• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שכיר ועצמאי

אני קראתי איפשהו שאני פטור מביטוח לאומי,
נראה לי שהגעת לשלב בו יהיה טוב להתייעץ עם איש מקצוע ולא לקרוא איפשהו דברים שאינך יודע אם הם מבוססים או לא.
בהצלחה בכל מקרה! ספר איך היה אחרי שתתחיל.

לא ססמאות בכלל. זאת דעתי ומבחינתי זאת גם עובדה. בטח לא סיסמא, יש סיבה לזה שאני לא שכיר. אני מאמין בדברים האלה, זה לא איזה גימיק דמגוגי.
שכירות זו עבדות
אם מבחינתך זו עובדה, כדאי שאנפץ את הבערות מקדקדך.
שכירים עובדים מרצונם. שכירי יום ואפילו שכירי חודש יכולים לצאת בסוף היום ולא לשוב, כאשר לכל היותר תוטל עליהם סנקציה כלכלית.
זו העובדה. אם אתה לא משכיל לדעת זאת ממקומך, לפחות אל תפיץ שקרים על מקום אחר.

-גולם

דווקא בתקופה שהייתי עוסק מורשה, הייתי הרבה יותר "עבד", מאשר כשכיר.

כמובן שאפשר לבנות את החיים המקצועיים שלך בכל מיני צורות, וכבעל עסק אפשר למצוא הרבה דרגות חופש מעניינות.

אני מצאתי, שלבוס שלי פתאום קוראים "לקוח" ויש לו הרבה יותר דרישות, הוא הרבה פחות מבין, והרבה יותר קל לו להחליף "ספק".

אם מבחינתך זו עובדה, כדאי שאנפץ את הבערות מקדקדך.
שכירים עובדים מרצונם. שכירי יום ואפילו שכירי חודש יכולים לצאת בסוף היום ולא לשוב, כאשר לכל היותר תוטל עליהם סנקציה כלכלית.
זו העובדה. אם אתה לא משכיל לדעת זאת ממקומך, לפחות אל תפיץ שקרים על מקום אחר.

-גולם
מישהו נפגע מזה שירדתי על זה שהוא שכיר. לא נורא מותק, אתה תתבגר ותתגבר.
הייתי שכיר כמעט כל חיי, מר גולם (ליטרלי), לכן אני יודע ובקיא בגזרת השכירות. לפחות כמוך, אולי יותר. להיות שכיר זה להיות עבד במהות רק בעטיפה יפה. עצם זה שאתה יכול לעזוב, לא משנה את העובדה. אז תשאר בלי פרנסה. וואו, שחקת אותה. אתה תלוי באדם אחר שיספק את כל הצרכים הכלכליים שלך (המעסיק שלך). בהצלחה בשכירות, אל תשכח להגיע מחר בזמן.
אנשים פה לא חוו חופש אמיתי, לכן הם לא מבינים מה זה להיות עצמאי באמת. מאחל שתרגישו, בהצלחה בינתיים.

חברים, בבקשה לא לגלוש לתגובות אישיות. הגיע הזמן שכול אחד יכבד את דעתו של חברו ולהצמד לנושא ולא לנשוא.
תודה.

מישהו נפגע מזה שירדתי על זה שהוא שכיר.
ממש לא. הכעיסה אותי הטענה שמבחינתך לבן הוא שחור זו עובדה, כאילו הוספת המילה "מבחינתי" מכשירה את השרץ.

מר גולם (ליטרלי)
אכן. לכך חתמתי.

עצם זה שאתה יכול לעזוב, לא משנה את העובדה. אז תשאר בלי פרנסה. וואו, שחקת אותה. אתה תלוי באדם אחר שיספק את כל הצרכים הכלכליים שלך (המעסיק שלך).
אני שמח שאתה עונה גם לעיקר הטענה. תודה.
כל אדם כיום תלוי באחרים לסיפוק צרכיו. עצמאי תלוי באחרים לא פחות משכיר.
היתרון של העצמאי הוא היוזמה, והחסרונות הם התנודתיות והסיכון לכישלון.
ההבדל בין השכיר לבין העבד היא היכולת לעזוב ולבחור ספק אחר.

חברים, בבקשה לא לגלוש לתגובות אישיות. הגיע הזמן שכול אחד יכבד את דעתו של חברו ולהצמד לנושא ולא לנשוא.
תודה.
אל תדאג. הדיון יסתיים ברוח טובה ואף אחד לא יפגע.

הייתי שכיר כמעט כל חיי
שכיר ועצמאי יכולים להיות שניהם עבדים, זה לא סותר, האחד תלוי במעסיק והשני בלקוח, שניהם אמורים לדאוג לך לתשלום עבור עבודתך
סוג העבודה היא מה שקובע לעניין ה"עבדות", לכן אני לא רואה טעם להכליל
שכירים יכולים להנות מעבודתם, לקבל תשלום הוגן\עודף על עבודתם, לסיים את היום\חודש ללא דאגות
גם אני הייתי שכיר עבד, רק שכל התפוקה שלי הלכה לאדם שלא הגיע לו (המעסיק), החלטתי שאת התפוקה שלי אשמור לעצמי, אבל זה לא מנע ממני להיות עבד גם בתור עצמאי
היום אני יותר דואג להיות מעסיק (נותן תעסוקה) ופחות להיות מעביד שולט ב"עבדים" כלשונך
משתדל לא להתנהג כמו שהתנהגו אליי בתוך שכיר

אנשים פה לא חוו חופש אמיתי, לכן הם לא מבינים מה זה להיות עצמאי באמת. מאחל שתרגישו, בהצלחה בינתיים.

מכל התגובות שלך פה אני כבר לא בטוח אם זאת הטרלה או לא.
בכל אופן, אני לא מצליח להבין איך הסקת מהחוויה השלילית שלך שכולם סובלים. זה בערך כמו שתגיד שבגלל שאתה לא אוהב חומוס אז כולם לא אוהבים חומוס.
האמת היא כנראה איפהשהו באמצע, ולדעתי תלויה בביקוש העבודה שלך לעומת ההיצע (כמו גם אצל עצמאים). לא בדקתי כיצד שכירים מרגישים לכן אני לא אתיימר לתת אמירה כוללנית. מה שכן, אני יכול להעיד על עצמי שברוב העבודות שלי כשכיר הרגשתי חופשי למדי, עם היוצא מן הכלל שהוא שירות קבע קצר.

מצטרף לנאמר
רציתי לשאול, כיצד "הלקוחות" מתייחסים לעובדה שנותן השירות הוא גם שכיר וגם עצמאי ?
איך זה נתפס בעיני הציבור ? האם לא שואלים עצמם מדוע הוא אינו רק עצמאי או רק שכיר ?

רציתי לשאול, כיצד "הלקוחות" מתייחסים לעובדה שנותן השירות הוא גם שכיר וגם עצמאי ?
איך זה נתפס בעיני הציבור ? האם לא שואלים עצמם מדוע הוא אינו רק עצמאי או רק שכיר ?
לא יודע לענות לך האמת
מה הציבור צריך לשאול?

כיצד "הלקוחות" מתייחסים לעובדה שנותן השירות הוא גם שכיר וגם עצמאי ?
בחיים לא נתקלתי בלקוח ששאל אותי אם אני שכיר או עצמאי. ביקשו ממני לבצע עבודה - קיבלו הצעת מחיר.

יש לכאורה 3 דרגות של "עצמאיים" aka לא עובדים בשביל מישהו אחר.

1) העצמאי בפועל - נותן שירותים/מוכר מוצרים - מבצע את השירות בעצמו (אינסטלטור/טכנאי מחשבים/יועץ וכו'). זו כמעט עבודה לכל דבר, מאחר שאתה עובד בעסק של עצמך, ולרוב גם בכמה תפקידים במקביל ו/או כאלו שאתה פחות אוהב. ניתן להרוויח מאד יפה, ו"כאב הראש" הוא גדול מכיוון שאתה אחראי על כל ה"מחלקות" בעסק שלך ונדרש להתנהל מול כולם בעצם מהסיבה שלעסק אין "scale" ו/או מרווח כדי להעסיק עובדים נוספים. זה סוג העסק שרוב האנשים מתייחסים אליו כהם שומעים עצמאי, ובדרך כלל הם נרתעים ממנו מהסיבות שמניתי קודם.
2) העצמאי המנהל - זהו כבר עסק מבוסס עם עובדים, נהלים ומחלקות שונות. הפעם העצמאי שלנו לא מבצע את השירותים/מייצר את המוצרים בפועל, אלא רק מנהל אותם מלמעלה, אך עדיין מאד מעורב בעסק ונמצא בו ביום יום, מתנהל עם הקשיים היום יומיים וכד'. בעסק מסוג כזה, לעצמאי יש פחות "כאבי ראש" מהסוג של העצמאי הקלאסי שנדרש להתנהל מול לקוחות/ספקים/מערך שירות וכד' בעצמו, אך תלוי בגודל העסק, עדיין יש מעורבות רבה בתהליכים.
3) העצמאי היזם - פה מדובר כבר על המשחק של הגדולים. העסק כבר מספיק גדול ומייצר מספיק כסף כדי גם לממן עובדים במשרה מלאה וגם לממן מנכ"ל ושדרה ניהולית שלמה כך שהעסק יכול לפעול לבד לגמריי ללא מעורבות יום יומית של היזם. העצמאי משמש כיו"ר הדירקטוריון ומתעסק בעיקר באסטרטגיה ומימון העסק. "כאב הראש" בעסק כזה הוא יותר "למה עשינו רק 20 מיליון השנה ולא 25 מיליון על פי הצפי", אבל אין עסק מושלם וגם לעצמאי היזם יש לילות בלי שינה.

לסיכום, להיות עצמאי זה לא one size fits all, זה יותר רצון אמיתי לעשות את זה, לאו דווקא כי משלמים יותר אלא כי פשוט העצמאי לא אוהב לקבל הוראות, הוא יזם בנשמה ואולי הוא לא רוצה לשנות דברים שבמסגרת עבודה רגילה הוא לא היה יכול לעשות - כל אחד וסיבותיו שלו.

כל חיי המקצועיים אני משלבת בין להיות שכירה לעצמאית.
למרות שכעצמאית פוטנציאל ההשתכרות שלי גבוה יותר, אני מודה ומתוודה שאני מאוד אוהבת להיות שכירה ומעדיפה את זה.
נכון שיש מקומות עבודה מחורבנים, אבל לרוב אני מוצאת משרדים ממש נחמדים ומעניינים לעבוד בהם.
אני אוהבת את השגרה ואת החברה ואוהבת לעבוד כחלק מצוות גדול יותר.
אני תמיד נותנת שירותי פרילנס על הדרך מהצד וגם לאחרונה עוסקת קצת ביזמות.

באופן כללי, מה שפוגע לי בתחושת החופש זה ממש לא מקור הפרנסה שלי, אלא דווקא הילדים. :).

מעולם לא שאלו אותי כלום לגבי זה.

ממש לא. הכעיסה אותי הטענה שמבחינתך לבן הוא שחור זו עובדה, כאילו הוספת המילה "מבחינתי" מכשירה את השרץ.

אכן. לכך חתמתי.

אני שמח שאתה עונה גם לעיקר הטענה. תודה.
כל אדם כיום תלוי באחרים לסיפוק צרכיו. עצמאי תלוי באחרים לא פחות משכיר.
היתרון של העצמאי הוא היוזמה, והחסרונות הם התנודתיות והסיכון לכישלון.
ההבדל בין השכיר לבין העבד היא היכולת לעזוב ולבחור ספק אחר.
עצמאי עשוי יום אחד לא להיות תלוי באף אחד. זאת אפשרות. שכיר תמיד יהיה תלוי. אלא אם הוא משקיע בנפרד או סולידי מהרגיל, אבל זאת לא הנקודה.

מכל התגובות שלך פה אני כבר לא בטוח אם זאת הטרלה או לא.
בכל אופן, אני לא מצליח להבין איך הסקת מהחוויה השלילית שלך שכולם סובלים. זה בערך כמו שתגיד שבגלל שאתה לא אוהב חומוס אז כולם לא אוהבים חומוס.
האמת היא כנראה איפהשהו באמצע, ולדעתי תלויה בביקוש העבודה שלך לעומת ההיצע (כמו גם אצל עצמאים). לא בדקתי כיצד שכירים מרגישים לכן אני לא אתיימר לתת אמירה כוללנית. מה שכן, אני יכול להעיד על עצמי שברוב העבודות שלי כשכיר הרגשתי חופשי למדי, עם היוצא מן הכלל שהוא שירות קבע קצר.
לא מעניין אותי להטריל אף אחד. הדעות שלי ברורות ונחרצות, ולא תמיד לאנשים נעים לשמוע אותן. זה לא מטריד אותי במיוחד.
לא הייתה לי חוויה שלילית כשכיר בכלל. אני פשוט לא מאמין בלהיות שכיר.

הויכוח כאן מיותר, בשני האופציות של לעבוד כשכיר או עצמאי, יש יתרונות וחסרונות, הקביעה מה טוב יותר היא אינדבידואלית, תלויה באופי, באישיות ובבחירות של כל אחד ואחד.
אני עצמאי החל משנת 93, היתה לכך השפעה משמעותית על ההתפתחות שלי, על היכולת להתמודד ולהכיל חוסר ודאות, לעמוד בתחרות, יכולת קבלת החלטות, לקחת סיכונים, לפעול עם מימון, לקחת אחריות על החיים שלי מבלי לצפות לדבר מהמעסיק, מהמדינה.....
להיות עצמאי מתאים לאופי ולאישיות שלי, סביר להניח שעבור רבים אחרים, דרך זו אינה מתאימה, וזה בסדר.

עצמאי עשוי יום אחד לא להיות תלוי באף אחד. זאת אפשרות. שכיר תמיד יהיה תלוי. אלא אם הוא משקיע בנפרד או סולידי מהרגיל, אבל זאת לא הנקודה.
באיזה מובן עצמאי יכול לא להיות תלוי באף אחד?

- כלכלית הוא מסוגל להגיע למצב של עצמאות כלכלית באופן הרבה יותר מהיר. שכירים לא הופכים לבעלי הון משמעותי (בעקבות העבודה שלהם עצמה, אם הם מבצעים השקעות זה כמובן לא קשור לשכירות או לעצמאות שלהם במובן הזה).
- עצמאים רבים מגיעים למצב שבו אמנם יש להם תלות מסוימת בעובדים שלהם, שזה סוג של תלות, אבל ההכנסה שלהם מאוד פאסיבית במהותה והם לא באמת צריכים לעבוד או להגיע לעבודה. הכל יתקתק גם בלעדיהם ולתקופה ארוכה עד מאוד. אפשר לשים מנהל שסומכים עליו ולעשות מעט מאוד בסך הכל.
וגם אם הוא לא במצב הזה, עצמאי שיש לו עובדים, יכול פעמים רבות (תלוי בעסק) לא להגיע לעבודה גם שבוע או שבועיים או חודש. סתם כי בא לו. זה חופש אדיר שאין לשכיר בערך אף פעם. אם מחר אני מחליט שלא בא לי לעבוד, אני לא עובד. בלי אישור של אף בנאדם על הפלנטה הזאת. זה מה שנקרא חופש (יחסי).
עצמאי זה לא מושלם, עצמאי זה פוטנציאל - שאין לשכיר. מי שחשוב לו הפוטנציאל הזה, יהיה עצמאי. כל אחד ומה שמתאים לו. צריך הרבה אומץ וביטחון עצמי בשביל להיות עצמאי, זה לא מתאים לכולם. עצמאות לא קשורה להישרדות, אנשים לא הופכים לעצמאיים בגלל רצון לשרוד כלכלית, זה הרבה מעבר לכך, ומי שמתרכז בהישרדות שלו גרידא - לא יתעניין בלהיות עצמאי, וטוב שכך. הנקודה הכללית שלי היא שיש מידה אפסית של חופש בלהיות שכיר, אתה תלוי לגמריי באדם אחר, זה יותר מדי הישרדותי ולא עצמאי בראייה שלי, גם אם לכמה אנשים לא נעים לשמוע את זה. אלו עובדות מוחלטות. עצמאי יכול להיות גם עבד לעסק שלו באופן דומה (תלוי בתחום), אבל קיים גם סיכוי שיום אחד הוא יהיה חופשי הרבה יותר מכל שכיר שבעולם. השאלה היא האם הבנאדם מתרכז בפוטנציאל או בסיכון, כשהוא חושב על שכירות מול עצמאות.
ואגב, לא היה לי רע כשכיר, היה בסדר, הייתי בתקופה השכירה הטובה ביותר שלי רגע לפני שהחלטתי להיות עצמאי ואפילו הייתי די שמח. זה לא בגלל איזו חוויה שלילית. זאת הגישה הכללית שלי ואלו באמת פשוט מאוד העובדות.

- כלכלית הוא מסוגל להגיע למצב של עצמאות כלכלית באופן הרבה יותר מהיר. שכירים לא הופכים לבעלי הון משמעותי (בעקבות העבודה שלהם עצמה, אם הם מבצעים השקעות זה כמובן לא קשור לשכירות או לעצמאות שלהם במובן הזה).
- עצמאים רבים מגיעים למצב שבו אמנם יש להם תלות מסוימת בעובדים שלהם, שזה סוג של תלות, אבל ההכנסה שלהם מאוד פאסיבית במהותה והם לא באמת צריכים לעבוד או להגיע לעבודה. הכל יתקתק גם בלעדיהם ולתקופה ארוכה עד מאוד. אפשר לשים מנהל שסומכים עליו ולעשות מעט מאוד בסך הכל.
וגם אם הוא לא במצב הזה, עצמאי שיש לו עובדים, יכול פעמים רבות (תלוי בעסק) לא להגיע לעבודה גם שבוע או שבועיים או חודש. סתם כי בא לו. זה חופש אדיר שאין לשכיר בערך אף פעם. אם מחר אני מחליט שלא בא לי לעבוד, אני לא עובד. בלי אישור של אף בנאדם על הפלנטה הזאת. זה מה שנקרא חופש (יחסי).
עצמאי זה לא מושלם, עצמאי זה פוטנציאל - שאין לשכיר. מי שחשוב לו הפוטנציאל הזה, יהיה עצמאי. כל אחד ומה שמתאים לו. צריך הרבה אומץ וביטחון עצמי בשביל להיות עצמאי, זה לא מתאים לכולם. עצמאות לא קשורה להישרדות, אנשים לא הופכים לעצמאיים בגלל רצון לשרוד כלכלית, זה הרבה מעבר לכך, ומי שמתרכז בהישרדות שלו גרידא - לא יתעניין בלהיות עצמאי, וטוב שכך. הנקודה הכללית שלי היא שיש מידה אפסית של חופש בלהיות שכיר, אתה תלוי לגמריי באדם אחר, זה יותר מדי הישרדותי ולא עצמאי בראייה שלי, גם אם לכמה אנשים לא נעים לשמוע את זה. אלו עובדות מוחלטות. עצמאי יכול להיות גם עבד לעסק שלו באופן דומה (תלוי בתחום), אבל קיים גם סיכוי שיום אחד הוא יהיה חופשי הרבה יותר מכל שכיר שבעולם. השאלה היא האם הבנאדם מתרכז בפוטנציאל או בסיכון, כשהוא חושב על שכירות מול עצמאות.
ואגב, לא היה לי רע כשכיר, היה בסדר, הייתי בתקופה השכירה הטובה ביותר שלי רגע לפני שהחלטתי להיות עצמאי ואפילו הייתי די שמח. זה לא בגלל איזו חוויה שלילית. זאת הגישה הכללית שלי ואלו באמת פשוט מאוד העובדות.

אתה כל הזמן חוזר על זה שאלה הן עובדות, למרות שבעצם מה שאתה אומר זו הדעה שלך. לא עובדה מוסכמת. העובדה היחידה שאפשר להסכים איתה זה שלדעתך עבודה כשכיר היא "הישרדותית ולא עצמאית", או "עבדות" וכו'. השאר בר דיון.
בכל אופן, אני חושב שכאשר אתה אומר "עצמאי", אתה בעצם מתכוון ל-"בעל הכנסה פסיבית". זה לא אותו דבר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S קרן השתלמות - שכיר ועצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
I קרן השתלמות שכיר ועצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R פתיחת שתי קרנות השתלמות - שכיר ועצמאי שוק ההון 15
R שכיר ועצמאי התפתחות אישית 1
ר שכיר ועצמאי - מתי זה משתלם? התפתחות אישית 14
ש שילוב של שכיר ועצמאי - האם כדאי? התפתחות אישית 2
A שכיר ועצמאי - קרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
H עובד היברידי : שכיר ועצמאי צרכנות פיננסית 1
I הפרשות מעל התקרות - שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
T פעם ראשונה דיווח שנתי על הון זר (שכיר) - ברוקר זר מיסים 4
ה קרן השתלמות לעצמאי שהינו שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y עבודה בתור שכיר בעת שירות מילואים פעיל אוף טופיק 32
A קרן השתלמות עצמאי שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S שכיר בארץ וsole proprietor בארה"ב מיסים 10
S החזר מס, שכיר בשינוי משכורת אצל אותו מעסיק מיסים 5
N מיסוי שכיר ישראלי שמתגורר בשוויץ מיסים 6
Flex אזרח אמריקאי, שכיר, עצמאי ומשקיע מיסים 11
י ביטוח לאומי לעצמאי שהוא גם שכיר מיסים 14
T פנסיה לעצמאי שהוא גם שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
S עצמאי בתחום היעוץ בנוסף להיותי שכיר... התפתחות אישית 16
stamEhad הטבות מס ו"קומבינות אפשריות" בפתיחת קרן השתלמות לעצמאים שהוא גם שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
R פתיחת קרן השתלמות כעצמאי לאדם שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
tomchoook הגשת דו״ח למס יסף בתור שכיר מיסים 18
U הפקדת שכיר+מעסיק לשתי קרנות השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B הפקדות של שכיר שהוא גם עוסק פטור לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
A שכיר: כדאיות הפרשה לפנסיה על בונוס ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T דו״ח שנתי, החזר מס - שכיר מיסים 8
M TC של שכיר מול שכר עצמאי אוף טופיק 5
א קה"ש עצמאי בשילוב קה"ש שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T קרנות השתלמות לעובד שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
IAmSam משכנתא כעוסק מורשה מול שכיר בעל שליטה נדל"ן 8
G פתיחת קרן השתלמות עבור שכיר שהמעסיק אינו מפריש עבורו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
P קרן השתלמות שכיר בונוסים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B האם אפשר להיות גם שכיר וגם עוסק פטור (במע"מ) שהוא גם עצמאי שאיינו עונה להגדרה בביטוח לאומי? מיסים 2
ה ניוד קרן השתלמות עצמאי-שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R מיסוי הפרשות לפנסיה שכיר. מיסים 17
hommie העברת קרן השתלמות של שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
N קיבלתי הטבה לפתוח קרן השתלמות במעמד שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
mudale222 מה דינו של עובד שכיר + עצמאי לימי מחלה ואבטלה? אוף טופיק 0
א החזר מס בגין עבודה מהבית עבור שכיר צרכנות פיננסית 1
S מס רווחי הון בתור שכיר צרכנות פיננסית 2
י עסק פטור + שכיר ומה שינהם צרכנות פיננסית 6
תפוזינה ביטוח לאומי לעצמאי שהוא גם שכיר צרכנות פיננסית 2
F הכנסה מנדל"ן עוסק מורשה + שכיר נדל"ן 2
Danielovich עסק מורשה מול שכיר בענף ההיטק צרכנות פיננסית 13
ImCarryGG שילוב עבודת פריילנסר עם שכיר אוף טופיק 20