• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך מגדרים מכך שהמצב חרבנה?

וכמובן, למכור שקלים שאין לך, כלומר לקחת הלוואה לרכישת נכס, זה לפתוח שורט על השקל.
כן ולא, כי בפוזיצית שורט במניות , אם הערך עולה סוגרים לך את הפוזיציה .
במשכנתא אף אחד לא יכפה עליך סגירה כל עוד אתה משלם בזמן (וגם כשיש משבר אנחנו רואים שהמדיניות היא להקל).

לעשות שורט בחשבון השקעות זו פעולה בעייתית מאוד כי אתה מאבד את יתרון התזמון.

כן ולא, כי בפוזיצית שורט במניות , אם הערך עולה סוגרים לך את הפוזיציה .
במשכנתא אף אחד לא יכפה עליך סגירה כל עוד אתה משלם בזמן (וגם כשיש משבר אנחנו רואים שהמדיניות היא להקל).

לעשות שורט בחשבון השקעות זו פעולה בעייתית מאוד כי אתה מאבד את יתרון התזמון.
אתה צודק בפרקטיקה (וזה מה שחשוב, בתכלס. מסכים עם הנקודה שלך), כי תנאי ההלוואה שונים. תשווה למרג'ין, זה הרבה יותר ברור שזה פוזיציית שורט לפיאט.

אתה צודק בפרקטיקה (וזה מה שחשוב, בתכלס. מסכים עם הנקודה שלך), כי תנאי ההלוואה שונים. תשווה למרג'ין, זה הרבה יותר ברור שזה פוזיציית שורט לפיאט.
מבחינת הפוזיציה כן , זה מה שהוא ביקש . אבל שוב ללא הסיכון (המטורף לדעתי) של כפיית פוזיציה.
הוא גם יכול לקנות דולרים או להשקיע בsp500 אם הוא מאמין שהבעיה נקודתית לישראל.
ההוא ממכונת הכסף כמעט הפסיד הכל ,וזה שהוא צדק בסוף לא היה מציל אותו מלהפסיד הכל.

תוכל להסביר על זה בכמה מילים?
באופציה אתה מתחיל מהפסד - אתה משלם על האופציה עכשיו ומתחיל להרוויח רק במידה והמניה יורדת עד למחיר בו ההפרש בין המחיר הנוכחי למחיר המימוש של האופציה גדול מהמחיר ששילמת על האופציה. הסיבה שהמחיר הזה יחסית גבוה הוא מכיוון שאתה מגדר את עצמך ויכול להפסיד את מחיר האופציה ששילמת לכל היותר. על שורט יש ריבית (מגולמת בדמי הניהול אם זו קרן שורט) אבל מעבר לריבית אתה מרוויח מכל ירידה מידית. זה כמובן הרבה יותר מסוכן מכיוון שההפסד אינו מוגבל וגם מכיוון שכל עוד המניה לא יורדת אתה מפסיד קונסיסטנטית. לעומת זאת, אם רכשת אופציה עם תאריך פקיעה מסוים והמניה קרסה יום לפני תאריך פקיעת האופציה אתה תוכל לממש את הרווח - בשורט יש סיכוי שכבר ממזמן סוגרים לך (או שאתה סוגר) את הפוזיציה מכיוון שאתה כבר בהפסד שהוא מעבר לבטחונות שהברוקר (או שאתה) מוכן לאפשר לך.

לוקח הלוואה שקלית = שורט על השקל
פתחת לי את העיניים עם הפוסט, תודה.
רק לחדד - לקחת הלוואה שקלית ולהשאיר אותם בשקלים (ולא בנדלן לדוג') לא פותח שורט. ההלוואה היא רק כלי כדי למכור יותר שקלים תמורת נכס אחר. מינוף לשורט...

הערה שהיא אולי קצת אוף-טופיק ואולי לא. אני חושב שרוב הדיון פה מניח סיכונים פיננסיים כאלה ואחרים שמפוזרים סטטיסטית על פני כל המדינות בצורה שווה פלוס מינוס. אחד הנושאים שהכי מעסיקים אותי בשנים האחרונות דווקא מפרספקטיבה של השקעות הוא שינויי אקלים והתחזיות לטווחי הזמן של 15-30 שנה הקרובות.
בהנחה שאתם מאמינים לקונצנזוס המדעי היום (מגמות של התחממות בשנה, עליית מפלס פני ים וכו׳), אתם צריכים גם להניח שיהיו מנצחים ומפסידים די ברורים מהמגמות שרואים כבר היום. ישראל לצורך העניין מפסידה ביג-טיים. גם בגלל התחממות, גם בגלל תלות בייבוא וגם בגלל סביבה גיאו-פוליטית שהולכת להיות מאוד לא יציבה. המרוויחות יהיו מדינות צפוניות יותר שירוויחו פתאום אזורים פוריים חדשים וכמה משאבי טבע שעוד לא נוצלו. אני אישית כן לוקח את זה בחשבון במחשבה על העשור-שניים הקרובים ופיזור הנכסים.
אפשר לכתוב על זה הרבה אבל לדעתי זה משהו שעוד לא לגמרי מתומחר בשווקים ולא נמצא מספיק בתודעה של משקיעים אינדיבידואליים לדעתי.
הכלכלה של היום וגם שוק המניות לא מבוסס על מזון ומשאבי טבע אלא על מגזרים כגון היי-טק, רפואה , בנקאות ועוד..
כך שלא ברור לי אם יפתחו שטחי חקלאות ודייג בארצות מסוימות מדוע זה ישפר את כלכלתם.
וגם מדוע אי אפשר לנצל את המחצבים בצפון כדור הארץ כבר עכשו,
לא יודע לגבי התמחור בשווקים של האקלים העתידי הצפוי

באופציה אתה מתחיל מהפסד - אתה משלם על האופציה עכשיו ומתחיל להרוויח רק במידה והמניה יורדת עד למחיר בו ההפרש בין המחיר הנוכחי למחיר המימוש של האופציה גדול מהמחיר ששילמת על האופציה.
לא מדוייק.
אתה תמיד יכול למכור את האופציה שקנית לפני שהיא פוקעת ולהרוויח את ההפרש בין הקניה למכירה, ככה שאתה לא באמת מתחיל בהפסד אלא מפסיד את הפרימיום ששילמת בקנייה לאט לאט עם הזמן שעובר.

כי בשורט מרוויחים יותר (במידה וההימור מצליח).
אפשר לבנות פוזיציה עם אופציות שתרוויח יותר\פחות\אותו דבר משורט, זה הכל תלוי בפוזיציה שאתה רוצה להיכנס אליה.

גילוי נאות, התנסתי עם שורטים ואופציות ואם הייתי צריך לבחור הייתי משתמש באופציות ולא בשורט (ורק לתקופת זמן קצרה וידועה מראש).

לא מדוייק.
אתה תמיד יכול למכור את האופציה שקנית לפני שהיא פוקעת ולהרוויח את ההפרש בין הקניה למכירה, ככה שאתה לא באמת מתחיל בהפסד אלא מפסיד את הפרימיום ששילמת בקנייה לאט לאט עם הזמן שעובר.
לא הבנתי למה זה לא מדויק?
ברגע הקניה אתה מפסיד את הפרמיום.

לא הבנתי למה זה לא מדויק?
ברגע הקניה אתה מפסיד את הפרמיום.
ברגע הקניה אתה כביכול "קונה את הפרמיום", לא מפסיד אותו. אתה יכול "למכור אותו" (כלומר, את האופציה, ולקבל את הפרמיום) ולא להפסיד. את הפרמיום אתה מפסיד במדורג, עם חלוף הזמן עד לפקיעה.
אתה עדיין צודק שבהינתן טווח השקעה גדול מאפס, אתה מפסיד פרמיום (לצד הבדלים נוספים, כמובן, בין אופציה לשורט), פשוט לא מיד/בהכרח את כולו.

ברגע הקניה אתה כביכול "קונה את הפרמיום", לא מפסיד אותו. אתה יכול "למכור אותו" (כלומר, את האופציה, ולקבל את הפרמיום) ולא להפסיד. את הפרמיום אתה מפסיד במדורג, עם חלוף הזמן עד לפקיעה.
אתה עדיין צודק שבהינתן טווח השקעה גדול מאפס, אתה מפסיד פרמיום (לצד הבדלים נוספים, כמובן, בין אופציה לשורט), פשוט לא מיד/בהכרח את כולו.
נכון. אני הנחתי מצב (מתוך המטרה האישית שלי) בו מישהו מתכוון להחזיק את האופציה עד פקיעתה ֿבמצב של הפסד או לממש לפני במצב שיכול להניב רווח אבל זה כמובן לא מתחייב.

@TheNoob וורן באפט עכשיו קנה מניות של חברת כרייה (Barrick Gold). לדעתי, אם כבר להיחשף לזהב אז דרך חברות כרייה. לא רק בגלל שהן אלה שמפיקות אותו, אלא גם כי הן משלמות דיבידנדים - בניגוד לסתם מטילים. ג״נ - מחזיק חברות כאלה גם מלפני הקניה של באפט. אז זה יכול להיות רעיון אחד לא רע בשבילך. זהב תמיד היה מפלט בתקופות קשות.

ממש לא הייתי ממליץ לך לעשות שורט על מדדים ישראליים. ולא כי אני חלילה אופטימי לגבי עתיד המדינה - אני אולי מאלה כאן שיותר פסימיים, יחסית לפורום - אלא כי אתה לא יודע באיזה מהירות דברים ידרדרו. זה יכול לקחת עשורים - כמו ארגנטינה. ״שורט״ הרבה יותר טוב שאפשר לעשות על הארץ, זה להשיג אזרחות נוספת. לרוב האשכנזים, זה בהחלט בהישג יד. ואפילו לספרדים יש את החוק בפורטוגל עכשיו. בייחוד אם מה שמפחיד אותך זה תרחיש קריסת מערכות נוסח ונצואלה, או רוסיה בשנות ה-90.

@TheNoob וורן באפט עכשיו קנה מניות של חברת כרייה (Barrick Gold). לדעתי, אם כבר להיחשף לזהב אז דרך חברות כרייה. לא רק בגלל שהן אלה שמפיקות אותו, אלא גם כי הן משלמות דיבידנדים - בניגוד לסתם מטילים. ג״נ - מחזיק חברות כאלה גם מלפני הקניה של באפט. אז זה יכול להיות רעיון אחד לא רע בשבילך. זהב תמיד היה מפלט בתקופות קשות.

ממש לא הייתי ממליץ לך לעשות שורט על מדדים ישראליים. ולא כי אני חלילה אופטימי לגבי עתיד המדינה - אני אולי מאלה כאן שיותר פסימיים, יחסית לפורום - אלא כי אתה לא יודע באיזה מהירות דברים ידרדרו. זה יכול לקחת עשורים - כמו ארגנטינה. ״שורט״ הרבה יותר טוב שאפשר לעשות על הארץ, זה להשיג אזרחות נוספת. לרוב האשכנזים, זה בהחלט בהישג יד. ואפילו לספרדים יש את החוק בפורטוגל עכשיו. בייחוד אם מה שמפחיד אותך זה תרחיש קריסת מערכות נוסח ונצואלה, או רוסיה בשנות ה-90.
אני יוסיף שגם לרכוש מקצוע מבוקש בעולם יכול להועיל מאוד בהגירה

אני יוסיף שגם לרכוש מקצוע מבוקש בעולם יכול להועיל מאוד בהגירה
זה כן, וזה מה שעשיתי בעצמי. אבל זו לא היתה תכלית התגובה שלי כל כך.
היום מדברים בקהילות expats על הקונספט של ״פורטפוליו דרכונים״ (Flag Theory). הרעיון הוא, שאתה בכל מקרה לא רוצה להיות אף פעם אזרח רק של מדינה אחת ושכל חייך והונך מושקעים רק בה. אלא אתה רוצה לפזר גם את הסיכונים האלה. ואם יש לך סבתא פולניה/גרמניה שאתה יכול להוציא דרכה אזרחות עם כמעט בלי מאמץ - זה מטומטם לא לעשות. אפילו אזרחויות של מדינות במזרח אירופה שמחוץ לאיחוד שוות.

Back
למעלה