• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנועזת

האם אנחנו מתפרקים?
שבת האחרונה בארוחת יום שישי תמימה למראה ביתי הקטנה, תלמידת תיכון מצטיינת בהצטיינות יתרה ובכלליות ילדה טובה ירושלים באופייה (להבדיל מאחותה הגדולה המרדנית), הודיעה לנו שלא תרצה לשרת בצבא ולא תרצה לגור בארץ.

ניסית לשאול אותה למה?

מבינה אותה :)
אני מוצאת את עצמי אחוזת תדהמה לאן, ובאיזו מהירות, המדינה שלנו מתדרדרת לעולם שלישי שנשלטת ע"י ארגוני פשע וטרוריסטים.
על הממשלה והעומד בראשה אין צורך להרחיב, אבל התחושה שלי היא שצה"ל מתחיל להיות דומה לאויב שלו מבחינת הברבריות.

הילדים שלנו נלחמים בעזה . ואת קוראת להם ברברים.
ממשלת ישראל נבחרה באופן דמוקרטי, ואת קוראת לה ארגון פשע וטרוריסטים.
הטרמינולוגיה שלך זהה לטרמינולוגיה של אויבינו.
כשמבוגרים מדברים ככה, לא פלא שילדים שמושפעים מהם מדברים גם ככה.

ממשלת ישראל נבחרה באופן דמוקרטי, ואת קוראת לה ארגון פשע וטרוריסטים.
הנרטיב נשתל היטב אני רואה.
רק להזכיר שהדמוקרטיה בנויה על עקרון הפרדת הרשויות מה "שהממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות" מנסה להרוס מיום הקמתה.
רוב מצביעי הליכוד להערכתי לא מסכימים אם מה שעשו למפלגה ולכיוון של הממשלה הזויה ביותר בתולדות ישראל.
יש לי חבר שמנחם בגין היה הסנדק שלו
ביתרי אמיתי של ימין זבוטינסקאי והוא לא מוכן לשמוע יותר על "שמש העמים" נתניהו מחריב המדינה.
וכן הם מתנהגים כארגון פשע והם אכן תומכי טרור.
רק משעשעת אותי העובדה שבגלל סמוטריץ עוד תקום מדינה פלשתינאית בגלל הסירוב שלו להמשיך ולהגן על הבנקים הישראלים
שמתנהלים בשם המדינה מול הרשות.
וכל זה בגלל שהם הקפיאו חשבונות של 7 מתנחלים חשודים בטרור בגלל דרישה של ממשלת ארצות הברית.
ולמען הסר ספק הליכוד מזמן לא ימני בדעותיו אלא אומר מה ש"המנהיג" אומר.
וחבל לי על עוד מפלגה שנהרסה .למען שימור התפקיד
ורק עוד אנקדוטה היסטורית: גם היטלר עלה בבחירות דמוקרטיות

כשמבוגרים מדברים ככה, לא פלא שילדים שמושפעים מהם מדברים גם ככה.
לא יודעת... הבן שלי בצו 8 מהיום הראשון למלחמה.
הילדים שלנו נלחמים בעזה . ואת קוראת להם ברברים.
אפשר להיות ברברים גם מהאוויר, לא רק בתוך עזה.
הברבריות היא תוצאה של תחושות שנאה ונקמה וזילות החיים. כולנו היינו כאלה בחודש הראשון לפוגרום, אבל חלקנו חוזר לעצמו.
צבא אמור לפעול כחלק משיקולים אסטרטגים של מדינה, לא כפריקת יצרים של יחידים (רבים מדי לצערי) כשהממשלה לא מתפקדת אסטרטגית.

לא אגיב יותר לאחרים כאן בנושא הזה, נועזת יקרה, זה המסע שלך.

הברבריות היא תוצאה של תחושות שנאה ונקמה וזילות החיים. כולנו היינו כאלה בחודש הראשון לפוגרום, אבל חלקנו חוזר לעצמו
לא היא לא.
היא מילת גנאי שמקושרת חזק מאוד ליהודי אלגיר ומרוקו בהקשר שכתבת אותה.
וזה לא לענין.
גילוי נאות : אני חצי ברברי, אבל דווקא הצד הפולני שבי תרם יותר לדעתי.

מניח שאת מתייחסת לפגיעה הטרגית בעובדי ה-WCK אתמול.
אם אנשים היו יודעים עד כמה אנחנו מרוסנים ומבוקרים מהאוויר בסביבת אזרחים הם היו זועקים לשמיים, במיוחד הורים לחיילים שמשרתים בעזה.

הנרטיב נשתל היטב אני רואה.
תסתכל באיזה שפה מגעילה אתה משתמש מול משתמש ותיק שמביע את דעתו. מזל שלא קראת לו בוט!
שום דבר לא נשתל, אנשים זכאים לדעה עצמאית והדעה שלך לא שווה יותר. שא ברכה.

תסתכל באיזה שפה מגעילה אתה משתמש מול משתמש ותיק שמביע את דעתו. מזל שלא קראת לו בוט!
חזרתי וקראתי שנית
מתנצל לא זיהיתי שפה מגעילה.
ברור שכל אחד זכאי לדעה גם הוא גם אתה וגם כל אחד אחר.
הדיון הוא לא על דעות אלא על עובדות.
אם אתה/הוא/מישהו אחר טוען עובדתית אחרת שיפריך את מה שכתבתי.
וטענות לגופו של אדם לא תורמות.
בריאות ואושר לכולם

רק להזכיר שהדמוקרטיה בנויה על עקרון הפרדת הרשויות מה "שהממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות" מנסה להרוס מיום הקמתה.
רק להזכיר שדמוקרטיה היא קודם כל שלטון העם. הפרדת הרשויות היא רק אמצעי לוודא שהעם אכן הוא ששולט ואין מי שיקח יותר מידי כוח על חשבון העם.
ביום שמתנגדי הרפורמה יסכימו לבחירות כלליות לבית המשפט, אוכל לראות את מאמציהם כרצון דמוקרטי כנה.

השאלה היא האם הברדק הזה במדינה הוא שלי ובאחריותי? או שפשוט לארוז מזוודה קטנה, כי היכולת הכלכלית קיימת ויאללה ביי.
אני מפנה את הדברים אליך אבל נדמה לי שזה חלק מהשיח המתחולל בבתים רבים בישראל.
איך שאני רואה את זה,
הברדק לא באחריותי, אבל יש לי הזדמנות וזכות, בסביבתי הקטנה, לנסות להשפיע להפחית אותו.
אני בן אדם פרטי, עם מעט השפעה.
אבל בסוף, אנחנו פה סה'כ 80-90 שנה במקרה הטוב,
ומה שנשאר זה בעיקר איפה ובמה השקענו את האנרגיה בחיים שלנו.
ולמרות הברירה שיש לי לחיות במקומות אחרים,
מרגישה שיש לי כוח עדיין לנסות להיטיב פה (בקטנה. ממש. כבר אמרתי. ועדיין.)

ויחד עם זאת, לא שופטת מי שמרגיש שרוצה לחיות במקום אחר. לא לכולם הלב לוחש להתעקש.
לחלקנו הוא לוחש לזרום, לא לא להיתקע.
ויותר מזה,
דווקא העזיבות האלה, הן שיידרבנו אותנו הנשארים להיות באמת טובים, ולא לחפף במאמצים.
אז אפשר לראות בזה אפילו ברכה.
ואם את גם קונה פה נדל"ן, אז יישאר לה, או לביתה/לבנה. כי כאמור האנטישמיות באיזשהו שלב, מחזירה לפה אנשים.
וגלי העלייה הבאים, מבריטניה, גרמניה, ארה"ב ועוד, זה רק עניין של זמן.

ניסית לשאול אותה למה?

בהכללה (לא מדבר על הנועזת), אם הורים מוכנים לקבל, ואפילו אומרים בעצמם, דברים כמו "ממשלת ארגון פשע ותומכי טרור" , "נתניהו מחריב המדינה" ו "צבא ברברי" מדוע שילדיהם ירצו להשאר פה? הרי הממשלה הזו נבחרה באופן דמוקרטי (תתפלאו) ומייצגת 60% מהמגזר היהודי, 50%+ מהמגזר הכללי. כך שזה העם. אם שונאים את העם , למה לחיות פה?

ההמלצה שלי להורים היא למתן התבטאויות , ולשתול בילדיהם נוגדנים להתבטאויות הקיצוניות ששומעים בתקשורת, לתמונה ההסטרית והמוקצנת לעיתים שקיימת בתקשורת, ואפילו לדעה השלטת בסביבה החברתית הקרובה.

יש לי חבר שמנחם בגין היה הסנדק שלו

סביר להניח שהקשר שלי לתנועת החרות ישיר וחזק משלך. אזכיר ששכונת התקווה היתה מעוז האצ"ל לפני קום המדינה (לפני שהשכונה הפכה מעוז הנועזת).

כל הכבוד לו. מקווה שיחזור בשלום במהרה הביתה, יחד עם כל שאר החיילים, הביביסטים והמתנחלים, ובוחרי\לא בוחרי הממשלה הנוכחית

נערך לאחרונה ב:
אין על אג'נדה פרו אקטיבית.
אני אישית שירתתי רק שנה, אני זוכר את השיחה עם אבא אם כדי לצאת.
הוא אמר לי אם תצטער אל תעשה את זה. חשבתי שלא אצטער.
ומצטער על זה מאוד.
ויש עוד מלא שלא מצטערים לרגע. באמת שאין לי יכולת להבין למה שמישהו ירצה "לשרת" (עצם המילה שירות מזכירה לי עבדות).
אני נתקל בבעיות דומות בעבודה.
רב האנשים בעולם לא שירתו שנייה באף צבא ולא ידוע לי שיש להם בעיות מיוחדות בעבודה.
יש בזה הרבה מעבר לתרומה וציונות.
תלוי מאוד איפה. מי שהולך להיות בשר תותחים ביחידה של טנקים או רגלי לא ממש מקבל מזה כישורים לחיים (חוץ מלהיות מאבטח, שיכול להיות מאוד רווחי במדינה כמו שלנו שיש חובת רגולציה לאבטח כל דבר שזז וגם את מה שלא זז. באירופה בחיים לא ראיתי מאבטחים בכניסה לקניונים או תחנות רכבת). התועלת המרכזית היא בשימוש במשאבי הצבא ללמידת מקצועות נחשקים (כנראה בסוג של תנאי עבדות), וכאן יש תחרות גדולה עם מיונים (ואולי גם פרוטקציות).
אפילו במובן הפרקטי, מכיר לא מעט שמתאים להם כלכלית והולכים לעזה..
אני חושב שהרב המוחלט של האנשים לא מרוצה שמגייסים אותו להיות בשר תותחים. יתכן מאוד שיש אנשים שכשהצבא מפזר כספים בלי חשבון ("כי מלחמה") ואפשר לקבל משכורות כפולות אפילו (כשלי עדיין לא ברור מה הצבא צריך כל כך הרבה אנשים פתאום) הולכים לתפקיד הצבאי שלהם שיתכן יותר קל/שונה ממה שהם עושים או שיש בו אבטלה סמויה וכדומה (כי הצבא כנראה לא "יפטר" אותם).
מרגיש חרא לגבי חוסר התרומה שלי, בעיקר שאני רואה את צה"ל שומר עלינו כל הזמן.
יש הרבה אנשים וארגונים שתרמו לכל האנושות יותר בראיה של אלפי שנים, אז האם אנחנו תמיד צריכים להרגיש שלא נתרום כמוהם? אני תמיד חושב שאני תורם איפה שאני הכי טוב ולא מנסה להיכנס למקומות אחרים. למשל, האם בזכות מגיפת הקורונה כולם צריכים לעשות הסבה לרפואה?

שום דבר לא נשתל, אנשים זכאים לדעה עצמאית והדעה שלך לא שווה יותר. שא ברכה.
אז הטענה שלך שאי אפשר לקרוא לממשלה שנבחרת באופן דמוקרטי ״ארגון פשע״?

הרי הממשלה הזו נבחרה באופן דמוקרטי (תתפלאו) ומייצגת 60% מהמגזר היהודי, 50%+ מהמגזר הכללי. כך שזה העם?
אני הרבה פעמים שאלתי את עצמי מה זה דמוקרטיה. למשל, בצפון קוריאה יש בחירות ו100% מצביעים למנהיג, אך יש הטוענים שמדובר במדינה אנטי דמוקרטית כי הם כביכול לא בוחרים באמת או שהבחירות מזויפות. ועדיין, סקרים מראים שאנשים בצפון קוריאה מעריצים את המנהיג הדגול. האם טורקיה הוא דמוקרטיה? האם רוסיה היא דמוקרטיה? מעניין אותי אם יש באמת דיונים אנליטיים בשאלה הזו במדעי המדינה.

השאלה השנייה שתמיד היתה לי, היא למה דמוקרטיה היא שיטה נכונה אם מעולם לא הסכמתי לה. זה תמיד התנגש לי עם חירות הפרט. למשל, אני בוחר מה אני קונה בכסף שלי. אני בוחר במה אני אעבוד ולא אעבוד. פתאום, מגיעה המדינה ואומרת לי שהרב בחר בשבילי. לי זה נראה קונספט מוזר והזוי. זה כמו לתאר לעצמי שהחליטו שאני צריך לעבור ניתוח כי ככה הרב החליט, ומה שיותר מוזר זה שרב העולם תקוע על השיטה הזו.

בנוסף, אם זה העם שבחר ממשלה מסוימת, איך יתכן שאחרי כמה שנים הוא משנה את דעתו? אם אנשים משנים את הבחירה שלהם, אז האם זה בכלל אומר שהפעולות של הממשלה נעשות על דעת הרב. בעבר הרחוק, דמוקרטיה פירושה היה שכל פעולה נעשית בהחלטת הרב (יוון למשל). בפירוש מילולי, דמוקרטיה היא "כח האנשים", אבל אם בסוף בן אדם אחד מחליט, היכן הכח שלהם מולו? יתרה מכך, במשך שנים המושג דמוקרטיה תיאר בחירות שבהם לנשים אין זכות הצבעה. גם היום, לילדים אין זכות הצבעה ולמרות זאת מחליטים עליהם, אז בעצם מקפחים את זכותם לבחור למרות שהם מהווים 30% מהאוכלוסיה בישראל וזכותם לבחור את עתידם לדעתי.

לכן, לא מפתיע אותי שלאנשים שונים יש מושגים שונים למה היא דמוקרטיה.

בהכללה (לא מדבר על הנועזת), אם הורים מוכנים לקבל, ואפילו אומרים בעצמם, דברים כמו "ממשלת ארגון פשע ותומכי טרור" , "נתניהו מחריב המדינה" ו "צבא ברברי" מדוע שילדיהם ירצו להשאר פה?
ההפך - דווקא אנשים שמטילים ספק הם מה שנותן תקווה שהמדינה לא תיהפך לדיקטטורה. התיאורים שתיארת במירכאות הם ביקורת לגיטימית לחלוטין בעיניי (במדינה דמוקרטית כמובן)
הרי הממשלה הזו נבחרה באופן דמוקרטי (תתפלאו) ומייצגת 60% מהמגזר היהודי, 50%+ מהמגזר הכללי. כך שזה העם. אם שונאים את העם , למה לחיות פה?
ואם הממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי מלא הייתה מחוקקת חוק שכל מי שקוראים לו ״יעל״ או ״ראובן״ נשלחים לכלא?
ואם הממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי מלא הייתה מחוקקת חוק שכל אזרח צריך לתת 50% מהשכר נטו שלו לממשלה?
ואם הממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי מלא הייתה מחוקקת חוק שאסור לאכול מאכל שאינו לחם?

האם הפיתרון הוא לחכות 4 שנים עד שהיא תתחלף כדי לא לפגוע ברגשות הבוחרים?
האם זה אומר שמי שמתנגד לממשלה כזאת שונא את העם? אולי הוא דווקא אוהב את העם? אולי דווקא בגלל שהוא מפגין - הוא כן רוצה לחיות פה?

לא. אתה צריך לעבוד על הבנת הנקרא.
בוא תחכים אותי. באמת
אחת טוענת שהממשלה נשלטת ע״י ארגוני פשע
השני טוען שאסור לקרוא לממשלה ככה כי היא נבחרה באופן דמוקרטי
השלישי מגיב לו שזה הנרטיב של הממשלה ותומכיה (שלא רוצים שיהיו הפגנות ומחאות, מעניין למה)

הברבריות היא תוצאה של תחושות שנאה ונקמה וזילות החיים. כולנו היינו כאלה בחודש הראשון לפוגרום, אבל חלקנו חוזר לעצמו.
צבא אמור לפעול כחלק משיקולים אסטרטגים של מדינה, לא כפריקת יצרים של יחידים (רבים מדי לצערי) כשהממשלה לא מתפקדת אסטרטגית.

לא אגיב יותר לאחרים כאן בנושא הזה, נועזת יקרה, זה המסע שלך.
הצבא כרגע, משרת רק עבור הישרדותו הפוליטית של בנאדם אחד.
בנאדם אחד שאחראי על כל המחדל הזה, הרי הוא "מר ביטחון" (מילים שלו) והוא עומד בראש המדינה כבר 15 שנה, והוא העביר כספים לחמאס.
אם לא הוא, מזמן הינו ברפיח או משחררים חטופים, אנחנו לא שם ולא שם כי התארכות המלחמה, וסיכון החיילים משרתים אותו.
הוא יודע בדיוק איך לשחק על הרגשות של הישראלים

אבל אז ראיתי מה קורה בצבא הקרבי עד דרג הקצונה הזוטר-בינוני ונחרדתי. הוא נשלט כמעט לגמרי ע"י הציונות הדתית שכנראה הולכת להצביע לבן גביר בהמוניה, ומתייחס לכל ערבי בתור עמלק - לא אדם כמוני וכמוך - ומוכן להיות שהיד בשביל קידוש השם
אני חושב שזה טקסט מזעזע.

הכללות גסות על עשרות אלפי אנשים שמקריבים את חייהם כדי להגן על אנשים שחושבים עליהם כמוך.

אני במילואים עם הרבה מהם קרוב למאתיים ימים, וראה זה פלא, לאנשים יש דעות, והם לא עשויים מקשה אחת.

מסוג הטקסטים שגורמים לי לתהות אם תהיה לי מדינה לחזור אליה אחרי המילואים.

תלוי מאוד איפה. מי שהולך להיות בשר תותחים ביחידה של טנקים או רגלי לא ממש מקבל מזה כישורים לחיים (חוץ מלהיות מאבטח, שיכול להיות מאוד רווחי במדינה כמו שלנו שיש חובת רגולציה לאבטח כל דבר שזז וגם את מה שלא זז. באירופה בחיים לא ראיתי מאבטחים בכניסה לקניונים או תחנות רכבת). התועלת המרכזית היא בשימוש במשאבי הצבא ללמידת מקצועות נחשקים (כנראה בסוג של תנאי עבדות), וכאן יש תחרות גדולה עם מיונים (ואולי גם פרוטקציה
ממש לא נכון . כישורים לחיים זה הרבה מעבר לעבודה . יש הרבה תכונות שהצבא מעצב / משנה לטובה ומפתח חיילים שבוחרים להיות לוחמים .
נחישות , התמדה , חוסן נפשי . החיים האלה הרי לא פשוטים והמסע הארוך צופן בחובו המון הפתעות לעיתים רעות שמפילות לקרשים אנשים . החוכמה היא להתרומם מהר ואת זה דווקא כן מפתחים במסגרת צבאית לוחמת . נכון שאפשר לפתח את זה בדרכים אחרות ובטוח שדגם במדינות בהן אין צבא חובה יש אנשים עם תכונות כאלה

יש הרבה תכונות שהצבא מעצב / משנה לטובה ומפתח חיילים שבוחרים להיות לוחמים
לא רק לוחמים.
גיל 18 הוא גבול בחוק לבגיר, וסביב הגבול הזה המון עוברים התעצבות סופית, הצבא מגן עליך עוד תקופה, כמו ההורים והבי"ס. למרות שזאת מסגרת לא מאפשרת, קשוחה, בירוקרטית, מייגעת, ארכאית ולא רגישה. ככה צריך להיות צבא. לא סתם רוב המשברים של אישיות וזהות של בוגרים שמנסים לעמוד בזכות עצמם קורה בין גילאים 22-28. אני חושב שאם יעשו סטטיסטקות בארץ יתגלה שהגיל של המשברים של אלה ללא צבא מתחיל מוקדם יותר. אולי זה לטובת אינדיבידואלים מסוימים, אבל זה לא לטובת הנרטיב שהשתילו לנו בראש. אני אומר בצחוק כמובן.
הוא מפגיש אנשים עם קשיים הרבה יותר גדולים מהבי"ס, והרבה יותר מקובל להתחמק ממנו, ולדלג לשוק העבודה. אממא, האדם הוא אותו אדם, האישיות מתפתחת מילד נער לבוגר לא בחדות אלא באיטיות מחרידה בעיקר לרווק חסר ילדים כמוני. תהליך החיברות הראשוני זה הורים, אח"כ הבי"ס. אבל מי שמשפיע באמת זה החברים והסביבה. ככה נהיים מתכנתים ושואבי מים וחוטבי עצים.
מגיל 0 הרוב מוסלל (כמו מאז ומעולם, אבא של איינשטיין היה מדען ? ) כי שם היתרון היחסי שלך הכי גדול. זה לא משתנה בצבא. ואח"כ בחיים הפרטיים.
(אבא שלי לדוגמא התקשה להמציא את עצמואחרי שפרש מהצבא ולשחזר את ההצלחה בגיל 45, אחותי אני מקווה תצליח יותר - שניהם עם מקצועות צבאיים )

נערך לאחרונה ב:
Back
למעלה