• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן כספית שקלית - למה נוהגים לומר שכסף רב יושקע בה לזמן קצר (חודשים בודדים)?

FinFin

משתמש סולידי
דירוג
13
בנוגע למוצר קרן כספית שקלית:

יצא לי להתקל בכמה מקומות שנוהגים לומר שסכום גדול של כסף יושקע בקרן הזו רק לזמן קצר (כמה חודשים).
מה הסיבה לכך?

כי לטווח ארוך הכסף שלך בוודאות ישחק לעומת האינפלציה.

איזה אופציות טובות יותר קיימות היום?
הפיקדונות לא משו בלשון המעטה
טווח ארוך - מניות
טווח קצר - אין אופציות טובות יותר (זה גם לא משנה אם תסחוט עוד אחוז או שניים בטווח הקצר)

כי לטווח ארוך הכסף שלך בוודאות ישחק לעומת האינפלציה.
בהחלט ייתכן אבל חושב שאתה נחרץ מדי . הריבית לא חייבת להיות בקורלציה לאינפלציה. בהחלט ייתכן שנים ארוכות בהן האינפלציה תהיה נמוכה והריבית תישאר ברמה הנוכחית פחות או יותר ככה שהכסף לא יישחק.

בהחלט ייתכן אבל חושב שאתה נחרץ מדי . הריבית לא חייבת להיות בקורלציה לאינפלציה. בהחלט ייתכן שנים ארוכות בהן האינפלציה תהיה נמוכה והריבית תישאר ברמה הנוכחית פחות או יותר ככה שהכסף לא יישחק.
מוזמן לציין תקופות בהן מזומן נתנה יותר מאינפלציה לטווח ארוך.

ב-10 שנה האחרונות הריבית היתה קרוב ל-0. האינפלציה היתה בין 1 אחוז ל-2 בממוצע.
על מה אתה מדבר? אם תוציא את 2022 כפי שרשמתי אז האינפלציה הממוצעת ב10 שנים האחרונות היא פחות מ0.5% לשנה. מוזמן לחשב ריבית אל מול אינפלציה ב20 שנה האחרונות ולראות אם הכסף היה נשחק.

על מה אתה מדבר? אם תוציא את 2022 כפי שרשמתי אז האינפלציה הממוצעת ב10 שנים האחרונות היא פחות מ0.5% לשנה. מוזמן לחשב ריבית אל מול אינפלציה ב20 שנה האחרונות ולראות אם הכסף היה נשחק.
לגבי ישראל:
המדד הממוצע ממדד ינואר 2013 עד מדד ינואר 2022 היה 0.51 אחוז בממוצע לשנה לפי החישוב שלי. אז אתה צודק שזה לא בין 1 ל-2 אחוז. בכל אופן הריבית רב הזמן היתה בסביבות 0.25 אחוז (אני אישית ספקטי מאוד לגבי המדד הזה ולפי מדדים אחרים האינפלציה כנראה גבוהה יותר: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001432751).

באופן יותר גלובלי לגבי ארה"ב המצב היה בערך כמו שתיארתי ומכאן הטעות שלי.

מדד הממוצע ממדד ינואר 2013 עד מדד ינואר 2022 היה 0.51 אחוז בממוצע לשנה לפי החישוב שלי
בדקתי ינואר 2012 עד דצמבר 2021 (10 שנים) . 6% אינפלציה סך הכל והממוצע אפילו פחות מ0.5% כי יש כאן אפקט ריבית דה ריבית.

בכל אופן הריבית רב הזמן היתה בסביבות 0.25 אחוז
שים לב שרק ב 2012-2014 (ריביות ממוצעות של 2.5% ו 1.5% ו 0.75%) כבר היית מרוויח בקרן כספית (בהנחה שהיתה מניבה כמו הריבית) 4.75%. בתוספת הריביות הנמוכות בשנים הנוספות הכסף לא היה נשחק אל מול האינפלציה (אם מדד המחירים לצרכן מייצג כח קניה אמיתי זאת כבר שאלה אחרת). אם תיקח עוד 10 שנים אחורה אז הריבית כבר מנצחת את המדד בהרבה יותר.
בכל מקרה, תזכור שהטיעון המקורי שלי היה שאין וודאות שקרן כספית תפסיד מול האינפלציה.

בדקתי ינואר 2012 עד דצמבר 2021 (10 שנים) . 6% אינפלציה סך הכל והממוצע אפילו פחות מ0.5% כי יש כאן אפקט ריבית דה ריבית.

שים לב שרק ב 2012-2014 (ריביות ממוצעות של 2.5% ו 1.5% ו 0.75%) כבר היית מרוויח בקרן כספית (בהנחה שהיתה מניבה כמו הריבית) 4.75%. בתוספת הריביות הנמוכות בשנים הנוספות הכסף לא היה נשחק אל מול האינפלציה (אם מדד המחירים לצרכן מייצג כח קניה אמיתי זאת כבר שאלה אחרת). אם תיקח עוד 10 שנים אחורה אז הריבית כבר מנצחת את המדד בהרבה יותר.
בכל מקרה, תזכור שהטיעון המקורי שלי היה שאין וודאות שקרן כספית תפסיד מול האינפלציה.
6% אינפלציה ב-10 שנים זה 0.58 אחוז אינפלציה לשנה בממוצע.

אני מסכים לחלוטין עם הטיעון שהריבית באופן כללי יכולה זמנית להיות יותר מהאינפלציה לטווח ארוך. בשנות ה-80 למשל הגיעו לריביות גם של 20 אחוז ואני זוכר שקראתי שמי שקנה אג"ח ארוך טווח שם במינוף עשה אפילו יותר מהs&p 500 (הכל לפי ארה"ב). אני מסכים גם שאין וודאות לגבי הריביות והאינפלציה.

מבחינתי הנקודה היא שבגלל שהשוק מאוד ממונף והמדינות גם (ארה"ב חוזה ש15% מהתקציב שלה יגיעה מהנפקות אג"ח כל שנה) אין כל כך אינטרס לשחקנים בשוק לריבית גבוהה מחשש לקריסה כלכלית (כמו משבר החוב שקרה באמריקה הלטינית). בלשכת האוצר בארה"ב חוזים שהריבית תהיה 1.5% מקסימום ב-20+ שנה הבאות בממוצע ושהאינפלציה תהיה 2.4% - זו מדיניות שנועדה לשחוק את החוב הלאומי במחיר של אינפלציה. אני אישית חושב שיהיה מאוד קשה לשמור על ריבית ריאלית חיובית בגלל החובות הגדולים. הריבית בדרך כלל מנסה להיות במינימום ההכרחי כי זה בסופו של דבר דרך לתת לאנשים כסף בחינם עבור כלום (והכלכלה לא צומחת מזה). (זו גם שאלה מעניינת האם אינפלציה גבוהה זו בעיה יותר גדולה מנזילות נמוכה וחדלות פירעון במשק)

6% אינפלציה ב-10 שנים זה 0.58 אחוז אינפלציה לשנה בממוצע.
נכון, טעות שלי הפעם. אם כי זניח לצורך הדיון.
בכל מקרה אני מסכים לגמרי שקרן כספית על הכסף לטווח ארוך זאת לא אסטרטגיה מומלצת. אבל אני כן מתלבט לגבי החלק הסולידי בתיק שאינו במניות (נניח 30%), והאם פיקדון או אגרות חוב עדיפים בהינתן הטבת המס הקיימת בקרן הכספית. וגם אם פקדון עדיף במעט האם זה מצדיק להפסיד נזילות (גם אם אין לי צורך ממשי בה כרגע). הפתרון שמצאתי בינתיים בימים אלה הוא לשים חלק מהצד הסולידי הנ"ל בפקדון (הלכתי על קרמבולה - הטוב מבין מדד לריבית קבועה 3.8%), וחלק אחר בקרנות כספיות. אני עדיין חושב שבמקרה של אינפלציה גבוהה הריביות והתשואה על הקרן הכספית ימשיכו לעלות. לא רואה אפשרות להפסיד/להרוויח שם יותר מדי. בגדול אני צופה שמירה על ערך הכסף ואולי קצת מעבר. למרות מה שכתבת, אני חושב שהחששות מהאינפלציה יימנעו מהפד (ובעקבותיו הנגיד כאן) להוריד ריביות בטווח הקרוב ואפילו הבינוני, אלא בתרחיש מיתון ופגיעה בשוק העבודה.

@Michel
פות"ש נתן שאלה מאוד ספציפית. נתתי תשובה שעונה מאוד במדויק על השאלה הספציפית.

הגם שהיו תקופות ספורדיות X,Y,Z בהן התשובה שנתתי לא עמדה, איך זה עוזר? אז עכשיו כן כדאי לשים קרן כספית לטווח ארוך?

נתתי תשובה שעונה מאוד במדויק על השאלה הספציפית.
בעיני התשובה שנתת אינה מדויקת. אני לא חושב שבקרן כספית יש וודאות שהכסף יישחק אל מול האינפלציה.
הגם שהיו תקופות ספורדיות X,Y,Z בהן התשובה שנתתי לא עמדה
20 שנה האחרונות זה "תקופה ספורדית" ? מזכיר לך שאתה זה שביקשת ממני דוגמה לתקופה כזאת.

איך זה עוזר? אז עכשיו כן כדאי לשים קרן כספית לטווח ארוך?
מה הכוונה "איך זה עוזר"? אנחנו מנהלים דיון ולא חייבים להסכים. אני, בניגוד אליך, חושב שמי שלא רוצה להיות מושקע 100% במניות יכול בהחלט לשקול לשים את החלק הלא מנייתי בקרן כספית וגם לטווח ארוך. ולא בטוח שהאלטרנטיבה (אגרות חוב, פקדונות, קופת גמל להשקעה וכו') טובות יותר. שאל אותך גם פות"ש:
איזה אופציות טובות יותר קיימות היום?
ואני אוסיף לשאלתו: "לחלק שאינו מנייתי בתיק ההשקעות" ?

ולא בטוח שהאלטרנטיבה (אגרות חוב, פקדונות, קופת גמל להשקעה וכו') טובות יותר.
מהשרשור המקביל אני מתרשם שעל פקדונות יש היום ריבית גבוהה יותר.
לדעתי לא מצדיקה את העדר הנזילות, אבל כל אחד ושיקוליו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
TheTieMan קרן כספית שקלית - אני סתם מחזיק שם יותר מדיי? שוק ההון 10
U קרן כספית - שקלית מול דולרית (מה השיקולים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
F קרן כספית שקלית מול קרן כספית שוק ההון 2
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
F קרן כספית שקלית - העלו היום את דמי הניהול שוק ההון 34
שם משתמש בעייתי קרן כספית שקלית: השקעה ללא סיכון? שוק ההון 5
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
R קרן כספית אמריקאית שוק ההון 5
א קרן כספית דולרית - מה הקטע? שוק ההון 2
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
O המקבילה של קרן כספית בארה״ב שוק ההון 7
א קרן כספית שוק ההון 24
S קרן כספית כנגד פיקדון בנקאי - במקרה של קריסת בנק שוק ההון 5
א מה ההבדל בין קרן כספית לקרן מחקה מק"מ? שוק ההון 0
S מס כתושב חוץ על מק"מ לעומת קרן כספית שוק ההון 6