• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מלחמת "שמחת תורה" עם פוטנציאל למלחמת לבנון ה-3

ולזה אני לא מסכים.
טיפוח החמאס ומזודות הכסף היו תשלומי פרוטקשן כדי שלא ינסו להרוג אותנו, כדי להימנע ממלחמת הכרעה. בריחה ממלחמה שמסתבר שלא הייתה רעיון טוב.
לא זכור לי שמישהו בימין או בשמאל בשנים האחרונות הציע להיכנס קרקעית לעזה ולהכריע את חמאס על המחירים הכרוכים בכך. בזמנו אולי ליברמן אבל רק דיבר. לא שינה כלום כשר ביטחון. לא הייתה שום לגיטימציה לכך, מימין או משמאל.

טיפוח החמאס ומזודות הכסף היו תשלומי פרוטקשן כדי שלא ינסו להרוג אותנו, כדי להימנע ממלחמת הכרעה. בריחה ממלחמה שמסתבר שלא הייתה רעיון טוב.
לא זכור לי שמישהו בימין או בשמאל בשנים האחרונות הציע להיכנס קרקעית לעזה ולהכריע את חמאס על המחירים הכרוכים בכך. בזמנו אולי ליברמן אבל רק דיבר. לא שינה כלום כשר ביטחון. לא הייתה שום לגיטימציה לכך, מימין או משמאל.
טיפח החמאס הייתה מדיניות של ביבי. לכל ציבור הוא מספר סיפור אחר למה הוא עשה את זה. הסיבות האמיתיות ראוי שיחקרו. אני די בטוח שאם במקום ביבי כל השנים היה ראש ממשלה ממה שאת קוראת לו שמאל, כמו אהוד ברק או יאיר גולן, הוא לא היה מעביר כסף לחמאס והיה פועל צבאית בצורה הרבה יותר רצינית למיטוט החמאס. אין מצב שהחמאס היה מגיע לכוח שהוא היגע אליו.

דבר שבמדעי הרוח (והמדינה) מאוד קשה להגדיר...
זה לא מדע מדוייק.
צודק. זה לא מדע מדוייק , ברמה של הפיזיקה או המתמטיקה.

האם יש תחומי מדע,שנחשבים למדע לא מדוייק, שאתה מעריך אותם כגופי ידע אמיתיים ?

עכשיו מתברר שלא רק זרועות הביטחון בישראל, אלא גם האמריקאים התנגדו למימון הטרור, ורק ראש ממשלת ישראל היה סמן קיצוני בעמדה שצריך לממן את הטרור (כסף ששימש למנגנון שביצע את הטבח). בין עצירת המימון למלחמה כוללת יש עוד כמה אפשרויות.
זה באמת סיפור בלתי נתפש.

לא צריך מדע מדוייק בשביל להבין הגיון בסיסי - ממשל ששולט בכל ערוצי התיקשורת ובכל מנגנוני הבקרה - הוא דיקטטורה.
ויש מלא מלא מלא דוגמאות לזה.
מומחים ממגוון תכומים -אלפי היסטוריונים, יזמים, כלכלנים, רופאים ועוד, הסבירו בשפה פשוטה מאד את הסכנות של ההפיכה המשפטית - כל אחד מהם מדבר על הנזק לתכום אותו הוא מכיר היטב.
אבל כמובן שאי אפשר להכריח אנשים להקשיב או לחשוב. זו הסיבה שפופוליזם עובד.

נערך לאחרונה ב:
אני לא תומכת במה שביבי עשה, שלא לומר מתנגדת. אבל לקטאר לא הייתה שום בעיה להעביר כסף בדרכים אחרות. אם הצליחו להעביר כלי עבודה לחפירת מנהרות כאלה מה הבעיה להעביר מזומנים..
גם בימים אלו ממש מעבירים לחמאס "ציוד" שאף אחד לא יודע מה יש בו. שזה בכלל לא יתואר ואין לו אח ורע בשום מלחמה אחרת.
הדבר היחיד שהיה מונע את התעצמות החמאס הוא מבצע חומת מגן בעזה, כפי ששינה לגמרי את המצב ביוש משם בינתיים אין טילים. (גם שם, כל מקום שצהל לא נכנס אליו חודשים ארוכים נהיה יותר דומה לעזה, כמו גנין)
לביבי אחריות גדולה מאד על מה שקרה.כמו גם לשרי הביטחון ולראשי מערכות הביטחון. כרגע בדיוק אותם אנשים מנהלים את המלחמה. בעיני זה מטריד שאין שום מבט של מישהו מבחוץ (שראה את הדברים אחרת) בקבינט המצומצם (אם כי מהמבט שלי שלא מבין כלום נראה שהמערכות למדו כמה לקחים מאז 7.10. )

לביבי אחריות גדולה מאד על מה שקרה.כמו גם לשרי הביטחון ולראשי מערכות הביטחון.

לאף אחד חוץ מראש הממשלה אין יכולת להחליט על יציאה למבצע צבאי. הצבא לכל היותר יכול לספק המלצות והערכות, ושר הבטחון יכול לתמוך, אבל המילה האחרונה היא של ראש הממשלה.
לכאורה ליברמן הגיש מסמך מפורט עם המלצות למכת מנע נגד חמאס עוד בסוף שנת 2016, מסמך שנתניהו התעלם ממנו.

אבל לקטאר לא הייתה שום בעיה להעביר כסף בדרכים אחרות. אם הצליחו להעביר כלי עבודה לחפירת מנהרות כאלה מה הבעיה להעביר מזומנים..
כלי העבודה נכנסו במעברים הרישמיים למטרות ״בניה ופיתוח אזרחי״

כלי העבודה נכנסו במעברים הרישמיים למטרות ״בניה ופיתוח אזרחי״
מזכיר את הטענה של ביבי שכסף הועבר רק ל"מניעים הומניטרים".
טענה אווילית כי אז החמאס יכול להפנות יותר תקציב להתעצמות צבאית במקום לטיפול באוכלוסיה.

ושוב חוזרים לטענה שראש הממשלה לא יכול היה לעשות כלום לקדם את מטרותיו כי...

האם יש תחומי מדע,שנחשבים למדע לא מדוייק, שאתה מעריך אותם כגופי ידע אמיתיים ?
לא אמרתי שזה לא ידע אמיתי (אם כי חלקים ממדעי הרוח בהחלט בעיני אינם ידע אמיתי).
אלא שקשה עד בלתי אפשרי לקבוע בו מהי עובדה בלי הטיה פוליטית.

אני לא תומכת במה שביבי עשה, שלא לומר מתנגדת. אבל לקטאר לא הייתה שום בעיה להעביר כסף בדרכים אחרות. אם הצליחו להעביר כלי עבודה לחפירת מנהרות כאלה מה הבעיה להעביר מזומנים.
אלו סכומים אדירים ואם ביבי לא היה מתנגד, הרשויות בישראל ובעולם היו יכולות להקשות מאד על העברתם. שלא לדבר על הנזק הדיפלומטי כשמדינת ישראל מבקשת להתייחס לארגון כאל ארגון טרור ובמקביל מסייעת לו לקבל מאות מיליוני דולרים.

הדבר היחיד שהיה מונע את התעצמות החמאס הוא מבצע חומת מגן בעזה
יכול להיות. אבל היערכות נכונה וסדר עדיפויות נכון היו יכולים להפחית בהרבה את הנזק העצום שגרם כוח צבאי חלש מאד בהשוואה לכוחות צה"ל (גם אלו שבשגרה).

ושוב חוזרים לטענה שראש הממשלה לא יכול היה לעשות כלום לקדם את מטרותיו כי...
נחש מי אמר -
"האחריות של הקברניט היא של ראש הממשלה. לא להיות גורם פסיבי אלא להיות גורם אקטיבי, שמנחה מדיניות"
"האחריות על ביטחון מדינת ישראל היא של הקברניט המופקד, ראש הממשלה",
"אתה נבחר לראש ממשלה על מנת לדאוג לביטחון המדינה ואתה צריך להיות אקטיבי גם בהנחיית הקונספציות בין המלחמות וגם תוך כדי המלחמות. בהנחיה אתה לא פסיבי".
אני אומר את זה כפי שאני ראיתי את תפקידי כראש ממשלה. הוא זה שצריך לעבד את האסטרטגיה הכוללת. זה לא דבר של פקידות או אחרים. האחריות לביטחון המדינה, לביטחון הלאומי שלנו, היא בידיים של ראש הממשלה. אתה מקבל את הפיקדון, הפיקדון הוא המדינה. לפני כל דבר אחר, ביטחונה", אמר. "בשביל מה אתה שם? אתה מנהיג ולא מונהג".

רמז למתקשים - מי שעד לאחרונה נהג להגיד "הנחיתי".

יכול להיות. אבל היערכות נכונה וסדר עדיפויות נכון היו יכולים להפחית בהרבה את הנזק העצום שגרם כוח צבאי חלש מאד בהשוואה לכוחות צה"ל (גם אלו שבשגרה).
זאת שאלה מעניינת. כנראה שבמקרה כזה היינו נכנסים לסבב "רגיל" שאחריו חמאס היה ממשיך להתעצם.
בקצב הזה בסיבוב הבא הוא כבר היה משגר טילים כימיים על ישראל.

בסופו של דבר אולי המחדל הביזיוני של הממשלה היה לטובה לטווח הארוך... במיוחד אם ההרתעה תושב, זה קריטי מול יוזמות של חיזבאללה.

זאת שאלה מעניינת. כנראה שבמקרה כזה היינו נכנסים לסבב "רגיל" שאחריו חמאס היה ממשיך להתעצם.
בקצב הזה בסיבוב הבא הוא כבר היה משגר טילים כימיים על ישראל.

בסופו של דבר אולי המחדל הביזיוני של הממשלה היה לטובה לטווח הארוך... במיוחד אם ההרתעה תושב, זה קריטי מול יוזמות של חיזבאללה.
אני לא יודע אם תחת המגבלות שהיו קיימות, אפשר להכניס טילים כימיים לרצועה ולאיזה נזק הם היו יכולים לגרום.
מה שקרה בשמחת תורה הוא האסון הגדול בתולדות ישראל בהרבה מובנים. קשה להתנחם בכך שתיאורטית יכול לקרות אסון גדול יותר (כמו להגיד שטוב שהיה 11.9 כי כך נחסך פיגוע גדול יותר).

האם לדעתכם ביבי יכול היה לפתוח במלחמה עם עזה בעשר השנים האחרונות? או שהיתה התנגדות גדולה?
אם היה מחליט לעשות כן, האם אתם באופן אישי הייתם זורמים עם החלטה כזו גם עם הרוגים?
אני לא בעדו אבל לדעתי זו לא הייתה אופציה.
בואו, ברור שהוא גם לא רצה לעשות זאת. אבל אם היה רוצה.. האם זה היה רלוונטי?
לא.
נהיינו חברה שנהנית מהשקט המדומה ומהביטחון המדומה לחיילים ולאזרחים. לא יכולנו לשאת מחיר של מלחמה עד שממש לא הייתה ברירה.

נושאים דומים

Back
למעלה