• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד?

@luffyguy

הארביטרז' שכיוונתי אליו נובע מזה שאנשים לא משנים את מחיר הדירה לעתים קרובות.

אבל בוא ניקח דוגמה אחרת. נניח שהשקל נחלש ביחס לדולר אבל מחיר החלב המפוקח לא משתנה.
בנקודה הזו חיים באמת יכול לקנות יותר בקבוקי חלב מג'ו ולכן נוצר ארביטרז' .

כמה בעיות עם זה:
1. מיסים ועמלות שילוח בין ישראל וארה"ב
2. לאורך זמן מחיר החלב יהיה חייב לעלות
3. יכול להיות שהשקל יתחזק ואז ניסיון לממש את הארביטרז' יסתיים בהפסד

אז כן, זה שהמחירים לא מתעדכנים מיד יוצר איזה עיוות, אבל לא הייתי אומר שהוא חסר סיכון.
בדיוק, ציינת את כל הסיבות למה זה לא ארביטראז'.
ועוד סיבה חשובה מאוד בדוגמה שלך זה בכלל האפשרות לשילוח. האם בכלל אפשר לשלוח חלב בקבועי זמן קצרים כאלה ובתנאים ששומרים על האיכות שלו. זה כנראנ נכנס לעלויות שילוח פשוט במקרה של חלב זה מאוד מאוד משמעותי.

אה ואתה מניח שמחירי חלב לא משתנים גם בישראל וגם בארהב. ושהשער מאפשר ארביטראז, לא קשור לאם הוא ירד או עלה.

הבאתי מקודם דוגמא פרקטית לגבי דירה שרציתי לקנות שמחירה לא השתנה, מדד הסנופי לא השתנה, ושער הדולר/שקל כן השתנה.
בעקבות כך איבדתי את היכולת לרכוש את הדירה.
ברור שהשווי של סנופי ביחס לדירה בישראל משתנה כל הזמן, ובהחלט יכול להיות מצב שבו תוכל לקנות פחות דירות בארץ גם אם השווי מול דירה בארה"ב לא השתנה.
מה שלא מסכימים איתו כאן הוא הקביעה שלך של יחס הסיבתיות, שזה בגלל הירידה בדולר.

מה מונע ממני להסתכל על גרסת אירו של CSPX ולתת לך בדיוק אותם גרפים עם אירו במקום דולר?
מה מונע ממני לקחת דוגמה זהה שבה במקום להסתכל על סנופי מסתכלים על חברה אירופאית/סינית שנסחרת גם בדולרים?

כי הסנופי עלה 3% שקלי, ומחיר הדירה לא השתנה שקלית.
הדולר התחזק מול השקל, אין קשר לסנופי.
השאלה היא מה מייחד את הדולר שאתה מנסה לדחוף אותו לסיפור? זו הנקודה שצריך להסביר ושאף פעם לא מסבירים.
אני לא מבין את הטענה שאומרת שהסנופי התחזק שקלית, אני טוען שזה קרה בגלל שהדולר התחזק מול השקל, ובגלל שאתה מודד את הסנופי בשקלים אתה רואה את ההפרש
@luffyguy לזה התכוונתי, ובכלל אני חושב שהקשר בין שער הדולר/שקל למחיר הדירות בישראל הוא חלש מאוד עד לא קיים.

אבל בוא ניקח דוגמה אחרת. נניח שהשקל נחלש ביחס לדולר אבל מחיר החלב המפוקח לא משתנה.
בנקודה הזו חיים באמת יכול לקנות יותר בקבוקי חלב מג'ו ולכן נוצר ארביטרז' .

כמה בעיות עם זה:
1. מיסים ועמלות שילוח בין ישראל וארה"ב
2. לאורך זמן מחיר החלב יהיה חייב לעלות
3. יכול להיות שהשקל יתחזק ואז ניסיון לממש את הארביטרז' יסתיים בהפסד

אז כן, זה שהמחירים לא מתעדכנים מיד יוצר איזה עיוות, אבל לא הייתי אומר שהוא חסר סיכון.
מצוין, אז אנחנו מתקרבים להסכמה מסוימת.

אני טוען שהארביטרז' הזה קיים כמעט באופן תמידי, שיכול להגיע להפרש של כמה שנים טובות.
אתה טוען השינויים במחירים קורים לעיתים תכופות, ואני טוען שלא.

חוץ מדירה, יש לי בראש 10 דוגמאות שבהן אני יכול לנצל הפער בתשואה שנוצר בעקבות מדידה בשקלים
בדיוק, ציינת את כל הסיבות למה זה לא ארביטראז'.
ועוד סיבה חשובה מאוד בדוגמה שלך זה בכלל האפשרות לשילוח. האם בכלל אפשר לשלוח חלב בקבועי זמן קצרים כאלה ובתנאים ששומרים על האיכות שלו. זה כנראנ נכנס לעלויות שילוח פשוט במקרה של חלב זה מאוד מאוד משמעותי.

אה ואתה מניח שמחירי חלב לא משתנים גם בישראל וגם בארהב. ושהשער מאפשר ארביטראז, לא קשור לאם הוא ירד או עלה.
אם מייצרים את החלב בישראל ומשתמשים במאגרי הגז לצורך חשמל?
בגדול לפי מה שאתה אומר, זה שאם מחר השקל מתחזק משמעותית מול הדולר, המחירים בישראל אמורים לרדת? ואם הדולר מתחזק מול השקל המחירים בישראל אמורים לעלות?

במקרה הראשון - זה בחיים לא יקרה, המחירים פה רק עולים.
במקרה השני - אולי

וזה בלבד מספיק לסתור את הטענה
מה מונע ממני להסתכל על גרסת אירו של CSPX ולתת לך בדיוק אותם גרפים עם אירו במקום דולר?
גרסת האירו של CSPX גם היא צמודה לשער הדולר, ככה שמי שגר באירופה ומשתמש ביורו מושפע מ USD/EUR
כמו שכבר הוסכם מקודם, מדידה במטבעות שונים יתנו לך תוצאות שונות.
עיקר הדיון הוא מה מהות ההפרש בתוצאות האלה? האם הוא דמיוני, או אמיתי?

מקודם הבאתי דוגמא עם רכישת דירה שבה אני משתמש ב 8% שהושגו בגלל שמדדתי בשקלים לרכישת דירה (וכמובן שזה גם יכול לעבוד לרעתי)
מה מונע ממני לקחת דוגמה זהה שבה במקום להסתכל על סנופי מסתכלים על חברה אירופאית/סינית שנסחרת גם בדולרים?
זה לא משנה אם זה סנופי או כל חברה אחרת, כל עוד אתה ממיר שקלים לדולרים לצורך הרכישה, וממיר בחזרה דולרים לשקלים לצורך מכירה, אתה תהיה מושפע משינוי בשער הדולר.
זה תקף גם לגבי שאר המטבעות האחרים.
ואם מדברים על קרן/מניה שמוצגת בשקלים כמו הסנופי של בלאקרוק בישראל למשל, אז הקרן עצמה צמודה לשער הדולר/שקל (ה8% הפרש שמוצגים בתחילת השרשור)

מה לא מציאותי? הרגע הבאתי 2 גרפים שמראים בדיוק את זה
הראית שני גרפים שמראים שגם דולר/שקל וגם סהופי/דולר משתנים כל הזמן. ואז בחרת שתי נקודות בהן סנופי יוצא שווה והדולר לא. אפשר גם למצוא זוג נקודות בהן הדולר שווה וסנופי לא. וכל אותו הזמן מוכר הדירה לא מצא לנכון לעדכן את המחיר. טוב.
אף אחד לא טוען שמחירי הדירות צמודים לדולר, כלומר עולים ויורדים עם כל תנודה שלו. אני טוען שבטווח הארוך, אם השקל נחלש ביחס לכל הנכסים הנסחרים בעולם - לא רק הדולר, גם אירו וזהב ונפט - אז הוא יחלש גם ביחס לדירות בארץ (כלומר מחירי הדירות יעלו).

אני טוען שבטווח הארוך, אם השקל נחלש ביחס לכל הנכסים הנסחרים בעולם - לא רק הדולר, גם אירו וזהב ונפט - אז הוא יחלש גם ביחס לדירות בארץ (כלומר מחירי הדירות יעלו).
מ 2006 עד 2021 השקל התחזק מול רוב המטבעות הנסחרים בעולם ומחירי הנדלן לא הפסיקו לעלות.

זה די סותר את מה שאמרת עכשיו

גרסת האירו של CSPX גם היא צמודה לשער הדולר
זה לא משנה אם זה סנופי או כל חברה אחרת, כל עוד אתה ממיר שקלים לדולרים לצורך הרכישה, וממיר בחזרה דולרים לשקלים לצורך מכירה, אתה תהיה מושפע משינוי בשער הדולר.
אתה לא חושב שאתה סותר את עצמך?
אז אם אני ממיר שקלים לאירו כדי לרכוש את גרסת האירו של CSPX, וכשמוכר ממיר חזרה, אני חשוף לאירו או לא? אם אתה טוען שכן, זה למרות העובדה שאני אקבל בדיוק אותן תוצאות כמו אם הייתי רוכש CSPX דולרית בלי שום קשר לאירו?
ואם מדברים על קרן/מניה שמוצגת בשקלים
לא הבנתי, איך אתה קובע אם קרן היא רק "מוצגת במטבע" או שהיא "חשופה למטבע"? למה CSPX הדולרית היא לא רק "מוצגת בדולרים" אלא "חשופה לדולר"?

נראלי שאיפשהו בדיון פספסתם את ההבדל בין מחיר לערך פנימי של נכס או מוצר, להשוות בין שווקים נזילים ביותר כמו מט״ח לשווקים עם נזילות נמוכה במקרה הטוב כמו נדל״ן זה השוואה מטופשת

@luffyguy לזה התכוונתי, ובכלל אני חושב שהקשר בין שער הדולר/שקל למחיר הדירות בישראל הוא חלש מאוד עד לא קיים.
לא הבנתי את הארביטראז'. תאר לי מה אתה קונה, מה אתה מוכר, ומדוע יש לך תשואה חסרת סיכון.
אם מייצרים את החלב בישראל ומשתמשים במאגרי הגז לצורך חשמל?
בגדול לפי מה שאתה אומר, זה שאם מחר השקל מתחזק משמעותית מול הדולר, המחירים בישראל אמורים לרדת? ואם הדולר מתחזק מול השקל המחירים בישראל אמורים לעלות?

במקרה הראשון - זה בחיים לא יקרה, המחירים פה רק עולים.
במקרה השני - אולי
לגבי החלב, לא הבנתי מה הקשר? בדוגמה של חתול לילה מי שעושה ארביטראז' קונה חלב בישראל ומוכר אותו בארה"ב.
לגבי הורדת מחירים וכו':

אם השקל מתחזק משמעותית מול הדולר, תהיה ירידת מחירים מסוימת, אבל זה עשוי לקחת קצת זמן ודברים עשויים לעלות פחות משהם היו עולים אלטרנטיבית, לאו דווקא לרדת פר סה.
אם השקל קורס, המחירים בישראל יעלו, נקודה. ומהר מאוד.

תוכל בבקשה להתייחס לתגובה המושקעת שכתבתי לך בעמוד הקודם? :)

יש לי כמה מקרים ספציפיים, לא גרף.
ואני בטוח שאנשים שרוצים למכור דירות יד 2 לא מסתכלים על שער הדולר/שקל ואומרים לעצמם:

אה... הדולר התחזק מול השקל ב 10 אחוז, אני אעלה את מחיר הדירה בהתאם!

איזה השפעה יש לדולר/שקל על דירה שנבנתה בשנות ה 70?
ומה כל זה קשור להשקעה שלך באנבידיה?
באיזה מובן אתה מפסיד בגללה יותר מאשר מי שמחזיק תפוחים שהמחיר שלהם דולרית עלה משמעותית יותר מאשר המחיר שקלית?

מ 2006 עד 2021 השקל התחזק מול רוב המטבעות הנסחרים בעולם ומחירי הנדלן לא הפסיקו לעלות.

זה די סותר את מה שאמרת עכשיו
לא סותר כלום. לא אמרתי שמחירי הנדל"ן צמודים לשקל או לדולר או לין היפני. אמרתי שהכל זז, והנה - זז. זה שיש לשער הדולר השפעה על המחיר לא אומר שאין גורמים אחרים שמשפיעים הרבה יותר.

מכיוון שהשינויים במחירי הדירות, שלא קשורים למט"ח, גדולים יותר משינויי המט"ח, קשה לראות איזו השפעה יש למט"ח עליהם. ההשפעה נבלעת ברעש. רק בתקופות בהן שינויי המט"ח גדולים אפשר לראות את ההשפעה שלהם.

אתה לא חושב שאתה סותר את עצמך?
אז אם אני ממיר שקלים לאירו כדי לרכוש את גרסת האירו של CSPX, וכשמוכר ממיר חזרה, אני חשוף לאירו או לא? אם אתה טוען שכן, זה למרות העובדה שאני אקבל בדיוק אותן תוצאות כמו אם הייתי רוכש CSPX דולרית בלי שום קשר לאירו?
לא, כי באותה מידה ש cspx השקלית צמודה לדולר (כמו שרואים בתחילת הפוסט)
גם cspx שנמדדת ביורו צמודה לדולר (ולכן גם שם יהיה אפשר לראות הפרש בתשואות בין שתי הקרנות)

לכן בין כה וכה אתה חשוף לדולר, לא משנה איך תמדוד
לא הבנתי, איך אתה קובע אם קרן היא רק "מוצגת במטבע" או שהיא "חשופה למטבע"? למה CSPX הדולרית היא לא רק "מוצגת בדולרים" אלא "חשופה לדולר"?
זה אותו דבר, לא משנה איך תמדוד.
תמיד יהיה הפרש כלשהו בין שער הבסיס (הדולר) לשער המוצג (כל שער שתבחר) בהנחה והם לא זהים בערכם.
נראלי שאיפשהו בדיון פספסתם את ההבדל בין מחיר לערך פנימי של נכס או מוצר, להשוות בין שווקים נזילים ביותר כמו מט״ח לשווקים עם נזילות נמוכה במקרה הטוב כמו נדל״ן זה השוואה מטופשת
הטיעון של הצד השני הוא שכח הקנייה שלי לא משתנה בעקבות שינויים במט"ח, אז הבאתי דוגמא פרקטית שממחישה שזה לא נכון.
לא הבנתי את הארביטראז'. תאר לי מה אתה קונה, מה אתה מוכר, ומדוע יש לך תשואה חסרת סיכון.
הסברתי מספיק, סורי
אם השקל מתחזק משמעותית מול הדולר, תהיה ירידת מחירים מסוימת, אבל זה עשוי לקחת קצת זמן ודברים עשויים לעלות פחות משהם היו עולים אלטרנטיבית, לאו דווקא לרדת פר סה.
אם השקל קורס, המחירים בישראל יעלו, נקודה. ומהר מאוד
אם השקל מתחזק המחירים אמורים לרדת לא?
מתי בפעם האחרונה המחירים בישראל ירדו?

תוכל בבקשה להתייחס לתגובה המושקעת שכתבתי לך בעמוד הקודם? :)
אמרתי כבר (וגם אתה אמרת בעצמך) הצגת מודל מתמטי כלשהו שלא בהכרח קשור למציאות, יש תיאוריה ויש פרקטיקה
ומה כל זה קשור להשקעה שלך באנבידיה?
באיזה מובן אתה מפסיד בגללה יותר מאשר מי שמחזיק תפוחים שהמחיר שלהם דולרית עלה משמעותית יותר מאשר המחיר שקלית?
שיעור בחשבון:

*בהנחה ודולר שווה 4 שקלים

אם קניתי את Nvidia ב 100 דולר כאשר שער הדולר היה 4 שקלים (הבאתי 400 שקלים מהבית)

ומכרתי את Nvidia ב 100 דולר כאשר שער הדולר היה 2 (קיבלתי 200 שקלים)

מחיר המניה שמר על ערכו.

מחיר תפוח בארה"ב הוא דולר
ומחיר תפוח בישראל הוא 4 שקלים

לפני שקניתי את המניה והמרתי את השקלים לדולרים - יכולתי לקנות 100 תפוחים בישראל

אחרי שמכרתי את המניה והמרתי את הדולרים בחזרה לשקלים - אני יכול לקנות 50 תפוחים
בשני המקרים, הייתי יכול לקנות 100 תפוחים בארה"ב.

האם ישראל ישראלי נפגע מהשינוי בשער הדולר/שקל? כן.
האם ג'ו נפגע? לא.

התפוחים גם גדלים בישראל ולא מיובאים מחו"ל

גם cspx שנמדדת ביורו צמודה לדולר (ולכן גם שם יהיה אפשר לראות הפרש בתשואות בין שתי הקרנות)

לכן בין כה וכה אתה חשוף לדולר, לא משנה איך תמדוד
לא הבנתי את השורה התחתונה, האם אתה חשוף לאירו כשאתה קונה CSPX באירו למרות שתקבל בדיוק אותה תוצאה כמו CSPX דולרית?
כתבת קודם שכל עוד אני ממיר מטבע לצורך הרכישה וממיר בחזרה במכירה אז אני אהיה חשוף לאותו מטבע.

לא הבנתי את השורה התחתונה, האם אתה חשוף לאירו כשאתה קונה CSPX באירו למרות שתקבל בדיוק אותה תוצאה כמו CSPX דולרית?
כתבת קודם שכל עוד אני ממיר מטבע לצורך הרכישה וממיר בחזרה במכירה אז אני אהיה חשוף לאותו מטבע.
אתה לא חשוף לאירו, אתה חשוף לדולר.
גם כשאתה מחזיק את CSPX השקלית שנמדדת בשקלים אתה חשוף לדולר. (20 אחוז תשואה דולרית מול 28 אחוז תשואה שקלית בתחילת הפוסט)

הסברתי מספיק, סורי
אוקיי, אז אני אתנסח בצורה פחות נחמדה עכשיו - אתה טועה, אין ארביטראז' (וגם לא הסברת כלום). אבל מבחינתי התגובה הזו מראה על הלך הרוח שלך, וחבל. לי זה נשמע כאילו ברגע שמצליחים לגרום לך לנסות לחשוב על הדברים באמת וברצינות, ואתה מבין שדברים לא בדיוק מסתדרים, אתה מתחמק ומתקפל.
אמרתי כבר (וגם אתה אמרת בעצמך) הצגת מודל מתמטי כלשהו שלא בהכרח קשור למציאות, יש תיאוריה ויש פרקטיקה
בסוף התגובה שלי יש פסקה שלמה לגבי איך למדוד את הדברים במציאות, ואפילו איך להכריע (עד כדי רעש סטטיסטי) בין הטענות שלנו. קראת את זה?...

בסוף התגובה שלי יש פסקה שלמה לגבי איך למדוד את הדברים במציאות, ואפילו איך להכריע (עד כדי רעש סטטיסטי) בין הטענות שלנו. קראת את זה?...
קראתי וזה נשמע מאוד מעניין, אשמח לראות את התוצאה אם וכאשר יצא לך לשבת על זה.

בכל אופן, די התייאשתי מהדיון, אנחנו הולכים במעגלים

זאת טענה מאוד מעניינת. לפיה יש קשר טבעי בין CSPX לדולר, שלא קשור למטבע בו קונים או מוכרים אותה, וגם לא לאופן שבו אדם זה או אחר בוחר להציג את השווי שלה. גם זה וגם זה אפשר לעשות בשקלים או באירו, ובכל זאת CSPX צמודה דוקא לדולר.
מה התכונה המובנית של הקרן הזאת שקושרת אותה לדולר?

שיעור בחשבון:

אם קניתי את Nvidia ב 100 דולר כאשר שער הדולר היה 4 שקלים (הבאתי 400 שקלים מהבית)

מחיר המניה שמר על ערכו.
כבר מזמן הוכחת שאתה מסוגל לבצע פעולת כפל. הגיע הזמן שתאמין ליכולת של שאר המשתתפים להגיע להישג דומה.
יש פה שלושה מספרים עם קשר מתמטי פשוט - מחיר Nvidia בדולרים, מחיר דולר בשקלים, מחיר Nvidia בשקלים. אם אחד מהשלושה משתנה, לפחות אחד מהשנים האחרים חייב להשתנות גם. פשוט.
בתסריט שתיארת, אם מה שמעניין אותך זה כמה שקלים יש לך, בלי ספק הפסדת 50%, כי מחיר Nvidia בשקלים ירד פי 2.

יכול להיות, כמו בתסריט שלך, שמחיר Nvidia בדולרים נשאר ומחיר הדולר בשקלים ירד. יתכן גם תסריט אחר בו מחיר Nvidia בדולרים ירד ומחיר הדולר בשקלים נשאר. או שילוב של השנים.

בתור משקיע חובב שקלים, שגילה שיש לו חצי ממה שהיה קודם, מה אכפת לך איזה מהתסריטים קרה? בתסריט אחד למשך 5 דקות (לאחר מכירת המניות ולפני ההמרה לשקלים) החזקת ביד 100$, ובתסריט האחר רק 50$, אבל בשניהם סיימת עם 200 שקל.
אז מה קשור פה הדולר? Nvidia שווה פחות שקלים משהייתה שווה קודם. באסה.

מחיר תפוח בארה"ב הוא דולר
ומחיר תפוח בישראל הוא 4 שקלים
כשאתה מתאר תנודות כאלה קיצוניות בשער (ואני מניח שמדובר לא רק בשקל/דולר, אלא בשקל מול שאר המטבעות), ההנחה שמחיר התפוח נשמר לא הגיונית.
אם התפוח מיובא בטח שהוא יתייקר.
אם התפוח ישראלי, המגדל יכול היה לייצא אותו. אם היצוא נותן לו פי 2 שקלים, למה שימשיך למכור בארץ במחיר של פעם?

אם השקל נחלש ב-5% ביחס לדולר, האפקט הזה נבלע בתנודות של מחירי התפוחים כתוצאה ממזג אויר, ביקוש והיצע ומה לא. לא תראה את מחיר התפוח עוקב אחרי הדולר או האירו באופן מיידי. אבל היחלשות של 50% תתן אפקט ברור.

מחיר המניה שמר על ערכו.
שגוי. מחיר המניה ירד מ-400 ש''ח ל-200 ש''ח.
מחיר המוצרים בארה''ב הוזל גם הוא מ-4 ש''ח לתפוח ל-2 ש''ח לתפוח.
אין שום סיבה להכניס את הדולר לתמונה.

כי מחיר Nvidia בשקלים ירד פי 2.
אבל מחיר המניה נשאר 100$, ג׳ו האמריקאי לא הפסיד ולו אחוז תשואה אחד.
בתור משקיע חובב שקלים, שגילה שיש לו חצי ממה שהיה קודם, מה אכפת לך איזה מהתסריטים קרה? בתסריט אחד למשך 5 דקות (לאחר מכירת המניות ולפני ההמרה לשקלים) החזקת ביד 100$, ובתסריט האחר רק 50$, אבל בשניהם סיימת עם 200 שקל.
אז מה קשור פה הדולר? Nvidia שווה פחות שקלים משהייתה שווה קודם. באסה.
אתה צודק, זו אותה השפעה, רק שבמקרה אחד מחיר המניה באמת ירד, וכל המחזיקים בה חוו אותו, ללא קשר למטבע.
במקרה השני מחיר המניה השאר זהה, ורק מי שמשתמש בשקלים חוווה את ההפסד.
בלי ספק הפסדת 50%
נכון
כי מחיר Nvidia בשקלים ירד פי 2.
בגלל ששער הדולר/שקל ירד פי 2
אם התפוח ישראלי, המגדל יכול היה לייצא אותו. אם היצוא נותן לו פי 2 שקלים, למה שימשיך למכור בארץ במחיר של פעם?
זה לא כזה פשוט כמו שאתה מתאר את זה, בייצוא יש עוד המון עלויות וחישובים שאתה לא כולל.
לדוגמא למה בהודו לא מייצאים אננסים לישראל? ששם המחיר שלהם הוא בערך פי 50 יותר זול?
אם השקל נחלש ב-5% ביחס לדולר, האפקט הזה נבלע בתנודות של מחירי התפוחים כתוצאה ממזג אויר, ביקוש והיצע ומה לא. לא תראה את מחיר התפוח עוקב אחרי הדולר או האירו באופן מיידי.
שוב, תיאוריה נחמדה.
אין דרך למדוד את מה שאתה מתאר, הכל זז כל הזמן, אבל אם כבר צריך לבחור - כן הייתי מתחשב בהפרש הזה כי (לדעתי) הוא לא נסגר בטווח זמן קצר-בינוני אלא רק בטווח הארוך מאוד.
ואם אתה טוען אחרת אשמח אם תביא דוגמאות פרקטיות כמו שאני הבאתי.
שגוי. מחיר המניה ירד מ-400 ש''ח ל-200 ש''ח.
???????
מחיר המניה נשאר 100$, הדולר/שקל השתנה.

מחיר המוצרים בארה''ב הוזל גם הוא מ-4 ש''ח לתפוח ל-2 ש''ח לתפוח.
אחלה תיאוריה!

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מק"מ?! דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
R למה הקרן המחקה פחות טובה ממדד הייחוס?י שוק ההון 1
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מק"מ ?! דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 17
unrealx למה לא כתוב שום דבר על הקרן מחקה הזאת בעניין ההפיכה לקרנות סל? שוק ההון 5
ח למה כולם לא שמים את הקרן פנסיה שלהם מנייתית? צרכנות פיננסית 44
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה