• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כדאיות ביטוח מנהלים לעומת משיכת התגמולים/פיצויים ממעסיקים קודמים

סולידי

משתמש בכיר
דירוג
2,238
נניח שמישהו עובר מקום עבודה לאחר שצבר כספים בביטוח מנהלים. באפשרותו למשוך את הכספים ולהשקיע אותם באופן עצמאי. נניח שביטוח המנהלים גובה כ-1.5 עד 2 אחוז לשנה דמי ניהול על הצבירה.
(א) פיצויים פטורים. משיכתם אינה חייבת מס. כאן יש חסכון ברור של דמי הניהול. "ההפסד" היחיד הוא האפשרות לקבל קיצבה לפי המקדם המובטח (למי שעדיין יש פוליסה עם כזה מקדם). נראה לי שכאן אין בכלל שאלה וברור שכדאי למשוך, נכון?
(ב) פיצויים חייבים. כאן יש תשלום מס לפי מדרגת המס, מקסימום 50%. אבל גם משיכה חד פעמית שלהם בגיל פרישה תחויב באותו שיעור מס בדיוק. אם לעובד יש פנסיה חזויה שתגיע למדרגת מס מקסימלית, ממילא ישולמו 50% על הכספים האלה גם כקיצבה, נכון?
(ג) תגמולים. עבורם המס הוא 35% במשיכה. נראה שאותם כדאי למשוך בכל מקרה כי מן הסתם הפנסיה החודשית תגיע למדרגה כזאת. משיכה תחסוך את דמי הניהול על כל השנים שנותרו עד לפנסיה.

כל האמור מתיחס רק לביטוח מנהלים. בקרן פנסיה דמי הניהול מאוד נמוכים אז הסיפור שונה לגמרי. אבל איזה יתרון יש בהשארת כספים בביטוח מנהלים? האם יש משהו שאני מפספס?

לכספים בביטוח מנהלים יש לפי מיטב הבנתי פטור ממס רווחי הון
כלומר אפילו את הפיצויים הפטורים כלל לא ברור שכדאי להוציא (גם אם מתעלמים מנושא המקדם המובטח), מאחר שבחסכון לטווח ארוך לריבית דריבית שתצטבר עקב הפטור ממיסוי יכולה להיות השפעה רבה על סכום החסכון הסופי.
אם אכן יפתח בעתיד הלא רחוק מסלול IRA לגמל פנסיוני, יתכן שזה יהיה הפתרון האידיאלי (למרות שיתכן לצורך העניין שזה יהיה רלוונטי רק בקופות גמל "חדשות" [כאלו שאתה יכול להשתמש בהן רק בגיל 60+], ואולי לא יהיה רלוונטי לביטוח מנהלים - אבל אז תוכל לנייד את הכספים הללו לשם במקום להוציא אותם)

(לא ייעוץ, ללא אחריות, רק היום, שוקו שוקו, שוקו בננה, אני הולך.)

@סולידי יש לך פטור ממס רווחי הון. אם תמשוך את כספי הפיצויים, תהיה חשוף למס רווחי הון בהשקעות עתידיות שלך. אלה אם תשקיע את כספך במוצר עוקב מדד TR כמו תא25. ואם אתה לא תגע בכסף זה עד גיל הפרישה (גיל שתרצה להשתמש בכסף, תקרא לו איך שאתה רוצה) ואופן חישוב המדד לא ישתנה וקרן מחקה תמשיך להתקיים אז ייתכן שתרוויח כי תשלם מס רווחי הון רק בסוף אבל ברגע שתתחיל למכור ולקנות אז מקלט מס של ביטוח מנהלים לרוב יהיה עדיף.
יש עוד דרך: העברת כספי ביטוח מנהלים לקופת גמל עוקבת מדד. מצד שני אם מקדם קיצבה מובטח נמוך אז לא כדאי לגעת.

הבהרה: אין לראות זה המלצה או יעוץ כל סוג. כותב את הפוסט הזה בזמן שרואה עם הבת שלי פרק של פרפר נחמד.

@איליה #אופ-טופיק
לא מסתדר לי משהו - אם אני לא טועה, האווטאר שלך הוא דמות מ"חבורת פינג", סדרת ילדים משנות ה-90 בערוץ הילדים. מצד שני, אם היית בגיל סביר בשביל לצפות בסדרה הזו, לא כל כך מסתדר לי שיש לך ילדה בגיל מתאים לראות פרפר נחמד.
האם אני טועה בזיהוי האווטאר? או שמא אתה גדל בריבית דריבית ומזדקן בקצב אקספוננציאלי? D:

הבהרה: אין לראות בפוסט זה המלצה ל-"חבורת פינג" או ל-"פרפר נחמד". אבל העונה השלישית של בית הקלפים לא רעה.

לא מסתדר לי משהו - אם אני לא טועה, האווטאר שלך הוא דמות מ"חבורת פינג", סדרת ילדים משנות ה-90 בערוץ הילדים. מצד שני, אם היית בגיל סביר בשביל לצפות בסדרה הזו, לא כל כך מסתדר לי שיש לך ילדה בגיל מתאים לראות פרפר נחמד.
האם אני טועה בזיהוי האווטאר? או שמא אתה גדל בריבית דריבית ומזדקן בקצב אקספוננציאלי?
זאת לא דמות מסרט מצוייר. זה קשור לעולם מערכות הפעלה :)

לסיכום, נושא הפנסיה הוא מאוד מורכב, ולכן אין תשובה מוחלטת שאפשר לתת לך בנושא, ובכל מקרה מומלץ ללמוד הרבה את הנושא לפני שמבצעים פעולות בלתי-הפיכות כמו משיכת כספי פיצויים.
ממליץ גם על האתר הבא: www.pensuni.com
( אגב האתר והאיזכורים פה של מקדם קצבה מובטח, גם בקשר לזה יש סייגים: http://www.pensuni.com/?p=548 )

-
@איליה
כמה מביך, אני משתמש לינוקס בעצמי, אבל לא זיהיתי את Tux במקרה הזה. מי נתן לו רישיון לאופנוע? הוא כבר לא יגיע לגיל פנסיה...

לכל מי שהזכיר את מס רווחי הון: תארו לכם מסלול ישן בביטוח מנהלים עם מס של 0.6% על הצבירה ועוד 15% על הרווחים. בשנה של 6% רווח, דמי הניהול הם 1.5% בשנה. גם במכירה של התיק כולו פעם בשנה, המס יהיה 25% מתוך 6% שזה גם 1.5%. כלומר, במצב כזה דמי הניהול משתווים למס רווחי הון.
אלא שבפועל משקיע פסיבי נבון אינו מוכר את התיק כולו כל שנה. מאזנים בשוליים, אולי 10% מהתיק, כך שרוב התיק נשאר קבוע וניתן להניח מס רווחי הון פעם ב-10 שנים.
יצרה מכך, אם הרווחים של ביטוח המנהלים הם 4% בשנה, אז דמי הניהול יהיו 1.2% שזה כבר 30% מהרווח, משמעותית יותר מ-25% מס מס רווחי הון על מכירה של התיק כולו.
אני בתהליך בדיקה יסודי של כל המשמעויות וכנראה יעברו עוד מספר שבועות ואולי חודשים עד שאחליט לעשות צעד כלשהו, אבל על פניו נראה לי שכדאי למשוך כספים רבים, בוודאי כאלה שאינם חייבים במס כרגע אבל דמידה וישולמו כקיצבה יהיו חייבים במס הכנסה.

לכל מי שהזכיר את מס רווחי הון: תארו לכם מסלול ישן בביטוח מנהלים עם מס של 0.6% על הצבירה ועוד 15% על הרווחים. בשנה של 6% רווח, דמי הניהול הם 1.5% בשנה. גם במכירה של התיק כולו פעם בשנה, המס יהיה 25% מתוך 6% שזה גם 1.5%. כלומר, במצב כזה דמי הניהול משתווים למס רווחי הון.
אלא שבפועל משקיע פסיבי נבון אינו מוכר את התיק כולו כל שנה. מאזנים בשוליים, אולי 10% מהתיק, כך שרוב התיק נשאר קבוע וניתן להניח מס רווחי הון פעם ב-10 שנים.
יצרה מכך, אם הרווחים של ביטוח המנהלים הם 4% בשנה, אז דמי הניהול יהיו 1.2% שזה כבר 30% מהרווח, משמעותית יותר מ-25% מס מס רווחי הון על מכירה של התיק כולו.
אני בתהליך בדיקה יסודי של כל המשמעויות וכנראה יעברו עוד מספר שבועות ואולי חודשים עד שאחליט לעשות צעד כלשהו, אבל על פניו נראה לי שכדאי למשוך כספים רבים, בוודאי כאלה שאינם חייבים במס כרגע אבל דמידה וישולמו כקיצבה יהיו חייבים במס הכנסה.

אני לא מכיר את המסלול אותו אתה מתאר. מניסיוני דל השנים, התנאים בנושאים האלה רק נהיים פחות מוצלחים לאורך השנים, כך שאני די מופתע לראות את המספרים 0.6% ו-15% על הרווחים (!?), כאשר תוכנית ביטוח מנהלים ממוצעת שנפתחה בשנים 2004-2013 מציעה לרוב 1.25% על הצבירה (ו-4% על ההפרשה אבל זה פחות רלוונטי כרגע), שזה לרוב יוצא פחות מהמספרים שציינת.
כמובן, 1.25% גם הם דמי ניהול שערוריתים, אבל היסטורית זה בכל זאת משתלם יותר לצבירת ריבית דריבית ממס רווחי הון כמתואר.

בכל אופן, כלל לא מתחייב שתשאיר את כספך בביטוח מנהלים לאורך כל תקופת החיסכון - כמו שציינתי בתגובה קודמת יתכן שבעתיד הלא רחוק יהיה IRA עבור קופות גמל ואז תוכל להעביר את הכספים לשם ולהנות משני העולמות למשל.
(אולי אפשר גם להעביר כספים מב"מ לפנסיה, לשלם עמלות נמוכות, ולהחזיר לב"מ מאוחר יותר בשביל לנצל את המקדם הקבוע?)

בכל אופן הבעייה העיקרית עם עולם הפנסיה היא שאי אפשר לדעת אילו שינויים יקרו בו מחר, ואילו הטבות אולי נפספס אם נבצע פעולות בלתי הפיכות בשלב מוקדם בשביל רווח תיאורטי שספק אם נכון על הנייר כבר היום.

אבל זו רק דעתי הנוכחית, הבעייה העיקרית עם דעתי היא שאי אפשר לדעת אילו שינויים יקרו בה מחר :)

#לא-מבין_לא-ממליץ

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J ביטוח מנהלים ללא מקדם מובטח - איך לחשב כדאיות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
P כדאיות ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
D כדאיות ביטוח חיים צרכנות פיננסית 8
יבגני_ל כדאיות ביטוח אבדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ב כדאיות של ביטוח חיים ואכ״ע צרכנות פיננסית 25
Z האם מס הכנסה בשאלות כדאיות שלה סופרת גם את ביטוח לאומי כרווח שלה? צרכנות פיננסית 9
ג כדאיות חסכון דרך חברות ביטוח שוק ההון 14
D כדאיות השקעה בדירה שלישית נדל"ן 10
yancuk רכב חברה - כדאיות צרכנות פיננסית 14
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
T כדאיות העברת כספים מקופת גמל לפנסיה כללית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
F כדאיות של 20/80 לעומת דירה קיימת? (+אקסל מתנה) נדל"ן 64
י כדאיות התקנת חימום תת רצפתי בדירה להשקעה מקבלן נדל"ן 11
כ עצמאי - כדאיות הטבות מס מקרן פנסיה \ גמל ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
J כדאיות קופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
י כדאיות מעבר לIKBR שוק ההון 7
O איך לחשב כדאיות זכייה במחיר למשתכן מול שכירות ? נדל"ן 9
S הטבות מס בשכר לא מבוטח⁩ - כדאיות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
נ כדאיות זכיה במחיר למשתכן נדל"ן 3
R מחיר למשתכן אשקלון - כדאיות עסקה נדל"ן 12
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
א מישהו יכול להמליץ על ספר כדאיות השקעות בנדלן? פוסטים מאיכות נמוכה 0
jinjiy כדאיות מחזור משכנתאות נדל"ן 28
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א השקעה באג"ח ארה"ב - כדאיות ומיסוי שוק ההון 5
O כדאיות ביטוחים, אשמח לשמוע את דעתכם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
T חישוב כדאיות הקדמת תשלומים לקבלן נדל"ן 14
C חישוב כדאיות לקיחת הלוואה והחזר משכנתא נדל"ן 9
A כדאיות רישום למחיר מטרה כעת - סיכויי זכייה נדל"ן 5
M כדאיות הרחבת דירה להשקעה נדל"ן 20
T כדאיות פתיחת עוסק פטור לשכיר עם שכר גבוה מיסים 21
הדבורה מיה כדאיות לסגירת משכנתא נדל"ן 20
E כדאיות מחיר למשתכן נדל"ן 8
S כדאיות\שיקולי מס ב"הסבת" הדירה הראשונה כדירה להשקעה נדל"ן 19
ל כדאיות מחזור משכנתא עזרתכם. נדל"ן 6
M כדאיות בניית יחידת דיור בבית פרטי נדל"ן 21
A כדאיות והערכה של ייעוץ פנסיוני בתשלום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
A שכיר: כדאיות הפרשה לפנסיה על בונוס ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
ליאונידס כדאיות קיזוז מס כנגד הפסד מיסים 10
T חישוב כדאיות עזיבה של אינטרקטיב ישראל לטובת ib העולמי שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי האם זה שהשקל עולה ביחס לדולר יכול להשפיע על כדאיות של מדד s&p500? שוק ההון 2
I מועדון הוט - כדאיות הצטרפות לחברי הייטקזון צרכנות פיננסית 1
The Stoic כדאיות דירה להשקעה נדל"ן 16
מומו הברווז כדאיות השקעה בבת ים לאור פיתוח מסיבי נדל"ן 5
S כדאיות סגירת הלוואה כנגד נכס מניב לעומת אחזקה של אג"ח\מזומן נדל"ן 17

נושאים דומים

Back
למעלה