• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כסף או אופציות?

Giladd

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם, לאחרונה קיבלתי הצעת עבודה כאשר החוזה הנלווה אליה מציע שילובים שונים של שכר חודשי והענקת אופציות למימוש בעתיד.

לדוגמה, X שכר חודשי ו-Y אופציות כבסיס, כאשר אני בוחר אם להוסיף A ש"ח לשכר החודשי או B לאופציות. כך הבחירה היא:

א. שכר: X+A, אופציות: Y
או
ב. שכר: X, אופציות: Y+B

השאלה המתבקשת, מה עדיף? כבר בדקתי את מדרגות המס, A לא מגדיל את מס ההכנסה, אז מהבחינה הזו שתי האפשרויות זהות (למיטב הבנתי).
האם יש יחס "אידיאלי" כלשהו, אולי נוסחה על בסיס זמן, בעזרתו אפשר לבחור על פי העדפות השכיר?

כמובן, אני לא מצפה לתשובת קסם - כל אחד ודעותיו. אבל אשמח להתייעצות.

תודה :)

לגישתי משיקולים של פיזור סיכונים כדאי לבחור באפשרות א'.
אתה כבר מושקע בחברה מעצם העובדה שאתה עובד בה ולכן תהנה מהצלחתה באופן עקיף (בנוסף ל-Y אופציות).

כסף.
על פי אסטרטרטגית ה-Barbell של נאסים טאלב:
הרעיון בלהיות עובד שכיר זה שאתה מקבל סכום כסף חודשי קבוע, ללא תלות בהכנסות של המעסיק.
אם אתה רוצה לקחת את הסיכון ולנסות "לתת את המכה" - הפוך לעצמאי.
תתרחק מאפשרויות הביניים.

אם אתה לא בין הראשונים בחברה, או שמדובר בחברה יחסית חדשה, אז כנראה שעדיף כסף, כי האופציות כשיבשילו , לא בטוח יהיו שוות לך הרבה (כמובן הכל יכול לקרות, אבל לפעמים עדיף ציפור אחת ביד מ-2 על העץ :) )

גם לי נראה הגיוני לקחת את הכסף, אבל זה חייב להיות תלוי בפרמטרים.
אם אתה יכול לקבל 10% מהחברה תמורת 10 אגורות בחודש, זה נראה לי עסקה טובה. מן הסתם אלה לא הפרמטרים שהציעו לך.

שלום לכולם, לאחרונה קיבלתי הצעת עבודה כאשר החוזה הנלווה אליה מציע שילובים שונים של שכר חודשי והענקת אופציות למימוש בעתיד.

לדוגמה, X שכר חודשי ו-Y אופציות כבסיס, כאשר אני בוחר אם להוסיף A ש"ח לשכר החודשי או B לאופציות. כך הבחירה היא:

או

השאלה המתבקשת, מה עדיף? כבר בדקתי את מדרגות המס, A לא מגדיל את מס ההכנסה, אז מהבחינה הזו שתי האפשרויות זהות (למיטב הבנתי).
האם יש יחס "אידיאלי" כלשהו, אולי נוסחה על בסיס זמן, בעזרתו אפשר לבחור על פי העדפות השכיר?

אולי התכוונת ל:

או
ב. שכר: X, אופציות: Y+A

כש A מגלם את אותו הסכום שמגולם במזומן או באופציות?

כי אם יש A וB, וזה לא אותו סכום, אז למעשה חסר נתון.

אולי B =1,000,000A ?

ואז אולי אפשר לשקול את העניין.
בכל אופן הגיוני שהשכר בתור אופציות יהיה גבוה יותר מאשר בתור מזומן. השאלה בכמה. רק עם הנתון הזה יהיה אפשר באמת לענות על השאלה.

ברור שכסף עכשיו.

לדעתי זה מאד נחרץ להגיד את זה כך.

כמו שכבר כתבו, זה מאד תלוי בפרמטרים עצמם ומעבר לכך תלוי בבנאדם, מה מצבו הכלכלי הנוכחי ומה הרצונות העתידיים שלו.

לדוגמא, אם פות"ש רווק וצעיר ושכר הבסיס שלו גבוה והוא גם כך חוסך אחוז נכבד מכספו, ובנוסף התוספת של האופציות יכולה להיות (אפילו בסבירות נמוכה) שווה המון כסף, אולי זה שווה את הסיכון?

בכל מקרה, אני אישית חושב שאם התוספת שכר משמעותית (15% ומעלה) אז סביר שזה יהיה עדיף, כמובן שכמו שנאמר זה תלוי בפרמטרים המדויקים.
אם התוספת בשכר גם כך קטנה + פותש במצב פיננסי איתן + התוספת של האופציות משמעותית (30% ומעלה) + פותש באמת מאמין בחברה, יכול להיות שזה שווה (כפי שאתם רואים, הרבה +ים, כלומר הרבה הנחות לקחתי פה)

@Giladd תתרגם את השאלה לפרמטרים סטנדרטיים.
מציעים לך עסקה בה בכל חודש תקצה חלק מהמשכורת לטובת השקעה בחברה מסויימת, בשווי מסויים. העסקה נחתמת עכשיו לשנים קדימה, ושווי החברה יישאר במחיר של היום למשך חיי העסקה.

כלומר אין בכלל קשר להעסקה. יש כאן הצעת השקעה.

ולכן ההחלטה היא פונקציה של כמה כסף אתה רוצה להיות מושקע בחברה הספציפית.

* יש חברות שיקשו על הערכת השווי שלהן / אחוזי הבעלות המוצעים בעסקה לטובת חישוב ההשקעה של המשקיע הקטן (נניח ינסו להסתיר את כמות המניות שחולקו עד כה או פרמטרים אחרים). אם זה המצב - לברוח. מדובר בהשקעה גרועה (ואולי גם בבוסים גרועים).

אם X+A גורר הפרשה לפנסיה גבוהה יותר, בזמן מחירים של שוק דובי. אולי זה רעיון טוב יותר.

או

בד"כ השווי הפוטנציאלי של האופציות אם החברה תצליח אמור להיות גדול יותר משמעותית מהגדלת השכר
אם שווי האופציות שלך (שבד"כ מתפרשות על פני 4 שנים)
שקול לתוספת השכר ב4 שנים ..

אין הגיון בלקיחת האופציות ..אלא אם כן אתה יודע משהו על החברה שאחרים לא

אין כאן שום נתון לקבלת החלטה שהוא כלכלי
לא יודעים כלום על השכר האופציות והתנאים להפיכתן למניות
לא על החברה (מצבה/כמות מניות/פרטית או ציבורית ועוד)
כמעט כל המשיבים נתנו תשובה שמתאימה להם ולראיית העולם שלהם

וכעת בואו ננסה את אותה שאלה עם ניסוח אחר
"מציעים לי עבודה כמנכ"ל שופרסל שכר חודשי של 160,000 שקל ואופציות של 2.5 מיליון שקל לשנה"
מה עדיף להגדיל את השכר החודשי או את האופציות?

מניח שיותר אנשים יענו להגדיל את האופציות...

אין כאן שום נתון לקבלת החלטה שהוא כלכלי
לא יודעים כלום על השכר האופציות והתנאים להפיכתן למניות
לא על החברה (מצבה/כמות מניות/פרטית או ציבורית ועוד)
כמעט כל המשיבים נתנו תשובה שמתאימה להם ולראיית העולם שלהם

וכעת בואו ננסה את אותה שאלה עם ניסוח אחר
"מציעים לי עבודה כמנכ"ל שופרסל שכר חודשי של 160,000 שקל ואופציות של 2.5 מיליון שקל לשנה"
מה עדיף להגדיל את השכר החודשי או את האופציות?

מניח שיותר אנשים יענו להגדיל את האופציות...
ב"עת החדשה" האופציות בד"כ ניתנות בשער מימוש של המניה ביום קבלת האופציה אחרת יש חבות מס משמעותית.
לכן מה שכתבת לא נכון פשוט. האפשרות של אופציות היא מספרית (נגיד 2.5 מיליון אופציות ולא 2.5 מיליון ש"ח).
זה אינטרס של הבעלים שמנכ"ל יקבל אופציות כי אופציות הן אחת הדרכים החזקות ביותר לעודד מנכ"ל להעלות את ערך המניה.
למנכ"ל יש (בד"כ) את ההשפעה הגבוהה ביותר על ביצועי המניה מבין כל העובדים ולכן אופציות הן באמת כלי מתאים.
לגבי עובדים "רגילים" האופציות הן טרנד הייטק נחמד אבל באינטרס של הבעלים כי הוא לא משלם עכשיו שכר ומבטיח בלונים בעתיד. מבחינת הבעלים, כמו עם המנכ"ל, זה מחזק את הרצון של העובד להעלות את ערך המניה.
וכאן אני חוזר על הטיעון שהעליתי קודם שהעובד כבר מושקע בהצלחת החברה ולכן עדיף שייקח את הכסף העודף וישקיע בשוק ההון (מדדים רחבים) או בנדל"ן מה שיביא לו הרבה יותר פיזור והקטנת סיכון.

השאלה המתבקשת, מה עדיף? כבר בדקתי את מדרגות המס, A לא מגדיל את מס ההכנסה
רק נקודה על מה שכתוב כאן - מס ההכנסה הוא דיפרנציאלי, התוספת של A לא משפיע על המס של X.

כשהייתי לא מזמן בסיטואציה דומה (עם מספרים ספציפיים שאפשר היה לנתח), בחרתי בתוספת אופציות. אם אתה בין העובדים הראשונים בחברה, זה יכול להיות סכום משנה חיים, מה שלא ניתן להגיד על תוספת של עוד 3000 שקל לברוטו (מעריך שזה הסכום שאנחנו מדברים עליהם כאן).

מה שכן, בדר"כ האופציות מבשילות פר רבעון עם cliff בדנה הראשונה. בחישוב שלך תיקח בחשבון שתעבוד שם שנה וחצי-שנתיים, ולכן למעשה תקבל רק חלק מהאופציות.

לא חושב שיש פה פתרון בית ספר.

זה יכול להיות סכום משנה חיים,
זו אמירה שנכונה לכל סוג של הימור, גם כזה שלא קשור למערכת היחסים החוזית בינך לבין המעסיק.
מה שלא ניתן להגיד על תוספת של עוד 3000 שקל לברוטו
חולק עליך. הפורום הזה מלמד איך כל תוספת כזו יכולה להביא אותך לעצמאות כלכלית מהר יותר.

נערך לאחרונה ב:
@כימאי

מקבל את העמדה שלך. מציין שוב שאין פה פתרון בית ספר.
זו אמירה שנכונה לכל סוג של הימור, גם כזה שלא קשור למערכת היחסים החוזית בינך לבין המעסיק.
האמירה לא עומדת בפני עצמה, יש גם הקשר. לא מדובר פה בקניית כרטיס לוטו, אלא בבעלות על עסק. אם העסק כבר בשל, אז ההסתכלות על אופציות דומה למניות בחברה נסחרת. ואם מדובר בעסק קטן ויש הזדמנות להיכנס עם בעלות גבוהה - לא רק שיש פה יחס סיכון-סיכוי עם תוחלת חיובית (בניגוד ללוטו), יש פה גם הזדמנות לקחת יותר אחריות ולקבל יותר קרדיט. יש גם יתרונות מיסויים ביחס לשכר מיגיעה אישית, אבל לא אכנס לזה כרגע.

לגבי ה 3000 ברוטו - fair enough. שים לב שמה שאמרתי הוא ש " 3000 שקל ברוטו בחודש הוא לא סכום משנה חיים", עבורו כמובן. לדעתי:

1. יש פה תועלת שולית פוחתת, קפיצה מ 7 ל 10 אינה שקולה לקפיצה מ 30 ל 33. גם כי המיסוי גדול יותר וגם כי כל יחידת רווחה משפחתית דורשת יותר כסף.
2. הוא הולך לעבוד שם שנתיים בממוצע, כך שמדובר ב 72 אלף בברוטו. לא מאמין שאי ההעלאה כרגע תבוא לידי ביטוי במשכורות בעתיד, כי הרפרנס שלו מעתה יכלול את החמש הנוספים.

וזה זמן טוב להסתייג ולומר שזה הפתרון שמתאים לי, במצב שלי. פות"ש לא ציין פרטים משמעותיים כמו מצבו הפיננסי, התחייבויות וכו', ואני כן חושב שהתשובה תלויה בהם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
א משכנתא-האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? שוק ההון 0
א משכנתא- האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? נדל"ן 28
M דילמת חיי - חוויה סטודנטיאלית או התקדמות מקצועית וחיסכון של כסף? התפתחות אישית 44
נ מהיכן למשוך כסף, קג"ל או תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ כסף לדירה - להמשיך בתיק מנוהל או קרן כספית? שוק ההון 4
M קניית רכב עם כסף מהכיס או במימון צרכנות פיננסית 4
M איך להרוויח יותר כסף (או לשלם פחות מס)? צרכנות פיננסית 21
ל האם לוותר לשכן שטוען שחניה שלו? או להוציא כסף ולשלם על חניה?( לא רק שלא סולידי,מאוד מצומצמת כרגע) אוף טופיק 51
R הזרמת כסף לחשבון קיים או חדש שוק ההון 1
ה זמן או כסף - דילמה על לקיחת עבודה נוספת יומני מסע אישיים 5
ת לשלם 238.8 בעבור מסגרת אשראי 13,000. שווה או בזבוז כסף? צרכנות פיננסית 26
M מה דעתכם\ן הקורונה גורם לבזבז יותר כסף או פחות אוף טופיק 12
Y איפה מומלץ לקנות זהב או כסף פיזי לאחסון? מה עלות תהליך הקניה? שוק ההון 6
Y מה אפשרויות קניית כסף (מתכת) אם בקרן נאמנות או מתכת פיזית שמאוחסנת בצורה בטוחה? שוק ההון 13
ג להעביר כסף לבית ההשקעות או להעביר ניירות שוק ההון 7
W מה עדיף הלוואה ללא ריבית והצמדה או כסף שוק ההון 16
Y ביטוח מנהלים ? חשוב או בזבוז כסף ? צרכנות פיננסית 3
Tzuriel כסף ו/או עניין התפתחות אישית 29
A קיבלתם כסף בפפר פיי או ביט? שלמו עמלה מהשקל הראשון אוף טופיק 32
Y מי כאן משקיע במכרות זהב או כסף? שוק ההון 12
A האם ניתן לקבל כסף משני ביטוחי חיים שונים (או יותר)? צרכנות פיננסית 3
ג'וליאן הגיע לידי סכום כסף גדול - להשקיע את כולו בבת אחת או להפקיד ע"ב חודשי? שוק ההון 12
yossik משקיע או סוחר? השאלה שווה המון כסף מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
E בת 17 שרוצה להשקיע קצת כסף שוק ההון 20
F קרן כספית שקלית - הכנסת כסף בזמנים שונים שוק ההון 7
N כסף בעו"ש צרכנות פיננסית 52
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ש.ב. סגירת כסף לילדים - חלוקה שווה אוף טופיק 43
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
ג'וני לנד איך למוכר הנעלים יש כסף לקנות עגבניות? אוף טופיק 4
edangz משיכת כסף מחשבון הIB שוק ההון 12
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
B העברת כסף מ IB לצורך תשלום צרכנות פיננסית 6
C כסף נזיל בעו״ש בבית השקעות שוק ההון 1
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה אשמח לקבל המלצות איך להעביר כסף משכירות באנגליה (חברת ניהול) לחשבון בנק בארץ, תודה! פוסטים מאיכות נמוכה 0
S כסף בעו״ש שוק ההון 3
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A מס על משיכת כסף מקרן מחקה מדד מיסים 9
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 16
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
ר איך להבין לכמה כסף אני זקוקה בחודש? שוק ההון 19
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23

נושאים דומים

Back
למעלה