• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק סולידי של הארי בראון

omerlh

משתמש סולידי
דירוג
9
שלום,
ראיתי גם כאן וגם באתרים ישראלים ביקורות על התיק של הארי בראון. להבנתי, הביקורות מתמקדות בעיקר בערך הנמוך של הריבית שהופך את החלק המזומן בתיק ללא רלוונטי.
מה שמוזר לי הוא שההנחה של בראון הייתה שהעתיד לא ניתן לחיזוי, ולכן הוא יצר את החלוקה הזו שאמורה לתת מענה לכל תרחיש. בעוד שהטענה על הריבית נשמעת לי קצת כמו ניסיון לחזות את העתיד ועל בסיסו לבנות את התיק.
בנוסף, הטענה על הריבית נשמעת לי קצת כמו טענה מקבילה ב 2008 שעקב השער הנמוך של המדד אין טעם בחלק המנייתי של התיק.
הייתי שמח לשמוע דעות נוספות של אנשים על התיק הספציפי הזה.
תודה וערב טוב
עומר

ראיתי גם כאן וגם באתרים ישראלים ביקורות על התיק של הארי בראון. להבנתי, הביקורות מתמקדות בעיקר בערך הנמוך של הריבית שהופך את החלק המזומן בתיק ללא רלוונטי.
לא הבנתי מה הבעיה. הוא נותן מענה (תאורטית לפחות) לכל תרחיש מאקרו-כלכלי. אולי הביקורת היא שכרגע בריבית נמוכה להחזיק רבע מהתיק באג"ח ארוך טווח נראה כמו מהלך מטורף, אבל זה בדיוק הקטע- כשהאגח ירד, משהו אחר יעלה.

עד כמה שידוע לי הביקורת העיקרית היא על זה שזה תיק דפנסיבי יחסית, שחצי ממנו בנכסים שלא מניבים תשואה (זהב+מזומן) וכן ספציפית לזהב שנחשב נכס שנוי במחלוקת.

יש פוסטים מאוד ברורים של הסולידית על זה, מציע לך לקרוא.

קראתי דווקא הרבה פוסטים שלה, אבל לא ראיתי ביקורת על התיק. אפשר קישור?

@omerlh, אני דווקא חושב שהסקת מסקנות שלך נכונה. התיק של בראון לא אמור לספק את התשואה המקסימלית. אם לצטט את William J. Bernstein אז המטרה היא לא תשואה מקסימלית אלא לא לגמור עני.

הטענה שהריבית היום נמוכה ושלא שווה לרכוש עכשיו אג"ח היא שילוב של נסיון לחזות את העתיד, עתיד שבו הריבית גבוהה יותר ונסיון לתזמן את השוק, לרכוש אג"ח במועד ה"נכון".

מצרף תמונת שער מאוד מפורסמת של עיתון שהתימר לחזות את העתיד ולתזמן את השוק.
Chris-Puplava-130202-Fig-3.jpg

@omerlh
הטענה שהריבית היום נמוכה ושלא שווה לרכוש עכשיו אג"ח היא שילוב של נסיון לחזות את העתיד, עתיד שבו הריבית גבוהה יותר ונסיון לתזמן את השוק, לרכוש אג"ח במועד ה"נכון".
הרהור כפירה: האג״ח לא דומים למניות, מפני שלריבית באמת יש תחתית: אפס. אנחנו די נמצאים שם. ואם בעתיד הריבית לא תהיה גבוהה יותר אף פעם, אז מה נעשה? אז לא נרכוש אג״ח אף פעם. אני נגד תזמון, אבל מצד שני אני גם נגד דתות, ונראה לי ש״לא תתזמן את השוק״ הגיע למעמד של ציווי דתי.

תל אביבי - ומה אם הריבית תטפס לרף שבו היא לא הייתה מעולם? האם התרחיש הזה פחות סביר?
בנוסף - גם לריבית אין שער אפס. תיאורטית היא יכולה להיות שלילית. ועוד - בהנחה שאני לא אומר שטויות - קריסה מוחלטת של הבורסה, ברמה של אין יותר כסף - היא סוג של שער אפס, לא?

ומה אם הריבית תטפס לרף שבו היא לא הייתה מעולם? האם התרחיש הזה פחות סביר?

בדרך לשם היא תעבור, נגיד, דרך 2 אחוז? כאשר היא תגיע לשם אגיד: יש לה לאן לעלות, יש לה לאן לרדת, אני לא יודע לתזמן את השוק ולכן אני קונה אג״ח.

בנוסף - גם לריבית אין שער אפס. תיאורטית היא יכולה להיות שלילית. ועוד - בהנחה שאני לא אומר שטויות - קריסה מוחלטת של הבורסה, ברמה של אין יותר כסף - היא סוג של שער אפס, לא?

אני רחוק מלהיות כלכלן, אשמח אם יתקנו אותי: אם הריבית נמוכה יותר מהאינפלציה (ולא משנה אם הם חיוביים או שליליים), זה לא אומר שעדיף לי להחזיק מזומן מאשר לתת הלוואה בריבית הזו? מהבחינה הזו, אני כן רואה את ההגיון לרכוש אג״ח צמודים, אפילו בריבית נמוכה מאוד, אבל לא אג״ח בריבית קבועה. ואני חושב שאותו דבר תקף לקריסה של הבורסה, לא? מזומן יספק את אותה ההגנה?

ועוד שאלה: למה זהב שנוי במחלוקת? האם רק בארץ כי אי אפשר לסחור בו ישירות?

עומר, לדעתי הטעות המרכזית שלך ושל עוד כמה פה היא ההנחה שהריבית תישאר אפסית.
ההיסטוריה מראה בבירור שרמת הריבית בכלכלות נעה בסללום - פעם למעלה ופעם למטה. היום יש קונצנזוס בבנקים המרכזיים להשאיר את הריבית ברמה אפסית כבר בדרך לעשור ככה אבל לא לעולם חוסן. בסוף יבוא האירוע שיכפה העלאת ריבית.
אם כבר בתיק של הארי בראון עסקינן, אז על התשואה האפסית של המזומן מפצה התשואה היפה (והבועתית יש שיגידו) של המניות שממשיכות לשבור שיאים בכל הבורסות.
ועוד שאלה: למה זהב שנוי במחלוקת? האם רק בארץ כי אי אפשר לסחור בו ישירות?
לא, זה כבר סיפור של פילוסופיות כלכליות. זה קצת ארוך להיכנס לזה ככה בת'רד. הדעות העיקריות בסיפור:
1) אנשים שלא מאמינים בכסף הפיאט שהעולם משתמש בו כיום. לפעמים אנשים בקבוצה הזו נותנים לזהב ערך כמעט מיסטי בתיק.
2) אנשים שמאמינים שהקבוצה הראשונה הם קצת קוקו ושזהב הוא בעצם סתם סחורה רגילה.

אני גם נגד דתות, ונראה לי ש״לא תתזמן את השוק״ הגיע למעמד של ציווי דתי.
יש הבדל מהותי בין Dogma עיוורת לבין הענווה להכיר במגבלות שלך. לא משנה עד כמה אתה מוכשר או עד כמה אתה אנליטי בסופו של דבר המשקיע הפרטי או אפילו המוסדי אינו נמצא במעמד של "עושה שוק".

את השוק אפשר לתזמן אם יודעים שמחר תפרוץ מלחמה (כמו שעשה חלוץ בזמנו), אם אתה זה ששולח את הטייסים להוריד את מגדלי התאומים או אם אתה זה שאחראי לקבוע את הריבית או נמצא בקרבתו ואז יש לך את היכולת לקבוע מתי לרכוש אג"ח.

יש הבדל מהותי בין Dogma עיוורת לבין הענווה להכיר במגבלות שלך. לא משנה עד כמה אתה מוכשר או עד כמה אתה אנליטי בסופו של דבר המשקיע הפרטי או אפילו המוסדי אינו נמצא במעמד של "עושה שוק".

את השוק אפשר לתזמן אם יודעים שמחר תפרוץ מלחמה (כמו שעשה חלוץ בזמנו), אם אתה זה ששולח את הטייסים להוריד את מגדלי התאומים או אם אתה זה שאחראי לקבוע את הריבית או נמצא בקרבתו ואז יש לך את היכולת לקבוע מתי לרכוש אג"ח.

אני לא מתיימר לדעת מתי תעלה הריבית. אני אומר שלא משנה אם תעלה או לא תעלה, כרגע לרכוש אג״ח זה כמו לתת למישהו הלוואה באפס ריבית. למה שארצה לעשות את זה? ואם הריבית לא תעלה, אז אף פעם לא אעשה את זה.

נקודה שעולה לי מהדיון הזה:
אם אכן יודעים ששיעורי הריבית נעים בטווח כלשהו לאורך השנים - אופציה שמשלבת בין 2 הדעות שהוזכרו פה: להחליט על שיעור ריבית כלשהו שבעינינו נמוך מדי והחל ממנו נפטרים מהאגחים, ולהיפך. ככה לא מתזמנים, וגם נמנעים מלקנות אג"ח כשהריבית אפסית כמו היום (בדיוק כמו שמחליטים מראש על שיעור הסטייה שיוביל אותנו לאזן את התיק).
מצד שני, מי שמשתמש באג"ח קצרים (אני למשל), משתמש בהם לא ככלי לתשואה אלא למזעור התנודות בתיק. לכן, לא קריטי לי אם יהיו מדי פעם (והרוב בתקופה הקרובה) ירידות בזה, כי הן יהיו מאוד קטנות, ואין נכס אחר שעומד בקריטריונים האלה (או שמא?).
למזלי, אני בתיק שפלח האג"ח בו זעיר לכן זה לא מטריד אותי...

אני לא מתיימר לדעת מתי תעלה הריבית. אני אומר שלא משנה אם תעלה או לא תעלה, כרגע לרכוש אג״ח זה כמו לתת למישהו הלוואה באפס ריבית. למה שארצה לעשות את זה? ואם הריבית לא תעלה, אז אף פעם לא אעשה את זה.

אני לא יודע למה החלטת שמדובר על אפס %.הנה למשל אג"ח ממשלתי MTF מגדל, ממש לא מדובר על 0%.
אפשר גם ללכת על ה-US עם Vanguard Intermediate-Term Government Bond ETF שעשתה בחמש השנים אחרונות 4.17% שזה קצת מעל הממוצע ההיסטורי (200 שנה) של 3.5%

אני לא יודע למה החלטת שמדובר על אפס %.הנה למשל אג"ח ממשלתי MTF מגדל, ממש לא מדובר על 0%.
אפשר גם ללכת על ה-US עם Vanguard Intermediate-Term Government Bond ETF שעשתה בחמש השנים אחרונות 4.17% שזה קצת מעל הממוצע ההיסטורי (200 שנה) של 3.5%

לא מדבר על העליות שהיו עד עכשיו, מדבר על מצב האג״ח כרגע. תבדוק את רשימת האג״חים הלא צמודים של מדינת ישראל - 0122 (מח״מ כמעט 6 שנים) נותן תשואה נטו של 0.25%, כל מה שיותר קצר נותן תשואה נטו אפסית עוד יותר, או שלילית.
אין לי מושג בקשר לאג״ח אמריקאים...

הרהור כפירה: האג״ח לא דומים למניות, מפני שלריבית באמת יש תחתית: אפס. אנחנו די נמצאים שם. ואם בעתיד הריבית לא תהיה גבוהה יותר אף פעם, אז מה נעשה? אז לא נרכוש אג״ח אף פעם. אני נגד תזמון, אבל מצד שני אני גם נגד דתות, ונראה לי ש״לא תתזמן את השוק״ הגיע למעמד של ציווי דתי.

יש לא מעט בעיות עם כל מיני טענות בת'רד הזה, אבל כרגע אני אתמקד באחת הזו שמסתמכת על הרעיון שמאחר ולריבית יש תחתית 0 (or is it? אבל נניח..) אז היא יכולה רק לעלות (ולכן האג"ח יכול רק לרדת).
העניין הוא, כמו בכל כך הרבה ת'רדים ונושאים אחרים, שאם אתה מאמין במידה כזו או אחרת בתיאורית השוק היעיל, הטענה הזאת כבר מתומחרת. זאת אומרת, כמו שאתה העלת את הטענה הזו, גם אחרים עשו כן, והמחיר של האג"ח נע בהתאם.
מכאן, שאפילו אם נניח שלריבית אין לאן לרדת, היא לא בהכרח צריכה לרדת בשביל שהאג"ח יעלה - מספיק שציפיות המשקיעים לעלייה למשל לא יממשו את עצמן, והאג"ח יוכל לעלות גם מכך, אפילו ללא הורדת ריבית.

הרעיון של לא לנסות לתזמן את השוק הוא לא ציווי דתי, הוא פשוט מסקנה מתבקשת.

תודה על התשובות, החכמתי. שתי שאלות שעלו לי לאחר כל הדיון הזה:
א. אם אני מבין נכון כל הויכוח הזה או רק על אגח קצר טווח, נכון?
ב. בהנחה ומשקיעים באגח באמצעות קרן מחקה ולא באמצעות קניה ומכירה ישירה של אגח אני נהנה אוטומטית מהתהליך שתואר למעלה בכמה תשובות - איזון מחדש בהתאם לשינוי בריבית. הבנתי נכון?

יש לא מעט בעיות עם כל מיני טענות בת'רד הזה, אבל כרגע אני אתמקד באחת הזו שמסתמכת על הרעיון שמאחר ולריבית יש תחתית 0 (or is it? אבל נניח..) אז היא יכולה רק לעלות (ולכן האג"ח יכול רק לרדת).
העניין הוא, כמו בכל כך הרבה ת'רדים ונושאים אחרים, שאם אתה מאמין במידה כזו או אחרת בתיאורית השוק היעיל, הטענה הזאת כבר מתומחרת. זאת אומרת, כמו שאתה העלת את הטענה הזו, גם אחרים עשו כן, והמחיר של האג"ח נע בהתאם.
מכאן, שאפילו אם נניח שלריבית אין לאן לרדת, היא לא בהכרח צריכה לרדת בשביל שהאג"ח יעלה - מספיק שציפיות המשקיעים לעלייה למשל לא יממשו את עצמן, והאג"ח יוכל לעלות גם מכך, אפילו ללא הורדת ריבית.

הרעיון של לא לנסות לתזמן את השוק הוא לא ציווי דתי, הוא פשוט מסקנה מתבקשת.

במילים אחרות, אתה אומר: למרות שהתשואה של האג״ח היא אפס, יתכן שהיא תרד ותהיה שלילית, ולכן מי שיחזיק באג״ח בזמן שהיא תהיה תרד עוד יותר - ירויח. אני מסכים לזה. אבל הרי בסופו של דבר, התשואה תרד לאפס, כאשר האג״חים יתקרבו לפדיון. כלומר, אתה לוקח נכס שעומד לחיות X שנים עם תשואה אפס, ומהמר על כך שבטווח הקצר הוא דווקא יעלה ולא ירד, ואז אתה / הקרן שאתה מחזיק תמכרו אותו לפני שהמחיר ירד בחזרה כדי להגיע למחיר הסופי הידוע שלו? למה להוסיף סיכון בלי לקבל תוחלת חיובית של תשואה?

תודה על התשובות, החכמתי. שתי שאלות שעלו לי לאחר כל הדיון הזה:
א. אם אני מבין נכון כל הויכוח הזה או רק על אגח קצר טווח, נכון?
ב. בהנחה ומשקיעים באגח באמצעות קרן מחקה ולא באמצעות קניה ומכירה ישירה של אגח אני נהנה אוטומטית מהתהליך שתואר למעלה בכמה תשובות - איזון מחדש בהתאם לשינוי בריבית. הבנתי נכון?

בקשר לאג״ח ארוך טווח - אישית דווקא קניתי (וזה הזמן להגיד: לא המלצה, אני לא מבין כלום וכו׳). לדעתי זו השקעה סולידית נכונה שתקטין תנודתיות של התיק, בתנאי שיודעים שאופק ההשקעה של התיק ארוך עוד יותר מהמח״מ הארוך של האיגרת. בהחלט יכול להיות שהאג״ח האלה יפלו בעשרות אחוזים בעוד שנה, אבל אני יודע לאן יגיעו בסוף, ויש להם תשואה חיובית. לא עשיתי את זה דרך קרן, מפני שאני רוצה באמת ללכת איתם עד הסוף (כלומר, להשקיע עם מח״מ מתקצר), ויותר מסובך לעשות את זה עם קרנות.
כמובן, יש אפשרות שבטווח הקצר המחיר של האג״חים שרכשתי יעלה עוד יותר והתשואה של האגרות הארוכות האלו - אפילו היא תפסיק להיות חיובית. במקרה הזה אמכור אותם.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
לא מדבר על העליות שהיו עד עכשיו, מדבר על מצב האג״ח כרגע. תבדוק את רשימת האג״חים הלא צמודים של מדינת ישראל - 0122 (מח״מ כמעט 6 שנים) נותן תשואה נטו של 0.25%, כל מה שיותר קצר נותן תשואה נטו אפסית עוד יותר, או שלילית.
אין לי מושג בקשר לאג״ח אמריקאים...

אפשר לשאול שאלה אחרת, איך תדע שהריבית הפסיקה לעלות. נניח ותחליט לרכוש אג"ח ביום שיחלקו ריבית של 3% על מח"מ 5 שנים ואז אחרי חצי שנה מהרכישה הריבית תקפוץ משמעותית לכיוון ה-7% ופלח האג"ח שלך יחתך ב-20%

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T ירושה של תיק לא סולידי שוק ההון 18
Homer תיק סולידי חו"ל - אשמח להערות והארות שוק ההון 3
N תיק השקעות סולידי ועליית הריבית שוק ההון 8
L תיק סולידי 40-60 שוק ההון 16
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
bobby בניית תיק סולידי 30-70 או 40-60 עם גידור מט"ח שוק ההון 6
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
OrZ יצרתי כלי למעקב ואיזון תיק השקעות סולידי בordernet שוק ההון 141
cypriano de rore תיק השקעות סולידי - טבלת אפשרויות שוק ההון 41
F תיק מיד-סולידי שוק ההון 8
ח איך אתם מאזנים? בהנחה שיש לכם תיק סולידי עוקב מדדים. שוק ההון 41
ס רופא שיניים ומזכירה, חסכו עם תיק סולידי 400 מיליון דולר אוף טופיק 4
B ניהול תיק השקעות סולידי בשוק דובי שוק ההון 9
G תיק השקעות סולידי. שוק ההון 17
D מבקשת עצה - תיק השקעות סולידי שוק ההון 19
M תיק סולידי שוק ההון 46
adamshalev סימולציית מונטה-קרלו (ולמה תיק סולידי מדי עלול להיות מסוכן) שוק ההון 100
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19

נושאים דומים

Back
למעלה