• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה דרך ESPP

vigaror

משתמש רגיל
דירוג
374
מה דעתכם על השקעה דרך ESPP?
למי שלא מכיר ESPP - זו אופציה שהמעסיק נותן לקנות מניות של החברה בדרך כלל בהנחה ממחיר השוק, לרוב כמות המניות שניתן לקנות היא אחוז מהמשכורת (שהעובד בוחר) ולפעמים המעסיק בוחר לקנות את המניות במחיר שבו הם היו לפני כמה חודשים (אם המניה עלתה), התוכנית ESPP נמשכת מספר חודשים ורק בסוף התקופה נבחר מועד הקניה ויודעים מה הרווח.
תיאורטית אם אני מבין נכון סיכוי לרווח הוא מאוד גבוה כי הסיכון נמצא בתקופת זמן קצרה מאוד - רק בין סוף תקופת הESPP שבו מקבלים את הכסף (באותו הרגע המעסיק בוחר את הנקודה שבה קנה בדיעבד את המניות) אל המכירה שתהיה כמה ימים אחרי + יש הנחה על עלות המניות

בצד החיובי -
*מקבלים מניות בהנחה - בדרך כלל 15% ממחיר הקניה
*המעסיק בוחר בין זמני קנייה שונים בצורה שתבוא לטובתך - איך הוא יודע מה הכי טוב? - הוא כאילו עושה "קניה בדיעבד"

בצד השלילי -
*תלות עוד יותר גדולה במעסיק - משכורת חודשית וגם מניות שמקבלים בלי קשר לESPP, כך שכבר עכשיו יש המון כסף שתלוי במעסיק
*תלות במניה אחת

זה נראה מאוד כדאי ואשמח לשמוע מה אתם חושבים

תלות עוד יותר גדולה במעסיק - משכורת חודשית וגם מניות שמקבלים בלי קשר לESPP, כך שכבר עכשיו יש המון כסף שתלוי במעסיק
זה כמו שתגיד שקרן השתלמות מגדיל את התלות במעסיק.

זה נראה מאוד כדאי ואשמח לשמוע מה אתם חושבים
להשתתף ולמכור מיידית.

בצד השלילי -
*תלות עוד יותר גדולה במעסיק - משכורת חודשית וגם מניות שמקבלים בלי קשר לESPP, כך שכבר עכשיו יש המון כסף שתלוי במעסיק
*תלות במניה אחת
זה נכון עבור RSU אבל לא עבור ESPP (אלא אם כן אתה מחליט לשמור על המניה אחרי תום התקופה).
להבדיל מ- RSU אין שום ייתרון מיסויי או דחיית מס בהמשך החזקת הנייר, לכן אין בזה (לדעתי) הרבה הגיון (אלא אם כן אתה מעוניין לרכוש את המניה בכל מקרה באופן עצמאי).

על ESPP אפשר להסתכל כעל תכנית חיסכון טובה. בהנחה שאתה משחרר את הכסף *מיד* בתום התוכנית התשואה שלך (כמעט) מובטחת, ואין לך תלות במניה הבודדת מבחינת הסיכון שבירידת הערך שלה, אבל אתה כן נהנה מעליית הערך שלה (למרות שיש לזכור שהמס הוא פירותי לכן הרווח יחסית לשוק החופשי קטן משמעותית).

במקומות שאני מכיר נהוג ש ESPP זה 15% הנחה מהמחיר על עד 15% מהנטו, כלומר כ2.25% הטבה על הנטו לפני מס. בהנחה של 47% מס, זה 1.125% הטבה על הנטו אחרי מס במקרה הגרוע, בו מחיר המניה לא עלה (אם עלה הרווח כמובן גדל, ועל ההפרש יהיה רווח הון), בתמורה לריתוק הון למשך כמה חודשים (התכנית היא לרוב ל6 חודשים, אז בממוצע 3 חודשי חיסכון על כל הפקדה).
בהנחה ואין לך בעיה עם זה שהנטו יורד בחודשים בהם אתה מפקיד, מדובר בהטבה לא רעה (ועם זאת גם לא מאוד משמעותית - כאמור כאחוז מהנטו לפני רווח הון.

מס שולי, לא רווח הון. זו הטבת מעסיק.
רווח הון חל רק ביחס למחיר בסוף התקופה.
תקרא שוב את מה שכתבתי. על ההנחה זה מס פירותי ואם מחיר המניה יעלה, על ההפרש יהיה רווח הון.

במקומות שאני מכיר נהוג ש ESPP זה 15% הנחה מהמחיר על עד 15% מהנטו
מוזר. הנטו הרי משתנה מאדם לאדם ומחודש לחודש, והרי אין פירוט איזה חלק מהנטו שייך/נובע מהמשכורת הבסיסית בלי תוספות (שיכולות להשתנות כל חודש) אז לפי מה קובעים 15% מהנטו?

אני מכירה שהסכום שאפשר להשקיע זה לרוב אחוז מסוים (נניח 10-15 אחוז) ממשכורת הבסיס ברוטו (שהיא קבועה).

תקרא שוב את מה שכתבתי. על ההנחה זה מס פירותי ואם מחיר המניה יעלה, על ההפרש יהיה רווח הון.
לא נכון.
אם מוכרים מיד בתום התקופה כל הרווח ממוסה במס שולי.
רק אם משאירים את הנייר לאחר תום התקופה אז רווח מעליית הנייר (שנוצר לאחר תום התקופה) ימוסה במס רווחי הון.

לא נכון.
אם מוכרים מיד בתום התקופה כל הרווח ממוסה במס שולי.
רק אם משאירים את הנייר לאחר תום
הרווח שנובע מהנחת המעסיק (בין המחיר שהוא גבה מהעובד ובין מחיר המניה בזמן הרכישה) חייב מס שולי. אם בנוסף מחיר המניה עלה מהמחיר בזמן הרכישה אז על החלק הזה יש מס רווח הון. זה לא שונה מ RSU.
את צודקת שאם המכירה נעשית בדיוק ברגע הקניה אז לא תהיה עלייה בשווי המניה ולא יהיה רווח הון. אבל לא תמיד זה המצב.

אני מכירה שהסכום שאפשר להשקיע זה לרוב אחוז מסוים (נניח 10-15 אחוז) ממשכורת הבסיס ברוטו (שהיא קבועה).
צודקת, זה לרוב אחוז ממשכורת הבסיס.
אז זה מעלה את הנטו נניח בכ2%.

על ההנחה זה מס פירותי ואם מחיר המניה יעלה
היה משתמע מדבריך שאתה מדבר על עליה בתקופת התוכנית

בהנחה של 47% מס, זה 1.125% הטבה על הנטו אחרי מס במקרה הגרוע, בו מחיר המניה לא עלה (אם עלה הרווח כמובן גדל, ועל ההפרש יהיה רווח הון), בתמורה לריתוק הון למשך כמה חודשים (התכנית היא לרוב ל6 חודשים, אז בממוצע 3 חודשי חיסכון על כל הפקדה).

למה למכור ESPP מיד?
בהנחה שיש לך תקווה תמימה שהחברה רק תצמח, לא כדאי להחזיק גם את ה ESPP לאורך זמן?

לפי אותו הגיון אתה צריך לקנות אותה בתיק השקעות הרגיל שלך.
אם אתה קונה אותה בכל מקרה בתיק השקעות שלך, אז ה-ESPP הוא מקום יעיל להחזיק בו.
אבל אם לא תכננת לקנות אותו בתיק הפרטי שלך, מה ההגיון לשמור אותו ב-ESPP?

במקומות שאני מכיר נהוג ש ESPP זה 15% הנחה מהמחיר על עד 15% מהנטו, כלומר כ2.25% הטבה על הנטו לפני מס. בהנחה של 47% מס, זה 1.125% הטבה על הנטו אחרי מס במקרה הגרוע, בו מחיר המניה לא עלה (אם עלה הרווח כמובן גדל, ועל ההפרש יהיה רווח הון), בתמורה לריתוק הון למשך כמה חודשים (התכנית היא לרוב ל6 חודשים, אז בממוצע 3 חודשי חיסכון על כל הפקדה).
בהנחה ואין לך בעיה עם זה שהנטו יורד בחודשים בהם אתה מפקיד, מדובר בהטבה לא רעה (ועם זאת גם לא מאוד משמעותית - כאמור כאחוז מהנטו לפני רווח הון.
למה 1.125% ?
אפשר לספר את הסיפור אחרת

לדוגמא אדם מרוויח 10 אלף ברוטו וחוסך בחודש כ4000 ש"ח.
יש לו אפשרות לespp והוא בוחר את המקסימום = 15% מהברוטו = 1500 ש"ח בחודש.
על הסכום שנאסף במשך חצי שנה הוא מקבל בוודאות 15% הנחה. בהנחה שמחיר המניה ירד, ובהנחת 50% מס (סתם בשביל מספר עגול) על ה1500*6 חודשים הוא יעשה 7.5% לאחר מס נטו לכיס.
אם יצא ומחיר המניה עלה, הוא יכול גם להרוויח הרבה יותר.

כלומר על 1500 שח בחודש הוא עושה תשואה של 7.5% בוודאות (למעט מקרה קיצון בו מחיר המניה באותו יום שבו נגמרה התוכנית מתרסק) ואת שאר ה2500 הוא חוסך לכיס/תיק השקעות באופן "רגיל" ובלי תשואה מובטחת.
האלטרנטיבה היא לחסוך את כל ה4000 לכיס/תיק השקעות ואין תשואה מובטחת כלל.

נכון, 15% מהברוטו זה לא הון תופעות, אבל על החלק הזה יש רווח וודאי של 7.5%.
לכן לדעתי כל עוד אדם לא צריך את הסכום לצריכה /החזר הלוואה/אחר, לדעתי תמיד עדיף לבחור להשקיע את המקסימום בespp.

מקווה שאני לא טועה/מבלבל, אשמח לתיקון אם יש צורך.

נערך לאחרונה ב:
למה 1.125% ?
אפשר לספר את הסיפור אחרת

על הסכום שנאסף במשך חצי שנה הוא מקבל בוודאות 15% הנחה. בהנחה שמחיר המניה ירד, ובהנחת 50% מס (סתם בשביל מספר עגול) על ה1500*6 חודשים הוא יעשה 7.5% לאחר מס נטו לכיס.

כלומר על 1500 שח בחודש הוא עושה תשואה של 7.5% בוודאות (למעט מקרה קיצון בו מחיר המניה באותו יום שבו נגמרה התוכנית מתרסק) ואת שאר ה2500 הוא חוסך לכיס/תיק השקעות באופן "רגיל" ובלי תשואה מובטחת.

לכן לדעתי כל עוד אדם לא צריך את הסכום לצריכה /החזר הלוואה/אחר, לדעתי תמיד עדיף לבחור להשקיע את המקסימום בespp.

אז לפי הדוגמה שנתת, 1500 ש"ח בחודש הופכים ל1612.5 ש"ח (7.50% שציינת על 1500), כלומר במקום 10000 ש"ח שכר ברוטו הרווחת בפועל 10125 ש"ח, והגענו ל1.25% גידול שעליו דיברתי.
שים לב שבהמשך קפיצת הדרך תיקנה אותי שזה 15%-10% מהברוטו, מה שמגדיל מעט את התרומה לנטו מעל 1.25%, לכיוון 2.5%.

וכל זה בהנחה שמחיר המניה לא עלה.

נערך לאחרונה ב:
למה למכור ESPP מיד?
פסימיות כללית בחיים זו הסיבה שלי

למה 1.125% ?
אפשר לספר את הסיפור אחרת

סיפרת את הסיפור אחרת, אבל המספרים הם אותם מספרים.

אתה יכול לעשות את זה ולקבל תשואה קבועה מינימלית מובטחת, ואתה יכול לא לעשות את זה, ולשים את הכסף ישר במניות אחרות ואולי תרוויח יותר.
אין כלל קסם. זה פשוט אפיק עם תשואה מובטחת גבוהה עם 0 סיכון, אז רוב האנשים שעושים 1+1 בראש זורמים על זה.

יש מגוון תכניות ESPP. בתכנית של eBay לדוגמא יש מנגנון lookback שנועל את המחיר הנמוך למשך שנתיים, כך שגם שנה אחרי שקיבלת מחיר נמוך, מובטח לך שעדיין תקבל את אותו מחיר מניה. רלוונטי במיוחד בתקופות משבר כמו היום.

ובקיצור, בESPP יש מגוון דרכים להרוויח ורק דרך אחת להפסיד- להחזיק לתקופה כאשר מחיר המניה יורד.
לסולידיים- אפשר למכור מיידית (יש אפילו כפתור לביצוע אוטומטי באיטרייד) לאחר הקניה (או לאחר הסרת החסימה במסחר במניות חברה).
למאמינים בחברה- דרך טובה לקנות בזול ולהבטיח מחירים נמוכים היסטורית, ולהנות מדיבידנד במקום לשלם מס מיד במכירה.

אז לפי הדוגמה שנתת, 1500 ש"ח בחודש הופכים ל1612.5 ש"ח (7.50% שציינת על 1500), כלומר במקום 10000 ש"ח שכר ברוטו הרווחת בפועל 10125 ש"ח, והגענו ל1.25% גידול שעליו דיברתי.
שים לב שבהמשך קפיצת הדרך תיקנה אותי שזה 15%-10% מהברוטו, מה שמגדיל מעט את התרומה לנטו מעל 1.25%, לכיוון 2.5%.

וכל זה בהנחה שמחיר המניה לא עלה.
נכון, אתה צודק. זה הכל אותו סיפור.

אבל לפחות בראש שלי אני לא רואה את זה "כ2.5% תשואה מהברוטו שלי".
בפועל כנראה אנשים מרוויחים יותר מ10k ואני רואה את זה בתור "7.5% תשואה בטוחה על 4500 שח בחודש" (נניח משכורת ברוטו 30k)

בקיצור כמו שכבר אמרו espp כנראה תמיד יהיה שווה, כל עוד אתה לא חונק את עצמך עם התזרים
מצד שני כמו @האזרח הקטן אמר, זה כנראה לא יהיה הון תועפות. במקרה הטוב (נניח עבדת בחברה שנה וחצי וכל פעם המניה המשיכה לעלות) רווח של כנראה לא יותר כמה עשרות אלפים נטו (לא רע בכלל אך בהחלט לא משנה חיים)

נערך לאחרונה ב:
למה למכור ESPP מיד?
זה פרסונלי אבל לדעתי האישית אם אתה עובד בחברה ויש לך כבר מניות (אפילו נניח כאלו שמחכות להבשיל או לעבור את תקופת המס שולי) אין מה להחזיק עוד מניות על אותה חברה בודדת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
L השקעה ב-S&P 500 דרך פפר אינווסט שוק ההון 30
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
M השקעה בסנופי דרך פפר. שוק ההון 3
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
T בחירת דרך השקעה מתאימה לשנה בלי משכורת שוק ההון 7
L השקעה דרך ברוקר זר שוק ההון 13
א השקעה בs&p דרך etf או קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M השקעה במדד מחקים- דרך הראל? ובקשה להמלצה נוספת שוק ההון 13
א השקעה בSCHD דרך בית השקעות בארץ או דרך שוואב אינטרנשיונל שוק ההון 2
K השקעה כקבוצה בקרן על מנת לעבור סכום מינימום - דרך חוקית? שוק ההון 2
F האם ניתן לבצע בצורה אוטומטית השקעה בנייר X דרך הבנק? שוק ההון 11
כ אסטרטגיית השקעה דרך IRA שוק ההון 17
LtWorf השקעה דרך AngelList השקעות אלטרנטיביות 5
S השקעה בקריפטו דרך אלטשולר שחם הוריזון השקעות אלטרנטיביות 62
פסיוני השקעה בקרנות אלטנטיביות דרך ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S השקעה במדד SMEA- האם יש משמעות דרך איזו בורסה? שוק ההון 2