציות...

אגב, אני פועל בשיטה הנ"ל בגלל סיבה אחרת - להפחית אימפולסיביות (אחרי שנכוויתי מעצמי כמה פעמים).
אני כמעט תמיד עונה "אני רוצה לחשוב על זה ולחזור אליך".
ואם נמצאים בזוגיות, אז האמירה שרוצים להתייעץ עם האישה תמיד תופסת :)

Back
למעלה