• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מלחמת "שמחת תורה" עם פוטנציאל למלחמת לבנון ה-3

אם הדרג המדיני מורה לצבא לעצור את ההתקוממות בשטחים בכל מחיר, גדודי צה"ל יעברו לשטחים.
הרמטכ"ל יכול להגיד שזה לא סביר ולהתפטר, מה שהוא לא עשה במקרה הזה

א) זה מה שהדרג המדיני הורה?
ב) את הגדודים שיעברו לשטחים יחליפו כוחות מילואים, כמו שקורה עכשיו ביו"ש ובצפון.

אז ביו"ש יש נערים שזורקים אבנים על מכוניות. בעזה יש ארגון טרור עם אלפי רקטות, יכולות נ"ט, רחפנים, מנהרות ותקציב במיליארדים.
איפה צריכים להיות כוחות צה"ל?

מעניין, כל היהודים שנרצחו ביו"ש (אפילו בשנה האחרונה) נרצחו מאבנים שנזרקו על מכוניות?
אני זוכר היטב סרטון שפורסם לאחרונה של מחבלים שמרססים את הרכב של לאה די ושתי הבנות שלה, למיטב זכרוני זה לא היה עם אבנים.
למי אתה מנסה להתחנף עם השקר הזה בדיוק..?

והתשובה לשאלה היא שכוחות צה"ל צריכים להיות בשני המקומות.

חכה חכה
מזעזע. שר המשטרה החליט שהמשטרה שתחת אחריותו לא מסוגלת למלא את תפקידה. השר מניח שהצבא והמשטרה לא יעזרו לאזרחים בצרה ובמקום להתפטר ולתת לאדם מוכשר יותר לארגן משטרה מתפקדת, השר מחלק נשק לפי שיקולים פוליטיים לפלנגות פרטיות - מי שבמחנה הפוליטי של השר יקבל הרבה נשק (דקה 17:44) וממי שלא במחנה הפוליטי שלו ימנע נשק להגנה על עצמו ועל ישובו, גם כשאין שום בעיה לתת לו נשק ולשלוח אותו להלחם בעזה.

ובדקה 10:00 בסירטון שלוש עובדות בלתי קשורות לחלוטין אחת לשניה. כל קישור בינהן הוא בראש של הקורא בלבד:
נציג מפלגת השילטון, עבריין שהורשע בעברות אלימות וסחיטה, אוסף תרומות מהתושבים ומבטיח לדאוג להם להגנה.

נערך לאחרונה ב:
א) זה מה שהדרג המדיני הורה?
נצטרך לחכות לתחקירים. הרושם שלי מהתבטאויות של סמוטריץ' , בן גביר ושות - שכן.

אני זוכר היטב סרטון שפורסם לאחרונה של מחבלים שמרססים את הרכב
נו, ברור שהקצנתי, היו גם מחבלים שהשיגו קלאצ'. עדיין אין מה להשוות לאיום מדרום.

@minimizer
הצבא גם אמור להגן על פלסטינים שגרים ביו"ש מפני פורעים יהודים.

נצטרך לחכות לתחקירים. הרושם שלי מהתבטאויות של סמוטריץ' , בן גביר ושות - שכן

הרושם שלי הוא שאף אחד לא סופר את סמוטריץ ובן גביר. אבל אני מסכים שצריך לחכות לועדת החקירה (שלמען האמת אני לא מבין למה לא הוקמה עדיין).

נו, ברור שהקצנתי, היו גם מחבלים שהשיגו קלאצ'. עדיין אין מה להשוות לאיום מדרום.

עד ה 7.10 צה"ל נערך בדרום בהתאם להבנתו את כוונות האויב, לא את יכולותיו. למרות שהיו לחמאס יכולות גבוהות, הצבא העריך שאין לו כוונה להשתמש בהן ולכן נערך כמו שהוא נערך.
ביו"ש יש יכולות נמוכות אבל כוונות מאוד ברורות ולראיה כמות הנרצחים ביו"ש בשנים האחרונות גבוהה בסדרי גודל מכמות הנרצחים בדרום או בצפון.

נערך לאחרונה ב:
הרושם שלי הוא שאף אחד לא סופר את סמוטריץ ובן גביר.
או שאולי כן סופרים

נערך לאחרונה ב:
ולראיה כמות הנרצחים ביו"ש בשנים האחרונות גבוהה בסדרי גודל מכמות הנרצחים בדרום או בצפון.
אתה כמובן לא סופר 1000 אזרחים שנרצחו בדרום. אם הייתי סופר ״בשנים האחרונות״ כולל 2023. במקומך לא הייתי טוען את הטענה הזו.

ודרך אגב אם מסתמכים על הטיעון של ״יותר נרצחים״ לא היה צריך להיות חייל אחד ביו״ש כרגע.

אתה כמובן לא סופר 1000 אזרחים שנרצחו בדרום. אם הייתי סופר ״בשנים האחרונות״ כולל 2023. במקומך לא הייתי טוען את הטענה הזו.

כי דיברנו על ההערכות שהייתה עד ה-7.10, אז מן הסתם כל מה שקרה אחרי לא רלוונטי לדיון.
ובכל מקרה מכיוון שקרה מה שקרה בדרום יש שם היום סדר גודל כוחות עצום, אז אני לא מבין מה אתה רוצה להגיד?

ברור שצהל צריך לשמור על ביטחון כל מי שגר בשטחים.
במקביל, צהל צריך לפנות כל מי שמתיישב שם בניגוד לחוק, אבל הוא לא עושה את זה בגלל כוחם הפוליטי של העבריינים.

נערך לאחרונה ב:
הרושם שלי הוא שאף אחד לא סופר את סמוטריץ ובן גביר. אבל אני מסכים שצריך לחכות לועדת החקירה (שלמען האמת אני לא מבין למה לא הוקמה עדיין).

עד ה 7.10 צה"ל נערך בדרום בהתאם להבנתו את כוונות האויב, לא את יכולותיו. למרות שהיו לחמאס יכולות גבוהות, הצבא העריך שאין לו כוונה להשתמש בהן ולכן נערך כמו שהוא נערך.
ביו"ש יש יכולות נמוכות אבל כוונות מאוד ברורות ולראיה כמות הנרצחים ביו"ש בשנים האחרונות גבוהה בסדרי גודל מכמות הנרצחים בדרום או בצפון.
אני לא בטוח שהצבא העריך שיש לחמאס יכולות כאלו גבוהות , לתכנן מתקפה מתואמת בהקף כזה , כולל נטרול הגדר וכו, השתלטות על בסיסים וכו'.

תרחיש הייחוס היה נסיון השתלטות על ישוב אחד.

אבל בסדר נניח שזה תרחיש הייחוס שלך, לא לוקחים מרווח ביטחון ? של פי 2 , 3 ,10 ?

וכמה כבר היה עולה ליצור את מרווח הביטחון הזה בצורה הכי זולה? נגיד מספיק קני תותחים מרוחקים שיכולים לכסות עשרות נקודות פריצה בגדר בקצב מספיק מהיר(אולי עם פצצות מתאימות להפיכת השטח בלתי עביר, אולי מצרר) , בשילוב עם מודיעין אוירי סביר שקשה לפגוע בו?

אני לא בטוח שהצבא העריך שיש לחמאס יכולות כאלו גבוהות , לתכנן מתקפה מתואמת בהקף כזה , כולל נטרול הגדר וכו, השתלטות על בסיסים וכו'.

אני חושב שידעו הכל - ידעו שיש כמה אלפי פעילי נוח'בה, ידעו שיש מנהרות שמתקרבות לגדר, ידעו על הרחפנים וכו'. אבל אף אחד לא חשב שיום בהיר אחד אלפים מהם פשוט יסתערו על הגדר...
בגלל המרחק הקצר מאוד עד הגדר והאורך שלה, ארטילריה לא תוכל למנוע מהמוני אנשים לפרוץ את הגדר.

בגלל המרחק הקצר מאוד עד הגדר והאורך שלה, ארטילריה לא תוכל למנוע מהמוני אנשים לפרוץ את הגדר
זה נכון, אבל היא היתה יכולה למנוע את הפיכתה למדרחוב חופשי לתנועה למשל יום שלם.

אגב, לא ענית על השאלה מי הגנב ומי בעל הדירה...
בעיות קשות בהבנת הנקרא ?
מי שעובר על החוק הוא פושע.
יש הבדל בין הגנה על אזרחים שומרי חוק להגנה על פושעים שזקוקים להגנה בגלל שהם עוברים על החוק :
נכתב ע"י Leo1:
יצא לי לשמור בכמה מקומות, רובם מאחזים לא חוקיים
נכתב ע"י גרהם:
הייתי שם. חג ושבת כדי לשמור על גבעה שבליל הסדר גם היתה נטושה כי אף משוגע לא יגיע עד שם לסדר.
שום טריז ושום אינטרס. צבא פרטי לאנשים פורעי חוק.

אני חושב שידעו הכל - ידעו שיש כמה אלפי פעילי נוח'בה, ידעו שיש מנהרות שמתקרבות לגדר, ידעו על הרחפנים וכו'. אבל אף אחד לא חשב שיום בהיר אחד אלפים מהם פשוט יסתערו על הגדר...
בגלל המרחק הקצר מאוד עד הגדר והאורך שלה, ארטילריה לא תוכל למנוע מהמוני אנשים לפרוץ את הגדר.
זה העניין , לא אמורים להעריך. מודיעין הוא כלי לא אמין. לפעמים מפספס. זה ידוע באקדמיה לפחות.
הגדר נפרצה ב26 מקומות. ארטליריה יכולה להגן(כמו שגרהם אמר), חיל אויר יכול להגן(מסתבר שלחיל האויר יש רק 20 וכמה מסוקי קרב, לפי כתבה בעיתון) . פשוט צריך לקחת מרווח ביטחון גדול.

מאמר מעניין על הנושא: https://www.meteg.co.il/האשמת-המודיעין-במחדל-של-23-כמו-ב-73-היא-בלת/

השאלה לא רלוונטית למלחמה, כי היה ניתן למנוע את הטבח והמלחמה בהיערכות ותיפקוד טובים יותר של הצבא והדרג המדיני.
נכון
זה כל כך לא מובן איך קרה הטבח הזה.
כל כך הרבה פשלות חברו יחדיו שאין לתאר.
מאידך, ההתעצמות שלהם שלא עשינו דבר נגדה. לולא הטבח האם לא היה מתי שהוא טבח גרוע יותר? טילים מדויקים יותר כמו בצפון? לא יודעת.
מסתבר שהתקציב שלהם היה עצום.
כרגע הכי מעניין אותי איך מונעים עוד טבח מכיוון זה או אחר.

לא נלחמנו עם עזה בעשור האחרון? מי עצר כל פעם?
מי לא נתן אישור לחסל מישהו?
האם תמיד "שנאו" את ביבי? או שעם הזמן זה
סליחה שלא מעניין אותי לדבר על ביבי.
עבר זמנו.
הלאה לשיח ענייני מה הלאה.

אירן משקיעה הון בבוטים שגורמים לקיטוב השיח.
כל שיח ענייני והימנעות משנאה היא פעולה נגדם, מסתבר.
(מאידך, המחלוקת היא בדמנו.. מאז ומתמיד. זה חלק מהחוזק שלנו.)

זה נכון, אבל היא היתה יכולה למנוע את הפיכתה למדרחוב חופשי לתנועה למשל יום שלם.

אולי, בהנתן שהיו מזהים את כל נקודות הפריצה והמחבלים לא היו פשוט עוברים 500 מטר דרומה או צפונה ופורצים בנקודות חדשות. אבל גם בשביל זה צריך להיות עם סד"כ מאוד מאוד גדול של תותחנים (ותחמושת) שלא משתלם להחזיק באופן רציף בכוננות בשביל אירוע של פעם ב-30 שנה, ולגייס בצו חירום לוקח כמה ימים.
כנ"ל מסק"רים - אכן יש די מעט וגם הם מוגבלים בזמן השהייה באוויר וכמות התחמושת שהם יכולים לשאת.
ברור שאם מציפים את האזור בכלי מלחמה בעשרות מיליארדים זה יכול לתת מענה, אבל לא בטוח שיש הגיון בהשקעה כזאת בשביל אירוע ברבור שחור. בסוף צריך לנהל ולגדר סיכונים, לא למנוע אותם לחלוטין בכל מחיר.

מאמר מעניין על הנושא

אכן מעניין וצודק בנקודות רבות, אבל לא מוריד מאשמת המודיעין. המודיעין חד משמעית אשם, פשוט לא אשם בלעדי. אם אי אפשר לצפות מהמודיעין לתוצרים כלשהם, בואו פשוט נוותר עליו וזהו, חבל על המיליארדים ששופכים על העברת אמ"ן לדרום.

נושאים דומים

Back
למעלה