• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ניכוי מס מכספי פיצויים בקרן הפנסיה

ניררר

משתמש רשום
דירוג
0
שלום רב,

לפני כשבועיים הגשתי בקשה למנורה מבטחים למשיכת כספי פיצויים על עבודה שעבדתי בה מ2016 - 2020. הגשתי להם טופס 161 שקיבלתי אז מהמעסיק לשם ביצוע המשיכה. כספי הפיצויים בחשבון הפנסיה היו על סך 14671 שח. כעבור כמה ימים קיבלתי את כספי הפיצויים אבל בניכוי מס של קרוב ל1300 שח מס הכנסה. נכנס לי לחשבון 13386 שח. כששאלתי את מנורה מה פשר הניכוי הם טענו שבטופס 161 נתנו לי פטור אך לא על כל הסכום. באותה שנה הרווחתי מתחת למינימום וכמובן אני לא אמור לשלם מס הכנסה על אותה שנה. כשאני מסתכל על טופס 161 שקיבלתי מהמעסיק ב2020 אני לא מוצא שם סעיף שמדבר על ניכוי, ניכוי חלקי או ניכוי מלא. אולי אני מפספס משהו? צירפתי את הטופס.טופס 161 ללא פרטים מזהים שקיבלתי אז מהמעסיק האם יש כרגע משהו לעשות נגד מנורה מבטחים בעניין כדי לקבל חזה את ה1300 שח שנוכו בלי לפנות למס הכנסה? אם הייתי נותן להם גם את מכתב השחרור שקיבלתי אז מהמעסיק זה היה אמור לעזור? האם עלי לפנות למעסיק שיתן אישור חדש על פטור מלא מניכוי מס ואז להגיש את האישור למנורה על מנת לקבל החזר מס? צירפתי לינק שבו ניתן לראות את הטופס 161 עם טישטוש פרטים מזהים. טופס 161 ללא פרטים מזהים שקיבלתי אז מהמעסיק

בתודה מראש

שלום רב,

לפני כשבועיים הגשתי בקשה למנורה מבטחים למשיכת כספי פיצויים על עבודה שעבדתי בה מ2016 - 2020. הגשתי להם טופס 161 שקיבלתי אז מהמעסיק לשם ביצוע המשיכה. כספי הפיצויים בחשבון הפנסיה היו על סך 14671 שח. כעבור כמה ימים קיבלתי את כספי הפיצויים אבל בניכוי מס של קרוב ל1300 שח מס הכנסה. נכנס לי לחשבון 13386 שח. כששאלתי את מנורה מה פשר הניכוי הם טענו שבטופס 161 נתנו לי פטור אך לא על כל הסכום. באותה שנה הרווחתי מתחת למינימום וכמובן אני לא אמור לשלם מס הכנסה על אותה שנה. כשאני מסתכל על טופס 161 שקיבלתי מהמעסיק ב2020 אני לא מוצא שם סעיף שמדבר על ניכוי, ניכוי חלקי או ניכוי מלא. אולי אני מפספס משהו? צירפתי את הטופס.טופס 161 ללא פרטים מזהים שקיבלתי אז מהמעסיק האם יש כרגע משהו לעשות נגד מנורה מבטחים בעניין כדי לקבל חזה את ה1300 שח שנוכו בלי לפנות למס הכנסה? אם הייתי נותן להם גם את מכתב השחרור שקיבלתי אז מהמעסיק זה היה אמור לעזור? האם עלי לפנות למעסיק שיתן אישור חדש על פטור מלא מניכוי מס ואז להגיש את האישור למנורה על מנת לקבל החזר מס? צירפתי לינק שבו ניתן לראות את הטופס 161 עם טישטוש פרטים מזהים. טופס 161 ללא פרטים מזהים שקיבלתי אז מהמעסיק

בתודה מראש
כתוב לך בדיוק לכמה פטור אתה זכאי. משכת מעבר לזה.
באם באמת לא הגעת לסף המס בשנת המשיכה, תוכל להגיש דוח שנתי ולקבל החזר מס.

נערך לאחרונה ב:
באם באמת לא הגעת לסף המס באותה שנה, תוכל להגיש דוח שנתי ולקבל החזר מס.
על החלק הלא פטור המס מחושב לפי שנת המשיכה (עם אפשרות לפריסה), לא לפי שנת הפסקת העבודה, למיטב ידיעתי.

איפה כתבתי שזה שנת הפסקת העבודה?
פותח השרשור ציין שמשך את הכספים לפני שבועיים (כלומר שנת המס הנוכחית), וגם ציין לגבי שנת הפסקת העבודה ש:
באותה שנה הרווחתי מתחת למינימום וכמובן אני לא אמור לשלם מס הכנסה על אותה שנה.
על כך הגבת ש:

באם באמת לא הגעת לסף המס באותה שנה, תוכל להגיש דוח שנתי ולקבל החזר מס.
עשוי להשתמש מכך שהכוונה שלך היא לאותה שנה שעליה שואל פותח השרשור. ברור לי שלך מובן שהכוונה למס על בשנת המשיכה (או בשנות הפריסה), אבל פותח השרשור עלול לחשוב שהתכוונת לשנת הפסקת העבודה, עליה הוא שאל.

אם אתה לא מגיע לסף המס, אז למה בכלל להשתמש בפטור?
אתה צריך לעשות חשבון, אם בלי שימוש בפטור אתה גם לא מגיע לסף המס, כולל אופציה של פריסת הפיצויים.

הסיבה היא ששימוש בפטור ב־32 השנים שלפני הפרישה, מקטין לך את מסגרת הפטור הכולל כשאתה מגיע לגיל פרישה.

עשוי להשתמש מכך שהכוונה שלך היא לאותה שנה שעליה שואל פותח השרשור. ברור לי שלך מובן שהכוונה למס על בשנת המשיכה (או בשנות הפריסה), אבל פותח השרשור עלול לחשוב שהתכוונת לשנת הפסקת העבודה, עליה הוא שאל.
הפריסה היא על שנות העבודה אצל אותו מעסיק ועד 6 שנים אחורה כולל שנת המשיכה.
כלומר כאן, הכסף נמשך בשנת 2023, כלומר הפריסה יכול להיות אחורה עד שנת 2018.
מכיוון שהוא סיים לעבוד בשנת 2020, הוא יכול לפרוס את הפיצויים על שנים 2018–2020, כלומר חלוקה שווה ל־3.
או 2019–2020 כלומר חלוקה שווה ל־2
וגם, לפרוס רק על שנת 2020, שזה כל הסכום בשנה הזו.

לא איש מקצוע, השימוש בתוכן הרשומה על אחריות הקורא בלבד.

הפריסה היא על שנות העבודה אצל אותו מעסיק ועד 6 שנים אחורה כולל שנת המשיכה.
הכל נכון, רק שקשה לי להאמין שמישהו יטרח לבצע פריסה על פיצויים חייבים של פחות מ3000 ש"ח.

1300 שקל זה גם כסף, בעיקר עבור מישהו שלא מגיע לסף המס.
אם הגשת דוח שנתי לשנת 2023 וטופס 113ג יחד איתו, יכולים להחזיר את הכסף הזה, אז למה לא?

1300 שקל זה גם כסף, בעיקר עבור מישהו שלא מגיע לסף המס.
אם הגשת דוח שנתי לשנת 2023 וטופס 113ג יחד איתו, יכולים להחזיר את הכסף הזה, אז למה לא?
ממה שאני מעריך על בסיס השכר הקובע בטופס שצירף ועל סמך העובדה שלא הגיע לסף המס ב 2020, הוא ממילא לא במדרגות המס הגבוהות, ויקבל החזר על חלק או כל המס שנוכה ממנו אם יגיש בקשה להחזר/תיאום מס על 2023.
בכל אופן בלי להכיר את נתוני ההכנסות שלו מהשנים האחרונות והאם עשוי להתגלות בהם חבות מס, ובלי לדעת האם הוא יודע למלא בעצמו דו"ח שנתי מקוצר, קשה לקבוע מה הדרך היעילה להקטין את המס בצורה האופטימלית למול התמורה.
אם יבחר למשל להיעזר ביועץ מס כדי למלא על מספר שנים אחרונות, העלות של זה כנראה תאכל את רוב המס שיוחזר - אולי אף יותר.

אם אתה לא מגיע לסף המס, אז למה בכלל להשתמש בפטור?
אתה צריך לעשות חשבון, אם בלי שימוש בפטור אתה גם לא מגיע לסף המס, כולל אופציה של פריסת הפיצויים.

הסיבה היא ששימוש בפטור ב־32 השנים שלפני הפרישה, מקטין לך את מסגרת הפטור הכולל כשאתה מגיע לגיל פרישה.
סליחה על הבורות. אבל מה זה שימוש ב"פטור"? הם פשוט ביקשו טופס 161 של המעסיק ואת זה שלחתי.

זה עניין בעייתי, בטופס לא כתובה תקרת הפטור התאורטית אלא המקסימום עם היתרה הנוכחית, כלומר גם אם תאורטית הוא זכאי לפטור ממס עד 15K והיתרה הנוכחית היא 11K אז יהיה כתוב 11K. עכשיו קח בחשבון את זה שהיתרה בגופים האלה יכולה להיות גם נכונה רק לפני חודש וחצי, ואת זה שיכול לקחת זמן מה עד שהמשיכה יוצאת לפועל מרגע הגשת הבקשה, וקיבלת מצב שבו אפילו אם לא התמהמהת כלל והגשת את הטופס מיידית עדיין בעקבות תנודות שוק יכול להיות שמשכת 10% ויותר מעל היתרה הקודמת. כמובן שעל ההפרש ינכו לך מס מקסימלי (אם אני לא טועה 47%).

כששאלתי את מנורה מה פשר הניכוי הם טענו שבטופס 161 נתנו לי פטור אך לא על כל הסכום.
תגיד להם שהמשכורת הקובעת כפול מספר שנות עבודה יוצא יותר ממה שמשכת.

גם לי קרה סיפור דומה והתווכחתי עם הגוף הפנסיוני אבל זה לא עזר, הם לא הסכימו להקשיב. בסוף פניתי לרשות שוק ההון וזה אמנם לקח זמן אבל פתר את הבעיה, החזירו לי את המס.
אז מה שהייתי עושה זה קודם כל לפנות ולהסביר לגוף עצמו ואם צריך לאגף פניות הציבור שלהם, ואם זה לא עוזר אז רשות שוק ההון. עם זאת אציין שבמקרה שלי משכתי עם טופס עדכני ועבר פחות זמן מאז סיום העבודה אז זה לא בדיוק אותו מצב.

זה עניין בעייתי, בטופס לא כתובה תקרת הפטור התאורטית אלא המקסימום עם היתרה הנוכחית
לא הבנתי את הטענה שלך, הסכום הפטור היא לפי משכורת אחרונה.

גם מה זה תקרת הפטור התיאורטית?

לא הבנתי את הטענה שלך, הסכום הפטור היא לפי משכורת אחרונה.
אם המשכורת האחרונה כפול מספר שנות עבודה יוצא יותר מהיתרה הנוכחית, אז הסכום הפטור הוא היתרה הנוכחית. אבל היתרה יכולה להשתנות בין הזמן שבו הנפיקו את הטופס ובין זמן המשיכה בפועל.
גם מה זה תקרת הפטור התיאורטית?
הסכום המקסימלי שהיה ניתן למשוך ללא מס.

אם המשכורת האחרונה כפול מספר שנות עבודה יוצא יותר מהיתרה הנוכחית, אז הסכום הפטור הוא היתרה הנוכחית. אבל היתרה יכולה להשתנות בין הזמן שבו הנפיקו את הטופס ובין זמן המשיכה בפועל.
וגם התקרה מתעדכנת לתקרה של שנת המשיכה בפועל.

וגם התקרה מתעדכנת לתקרה של שנת המשיכה בפועל.
את זה לא ידעתי, אבל הנקודה היא שגם אם למשל המשכורת הקובעת היא 5K עם ותק של 3 שנים ואתה מושך יתרה של 15K, אם בעת מילוי הטופס היתרה הייתה 11K אז הם מנכים לך מס מקסימלי מההפרש למרות שכל הנתונים קיימים בטופס ומצביעים על כך שלא צריך לנכות כלום.

את זה לא ידעתי, אבל הנקודה היא שגם אם למשל המשכורת הקובעת היא 5K עם ותק של 3 שנים ואתה מושך יתרה של 15K, אם בעת מילוי הטופס היתרה הייתה 11K אז הם מנכים לך מס מקסימלי מההפרש למרות שכל הנתונים קיימים בטופס ומצביעים על כך שלא צריך לנכות כלום.
תמיד ניתן לפתור את זה בהגשת בקשה להחזר מס. (מה שנראה שבכל מקרה הוא יצטרך).

תמיד ניתן לפתור את זה בהגשת בקשה להחזר מס.
אולי אבל רוב האנשים לא מגישים דוחות סתם ולא רוצים להתעסק בזה. לשלם לצד ג' במקרה כמו כאן יכול לאכול חלק משמעותי מההחזר.
(מה שנראה שבכל מקרה הוא יצטרך).
לא בהכרח.. כמו שכתבתי קודם הייתי במצב דומה ואחרי שפניתי לרשות שוק ההון הגוף הפנסיוני עצמו החזיר לי את המס העודף שניכה, ולא הייתי צריך בכלל לפנות למס הכנסה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
O איך לחשב מה יותר משתלם לאחר ניכוי מס, קרן כספית או פקדון בבנק? מיסים 5
Z מיסוי מניות E-Trade ו IBI - ניכוי מס מלא - הייטק מיסים 8
Cfy ניכוי מס ייסף בפלטפורמת המסחר שוק ההון 5
T איך ניתן לבצע העברה בנקאית לKRAKEN ללא ניכוי מס? השקעות אלטרנטיביות 17
D ניכוי מס ריאלי במקור מיסים 4
נ ניכוי מס מיסים 6
adamshalev אפשר לקבל אונליין אישור ניכוי מס במקור לפיצויים\תגמולים במקום ללכת למס הכנסה? מיסים 6
Regevkr בעיות עם ניכוי מס במקור לפי האמנה עם ארה"ב - לא מוצאים אותי במרשם מיסים 1
י ניכוי מס-דיבידנד גבוה מהרגיל מיסים 14
N חישוב ניכוי מס הכנסה מיסים 14
U הודעות מהבנק על ניכוי מס בגין רווחים מניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 2
T טופס 106 ואישור ניכוי מס מיסים 14
ע ניכוי מס במקור בדולרים שוק ההון 7
G ניכוי מס במקור דיבידנדים IBKR שוק ההון 9
R ניכוי מס במקור בהעברה בנקאית לזירת קריפטו השקעות אלטרנטיביות 56
twister ניכוי מס במקור של ETF אג"ח אמריקאי שוק ההון 6
ר ניכוי מס במקור על קופונים בקרנות אג"ח אמריקאיות? שוק ההון 0
W ניכוי מס במקור על קופונים בקרנות אג"ח איריות שוק ההון 12
J ניכוי מס הכנסה עם שתי משרות במקביל מיסים 1
Mamaof הרחבת תקנות על ניכוי מס במקור - הודעה מהבנק שוק ההון 17
נ ניכוי מס דיווידנדים במקור לאזרחים אמריקאים - ברוקר ישראלי שוק ההון 30
פסיוני התחשבות בנקודות זיכוי vs ניכוי מס במקור צרכנות פיננסית 1
Rahash ניכוי וזיכוי מס הכנסה, סעיפים 47, 45א צרכנות פיננסית 27
א שאלה קטנה על ניכוי מס במקור על דבידנדים שוק ההון 21
S כלל 3 האחוזים - לפני/אחרי ניכוי מס רווח הון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
Henchman34 לאור הכרזה על קופות הגמל להשקעה, מספר שאלות על ניכוי מס במקור שוק ההון 7
I קיזוז הפסדים מול ניכוי מס במקור על דיבידנדים שוק ההון 19
Rio בקשה לפטור של ניכוי מס במקור כעצמאי צרכנות פיננסית 3
ס ניכוי מס במקור ע"י ארה"ב בהשקעה דרך קרנות שהתאגדו באירלנד שוק ההון 15
P ניכוי במקור - נחשב לחלק מסכום ההכנסה? מיסים 1
itzik64 קיזוז הפסדי הון בחו"ל-ניכוי במקור מיסים 11
SolidBixby אישור ניכוי במקור מרשות המיסים בעבור מסחר ב IB? מיסים 6
ה ניכוי הוצאת שכר דירה מסלול 10% נדל"ן 6
P איך ניכוי בהפקדה פנסיונית מקטין את הבסיס לזיכוי? מיסים 6
E שינויים במסמכי ניכוי סוף שנה של הבנקים הישראלים מיסים 7
RumpSteak טופס 106, סעיף 42 ניכוי למס הכנסה: (כולל זיכוי פ"ש בסך ...) - מהו זיכוי פ"ש? מיסים 1
guesto הפחתת ניכוי דיבידנדים במקור מיסים 2
פסיוני האם באמת אי בי איי- משקיעים בחזרה את הדיבידנד ללא ניכוי במקור? שוק ההון 8
Golan ניכוי לפי סעיף 17(12) לפקודה צרכנות פיננסית 22
מ הודעה מקרן הפנסיה של מגדל לגבי ניכוי צרכנות פיננסית 8
M תושבות מס ופתיחת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A למי שמגיש דוח מס עצמאית מיסים 12
Z מס יסף על רווח הון במכירת RSU מיסים 1
לאץ' מס הכנסה מול מס רווח הון מיסים 11
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5

נושאים דומים

Back
למעלה