• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד?

לא הבנתי את השורה התחתונה, האם אתה חשוף לאירו כשאתה קונה CSPX באירו למרות שתקבל בדיוק אותה תוצאה כמו CSPX דולרית?
כתבת קודם שכל עוד אני ממיר מטבע לצורך הרכישה וממיר בחזרה במכירה אז אני אהיה חשוף לאותו מטבע.
כשאתה קונה את CSPX שנקובה בשער האירו, המחיר שלה זז בהתאמה לשער הדולר בדיוק כמו שCSPX השקלית זז בהתאמה/בצמוד לשער הדולר.
אז כן, בסופו של דבר תקבל את אותה כמות דולרים לא משנה מה היו תנודות המט״ח אבל כמות האירו שתקבל תהיה שונה.

די עברנו את הנקודה הזאת בדיון והבנו שיהיו תשואות שונות למדידות שונות, השאלה העיקרית עכשיו היא האם התשואות השונות האלה הן אמיתיות? או שהכל פיקציה והמחירים בעולם זזים בהתאם ככה שכל הפרש שהוא ״נמחק״ ריאלית וסיכון המט״ח שואף ל 0

זאת טענה מאוד מעניינת. לפיה יש קשר טבעי בין CSPX לדולר, שלא קשור למטבע בו קונים או מוכרים אותה, וגם לא לאופן שבו אדם זה או אחר בוחר להציג את השווי שלה. גם זה וגם זה אפשר לעשות בשקלים או באירו, ובכל זאת CSPX צמודה דוקא לדולר.
מה התכונה המובנית של הקרן הזאת שקושרת אותה לדולר?
זה לא משנה, מדידות שונות יביאו תוצאות/תשואות שונות כמו שכבר הסכמנו. תמדוד איך שאתה רוצה, ובכל מדידה תקבל תשואה שונה.
אם תמדוד ביורו תקבל תשואה שונה ביחס לדולר, ואם תמדוד בלירה מצרית תקבל תשואה שונה ביחס לדולר.

נערך לאחרונה ב:
בנימה זו, היה דיון מרתק, אני פורש בשיא.
תודה לכל המשתתפים ובהצלחה לממשיכים.

די עברנו את הנקודה הזאת בדיון והבנו שיהיו תשואות שונות למדידות שונות, השאלה העיקרית עכשיו היא האם התשואות השונות האלה הן אמיתיות? או שהכל פיקציה והמחירים בעולם זזים בהתאם ככה שכל הפרש שהוא ״נמחק״ ריאלית וסיכון המט״ח שואף ל 0
הן אמיתיות אבל הן לא קשורות אלייך כי לא הימרת עליהן.
לדעתי קל יותר לראות את זה בסיטואציות קיצוניות. לדוגמא ונצואלה. אם השקעת ב- S&P500 מנוטרל מט״ח בונצואלה היית מפסיד את כל הונך.
אם השקעת באותה קרן לא מנוטרלת לא הפכת פתאום עשיר כקורח (יחסית לשאר העולם) אבל כן מנעת מעצמך הפסד של כל הונך. זה נכון שאם כולם סביבך הימרו על השקעה במדד מנוטרל מט״ח אז יחסית אליהם אתה עשיר. אבל לא כי הרווחת יותר אלא כי לא הפסדת את הכל (כי לא הימרת על שערי המט״ח).

הן אמיתיות אבל הן לא קשורות אלייך כי לא הימרת עליהן.
דווקא הדוגמה שלך מראה שהבדל התשואות אינו אמיתי.

אם השקעת בקרן לא מנוטרלת אז יש לך תשואה עצומה (בבוליבר ונצואלי) אבל יש לך את אותה כמות דולרים כמו לאמריקאי שהשקיע בסנופי וקיבל תשואה בינונית.

מה קרה לכוח הקנייה שלך בבוליביה? גם האינפלציה שם מפלצתית אז כנראה שרק שמרת עליו.

דווקא הדוגמה שלך מראה שהבדל התשואות אינו אמיתי.

אם השקעת בקרן לא מנוטרלת אז יש לך תשואה עצומה (בבוליבר ונצואלי) אבל יש לך את אותה כמות דולרים כמו לאמריקאי שהשקיע בסנופי וקיבל תשואה בינונית.

מה קרה לכוח הקנייה שלך בבוליביה? גם האינפלציה שם מפלצתית אז כנראה שרק שמרת עליו.
פספסת את הפואנטה.
כתבתי שהתשואות אמיתיות למי שהשקיע בקרן המנוטרלת (שכן מהמרת על המט״ח). במקרה הזה התשואה היא כמובן הפסד עצום ולא רווח…

@twister אתה ממשיך להתעלם מהסתירה הפנימית בדברים שלך. כתבת שאם קונים ומוכרים מניה במטבע זר אז חשופים לאותו מטבע אבל זה לא נכון עבור CSPX באירו.

שגוי. מחיר המניה ירד מ-400 ש''ח ל-200 ש''ח.
???????
מחיר המניה נשאר 100$, הדולר/שקל השתנה.
למה אתה חושב שמחיר המניה צריך להיקבע בדולרים ולא בשקלים?
כאשר אני מגיע לבורסה אני רואה שהמניה הזו ירדה במחירה מ400 ש''ח ל200 ש''ח. זה היה המצב גם אם הדולר היה מתבטל ועובר מן העולם.
מחיר המוצרים בארה''ב הוזל גם הוא מ-4 ש''ח לתפוח ל-2 ש''ח לתפוח.
אחלה תיאוריה!
אני מבין שבשלב בו אין מענה, מגיע תור התגובה האוטומטית.
כתבת:
מחיר תפוח בארה"ב הוא דולר
ומחיר תפוח בישראל הוא 4 שקלים
ולאחר מכן סיפרת ששער הדולר ירד ל2 ש''ח.
במקרה כזה, מחירו של תפוח כיום בארה''ב הוא 2 ש''ח, ואין שום משמעות לשאלה האם הדולר הוא ההליך החוקי או שהם עברו לביטקוין. בכל מטבע שהוא בו ישתמשו בארה''ב, העלות שלך לקנות אותו תהיה 2 ש''ח. כלומר, מחירו של התפוח בארה''ב הוזל.

תודה לכל מי שכתב ועזר לי לגבש הבנה. ביום המכירה של הקרן העוקבת (בכל בורסה שהיא) אקבל סכום במטבע שניתן מיד להמירו לכל מטבע אחר לפי שערי החליפין ולכן, באותו הרגע, התמורה בש"ח, דולר או יורו זהה.

השאלה היא אם אני מעוניין, בנוסף לעסקה הזו, לקבע את שער החליפין דולר/ש"ח בין יום הקנייה למכירה של הקרן. זו עסקה פיננסית מקבילה ולא תלויה, ועבורי כתושב ישראל התשובה היא לא. הסיבה היא שמבין שני המקרים (שיש בינהם בחירה בינארית) - פיחות ענק בשקל מול תיסוף ענק בשקל - אני תופס את ההסתברות למקרה של פיחות כגדולה הרבה יותר. זאת עקב גודלה האצבעוני של ישראל מול המעצמה ארה"ב. מאותו הטעם, אם הייתי משקיע אמרקאי בישראל, יש סיכוי שכן הייתי מגדר את שער החליפין.

ומכיוון שלא קיבעתי, אני נתון לתנודתיות שער החליפין של הדולר/שקל שהיא די גבוהה. למשל ממוצע התנודתיות של הדולר אינדקס (שער הדולר מול סל יורו, פרנק שוויצרי, יין, פאונד בריטי, קרונה שוודית ) הוא 8% עם מינימום 4% ומקס 35%. בהשקעה במניות לשנים רבות, התשואה המצטברת של ההון (8% לשנה) תהיה גבוהה מתנודיות שער החליפין.

נערך לאחרונה ב:
@חתול לילה מצטער שאני מעורר שדים ישנים, אבל פשוט לא מצליח להבין את זה.
ביום 1.1.2022 יחידת ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF עלתה בבורסת ת"א 151,080 אג'
ביום 4.3.2024 ניתן למכור אותה בבורסה ת"א ב 204,660 אג' - עלייה של 35%.

ביום 1.1.2022 ניתן לקנות יחידת iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) (להלן: "הקרן") בבורסת לונדון ב 487.33 $
ביום 4.3.2024 ניתן למכור אותה בבורסת לונדון ב‏-549.89 ‏$ - עלייה של 12.84%
באותה תקופה, לפי גוגל מדד ה S&P 500 עלה ב 9.6%
מנגד השקל ירד ב-16.1% (שער המרה 1.1.2022 הוא 3.11 והיום 3.71)
אינפלציה:
ישראל 2022 ו-2023 : 5.3% ו- 3% בהתאמה = 8.3% (אני לא בטוח שתקין לחבר את זה , למיטב ידיעתי זה מתייחס לאותה תקופת הבסיס)
ארה"ב... וואלה לא כ"כ הצלחתי למצוא מקור טוב, הכי טוב שמצאתי זה זה minneapolisfed
זה יוצא 2022 ו2023 ביחד 12%.

עכשיו נחזור לג'ו וליוני.
ג'ו רכש ב1.1.2022 באמצעות 100 דולרים X חלקי יחידות מהקרן וערכם הריאלי הוא 99.2 $ (נומינלית 112.84$ ואם ימכור את ההחזקה יוכל לרכוש בתמורת המכר 418 שקלים חדשים).
יוני רכש ב1.1.2022 באמצעות 311 שקלים X יחידות מהקרן וערכם הריאלי היום הוא 385 ש"ח (נומינלית 419.8 ש"ח ואם ימכור את ההחזקה יוכל לרכוש בתמורת המכר 113 $).
הפער הנומינלי (לאחר מכירה והמרת מטבעות) הוא 0.3 אחוז.
טוב, הגעתי עד לפה וכבר אין לי מושג מה עשיתי ולמה בכלל הבאתי נתוני אינפלציה.
חשבתי שהמטבע כן ישפיע על השווי בסוף ואז רציתי לשאול שאלות ביחס לזה, אבל אני מניח שה-0.3 הפרש זה עיגולים בחישוב ועיגולי פינות אחרים.

זה אומר שהפערי ההמרה והאינפלציה מוכלים בעליית שער הנייר של ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF בבורסה בישראל.
מה זה אומר על מיסוי? האם עדיף מיסוי נומינלי שאמור לנתק את עליית המטבע מהעלייה על הנייר של הנייר (לפחות בהחזקה לטווח קצר יחסית (נניח 5 שנים) ומיסוי ריאלי משתלם יותר רק לאחר כמה שנים כאשר ההאפקט המצטבר של האינפלציה מתגבר על הסיכון ממיסוי יתר עקב מיסוי החלק שעלה על הנייר עקב עלייה בסמוך למכירה (אני לא יודע איך לכנות את זה אחרת)) . רשות המיסים הרי תרצה למסות ריאלית לפי רווח של 35 ואינפלציה של 8 (כלומר רווח של 27%) ואילו בחלופה נומינלית המיסוי הוא לפי רווח של "19%" לכאורה. (ואולי אני לא מבין איך לחשב פה את המיסוי ואני לגמרי זורק מספרים)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מק"מ?! דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
R למה הקרן המחקה פחות טובה ממדד הייחוס?י שוק ההון 1
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מק"מ ?! דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 17
unrealx למה לא כתוב שום דבר על הקרן מחקה הזאת בעניין ההפיכה לקרנות סל? שוק ההון 5
ח למה כולם לא שמים את הקרן פנסיה שלהם מנייתית? צרכנות פיננסית 44
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה