• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה

• פותח הנושא Camel
  • פורסם בתאריך
הי,
לגבי השאלה מדוע לשכור ולא לקנות דירה למגורים או השקעה, התשובה היא זה תלוי במאפיינים הפיננסיים של כל מתלבט ברמת המחירים הנוכחית.

החסרונות זה רכישת דירה למגורים מעבר ליכולת הפיננסית של המשפחה, עיקר ההון של המשפחה בקירות הבית וזה מקשה עליהם לחסוך ולהשקיע
כדי לייצר הכנסות פסיביות לחוסר תלות בשכר העבודה, נשארים בלופ של תלות בעבודה ופנסיה לא ברורה.

היתרונות גידור עלויות הדיור בתקציב החודשי, נוחות בשימוש במימון,
במקרה של דירה להשקעה יש פטור ממס השיעור של 90K בשנה ומעבר לזה משלמים 10% או פחות על הדלתא של הברוטו,
הכנסה חודשית שיקלית, בעתיד אם הפנסיה לא תספיק ניתן לגייס הון מהדירה באמצעות משכנתא הפוכה ל 20 שנים ללא צורך בהחזר חודשי.

בתפיסה שלי, זוג צעיר בעל הון ויכולת חיסכון משמעותי חודשי יש הגיון שירכוש דירה למגורים או להשקעה בישראל בסדר גודל בסביבות 2 מליון ש"ח,
בתנאי שהוא מתחייב להמשך חיסכון והשקעות לעצמאות כלכלית, אחרת עדיף שלא יכנס לזה ויתמקד בפיתרון אחר למימון עלויות המחיה כולל חשיפה
למגורים בשכירות.

אבטלה גבוה?
משבר כלכלי עולמי?
מלחמה רצינית(סטייל רוסיה אוקראינה)?
בוא נהיה כנים, אם עד לפני 2019 הייתי מוסיף לרשימה הזאת גם וירוס, לא היית מאמין לי שזה תרחיש אפשרי.
כל התרחישים האלה הם במהותם זמניים, גם אם הם לוקחים כמה שנים. מיתונים ומשברים כלכליים באים והולכים - כמו שהיה בימי בועת הדוט-קום בשנת 2000, ימי האינתיפאדה של 2000-2003, משבר הסאב-פריים של 2008 (שעל ישראל פחות השפיע), הקורונה - כולם הלכו כלעומת שבאו, כנ"ל מלחמות. מה שלא זמני ולא חולף הוא העניין הזה שאנשים עדיין צריכים לגור איפשהו. בהנחה שתרבות הילודה הישראלית לא תרד משמעותית מאיזושהי סיבה, ושלא יפלו עלינו מהשמיים עוד שטחים זמינים לבנייה - הביקוש בהכרח יהיה גדול יותר מההיצע בטווח הארוך. אי לכך, איך מבחינה מתמטית טהורה מחירי הדיור יירדו (לא זמנית)? אני כמובן אשמח שזה יקרה, פשוט לא רואה איך.

כל התרחישים האלה הם במהותם זמניים, גם אם הם לוקחים כמה שנים. מיתונים ומשברים כלכליים באים והולכים - כמו שהיה בימי בועת הדוט-קום בשנת 2000, ימי האינתיפאדה של 2000-2003, משבר הסאב-פריים של 2008 (שעל ישראל פחות השפיע), הקורונה - כולם הלכו כלעומת שבאו, כנ"ל מלחמות. מה שלא זמני ולא חולף הוא העניין הזה שאנשים עדיין צריכים לגור איפשהו. בהנחה שתרבות הילודה הישראלית לא תרד משמעותית מאיזושהי סיבה, ושלא יפלו עלינו מהשמיים עוד שטחים זמינים לבנייה - הביקוש בהכרח יהיה גדול יותר מההיצע בטווח הארוך. אי לכך, איך מבחינה מתמטית טהורה מחירי הדיור יירדו (לא זמנית)? אני כמובן אשמח שזה יקרה, פשוט לא רואה איך.
אפשר לצופף מאוד את הבנייה בישראל. השטחים הקיימים לא מנוצלים היטב. תשווה את צפיפות הדיור בניו יורק (11,232 איש לקמ"ר) לתל אביב (9,263 איש לקמ"ר) ותראה שיש עוד לאן התפתח.

תל אביב זו עוד עיר צפופה יחסית. כשמשווים לערים אחרות בארץ יש עוד המון מקום.

באר שבע - 1,800 לקמ"ר
חדרה - 1,984 לקמ"ר
הרצליה - 4,715 לקמ"ר

יקר מאוד להרוס ולבנות מחדש באופן צפוף יותר. אבל חשוב להבין שבניצול נכון של עתודות הקרקע דרך בנייה צפופה יותר, תחב"צ טוב, דירות קטנות יותר ובנייה לגובה יש מקום לעוד הרבה אנשים בישראל.

זה רק אני או שהכותרת ממש פרובוקטיבית

בטווח הארוך ישראל יכולה להשתנות בכל מיני אופנים. חלקם כאלו שיגרמו לכך שלא תהיה כאן אוכלוסייה גדולה שיכולה לשלם את מחירי הדירות הנוכחיים, שאנשים יילדו פחות ילדים מטעמים כלכליים ושפרמיית הסיכון של נדלן בישראל תהיה גבוהה בהרבה מאשר פרמיית הסיכון הנוכחית. אם מסתכלים על טווח של עשורים, סביר שכמעט כל הפרמטרים הרלוונטיים ישתנו.

אני רוצה לתת עוד נק' שהתחברתי אליה לגבי עליית מחירי נדל"ן שקראתי לאחרונה באיזה ספר:

הטענה שם הייתה שמבנה שנקנה במחיר שוק, אם לא עובר השבחה, בשוק תקין,
לכאורה אם מסתכלים עליו במנותק מהקרקע ומהסביבה, אין סיבה שמחירו לכשעצמו יעלה ריאלית (אולי כן נומינאלית) -
כי מנק' מבט של מוצר צריכה, יש פחת מבנה - וזה לא במקרה שבדיני מיסוי מקרקעין במדינות שונות בעולם
נותנים לקזז את הפחת מחבות המס.

מה שבכל זאת מתייקר, אם נסתכל על הקרקע והסביבה במנותק מהמבנה - זה:
1. עלויות הקרקע - וכאן זה יכול להיות משלל סיבות - עקומת ביקוש / היצע לוקאלית לאיזור,
אינפלציה, ספקולנטיות משקיעים, השבחה איזורית או של תשתיות, [...]
2. עלויות הבנייה - לעתים בגלל עלויות חומרים או שילוח ששם זה נוטה להיות יותר ציקלי ותלוי בפרמטרים גיאו-פוליטיים,
ולעיתים זה בגלל עלויות הבנייה עצמה (זמינות פועלים, הסתמכות על כח עבודה זול שלא תמיד קיים, כנ"ל פרמטרים שעולים נומינאלית)

---
מכאן, וזו רק דעתי - אם נבחן את המצב אצלנו, אנחנו בסטטוס מאתגר בהרבה אופנים - וכהרגשה, יש הרבה פרמטרים
שדוחקים את המחירים מעלה - ואישית לי זה לא ממש מתכנס שהשוק כאן יירד באופן משמעותי ללא משבר אמיתי וחמור,
קרי: משבר אשראי חמור או קריסת מטבע, שינוי דמוגרפי עקב הגירה המונית החוצה, מלחמה אזורית עם מס' אבידות בסדר גודל או שניים יותר מהנוכחית, [...]

לעניות דעתי, בטווח הבינוני - אם המדינה עומדת על קנה בפן הבטחוני, גם אם נראה ירידות לוקאליות בממוצע המחירים באיזורי ביקוש,
זה יתאזן עם זה שכסף שנמצא היום על הגדר ייכנס למשחק וירכך את הירידה.

כמה מהפרמטרים שיש להם אולי משקל כבד יותר בארץ ממקומות אחרים:
1. נהירה לאיזורי ביקוש - כמו בכל העולם המערבי, בעיקר בגלל שיקולים כלכליים ורמת חיים גבוהה יותר בערים מרכזיות,
תוסיפו על זה אצלנו גם את החשש הבטחוני שתמיד היה וכעת גובר - הוספתם עוד נתח מהאוכלוסיה (ומההגירה) שבוחן את הקרבה לגבולות ואת הדמוגרפיה האיזורית
כדי לבחור מקום מגורים - כשעוברים על המפה של ישראל, אם שמים משקל גבוה על הפרמטרים האלה ביחד עם שאר השיקולים הטריוויאליים,
נותרים עם מעט מאוד איזורים.

2. היבט מיסויי - לאדם שמעוניין לייצר תזרים שקלי, חודשי, יחסית יציב וגבוה נפרד ממקום העבודה, במיסוי אטרקטיבי -
קשה לlaymen להשיג משהו טוב מזה - אם לא מתפרעים ופועלים נכון, ניתן להחזיק קטן שווה 4 דירות בארץ בלי
אישור מיוחד מפקידי שומה ולנצל את מסלולי המס שם - שבמקרה הגרוע משלמים בהם 10% מס על חלק מהדיבידנד,
ובתכנוני מס פשוטים, משלמים שואף לאפס על כל הדיבידנד; זה נתון שקוסם לנתח גדול מהאוכלוסיה, על אף התשואה
הנמוכה ומחירי הכניסה הגבוהים.

3. שוק שכירות טווח ארוך לא מפותח - לפחות ביחס לשווקים מקבילים במדינות מערביות;
גם חינוכית - משהו שלא עובר בממוצע באוזן (קרי: "לבזבז כסף על שכירות"), וגם פרקטית - אין המון landlords
בארץ שנותנים רמת שירות גבוהה בשכירות, צצים מדי פעם פה ושם מוסדיים (סטייל פרוייקטי מגוריט), אבל זה עדיין לא נפוץ;
לרוב מדובר על שכירות מבעלי דירה פרטיים שיש להם דירה אחת או קומץ דירות להשקעה, שלא מסתכלים על זה כעסק
עם תודעת שירות - אלא כתזרים פאסיבי בלבד.

זה ^ יוצר סייקלים של תסכול שמחריפים את הבעייה בקרב אחוזים גבוהים מהאוכלוסיה בנסיון לעבור כמה שיותר מהר לדירה בבעלותם -
בין היתר כי יש פער ממש גדול ומורגש בין דירות שבעלי הדירה גרו בהן, לבין דירות שנקנו פרופר להשקעה;
כל עוד אין מנגנון אמיתי לשכירות טווח ארוך - השוכר הממוצע לא יהיה מוכן להוציא מכספו כדי לשפר את חוויית המגורים שלו,
ובעל הדירה הממוצע לא יהיה מוכן להוציא מכספו כדי לספק חוויית מגורים טובה לשוכר;
זה יוצר מצב שבו בממוצע, לגור בשכירות לעומת לגור בדירה בבעלות, זה בא על חשבון רמת החיים היום-יומית, והאוכלוסיה שלנו
התרגלה לרמת חיים גבוהה ועולה;
זה מנחיל את זה ששכירות חייבת להיות מנגנון זמני, כי היא מגיעה עם חוסר ודאות וחוסר פרקטיות, במיוחד כשהמשפחה מתרחבת.

4. עיוותי שוק ופתרונות פופוליסטיים מצד ממשלות לא יציבות - זה נכון שניתן לצופף את הארץ ושיש מספיק מקום,
זה גם נכון שהיו כמה צעדים חיוביים שעוזרים קצת במתן אישורי בזק לבנייה, אך פרקטית -
יש בעיית היצע באיזורי ביקוש שפתרון אליה יכול להיות רק בהתמודדות רחבת היקף (סטטורית, מוניציפלית, incentive יזמי וכיו"ב)
שצריכה להיות עקבית לאורך שנים - וזה משהו שקשה להוציא לפועל באקלים הפוליטי הנוכחי; אולי בעתיד.

5. ילודה גבוהה מהממוצע - לא צריך להרחיב;

בנוסף לכל אלה, יש את כל הבעיות הסטנדרטיות שקיימות בכל מדינה מערבית, כמעט בכל מטרופולין מרכזי בכלכלות חזקות
עם דמוגרפיה עולה יש בעיות דומות, אולי עם קצת offset של מתי התחיל סייקל העלייה וכמה הן הושפעו ממשברים.

---
הסיכום שלי למגילה הזו - אני אישית עדיין בlong על שוק הנדל"ן המקומי, בטווח זמן הבינוני לכל הפחות;
לדעתי, משקיעים שהם מאוד prudent, מבינים מה הם עושים, היכן הם פועלים, לוקחים מימון נכון, יודעים לאתר הזדמנויות -
יכולים לקבל החזר מעל הממוצע עקב האלפא שהם מביאים איתם.

ומאידך, לפי דעתי גם המשקיע "הקטן" שכמעט ולא עושה due diligence ולא מנסה להתחכם - כן קונה בקרבת איזורי ביקוש במיקום שהוא makes sense
במחיר שוק - גם הוא יוכל לקבל החזר סביר להשקעה מעליית ערך, משכירות שעולה עם הזמן, תזרים שקלי במיסוי נמוך,
וגידור מסוים לאינפלציה ולמטבע.

ממש לא בהכרח שהתשואה המצרפית תהיה גבוהה מתשואות אלטרנטיביות בשוק ההון או השקעות אחרות,
אפילו כנראה שלא; אבל זו ככה"נ עדיין השקעה סבירה לחלוטין עם ROI ריאלי חיובי שקוסמת למספיק אנשים;
לא המלצה כמובן, דעתי האישית בלבד.

נערך לאחרונה ב:
ממש לא בהכרח שהתשואה המצרפית תהיה גבוהה מתשואות אלטרנטיביות בשוק ההון או השקעות אחרות,
זה נכון, אבל כמעט כל השקעה אחרת מתחילה עם פיגור מאד משמעותי אל מול דירה יחידה בגלל אלמנט הפטור המוחלט ממס בדירה יחידה.
בנוסף מסכים עם כל מה שכתבת.

במרכז, לא בהרבה אזורים אחרים.
אנחנו גרים בבית קרקע, 150 מ"ר+דונם חצר לשימושנו ומשלמים 4000 ש"ח לפני ארנונה. עד לפני כמה חודשים שילמנו על הנכס 3500 ש"ח וגרים בו כבר 10 שנים.
אגב, ערן, כבר דנו על זה בשרשורים שפתחת בדיוק על הנושא הזה. אתה בוחר לגור בדירות פח במרכז במקום בדירה של 7000 על אף שאתה יכול להרשות לעצמך בכיף, וכל זה רק בגלל המחשבה ששכירות היא זריקת כסף לפח. יכולת לחיות בנעימים אם רק היית משנה את התפיסה שלך.
בת העמק, היי! זהו…אני החלטתי כבר. אני הולך לרכוש דירה. כבר התקשרתי בחוזה עם יועץ משכנתאות וגם נפגשתי עם מלווה משקיעים שילווה אותי מהתחלה עד הסוף…..ואני מקווה שזהו….אני הולך להיות בעל דירה. הלוואי :)
ערן,
מה חדש?
כבר בעל דירה?
מחזיקים לך אצבעות!
אל תוותר על החלום!!!

לא נשמע הגיוני. השכירות הממוצעת לא יכולה להיות מנותקת מהשכר הממוצע.
אני חושש שההנחה הזו מוטעית.
הרי מצדדי השכירות כאן (ג.נ. אני גר בשכירות) טוענים (ובצדק) שלשוכרי הדירות יש הון עצמי נזיל רב שמניב תשואה בשוק ההון ולא "קבור" בבטון.
לכן לחלק גדול מהשוכרים יש אפשרות לשלם שכ"ד שבלתי תלוי (או תלוי רק חלקית) בגובה השכר החודשי השוטף שלהם.
לכן, החסם העליון למחירי השכירות הוא הרבה יותר גבוה ממה שאנשים פה מניחים.

לכן לחלק גדול מהשוכרים יש אפשרות לשלם שכ"ד שבלתי תלוי (או תלוי רק חלקית) בגובה השכר החודשי השוטף שלהם.
אתה מוטה יותר מדי לחברים בפורום פה עם תיקי ההשקעות הגדולים.

חצי מהישראלים נמצאים במשיכת יתר ואחרים בקושי גומרים את החודש. הם פשוט לא יוכלו לשלם שכירות גבוהה יותר.

זה נכון, אבל כמעט כל השקעה אחרת מתחילה עם פיגור מאד משמעותי אל מול דירה יחידה בגלל אלמנט הפטור המוחלט ממס בדירה יחידה.
בנוסף מסכים עם כל מה שכתבת.
זה לא מגולם כבר במחירי הדיור?

עצם העובדה שתשואת השכירות היא בממוצע ארצי באזור ה- 3% מעידה על כך.
אפשר לומר את אותו אמירה גם מהצד השני - אם פתאום ימסו את ההכנסה משכירות מהשקל הראשון - מחירי השכירות יעלו מיידית (ובהתאם גם תשואת השכירות).

זה לא מגולם כבר במחירי הדיור?
יתכן וחלקית, תזכור שלא כולם זכאים להטבה, יש חסם עליון.
עצם העובדה שתשואת השכירות היא בממוצע ארצי באזור ה- 3% מעידה על כך.
לא היא לא, זוהי תשואה סבירה במדינות מערביות באיזורי ביקוש.
אפשר לומר את אותו אמירה גם מהצד השני - אם פתאום ימסו את ההכנסה משכירות מהשקל הראשון - מחירי השכירות יעלו מיידית (ובהתאם גם תשואת השכירות).
הבוננזה הגדולה היא לא בשכר הדירה אלא בפטור ממס שבח אבל נכון, אם המיסוי יעלה אז גם השכ"ד יעלה למרות שלא ברור בכמה.
התשואה לא בטוח תשתנה, קשה לדעת מה יקרה.

יתכן וחלקית, תזכור שלא כולם זכאים להטבה, יש חסם עליון
לכל אחד יש זכאות לפטור ממס שבח על דירה יחידה ופטור מס על הכנסה משכירות עד גובה מסוים.
מסכים שזה לא אינסופי בגלל ההגבלות בחוק, אבל כמות הזכאים בפועל היא רוב האוכלוסיה.

אני אנסח את זה אחרת - אני רוצה לומר שלדעתי, כלל תנאי השוק מגולמים במחירים בממוצע - הן ההטבות במיסוי והן ההגבלות והסיכונים. והסיבה לדעה הזו היא שמדובר בשוק די משוכלל (כמות גבוהה מאוד של קונים ומוכרים).

אתה מוטה יותר מדי לחברים בפורום פה עם תיקי ההשקעות הגדולים.

חצי מהישראלים נמצאים במשיכת יתר ואחרים בקושי גומרים את החודש. הם פשוט לא יוכלו לשלם שכירות גבוהה יותר.
ממש לא מתרגש מהנתונים שצירפת, שאם תתעמק בהם תיראה בהם דווקא שיפור ביחס לשנים קודמות.

בכל מיקרה הנתונים האלה לא רלוונטיים לדירות בערים חזקות במרכז, שלשעניות דעתי הן לב הדיון כאן. זוג ממעמד ביניים שמכניס הכנסות סבירות והחליט לוותר על "חלום" קניית הדירה - כלומר חוסך בצורה סבירה ומשקיע את הונו בחוכמה - לא ייתרגש יותר מידיי מעליה במחירי השכירות; ולצערי אכן ראינו סוג של פריצה במחירי השכירות בשנתיים האחרונות כלפי מעלה - כשיותר ויותר זוגות בעלי אמצעים מחליטים לשכור במקום לקנות.
כשוכר בעל הון עצמי לא מבוטל, אני חושש מאוד ממצב של סיחרור אפשרי במחירי השכירות שבהחלט עלולים להביא את ההחלטה שקיבלתי שלא לקנות דירה להיות שגוייה.

לכל אחד יש זכאות לפטור ממס שבח על דירה יחידה ופטור מס על הכנסה משכירות עד גובה מסוים.
ממש לא לכל אחד. לילדים מתחת לגיל 18 אין, לזוגות גם אין, כלומר יש רק 1 ולא 2.
מסכים שזה לא אינסופי בגלל ההגבלות בחוק, אבל כמות הזכאים בפועל היא רוב האוכלוסיה.
לא רק שזה לא רוב האוכלוסיה יש חסם עליון: 1 בלבד. אין חסם עליון על כמה מניות או אג"ח אתה יכול לרכוש.
אני אנסח את זה אחרת - אני רוצה לומר שלדעתי, כלל תנאי השוק מגולמים במחירים בממוצע - הן ההטבות במיסוי והן ההגבלות והסיכונים. והסיבה לדעה הזו היא שמדובר בשוק די משוכלל (כמות גבוהה מאוד של קונים ומוכרים).

ולדעתי לא.

אני לא קונה,(28) כי אין לי הון עצמי גבוה ולא בא לי לקחת משכנתא גבוהה
בינתיים מפזר במדדים (וקרנות כספיות) ומחכה לכרטיס לוטו של המחיר למשתכן, אחרת לא רואה סיבה אחרת לזוג צעיר לקנות במחירים כאלה מטורפים ובסביבת ריבית כזאת גבוהה,מעדיף "לזרוק" כסף על שכירות ולישון טוב בלילה מאשר לקנות דירה לבנק...
אתה מחכה שהמחירים ירדו?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
D למה אנשים בוחרים בקרנות עם דמי ניהול יקרים יותר? שוק ההון 9
S למה אנשים משקיעים במניות (לא דיבידנד)? אוף טופיק 61
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
B למה אנשים מתכוונים כשאומרים שהשוק גבוה שוק ההון 11
amikal אם יותר זול לנהל תיק השקעות בבית השקעות למה אנשים עדיין מנהלים אותו בבנק? שוק ההון 72
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה