• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מלחמת "שמחת תורה" עם פוטנציאל למלחמת לבנון ה-3

גם אני מסכים עם הניתוח. מי יודע מה יהיה וכו, אבל גם לדעתי זה תרחיש הייחוס. מי שיכול לעזוב ובוחר לגדל כאן ילדים קטנים, בסבירות גבוהה יתקשה לענות להם בעתיד מה הוא חשב לעצמו. ויש אפשרויות גרועות יותר. יכול להיות שהכל יסתדר איכשהו... כרגע זה נראה לי אופטימיות לא רציונלית, אבל הלוואי.

הדבר היחיד שאני יכול להוסיף- לצערי- זה שעוזבים ויעזבו אנשים איכותיים כמו @חתול לילה, מה שיאיץ את התהליך שאתה מתאר.

גילוי נאות- מהגר רצנטי, מושקע בפוזיציה. צופה מרחוק איך המעגל החברתי שלי מתפזר בעולם.

מדאיג מאוד. אני יכול טכנית להגר ולהשאיר פה את רוב משפחתי, בעלות מסויימת גם לאיכות החיים (אין הרבה מדינות בעולם שמרוויחים בהם בהייטק כמו בישראל, והגירה לארה"ב תהיה מסובכת). מצד שני החיים יקרים וכו'.
מצד שלישי כוס עומו, כולם בסוף מתים, אולי יהיה בסדר?

עתידה של ישראל בתמונה אחת
Hkfmz7F110_0_0_3000_2000_0_x-large.jpg

אני יכול טכנית להגר
אפשר גם להמנע משימוש במילים גדולות ומחייבות כמו "הגירה" ופשוט לנסות לחיות בחו"ל כמה שנים ולראות איך זה.
קראתי פה לא מזמן טקסט מעניין של מישהו שבילה מספר שנים בארה"ב והבין שישראל היא המקום הכי נכון עבורו לגדל בו את ילדיו.

אפשר גם להמנע משימוש במילים גדולות ומחייבות כמו "הגירה" ופשוט לנסות לחיות בחו"ל כמה שנים ולראות איך זה.
קראתי פה לא מזמן טקסט מעניין של מישהו שבילה מספר שנים בארה"ב והבין שישראל היא המקום הכי נכון עבורו לגדל בו את ילדיו.
יש לזה מחיר, כמו לכל שינוי גדול בחיים, וגם יתרונות. בעיקר ילדים שמגיעים לרמה של שפת אם באנגלית ולעיתים גם בשפה זרה נוספת.

זה גם לא כזה קל. אני אצטרך למצוא עבודה שתתן לי רילוקיישן בקלות יחסית, ואז להיפרד דה פקטו מהמשפחה לשנים ארוכות.
או לעבור עצמאית למדינה אירופאית ברגע שהדרכון האירופאי יבשיל, ולמצוא עבודה בשכר נמוך משמעותית מישראל. יש להחלטה הזו השלכות כלכליות וחברתיות רציניות.

מצד שני אולי אפילו בשביל החוויה שווה לשקול שנה כזו ולראות איך מתקדם משם.

זה גם לא כזה קל. אני אצטרך למצוא עבודה שתתן לי רילוקיישן בקלות יחסית, ואז להיפרד דה פקטו מהמשפחה לשנים ארוכות.
או לעבור עצמאית למדינה אירופאית ברגע שהדרכון האירופאי יבשיל, ולמצוא עבודה בשכר נמוך משמעותית מישראל. יש להחלטה הזו השלכות כלכליות וחברתיות רציניות.

מצד שני אולי אפילו בשביל החוויה שווה לשקול שנה כזו ולראות איך מתקדם משם.
לא טענתי שקל, רק טענתי שיותר קל מההחלטה להגר מבלי שחיית יום אחד בחו"ל.
לגבי המחיר, מניח שזה תלוי ביכולת הכלכלית והחברתית שלך לשאת את ההשלכות האלה ובכמה הנושא הזה "בוער" בך.
רק לך (ולבת הזוג שלך אם יש) יש את התשובות לשאלות האלה.
אולי שווה לבחון את הדברים גם מפרספקטיבה של חרטה עתידית.

האם שינוי פוליטי בישראל צפוי לדעתכם? האם הוא יצליח לעמוד באתגרים האלו? איך תיראה ישראל מבחינה פנימית ובינלאומית עוד נגיד 10-15 שנה?
לדעתי יש 2 תרחישים שמושפעים בעיקר מהדתיים הלאומיים.
החלק של החרדים והליכודניקים/ביביסטים הוא די דומה: הם לא ישנו את דעתם גם אם יירצחו פה אלפי אנשים, יחטפו לנו מאות אנשים, היחסים הבינלאומיים שלנו יתדרדרו וישנאו אותנו בכל העולם. אישית אני מעריך אותם על זה - אידיאולגית הם מוכנים לוותר על דברים רבים בשביל האידיאולגיה החשובה שלהם: אם זה החרדים זה לימוד תורה, התבדלות, אי תרומה לחברה ואי גיוס, ואם זה הביביסטים זה יותר קשור לשנאת ערבים ושמאלנים, אהבת המלך ואהבת המסורת.

הדתיים הלאומיים יכולים להטות את הכף - כיום ה״ציונות״ הדתית מורכבת מסמוטריץ׳ ומבנגביר - כלומר מ2 אנשים סופר-קיצוניים. אם לדתיים הלאומיים תהיה אלטרנטיבה פחות קיצונית, האם הם יבחרו בה? האם נוכל להקים קואליציה שתדחה את כל המפגלות הקיצוניות בחזרה אל השוליים בדמות מרצ, בנגביר, סמוטריץ׳, המפלגות הערביות?
האם מוכנים לעשות צעדים משמעותיים כנגד ולטובת החרדים?

אני דווקא חושב שאנחנו הולכים למקום לא טוב. ביבי וחבורתו ייצרו מכונה משומנת של שנאה, בורות, דתיות פנאטית, רגשי נחיתות. כבר היום בסקרים ביבי עובר את 20 המנדטים. בעוד שנתיים הוא כנראה כבר יגיע ל25-30. עתידה של ישראל הוא להיות כמו כל שאר המדינות במזרח התיכון: דתית מדי, דמוקרטית למראית העין, שחיתות, ממשלה שאוהבת שהאזרחים בורים כדי לשלוט בהם, משטר מדכא ואכזרי. מצד שני, אני לא חושב שהאזרחים יסבלו. החרדים יוכלו ללמוד תורה, הדתיים ישמחו מ״ארץ ישראל השלמה״ ומלאת הפיגועים, המסורתיים ימשיכו להגיד בעזרת השם. עוני ובורות הוא לא פקטור מספיק משמעותי בשבילם. שיהיה לנו בהצלחה

אישית אני מעריך אותם על זה - אידיאולגית הם מוכנים לוותר על דברים רבים בשביל האידיאולגיה החשובה שלהם: אם זה החרדים זה לימוד תורה, התבדלות, אי תרומה לחברה ואי גיוס, ואם זה הביביסטים זה יותר קשור לשנאת ערבים ושמאלנים, אהבת המלך ואהבת המסורת.
לא יודע אם כתבת בסרקזם.
הויתור של החרדים הוא למעשה כפיית ויתור על אחרים. הם מוותרים במידה מסויימת על צריכה פרטית אבל נלחמים בעוז על שירותי המדינה שהם לא תורמים למימונם (כציבור ובאופן סטטיסטי).
כנ"ל לגבי ביביסטים. מה יש להעריך באידאולוגיה של שנאה?

אני לא חושב שהאזרחים יסבלו. החרדים יוכלו ללמוד תורה, הדתיים ישמחו מ״ארץ ישראל השלמה״ ומלאת הפיגועים, המסורתיים ימשיכו להגיד בעזרת השם. עוני ובורות הוא לא פקטור מספיק משמעותי בשבילם. שיהיה לנו בהצלחה
זו שאלה של מידה.
כמה מהציבור הלא חרדי ולא ביביסטי ירצה לחיות במדינה כזו?
ישראל אינה אטרקטיבית למהגרים לא יהודים והיא אף אינה חפצה בהם. אם יותר מדי לא ביביסטים ולא חרדים ישתכנעו שהמדינה לא מתאימה להם, לא יגיע אף מהגר להחליף אותם וגם מי שיישאר יסבול קשות כלכלית ובטחונית.

לא יודע אם כתבת בסרקזם.
הויתור של החרדים הוא למעשה כפיית ויתור על אחרים. הם מוותרים במידה מסויימת על צריכה פרטית אבל נלחמים בעוז על שירותי המדינה שהם לא תורמים למימונם (כציבור ובאופן סטטיסטי).
כנ"ל לגבי ביביסטים. מה יש להעריך באידאולוגיה של שנאה?
לא בסרקזם.
את החרדים אני מעריך כי אני חושב שרובם באמת רוצים ואוהבים ללמוד תורה, ומוכנים לחיות חיים צנועים לצד זה. כמובן שהם לא רוצים להתגייס כי אז הם ילמדו פחות.
את הביביסטים יותר קשה להעריך. אני מניח שהם חושבים שאם לא יהיו ערבים ושמאלנים בישראל אז הכל יהיה טוב. לא חושב שהם מבינים השלכות של מדינה מבודדת, מדינה בלי צבא חזק, של מדינה עם כלכלה חלשה - ולמען האמת אני לא בטוח שכל הדברים האלה חשובים להם. הם רוצים לחיות חיי מסורת (למרות שבתכלס רובם חילוניים גמורים למעט זה שהם אומרים בעזרת השם וצמים ביום כיפור), הם מופעלים מאוד בקלות מהרגש ורוצים שימלוך עליהם מלך.

את מי שאני פחות מעריך כרגע זה את גוש ה״אחדות״, ״ביחד ננצח״ וכל הגנצים למיניהם.
הם מנסים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אנחנו צריכים להגיד (ביחד עם הדתיים הנורמליים) שאנחנו קודם כל מדינה דמוקרטית ליברלית על אמת עם זכויות וחובות, ורק לאחר מכן אנחנו מדינה יהודית. שזה אומר שהרבה דברים צריכים להשתנות בחדות - ובראש ובראשונה זה יפגע מאוד בחרדים.
אחרת, ישראל תמשיך להפסיד במשחק הדמוגרפי.
זו שאלה של מידה.
כמה מהציבור הלא חרדי ולא ביביסטי ירצה לחיות במדינה כזו?
הדתי? מניח שהרבה.
החילוני? יעזוב את הארץ
ישראל אינה אטרקטיבית למהגרים לא יהודים והיא אף אינה חפצה בהם. אם יותר מדי לא ביביסטים ולא חרדים ישתכנעו שהמדינה לא מתאימה להם, לא יגיע אף מהגר להחליף אותם וגם מי שיישאר יסבול קשות כלכלית ובטחונית.
בטחונית זו בהחלט בעיה שתפגע בעיקר בציבור הדתי לאומי. הם יהפכו להיות אלה שסוחבים את רוב הנטל.
כלכלית - לא חושב שאכפת להם.

ומוכנים לחיות חיים צנועים לצד זה.
שוב, הצניעות נגמרת בשירותים שמישהו אחר מממן.

כלכלית - לא חושב שאכפת להם.
זו לא שאלה של אכפתיות אלא של היתכנות.
במצב הנוכחי, בוגרי בתי הספר הביביסטים, החרדיים והממד, אינם בעלי כישורים לקיום כלכלה מודרנית (סטטיסטית כמובן) וודאי לא לקיום כלכלה שמתקרבת ברמתה לכלכלת ישראל. ושלא יספרו לך סיפורים, כשחולים הולכים לרופא שלמד רפואה, לא מסתפקים בתפילה.

את החרדים אני מעריך כי אני חושב שרובם באמת רוצים ואוהבים ללמוד תורה, ומוכנים לחיות חיים צנועים לצד זה
השירותים שהם מקבלים מהמדינה הם לא "חיים צנועים". וכמו ש @גרהם כבר ציין הם נלחמים בעוז להרחיב את מדינת הרווחה בלי לתרום לה.

את מי שאני פחות מעריך כרגע זה את גוש ה״אחדות״, ״ביחד ננצח״ וכל הגנצים למיניהם.
הם מנסים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.
זה מה שהכי מייאש אותי. כול מי שמכוון לרשות הממשלה. מחפש איך לחיות לצד הבעיות המהותיות שיש בישראל במקום לבוא ולהתמודד איתן. אין שום מועמד שבא ואומר "אלוהים עוזר למי שעוזר לעצמו" ושלמדינת ישראל אין שום עניין לעודד לימודי פילוסופיה יהודית אלא בדיוק ההפך. אנחנו חיים בשכונה שבא צריך לעודד יצירה חומרית.

ושלא יספרו לך סיפורים, כשחולים הולכים לרופא שלמד רפואה
בנוסף לרפואה יש עוד הרבה שירותים שהחרדים כניראה ישמחו לוותר עליהם כשלא יהיה מי שיממן. דיור מוזל והנחות בדיור ובארנונה, תחבורה ציבורית וכבישים, ביוב וניקיון, דלק וחשמל, מימון למוסדות החינוך והפנימיות, תשלומים קבועים מהמדינה והרבה משכורות על מישרות מיותרות.

דווקא ברפואה אין בעיה אם תידרדר. אנשים תמיד מתים בסוף והם אפילו לא ידעו שבעולם מקביל הם היו חיים יותר.

מה שאי אפשר בלעדיו בישראל ואפשר בלעדיו בארצות נכשלות אחרות זה את הניסים שעוצרים את הטילים מאירן, ומלבנון, ומעזה, ומסוריה, ומתימן, ואת האוניברסיטאות שמכשירות את מחוללי הנסים הנ״ל.

נערך לאחרונה ב:
נראה לכם שאם ביבי יזוז מהכיסא המצב הזה ישתנה?

נראה לכם שאם ביבי יזוז מהכיסא המצב הזה ישתנה?
מספר 2 בליכוד זה יריב לוין. אחרי שהוא הרס את המדינה אתה חושב שיהיה טוב יותר אם יהיה ראש ממשלה?
אם כי לביבי יש קסם מיוחד על ההמונים, ייתכן שבלעדיו כמה מנדטים יעברו לציונות הדתית או משהו כזה.

זו לא שאלה של אכפתיות אלא של היתכנות.
במצב הנוכחי, בוגרי בתי הספר הביביסטים, החרדיים והממד, אינם בעלי כישורים לקיום כלכלה מודרנית (סטטיסטית כמובן) וודאי לא לקיום כלכלה שמתקרבת ברמתה לכלכלת ישראל. ושלא יספרו לך סיפורים, כשחולים הולכים לרופא שלמד רפואה, לא מסתפקים בתפילה.
לא חושב שהם מספיק חכמים בשביל להבין בכלל למה יש לנו כלכלה מודרנית ומה ההשלכות של המעשים והבחירות שלהם.
דתיים מצויינים בהמצאת חוקים הזויים והלכות של הרבנים שלהם כשיש סתירה כמו במקרה של רפואה.
השירותים שהם מקבלים מהמדינה הם לא "חיים צנועים". וכמו ש @גרהם כבר ציין הם נלחמים בעוז להרחיב את מדינת הרווחה בלי לתרום לה.
אני לא חושב שהם מבינים או לא מבינים מה בדיוק הם מקבלים כי הם בכת סגורה.
אני כן חושב שהם תמיד יעשו את המינימום הנדרש כדי ללמוד כמה שיותר ולעבוד ולתרום כמה שפחות.

לא חושב שהם מספיק חכמים בשביל להבין בכלל למה יש לנו כלכלה מודרנית ומה ההשלכות של המעשים והבחירות שלהם.
דתיים מצויינים בהמצאת חוקים הזויים והלכות של הרבנים שלהם כשיש סתירה כמו במקרה של רפואה.

אני לא חושב שהם מבינים או לא מבינים מה בדיוק הם מקבלים כי הם בכת סגורה.
אני כן חושב שהם תמיד יעשו את המינימום הנדרש כדי ללמוד כמה שיותר ולעבוד ולתרום כמה שפחות.
אני לא בטוח שהם כך כך מטומטמים כמו שאתה מציג, אבל גם אם כן, מה יש להעריץ במישהו שמנצל אחרים ומשכנע את עצמו בעובדות אלטרנטיביות?
אני מסכים שהיחס שלהם ללימודים ולהשכלה ראוי להערכה. הלוואי במגזר שלנו היו לומדים מהם כמה דברים בנושא הזה.

אני לא בטוח שהם כך כך מטומטמים כמו שאתה מציג, אבל גם אם כן, מה יש להעריץ במישהו שמנצל אחרים ומשכנע את עצמו בעובדות אלטרנטיביות?
אני מסכים שהיחס שלהם ללימודים ולהשכלה ראוי להערכה. הלוואי במגזר שלנו היו לומדים מהם כמה דברים בנושא הזה.
אני מעריך אותם על זה שהם לא מנסים להתחנף לצד השני, הם עושים הכל כדי למקסם את אורח החיים שהם רוצים. ככה זה אמור להיות, כל קבוצה מנסה לדאוג לאינטרסים שלה ובסוף מגיעים לפשרה. אבל בצד השני יש חבורה של מתחנפים חסרי דעה אמיתית שרוצים אחדות ושיוויון, ומה קיבלנו? צד אחד שדואג לאינטרסים שלו וצד שני שדואג לאינטרסים של כולם. מכאן ברור שהצד הראשון יקבל זכויות יתר.

אם לא נבין שאנחנו גם מיעוט בתוך החברה הישראלית אנחנו נמשיך לתדלק את חוסר הצדק.

ככה זה אמור להיות, כל קבוצה מנסה לדאוג לאינטרסים שלה ובסוף מגיעים לפשרה
לא. ככה זה אמור להיות רק במקום בו אין שום שותפות ואפילו יש עוינות בין הקהילות שבמדינה.
ישראל לא תשרוד אם זו תהיה התפיסה, אבל אני מסכים איתך שכך פועלים החרדים וכנראה כך ייאלצו לפעול בקרוב החילונים. ממש לא ראוי להערכה בעיני.

לא. ככה זה אמור להיות רק במקום בו אין שום שותפות ואפילו יש עוינות בין הקהילות שבמדינה.
ישראל לא תשרוד אם זו תהיה התפיסה, אבל אני מסכים איתך שכך פועלים החרדים וכנראה כך ייאלצו לפעול בקרוב החילונים. ממש לא ראוי להערכה בעיני.
למה שתהיה שותפות אם הם שונאים את הצד השני וחושבים שהדם שלהם שווה יותר?
כשאני אומר שאני מעריך אותם אני יותר מתכוון שבמאזן הכוחות הנוכחי אני מעריך בחסר את הצד ״שלנו״ שלא דואג לנו - שולחים אותנו למות ולכלכל את המדינה, תוך כדי שקוראים לנו בוגדים.
לדעתי הדרך היחידה שישראל תשרוד זה אם נהיה אגרסיביים בדרישות שלנו. להפסיק להיות גנץ.

נושאים דומים

Back
למעלה