• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כנסת ומדינה עם רוב חרדי

• פותח הנושא Shaz
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
אה, כמובן. הפאנטזיה על ה-"מבול" שיחריב את הכל ואחריו יהיה טוב.

יש סיבה שבכל כך הרבה תרבויות בעולם צץ באופן בלתי-תלוי ועצמאי המיתוס הזה.

יש משהו מאוד מושך בקונספט הזה של מעין CLEANSE - אירוע כל כך גדול שאחריו שום דבר לא יהיה אותו דבר והכל יהיה שונה.

אז, לא, רוב ההיסטוריה מתפתחת בצורה אבולוציונית ולא בקטסטרופות חדות.
אפילו נפילת האימפריה הרומית לא הייתה איזשהו *אירוע* שיש לו תאריך בלוח השנה, אלא תהליך שנמשך המון שנים.

כך גם פה, לא תהיה שום "מלחמת אחים" כי זה לא ב-DNA של האוכלוסיה פה.
אין פה מי שילחם במי - זה פנטזיה מוחלטת.

אז מה כן יקרה? דעיכה הדרגתית: מגמת הירידה מהארץ של הציבור הליברלי, חילוני ומשכיל -- שכבר החלה עם רצח רבין ומאז התעצמה - תמשיך להתעצם. כבר כיום שני שליש מהמשפחה שלי חיה בחו"ל - וכך גם שני שליש מהמכרים שלי בערך.

ובעוד המגמה הזו ממשיכה (ומחלישה את המחנה הליברלי/חילוני/דמוקרטי וכו') - החרדים ימשיכו להתרבות עד שיהפכו ל-20%, 30% והלאה מהציבור -

עכשיו - איך תראה בדיוק המדינה הזו (והאם תהיה בכלל מדינה) עוד נניח 50 שנה - אין לי שום יכולת להתנבא, אבל מה שדי בטוח זה שהיא לא תהיה ישראל של הרצל, בן גוריון, גולדה, בגין, רבין, שמיר, שרון, וכו' -- וגם לא זו של "ביבי" אפילו. היא תהיה אולי משהו שבין טורקיה לאיראן, רק עם כלכלה יותר חלשה בהרבה (כי הכלכלה שלנו מבוססת על כח אדם מוכשר ולא על משאבים או כח עבודה זול).

ואף אחד לא יכה על חטא, ואף אחד לא יתן דין וחשבון - כי אף אחד (למעט כמה היסטוריונים בגולה) לא יעשה את ה-"קישור" ואת הניתוח שיגיד אהה - אם רק היינו שומרים על הדמוקרטיה חילונית, ליברלית וכו' - היה פה טוב ונחמד. אלא פשוט יהיה פה משהו אחר. בדיוק כמו שאף אחד באיטליה היום לא מכה על חטא על הטעויות של מנהיגי האימפריה הרומית (או כל אנלוגיה דומה אחרת).

הייתה לי שיחה מקרית לפני כמה זמן עם כמה איראנים בטוויטר ----
הם מחו על זה שהתקשורת לא מסקרת מספיק את מחאת החיג'אב לטענתם.
זה עצבן אותי קצת - אז הגבתי ואמרתי - שמה בדיוק הם חושבים שיקרה אם התקשורת תסקר את זה יותר --- המשטר יפול בגלל התקשורת? ושכל המצב שהם נמצאים בו הוא בגללם ובגלל שהם העלו במו ידיהם את האייתולות לשלטון.

לא היה אחד (אחד!) שהגיב לי משהו ענייני --
אלא 19 איראנים שונים ענו לי שהמשטר האיראני הנוכחי הוא (שימו לב) תולדה של קונספירציה אמריקאית בהנהגת הנשיא קארטר דאז (?!) להמליך את האסמלאיסטים באיראן.

זה גם מה שיהיה פה.
אחרי שהמדינה תוחרב (בהדרגה, כאמור, לא יהיה "אירוע" חורבן. תהליך) - יהיו מי שישמיעו בטח איזושהי תיאוריית קונספירציה על זה שהשמאל פירק את ישראל ו/או שהעם חטא והאל רצה לנקום בנו או כל קשקוש אחר.

א. אני ממש לא בטוח שפעם היה כאן יותר טוב. הנוסטלגיה הזאת על גולדה/שמיר/רבין/בגין/וואטאבר זה משהו ששומעים מאיזה בומר משועמם בפנסיה, אבל הכל נראה יפה יותר במשקפי הנוסטלגיה. פעם הייתה לי פיאט שנת 1995 נהגתי בה בכל רחבי הארץ. חשבתי שזה אחלה אוטו עד שקניתי רכב שנת 2011. אחרי 20 דקות נסיעה ברכב החדש חזרתי לרכב הישן ולא הבנתי איך נהגתי במלכודת מוות הזאת במשך שנים.

ב. אין אפשר לחזות שום דבר קדימה כי יש יותר מידי משתנים. החרדים של שנת 2022 הם לא החרדים של 1960 ולא מן הנמנע שגם הציבור החרדי יעבור אבולוציה. האם זה יספיק? לא יודע. כאמור יותר מידי משתנים.

תקווה לטוב ביותר ותתכונן לגרוע ביותר

נערך לאחרונה ב:
את הקביעה שלך
אני לא קבעתי כלום, אתה מתבלבל במשתמש.
לעומת הנתון שלך - יש גם את זה שמראה שב 2019 המאזן היה שלילי.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2019 מאזן ההגירה של הישראלים (יוצאים פחות חוזרים), היה שלילי (כלומר מספר היוצאים גדול ממספר החוזרים) ועמד על 7,500 ישראלים. זוהי עלייה של 17.3% לעומת המאזן השלילי של שנת 2018 שעמד על 6,200 ישראלים. כלומר יותר ישראלים נשארו בחו"ל בשנת 2019.

האם אפשר להסיק מזה משהו?
לא יודע.
אני יכול רק לחלוק שבתיבת התהודה שלי, שמורכבת מליברלים קפיטליסטים חילונים לא לאומנים (מה שהיום יקראו לו סמולני), כמות האנשים בחוץ לארץ הולכת וגדלה כל שנה.
הנגישות לרילוקיישן, מבחינת מידע, אפשרויות, היכרות עם קהילות ישראליות וכו׳ הולכת וגדלה, והיום הרבה יותר אנשים מרגישים בנוח לעשות את הצעד הזה מאשר ב 1010.

א. אני ממש לא בטוח שפעם היה כאן יותר טוב. הנוסטלגיה הזאת על גולדה/שמיר/רבין/בגין/וואטאבר זה משהו ששומעים מאיזה בומר משועמם בפנסיה, אבל הכל נראה יפה יותר במשקפי הנוסטלגיה. פעם הייתה לי פיאט שנת 1995 נהגתי בה בכל רחבי הארץ. חשבתי שזה אחלה אוטו עד שקניתי רכב שנת 2011. אחרי 20 דקות נסיעה ברכב החדש חזרתי לרכב הישן ולא הבנתי איך נהגתי במלכודת מוות הזאת במשך שנים.

ב. אין אפשר לחזות שום דבר קדימה כי יש יותר מידי משתנים. החרדים של שנת 2022 הם לא החרדים של 1960 ולא מן הנמנע שגם הציבור החרדי יעבור אבולוציה. האם זה יספיק? לא יודע. כאמור יותר מידי משתנים.

איך אומרים תקווה לטוב ביותר ותתכונן לגרוע ביותר.
כשהקימו את המדינה היה קשה, קשה מאוד. האנשים אבל היו חדורי מטרה להביא עתיד טוב יותר. בזכותם הגענו למצב הטוב היום. עכשיו המגמה הפוכה. בעלי השררה חושבים רק על עצמם והורסים כל מה שבנו פה. עכשיו הכיוון הוא למטה. רוב המגיבים פה רואים היטב את מה שקורה.

יש לי בעיה לנהל דיון ענייני כשאין נתונים, אני אמור לקבל את הקביעה שלך שיש מגמה רק בגלל שאתה מכיר אנשים שעזבו? ככה לא עובדת סטטיסטיקה.
בכל מיקרה אלו הנתונים לגבי כלל האוכלוסיה, כמובן שאין מגמה של עזיבה, להיפך.
הטענה היא לא שההגירה חיובית או שלילית. אלא שמי שיורד מהארץ אלה אנשים בעלי השכלה למשל רופאים, אנשי הייטק, מהנדסים וכדומה.
הנתונים שצריך להשוות ואף אחד בודק (למרות שאפשר) זה למשל ,

סך הכל שנות השכלה של הנכנסים לעומת היוצאים.
תארים אקדמיים רלוונטים לקידום הכלכלה של יורדים לעומת עולים.
אחוז מקבלי קצבאות בין יורדים לעולים (לאחר תקופת ההתאקלמות כמובן).
גיל ממוצע של עולים לעומת יורדים ?

כלומר השווואה של תרומה לכלכלת המדינה בין יורדים לעולים בשנים האחרונות לעומת שנים קודמות. ולא המספר הכולל של עולים לעומת יורדים. כשאתה משווה שני פנסיונרים מארהב שעולים לארץ למשל כדי לקבל ביטוח רפואי מול רופא צעיר שיורד זה הגירה חיובית שכמובן פוגעת מאוד במדינה.

דוגמא נוספת היא למשל של עליה לארץ של 600000 אברכים לעומת ירידה של 300000 אנשי הייטק. הגירה חיובית אבל המדינה מתמוטטת.

כשהקימו את המדינה היה קשה, קשה מאוד. האנשים אבל היו חדורי מטרה להביא עתיד טוב יותר. בזכותם הגענו למצב הטוב היום
מאיפה אתה מביא את הדברים האלה? המשפחה שלי בארץ מעל ל 100 שנה, הסבים והסבתות שלי הקימו את המדינה. לא כולם היו פעם "חדורי מטרה להביא עתיד טוב יותר". היו אז תופעות מחרידות של שחיתות, גיזענות גלויה, ניצול. היה דיכוי נוראי, רדיפה פוליטית.

ני יכול רק לחלוק שבתיבת התהודה שלי, שמורכבת מליברלים קפיטליסטים חילונים לא לאומנים (מה שהיום יקראו לו סמולני), כמות האנשים בחוץ לארץ הולכת וגדלה כל שנה.
הנגישות לרילוקיישן, מבחינת מידע, אפשרויות, היכרות עם קהילות ישראליות וכו׳ הולכת וגדלה, והיום הרבה יותר אנשים מרגישים בנוח לעשות את הצעד הזה מאשר ב 1010.
זה חסר משמעות, זאת תיבת התהודה שלך. אני מגיע מרקע דומה לשלך, בגילי דווקא הרבה מאוד אנשים חוזרים, כי הילדים גדלו, רוצים לשרת בצבא וכו'.

אני מודה שאין לי נתונים סטטיסטיים, אבל אני מכיר במעגל החברתי שלי מאות אנשים, ורובם ככולם באחוזונים העליונים של החברה.
גם אם במספרים אבסולוטיים תראה לי שבעצם הירידה האטה או כל דבר אחר - זה לא ממש משכנע. המדגם של האנשים שאני מכיר הוא לצורך העניין אקראי בקרב החתך הזה (אנשים שהכרתי בצבא, בתיכון וכו') - וכנ"ל המשפחה שלי - דור רביעי בארץ - זה לא שאני מסתובב רק באיזה "חוגים של עוכרי ישראל" או שטות אחרת.

בכל מקרה, אני מטיל ספק גדול בכל נתון רשמי.
לא רק בגלל האינטרס לטשטש או לעסות את הנתונים -
אלא פשוט בגלל שקשה לאסוף מידע מדוייק על מי "ירד" ומי "לא" כשעצם הקונספט של "ירידה" הוא קצת פלואידי.
נניח בן בת דודה שלי (יחד עם משפחתה) עזבה ללימודים בקליפורניה של בעלה - והם לגמרי תכננו לחזור. בסוף לא חזרו. האם הם גם ניתקו תושבות בצורה מלאה? וואלה, לא יודע. אולי יש להם גם עדיין נדל"ן פה.
הרבה אנשים ממשיכים לשמור על התושבות ואולי אפילו משלמים פה איזשהם מיסים כמו ביטוח לאומי או וואטאבר, בשביל האפשרות שיוכלו לחזור בקלות - לא כולם הולכים וגוזרים את הת"ז הכחולה שלהם.
ואני בטוח שיש גם אנשים שפשוט "חיים גם וגם" - כלומר - מבקרים פה הרבה - אבל מרכז כובד החיים שלהם ועיקר היצרנות והמיסים שלהם וכו' הם בחו"ל.

בכל מקרה, אפילו אם לא תהיה ירידה בכלל, המגמה שתיארתי תתרחש - בגלל דמוגרפיה נטו.
הירידה היא פשוט סוג של דובדבן בקצפת - או - מסמרים במטען חבלה - איזו מטאפורה שעושה לכם את זה. סוג של "בונוס".

ובכל מקרה, כשתיארתי את תקופת בן גוריון, בגין, רבין וכו' - לא דיברתי על המצב החומרי - אם היה פה טוב כלכלית או אם כולם זכו לזכויות שוות והרגישו שוויון וכו'.
אלא - האם באופן כללי הערכים היסודיים ביותר של המדינה - של דמוקרטיה, של חירות פרט בסיסית, של אחריות קולקטיבית, סולידריות מסויימת, וכו' - נשמרו.

כן, ברור - הייתה גזענות, והיו מתחים, והיו פנתרים שחורים - הכל טוב.
אני לא מדבר על זה, זה יש בכל דמוקרטיה מערבית כמעט.
אני מדבר על אושיות המשטר - האם המדינה עצמה הייתה דמוקרטיה מערבית ליברלית או סוג של תיאוקרטיה פופוליסטית כמו תורכיה עם איזשהו "שליט נערץ".
והתשובה היא - שהיינו יותר קרובים לראשון מלאחרון. ועכשיו אנחנו יותר קרובים לאחרון, ונמשיך להתקרב - עד שלהחשיב את המדינה שתהיה למדינה שישנה או הייתה יהיה סוג של אבסורד (כמו שאף אחד לא חושב להתייחס למצרים המודרנית כמו מצרים העתיקה או וואטאבר. מכירים בכך שזו ישות אחרת לגמרי).

אחרי שהמדינה תוחרב (בהדרגה, כאמור, לא יהיה "אירוע" חורבן. תהליך) - יהיו מי שישמיעו בטח איזושהי תיאוריית קונספירציה על זה שהשמאל פירק את ישראל ו/או שהעם חטא והאל רצה לנקום בנו או כל קשקוש אחר.
אני לא רואה איך מדינה חרדית מגנה על עצמה. בשלב כלשהו היא תיכבש. כמובן שזה יהיה אשמת ההגמוניה - השמאל הבוגדני - אי שמירת השבת ואי קיום מצוות הרבנים - מי שמקבל את התרוצים של המאמינים על השואה יקבל כל שטות שימכרו לו.

הטענה היא לא שההגירה חיובית או שלילית. אלא שמי שיורד מהארץ אלה אנשים בעלי השכלה למשל רופאים, אנשי הייטק, מהנדסים וכדומה.
הנתונים שצריך להשוות ואף אחד בודק
בדקו

הריבוי הדמוגרפי של הציבור החרדי כתבו כאן כמה פעמים שזה עומד על 4 אחוז, וכשמדברים על התוספת במצביעים פוטנציאלים זה יותר מ4 אחוז (כי מי שהיום הוא בן 18 הוא שייך לתקופה שהאחוז הילודה בציבור החרדי היה גבוה יותר...) ובמציאות מפלגת יהדות התורה שהיא המפלגה היחידה שאפשר לומר בברור שהמצביעים שלה זה רק חרדים (ואולי כמה מאות קולות לא חרדים) והיא צומחה ב10 שנים האחרונות רק ב3 אחוז.... (הצמיחה של כלל האזרחים עומד על 1.8 אחוז)

ראשי המפלגות החרדים דופקים לעצמם על השכם ומנסים בכל הכוח להסתיר את המציאות הפשוטה שמה שהיה פעם, שכולם היו חייבים להצביע לפי ההוראה מלמעלה, כבר לא עובד היום, הדור הצעיר בוגד בדבר שהיה סמל סטטוס.... אנשים מאמינים לראשי מפלגות כי רואים שהמספר מנדטים עולה או לפחות לא יורד
אבל שמודדים תופעה דמוגרפית חייבים לא לספור לפי מנדטים
כי דבר ראשון מנדטים זה בסוף משחק פוליטי ולא באמת משקף את אחוז המצביעים (כמו שרואים עכשיו שמספר הצביעים של שני הגושים די קרוב אחד לשני)
דבר שני גם אם מפלגה צומחת במספר מצביעים אבל צריך להבין שכולם צומחים גם החילוניים, מה שחשוב זה לבדוק בכמה הצמיחה החרדית יותר חזקה מהצמיחה הכללית.

אני לא רואה איך מדינה חרדית מגנה על עצמה. בשלב כלשהו היא תיכבש
בגלל זה אמרתי (לא זוכר אם בפורום הזה) - שאחת החלופות היא סוג של מובלעת בחסות האו"ם או משהו.
הרי לא יבצעו פה רצח עם (כנראה). יהיו מובלעות יהודיות ובלאגן.

וזה מ-2006, לפני שביבי החל את תקופת הקיסרות שלו.

ועכשיו אנחנו יותר קרובים לאחרון, ונמשיך להתקרב
אנחנו כבר כמעט ממש שם. פסיקת התגברות תחסל סופית את הפרדת הרשויות (הכנסת כבר כפופה לממשלה) וחקיקה שמבטלת את עברת הפרת אמונים תחסל גם את מראית העיין של שילטון חוק.

אני מתעקש שרובם דתיים ואם הייתה להם אופציה ריאלית (שקד לא הייתה ריאלית) הם היו בוחרים בה אולי אבל כשאין להם עוד אופציה אז הם בחרו בו

לא זה מה שאמרתי..
טענו שיש להם איזה קהל חדש דנדש.. זה לא נכון כאיזו תופעה
יש להם קהל חילוני שגם לפני זה הצביע למפלגות מהימין המדיני הקשיח
כל מיני חילונים לאומנים שתמיד יש.. אין פה משהו חדש
ראיתי את בן גביר עושה סבב ברים בדיזינגוף כחודש לפני הבחירות. זה הרגיש כאילו מדובר בכוכב רוק, הבחור התקבל בהערצה ע"י המבלים(צעירים חילונים), זה הרגיש כאילו הבייס שלו זה בכלל מרכז תל אביב.
במעגל החברתי שלי יש כמה חילונים שהצביעו לראשונה לבן גביר. זה ממש לא מעניין אותם או שהם לא מודעים בכלל שזה מגיע עם מפלגה של אנשים חשוכים שבעד כפייה דתית ודריסת אורח החיים החילוני.

לדעתי האירועים בשומר החומות היו נקודת מפנה. זה לא עוד פעילות פלילית ערבית חסרת פרופורציות, לא עוד טרור יחידני, זו היתה שורה של תקיפות אלימות המוניות על רקע לאומני כנגד הציבור היהודי, וזו היתה כאפה רצינית ללא מעט אנשים.
הלינץ בבת ים היה מזעזע אבל עמית סגל צודק כשהוא טען שלא היתה שום סימטריה באירועים בשומר החומות.
תוסיף לזה את העובדה שבגל הטרור האחרון המחבל שרצח ארבעה ישראלים בפיגוע הדקירה בב"ש היה מורה בדואי מרהט. והמחבלים שביצעו את פיגוע הירי בחדרה ורצחו 2 מגבניקים היו ערבים ישראלים תומכי דאעש מאום אל פאחם. ולסיום תוסיף את אובדן המשילוט בצפון ובדרום והנה לך איך בן גביר הצליח לסחוף אחריו גם חילונים ולהיות הכוכב של מערכת הבחירות הזאת.

נערך לאחרונה ב:
הרי לא יבצעו פה רצח עם (כנראה)
למה לא? הערבים מעולם לא הסתירו את כוונתם לזרוק אותנו לים ול ״איטבח אל יהוד״, ואין להם בעיה לחסל אחד את השני בסוריה, תימן, עזה ועוד.

ב
זה ישן נכון - ל2002 , זה עדיף. עד 2020.

״אחוז השוהים בחו"ל, שלוש שנים ויותר, גבוה במיוחד בקרב מקבלי תארים בתחומי המדעים המדויקים וההנדסה. זאת, לעומת מקבלי תארים בתוחמי מדעי הרוח והחברה: פי 1.7 בתואר הראשון, פי 2.2 בתואר השני ופי 3.4 בתואר השלישי. ״

או סעיף 5 פה. וזה עוד מחקר ישן מ 2006.
״בקרב האוכלוסייה המשכילה בישראל – בעלי תואר בוגר ומעלה – הנטייה לרדת מהארץ רווחת יותר מאשר בקרב בעלי ההשכלה הנמוכה.״

והכי נחמד פה. הקובץ על העיסוק המקצועי של העולים, 27532 בעלי מקצוע ״בלתי מקצועי״ מתוך 52300 עולים בשנת 2022 מינואר עד ספטמבר.

אם מישהו חילוני למשל עבר מהליכוד לבן גביר זה לדעתי כן קהל חדש.
אבל מרגיש לי דיון קצת מעגלי, פרשתי.
אין לי דרך לפילוח כזה של נתונים ואם זה אומר ומה זה אומר

אני מתבסס על השוואה של מפלגות דיי דומות

אני מודה שאין לי נתונים סטטיסטיים, אבל אני מכיר במעגל החברתי שלי מאות אנשים, ורובם ככולם באחוזונים העליונים של החברה.
גם אם במספרים אבסולוטיים תראה לי שבעצם הירידה האטה או כל דבר אחר - זה לא ממש משכנע. המדגם של האנשים שאני מכיר הוא לצורך העניין אקראי בקרב החתך הזה (אנשים שהכרתי בצבא, בתיכון וכו') - וכנ"ל המשפחה שלי - דור רביעי בארץ - זה לא שאני מסתובב רק באיזה "חוגים של עוכרי ישראל" או שטות אחרת.

בכל מקרה, אני מטיל ספק גדול בכל נתון רשמי.
לא רק בגלל האינטרס לטשטש או לעסות את הנתונים -
אלא פשוט בגלל שקשה לאסוף מידע מדוייק על מי "ירד" ומי "לא" כשעצם הקונספט של "ירידה" הוא קצת פלואידי.
נניח בן בת דודה שלי (יחד עם משפחתה) עזבה ללימודים בקליפורניה של בעלה - והם לגמרי תכננו לחזור. בסוף לא חזרו. האם הם גם ניתקו תושבות בצורה מלאה? וואלה, לא יודע. אולי יש להם גם עדיין נדל"ן פה.
הרבה אנשים ממשיכים לשמור על התושבות ואולי אפילו משלמים פה איזשהם מיסים כמו ביטוח לאומי או וואטאבר, בשביל האפשרות שיוכלו לחזור בקלות - לא כולם הולכים וגוזרים את הת"ז הכחולה שלהם.
ואני בטוח שיש גם אנשים שפשוט "חיים גם וגם" - כלומר - מבקרים פה הרבה - אבל מרכז כובד החיים שלהם ועיקר היצרנות והמיסים שלהם וכו' הם בחו"ל.

בכל מקרה, אפילו אם לא תהיה ירידה בכלל, המגמה שתיארתי תתרחש - בגלל דמוגרפיה נטו.
הירידה היא פשוט סוג של דובדבן בקצפת - או - מסמרים במטען חבלה - איזו מטאפורה שעושה לכם את זה. סוג של "בונוס".

ובכל מקרה, כשתיארתי את תקופת בן גוריון, בגין, רבין וכו' - לא דיברתי על המצב החומרי - אם היה פה טוב כלכלית או אם כולם זכו לזכויות שוות והרגישו שוויון וכו'.
אלא - האם באופן כללי הערכים היסודיים ביותר של המדינה - של דמוקרטיה, של חירות פרט בסיסית, של אחריות קולקטיבית, סולידריות מסויימת, וכו' - נשמרו.

כן, ברור - הייתה גזענות, והיו מתחים, והיו פנתרים שחורים - הכל טוב.
אני לא מדבר על זה, זה יש בכל דמוקרטיה מערבית כמעט.
אני מדבר על אושיות המשטר - האם המדינה עצמה הייתה דמוקרטיה מערבית ליברלית או סוג של תיאוקרטיה פופוליסטית כמו תורכיה עם איזשהו "שליט נערץ".
והתשובה היא - שהיינו יותר קרובים לראשון מלאחרון. ועכשיו אנחנו יותר קרובים לאחרון, ונמשיך להתקרב - עד שלהחשיב את המדינה שתהיה למדינה שישנה או הייתה יהיה סוג של אבסורד (כמו שאף אחד לא חושב להתייחס למצרים המודרנית כמו מצרים העתיקה או וואטאבר. מכירים בכך שזו ישות אחרת לגמרי).

נכון חלק מהאנשים המשכילים יורד מהארץ.

אבל מה עם הצד הנגדי? הפקולטות מפוצצות באנשים משכילים שלומדים תארים הנדסיים ומקצועות חופשיים. הפקולטות לרפואה מלאות ועוד מאות/אלפי סטודנטים לומדים בחו"ל ויחזרו לארץ אחרי זה.

אנקדוטה אבל אני לומד בבר אילן, יש גידול ענק בכמות הסטודנטים במקצועות חופשיים, בפקולטות להנדסה ובונים עוד בניינים שלמים רק לפקולטה למדעי המחשב והנדסת תוכנה.

על כל אחד שיורד יש מאות חדשים ציונים שישארו בארץ והם משכילים וכנראה גם ירוויחו טוב.

ב

זה ישן נכון - ל2002 , זה עדיף. עד 2020.

״אחוז השוהים בחו"ל, שלוש שנים ויותר, גבוה במיוחד בקרב מקבלי תארים בתחומי המדעים המדויקים וההנדסה. זאת, לעומת מקבלי תארים בתוחמי מדעי הרוח והחברה: פי 1.7 בתואר הראשון, פי 2.2 בתואר השני ופי 3.4 בתואר השלישי. ״

או סעיף 5 פה. וזה עוד מחקר ישן מ 2006.
״בקרב האוכלוסייה המשכילה בישראל – בעלי תואר בוגר ומעלה – הנטייה לרדת מהארץ רווחת יותר מאשר בקרב בעלי ההשכלה הנמוכה.״

והכי נחמד פה. הקובץ על העיסוק המקצועי של העולים, 27532 בעלי מקצוע ״בלתי מקצועי״ מתוך 52300 עולים בשנת 2022 מינואר עד ספטמבר.
זה דווקא נראה מאוד סביר שאנשים שיש להם מקצוע ביד שבמדינות שונות משלמים להם יותר אז הם יעזבו... אני לא רואה כאן קשר לאנטי ציונות או סלידה מדתיים.

מצב
הנושא נעול.
Back
למעלה