• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור

מסכים וחושש בעצמי,
אבל מצד שני הבנקים המרכזיים ממשיכים להזרים כספים ותוכניות ומצהירים על השארת ריבית נמוכה (ושינוי ההתייחסות לאינפלציה) ככה שלא נראה שהמצב הנ"ל ישתנה בטווח הקצר-בינוני (חודשים עד שנה שנתיים נגיד).
ולגבי הביטקוין,
גם אם הוא בועתי, הסכנה היחידה שנשקפת לו (בטווח הקצר-בינוני) בעיני היא השלטונות - ז"א בדמות צעדים נקיטת כגון הוצאה מהחוק או רגולציה משמעותית.
אז נכון שהשלטונות אמורים "לשנוא" אותו כי הוא עלול להוציא מידם את הכוח או לפחות להקטין אותו משמעותית אם הביטקוין כמטבע/SOV יהיה נפוץ ופופולרי, אבל עדיין, אני לא רואה כרגע מצב ששלטונות מרכזיים (ארה"ב, אירופה וכדומה) ינקטו צעדים חזקים כאלו כנגדו מכיון שאם הביטקוין יצנח חזרה למטה, הוא עלול לזעזע את כל השוק (ביחוד עכשיו שחברות גדולות רציניות ומוסדיים נכנסים אליו גם כן) וזה בדיוק הפוך ממה שמדיניות הבנקים המרכזיים מנסה לעשות כבר תקופה לא מבוטלת:
לתמוך לעודד ולהרים את השווקים (ובתקווה את הכלכלה כולה).

אז בעצם, אני רואה תמונת מצב שבה השוק כרגע אכן נראה יקר/בועתי (לא בטירוף),
אבל מצד שני גם אין לו איך לרדת כרגע כי השלטונות לא יתנו לזה לקרות ובעצם הם אלו שמלכתחילה יצרו תנאים שגורמים לכסף רב נוסף להיכנס לשוק (בכוונת תחילה) ובייחוד כסף "טיפש" או כזה שלפני כן לא היה מעולם בשווקים הללו.

בעצם השאלה היחידה הרלוונטית היא מתי הFEDים למיניהם יתחילו להוריד את התמיכה או אפילו רק לתת רמזים על הצהרת כוונות עתידית כלשהי להוריד אותה - אז יתחיל לצאת האוויר מהבלון... וזהו בעצם סוג של "תזמון שוק" אחר.
"תזמון פד".

סיטואציה מוזרה...
אבל מצד שני - אין ממש אלטרנטיבות לכסף.
מצב די טריקי, אבל כאמור בעיני הוא (מצב הבועה/תמחור יקר) עדיין "מוגן" לטווח הבינוני-קצר וימשיך לעלות (חודשים עד שנה נניח בגסות).

לא אומר שזו סיבה לחכות לרגע האחרון כדי להקטין חשיפה!

לא ממליץ, לא מייעץ.
רק חומר למחשבה ואשמח לתיקונים/סתירות אם משהו בראייה שלי לא עושה הגיון.
השאלה היא באמת מתי הבנקים המרכזיים והממשלות יבהלו ממה שהם עשו וישנו כיוון. מה שכתבתי קודם על זה שחברות יכולות לסגור את הפעילות הכלכלית ולהתמקד בקניית ביטקויין נשמע כמו בדיחה, אבל זאת לא בדיחה. בתנאים הנוכחיים זאת נראית כפעולה הנכונה כלכלית וככזאת שמשרתת את בעלי המנויות. תחשבו מה יקרה אם עכשיו חברות גדולות יודיעו זו אחר זו שהן קנו ביטקויין. הביטקויין יזנק בטירוף, מה שרק יוביל עוד ועוד חברות ואנשים לקנות אותו. יש פה משוב חיובי מטורף. החברות ידווחו על רווחי עתק, כולם פתאום יהיו עשירים וזה יוביל לאינפלציה מטורפת בדולר ושאר המטבעות. זה יכול להרוס את הכלכלה. אם הממשלות לא יפעלו נגד הביטקויין עכשיו, אחר כך כבר באמת יהיה מאוחר מדי. וזה לא שחסרים סיכונים אחרים אפילו בלי ביטקויין בגלל כל הכסף שהודפס.

יש כל מיני חברות שיש להן כבר שנים קרן השקעות בסטאראפים וחברות קטנות - אינטל, קואלקום, גוגל. ואחרות. בספק אם זה אי פעם השפיע על מחיר המניה שלהן, גם כשעשו אקזיטים יפים.

הייתי קצת פרובוקטיבית. זה לא ישנה את דעתי לרעה על אפל, זה ישנה את דעתי לרעה על השקעה באפל באמצעות קרן אינדקס.
יש לא מעט דברים שמטרידים אותי במדד המניות, הוא מרגיש לי יקר מידי, ואני גם קוראת על כל מיני מאפיינים מטרידים בשוק כמו הנפקות בלי מכירות וכו'.
קריפטו לא מתאים לפרופיל הסיכון שלי, ותופעה של חברות גדולות שחסופות לתנודות בקריפטו מבחינתי זה עוד אינדיקטור לזה שפרופיל הסיכון הזה לא מתאים לי.

בגדול לשנים הקרובות יש לי אלטרנטיבה חסרת סיכון, אז אני לא צריכה לגעת במניות. אני זורקת את כל הכסף על החזר מהיר מהרגיל של הלוואות. התשואה נמוכה אבל חיובית ואני מרגישה (אפילו כאן בפורום) שיש קצת אופוריה בשווקים - ולכן נוח לי להיות בחוץ כרגע.

אבל מצד שני הבנקים המרכזיים ממשיכים להזרים כספים ותוכניות ומצהירים על השארת ריבית נמוכה (ושינוי ההתייחסות לאינפלציה) ככה שלא נראה שהמצב הנ"ל ישתנה בטווח הקצר-בינוני (חודשים עד שנה שנתיים נגיד).
אני מסכים, מה שאמור לקרות לפי השכל הישר וחוקי הכלכלה זה עליית אינפלציה ונכסים ריאלים מספקים הגנה כנגד זה.
אבל מצד שני - אין ממש אלטרנטיבות לכסף.
מצב די טריקי, אבל כאמור בעיני הוא (מצב הבועה/תמחור יקר) עדיין "מוגן" לטווח הבינוני-קצר וימשיך לעלות (חודשים עד שנה נניח בגסות).

לא אומר שזו סיבה לחכות לרגע האחרון כדי להקטין חשיפה!
מסכים. אני לא אומר שזה רעיון טוב למכור את כל התיק וכו', לא כרגע לפחות.
אני אומר שאני במצב האישי שלי שבו יש לי פוזיציות שאני לא מתכנן להחזיק לעד ומראש נקנו לטווח קצר בינוני אני מרגיש די בנוח למכור את הפוזיציות הללו, לא כי הם לא יעלו יותר (יתכן מאד וכן), אלא רק כי כבר הלימון נסחט כמעט עד תום וכבר אין הרבה בשר על העצם, לא חושב שיתנו לי תשואה עודפת על השוק.

אני אנסה להבין כמה כסף יש בקרנות אינדקס, איזה אחוז הן מחזיקות מהחברות והאם הן טיפה בים או שהן הים והמשקיעים האקטיבים הם הטיפה. אני לומדת הרבה יותר לאט ממה שאני מקווה כי ילדים בסגר, אבל בסוף אני אתגבש.
אם את רוצה לקרוא בחינה מעמיקה (אם כי ארוכה קצת) של יחסי הגומלין בין המשקיעים הפסיביים לאקטיביים בשוק, ממליץ מאוד לקרוא את הבלוג philosophicaleconomics. קישרתי לשני פוסטים אהובים עלי שלוקחים נקודת מבט תיאורטית יותר אך כתובים באופן מאוד ברור:
The Value of Active Management: A Journey Into Indexville
The Paradox of Active Management

(עריכה: מנקודת מבט פרקטית יותר, יש שם התייחסות לסוגיות כמו - "איך נדע שתמהיל המשקיעים בשוק הפך להיות פסיבי מדי, ואין מספיק משקיעים אקטיביים לקבוע את המחיר ה'נכון' של הנכסים")

נערך לאחרונה ב:
אם את רוצה לקרוא בחינה מעמיקה (אם כי ארוכה קצת) של יחסי הגומלין בין המשקיעים הפסיביים לאקטיביים בשוק, ממליץ מאוד לקרוא את הבלוג philosophicaleconomics. קישרתי לשני פוסטים אהובים עלי שלוקחים נקודת מבט תיאורטית יותר אך כתובים באופן מאוד ברור:
The Value of Active Management: A Journey Into Indexville
The Paradox of Active Management

(עריכה: מנקודת מבט פרקטית יותר, יש שם התייחסות לסוגיות כמו - "איך נדע שתמהיל המשקיעים בשוק הפך להיות פסיבי מדי, ואין מספיק משקיעים אקטיביים לקבוע את המחיר ה'נכון' של הנכסים")
תודה רבה, אתה יודע איך לדבר אל לבה של חוקרת :)

הייתי קצת פרובוקטיבית. זה לא ישנה את דעתי לרעה על אפל, זה ישנה את דעתי לרעה על השקעה באפל באמצעות קרן אינדקס.
רק מציין שאם אפל תקנה ביטקוין זה יהיה יותר הגיוני מטסלה, כי אפל מעורבת חזק בתחום התשלומים.
אבל זה סתם שמועות כרגע אז לא באמת מעניין.

רק מציין שאם אפל תקנה ביטקוין זה יהיה יותר הגיוני מטסלה, כי אפל מעורבת חזק בתחום התשלומים.
אבל זה סתם שמועות כרגע אז לא באמת מעניין.
1. יש לדעתך לאפל איזה ייתרון לקבל תשלום בקריפטו בנוסף לפיאט? הרי היא מוכרת בעולם הראשון איפה שלכל הלקוחות יש חשבון בנק וכרטיסי אשראי.
2. מדוע חברה צריכה מליארד דולר בקריפטו כדי *לקבל* תשלום בקריפטו?

לדעתי מדובר כאן נטו על ספקולציות על עליית ערך עתידית של הביטים. אבל אם יש לך תשובות טובות לשאלות האלה, אז אני אשמח להשכיל זה לא התחום שלי בכל מקרה.

הנה עוד לדוגמא לתחושה הכללית אצל כולם שהשוק תמיד עולה, נדמה לי שאנחנו חוזים באחת מהבועות הגדולות בהיסטוריה, אולי יותר גדולה מבועת הדוט-קום, הולך להיות מעניין. הנה כותרת מכתבה שקראתי היום, מחקתי את שם החברה ומוצריה:

״
לראשונה בישראל: חברת ***** תקבל תשלום בביטקוין
יצרנית ה******** החשמליים הישראלית הולכת בעקבות טסלה ותכבד רכישות במטבע הווירטואלי: "זה הרבה יותר משתלם. אפשר בקלות להרוויח מחדש את ה******* שקניתם

צירוף המילים ״בקלות״ ו-״להרוויח״ בהחלט נשמע בועתי.
בהחלט מצחצח הנעליים, רק שפה מצחצח הנעליים מבקש לקבל את התשלום בביטקוין וממליץ לך כי זה יעשה לך כסף.

2. מדוע חברה צריכה מליארד דולר בקריפטו כדי *לקבל* תשלום בקריפטו?
זה התמיה גם אותי
קראתי ספקולציה שזה ספין (לפחות התזמון) שיועד להסתיר כל מיני בעיות מול הרגולטור בסין שצצו לאחרונה.

גרף של מניה.
YQnJfd7.jpg

בועת הדוט קום 2?

1. יש לדעתך לאפל איזה ייתרון לקבל תשלום בקריפטו בנוסף לפיאט? הרי היא מוכרת בעולם הראשון איפה שלכל הלקוחות יש חשבון בנק וכרטיסי אשראי.

בעולם המערבי כנראה שהאפקט לא גדול כל כך, בשאר העולם זה יתרון אדיר. האפקט הכי משמעותי של קריפטו הוא במקומות בהם לאנשים אין חשבון בנק או כרטיס אשראי, תראי את אפריקה בחמש שנים האחרונות בתחום הקריפטו כדוגמה מובהקת ליתרון הזה.

בעולם המערבי כנראה שהאפקט לא גדול כל כך, בשאר העולם זה יתרון אדיר. האפקט הכי משמעותי של קריפטו הוא במקומות בהם לאנשים אין חשבון בנק או כרטיס אשראי, תראי את אפריקה בחמש שנים האחרונות בתחום הקריפטו כדוגמה מובהקת ליתרון הזה.
אבל אתה יודע אם לאפל יש מכירות שם?

בעקבות ההשקעה בביטקויין של טסלה אני תוהה למה חברות בכלל צריכות לפתח ולמכור מוצרים. כולם יכולים פשוט לקחת הלוואות בדולרים בריבית אפסית או ביורו בריבית שלילית, להשקיע את הכסף בביטקויין, ולהציג רווחים שבחיים לא היו מגיעים אליהם עם פעילות עסקית של פעם. בעזרת הרווחים מביטקויין הן גם יוכלו להצדיק את התמחור הגבוה של המניות שלהן.

לי נראה שהחברות לומדות מהמדינות, זה בדיוק מה שהן עושות.

איפה הימים של ויתורים קשים בזמני משבר(כמו מגפה עולמית),הגברת מיסוי כשרוצים לממן פרויקטים לאומיים וכו?

היום פשוט עושים הרחבה כמותית ומעלים ככה את הGDP אין צורך בכלכלה אמיתית.....ברור שגם התאגידים יצטרפו לחגיגה כשזה מה שהמדינה משדרת.

אז האם MMT זה הרעיון הטוב ביותר מאז המצאת הגלגל או אלכימיה מודרנית?
יש לי הרגשה שבשנים הקרובות כולנו נגלה.......

אז האם MMT זה הרעיון הטוב ביותר מאז המצאת הגלגל או אלכימיה מודרנית?
מה שהכי הטריד אותי ממה שקראתי על MMT הוא התפיסה שאבטלה היא סוג של כשל שוק שהממשלה יכולה לתקן (ניו דיל כזה?)
הרחבה מוניטרית לטוב ולרע מעבירה את הפתרון לשוק הפרטי.
כמו כן אני עדיין מחכה (באמת) לאינפלציה בעקבות כל ההרחבות האלו.
@nicepo1

בועת הדוט קום 2?
בשיא הבועה, הריבית הריאלית במשק הייתה סביב 3% ומכפיל שילר היה 44. כלומר הריבית של אג"ח חסר סיכון עלה על התשואה הצפויה מהשוק.
תמחור כזה אינו יציב אלא אם המשקיעים בטוחים באחוזי צמיחה מטורפים, מה שכמובן לא קרה עם הרבה מאוד חברות דוט קום שבקושי היה להם מודל עסקי.

למרות ההייפ וההרגשה שכל מטאטא יורה, היום המצב שונה מאוד.
הריבית הריאלית שלילית, סביבות 1%-, ומכפיל שילר עומד על 35. התשואה הצפויה מהשוק עדיין גבוהה משמעותית מהריבית.
ועוד הבדל חשוב הוא שחברות הטכנולוגיה, FAAMG, שמשכו את השוק למעלה הן באמת רווחיות בטירוף. לא בגדר ספקולציות, כבר עכשיו.

הרחבה מוניטרית לטוב ולרע מעבירה את הפתרון לשוק הפרטי.
איך? לי נראה שהם מתערבים בשוק ומחזיקים אותו מונשם,כולל קניה של חובות רעילים שאף אחד לא מוכן לרכוש.
נראה שזה בדיוק הפוך מלהשאיר את הפתרון לשוק הפרטי.

כמו כן אני עדיין מחכה (באמת) לאינפלציה בעקבות כל ההרחבות האלו.
זה לדעתי קשור ל velocity of money שיורד מאוד בשנים האחרונות.
רק עוד כסף לא מייצר אינפלציה במוצרים,הוא חייב לעבור מיד ליד במהירות כדי שזה יקרה.
בנוסף יכול מאוד להיות שבלי ההגדלה של הM2 היינו רואים ירידות מחירים ככה שבפועל כן יש אינפלציה משמעותית,היא פשוט פחות מורגשת.

מה שהכי מדאיג זה שהם באמת חושבים שהם יכולים לשלוט בשוק\כלכלה\אינפלציה בצורה טובה ע"י מניפולציות כאלה בכמות הכסף בלי קשר לכלכלה עצמה ולאנשים שמרכיבים אותה.

מה שהכי מדאיג זה שהם באמת חושבים שהם יכולים לשלוט בשוק\כלכלה\אינפלציה בצורה טובה ע"י מניפולציות כאלה בכמות הכסף בלי קשר לכלכלה עצמה ולאנשים שמרכיבים אותה.
זה יותר כמו שלבנק המרכזי יש כלים מאוד מסוימים שהוא רשאי להשתמש בהם והשינויים המהותיים צריכים להגיע מהממשל.
והממשל (כמעט בהגדרה).. מעפן.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה