• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עדיין על הגדר

תוכנית חיסג'ון

משתמש רשום
דירוג
18
אני יהונתן, חייל משוחרר בן 23. התחלתי לקרוא את הבלוג של הסולידית לפני כמה חודשים. כשהתחלתי לקרוא הייתי בטוח שתוך חודש אני כבר מתחיל להשקיע והכל פשוט. אלא שכל פעם שהרגשתי שיש לי את הבסיס המספיק נחשפתי לקומה הבאה של הידע והלכתי לאיבוד.
בתהחלה זה היה "אה, מה הבעיה. קונים 75% S&P ועוד 25% אגח והכל טוב. בגדול. ואז נכנסתי לפורום, והתחלתי להתבלבל. אז כדי לעשות סדר ולהוריד לפרקטיקה הלכתי למפגש, שגם קצת בלבל.
ואז ניסו להגיד לי להשאיר את זה פשוט (keep it simple, stupid), ובכלל היה נראה שאפשר לקנות 100% vt והכל טוב. וגם אז הייתי בטוח שאוטוטו זה מה שאני עושה ושלום על ישראל. ואז גיליתי מיליון דיונים על IB, ועל קרנות איריות, ועל vt או vxus+vti ושוב קצת הלכתי לאיבוד.
ואז (אחרון) הסכום שעליו אני צריך להחליט הפך מ40K של חייל משוחרר לאיזור ה300K (ירושה). ואז בכלל נהייתי משותק.

החשש שלי כל הזמן הוא שאם אני לא מבין דיונים אולי סימן שאני לא יודע מספיק. ובכלל, את כל הידע בנושא רכשתי מקריאה באינטרנט. כמעט אין חברים בגילי שמתעסקים בזה ברמות האלו, ומעטים עוד יותר שאני יכול ממש לשוחח איתם על רעיונות מהסוג של הסולידית. הבעיה היא שזה גורם לי לתחושה שהידע שלי הוא קצת באוויר מדי, ואולי לא באמת מחובר למציאות. ולכן כשהלכתי עם עוד בני משפחה שלי לייעוץ השקעות בבנק פתאום הרגשתי קצת ילד וקצת לא בטוח בדברים שלמדתי. הרי בפועל יש לי 0 ניסיון. אז כשהציעו לי תיק של 80% אגח 20% מניות זה היה נשמע לי לא הגיוני ביחס למה שלמדתי, אבל זה כן הצליח לערער לי את הביטחון עוד קצת כי "היי, היא עובדת בזה ואתה סתם קורא באינטרנט".

מה גם שבני המשפחה האחרים שלי לא מנסים להעמיק בתחום ההשקעות יותר מדי. חלקם פנו לחבר של המשפחה שהציע לקנות קרנות גמישות מסוימות (לי היה נשמע כמו רעיון לא משהו בכלל), או זרמו עם הייעוץ של הבנק. אמא שלי והבנק ביחד לוחצים עליי רק לא להשאיר את הכסף בעו"ש (לא עדיף לבזבז עוד חודש אבל לדעת שאתה עושה נכון?). גם זה שהמשפחה קצת מעורבת בסיפור (ברמת הידיעה, אף אחד לא מנסה/ינסה לכפות עליי בחירה מסוימת) כן קצת מפריע לי.

מעבר לזה, לא מספיק ברור לי מה טווח השנים שאני מתכנן להשקיע ומה המטרות בדיוק. כמובן יש לי מטרות כלליות כמו לשמור על ערך הכסף ולהיות כמה שפחות תלוי כלכלית באחרים. אבל אני עדיין בשלב שקשה לי להעריך מה התוכניות שלי לשנים הבאות מבחינת נישואין ודירה וכדו'.

אני כן יודע שבשנה הקרובה אני מתחיל תואר במדמח, גר בבית ולומד באוניברסיטה קרובה, ובזכות מלגות אין לי הוצאות על לימודים ואפילו יש הכנסות.

כתבתי הרבה דברים בבלאגן. פשוט אפילו עם הפוסט הזה השתהיתי הרבה זמן, והבנתי שעדיף לשחרר משהו אפילו כשהוא לא מסודר ולא מושלם. אם בכל זאת אתמצת את החששות והבעיות:

* לא בטוח שאני יודע מספיק
* "בועה" של ידע שלא מחובר למציאות. חשש מהטייה לטובת הדבר הראשון שלמדתי (השקעה סולידית במוצרים מחקי מדד)
* קושי לפעול לבד כשכל המשפחה פועלת אחרת
* מטרות לא מוגדרות. גיל עם הרבה שינויים ובלי מטרות על ברורות
* אופי קצת הססני ולא החלטי. מושפע קשות מfomo, analysis paralysis או מה שתבחרו. שוהה המון זמן בהתלבטויות ומתקשה לעשות צעדים. לפעמים מנסה לדחוף את עצמי לקפוץ למים, אבל נכוויתי קשות גם מהחלטות כאלו וזה גורם לי לחשוב פעמיים אפילו איפה שאני כבר רוצה לקפוץ למים.

בקיצור, אשמח לשמוע את דעתכם. ללמוד עוד עד שהביטחון יבוא? להתחיל לנסות עם סכום קטן ולהתקדם? לוודא שאני יודע מושגים מסוימים ובמה אני משקיע ולסמוך על עצמי כרגע? ואיך להגדיר יעד כשאני בגיל שאני לא באמת יודע מה אני מתכנן קדימה?

אני במצב דומה לשלך אלא שאני קשישה בת 31 o_o
מעניין יהיה לקרוא את התגובות לשרשור

הייתי באות מצב כמו שלך לפני פחות משנה
ללמוד עוד עד שהביטחון יבוא?

כן, אבל קח בחשבון שלביטחון יהיה קשה להגיע אם לא תתנסה, אפילו בסכום קטן.

לוודא שאני יודע מושגים מסוימים ובמה אני משקיע ולסמוך על עצמי כרגע?
אפשר ללמוד תוך כדי עם סכום קטן. איזה מושגים כבר יש לדעת? רוב החירבושים שראית בפורום זה אופטימיזצית למיניהן. אתה תמיד יכול לקנות, למכור, להעביר.

ואיך להגדיר יעד כשאני בגיל שאני לא באמת יודע מה אני מתכנן קדימה?

תגדיר כמה כסף אתה מוכן לסכן ולפהסיד 50% ממנו ושים במניות. את השאר תשים באפיק פחות תנודתי, כמו אג"ח. זה כבר איבידואלי.

היי יהונתן

חייב לומר לך קודם כל שאפו שבגיל שלך אתה חושב על הצעדים האלה. אתה לא לבד! גם אני כמוך, מחפש כיצד להכנס לשוק מבלי להכוות. שואל הרבה שאלות, בוחן משווה ולומד.
לא אני האדם שיכול לתת לך תשובה באיזו קרן לבחור, וכל הידע שלי מוטל בספק (ולמעשה הקריאה המעמיקה שלי באתר התחילה קצת אחריך, על אף שהכרתי את האתר מלפני כמה שנים.
וגם אני בדיוק, אבל בדיוק כמוך חשבתי בהתחלה על הS&P, אחר כך אמרתי שיהיה הכל בVT למה להסתבך, ואז הקרנות האיריות שהומלצו עליהם תסבכו אותי.

הסולידית בפירמידת הצרכים שמה את "בחירת ניירות הערך" במקום הכי קטן בקרן הצרכים. להתחיל מוקדם, וברוך השם אתה הולך להתחיל מוקדם, חשוב הרבה הרבה יותר.
אבל כמוני כמוך- אנשים שחדשים לגמרי בשוק ההון זה לא פשוט ככה לשים את הכסף שלהם על משהו בלי להבין אותו לעומק. כמה שברור לנו שהאיריות והVT כולן למעשה מחקות מדדים גדולים- יש להן תנאים שונים שישפיעו עלינו במצב החדש שאנחנו נכנסים אליו.

אני חושב שכדי להתמודד עם הירידות בשוק אתה צריך לדעת טוב מה אתה בוחר מצד אחד, אבל לשחרר את הקטע הזה שזה יהיה מושלם. כי אין מושלם- זה הקטע, יש טוב מספיק.
הבוגל הזה, בחור חביב, המציא את הקרנות המחקות כדי לעשות את זה פשוט למשקיע הקטן להשקיע באופן פאסיבי, ועשה קרן שמחקה את המדדים העולמיים (הVT) כדי שנוכל להשקיע ולשכוח. זה היה אמור להיות עד כדי כך פשוט.
ואז הקטע הוא שהם מחלקים דיוידנדים, ואנחנו בישראל משלמים מס גבוה, שמוריד מהתשואה, ואז כל הפורום מחפש קרנות איריות, ויש הרבה, והן לא מפוזרות מספיק, וקשה לצאת מזה.
הבנתי ששבוע הבא משיקים בארץ קרנות איריות חדשות ואולי זה יהיה משתלם, ושיש קרנות איריות צוברות חדשות של vanguard (אולי הפיזור שלהן יהיה גדול בצורה שקרובה לVT, ולא רק חצי ממנו). אולי משהו מהן הן מה שאתה מחפש.

מהנסיון שלי שהקשבתי ל"אנשי המקצוע" זה נגמר בהפסד של 5500 שקלים עבורי ומהטעיה מכוונת שלהם. אני לא אפול בזה שוב ומהיום אני סומך רק על עצמי, ומספר לך כדי שלא יבלבלו לך את המוח בבנקים. עדיף ללכת לפי שנשמע לך הגיוני ואז לשים את התיק שבנית בפורום ולקבל עליו הערות. זה מה שאני מתכוון לעשות.

בהצלחה! קח תזמן ללמוד, חודש חודשיים, אבל תשקיע עד סוף השנה כדי לנצל את קרן ההשתלמות לשנה הנוכחית.

נערך לאחרונה ב:
  1. עדיף שהכסף ישב בעו"ש עוד כמה חודשים ותדע מה אתה עושה.
  2. כמו שאמרו לפני השאלות שאתה מתעסק אתם הם אופטימיזציה. תתמקד בפרמידת הצרכים שלך תמיד אפשר לשנות בהמשך.
  3. הכי קריטי שתחליט מה טווח ההשקעה שלך ומה סיבולת הסיכון. אם אתה לא בטוח בנוגע סיבולת הסיכון עדיף שתטעה לכיוון השמרני. באופן אישי התחלתי עם 80/20 ועברתי ל100% מניות אחרי שטבלתי את הרגליים וחוויתי נפילות בשוק.
  4. תמשיך לשאול ולקרוא עם הזמנים דברים מתבהרים. (בהקשר הזה האם קראת את סדרת המאמרים בתמונה הגדולה? לדעתי זה יעשה לך סדר)

תכין לעצמך מראש היתר מנטלי לעשות טעויות. זה בסדר. ותזרום. אם אחרי חצי שנה הבנת משהו חדש, תתקן.
אף אחד לא אמר שאתה צריך לפגוע בול היום לכל שארית חייך.

היי, תודה רבה על העצות ועל המילים הטובות!

אני במצב דומה לשלך אלא שאני קשישה בת 31 o_o
מעניין יהיה לקרוא את התגובות לשרשור
נחמד לדעת שיש עוד אנשים באותה סירה, מקווה שהתגובות באמת הועילו. 31 זה צעירה ורעננה, למה ככה? ;)

@unrealx ,@משה , @adamshalev - נשמע שאני באמת צריך להרפות קצת ולדעת שאני צריך קצת להתנסות ולטעות. והטיפים של @משה מסמכים בצורה די מוצלחת את העניין.

היי יהונתן

חייב לומר לך קודם כל שאפו שבגיל שלך אתה חושב על הצעדים האלה. אתה לא לבד! גם אני כמוך, מחפש כיצד להכנס לשוק מבלי להכוות. שואל הרבה שאלות, בוחן משווה ולומד.
לא אני האדם שיכול לתת לך תשובה באיזו קרן לבחור, וכל הידע שלי מוטל בספק (ולמעשה הקריאה המעמיקה שלי באתר התחילה קצת אחריך, על אף שהכרתי את האתר מלפני כמה שנים.
וגם אני בדיוק, אבל בדיוק כמוך חשבתי בהתחלה על הS&P, אחר כך אמרתי שיהיה הכל בVT למה להסתבך, ואז הקרנות האיריות שהומלצו עליהם תסבכו אותי.

הסולידית בפירמידת הצרכים שמה את "בחירת ניירות הערך" במקום הכי קטן בקרן הצרכים. להתחיל מוקדם, וברוך השם אתה הולך להתחיל מוקדם, חשוב הרבה הרבה יותר.
אבל כמוני כמוך- אנשים שחדשים לגמרי בשוק ההון זה לא פשוט ככה לשים את הכסף שלהם על משהו בלי להבין אותו לעומק. כמה שברור לנו שהאיריות והVT כולן למעשה מחקות מדדים גדולים- יש להן תנאים שונים שישפיעו עלינו במצב החדש שאנחנו נכנסים אליו.

אני חושב שכדי להתמודד עם הירידות בשוק אתה צריך לדעת טוב מה אתה בוחר מצד אחד, אבל לשחרר את הקטע הזה שזה יהיה מושלם. כי אין מושלם- זה הקטע, יש טוב מספיק.
הבוגל הזה, בחור חביב, המציא את הקרנות המחקות כדי לעשות את זה פשוט למשקיע הקטן להשקיע באופן פאסיבי, ועשה קרן שמחקה את המדדים העולמיים (הVT) כדי שנוכל להשקיע ולשכוח. זה היה אמור להיות עד כדי כך פשוט.
ואז הקטע הוא שהם מחלקים דיוידנדים, ואנחנו בישראל משלמים מס גבוה, שמוריד מהתשואה, ואז כל הפורום מחפש קרנות איריות, ויש הרבה, והן לא מפוזרות מספיק, וקשה לצאת מזה.
הבנתי ששבוע הבא משיקים בארץ קרנות איריות חדשות ואולי זה יהיה משתלם, ושיש קרנות איריות צוברות חדשות של vanguard (אולי הפיזור שלהן יהיה גדול בצורה שקרובה לVT, ולא רק חצי ממנו). אולי משהו מהן הן מה שאתה מחפש.

מהנסיון שלי שהקשבתי ל"אנשי המקצוע" זה נגמר בהפסד של 5500 שקלים עבורי ומהטעיה מכוונת שלהם. אני לא אפול בזה שוב ומהיום אני סומך רק על עצמי, ומספר לך כדי שלא יבלבלו לך את המוח בבנקים. עדיף ללכת לפי שנשמע לך הגיוני ואז לשים את התיק שבנית בפורום ולקבל עליו הערות. זה מה שאני מתכוון לעשות.
@סול, כיף לשמוע שמה שתיארת משהו ממש דומה למה שעברתי. זה עוזר לי להבין שמה שאני לומד ומתקשה בו לא מנותק מהמציאות. וגם הצלחת לחדד קצת מה הדיון סביב קרנות איריות, תודה!

בל תשקיע עד סוף השנה כדי לנצל את קרן ההשתלמות לשנה הנוכחית.
לא נראה שזה רלוונטי אליי, אני לא עובד כרגע. אלא אם כן לא הבנתי אותך נכון.

בהקשר הזה האם קראת את סדרת המאמרים בתמונה הגדולה? לדעתי זה יעשה לך סדר
לא. נראה לי שפתחתי אותה פעם והיה נראה לי שזה קצת מעל לרמה שלי. אנסה לבדוק שוב, תודה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 200
A מחנה דורה בנתניה, עדיין קיים? נדל"ן 0
Homer כתבה מלפני 10 שנים, עדיין רלבנטית? אוף טופיק 3
ע עדיין אג"ח להורדת סיכון רצף תשואות? שוק ההון 12
M קרן כספית עדיין נחשבת כנזילה העדיפה ביותר? שוק ההון 11
ה בהשקעת סכום גדול - עדיין עדיף בארץ? שוק ההון 25
O המעסיק עדיין לא מפריש לי פנסיה כי כבר חצי שנה אין לי קרן פנסיה פעילה האם לפי תיקון 190 אוכל להפקיד בעצמי או שצריך לחכות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y מישהו עדיין חושב שBitcoin זה רעיון טוב? השקעות אלטרנטיביות 788
tomer111 אם נופלת פצצה גרעינית ויצאתי חיי הניירות ערך בברוקראז עדיין אצלי והכל בסדר? שוק ההון 353
ב מסלול פנסיה sp500 + מיועדות - יש עדיין ממונף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
P באילו תחומים אנחנו עדיין נמצאים מאחור? פוסטים מאיכות נמוכה 9
L האם יש עדיין סיבה לבחור בסטארטאפ? התפתחות אישית 92
O האם עדיין אפשר לקבל 70% מימון על דירה חליפית נדל"ן 11
S יש סעיף בעבודה שלי לגבי קרן השתלמות והייתי אמור לקבל אותו (כנראה) אבל עדיין לא, מה לעשות? אוף טופיק 2
צ האם עדיין שווה להשקיע באשקלון? נדל"ן 48
tomer111 האם עדיין תקף שאגח הם לא correlated למניות שוק ההון 12
O חוק מס' 1 עדיין רלוונטי? שוק ההון 2
A לא מצליח להבין איך אין עדיין אינפלציה שוק ההון 22
T האם יש טעם עדיין להחזיק באג"ח שוק ההון 4
ת האם עדיין יש בעיות עם IRA? צרכנות פיננסית 10
R האם עדיין יש לי סיכוי עם מתמטיקה? התפתחות אישית 11
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
C אופציות לעובד בסטראטפ ללא תוכניות אופציות עדיין אוף טופיק 8
1337justme מכירה של קרן נאמנות ישראלית - פעולה עדיין לא בוצעה? שוק ההון 4
I הגשה מקוונת של טופס 1301 לשנת 2018 עדיין סגורה? צרכנות פיננסית 1
B עדיין חדש ומחפש תשובות לשאלות בסיס מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
S כבר זמן מה אני חושב להיכנס לבורסה אבל עדיין מחפש דרך להוריד את הסיכון דרך פיזור טוב יותר שוק ההון 42
ח עדיין מחפש את עצמי אוף טופיק 22
מתכנת האם שפת C++ עדיין רלוונטית? התפתחות אישית 56
amikal אם יותר זול לנהל תיק השקעות בבית השקעות למה אנשים עדיין מנהלים אותו בבנק? שוק ההון 72
מ יש עדיין אג"ח מיועדות בקרן פנסיה? צרכנות פיננסית 22
O למה השקל עדיין מתחזק שוק ההון 122
ח האם ניתן עדיין למצוא את הבלוג 'התמונה הגדולה'? שוק ההון 23
sogi אורדרנט פרו - עדיין קיים ? אוף טופיק 4
breezblock טראמפ מוביל - עדיין לא מוכרת. שוק ההון 59
כ אירלנד בראי הברקזיט- עדיין מקום להשקיע בו את חסכונותיכם? שוק ההון 4
שרון למה בבתי השקעות עדיין כ"כ רוצים לנהל את הכסף שלכם? צרכנות פיננסית 1
ס קופת גמל צמודת מדד מבטיחת תשואה 4.5% - (מנורה יתר ג), האם עדיין ניתן להפקיד? צרכנות פיננסית 3
C "בדרך הנכונה" אבל עדיין משהו חסר יומני מסע אישיים 40
c881 תלושים לחג? עדיין תבדוק איך ועל מה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
T שיפור תיק השקעות "על הגדר" לפני קניית דירה שוק ההון 7
ImCarryGG למכור ביוקר, לשבת על הגדר ולקנות בזול שוק ההון 122
I התלבטות בנושא השקעה - לחכות על הגדר או לקחת משכנתה? נדל"ן 7
מ יושב על הגדר יומני מסע אישיים 20

נושאים דומים

Back
למעלה