• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ירושה גדולה והמון בלאגן

paloni almoni

משתמש רשום
דירוג
1
אהלן,
עוקב כבר שנים בפורום אבל פתחתי חשבון חדש מטעמי פרטיות

בקצרה - קיבלתי בירושה 400 אלף שח, מתלבט איך כדאי להגדיר לעצמי את המטרות והאילוצים בתור סיפתח לבניית תיק השקעות.

פרטים יבשים -
בן 24, סטודנט למדמח, כרגע ללא הכנסה ונעזר בהורים. המשפחה בעד שאני אכניס את הכסף להשקעות ובינתיים הם ימשיכו לתמוך בי עד שאמצא עבודה.
שווי קודם - 20 אלף בעו"ש ו25 אלף בתיק השקעות של אקסלנס.

האינסטינקט הראשוני כמו כל סולידי טוב היה להוסיף הכל לתיק הקיים ולהשקיע בקרנות נאמנות מחקות. כבר ממש התקשרתי לבית השקעות אבל במחשבה שנייה מדובר בסכום כסף מאוד משמעותי, ואני לא יודע מה יהיו הצרכים, המשאבים והאילוצים שלי בעוד 5-10 שנים, כך שקשה לי להתחייב שלא אגע בכסף הזה 30 שנה קדימה.

לדעתי הדבר המרכזי שבשבילו אני עשוי להוציא את הכסף הוא משכנתא לדירה, שאני מניח זה לא יקרה לפני גיל 30+(?).

מבחינת סיכון, אני צעיר ולמזלי עם גב חזק מההורים, טפו טפו טפו עתיד להתעסק במקצוע רווחי שאני אוהב וטוב בו, ומהמדגם הקטן של ההשקעות הקודמות אני יודע להתעלם מרעשי רקע ולתת לכסף לשבת בלי התערבות, כך שאני מרגיש בנוח להגיד שיש לי סיבולת סיכון גבוה.

ועכשיו לתכלס -
האם חכם להשקיע את הכסף לטווח קצר יחסית של 5 שנים כדי לשמור עליו יחסית בטוח עבור משתכנתא תיאורטית לחלוטין שאולי כן ואולי לא תקרה?
האם חכם להשקיע בצורה שהולמת לטווח ארוך ולהסתכן שבסוף באמת אצטרך את הכסף למשכנתא?
האם יש דרך חכמה לשלב את שתי האפשרויות?
האם אני שואל את השאלות הנכונות? יש כאן איזשהי זווית שאני מפספס לדעתכם?

אשמח לשמוע את תשובותיכם ומחשבותיכם בנושא :) תודה רבה מראש לכל העונים!

האם יש דרך חכמה לשלב את שתי האפשרויות?
אם היית יודע בוודאות של 100% שתרצה משכנתא, איך היית משקיע?
אם היית יודע בוודאות של 100% שלא תרצה משכנתא, איך היית משקיע?

נשמע לי שאתה בסוג של חצי-חצי ולכן אפשר לחלק את ההשקעה לשני חלקים בהתאם לתשובות.

במצב של אי ודאות (למי יש ודאות בגיל 24 באמצע התואר?) אפשר להשקיע "כאילו אין אופק השקעה" ולמשוך כשכן נוצר כזה ("תרקוד כאילו אף אחד לא מסתכל" אבל תכלס מסתכלים)

אני לא ממליץ דבר, אבל אם אתה 50-50 משכנתא-השקעות, ובסוף כן תשקיע בקרן מחקה - חמש שנים מהיום - תרצה משכנתא?? עלתה? אחלה. ירדה? - יכול לחכות עוד.
הרי זה לא שתכננת מלכתחילה מקסימום עוד 5 שנים לקחת משכנתא. זה די נפל עלייך מהשמיים. ואם לא תרצה משכנתא, אז בכלל מה טוב.

כן יש אלמנט של תשואות יחסית אטרקטיביות באג"ח בשנה האחרונה. סביר להניח שמניות ישיאו יותר, אבל מי יודע. זה עוד שיקול לכיוון החצי-חצי, משכנתא-השקעה, להשאיר 2 אופציות.
שוב, לא ממליץ, מה אני יודע. עוד דבר שקח בחשבון זה שסיבולת להשקעות של 25K זה לא כמו של 425K. זה כהערת אגב.

אתה צעיר. לרוב הסטודנטים בגילך אין 400 אש"ח שהם קיבלו בירושה בכלל, ועם זאת הם מסתדרים בחיים.
אז למה קשה לך להאמין שאתה יכול לא לגעת בכסף הזה למשך 30 שנה?
ואני לא יודע מה יהיו הצרכים, המשאבים והאילוצים שלי בעוד 5-10 שנים,
אתה יכול להסתכל על אנשים בני 29-34 ולהניח שיהיו לך את אותם צרכים כמוהם כשתהיה בגילם (רק תשתדל לא לבלבל בין צרכים לרצונות)

מבחינת סיכון, אני צעיר ולמזלי עם גב חזק מההורים, טפו טפו טפו עתיד להתעסק במקצוע רווחי שאני אוהב וטוב בו, ומהמדגם הקטן של ההשקעות הקודמות אני יודע להתעלם מרעשי רקע ולתת לכסף לשבת בלי התערבות, כך שאני מרגיש בנוח להגיד שיש לי סיבולת סיכון גבוה.
האם חכם להשקיע את הכסף לטווח קצר יחסית של 5 שנים כדי לשמור עליו יחסית בטוח עבור משתכנתא תיאורטית לחלוטין שאולי כן ואולי לא תקרה?
האם חכם להשקיע בצורה שהולמת לטווח ארוך ולהסתכן שבסוף באמת אצטרך את הכסף למשכנתא?
לדעתי נטילת משכנתא איננה "צורך" אלא רצון.

אם אתה (או בת הזוג שלך) תרצו לקנות דירה בדיוק כשהשוק יהיה במשבר,
אני מניח שאפשר יהיה לדחות מעט את הרכישה, ובינתיים להמשיך לגור בשכירות.

נערך לאחרונה ב:
אם בנתיים אתה לא יודע מה תרצה בעתיד וגם מה סיבולת הסיכון ואיך בכלל מתייחסים לכל כך הרבה כסף שהגיע פתאום אתה יכול בתיק ההשקעות להשקיע לטווח קצר, פיקדון\ק. כספית\ מק"ם וכדומה
ואחרי שתתרגל לסכום ותבין יותר מה אופק ההשקעה וסיבולת הסיכון תוכל להעביר חלק מהכסף להשקעה לטווח ארוך

קיבלת עצות טובות.
רק אל תשכח שגם בהשקעה סולידית יש סיכון. אם לא תשתמש בכסף בשנים הקרובות, אז השקעה במניות תכפיל את עצמה בעשר שנים (בתוחלת כמובן), בעוד השקעות סולידיות יותר יניבו הרבה פחות.

האינסטינקט הראשוני כמו כל סולידי טוב היה להוסיף הכל לתיק הקיים ולהשקיע בקרנות נאמנות מחקות.
אתה צעיר מאוד עם "אופק שירות" ופוטנציאל השתכרות גבוה, כלומר מספיק זמן לתת להשקעה במניות להשיא תשואה - הייתי קונה מהכל קרנות מחקות ואולי כסף חדש במעלה השנים משקיע באפיקים יותר סולידיים (אגח מדינה/קרן כספית).

יש כאן איזשהי זווית שאני מפספס לדעתכם?
לא. נראה שאתה מבין עניין, ומבין את הסיכונים והאופציות.
אני אישית הולך בקו של X% מניות, ולכן אם הייתי מקבל סכום גדול, גם ה% הסולידי (מזומן/פקמ וכו) היה גדל (כי אני שומר על הratio) וזה היה מרגיע אותי באותה צורה.

- אל תרגיש חייב לקבל החלטה הרגע. תמשיך לקרוא ולהבין מה יתאים לך. זה זמן טוב עכשיו כשאין לימודים עדיין.

אני אישית הולך בקו של X% מניות, ולכן אם הייתי מקבל סכום גדול, גם ה% הסולידי (מזומן/פקמ וכו) היה גדל (כי אני שומר על הratio) וזה היה מרגיע אותי באותה צורה.

זה סביר.

ואפשרות אחרת היא לעבוד עם ערך מוחלט ולא עם יחס.

לדוגמה, תמיד 1M בתיק יהיו בסיכון נמוך, וכל השאר במניות.

בבלוג התמונה הגדולה הופיע טיפ שמאוד אהבתי בהקשר הזה:

"במקום לתכנן את תיק ההשקעות בהתאם לחיים תכנן את החיים בהתאם לתיק ההשקעות" כלומר במקום להניח שבעוד 6 שנים בוודאות תקנה דירה תהיה גמיש. תניח שבעוד כ6 שנים תרצה לקנות דירה אם הבורסה תהיה במצב טוב. מצד שני אם יהיו נפילות תוכל להמתין כמה שנים. כך אפשר לבנות תיק אגרסיבי יותר ולפדות אותו כשהבורסה בעליות במקום להינעל על תאריך ספציפי שיאלץ אותך להתפשר על התשואה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מקבל ירושה, מבקש יעוץ פיננסי שוק ההון 16
מ מס ירושה מיסים 3
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
א אחזקה של חברה זרה הנסחרת בny - חשוף למס ירושה? שוק ההון 1
M מס ירושה iShares $ CORE S&P 500 UCITS ETF-TA מיסים 4
Max Hyper העברה בנקאית לרוסיה (ירושה) אוף טופיק 3
א ירושה במזומן, כיצד להתנהל מיסים 13
D דירת עמידר- ירושה - השקעה - סכסוך משפחתי נדל"ן 117
Y ייעוץ פיננסי בעקבות כספי ירושה נדל"ן 15
H חשבון IB ומס ירושה מיסים 21
M מס שבח - שלוש דירות ירושה נדל"ן 13
א מניות דיבידנד ומס ירושה שוק ההון 16
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
ח מיסי ירושה על נדל"ן בבריטניה נדל"ן 10
א ירושה כאשר הכסף בib מקושר לחשבון wise צרכנות פיננסית 6
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
F לשים ירושה בתיק השקעות ולפרוש שוק ההון 23
S ירושה ע"י צוואה מבלי לחשוף חלוקה ליורשים צרכנות פיננסית 11
Z שיקולי ירושה ומיסוי בנישואים של ישראלי ואמריקאית מיסים 1
ח ירושה וחוב לחברת יס אוף טופיק 12
I מס ירושה ממניות אמריקאיות בבנק ישראלי - האם מניות אמריקאיות בחשבון בנק ישראלי של אזרח ותושב ישראלי שמת, ימוסו או ידווחו לרשויות בארה"ב?! מיסים 9
Y פטור ממס שבח במכירת דירת ירושה נדל"ן 0
פ מס ירושה על השקעה בקרן אמריקאית במסגרת חשבון השתלמות IRA מיסים 8
M מס ירושה על קרנות ישראליות ואיריות מחקות SP500 מיסים 6
D מס על קבלת כספים (ירושה/לא ירושה) מחו״ל מיסים 4
R האם חל מס ירושה על מניות אמריקניות הנסחרות בבורסת לונדון שוק ההון 5
D מחיר למשתכן + בעלות בדירה או ירושה מחוץ לארץ נדל"ן 3
deussex הפקדת צוואות אצל רשם לענייני ירושה אוף טופיק 22
T מס ירושה הבהרה שוק ההון 1
B גידור נגד מס ירושה אמריקאי מיסים 21
ק מיסים על ירושה מחו״ל מחשבון בנק של חברה. מיסים 4
ע פטור ממס שבח על דירת ירושה נדל"ן 8
Y מס ירושה בישראל מיסים 132
Y מס ירושה ל"לא אזרחים" מיסים 10
א מס ירושה\עיזבון אמריקאי שוק ההון 4
milx פנסיונר שרוצה למקסם ירושה - עדיף להשקיע דרך ק.גמל IRA תיקון 190 שוק ההון 43
M מה תעדיפו אחרי הפרישה? בחירה בנהנתנות או התכלבות והשארת ירושה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
ב ברוקר ישראלי ומס ירושה אמריקאי שוק ההון 1
I האם אני חשוף למס ירושה? שוק ההון 1
D ירושה של מזומן נדל"ן 66
E מס ירושה ארהב שוק ההון 3
M מס ירושה ו\או כפל מס על RSU? שוק ההון 6
H ניהול חשבון השקעות נפרד בשל ירושה אוף טופיק 1
Y מס ירושה - קרנות המאוגדות בלוקסמבורג שוק ההון 0
2028_שנת_פרישה מס ירושה - על האחזקה או על החשבון השקעות? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה