• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כיוון בחיים - מדמ"ח או משפטים

• פותח הנושא WRLD
  • פורסם בתאריך

WRLD

משתמש סולידי
דירוג
7
מתלבט מאוד בין לימודי משפטים למדמ"ח.
קצת רקע:
חייל שמשתחרר עוד 8 חודשים, כשהשירות שלי מתחלק ל4 חודשים בקורס טיס, לאחר מכן כשנה כלוחם, והחצי השני כתומך לחימה בתפקיד מודיעני(לא משהו טכנולוגי מיוחד, עבודה משרדית שלא דורשת הכשרה מיוחדת), ללא תקן לוחם (פרופיל נמוך בגלל פציעה).

הצפי הוא שאשתחרר עם כ20k בחשבון, בנוסף למענק של כ16k ופיקדון של 26k.
אחרי השחרור מתכנן לעבוד לפחות חצי שנה, עדיין לא יודע אם כברמן (שזה מה שאני עושה עכשיו בסופשים) או שאחפש משרה ביטחונית (מאמין שיהיה אפשרי בתור רובאי 07, ואפילו משרה מודיענית בגלל תפקיד רלוונטי אחרי הירידה מלוחמה).
ארצה לחסוך לפחות 100k לפני שאני מתחיל ללמוד בידיעה שאני לא אוכל לעבוד בשנתיים הראשונות ללימודים וגם אחריהן זה יהיה רק במשרת סטודנט.

גר עם אבא שלי כך שאני לא משלם שכר דירה וכמעט שלא על אוכל ודלק, אז ההוצאות נמוכות מאוד.

עכשיו ההתלבטות לגבי תחום התואר:
אני חצוי מאוד בין משפטים למדמ"ח.
מאז שאני ילד אני תמיד מול מחשב, מאוד אוהב לעבוד ולחקור באינטרנט, נהניתי קצת ללמוד ולתכנת בבית ספר אבל אני לא באמת יכול להגיד שאני אוהב לתכנת(עשיתי בגרות במדמ"ח, יודע שזה לא קרוב אפילו למדמ"ח של תואר), כך שהדבר שהכי מפחיד אותי הוא שבאמצע התואר אבין שאני לא רוצה לעסוק בזה ושסתם שרפתי שנים וכסף, מה גם שהתואר ברובו מתמטי, ואני אמנם לא רע במתמטיקה אבל אני לא מדהים בזה ולא מת על זה.
מה שכן מושך אותי בעיקר הוא השכר הגבוה כבר מהשנים הראשונות, דבר שיאפשר לי לעשות מעבר או הסבה למשהו אחר בקלות יחסית שארצה לעשות גם אם אחליט שלא להמשיך אחרי השנים הראשונות בעבודה בתחום.

משפטים לעומת זאת, זה תחום שמעניין אותי יותר ויותר בשנים האחרונות, לא יודע להסביר מאיפה מגיעה הזיקה הזאת אבל זו מעין תחושה פנימית שזה התחום הנכון, לא יודע להסביר למה ואיך.
חקרתי וממשיך לחקור על התחום, והחששות העיקריים הם:
1. ההתמחות הארוכה במהלכה אני פחות או יותר אעבוד עשר שעות ביום (תלוי משרד גדול או קטן) ובעיקר אתעסק בניירת ועבודה שחורה, בשכר לא הכי מתגמל (12k במקרה הטוב, 8-9k במקרה הסביר).

2. הידיעה שלא בהכרח אתעסק במה שמעניין אותי כרגע (עורך דין בתחומי ההייטק/משפט בינלאומי/בנקאות ומימון), ושגם אם כן אעסוק בסופו של דבר בתחומים האלה זה יכול לקחת שנים של עבודה שחורה כפחות או יותר עבד בתחום שלא בהכרח מעניין אותי.

3. הדרישות הנמוכות ללימודי משפטים בארץ, שלדעתי באמת מורידיות מערך הדיציפלינה ומציפות את האוניברסיטאות ואת השוק בעורכי דין גרועים(בניגוד למדמ"ח, שם הדרישות גבוהות באופן הזוי).

מבחינת נתונים יש לי ממוצע בגרות 110, הרחבתי פיזיקה ומדעי המחשב, 5 מתמטיקה ואנגלית(שאני דובר ברמת שפת אם).
פסיכומטרי 672 שעשיתי בתיכון ללא הכנה, וכרגע לומד למועד ספטמבר הקרוב במטרה להוציא ציון שיספיק למדמ"ח בתל אביב, ואין לי ספק שאוציא כי הפעם אני באמת לומד ואני מסתדר טוב עם המבחן.
גם אם לא אצליח במועד הזה אני עדיין בטוח שבסופו של דבר כשאצטרך להתחיל ללמוד יהיו לי נתונים מספיקים גם למדמ"ח(למשפטים כבר יש, מתכוון ללמוד בתל אביב).

יודע שיכול להיות מאוד שדיברתי כאן שטויות מתוך חוסר הבנה או ידיעה ואשמח לכל מידע שישפוך לי קצת אור או יחדד אותי, תודה מראש.

נערך לאחרונה ב:
ללא ספק מדמ"ח, מקצוע מבוקש בכל מקום בעולם ועם שכר גבוה.
(אני גם מוצא אותו מעניין מאוד)

ההתמחות הארוכה
נכון. זה חלק מהליך ההכשרה וגם אחריה אתה עדיין בצד הלומד. עריכת דין היא תחום שמתגמל ניסיון, לטוב ולרע.

לקחת שנים של עבודה שחורה
כנ"ל. אין ספק שיחסית למדמח, הקידום והשכר הגבוה מגיעים מאוחר יותר.

הדרישות הנמוכות ללימודי משפטים בארץ, שלדעתי באמת מורידיות מערך הדיציפלינה
זה לא חיסרון. אם אתה טוב, יהיה לך קל יותר לבלוט.
מבחינת הרכב אנושי, אל תחשוש. אם תעבוד במשרדים מובילים, תכיר אנשים לא פחות אינטליגנטים מאשר בהייטק.

ואין שורה תחתונה. כל אחד ומה שמתאים לו.
אם מבחינתך שני המקצועות אטרקטיביים באותה מידה ואתה לא רואה את עצמך כבעל יכולות שיווק וקשרים להביא לקוחות, הכסף במדמח יגיע בגיל צעיר יותר מאשר במשפטים.

גם הנדסה..
ההתרשמות שלי היא שפער השכר אצל עו"ד טוב בגיל 30 לגיל 40 הוא גדול מאשר אצל מי שלמד מדמח, אבל לא בדקתי נתונים.

נערך לאחרונה ב:
מתחלבט מאוד בין לימודי משפטים למדמ"ח.
קצת רקע:
חייל שמשתחרר עוד 8 חודשים, כשהשירות שלי מתחלק ל4 חודשים בקורס טיס, לאחר מכן כשנה כלוחם, והחצי השני כתומך לחימה בתפקיד מודיעני(לא משהו טכנולוגי מיוחד, עבודה משרדית שלא דורשת הכשרה מיוחדת), ללא תקן לוחם (פרופיל נמוך בגלל פציעה).

הצפי הוא שאשתחרר עם כ20k בחשבון, בנוסף למענק של כ16k ופיקדון של 26k.
אחרי השחרור מתכנן לעבוד לפחות חצי שנה, עדיין לא יודע אם כברמן (שזה מה שאני עושה עכשיו בסופשים) או שאחפש משרה ביטחונית (מאמין שיהיה אפשרי בתור רובאי 07, ואפילו משרה מודיענית בגלל תפקיד רלוונטי אחרי הירידה מלוחמה).
ארצה לחסוך לפחות 100k לפני שאני מתחיל ללמוד בידיעה שאני לא אוכל לעבוד בשנתיים הראשונות ללימודים וגם אחריהן זה יהיה רק במשרת סטודנט.

גר עם אבא שלי כך שאני לא משלם שכר דירה וכמעט שלא על אוכל ודלק, אז ההוצאות נמוכות מאוד.

עכשיו ההתלבטות לגבי תחום התואר:
אני חצוי מאוד בין משפטים למדמ"ח.
מאז שאני ילד אני תמיד מול מחשב, מאוד אוהב לעבוד ולחקור באינטרנט, נהניתי קצת ללמוד ולתכנת בבית ספר אבל אני לא באמת יכול להגיד שאני אוהב לתכנת(עשיתי בגרות במדמ"ח, יודע שזה לא קרוב אפילו למדמ"ח של תואר), כך שהדבר שהכי מפחיד אותי הוא שבאמצע התואר אבין שאני לא רוצה לעסוק בזה ושסתם שרפתי שנים וכסף, מה גם שהתואר ברובו מתמטי, ואני אמנם לא רע במתמטיקה אבל אני לא מדהים בזה ולא מת על זה.
מה שכן מושך אותי בעיקר הוא השכר הגבוה כבר מהשנים הראשונות, דבר שיאפשר לי לעשות מעבר או הסבה למשהו אחר בקלות יחסית שארצה לעשות גם אם אחליט שלא להמשיך אחרי השנים הראשונות בעבודה בתחום.

משפטים לעומת זאת, זה תחום שמעניין אותי יותר ויותר בשנים האחרונות, לא יודע להסביר מאיפה מגיעה הזיקה הזאת אבל זו מעין תחושה פנימית שזה התחום הנכון, לא יודע להסביר למה ואיך.
חקרתי וממשיך לחקור על התחום, והחששות העיקריים הם:
1. ההתמחות הארוכה במהלכה אני פחות או יותר אעבוד עשר שעות ביום (תלוי משרד גדול או קטן) ובעיקר אתעסק בניירת ועבודה שחורה, בשכר לא הכי מתגמל (12k במקרה הטוב, 8-9k במקרה הסביר).

2. הידיעה שלא בהכרח אתעסק במה שמעניין אותי כרגע (עורך דין בתחומי ההייטק/משפט בינלאומי/בנקאות ומימון), ושגם אם כן אעסוק בסופו של דבר בתחומים האלה זה יכול לקחת שנים של עבודה שחורה כפחות או יותר עבד בתחום שלא בהכרח מעניין אותי.

3. הדרישות הנמוכות ללימודי משפטים בארץ, שלדעתי באמת מורידיות מערך הדיציפלינה ומציפות את האוניברסיטאות ואת השוק בעורכי דין גרועים(בניגוד למדמ"ח, שם הדרישות גבוהות באופן הזוי).

מבחינת נתונים יש לי ממוצע בגרות 110, הרחבתי פיזיקה ומדעי המחשב, 5 מתמטיקה ואנגלית(שאני דובר ברמת שפת אם).
פסיכומטרי 672 שעשיתי בתיכון ללא הכנה, וכרגע לומד למועד ספטמבר הקרוב במטרה להוציא ציון שיספיק למדמ"ח בתל אביב, ואין לי ספק שאוציא כי הפעם אני באמת לומד ואני מסתדר טוב עם המבחן.
גם אם לא אצליח במועד הזה אני עדיין בטוח שבסופו של דבר כשאצטרך להתחיל ללמוד יהיו לי נתונים מספיקים גם למדמ"ח(למשפטים כבר יש, מתכוון ללמוד בתל אביב).

יודע שיכול להיות מאוד שדיברתי כאן שטויות מתוך חוסר הבנה או ידיעה ואשמח לכל מידע שישפוך לי קצת אור או יחדד אותי, תודה מראש.
לפני מספר שנים עמדתי בפני התלבטות דומה (לא אותו רקע צבאי אבל לא רלוונטי), רק שאצלי זה היה מדמ״ח מול כלכלה (במקום משפטים).

בסופו של דבר למדתי כלכלה וניהול אבל עם השנים בגלל הזיקה החזקה לתכנות, מחשבים וטכנולוגיה הגעתי לתחום שמשלב בין כלכלה ומחשבים ואני מאוד מרוצה גם מבחינת עניין וגם מבחינת שכר.

היום כשאני חושב בדיעבד אני קצת מתחרט שלא למדתי מדמ״ח, אני חושב שזה היה מאיץ לי את המסלול קריירה. אבל אולי אם הייתי לומד מדמח הייתי מתחרט שאלא למדתי כלכלה. אני כן מאוד נהנתי מהלימודים שלי ויש להם עבורי ערך מוסף עבורי בחיי היומיום והעבודה שלא הייתי נחשף אליו לולא התואר.

עוד אלמנט לשקלול הוא העובדה שלעולם ההייטק אפשר להיכנס גם ללא תואר פורמלי (גם אם זה קשה הרבה יותר), בייחוד אם זה זורם לך בדם. יש לך מלאאא חומר ללמידה עצמית באינטרנט. במשפטים לעומת זאת, אתה פשוט לא יכול ללא תעודה מסמיכה.

מחשבה אחרונה - האם שקלת דו חוגי משפטים ומדמ״ח?

מבחינה כלכלית - מדמ"ח זו האופציה עם יותר שכר בתוחלת ויותר הזדמנויות (כולל לרילוקיישן אם זה יעניין אותך בהמשך).
מצד שני ברור שהתואר מאוד תובעני, ואם אתה לא מתחבר לעבודה בפועל עלול להיות לך קשה בהמשך להחזיק מעמד בתחום לאורך זמן. כנראה אני משוחד כי אני עוסק בתחום, אבל בעיניי למי שיש את היכולת ומידת הנאה/עניין בינונית ומעלה - מאוד כדאי ללכת להייטק. יש גם הרבה אנשים שלמדו דברים לא מדעיים במיוחד ומצאו את עצמם כמתכנתים. זה תחום שאפשר להכנס אליו ללא תואר רלוונטי, אם כי זה מסלול יותר קשה ועם פחות וודאות.
אני גם חושב שיש קורלציה נמוכה יחסית בין מידת ההנאה/קושי בתואר עצמו לבין הסיכוי שתאהב את העיסוק בפועל. זה לא מתאים לכולם, אבל אתה יכול אולי לנסות לפתח משהו בעצמך בבית בזמנך החופשי ולראות אם אתה מתחבר לזה. זה יכול להיות למשל פרוייקט עם ארדואינו של איזה גימיק נחמד לבית, או לנסות לפתח אפליקציה קטנה באנדרואיד. אתה לא חייב להנות מזה בטירוף, אלא לראות אם יש לך דרייב פנימי לנסות ואם אתה יחסית סבבה עם להשקיע זמן ואנרגיות על זה. זה כנראה יותר ידמה את העבודה בפועל מאשר כמה תתחבר או תתקשה בלמידת מתמטיקה גבוהה בתואר.

מחשבה אחרונה - האם שקלת דו חוגי משפטים ומדמ״ח?
שקלתי תואר כפול, אבל שני התארים תובעניים ולא משנה כמה חכם אהיה, אני לא אוכל להוציא את הציונים הכי טובים בשניהם, מה שנקרא "תפסת מרובה, לא תפסת".
עדיף ללמוד משהו אחד

שקלתי תואר כפול, אבל שני התארים תובעניים ולא משנה כמה חכם אהיה, אני לא אוכל להוציא את הציונים הכי טובים בשניהם, מה שנקרא "תפסת מרובה, לא תפסת".
עדיף ללמוד משהו אחד
למען ההגינות, בדו-חוגי לומדים קצת פחות מכל נושא, כך שהדבר אפשרי.
זה פשוט יציב אותך בעמדת נחיתות ביחס למי שהתמקצע בתחום יחיד.

יוצא דופן שעולה בדעתי, הוא אם ה- AI באמת ייכנס לכל תחום כמו שאומרים. למשל, תוכנה שמוצאת לך פסקי דין רלבנטים, או מנסחת לך טיעונים מנצחים למשפט... פה אולי יש יתרון להכרת שני הצדדים.

יוצא דופן שעולה בדעתי, הוא אם ה- AI באמת ייכנס לכל תחום כמו שאומרים. למשל, תוכנה שמוצאת לך פסקי דין רלבנטים, או מנסחת לך טיעונים מנצחים למשפט... פה אולי יש יתרון להכרת שני הצדדים.
1. כבר יש חברות שעושות את זה (אחת ישראלית)
2. החשיבות של לדעת לעומק גם הנדסה וגם את הביזנס לעומק היא לא כזו גבוהה
3. ללמוד תואר מתוך תקווה להכנס לחתך מאוד מאוד קטן בשוק נשמע לי כמו סיכון מיותר, אפשר להגיע למקומות האלה גם בלי חצי תואר במשפטים

זה פשוט יציב אותך בעמדת נחיתות ביחס למי שהתמקצע בתחום יחיד.
Wrong

פחות קורס קומפילציה או סיבוכיות מעולם לא הפריע לאיש.
אלא אם תרצה להמשיך לתזה / דוקטורט (ולא על זה מדובר, שהרי מדברים על פוטנציאל השתכרות). וגם אז, מקסימום תשלים.

דו חוגי, מורחב - סיים סיים. אין הבדל ואין שום נחיתות לא ברמת המשרות, לא בשכר.

זו דילמה קשה. אני דווקא חושב שדו חוגי יכול להיות פיתרון טוב, אם תהיה מסוגל לעמוד בעומס.
קודם כל, זה יאפשר לך הכרות טובה יותר של התחומים ברמה האקדמית שלהם (ללמוד את קורסי המבואות). אם תחליט שאחד יותר מעניין, לא תפסיד הרבה, או לא תפסיד בכלל.
שנית, יכול להיות שאני לא מבין (אני לא בתחומים הרלבנטיים), אבל זה בכלל לא יציב אותך בעמדת נחיתות, אלא בעמדת יתרון. יש ערך רב ליכולת לשלב בין דיסיפלינות ויש לי הרגשה (לא ידיעה), שבמידה ותמשיך במסלול עד סופו, זה יעזור לך.

עדיף ללמוד משהו אחד
אבל אתה צעיר...
אז כרגע תלמד כמה שיותר תחומים שונים ומגוונים, תפתח מגוון רחב של כלים ותחומי ידע. ככל שתתבגר תתמקצע בתחום יותר ויותר ספציפי.
זו, לדעתי, האסטרטגיה היחידה שתמנע ממך להגיע למצב ש:
אבין שאני לא רוצה לעסוק בזה ושסתם שרפתי שנים וכסף

לא צריך ציונים "הכי טובים", ממוצע 80+ זה גם בסדר.

נערך לאחרונה ב:
עדיף ללמוד משהו אחד
דו חוגי זה לא תואר כפול. זה מסלול שמרבית הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב עושים (מלבד הנדסה ורפואה). זה לא באמת יותר שעות מחד חוגי

כמי שיש לו ניסיון מעשי בשני התחומים הללו, אמליץ לך להתחיל מרקע מתמטי ומדעי חזק, אותו אתה עשוי לרכוש במסגרת לימודי מדעי המחשב (לפחות, אם תבחר במוסד הנכון ולא תנסה לחמוק מן הקורסים המאתגרים יותר מבחינה תאורטית). את הבסיס הזה קשה יותר, לדעתי, להשלים לאחר־מכן. ולא כך לגבי השכלה משפטית.

בשני התחומים יש פער גדול בין מה שתלמד לבין מה שתעסוק בו כשכיר או כעצמאי בתחום; אך בעוד בשניהם יש את פער המיקוד (עבודתך תהיה ממוקדת הרבה יותר מרוחב היריעה אליו תיחשף כתלמיד), הפער המתסכל מאוד בתחום המשפט, לפחות בליטיגציה, הוא העצלנות, הרשלנות והטיפשות של שופטים. ואני לא מתייחס כאן להשקפותיהם הפילוסופיות/פוליטיות. ובעוד בתחום מדעי המחשב יש לך אפשרויות רבות למדי לעבור בין מקומות ולמצוא מסגרת ועיסוק שמתאים לך, או לפחות פחות-מעצבן-אותך - בכל הקשור למשפט, אתה תקוע עם אותה מערכת בתי משפט, במיוחד ברמה הארצית (עבודה/רבני/עליון). מבחוץ אפשר אולי להיות משועשעים קצת, אבל מבפנים אתה צריך לבלות את ימיך ב(מידה של) התרפסות בפניהם.

ועצה אחרונה: אם אתה שוקל ללמוד משפטים, אני מאוד ממליץ לעשות זאת אחרי שצברת ניסיון של ניהול מספר הליכים בעצמך, או לפחות לצד מישהו: דו"חות תנועה או חנייה, משהו מוניציפלי, דיון הארכת מעצר אחרי הפגנה, תביעה קטנה נגד ספק שירות - חוויה שתיתן לך לפחות את התחושה של מה-זה-משפט. וגם, מניסיוני, הרבה מן הלקחים והעצות אשר אתה יכול לקלוט בלימודי המשפטים - לא ממש נקלטים אם אין לך קצת רקע בליטיגציה, וקצת מתבזבזים על התלמידים הצעירים.

לדעתי ai תחסל חלק ניכר מתחום המשפטים, תחשוב על זה גם שאתה בוחר תחום בתוך משפט.

אני מאוד ממליץ לעשות זאת אחרי שצברת ניסיון של ניהול מספר הליכים בעצמך
סתם הסתקרנתי - איך אפשר לנהל הליך בבית משפט בלי להיות עו״ד?

מותר ברוב ההליכים. מאד לא רצוי כמובן.
מצד שני, רוב עורכי הדין לא מופיעים בבתי משפט, כך שלא חובה לאהוב הופעות בבתי משפט כדי לרצות להיות עורך דין.

להיות נאשם, תובע, נתבע, נציג ארגון עובדים בהליך בבית הדין לעבודה, או מתייצב כידיד בית המשפט.

יש מלא עורכי דין.
אם אתה מלא בביטחון שאתה תהיה בין הטובים וזה מעניין אותך, אז אולי משפטים שווה לך.
מצד שני, בהיי טק אתה יכול לקבל תנאים טובים גם אם אתה לא הטופ שבטופ.
האם המטרה היא לפרוש מוקדם או לנהל קריירה מספקת עד הפנסיה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M הקצאת נכסים, שינוי כיוון שוק ההון 8
N כיוון החיים של בן 24 התפתחות אישית 5
J דירה כלואה כיוון אוויר אחד נדל"ן 8
י יובל המבולבל - חוסר כיוון תעסוקתי התפתחות אישית 7
ס מחפשת כיוון התפתחות אישית 3
Flex כיוון להשקעה מיטבית לטווח של 10 שנים פוסטים מאיכות נמוכה 6
ב שינוי כיוון בקריירה התפתחות אישית 8
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
N למצוא כיוון התפתחות אישית 5
ח אחרי שלושה עשורים צריך למצוא כיוון. התפתחות אישית 16
ד כיוון לחיים - מ״פ משוחרר התפתחות אישית 14
A בן 43 מחפש כיוון חדש התפתחות אישית 17
Liron2035 האם הסולידית משנה כיוון? (או נתינת משקלים שונים מהחלוקה הטבעית של השוק) שוק ההון 7
P נשברתי - צריך לשנות כיוון התפתחות אישית 5
ד היי אשמח לקצת כיוון בנושא אג"ח שוק ההון 0
R שינוי כיוון מקצועי. התפתחות אישית 33
H פר״י, Save % Go או כיוון אחר לגמרי שוק ההון 6
F נמצא בפרשת דרכים מקצועית-מתבלט לאיזה כיוון עליי לפנות התפתחות אישית 53
לא חשוב שמות מחשיב את עצמי כא-פוליטי עם נטייה ימינה, האם עלי לשנות כיוון? אוף טופיק 61
R מחפש כיוון שוק ההון 5
ס קרן פנסיה וקרן השתלמות פעם ראשונה בחיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ט יציאה לדרך חדשה בחיים לאחר מכירת דירה יומני מסע אישיים 53
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
E סיימנו את השבעה על אבא שלי. איך ממשיכים בחיים? אוף טופיק 17
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
1337justme להשכיר ולשכור ולהשאר בחיים נדל"ן 28
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
ה עסק ראשון כישלון ראשון (או: להיות בעלים של רשת חנויות קפה בגיל 26 ולצאת מזה בחיים בשביל לספר על זה) יומני מסע אישיים 26
לא חשוב שמות האנטי-חומר למוטיבציה להצליח בחיים או לצאת לחופשי מבחינה כלכלית אוף טופיק 7
ל מרגיש שהכסף שולט לי בחיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
ת אם לא נוטלים סיכונים מפספסים את הכיף בחיים..? יומני מסע אישיים 19
A איך אתם עונים ל "מה אתה עושה בחיים"? אחרי פרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
hommie יעד ראשון בחיים לחול אוף טופיק 35
ארגמן מה המטרה שלכם בחיים? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 72
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
O התייעצות לגבי משרת סטודנט ראשונה - מדמ"ח התפתחות אישית 3
י התלבטות בין מדמ"ח חד חוגי או דו חוגי התפתחות אישית 23
N להתחיל ללמוד מדמ"ח בגיל 28 פוסטים מאיכות נמוכה 4
W מתחיל ללמוד בבר אילן במקום בעברית (מדמ"ח), האם זאת טעות? התפתחות אישית 25
O התלבטות היכן ללמוד מדמ"ח התפתחות אישית 19
ש הסבת מדמ"ח דרך הפתוחה? התפתחות אישית 15