• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עצות לבליץ השקעתי

צור יונתן

משתמש סולידי
דירוג
8
שלום חברים יקרים, קודם כל אני יודע שהמילה בליץ היא אולי ההפך של פורום הזה ושל הסולידית בכלל.
אך אני עכשיו בשלבי הסיום הלמידה, ושלב זה אצלי קריטי.
קראתי הרבה מהפוסטים של הסולידית, והייתי מגדיר עצמי עכשיו כאדם שיודע דבר או שניים על השקעות סולידיות.
אך חסר לי האקורד סיום.
אני מתגייס בעוד כחודש, וצברתי סכום שאפשר להתחיל להשקיע אותו, כאמור, כי כמה מוקדם- כי טוב.
אך אני צריך איזה חומר מסכם, משהו שינעץ לי את הנושא בראש ואוכל בלב שלם להשקיע. אנא אל תביאו לי את הפוסטים הארוכים של הסולידית של סיכום השקעות, קרנות, ומחקי מדד, כי את התיאוריה אני יודע, אני צריך עכשיו משהו שילווה אותי ל"בפועל"
מישהו יכול להכווין אותי בחומרי קריאה? אשמח לשמוע כל דבר.
רוב תודות וחג אורים שמח בקרוב!

אני מתגייס בעוד כחודש, וצברתי סכום שאפשר להתחיל להשקיע אותו, כאמור, כי כמה מוקדם- כי טוב.
אך אני צריך איזה חומר מסכם, משהו שינעץ לי את הנושא בראש ואוכל בלב שלם להשקיע
חומר מסכם...חה!
התרגלת לעניין הזה ממשימת בחינות הבגרות המיותרות? קרא סיכום, הקא אותו במבחן, קווה לטוב...
ולעצם העניין, הדרך להבין איך להשקיע את כספך עוברת דרך הבנת המטרות שלך וזמנן- מה לטווח ארוך של עשור ומעלה, מה לשנים הקרובות.
כרגע אתה גר אצל הוריך, ויש להניח שזה מה שיהיה גם בשלוש שנים הקרובות לפחות. מה אחר-כך?
מתי תצא מהבית? האם תרצה ללמוד לתואר/מקצוע? מי אמור לממן את זה? האם תצטרך את הכסף המושקע לשם כך? האם תוכל להתחייב לעצמך שלא תיגע בכסף המושקע בעשור הקרוב?

שלום חברים יקרים, קודם כל אני יודע שהמילה בליץ היא אולי ההפך של פורום הזה ושל הסולידית בכלל.
אך אני עכשיו בשלבי הסיום הלמידה, ושלב זה אצלי קריטי.
קראתי הרבה מהפוסטים של הסולידית, והייתי מגדיר עצמי עכשיו כאדם שיודע דבר או שניים על השקעות סולידיות.
אך חסר לי האקורד סיום.
אך אני צריך איזה חומר מסכם, משהו שינעץ לי את הנושא בראש ואוכל בלב שלם להשקיע. אנא אל תביאו לי את הפוסטים הארוכים של הסולידית של סיכום השקעות, קרנות, ומחקי מדד, כי את התיאוריה אני יודע, אני צריך עכשיו משהו שילווה אותי ל"בפועל"
מישהו יכול להכווין אותי בחומרי קריאה? אשמח לשמוע כל דבר.
רוב תודות וחג אורים שמח בקרוב!
כמו שפעם אמרתי לאישתי, אין (כמעט) שום תועלת בקריאה הזאת.
בין אם תקרא את כל הפוסטים בסולידית ותעשה MBA בהרווארד
לבין אם אתה "ריקי כהן מחדרה" ואין לך הבנה פיננסית

לשני הדמויות יש יכולת זהה לבחור במה להשקיע, כל הקריאה והכתיבה בנושא זה סתם תחביב.
יש לך 2 אפשרויות :
1. ללכת על איזה פקמ/אגח עם ריבית של 3.5-4.5 אחוז, ואז אין סיכון
2. לקנות איזשהיא וריאיצה של sp500.. אתה יכול להתחיל לשרוף שנים להשוות את וואנגרד לכל דבר אחר, אבל זה לא משנה באמת מה תקנה, העמלות יהיו נמוכות יחסית לתשואה (בין אם חיובית או שלילית)

לשני הדמויות יש יכולת זהה לבחור במה להשקיע, כל הקריאה והכתיבה בנושא זה סתם תחביב.
יש לך 2 אפשרויות :
2. לקנות איזשהיא וריאיצה של sp500.. אתה יכול להתחיל לשרוף שנים להשוות את וואנגרד לכל דבר אחר, אבל זה לא משנה באמת מה תקנה, העמלות יהיו נמוכות יחסית לתשואה (בין אם חיובית או שלילית)
הרבה מהפורום כאן דווקא משיקעים במדד עולמי, אבל אני מניח שהוא מוטה SP500 (לא בדקתי אולי אני מחרטט).
אז גם באופציה 2 יש כמה וריאציות.

הרבה מהפורום כאן דווקא משיקעים במדד עולמי, אבל אני מניח שהוא מוטה SP500 (לא בדקתי אולי אני מחרטט).
אז גם באופציה 2 יש כמה וריאציות.
ואיך משווים את הוואריאציות? איך יודעים אם לבחור בישראלית, באמריקאית או אולי במשהו אחר?

חומר מסכם...חה!
התרגלת לעניין הזה ממשימת בחינות הבגרות המיותרות? קרא סיכום, הקא אותו במבחן, קווה לטוב...
ולעצם העניין, הדרך להבין איך להשקיע את כספך עוברת דרך הבנת המטרות שלך וזמנן- מה לטווח ארוך של עשור ומעלה, מה לשנים הקרובות.
כרגע אתה גר אצל הוריך, ויש להניח שזה מה שיהיה גם בשלוש שנים הקרובות לפחות. מה אחר-כך?
מתי תצא מהבית? האם תרצה ללמוד לתואר/מקצוע? מי אמור לממן את זה? האם תצטרך את הכסף המושקע לשם כך? האם תוכל להתחייב לעצמך שלא תיגע בכסף המושקע בעשור הקרוב?
את זה כמובן כבר עשיתי, יש לי את התכנון הזה, כאמור, אבל שוב, אני נתקע בפועל, אחרי כי אחרי שהחלטתי שאני לא אצטרך את הכסף בעשר-חמש עשרה שנה הבאות, ואני יודע שכדאי שאחוז המניות יהיה גבוה יותר (חשבתי משהו כמו 70%), ואפילו לפתוח, להשוות, ולהוריד מחירים מבית השקעות, איך אני יודע מה להשקיע בפועל? מדד ישראלי, אמריקאי, עולמי? לזה לא מצאתי הכוונה... כמובן לא מדבר על עזרה ספציפית של מדד מסויים, אלא על הדבר לבחור אותו...

מרים טלפון לבית השקעות, מסכם על התנאים והעמלות, פותח חשבון, מפקיד את הכסף, קונה קרן מחקה מדד לבחירתך.
זהו.
ואיך אני אוכל לבחור מדד שיתאים לי? יש דרך להשוות ביניהם?

אחרי שהחלטתי שאני לא אצטרך את הכסף בעשר-חמש עשרה שנה הבאות..., איך אני יודע מה להשקיע בפועל?
הפורום כאן פעיל 7 שנים, הנה סיכום קצר של הסכמות רחבות (עם אחוז קטן שרואה אחרת את הדברים):
1. למשקיע הפשוט (כולנו) עדיף להשקיע בקרנות מחקות מדדים רחבים דיים
2. מדדי מניות - עדיפות למדדים בינלאומיים, עדיפות למדד אחד או שניים (לפי טעמך ורצונך). בפורום יש נטיה למדד כל עולמי ולמדד s&p500
3. מדדי אג"חים - עדיפות לאג"ח של המדינה שלך (ישראל), עדיפות לממשלתי, עדיפות למדד שמאגד את כל האג"חים (לצורך הפשטות).
4. השקעה באג"חים היא בעיקרה לכסף שצריך בשנים הקרובות ורוצים לשמור על ערכו (תשואה לא גבוהה). במקום זה אפשר לשמור על הערך בפק"מ או קרן כספית.
ואני יודע שכדאי שאחוז המניות יהיה גבוה יותר (חשבתי משהו כמו 70%)
אם אתה לא זקוק לכסף בעשור הקרוב, אפשר ומותר גם 100%.
אני למשל משקיעה רק במניות, אבל שומרת כסף למקרי חירום. אתה לא צריך כרגע כסף למקרי חירום כי מניחה שאתה מפורנס לגמרי ע"י ההורים.
אם יש לך תכנית לטיול תרמילאים אחרי הצבא מהסוג היקר (הבן שלי הצליח לבזבז 40K בארבעה חודשים), אולי כדאי לשמור את החלק הזה מחוץ להשקעות.
אני סתם מנחשת, לא סיפרת על עצמך כלום אז מדמיינת את הילד שלי כשהיה בן 18.

דווקא לפני הרכישה בפועל (מתואר בשרשור של מייק), כן הייתי ממליץ לגבש תוכנית, ולהחליט על הקצאת נכסים בהתאם לסיבולת הסיכון שלך

ואיך אני אוכל לבחור מדד שיתאים לי? יש דרך להשוות ביניהם?
פוסט פירמידת הצרכים יענה לך על השאלה הראשונה. לגבי השאלה השנייה, פשוט תצליב את הנתונים (דמי ניהול קרן, פיזור, מיסוי וכו׳) ותשווה בין המוצרים שרלוונטים לך.
פשוט תתחיל. יצא והתעוררת בוקר אחד בעוד כמה חודשים והבנת שעשית ״טעות איומה״ ובחרת בסנופי ולא בעולמי פשוט תשנה. זה זניח עד חסר משמעות ביחס לאופק ההשקעה שלך.

יש לך 2 אפשרויות :
זה לא ממש מדויק. יש אנשים כמו פיטר לינץ' שעשו הון כשהמדד נפל וזה ככל הנראה מלמידה מאוד ארוכה ובחינה פיננסית של כל מיני חברות. זה לא משהו מורכב במיוחד, אבל מי שרוצה להשקיע ככה צריך הרבה מאוד זמן ומעקב אחרי החברות שלו באדיקות. אז בסוף יש הבדל בין מי שעושה MBA בהרווארד למי שאין לו הבנה פיננסית. אני אישית למשל עשיתי את הקריאה שלי בנושא והחלטתי על דעת עצמי להשקיע אחוזים מסוימים מהתיק בחברות שיש להם איתנות פיננסית ואחוז גבוה של free cash flow yield (ולא מסתמכות על חוב ושלא תלויות ציקלית בשוק כמו סחורות) וכדומה. זה דבר שלא היה קורה אם לא הייתי קורא על כל מיני חברות ודוחות פיננסיים ומסתכל על הטווח הארוך בנושאי חוב שונים של מדינות. אני מרגיש בעיקר שזה נותן לי בטחון ורוגע הרבה יותר גדול בהשקעה ומונע ממני "להילחץ" לעומת המדד שמבחינתי זה קצת כמו "קופסא שחורה" שתלויה בצמיחה/אינפלציה/ריבית/רווחי חברות ממוצעים וכדומה.

המדד שמבחינתי זה קצת כמו "קופסא שחורה" שתלויה בצמיחה/אינפלציה/ריבית/רווחי חברות ממוצעים וכדומה.
משפט מוזר. ה"מדד" הוא הכי פחות קופסא שחורה. הוא מתאר בצורה הפרקטית הקרובה ביותר את מצב השוק הכללי, שלגביו הנתונים פתוחים וזמינים. לגבי כל חברה ספציפית אתה לא באמת יודע מה קורה שם, ולא משנה כמה דוחות שלהם תקרא, ובטח שאתה לא יודע איך שאר הנסיבות בשוק ישפיעו עליה.
בחברות שיש להם איתנות פיננסית ואחוז גבוה של free cash flow yield
אין כאן שום הבטחה שלא תקבל אלפא שלילית.
אם היתה כזאת (ואולי ברגע מסויים בעבר הייתה כזאת), אז המוכרים והקונים היו מעלים את המחיר בהתאם כדי להגיע לנקודת איזון חדשה. כאמור, זה קרה כבר בעבר.

זה לא ממש מדויק. יש אנשים כמו פיטר לינץ' שעשו הון כשהמדד נפל וזה ככל הנראה מלמידה מאוד ארוכה ובחינה פיננסית של כל מיני חברות. זה לא משהו מורכב במיוחד, אבל מי שרוצה להשקיע ככה צריך הרבה מאוד זמן ומעקב אחרי החברות שלו באדיקות. אז בסוף יש הבדל בין מי שעושה MBA בהרווארד למי שאין לו הבנה פיננסית. אני אישית למשל עשיתי את הקריאה שלי בנושא והחלטתי על דעת עצמי להשקיע אחוזים מסוימים מהתיק בחברות שיש להם איתנות פיננסית ואחוז גבוה של free cash flow yield (ולא מסתמכות על חוב ושלא תלויות ציקלית בשוק כמו סחורות) וכדומה. זה דבר שלא היה קורה אם לא הייתי קורא על כל מיני חברות ודוחות פיננסיים ומסתכל על הטווח הארוך בנושאי חוב שונים של מדינות. אני מרגיש בעיקר שזה נותן לי בטחון ורוגע הרבה יותר גדול בהשקעה ומונע ממני "להילחץ" לעומת המדד שמבחינתי זה קצת כמו "קופסא שחורה" שתלויה בצמיחה/אינפלציה/ריבית/רווחי חברות ממוצעים וכדומה.
תקח את הSP500 לפייתון
תגריל 1000 אסטרטגיות אקראיות , שעושות נניח 10 פקודות קניה ומכירה בשנה.
חלק מהן יכו את המדד פי 2 לפחות. משיקולי התפלגות נורמלית.

אני מסכים שיש אנומליות כמו וורן באפט, אבל הוא בסיטואציה הזויה, אם הוא מודיע שהוא קונה אפל, אפל קופצת 5% .. הוא נבואה שמגשימה את עצמה.

בכל מקרה, לכל אדם שלא מתכווון לעסוק בזה 12 שעות ביום , עם ארסנל של יועצים ואנליסטים, כדאי פשוט לקנות SP500 ואגחים באיזה תמהיל, כל השאר זה תחביב, כמו לקרוא הארי פוטר.

לכל אדם שלא מתכווון לעסוק בזה 12 שעות ביום , עם ארסנל של יועצים ואנליסטים, כדאי פשוט לקנות SP500 ואגחים באיזה תמהיל, כל השאר זה תחביב, כמו לקרוא הארי פוטר.
אני נוטה לא להסכים, אחרת אתה טוען שאי אפשר להקים עסק במשרה חלקית למרות שזו ההמלצה הרווחת לכל מי שפותח עסק.
התשובה שאפשר, רק צריך יתרון מסויים ושיהיה מספיק חזק, לקנות את ה-S&P כפי שציינת ולחכות 20 שנה זה יתרון בדיוק כמו שלעבוד 18 שעות ביום יכול להביא אותך ליתרון.
בכל מקרה מי שימצא יתרון כזה שהוא יותר פשוט מלחכות 20 שנה או לעבוד מאוד מאוד קשה כנראה לא יגלה אותו כל כך מהר.

נערך לאחרונה ב:
אני נוטה לא להסכים, אחרת אתה טוען שאי אפשר להקים עסק במשרה חלקית למרות שזו ההמלצה הרווחת לכל מי שפותח עסק.
התשובה שאפשר, רק צריך יתרון מסויים ושיהיה מספיק חזק, לקנות את ה-S&P כפי שציינת ולחכות 20 שנה זה יתרון בדיוק כמו שלעבוד 18 שעות ביום יכול להביא אותך ליתרון.
בכל מקרה מי שימצא יתרון כזה שהוא יותר פשוט מלחכות 20 שנה או לעבוד מאוד מאוד קשה כנראה לא יגלה אותו כל כך מהר.
לא הבנתי איך מה שאמרתי התפרש לך כ"אי אפשר להקים עסק במשרה חלקית"
אפשר במשרה חלקית להקים פלאפליה רווחית או לתת שיעורים פרטיים במתמטיקה ופיסיקה

אי אפשר לחזות את מחירי הנכסים בשוק ההון

משפט מוזר. ה"מדד" הוא הכי פחות קופסא שחורה. הוא מתאר בצורה הפרקטית הקרובה ביותר את מצב השוק הכללי, שלגביו הנתונים פתוחים וזמינים. לגבי כל חברה ספציפית אתה לא באמת יודע מה קורה שם, ולא משנה כמה דוחות שלהם תקרא, ובטח שאתה לא יודע איך שאר הנסיבות בשוק ישפיעו עליה.

אין כאן שום הבטחה שלא תקבל אלפא שלילית.
אם היתה כזאת (ואולי ברגע מסויים בעבר הייתה כזאת), אז המוכרים והקונים היו מעלים את המחיר בהתאם כדי להגיע לנקודת איזון חדשה. כאמור, זה קרה כבר בעבר.
ה"מדד" מתאר את מצב השוק הכללי. הרבה פעמים מצב השוק הכללי לא בהלימה עם סוג החברות שאני מאמין בהשקעה בהם. אני בעצם קונה חברות שאני לא מאמין בהם מבחינה פיננסית רק כי הם בשוק. זה דבר שאני לא אוהב לגבי המדד. למשל, במדד של MSCI China יש את חברת האלכוהול moutai שנסחרת באיזה שווי הזוי שאיני מעוניין לקנות. בקנייה של המדד אין לי דרך קלה להימנע מזה (אפשר לקנות Puts וכאלו, אבל זה מסבך את ההשקעה).

מבחינה פיננסית אין לי דרך לנבא את השוק - אני לא אנליסט מאקרו ולא יודע להעריך את הצמיחה של ארה"ב וכדומה וכמה הרווחים של החברות יעלו. יש הרבה שעושים את זה וגם הם לפעמים טועים מאוד (2008 למשל עם הקריסה של Lehman Brothers) בעקבות אירועים לא צפויים כאלו ואחרים. לעומת זאת, כשאני משקיע בחברה שעושה דברים "פשוטים" יותר קל לי לקנות אותה כשfree cash flow גבוה מספיק מבחינתי (וכמובן ששאר הפרמטרים נראים לי נכונים) או שהיא נסחרת בפחות מהמזומנים שברשותה בעקבות אנלומיות של השוק. אני לא חושב שהשוק מספיק חכם להבין את התמחורים השגויים בסקטורים מסוימים, ולפעמים זה סתם סיבות רגולטוריות. אלו דברים שאני לא יודע לחזות במאקרו כי הוא הרבה יותר מסובך ומושפע מהרבה יותר מדי גורמים.

ברור שאין שום הבטחה כזו שאני אכה את המדד, אבל נח לי יותר להשקיע בדברים שאני מבין מאשר ב-"קופסאות שחורות" שאני לא מבין את התמחור שלהם. אני לא יודע כמה מדד s&p אמור להיות שווה מבחינתי כי אין לי יכולות של אנליסט מאקרו לחזות את הצמיחה של מדינת ארה"ב/את מדיניות הריבית שלה/את מדיניות המיסוי שלה/את המלחמה הבאה שהיא תעשה/את המשבר הבא שלה וכדומה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
S ניהול סיכונים ככל שמתקרבים לגיל הפרשיה - אשמח לשמוע עצות פרקטיות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
ה תובנות עצות על תיק מניות קיים שוק ההון 3
G עצות לארגן חתונה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 17
N עובד עצות התפתחות אישית 9
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ד משקיעה מתחילה שקצת אובדת עצות שוק ההון 4
ס עצות לבחור צעיר שנכנס מחדש לשוק העבודה התפתחות אישית 2
D ירושת סכום גבוה במזומן - אובד עצות אוף טופיק 4
F מתלבט מה ללמוד אובד עצות התפתחות אישית 29
S רווק בשנות הארבעים לחייו ועדיין אובד עצות... יומני מסע אישיים 21
Y עצות לבחירת עבודה התפתחות אישית 7
P חדש לעולם ההשקעות - מחפש עצות שוק ההון 5
N לא ידוע מה ללמוד אובד עצות אוף טופיק 22
L גרמניה: צרור עצות למהגר/ת אוף טופיק 97
D עצות מהמתכנתים שביניכם אוף טופיק 17
I מחפש עצות בנושא לקיחת משכנתא לדירה יחידה (להשקעה) נדל"ן 5
ח עצות וטיפים למכירת דירה + מעבר למקום שפוי ונורמלי נדל"ן 15
marmita עצות אחיתופל? צרכנות פיננסית 22
סול אובד עצות לגבי השקעה פאסיבית בקרן השתלמות שוק ההון 25
E עצות וטיפים להוזלת תהליך המרות המט"ח שוק ההון 2
G רוצה להתחיל - צריך עצות יומני מסע אישיים 38
ITS קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות השקעות אלטרנטיביות 34
AlexNOSAM תכנון פרישה לגבר בן 55, עצות יתקבלו בשמחה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 76
עש לילה עצות סולידיות לקניית רכב חדש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 29
Dany74q עצות לשימוש חיסכון שנפתח שוק ההון 3
I השקעתי הרווחתי וקיבלתי החזר מס לא מובן\: שוק ההון 1
סול למה השקעתי שלושה שקלים בקרן ההשתלמות שלי השנה שוק ההון 126

נושאים דומים

Back
למעלה