• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חרדת מבחנים

הסקרן הגדול

משתמש רגיל
דירוג
67
שלום לכולם, עושה תואר במדמ"ח באחת מהטופ 4, התחלתי עכשיו שנה א', הגעתי לתקופת המבחנים ובאמת באתי עם ביטחון. עושה את מבחני העבר בבית סדר גודל של 10-12 מבחנים ומקבל בהם ציונים מעולים. מבחן של 3 שעות בלינארית פותר ב40 דקות בלי טעויות. אממה, מגיע למבחנים ובום בלאק אאוט, שוכח דברים פשוטים, נכנס ללחץ ולא יודע מה לעשות. היתה לנו עכשיו במבחן שאלה שפתרתי בבית יומיים לפני במבחן עבר, בבית עשיתי אותה ב10 דקות בלי מאמץ מיוחד, במבחן עצמו ועוד אחרי שידעתי שעשיתי את השאלה הזאת יומיים לפני לא רק שלא פתרתי אותה יותר מהר מה10 דקות שבפעם הראשונה אלא לקח לי משהו כמו 25 דקות עד שהצלחתי... המבחן עצמו במקום ב40 דקות לקח לי 3 שעות על השניה
יש למישהו הצעות? אני מנסה להירגע לפני לוקח נשימות, יוצא להתרענן מביא קצת נשנושים אבל כלום לא עוזר, שום דבר ממה שראיתי באינטרנט. אני מרגיש שלא משנה מה כל פעם שאני אגיע למבחן הציון שלי יהיה 20 נקודות מתחת לממוצע של הסימולציות וזה פשוט מתסכל

פעילות אירובית מאומצת לפני המבחן תעזור. (פעילות גופנית משפיעה מאוד על המוח. להרחבה אני ממליץ מאוד על הספר הניצוץ)

בנוסף הייתי מנסה להפוך את תנאי הלמידה לכמה שיותר דומים למבחן. נסה ממש לתרגל מבחן או שניים בחדר שבו תבחן.

המוח הוא דבר מופלא. הוא לומד לקשר סביבות לתחושות מסויימות. תלמד לקשר את החדר עצמו לאווירה רגועה של למידה ויהיה לך קל יותר במבחן.

מוכרח לומר שתמיד סבלתי מתפקוד מוחי לקוי במבחנים, וזה מלווה אותי עד היום בראיונות, כשמגיעים ל'שאלות בית ספר'.

בעקרון יש שני דברים שעזרו לי אישית:
1. הבחינה\ראיון היו בצהריים (לא שזה היה נתון לשליטתי במקרה של בחינה, ברוב המקרים).
2. זה:
תנסה לא ללמוד עד הרגע האחרון. עדיף לא ללמוד ביום שלפני המבחן. זה מאפשר לחומר לשקוע.

תנסה להוציא תוספת זמן, זה יעזור לך להירגע קצת במבחן כי אתה תדע שאין לאן למהר.
וב5 דקות הראשונות אל תפתור כלום רק תסתכל על כל השאלות כל הסעיפים תנשום עמוק ותנסה להבין בראש איך אתה פותר אותם, כי הכי גרוע זה להסתער על המבחן ולהתחיל לפתור.
וגם ספורט זה עוזר אבל אני חושב שיקח לזה קצת יותר זמן.

תנסה לא ללמוד עד הרגע האחרון. עדיף לא ללמוד ביום שלפני המבחן. זה מאפשר לחומר לשקוע.
כל הזמן הייתי עושה את זה אבל דווקא גיליתי ההפך, אני אפילו עושה לפני המבחן תרגיל שניים שעשיתי כבר בסימולציות כדי לכאורה להתחמם. כמו שבמכון אני לא ארים ישר משקל מקסימלי אלא קודם אתן חימום לפני. עוזר לי להיכנס ל"גרוב" של המבחן.
פעילות אירובית מאומצת לפני המבחן תעזור. (פעילות גופנית משפיעה מאוד על המוח. להרחבה אני ממליץ מאוד על הספר הניצוץ)

בנוסף הייתי מנסה להפוך את תנאי הלמידה לכמה שיותר דומים למבחן. נסה ממש לתרגל מבחן או שניים בחדר שבו תבחן.

המוח הוא דבר מופלא. הוא לומד לקשר סביבות לתחושות מסויימות. תלמד לקשר את החדר עצמו לאווירה רגועה של למידה ויהיה לך קל יותר במבחן.
הלכתי למכון לפני המבחן, לא הרגשתי שינוי כלשהו.
אני חשוב שזאת באמת יכולה להיות התשובה, ממש לעשות את המבחן בכיתה ולא בבית בחדר עם תחתונים. אני אנסה באמת לעשות את זה לפני המבחן הבא ומקווה שבאמת יהיה שינוי. יכול להיות שבאמת רק בחדר שלי אני מרגיש בנח ובכיתה עצמה לא וזה למה אני לא מצליח כמו בבית.
מוכרח לומר שתמיד סבלתי מתפקוד מוחי לקוי במבחנים, וזה מלווה אותי עד היום בראיונות, כשמגיעים ל'שאלות בית ספר'.

בעקרון יש שני דברים שעזרו לי אישית:
1. הבחינה\ראיון היו בצהריים (לא שזה היה נתון לשליטתי במקרה של בחינה, ברוב המקרים).
2. זה:
אני בן אדם של לילה. אני עכשיו בתקופת מבחנים הופך את השעות כך שאני עושה את הסימולציות ב11 בלילה ו3 בבוקר ושם אני מרגיש הכי חד. המבחנים שלנו ב9 בבוקר ואני מאמין שזה מוריד לי את היכולות אבל ההפרש הוא דרסטי, כי גם מבחנים בבית שהייתי עושה ב9 בבוקר הייתי מצליח משמעותית ביותר קלות מהמבחן האמיתי. אבל חד משמעית, אם המבחנים היו ב1 בלילה הייתי מוסיף לעצמי נקודות לממוצע.
תנסה להוציא תוספת זמן, זה יעזור לך להירגע קצת במבחן כי אתה תדע שאין לאן למהר.
וב5 דקות הראשונות אל תפתור כלום רק תסתכל על כל השאלות כל הסעיפים תנשום עמוק ותנסה להבין בראש איך אתה פותר אותם, כי הכי גרוע זה להסתער על המבחן ולהתחיל לפתור.
וגם ספורט זה עוזר אבל אני חושב שיקח לזה קצת יותר זמן.
זה הקטע, אני באמת לא הייתי לחוץ במבחן עכשיו כי ידעתי שאני מסיים אותו בבית ב40 דקות אז אמרתי גם אם יקח לי פי שתיים זה עדיין שעה וחצי, אני בספק שיתנו לי תוספת זמן כי הבנתי שזה ממש קשה להוציא באוניברסיטה זה לא כמו בבית הספר. בנוגע להצעה השניה אני עושה בערך את זה, עובר על השאלות קודם ורק אז מתחיל לפתור לפי מה שאני סבור שהיא הכי קלה כדי לצבור ביטחון. אבל כמו שכתבתי, שאלה שפתרתי בבית יומיים לפני ב10 דקות עם פיתרון של 100 אני פותר במבחן ב25 דקות.
התמודדתי עם זה גם.
עם עוד מבחן ועוד מבחן כל פעם זה משתפר. צריך ללמוד לחיות עם זה.
אני מאוד מקווה. בבית ספר בחיים לא היה לי את זה לכן אני לא יודע איך לאכול את זה, שם הכל היה לי קל והייתי פותר מבחנים בחצי מהזמן בלי לחץ ויוצא וזאת עכשיו פעם ראשונה שזה קורה לי. העניין הוא שבמבחן שהיה עכשיו אני באמת באתי רגוע יותר מבגרות, באתי עם ציפיה ל100 קל שאפילו בבגרויות הומניות קלות בחיים לא הייתי מצפה ל100, ובכל זאת בסופו של דבר הייתי לחוץ שלא כמו בבגרות בספרות למשל, אפילו שמבחינת קושי היה לי יותר קשה בספרות מאשר במבחן הזה.

כל הזמן הייתי עושה את זה אבל דווקא גיליתי ההפך, אני אפילו עושה לפני המבחן תרגיל שניים שעשיתי כבר בסימולציות כדי לכאורה להתחמם. כמו שבמכון אני לא ארים ישר משקל מקסימלי אלא קודם אתן חימום לפני. עוזר לי להיכנס ל"גרוב" של המבחן
ואם לא תצליח בתרגיל החימום? אותי זה היה קצת מלחיץ

ואם לא תצליח בתרגיל החימום? אותי זה היה קצת מלחיץ
אני לוקח אבל תרגיל שעשיתי יום יומיים לפני שאני זוכר את הפתרון שלו,רק כדי להתחיל להפעיל את הגלגלים במוח ולא לבוא "קר" למבחן

מסכים עם רוב הדברים שאמרו.
אוסיף 2 נקודות:
1. מדיטציה
2. להשקיע לפני המבחן אבל במבחן עצמו להגיע בגישה קלילה. להבין שאת העבודה הקשה כבר עשית בלמידה וכעת זה מבחן נוסף בדיוק כמו 10 שכבר פגשת. אם לא מצליחים אז מקסימום עושים מועד ב' והכל טוב. המטרה היא להפחית עומס קוגניטיבי (גם מהתת מודע). בפאן האישי הפעמים בהם תפקדתי הכי טוב היו הזדמנויות מלחיצות שרציתי להצליח בהן אבל לא היה אכפת לי לפשל.

עוד כמה שנים זה יהיה זכרון רחוק. בהצלחה!

אני לוקח אבל תרגיל שעשיתי יום יומיים לפני שאני זוכר את הפתרון שלו,רק כדי להתחיל להפעיל את הגלגלים במוח ולא לבוא "קר" למבחן
אוף, גיליתי שהשיטה הזו ממש ממש עוזרת לי גם.
מה הבעיה? שגיליתי את זה אחרי שסיימתי את התואר הראשון :(

זה שיטה טובה לדעתי גם לפגישות מקצועיות (מעבר קצר על החומר לפני הפגישה), ראיונות עבודה ודברים דומים. המוח נהיה חם ומוכן למה שזורקים עליו.
(כמובן שאין צורך לעשות את זה בפגישות סטנדרטיות וכו')

מסכים עם רוב הדברים שאמרו.
אוסיף 2 נקודות:
1. מדיטציה
2. להשקיע לפני המבחן אבל במבחן עצמו להגיע בגישה קלילה. להבין שאת העבודה הקשה כבר עשית בלמידה וכעת זה מבחן נוסף בדיוק כמו 10 שכבר פגשת. אם לא מצליחים אז מקסימום עושים מועד ב' והכל טוב. המטרה היא להפחית עומס קוגניטיבי (גם מהתת מודע). בפאן האישי הפעמים בהם תפקדתי הכי טוב היו הזדמנויות מלחיצות שרציתי להצליח בהן אבל לא היה אכפת לי לפשל.

עוד כמה שנים זה יהיה זכרון רחוק. בהצלחה!
אני מנסה וממש אמרתי לעצמי עכשיו:"זה קטן עליך, אתה מסיים מבחן ב40 דקות בבית ומקבל 100 זה כולה עוד אחת מהסימולציות שעשית, מקסימום יקח לך שעה וחצי במקום 40 דקות" באתי הכי רגוע שיש הרגשתי בבית הבאתי את כל החטיפים שיש לי בבית, בגדים נוחים הכל כדי להרגיש כמה שיותר נוח ורגוע. וכן אמרתי מקסימום מועד ב' הכל טוב. אממה, ברגע שהפכתי את המבחן, בום, חמש דקות עד שזכרתי נוסחה בסיסית, מתחיל להתבלבל, לפקפק במה נכון מה לא וכו'...

אתה גם מרגיש סטרס/חרדה? ומאיזה שלב?
נשמע שאתה מגיע לרמה מאוד גבוהה בזמן ההכנה, יכול להיות שאתה מגיע למבחן עם בטחון גבוה ומצפה לפתור אותו מהר וללא מאמץ?

סתם עוד רעיונות בנוסף למה שהציעו כאן:
לחזור כל כמה זמן על החומר התיאורטי, הגדרות, הוכחות. לא חייב על הכל. פתירת מבחנים זה חשוב, אבל ברמה שאתה מתאר התועלת השולית של המבחנים האחרונים כנראה כבר מאוד קטנה גם ככה.
לסכם שיטות וטריקים לפתרון של שאלות דומות/קשות ולעבור על זה כל כמה זמן ולפני המבחן.

אתה גם מרגיש סטרס/חרדה? ומאיזה שלב?
נשמע שאתה מגיע לרמה מאוד גבוהה בזמן ההכנה, יכול להיות שאתה מגיע למבחן עם בטחון גבוה ומצפה לפתור אותו מהר וללא מאמץ?

סתם עוד רעיונות בנוסף למה שהציעו כאן:
לחזור כל כמה זמן על החומר התיאורטי, הגדרות, הוכחות. לא חייב על הכל. פתירת מבחנים זה חשוב, אבל ברמה שאתה מתאר התועלת השולית של המבחנים האחרונים כנראה כבר מאוד קטנה גם ככה.
לסכם שיטות וטריקים לפתרון של שאלות דומות/קשות ולעבור על זה כל כמה זמן ולפני המבחן.
מרגיש סטרס חד משמעית, מהשניה הראשונה של המבחן, זה לא רק כשאני באמצע וםתאום נתקע בשאלה אלא ממש ברגע שאני הופך את הדף פתאום בום, סוויץ' בראש.
במבחן הזה ספציפית אכן באתי עם ציפייה למאה ולסיים אותו בשניה אבל זה לא קשור, כי מבחן קודם באתי, בידיעה שאני אוציא בסביבות ה80 ואז הוצאתי 65. מרוב הלחץ נפלתי שם על טעויות ברמת הפיפי קקי שבלעדיהן באמת הייתי מוציא את ה80 שהייתי מוציא בסימולציות.
בנוגע לדבר השני, אני אכן חוזר על החומר וכמו שכתבתי, בכמה שעות לפני המבחן עשיתי בריף על החומר ופתרתי 2 שאלות שכבר פתרתי רק כדי לחמם את המוח. עכשיו יותר מזה, אני זוכר את כל הנוסחאות והטריקים בעל פה כי בבית אין לי בעיה אבל במבחן עצמו ממש שיננתי מדף נוסחאות את הנוסחאות ממש בכיתה של המבחן ואז ברגע שהתחלתי את המבחן, באתי ישר לרשום את כולן על הטיוטה כדי שיהיו לי להמשך המבחן, ברמה של אשכרה 2 דקות אחרי שקראתי אותו, (נוסחאות שאני כבר זוכר בעל פה) פתאום שכחתי חלק מהנוסחאות ולקח לי כמה דקות לזכור אותן נכון.

@הסקרן הגדול
ככל שתיטחן את הנושא, כך תיכנס יותר לסטרס.
תשחרר חביבי, תשחרר.
גם אם לא עשית מדיטציה אתה יכול.
שב חצי שעה בנוחיות המיירבית, תעצום עיניים, מוזיקה רוחנית/אלטרנטיבית ברקע, מחשבות טובות, טיולים, גלי ים...
הפייבוריטים שלי לפני מבחנים לפני המון שנים [שנות ה80-90 בקולג'' להנדסת חשמל, לא צריך ג'וינט, אתה תהייה בהיי אם תיכנס למוזיקה]
בלי קיצורי דרך, להקשיב מההתחלה עד לסוף.
המוזיקה תוביל אותך משקט להתפרקות בקליימקס :

[רצועה 1 ו 2]:

נערך לאחרונה ב:
@הסקרן הגדול
ככל שתיטחן את הנושא, כך תיכנס יותר לסטרס.
תשחרר חביבי, תשחרר.
גם אם לא עשית מדיטציה אתה יכול.
שב חצי שעה בנוחיות המיירבית, תעצום עיניים, מוזיקה רוחנית/אלטרנטיבית ברקע, מחשבות טובות, טיולים, גלי ים...
הפייבוריטים שלי לפני מבחנים לפני המון שנים [שנות ה80-90 בקולג'' להנדסת חשמל, לא צריך ג'וינט, אתה תהייה בהיי אם תיכנס למוזיקה]
בלי קיצורי דרך, להקשיב מההתחלה עד לסוף.
המוזיקה תוביל אותך משקט להתפרקות בקליימקס :

[רצועה 1 ו 2]:

ניסיתי, באמת שניסיתי להתעלם כי אני יודע שבסוף הכל פסיכלוגי ושאם לא אחשוב על זה זה פשוט יעבור, ולא זה פשוט לא עובר אז אמרתי ננסה לתקוף את הבעיה במקום להתעלם ולקוות שזה יפתר

להוציא תוספת זמן באוניברסיטה זה קל בדיוק כמו בתיכון. תבדוק בדיוק מה צריך (איבחון מסויים במכון שהאוניברסיטה מכירה בו בדרך כלל) ותנסה להוציא. על חרדת בחינות לחלוטין נותנים תוספת זמן כבר לא צריך רק ליקווי למידה.

המבחן מתחיל, אל תהפוך את הדף. קח דף טויוטה תשפוך את כל הנוסחאות שאתה יודע. הכי קל לשנן אותם לפי סדר מסויים או לזכור מילות מפתח שמציגות כל נוסחא ואז לכתוב אותן בבית מאה פעם. לוקח דף ריק במבחן שופך את הכל בלי לחשוב על זה. בלי לחשוב גם על מה השאלות שאני צריך את הנוסחא פשוט שופך אחרי זה ברגע האמת בשאלה אתה לא חושב על שום דבר הולך כמו רובוט לדף שהכנת קודם והכל שם.

קורא שאלה, תקרא את כל הסעיפים לאט ! קראת הכל תעבור סעיף סעיף תפתור מה שאתה צריך בלי לחשוב על הסעיף הבא. כל סעיף זה מקור הריכוז שלך עכשיו ובסעיף / שאלה הבאה אותו עיקרון. לאט לאט.

תבחר לך שיר רעל בעיניים שאתה אוהב, ולפני המבחן בזמן בשאתה מחמם את המוח ופותר תרגילים שאתה כבר מכיר תשמע את השיר ברקע. יכניס אותך לאווירה של באתי לטרוף את העולם ואת המבחן הזה אני הולך לרוץ את כל המדרגות של פילדלפיה.

יש לך בלאק ? תעבור שאלה. תאכל חטיף תשתה מים. תעצום עיניים תחשוב על השיר מוטיבציה שלך תגיד לעצמך אני יודע את השאלה הזאת, השאלה הזאת וכל השאר הן שאלות שאני מכיר יודע ופותר בשניה תן לעצמך איזה עשר שניות להיכנס לגרוב טוב וזהו לפתוח עיניים לעוף על השאלה בלי יותר מידי היסוסים או ספקות פשוט להיכנס לטייס אוטומטי ולעוף על זה.

לא יודעת איזה עזרים יש למבחנים בימינו (מחשבון ? עט ? עיפרון ? ) תכין לעצמך קלמר קטן עם עט שאתה אוהב לכתוב בה, עיפרון מחק וכו ותלמד עם הכלי כתיבה הללו ואותם תביא למבחן. שתיתקע ותיכנס לבלק אתה תבהה בעט שאתה מכיר שכבר פתרת איתה מיליון שאלות בול כאלה ואתה אוהב לכתוב איתה וזה יכניס בך ביטחון. אתה יודע להשתמש בכלים עכשיו נשאר רק להוציא את המידע מהמוח דרך הכלי שאתה מכיר ואוהב לנייר. לי היה חטיף שוקולד קבוע שלקחתי לכל המבחנים.

סמסטר ראשון זה מעולה ! זה אומר שיש לך זמן להתרגל למצב החדש שאתה נמצא בו ולהבין מה עוזר לך לפני ותוך כדאי מבחן עוד כמה מבחנים ואתה מוצא את הגרוב שלך.

ואגב חרדת בחינות כמה פגישות ממוקדות אצל פסיכולוג יכולת לעשות פלאים

בהצלחה

מסכים לחלוטין. נתנו לך פה עצות טובות, אבל כמה פגישות ממוקדות של טיפול פסיכולוגי לחרדת בחינות יכולות בהחלט לעזור לך. אבל כמובן, לחפש אנשים המומחים בכך ומראש לעבוד על כך.

המבחן מתחיל, אל תהפוך את הדף. קח דף טויוטה תשפוך את כל הנוסחאות שאתה יודע. הכי קל לשנן אותם לפי סדר מסויים או לזכור מילות מפתח שמציגות כל נוסחא ואז לכתוב אותן בבית מאה פעם. לוקח דף ריק במבחן שופך את הכל בלי לחשוב על זה. בלי לחשוב גם על מה השאלות שאני צריך את הנוסחא פשוט שופך אחרי זה ברגע האמת בשאלה אתה לא חושב על שום דבר הולך כמו רובוט לדף שהכנת קודם והכל שם.
זה מה שעשיתי עוד לפני שפתחתי את המבחן אבל אין, ברגע שאני יודע שהתחיל המבחן בום, בלקאאוט, הצלחתי בסוף להיזכר אבל לקח איזה 5 דקות. ובכללי בנוגע לכל מה שרשמת אני עושה את זה, לוקח חטיף לוקח מנוחה נרגע וזה עוזר קצת ובאמת אחרי כמה זמן כשאני כבר נכנס לתוך הקצב אני מתאפס על עצמי (לא 100% אבל מאמין ש85-90% ממה שאני יכול) ובאמת מצליח במבחן באופן סביר אבל 1.זה לוקח לי זמן יקר 2. כמו שכתבתי זה לא מאה אחוז זה 90% ויותר מזה לא מצליח לא משנה כמה אני נרגע

זה מה שעשיתי עוד לפני שפתחתי את המבחן אבל אין, ברגע שאני יודע שהתחיל המבחן בום, בלקאאוט, הצלחתי בסוף להיזכר אבל לקח איזה 5 דקות. ובכללי בנוגע לכל מה שרשמת אני עושה את זה, לוקח חטיף לוקח מנוחה נרגע וזה עוזר קצת ובאמת אחרי כמה זמן כשאני כבר נכנס לתוך הקצב אני מתאפס על עצמי (לא 100% אבל מאמין ש85-90% ממה שאני יכול) ובאמת מצליח במבחן באופן סביר אבל 1.זה לוקח לי זמן יקר 2. כמו שכתבתי זה לא מאה אחוז זה 90% ויותר מזה לא מצליח לא משנה כמה אני נרגע
90 אחוז נשמע לי אחלה וחמש דקות מתוך שעה וחצי או שעתיים להתאפס זה כלום. כולם לחוצים במבחנים.
תהיה רגוע. לא נשמע שהמצב שלך כל כך נורא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Tsachi01 מתמודד עם חרדת טיסות - אשמח לטיפים מועילים אוף טופיק 52

נושאים דומים

Back
למעלה