• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תחילתו של יומן מסע פרקטי

זהיר

משתמש רשום
דירוג
3
היי,

קצת על עצמי:

עולם ההשקעות תמיד הפחיד אותי אך מצד שני מאוד סקרן אותי. הרבה פעמים מצאתי את עצמי קורא על איך להשקיע בכל מיני צורות (שוק ההון, נדל"ן וכו') ואפילו כמעט רכשתי דירה (העסקה התפוצצה ממש לקראת הסוף בגלל חששות אישיות שלי ושל בת זוגתי).

לסולידית נחשפתי לא מזמן ונשאבתי ומצאתי את עצמי קורא בשעות לא שעות את הבלוג ואפילו הרבה מהשרשורים בפורום. אני יודע שזה כלום זמן ויש כאן אנשים שנמצאים מעל 5 שנים אבל החלטתי שהגיע הזמן להפסיק לפחד ולעשות מעשה - אז הנה אני כותב את הפוסט הזה (כבר משהו).

אני כן אוהב את העבודה שלי אך לא הייתי מתנגד להוריד את אחוז המשרה ולבנות לי עוד רשת בטחון במקרה שאצטרך לשים את המפתחות על השולחן.

נתונים יבשים:

בן 28 נשוי עובד בהייטק, גר בשכירות עם בת הזוג.

הכנסות ונכסים:

· הכנסה שלי ~K14.5 נטו.

· בת זוגתי כרגע התחילה לעבוד אחרי תואר ומרוויחה בסביבות K5 נטו.

· 500K בעובר ושב.

· 18K קרן השתלמות - אלטשולר מסלול מניות, דמי ניהול 0.75% על צבירה

· 75K פניסה - אלטשולר מסלול לבני 50 ומטה, דמי ניהול 0.1% על צבירה, 1.49% על הפקדה.

הוצאות:

· 2500 שכירות

· 2500 שונות (רכב, אוכל, הוצאות שוטפות וכו').

· אין הלוואות.

תיק השקעות נחשק:

· 70% - ishares core s&p 500 ucits etf (1159250)

· 20% - ishares core msci europe ucits etf eur (acc) (1159094)

· 10% - ishares core msci em imi ucits etf (1159169)

דרך מיטב דש:

· פעולות כלליות בחשבון: דמי טיפול 15 ש"ח בחודש (כל השאר פטור)

· פעולות בארץ: קניה/מכירה מניות 0.085%

קניה/מכירה אג"ח 0.08%

קניה/מכירה מק"מ 0.06%

כמלת מינימום 4.5 ש"ח

· פעולות בארה"ב: קניה/מכירה מניות סנט למניה או מנימום 8$

תוכנית לעתיד:

רכישה של התיק ההשקעות הנ"ל דרך מיטב דש ולאחר מכן הפקדה של ~K10 בחודש. לאחר שנראה יציבות בעבודה של בת זוגתי כנראה נחליט להגדיל את ההפקדות. עם הכסף של ההפקדות לרכוש אג"חים בלבד (להוריד תנודתיות), מכיוון שלאחר 3-4 אני רוצה למשוך כ 50% מהתיק לרכישת דירה למגורים (תהיה דירה ראשונה). אני יודע שמבחינה כלכלתי זה לא משתלם אך לגור בגירה משלי יקנה לנו ביטחון ואנחנו מוכנים לשלם עבור זה.

עצמאות כלכלית לא על הפרק גם בגלל עניין הדירה וגם שאיננו לחוצים לצאת ממעגל העבודה, לכן תיק ההשקעות יהיה במתכונת צבירה לפחות 25 שנים (לא כולל המשיכה לסכום התחלתי לדירה).

*אג"חים שירכשו במתכונת ההפקדות יהיו:

· 50% - iShares Core Gl Aggregate Bd UCITS ETF USD Dis.

· 50% - אג"ח ממשלתי כללי

שאלות:

1. בראשותי RSU (סכום זניח כרגע) שאקבל כל שנה, מבחינת הגיון נראה לי כי עדיף למכור מתי שאפשר את המניות ולהשקיע בתיק ההשקעות כדי לפזר סיכונים, האם השיקול נכון?

2. במהלך הרכישה הראשונה, האם עדיף לרכוש בפעימות או שאין לאיזה משמעות ואפשר ב"מכה" אחת?

3. האם ניתן/ צריך להתמקח על אחד מנתוני דמי הניהול שיש לי (אשמח למחיר נקוב שמישהו מקבל)?

4. האם זה הגיוני לקנות בכל ההון העצמי 100% מניות ובהפקדות 100% אג"חים עד אשר התיק יתאזן ל 70/30?

5. האם במדדים של בלאקרוק אני קונה בשקלים וכך חוסך לי המרה לדולרים?

6. הערות/הארות או כל תגובה אחרת תתקבל בברכה, אני כאן כדי ללמוד ולקבל ביקורת ואציין שוב שאני חדש בעולם ההשקעות.

ברוך הבא, נשמע שאתה בדרך הנכונה בהצלחה(:

ברוך הבא

1. בראשותי RSU (סכום זניח כרגע) שאקבל כל שנה, מבחינת הגיון נראה לי כי עדיף למכור מתי שאפשר את המניות ולהשקיע בתיק ההשקעות כדי לפזר סיכונים, האם השיקול נכון?
צריך להכניס לעניין גם שיקולי מס, בעיקר אם הערך של המניות עלה משמעותית ממתי שקיבלת את ההקצאה. אם זה המצב, יכול להיות שישתלם לך לחכות שנתיים או אפילו יותר על מנת להנות מהטבת מס די משמעותית.

2. במהלך הרכישה הראשונה, האם עדיף לרכוש בפעימות או שאין לאיזה משמעות ואפשר ב"מכה" אחת?
החלטה שלך. בתוחלת עדיף להשקיע את הכל בפעימה אחת אבל אתה לא חי בתוחלת, אתה חי בהתממשות יחידה של התהליך האקראי הזה שנקרא שוק ההון. תחשוב איך תתנהג אם תשקיע הכל בפעימה אחת והשוק יתרסק ביום שאחרי. אם תוכל לעמוד בזה כאמור בתוחלת תרוויח.

3. האם ניתן/ צריך להתמקח על אחד מנתוני דמי הניהול שיש לי (אשמח למחיר נקוב שמישהו מקבל)?
תמיד.

4. האם זה הגיוני לקנות בכל ההון העצמי 100% מניות ובהפקדות 100% אג"חים עד אשר התיק יתאזן ל 70/30?
הכל הגיוני כל עוד יש לך תוכנית שאתה שלם איתה ויכול לבצע בכל תרחיש. אולי במקום למצע אבל להכנס רק למניות בהתחלה עדיף פשוט להכניס את כל הסכום אבל מראש לאלוקצייה שנבחרה (70-30 במקרה שלך), כך שבתקווח תוכל לעמוד פסיכולוגית בכל תרחיש.

5. האם במדדים של בלאקרוק אני קונה בשקלים וכך חוסך לי המרה לדולרים?
כן.

6. הערות/הארות או כל תגובה אחרת תתקבל בברכה, אני כאן כדי ללמוד ולקבל ביקורת ואציין שוב שאני חדש בעולם ההשקעות.
בת זוגי ולא בת זוגתי.

תודה רבה לאיחולים ולמי שנתן דעה :).
  • בקשר לשאלה 3 אשמח אם מישהו יכול לפרט באילו דמי ניהול חשוב יותר להתמקח ואפילו לתת מספרים לאן אפשר לרדת.
  • נקודה שלא נגעתי בו בתוכנית זו האסטרטגיה של הקניה בתקופת הצבירה, אשמח אם מישהו ישלח לי לינק (או יסביר) בנושא שאחקור את הנושא.

בקשר לשאלה 3 אשמח אם מישהו יכול לפרט באילו דמי ניהול חשוב יותר להתמקח ואפילו לתת מספרים לאן אפשר לרדת.
מיותר, דמי הניהול שקיבלת הם נמוכים וסטנדרטיים, האפשרות היחידה לחסוך בעלויות באופן לא זניח היא לעבור לברוקר זר.

אחרי התעמקות יותר רחבה בנושא הבנתי שיותר מתאים לי להירשם לבורקר זר ואכן נרשמתי ל IB (ישירות).

השאלה שלי אם יש איזו הבדל כשאני קונה את הקרנות של blackrock דרך IB, לעמות קניה שלהם בארץ דרך ברוקר ישראלי?

אחרי התעמקות יותר רחבה בנושא הבנתי שיותר מתאים לי להירשם לבורקר זר ואכן נרשמתי ל IB (ישירות).

השאלה שלי אם יש איזו הבדל כשאני קונה את הקרנות של blackrock דרך IB, לעמות קניה שלהם בארץ דרך ברוקר ישראלי?
דרך IB אתה לא אמור להיות מסוגל לרכוש את הגרסה הישראלית (אלא אם כן אתה לא ישראלי או משהו כזה).
אבל אם גם דרך ברוקר ישראלי התכוונת לקרנות גרסה דולרית / לא שקלית אחרת אז לא אמור להיות הבדל משמעותי.

אני ישראלי ואני מתכוון לקנות רק קרנות של בלאקרוק כרגע, אז יותר משתלם לי לעבור ל IB ישראל ולקנות פשוט את הקרנות השקליות?
או להישאר ב IB (ישירות), להמיר את השקלים לדולרים ולקנות את הקרנות של בלאקרוק הדולריים?

או להישאר ב IB (ישירות), להמיר את השקלים לדולרים ולקנות את הקרנות של בלאקרוק הדולריים?
אם כבר פתחת חשבון ישירות ב- IB, תקרא את הפוסט על מייק המשקיע המתחיל, יש חלופות טובות יותר מאשר 3 הקרנות של בלקרוק שזמינות גם בארץ.

אני ישראלי ואני מתכוון לקנות רק קרנות של בלאקרוק כרגע, אז יותר משתלם לי לעבור ל IB ישראל ולקנות פשוט את הקרנות השקליות?
א. קרנות של בלקרוק הן לא בהכרח נסחרות בבורסת תל אביב (רובן נסחרות בבורסאות אחרות)
ב. דרך IB ישראל אתה בפועל עובד עם IB הבינלאומית ולכן אתה לא יכול לקנות בבורסת תל אביב אם אתה ישראלי (עניין רגולטיבי)
ג. כמו שכתבו לך יש חלופות "זרות" שאתה יכול לקנות ועמלות ההמרה דרך IB די נמוכות (0.002% עם מינימום 2 דולר)

שאלה של בורים - מדוע להחזיק כל כך הרבה כסף בעו"ש? לא כדאי לשים אותו במקום כשלהוא שבו הוא לא יספוג את ירידת הערך?

שאלה של בורים - מדוע להחזיק כל כך הרבה כסף בעו"ש? לא כדאי לשים אותו במקום כשלהוא שבו הוא לא יספוג את ירידת הערך?
כמו שטענתי בהודעה הראשונה: מתוך חוסר ידע פחדתי להשקיע באפיק כזה או אחר, שמה אני אפסיד כסף והעדפתי להחזיקו בעו"ש.

לאחר מחקר נוסף, הבנתי שיותר משתלם (בחשבון ברוקר זר) לעבור לתיק פשוט יותר ובעל דמי ניהול נמוכים יותר:

50% VTI
20% VXUS
30% BND

עם דמי ניהול של 0.042%

שאלות:
1. קצת מתקשה למצוא את הקרנות הנ"ל ב IB ולא רוצה לעשות טעות. אז האם הקרנות הבאות הן אכן האמריקאיות המדוברות?
VTI VANGUARD TOTAL STOCK MKT ETF ARCA
VXUS VANGUARD TOTAL INTL STOCK NASDAQ.NMS
BND VANGUARD TOTAL BOND MARKET NASDAQ.NMS

2. בטוח שכבר דיברו על זה בפורום אבל לא מצאתי אז אשמח ללינק. האם יש מדריך איך להתעסק עם הדיווח מס? איך כותבים לאן שולחים? ומתי?

3. בהינתן שאני לא חושש ממס ירושה, רוצה 30% אג"חים ואני רוצה להשקיע בחו"ל בהטיה קלה לשוק האמריקאי, האם התיק אופטימלי לשיקולים שלי?

נערך לאחרונה ב:
3. בהינתן שאני לא חושש ממס ירושה, רוצה 30% אג"חים ואני רוצה להשקיע בחו"ל בהטיה קלה לשוק האמריקאי, האם התיק אופטימלי לשיקולים שלי?
BND מחזיקה את כל שוק האג״ח האמריקאי. היא לא מחזיקה אג״ח מחוץ לארה״ב.
BNDX מחזיקה אג״ח לא אמריקאי.

גילוי נאות -
50% VTI
20% VXUS
30% BND
זה בדיוק התיק שלי אבל באחוזים שונים.

עם הכסף של ההפקדות לרכוש אג"חים בלבד (להוריד תנודתיות), מכיוון שלאחר 3-4 אני רוצה למשוך כ 50% מהתיק לרכישת דירה למגורים (תהיה דירה ראשונה).
האם התיק אופטימלי לשיקולים שלי?
אישית אני לא הייתי משקיע בBND ל3-4(ופחות עם כסף מהפקדות חודשיות) שנים כשהמטרה היא לקנות דירה בארץ.

לא ממליץ\מייעץ

אולי לא הייתי ברור, אז אני אחדד. זה התיק שאני רוצה מההתחלה:

50% VTI
20% VXUS
30% BND

ועם ההפקדות אני אבצע איזונים.

שאלה, אם BNDX בעל פיזור גדול יותר, למה BND יותר פופולרי בקרב האנשים בפורום?

נערך לאחרונה ב:
אישית אני לא הייתי משקיע בBND ל3-4(ופחות עם כסף מהפקדות חודשיות) שנים כשהמטרה היא לקנות דירה בארץ.

3 - 4 זהו טווח קצר מדי גם בשביל BND?

וכעבור 3 - 4 שנים אמשוך רק כ 50% מהתיק ולא את כולו.

3 - 4 זהו טווח קצר מדי גם בשביל BND?
תלוי מה המטרה,לקניית דירה בארץ(בשקלים) בעוד שנים בודדות אני אישית לא הייתי משקיע באג"ח דולרי.
כמובן לא ממליץ\מייעץ

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א תחילתו של מסע של יליד 99' יומני מסע אישיים 12
boredwhitecollar תחילתו של תיק השקעות ונהול שוק ההון 22
ב מכירת דירה קיימת וקנייה של אחרת - איך אני מצמצם מיסים? נדל"ן 1
S אודה להמלצה על אתר אחד שמאפשר השוואת גרפים/תשואות גם של ETF אמריקאיות וגם של ETF איריות שוק ההון 5
מ מה השווי של הדירה? נדל"ן 4
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 21
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 19
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

Back
למעלה