• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן עדן אלפא

חברה שיורדת מגדולתה יוצאת מהמדד וחברה אחרת נכנסת, לפחות בסנופי. או שהתכוונת למשהו אחר?
כן, התחלופה של חברות במדדי מניות כולל סנופי. אגב מידי פעם הם משנים את הכללים של מה יכול ולא יכול להיכלל במדד כזה או אחר, כלומר לאורך השנים ההרכב יכול להשתנות מאוד ולא לטובה ועדיף לשים לזה לב (אבל פאסיבי זה כבר לא יהיה).

כלומר מה שאתה אומר שהוא שעדיך לבחור בקפידה את המנהל ההשקעות המוצלח שיתן לנו תשואה טובה בעתיד, נחמד בתיאוריה, מה לעשות שזה לא ממש עובד ככה במציאות.

באפט הוא יחיד בדורו וגם הוא בקושי מנצח את הS&P500 ב15 שנים האחרונות וכל זאת בדמי ניהול 0.
אני קצת מתעייף מלהגיב לאנשי קש.

אמרתי בפירוש שזה כמעט בלתי אפשרי לחזות מי יעשה תשואה גבוהה יותר ולכן אין מה להתעסק עם זה.

לגבי באפט, זה בכלל נס שהוא קרוב לתשואת הסנופי משנת 2000 בתחשב שהוא בכלל לא משקיע במניות טכנולוגיה חוץ מלאחרונה יחסית עם אפל. ובכלל לא דיברתי על זה אלא על שנות ה-70 ומה מנהל השקעות טוב יכול לעשות בתקופה שהשוק לא משהו. כשהשוק עולה כל הזמן כמו בעשור האחרון לא צריך מנהלי השקעות.

אבל אני רואה שזה עניין אידאולוגי בשבילך שזה חבל כי פורום הוא בשביל דיון ושיתוף ולא בשביל להראות לכולם שאתה יותר חכם ויודע ממישהו אחר.

עכשיו סיפור אישי קטן - באיזור 2014 (כמדומני) יצא לי לפגוש לשיחה אישית ארוכה את אסף נתן. באותה תקופה הוא החזיק את וולס פארגו (WFC), ואני השקעתי בבנק אוף אמריקה (BAC). הבנקים הללו היו בגדול זהים למעט התמחור - BAC נסחר אז בשליש מהמחיר של WFC, וזאת כי BAC הצליח יותר הפסדי אשראי. מצד שני היה לי ברור שתוך שנתיים שלוש BAC ירוויחו לפחות כמו WFC אם לא יותר, ואין סיכון לבנק עצמו בינתיים. לכן זה נראה לי ברור לחלוטין שעדיף להשקיע ב-BAC. לדעתי אז WFC היה ב-40$ ו-BAC היה באיזור 10$.

שאלתי את אסף האם הוא מכיר את BAC והאם הוא עשה השוואה של WFC אליהם. בנוסף תהיתי אם הוא מודע לכך שהוורנט של BAC מגיע עם סטרייק אטרקטיבי משמעותית ביחס לשוי הספרים של הבנק לעומת WFC. נדהמתי לגלות שהוא לא ממש מצוי בפרטים ולא יכול לדבר באופן השוואתי. שאלתי אם כך, בהנחה ומה שאני אומר זה אכן נכון, למה הוא משקיע ב-WFC. התשובה שקיבלתי הייתה בגדול שמדובר בבנק איכותי והוא מרגיש בנוח עם ההשקעה, במילים אחרות אפס דיון אנליטי. הייתי בשוק שמישהו מסוגל להשקיע כסף של אנשים אחרים במניה בלי להכיר בצורה סבירה את המתחרים או לפחות להיות סקרן לגבי השקעות אחרות. מאז לא דיברנו יותר על השקעות.

מעבר לזה, אם תקראו למשל את הבלוג של אסף תגלו שהוא מאוד אוהב לעשות overanalyzing, שזה נראה מרשים אבל זה בערך הכי הפוך שיכול להיות מהגישה ה"באפטית" של השקעות ערך של להסביר את התזה בכמה משפטים ברמה של ילד בן 10.
למי שלא יצא להפגש אישית, אסף נתן התראיין בפודקאסט של עודד רגב.
מעניין לשמוע את אסף מספר על מבחר ההשקעות המוצלחות בתיק האישי ובקרן על רקע תשואות הקרן בפועל.

אגב מידי פעם הם משנים את הכללים של מה יכול ולא יכול להיכלל במדד כזה או אחר
משהו השתנה בסנופי בעשור האחרון? אני לא עוקבת אחרי השינויים והייתי שמחה לדעת.
*האמת היא שאני אמורה גם לעקוב אחרי שינויי הכללים של הקרן הישראלית המחקה אבל עושה את זה פחות מהרצוי לדעתי.
כלומר לאורך השנים ההרכב יכול להשתנות מאוד ולא לטובה ועדיף לשים לזה לב (אבל פאסיבי זה כבר לא יהיה).
שינוי כללים כל שנה באמת יוציא את המדד מהגדרת הפאסיביות, אבל אם כל נוסחא תקפה למספר שנים (נניח חמש שנים ומעלה) אז לא רואה איך ההגדרה הזאת משתנה.

למי שלא יצא להפגש אישית, אסף נתן התראיין בפודקאסט של עודד רגב.
מעניין לשמוע את אסף מספר על מבחר ההשקעות המוצלחות בתיק האישי ובקרן על רקע תשואות הקרן בפועל.
יש לו מקצוע אכזרי.
רופא או עורך דין יכולים להכשל פעם אחרי פעם וללקח יהיה מושג חלקי בלבד על מה שקרה, שלא לדבר שהתוצאות שלהם לא מפורסמות בעיתון מתוך הנחה שכל בעלי המקצוע מתחילים את השנה עם אותן הזדמנויות בדיוק.

מעניין לשמוע את אסף מספר על מבחר ההשקעות המוצלחות בתיק האישי
רגע מה? הוא מנהל תיק אישי במקביל לניהול קרן? (זה קצת ניגוד אינטרסים)

יש לו מקצוע אכזרי.
רופא או עורך דין יכולים להכשל פעם אחרי פעם וללקח יהיה מושג חלקי בלבד על מה שקרה, שלא לדבר שהתוצאות שלהם לא מפורסמות בעיתון מתוך הנחה שכל בעלי המקצוע מתחילים את השנה עם אותן הזדמנויות בדיוק.
זה מקצוע מעולה, כי בניגוד לרופא או עורך דין אתה לא מחליף זמן בכסף אלא בעצם ממנף את ההשקעה האקטיבית בתיק האישי שלך. בנוסף הגמישות ברמת לוקיישן ושעות היא אחרת לגמרי. בקיצור אין מה לרחם על העוסקים במקצוע למרות ה"חיסרון" הזה של שקיפות.

זה מקצוע מעולה, כי בניגוד לרופא או עורך דין אתה לא מחליף זמן בכסף אלא בעצם ממנף את ההשקעה האקטיבית בתיק האישי שלך. בנוסף הגמישות ברמת לוקיישן ושעות היא אחרת לגמרי. בקיצור אין מה לרחם על העוסקים במקצוע למרות ה"חיסרון" הזה של שקיפות.
אין סתירה. גם במקצועות מעולים יש חסרונות (או אולי מאפיינים שלא מתאימים לכל אחד לאורך זמן).
יש לי חבר בתחום עיסוק קרוב - היה מנהל קרנות נאמנות ועבר לניהול בבית ההשקעות שלו.
15 שנה הוא פתח את העיתון כל יום וחגג כוכביות ואז הגיע לגיל שהוא חיפש קצת פחות אדרנלין.

יש לי חבר בתחום עיסוק קרוב - היה מנהל קרנות נאמנות ועבר לניהול בבית ההשקעות שלו.
15 שנה הוא פתח את העיתון כל יום וחגג כוכביות ואז הגיע לגיל שהוא חיפש קצת פחות אדרנלין.
אני כנראה רואה את כל המקצוע הזה אחרת. לדעתי יותר בריא לראות את עצמך כנהג אוטובוס מאשר נהג מירוצים.

כלומר במקום לחפש אדרנלין ולנהוג בשביל ההנאה צריך אולי לשים לב שהנוסעים מאחור לא מקיאים, שהוויז מנותב לכתובת הנכונה, ושכולם חגורים מאחור.

אגב מנהלי קרנות נאמנות פועלים במדיניות השקעה מאוד מצומצמת ולא מושקעים בקרנות שהם מנהלים שזה משנה את כל כללי המשחק.

נערך לאחרונה ב:
לא כזה מסכים על "תשואה פנטסטית מעל הסנופי". אם תורידו אות 2015 שהשוק די נפל אז התשואה מאוד דומה עם סיכון מופחת.
קישור למכתב למשקיעים:
http://www.f2h.co.il/47bclephlc67
בכל מקרה, אין ספק שזו אחת הקרנות המעניינות בארץ (הם ופימי).
בלי קשר. גם במסלולים המנוהלים הרגילים של המוסדיים בחסכונות הפנסיונים לפחות שקלית מנצחים את הסנופי בטווח השנים שניתן לבדוק. (3-5 לערך)
לא הייתי מסתמך על זה כהישג שנמצא בקצה ושמור רק לקרנות גידור או משקיעי על.

כלומר במקום לחפש אדרנלין ולנהוג בשביל ההנאה צריך אולי לשים לב שהנוסעים מאחור לא מקיאים, שהוויז מנותב לכתובת הנכונה, ושכולם חגורים מאחור.
מקסים!

אמרתי בפירוש שזה כמעט בלתי אפשרי לחזות מי יעשה תשואה גבוהה יותר ולכן אין מה להתעסק עם זה.
אז מה הפואנטה שלך? אם אי אפשר לחזות מי יתן לנו תשואה גבוהה יותר למה שתעניין אותי קרן גידור כזו או אחרת? למה שיעניין אותי למה מנהל קרן השקיע בX ולא בY למעט סקרנות אינטלקטואלית או רצון להשקיע ככה בעצמי?
אבל אני רואה שזה עניין אידאולוגי בשבילך שזה חבל כי פורום הוא בשביל דיון ושיתוף ולא בשביל להראות לכולם שאתה יותר חכם ויודע ממישהו אחר.
הפוך, אני ממש לא יותר חכם מאף אחד אחר, אני אומר תקנו את השוק, הוא יותר חכם מכמעט כולם, שלא תבין אותי לא נכון, אני מאד נהנה לדון על השקעה ספציפית כזו או אחרת אבל זה לא סותר את ראשית המשפט.

אז מה הפואנטה שלך? אם אי אפשר לחזות מי יתן לנו תשואה גבוהה יותר למה שתעניין אותי קרן גידור כזו או אחרת? למה שיעניין אותי למה מנהל קרן השקיע בX ולא בY למעט סקרנות אינטלקטואלית או רצון להשקיע ככה בעצמי?
לדעתי כמו שאין סיבה להשקיע באופן עקרוני בקרנות מנוהלות על פי כמה וכמה אין סיבה להשקיע בקרנות גידור, למעט כמה יוצאי דופן חריגים (באפט ודומיו).

כמה שיפשטו לך את העור בעמלות מסחר ודמי ניהול בקרן נאמנות המצב עוד יותר חמור בקרן גידור טיפוסית והם צריכים לעשות ניסים ונפלאות כדי לספק תשואות מכובדות אחרי כל זה.

אבל -

מי שמסיבה כלשהי רץ להשקיע בקרן גידור וכבר נתון שזה מה שהוא החליט לעשות - על אנשים כאלה דיברתי.

אז למה מעניין אותך למה המנהל השקיע בX ולא ב-Y? כי מה שמנהל השקעות מוכר לך זה יכולת רגשית ואינטלקטואלית עדיפה משלך ולא הרבה מעבר לזה. כל הרעיון של ניהול אקטיבי מסתכם בכך שאתה משלם למישהו על קבלת החלטות ועל זמן מחקר, ובלי יכולת לבצע למה אתה בכלל משלם לו?

אז איך יודעים מי יודע לעשות מחקר ולקבל החלטות? עושים פוסט מורטם, כלומר בודקים כמה case studies לפחות ומנסים להבין איפה מנהל ההשקעות חלש ואיפה הוא חזק (אגב זה משהו שמנהל השקעות טוב עושה בעצמו).

עכשיו אני אגדיר מה מבחינתי זה ציון עובר במבחן הספציפי הזה.

הרף שאני מציב הוא לא גבוה. אני רק רוצה להבין באופן ברור את התמונה שמנהל ההשקעות ראה לפני שההשקעה התבצעה. אני לא שופט אם זה אטרקטיבי או לא כרגע, אם זה מסוכן, רק אם היה תהליך למידה וקבלת החלטות קוהרנטי מנקודת מבטו של מנהל הקרן עצמו. זה נותן לנו מושג קודם כל על רמת האינטליגנציה ויכולת הניתוח של מנהל הקרן. בנוסף זה חושף הטיות קוגנטיביות, נטיה ללקיחת סיכונים וכדומה.

דוגמא לתשובה "נכונה":

זו חברה שאני מכיר היטב ועוקב אחריה שנים. בחודש מרץ 2020 המניה התרסקה בעוד שמצב החברה הפיננסי והעסקי השתפר במעט (בליווי מספרים להמחשה). לדעתי זו הזדמנות קניה וקניתי את המניה לתיק במחיר X מתוך ציפיה למכור בשוי Y שהוא לדעתי מספק עבורי (חישוב וסיבות להלן). בנוסף הסברים לגבי סיכונים אפשריים בהינתן מצבים כאלה ואחרים בעתיד ובאילו תנאים ניתן להפסיד כסף בהשקעה זו.

דוגמא לתשובה "לא נכונה":

בחודש מרץ הסנטימנט בשוק הפך לשלילי והחלטתי לשנות את תמהיל התיק. קניתי אופציות פוט על השוק כי לדעתי נראה ירידות נוספות. בנוסף עברתי לחברות יותר דפנסיביות.

או

אני מושקע במניה X כי אני מאמין בחברה ובהנהלה ומרגיש בנוח להחזיק אותה (ללא הסבר).

לגבי סיבות אפשריות שמישהו ישקיע בקרנות גידור:

1. הרצון לשמור על גמישות בלי לאבד דחיית מס.

אם אני משקיע בסנופי למשל ובעוד 10 שנים מישהו משנה לי את הכללים (מלחמות, חרמות, משנים תנאים של המדד וכדומה) אני בבעיה כי אם אני יושב על 200% רווח צבור ומחליף למשהו פאסיבי אחר נשאר לי רק 82% מהכסף והיתר הלך למס.

מצד שני מנהל השקעות טוב לרוב יידע פשוט לא להיות שם. אבל גם אם הוא טעה, ניתן למכור ולקנות את המשהו האחר ללא השלכות מס באופן פנימי בקרן.

2. אם אני אוהב להשקיע לבד בתיק אקטיבי בניהולי. אבל לא אוהב לשלם מס רווחי הון או שאני מעדיף לעסוק בפעילות אחרת בחיי. מצאתי מנהל השקעות שתואם לשיטת ההשקעות החביבה עליי, והעברתי לו את המושכות. בתיאוריה התוצאות יהיו דומות לתיק שנהגתי לנהל אבל הפעם בלי מס (חוץ מבמשיכה בסוף וגם זה בספק), מתפנה לי זמן רב וזה במחיר דמי ניהול כאלה ואחרים. יכול להיות משתלם.

3. הפרדת כוחות בין נכסים שלי לעצמי מסיבות שונות (תכנוני מס, הסכם ממון, ירושה וכו'). קרנות גידור זה כלי אפשרי לבצע את זה.

4. אם יש לי תחושה שמצאתי את הגאון התורן שיעשה תשואות על (לדעתי מעיד על אופטימיות יתרה). לדעתי חלק גדול מהמשקיעים בקרנות גידור הם כאלה וזו גם הסיבה שהם לא נשארים בתקופות פחות מוצלחות (וזה פוגע בהם, מנסיון). אפילו בקרן שעושה בממוצע תשואות מעולות 30% מהזמן התשואות לא משהו. כלומר על קריירה של כמה עשרות שנים יכול להיות 3, 4, 5, או אפילו 6 שנים של תשואות חסר משמעותיות. משקיעים כאלה לא יישארו שם אחרי כמה שנים.

בקיצור יש סיבות למה להשקיע בקרן גידור אבל לדעתי זה לא מיועד ל-99% מהאוכלוסיה.

נערך לאחרונה ב:
לדעתי כמו שאין סיבה להשקיע באופן עקרוני בקרנות מנוהלות על פי כמה וכמה אין סיבה להשקיע בקרנות גידור, למעט כמה יוצאי דופן חריגים (באפט ודומיו).

כמה שיפשטו לך את העור בעמלות מסחר ודמי ניהול בקרן נאמנות המצב עוד יותר חמור בקרן גידור טיפוסית והם צריכים לעשות ניסים ונפלאות כדי לספק תשואות מכובדות אחרי כל זה.

אבל -

מי שמסיבה כלשהי רץ להשקיע בקרן גידור וכבר נתון שזה מה שהוא החליט לעשות - על אנשים כאלה דיברתי.
מסכים לחלוטין.
1. הרצון לשמור על גמישות בלי לאבד דחיית מס.

אם אני משקיע בסנופי למשל ובעוד 10 שנים מישהו משנה לי את הכללים (מלחמות, חרמות, משנים תנאים של המדד וכדומה) אני בבעיה כי אם אני יושב על 200% רווח צבור ומחליף למשהו פאסיבי אחר נשאר לי רק 82% מהכסף והיתר הלך למס.

מצד שני מנהל השקעות טוב לרוב יידע פשוט לא להיות שם. אבל גם אם הוא טעה, ניתן למכור ולקנות את המשהו האחר ללא השלכות מס באופן פנימי בקרן.
בכל קרן גידור שאני מכיר שיש לה פרי-רולינג זה לא המצב, כל מחזיק בקרן שאני מכיר צריף לשלם מס מלא כל שנה ושנה גם על רווחים לא ממומשים (MARK TO MARKET), כלומר זה משמעותית פחות יעיל מיסויית מהדוגמא שנתת.
. אם אני אוהב להשקיע לבד בתיק אקטיבי בניהולי. אבל לא אוהב לשלם מס רווחי הון או שאני מעדיף לעסוק בפעילות אחרת בחיי. מצאתי מנהל השקעות שתואם לשיטת ההשקעות החביבה עליי, והעברתי לו את המושכות. בתיאוריה התוצאות יהיו דומות לתיק שנהגתי לנהל אבל הפעם בלי מס (חוץ מבמשיכה בסוף וגם זה בספק), מתפנה לי זמן רב וזה במחיר דמי ניהול כאלה ואחרים. יכול להיות משתלם.
כמו בסעיף הקודם, אני לא מכיר יתרון מס כלשהו בקרן גידור, ההפך הוא הנכון אבל אני יודע שיש בזה פרצות (קרן קיימנית בשליטה וניהול מחוץ לישראל ללא פרה-רולינג או קרן נאמנות זרה למשל), בנוסף כל יתרון מס הוא לכל היותר דחיית מס, מס תשלם בכל מקרה ודמי הניהול הגבוהים מין הסתם יאיינו כל יתרון מיסויי ככל שישנו.
3. הפרדת כוחות בין נכסים שלי לעצמי מסיבות שונות (תכנוני מס, הסכם ממון, ירושה וכו'). קרנות גידור זה כלי אפשרי לבצע את זה.
לא הבנתי, יחידות בקרן גידור זה נכס לכל דבר ועניין, איך זה הפרדת כוחות? אא"כ אתה מדבר על דברים אפורים (בלשון המעטה) ואז כן, זה באמת מקל על העניינים.

4. אם יש לי תחושה שמצאתי את הגאון התורן שיעשה תשואות על (לדעתי מעיד על אופטימיות יתרה). לדעתי חלק גדול מהמשקיעים בקרנות גידור הם כאלה וזו גם הסיבה שהם לא נשארים בתקופות פחות מוצלחות (וזה פוגע בהם, מנסיון). אפילו בקרן שעושה בממוצע תשואות מעולות 30% מהזמן התשואות לא משהו. כלומר על קריירה של כמה עשרות שנים יכול להיות 3, 4, 5, או אפילו 6 שנים של תשואות חסר משמעותיות. משקיעים כאלה לא יישארו שם אחרי כמה שנים.
מסכים, רק לזכור שרוב המוחלט של הקרנות לא מכה את המדד.
בקיצור יש סיבות למה להשקיע בקרן גידור אבל לדעתי זה לא מיועד ל-99% מהאוכלוסיה.
נניח לפלוני יש רצון שכזה, יש לי קרן גידור שעונה על הקריטריונים הבאים:
נזילה לחלוטין וסחירה.
מכה את המדד לאורך זמן.
0 דמי ניהול.
דחיית מס מוחלטת עד למימוש, אין צורך בפרה-רולינג.
אפשרות למכור בשכבות.
ברת מינוף, שווי לביטחונות גבוה.
אינה PFIC.
0 הוצאות OVERHEAD.
בעלת היסטוריה של עשרות שנים.
מנוהלת על ידי המשקיע שרבים מחשיבים אותו כמנהל ההשקעות הטוב ביותר בכל הזמנים.
אין סיכון מנפיק (ראה ערך מיידוף, EGFE ועוד רבים).

הלא היא ברקשייר האת'וויי כמובן.

מסכים לחלוטין.

בכל קרן גידור שאני מכיר שיש לה פרי-רולינג זה לא המצב, כל מחזיק בקרן שאני מכיר צריף לשלם מס מלא כל שנה ושנה גם על רווחים לא ממומשים (MARK TO MARKET), כלומר זה משמעותית פחות יעיל מיסויית מהדוגמא שנתת.

כמו בסעיף הקודם, אני לא מכיר יתרון מס כלשהו בקרן גידור, ההפך הוא הנכון אבל אני יודע שיש בזה פרצות (קרן קיימנית בשליטה וניהול מחוץ לישראל ללא פרה-רולינג או קרן נאמנות זרה למשל), בנוסף כל יתרון מס הוא לכל היותר דחיית מס, מס תשלם בכל מקרה ודמי הניהול הגבוהים מין הסתם יאיינו כל יתרון מיסויי ככל שישנו.

לא הבנתי, יחידות בקרן גידור זה נכס לכל דבר ועניין, איך זה הפרדת כוחות? אא"כ אתה מדבר על דברים אפורים (בלשון המעטה) ואז כן, זה באמת מקל על העניינים.

נניח לפלוני יש רצון שכזה, יש לי קרן גידור שעונה על הקריטריונים הבאים:
נזילה לחלוטין וסחירה.
מכה את המדד לאורך זמן.
0 דמי ניהול.
דחיית מס מוחלטת עד למימוש, אין צורך בפרה-רולינג.
אפשרות למכור בשכבות.
ברת מינוף, שווי לביטחונות גבוה.
אינה PFIC.
0 הוצאות OVERHEAD.
בעלת היסטוריה של עשרות שנים.
מנוהלת על ידי המשקיע שרבים מחשיבים אותו כמנהל ההשקעות הטוב ביותר בכל הזמנים.
אין סיכון מנפיק (ראה ערך מיידוף, EGFE ועוד רבים).

הלא היא ברקשייר האת'וויי כמובן.
1. אני כמובן מדבר על קרנות זרות. הסיבה שיש שמקימים קרנות גידור בישראל עם פרה רולינג היא שיווקית בלבד (יותר קל לגייס לקוחות שלא מבינים). צריך להיות נאיבי במיוחד כדי לחשוב על ביצועים כאשר כחצי מהרווח כל שנה מתאדה לטובת מיסים (30%) ודמי "הצלחה" (20-25%).

2. אני לא מדבר על דברים אפורים. למשל אתה יכול להפריד בינך לבין נכסיך על ידי יצירת נאמנות בלתי הדירה במדינות מסוימות עם חסיון וכך איש לא יודע בכלל מה יש לך וגם אם יידע להגיע לזה יהיה מאתגר. כמובן שהנאמנות אמורה בינתיים להשקיע את הכסף וכאן אנו מגיעים לעניין קרנות הגידור שיש להן יתרונות מסוימים בהקשר הזה.

3. לגבי ברקשייר, לצד היתרונות ישנם החסרונות הבאים:

חוסר גמישות - באפט לא יכול למכור כמעט אף אחזקה. הוא צריך לחכות לשעת כושר שזה יכול לקחת שנים (רוב האחזקות בחברות פרטיות).

גודל ענק - שזו הסיבה העיקרית שהתשואות לא משהו מאז שנת 2000 כי הן פשוט לא יכולות להיות גבוהות. זה לא שהזקן איבד את זה.

אבל חוץ מזה זה תחליף מצוין (ולדעתי עדיף) להשקעה במדדים.

אבל כמו שבאפט אמר, אם הייתי מנהל היום 10 מליון דולר ולא מאות מיליארדים, יש מצב שהייתי עושה 50% בשנה. אני חצי מאמין לו.

היי @Edward, תודה רבה על מה שכתבת מרתק לקרוא.

אשמח לדעת מה דעתך על הטענה שקרן עוקבת מדד זה המבנה היחיד שיודע להתמודד בצורה טובה עם שינויים גדולים בכמות הכספים המושקעת?
כמו כן, אני סקרן לדעת איך אתה היית מתמודד עם נהירה ענקית של משקיעים לקרן שלך (למשל כמו שקרה לARKK כשהם היו מוצלחים)?
אני מניח שיש גבול לכמה כסף את יכול להכניס למניות קטנות שאתה מאמין בהן לפני שאתה מזיז את המחיר שלהן יותר מידי, אז מה היית עושה עם כל הכסף? משקיע במדדים? שמור בצד עד שהיו לך מספיק רעיונות טובים?

כמו כן, במצב שהקרן שלך ענקית אז אתה כבר לא יכול לנצל את הרעיונות הטובים שלך בשביל להגדיל את ההון האישי שלך, אלא אם כן אתה משקיע את ההון האישי בצורה שונה מאיך שאתה משקיע את הקרן, אבל אז יש ניגוד אינטרסים, נכון?

2. אני לא מדבר על דברים אפורים. למשל אתה יכול להפריד בינך לבין נכסיך על ידי יצירת נאמנות בלתי הדירה במדינות מסוימות עם חסיון וכך איש לא יודע בכלל מה יש לך וגם אם יידע להגיע לזה יהיה מאתגר. כמובן שהנאמנות אמורה בינתיים להשקיע את הכסף וכאן אנו מגיעים לעניין קרנות הגידור שיש להן יתרונות מסוימים בהקשר הזה.
מסכים רק שזה לא ממש יעזור לך לצרכי מס ואז זה כבר בעיה כי רשות המיסים יודעת מזה (ואם לא אז זה כבר פלילי), בהנחה ואתה תושב ישראל.
3. לגבי ברקשייר, לצד היתרונות ישנם החסרונות הבאים:
מסכים עם הכל למעט זה:
חוסר גמישות - באפט לא יכול למכור כמעט אף אחזקה.
לא רק שהוא יכול הוא גם עושה את זה כל הזמן חוץ מזה שזה לא ממש האסטרטגיה שלו, הוא קונה בגדול לנצח.

מסכים רק שזה לא ממש יעזור לך לצרכי מס ואז זה כבר בעיה כי רשות המיסים יודעת מזה (ואם לא אז זה כבר פלילי), בהנחה ואתה תושב ישראל.
אנחנו מדברים על דברים שונים אבל כל ההתפלפלות הזו היא לא לעניין השרשור הזה. שכל אחד יבדוק את מצבו המיסויי והאישי עם היועצים שלו.

לא רק שהוא יכול הוא גם עושה את זה כל הזמן חוץ מזה שזה לא ממש האסטרטגיה שלו, הוא קונה בגדול לנצח.
עוד התפלפלות. בסך הכל ציינתי שהוא לא יכול בניגוד למנהל הקרן המצוי ללכת ולמכור את כל התיק תוך שבוע שבועיים. למה לסבך דברים פשוטים, אני לא מבין.

ברקשייר זה סופרטנקר ומתנהל כמו סופרטנקר, זה שזו האסטרטגיה של באפט זה לא גאונות ייחודית אלא כורח המציאות.

אשמח לדעת מה דעתך על הטענה שקרן עוקבת מדד זה המבנה היחיד שיודע להתמודד בצורה טובה עם שינויים גדולים בכמות הכספים המושקעת?
כמו כן, אני סקרן לדעת איך אתה היית מתמודד עם נהירה ענקית של משקיעים לקרן שלך (למשל כמו שקרה לARKK כשהם היו מוצלחים)?
אני מניח שיש גבול לכמה כסף את יכול להכניס למניות קטנות שאתה מאמין בהן לפני שאתה מזיז את המחיר שלהן יותר מידי, אז מה היית עושה עם כל הכסף? משקיע במדדים? שמור בצד עד שהיו לך מספיק רעיונות טובים?

כמו כן, במצב שהקרן שלך ענקית אז אתה כבר לא יכול לנצל את הרעיונות הטובים שלך בשביל להגדיל את ההון האישי שלך, אלא אם כן אתה משקיע את ההון האישי בצורה שונה מאיך שאתה משקיע את הקרן, אבל אז יש ניגוד אינטרסים, נכון?
יש דרך פשוטה להתמודד עם כמות כספים מושקעת עבור קרן פרטית והיא לדחות אותם. זה קורה כל הזמן.

מנהלי כספים יותר מתוחכמים משקיעים את מיטב כספם בקרן היותר "קטנה" וכשזו "מתמלאת" הם פותחים עוד אחת אבל הפעם לא משקיעים בה יותר מידי ונותנים לה להתנפח ולייצר דמי ניהול. כמובן שזה ניגוד אינטרסים אבל 90% מהאנרגיה של מנהל ההשקעות הממוצע מושקעת בשיווק ולא בניהול פרופר אז מי יגיד לא לזה.

מי שקורא בין השורות יכול להבין שמנהל השקעות מוצלח שמייצר תשואה משמעותית בשלב מסוים כנראה שלא ייקח לקוחות כלל אלא ישקיע את הכסף שלו בלבד. באפט זו אנומליה מבורכת לכלל הזה - הוא לא מקבל כסף חדש אבל אפשר לקנות את "יחידות הקרן" ממישהו שכבר מושקע.

אני אישית לא משקיע ביותר מידי דברים שלא אוכל להשקיע בהם גם בגודל פי 100 יותר גדול כך שאני בסדר בעתיד הנראה לעין. אבל מבחינה פרקטית, זו אכן בעיה כי השילוב של זרימה של משקיעים חדשים פלוס תשואה שוטפת מייצרת עקומת גדילה שיכולה להיות בעיה להתמודד איתה בשלב מסויים.

אני אישית מתכוון לסגור את הקרן למשקיעים חדשים בשלב מסויים ואני גם יודע בדיוק מהו מבחינה מספרית.

אין לי הון אישי מחוץ לקרן (חוץ מהעו"ש). ניגוד אינטרסים.

לגבי מניות קטנות או גדולות, אפשר להרוויח בסדר גמור גם במניות גדולות אבל פשוט עולם האפשרויות מצטמצם עם הגודל. כשנגיע לזה נוכל לבכות על זה ביחד.

נערך לאחרונה ב:
מישהו העלה פה קובץ ולא הצלחתי לפתוח.
יש סיכום תשואות מ2015 עד עכשיו?
מה היחס בינהם לבין סנופי ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G קרן עדן אלפא שוק ההון 1
M תושבות מס ופתיחת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F סימול קרן acwi 1159235 בגוגל פיננס שוק ההון 7
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A קנית קרן מחקה ל S&P500 ו-Russel2000 שוק ההון 10
N האם להוציא קרן השתלמות אחרי 6 שנים? שוק ההון 90
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
ל האם למשוך קרן השתלמות לטובת סילוק הלוואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N סגירת חובות באמצעות קרן חירום מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
ש קרן השתלמות לעצמאי/ת כדאית אל מול הפרשה לחשבון פרטי ממוסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
N קרן כספיתת בgoogle finance פוסטים מאיכות נמוכה 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
L באיזה קרן השתלמות לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
צ קרן השתלמות לעצמאי - מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ג קרן שמשווקת כאירית נגד CSPX, וההבדלים בין המדד לשווי הקרן שוק ההון 3
מ קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
H קרן מור 70-30 לבעלי אזרחות אמריקאית מיסים 1
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 7