• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמה ידע דרוש כדי להתחיל?

מתחילן

משתמש סולידי
דירוג
26
אני קורא את הבלוג כבר כמה שבועות. את רוב הדברים שאני קורא בפורום אני לא ממש מבין. מה שאני כן מבין, זה היחס מניות/אגחי"ם שאני רוצה לקנות (70/30) ושכדאי (לי) לקנות קרנות נאמנות מחקות מדד, ואילו.

אני רוצה כבר לפתוח תיק: להתחיל בתור משקיע סופר פסיבי וסולידי ולאט לאט לצבור ידע. מצד שני, חששות לוחשים לי להמשיך לצבור ידע ולהיכנס בשל יותר (מצד שלישי, יש גבול כמה ידע תיאורטי ללא השפעה ממשית על חייך יכול להיקלט).

אשמח לשמוע את מחשבותיכם (כמובן שאני לא רואה בשום מחשבה כעצה).

שכחתי להוסיף - אני חושב להתחיל עם "שוקולד מריר"

אשמח לשמוע את מחשבותיכם (כמובן שאני לא רואה בשום מחשבה כעצה).
לעניות דעתי אתה יכול תמיד להתחיל לנסות דברים עם תיקים וירטואליים ולראות איך אתה מתמודד עם העבר.

תנסה לבחור חלוקת נכסים שמתאימה לך ותבחר שרירותית מספר תאריכים בעבר תוך כדי בדיקה מה קרה לתיק ההשקעות הוירטואלי שלך.
תראה מה היו ההפסדים ומה היו הרווחים בכל נקודת זמן ותנסה לחשוב מה היית עושה אם היית חווה את אותם ההפסדים כאשר היה מדובר בסכום כסף לא קטן שחסכת בעמל רב.

ברגע שתגיע למצב שאתה יכול בכנות להגיד לעצמך שאתה מסוגל לחיות עם ההפסדים הגבוהים אז אתה תדע שאתה בשל מספיק בשביל להתחיל להשקיע.

תשים לב שאני לא התייחסתי בכלל למקרה הספציפי שלך, לחלוקת הנכסים עצמה או לניירות שכדאי או לא כדאי לרכוש.
זו הצעה מאוד כללית שיכולה להראות לך אם אתה מוכן או לא.

אני עובדת על פוסט בנושא זה בדיוק.

אני חושב שברגע שאתה מסוגל להסביר לאדם אחר מה הרציונל מאחורי התיק ההשקעות שלך והקצאת הנכסים שלו, ולענות לשאלות/ביקורת שלו (גם אם הוא לא ישתכנע) זה הזמן בו הידע שלך מספיק בשל כדי להשקיע בעצמך

כמה ידע דרוש כדי להתחיל?
להבנתי אפס.
אומרים שהיו ניסויים בהם נתנו לקופים לנהל תיקי השקעות, והתוצאות שלהם היו לא פחותות מהתוצאות של מנהלי התיקים המיוחסים.

• אהבתי
Reactions: Roi
כמה ידע דרוש כדי להתחיל?
להבנתי אפס.
אומרים שהיו ניסויים בהם נתנו לקופים לנהל תיקי השקעות, והתוצאות שלהם היו לא פחותות מהתוצאות של מנהלי התיקים המיוחסים.
לא מדוייק. נתנו להם לבחור מתוך מגוון קרנות מסויים. אני מאמין שאם היו ניתנות להם *כל* האופציות הקיימות (למשל, אופציות בינאריות או רכישת דירה להשכרה במינוף בקבוצת רכישה מפוקפקת) התוצאות היו שונות.

את הידע צריך פחות כדי לנהל את התיק ההשקעות (שיכול להיות מאוד פשוט), ויותר כדי לא לעשות כלום ברגעי משבר ולהתעלם מכל הרעש בחדשות.

הקופים לא שילמו עמלות ומסים

מעשה שהיה:
עתון ידיעות הגיע לחבר'ה. החברים חטפו את הספורט והתווכחו/עודדו שחקנים מסויימים. אני לקחתי את מוסף הכלכלה ועודדתי את הקוף. בסוף הקוף ניצח, אני התאכזבתי מכך שלא יכולתי להחזיק עצמאית את כל השוק, והחברים התאכזבו מכך שהקבוצה שלהם לא זכתה באליפות.
הקופים לא שילמו עמלות ומסים
נכון. העמלות היו הפער ביני לבין הקוף של ידיעות.

מה שאני כן מבין, זה היחס מניות/אגחי"ם שאני רוצה לקנות (70/30) ושכדאי (לי) לקנות קרנות נאמנות מחקות מדד, ואילו.
אם אתה חושב שאתה יודע מה אתה רוצה לקנות בדיוק, איזה ידע אתה חושב שחסר לך?

אהבתי @Yevgeny
הכי הרבה ידע צריך בשביל לא לעשות כלום.

אני תמיד בעד להרטיב את הרגליים וללכלך את הידיים. כשאתה משקיע כסף אמיתי אתה תלמד מהר ובתקווה טעויות שתעשה יהיו קטנות. לפתוח תיק ווירטואלי נראה לי לא מלמד ואולי אף עושה נזק.

לפתוח תיק ווירטואלי נראה לי לא מלמד ואולי אף עושה נזק.
במה שונה תיק וירטואלי שבו בודקים תשואות עבר מבדיקה של תשואות עבר בפורפוליו ויזואלייזר?

במה שונה תיק וירטואלי שבו בודקים תשואות עבר מבדיקה של תשואות עבר בפורפוליו ויזואלייזר?
הרעיון של תיק ווירטואלי הוא לא לבדוק תשואות עבר אלא לקבל החלטות בזמן אמת רק עם כסף דמיוני במקום כסף אמיתי.
לדעתי זה שטות שכן תיק ווירטואלי שחצי ממנו נמחק במשבר כמו 2008 לא יבדוק את נפש האדם כמו תיק אמיתי. בתיק ווירטואלי קל להגיד ״אה הבורסה הזאת זה הימורים. מזל שלא השקעתי. עכשיו בטוח לא אשקיע על באמת.״. בכסף אמיתי אדם לא מנוסה היה נכנס לפאניקה ומוכר בהפסד ויושב על הגדר כל הדרך למעלה.

אומרים שהיו ניסויים בהם נתנו לקופים לנהל תיקי השקעות,
אני משער שזה לא מדוייק, היו ניסויים שהם בחרו רנדומאלית, השתמשמו המטאפורה של 'קופים' כי היא מוכרת מעולם ההסתברות. אין שום טעם לעמוד בכל הרגולציה שדרושה בכדי לעשות ניסויים בבעלי חיים, במקום להטיל קובייה.

הרעיון של תיק ווירטואלי הוא לא לבדוק תשואות עבר אלא לקבל החלטות בזמן אמת רק עם כסף דמיוני במקום כסף אמיתי.
זה לא מה שאני הצעתי:
תנסה לבחור חלוקת נכסים שמתאימה לך ותבחר שרירותית מספר תאריכים בעבר תוך כדי בדיקה מה קרה לתיק ההשקעות הוירטואלי שלך.
תראה מה היו ההפסדים ומה היו הרווחים בכל נקודת זמן ותנסה לחשוב מה היית עושה אם היית חווה את אותם ההפסדים כאשר היה מדובר בסכום כסף לא קטן שחסכת בעמל רב.

לדעתי זה שטות שכן תיק ווירטואלי שחצי ממנו נמחק במשבר כמו 2008 לא יבדוק את נפש האדם כמו תיק אמיתי. בתיק ווירטואלי קל להגיד ״אה הבורסה הזאת זה הימורים. מזל שלא השקעתי. עכשיו בטוח לא אשקיע על באמת.״. בכסף אמיתי אדם לא מנוסה היה נכנס לפאניקה ומוכר בהפסד ויושב על הגדר כל הדרך למעלה.
אני מסכים שתיק וירטואלי לא משקף לחלוטין ולא מייצר את אותן הרגשות אצל המשקיע אבל מניסיוני הדל רוב האנשים שנחשפים לעולם ההשקעות נוטים לטעות בהבנה הראשונית שלהם ולא מפנימים את הפרט הקטן והחשוב שתיק מניות עולה בממוצע לאורך זמן אבל עם סטיות חדות בדרך.
הסיבה שאני חושב שכדאי לו לבדוק מה קרה בעבר בתיק וירטואלי היא בשביל שהוא יוכל לראות בעצמו את התנודות של תיק ההשקעות ובכך לנטרל את התפיסה המוטעית (שהוא אולי לא חווה כרגע) שהתיק צריך תמיד לעלות.

כולנו זוכרים את השרשורים בפורום במהלך המיני-ירידות של שנה שעברה/תחילת השנה וכולנו זוכרים איך אנשים שלמדו והבינו שהמדדים עולים לאורך זמן לא באמת הפנימו שהם יחוו ירידות למרות שזה נאמר מראש יותר מפעם אחת.

לעניות דעתי תיק וירטואלי משרת את המטרה הזו נאמנה גם אם הוא לא מהווה פיתרון מלא ואינו מכין את המשקיע להשקעה רגשית מלאה.

אני משער שזה לא מדוייק, היו ניסויים שהם בחרו רנדומאלית, השתמשמו המטאפורה של 'קופים' כי היא מוכרת מעולם ההסתברות. אין שום טעם לעמוד בכל הרגולציה שדרושה בכדי לעשות ניסויים בבעלי חיים, במקום להטיל קובייה.
מה לגבי Orlando the Cat?
At the end of the year, the professionals had £5,176, the students were down to £4,840, and Orlando had amassed £5,542. How did he do it? “While the professionals used their decades of investment knowledge and traditional stock-picking methods, the cat selected stocks by throwing his favorite toy mouse on a grid of numbers allocated to different companies.”
למי שלא מכיר - החל מדקה 09:40:

@daat99 אתה כנראה מתכוון ל backtest ואני מדבר בלעדית על תיק חי שמסתכל רק קדימה אבל בכסף ווירטואלי.
בכל אופן רצוי להסתכל על ביצועי עבר של אסטרטגיה רצויה כדי לוודא שמוכנים להתמודד לפחות עם מה שקרה בעבר אבל אסור להניח שזה כל מה שיקרה בעתיד. כיוון שההיסטוריה היא accumulative העתיד תמיד יהיה קשה יותר מהעבר.

את רוב הדברים שאני קורא בפורום אני לא ממש מבין.

אל תיבהל מזה שאתה לא מבין. רוב הדיונים שלנו הם על קוצו של יוד, על יתרונות של שברי אחוז מדחיית מס או חסכון בעמלות. ההבדלים בין הגישות כאן הם בסופו של דבר לא גדולים, והפער בתוצאה הסופית לא כל כך משמעותי. הפער הבאמת משמעותי הוא בין מי שמשקיע לבין מי שלא, ונראה שאתה בדרך הנכונה :)
כמו שהציעו לך כאן, אתה תמיד יכול להתחיל בקטן, ולהגדיל את ההשקעה אחר כך. לא נורא לשלם ״שכר לימוד״ של השקעה קטנה שהיא לא לגמרי אופטימלית בהתחלה.

לא יודעת, כל הזמן מציגים את זה כמשהו מאד פשוט, בעיניי זה כן מדע טילים.
לאדם שמעולם לא נתקל קודם במושגים, מילים ואותיות כמו s&p קרנות נאמנות אג"ח ברוקרים ועוד ועוד, וינחת בפורום ובבלוג זה ישמע סינית.
זה יותר מתאים לאנשים שכבר דוברים את השפה של השקעות (שעדיין לא תמיד ברור לי איך אם אין לזה לימודים פורמלים אלא הרב לימדו את עצמם איכשהו).
לקח לי לפחות שנתיים להבין שהסדר, עבורי לפחות, הולך בגדול מאד ככה:
מה זה או הגדרה של שוק ההון
מוצרים או כלים
עמלות (ברוקרים ומסים)
אסטרטגיה

הבלוג אמנם מהמם, אבל הוא מסודר כרונולוגית ולא לפי עומק או שלבים. ולאדם שמעולם לא שמע קודם יהיה קשה להבין איפה הידיים והרגליים. זה הנסיון שלי אבל אוביסטלי יש אנשים שמבינים מהר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H מסחר בשוק ההון - מסחר עם ידע שוק ההון 1
T מקורות ידע מומלצים אוף טופיק 7
C פתיחת חסכון עם 0 ידע/זמן בתחום. שוק ההון 5
אקה הרבה כסף וקצת ידע, מה לעשות? שוק ההון 21
ש חוסר ידע בנושא השקעה באגח שוק ההון 1
ט משכורת גבוהה או להרוויח ידע התפתחות אישית 14
H מה לעשות עם ידע בתכנות? - הכנסה נוספת התפתחות אישית 9
ל ידע חינמי ברשת נדל"ן 0
א בעיה טכנולוגית אולי מישהו ידע? אוף טופיק 7
Yuvalbuz3 מדמח בלי ידע קודם התפתחות אישית 30
unrealx ידע מספק לפתיחה וניהול תיק השקעות שוק ההון 4
ג ידע מעשי לאחר פתיחת חשבון בבית השקעות שוק ההון 13
לא חשוב שמות צריך את דעתכם בנוגע לסמינרים בנושא "ידע פיננסי" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
Yuvalbuz3 לוחם בן 20 מחפש להעמיק ידע בשוק ההון. שוק ההון 11
ל טעות מתודית במעקב ״שוקולד מריר״ או שאני פשוט חסר ידע? שוק ההון 1
ג שימור ידע ומסקנות אוף טופיק 50
G אני מוכן ללמד אותך תכנות בעד הידע שלך בהשקעות (החלפת ידע הדדי) התפתחות אישית 1
A אין לי ידע בכלכלה ובכלל בנושא השקעות אוף טופיק 10
ק רוב דרוש לפינוי בינוי נדל"ן 5
Mr. pink דרוש ברוקר זר לתושב מדינה זרה צרכנות פיננסית 2
B דרוש הסבר - אג"ח מסוים או מוצר עוקב מדדי אג"ח שוק ההון 4
A דרוש ברוקר נורמלי (או: מתי להחליף ברוקר?) צרכנות פיננסית 3
amidar דרוש שטיח ככה מאד (שחור?) לסלון, לבית עם כלב משיר שיער... אוף טופיק 1
amidar דרוש - תחליף מזגן לחימום חדר שינה אוף טופיק 36
N אנטי-צרכזניזם- איך להתחיל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ח מתכננת להתחיל לימודים בסמסטר הקרוב בטכניון וחוששת לבחור בתחום שאני רוצה יומני מסע אישיים 15
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
B אזרח ישראלי-אמריקאי עובר להתגורר במדינה שלישית - היכן להתחיל? מיסים 1
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
deussex היכן להתחיל בנוגע למניות דיבידנדים ? שוק ההון 2
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
ז להתחיל בib ישראל ואחר כך לעבור לib עולמי שוק ההון 3
ל לא מצליחה להתחיל יומני מסע אישיים 42
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
ד הגדלה משמעותית של תיק לטווח ארוך - מאיפה להתחיל שוק ההון 2
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
N להתחיל ללמוד מדמ"ח בגיל 28 פוסטים מאיכות נמוכה 4
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
F איך אפשר להתחיל ? שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה