• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אקדמיה: פתוחה, תל אביב או בינתחומי?

• פותח הנושא Rio
  • פורסם בתאריך

Rio

משתמש רגיל
דירוג
193
למדתי לסמוך על הפורום הזה במגוון נושאים שאינם כלכליים בלבד, אז אשמח אם תצטרפו להתלבטות שלי בנוגע למסלול האקדמי - אני עושה תואר בכלכלה

תכננתי לעצמי מראש מסלול אקדמי שיענה על 2 צרכים עיקריים: יצירת רשת קשרים ענפה וחוויה שוברת שגרה(מכללה פרטית, למידה מהבית ואז אוניברסיטה מחקרית גדולה).

מאחר ואין לי פסיכומטרי או כוונה לבצע אותו הצעד הראשון היה בבינתחומי הרצליה בבית ספר הבינלאומי, שם עשיתי שנה אחת של התואר, היה לי חוויה פשוט מדהימה - הכרתי חברים לחיים מכל העולם ויצרתי קשר קשרים ענפה שמסייעת לי עד היום.
לאחר מכן עברתי לאוניברסיטה הפתוחה ועשיתי את השנה השנייה של התואר, במהלך השנה עבדתי ב120% משרה, הרווחתי הרבה כסף, חסכתי ממנו 90% עקב העובדה שאין לי את הסביבה החברתית ש"מאלצת" אותי לבזבז ואין לי נסיעות או שכר דירה כי כל הלמידה בלי יוצא מן הכלל מהבית.
כעת אני זכאי לעבור לאוניברסיטת תל אביב במסגרת הסכם אפיק מעבר על הפתוחה, האוניברסיטה כבר התחייבה שתתחשב ברוב נק' הזכות שצברתי בבינתחומי והפתוחה, ושם אלמד את השנה השלישית והרביעית של התואר.

העניין הוא - שהלמידה מהבית זה דבר כל כך נוח וממכר, ואני שמעתי שבתל אביב הלימודים אינטנסיבים הרבה יותר ולא יהיה לי זמן להמשיך לעבוד במשרה מלאה. בנוסף אני חייב לציין שעד כה היה לי קל למדי באקדמיה (הרבה יותר קל מהתיכון אם אני משווה) ואני מעדיף שזה יישאר כך כי אני מעדיף שהתואר ידרוש כמה שפחות מזמני.

עם זאת - יש לי חלום ללכת ללמוד תואר שני בIVY LEAGUE בחו"ל ועל מנת להתקבל לאוניברסיטאות מובילות בעולם יש לקבל תואר ממוסד אקדמי מוכר ומדורג בינלאומית. להתרשמותי הפתוחה והבינתחומי ממש לא שם, תל אביב כן.

בתור מעסיקים\עצמאיים\שכירים\סטונדטים - מה אתם חושבים על תואר של הפתוחה לעומת תואר של תל אביב? איפה הציון יותר משנה? מה מעסיק יותר יעריך? מה אוניברסיטה מובילה מחול תעריך יותר לתואר 2 אצלה? יש לי גם את האופציה לחזור לבינתחומי לסיים את התואר שם - אבל כאן הבעיה היא שכר לימוד של 43,000 שאינני בטוח לגבי הערך שלו.

איזה מוסד הכי טוב שיהיה לי חתום על התואר הראשון?
אני עושה תואר בכלכלה

נערך לאחרונה ב:

MSS

משתמש רגיל
דירוג
123
יועיל אם תציין את התחום בו אתה עושה את התואר..

דרורה

משתמש רגיל
דירוג
779
אני בגדול בעד הפתוחה. למיטב ידיעתי מאד מעריכים בוגרים של הפתוחה ולסיים תואר שם נחשב קשה. אם תוך כדי אתה גם נהנה ועובד אז בכלל..
לא יודעת לגבי תוכנית חו"ל אבל ממה שאני מכירה אצל מעסיקים בארץ תואר בפתוחה נחשב מעולה

Rio

משתמש רגיל
דירוג
193
אני בגדול בעד הפתוחה. למיטב ידיעתי מאד מעריכים בוגרים של הפתוחה ולסיים תואר שם נחשב קשה. אם תוך כדי אתה גם נהנה ועובד אז בכלל..
לא יודעת לגבי תוכנית חו"ל אבל ממה שאני מכירה אצל מעסיקים בארץ תואר בפתוחה נחשב מעולה
למה לדעתך תואר בפתוחה נחשב קשה יותר ממוסדות אחרים? הרמת לימוד או העובדה שלומדים לבד?

דרורה

משתמש רגיל
דירוג
779
למה לדעתך תואר בפתוחה נחשב קשה יותר ממוסדות אחרים? הרמת לימוד או העובדה שלומדים לבד?

לדעתי בעיקר רמת המשמעת העצמית ויכולת הלמידה העצמית הנדרשות לסיום תואר.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
שילוב של שניהם והעובדה שאחוז קטן מאוד מהסטודנטים (לפחות במדעי המחשב שזה מה שאני למדתי שם) מצליחים לסיים את התואר ולא נוטשים באמצע.
אני עדיין זוכר כשהתחלתי לעבוד באינטל אחד המנהלים ניגש אלי ואמר לי:
"שמעתי שאתה התחלת ללמוד בפתוחה. אני למדתי שם 5 שנים ואני מכיר רק אחד שסיים שם תואר - אני!"
אני אישית למדתי שם במשך 6 שנים ואני מכיר רק 2 אנשים שסיימו שם תואר במדעי המחשב - אותו המנהל וסטודנט אחד שלמד איתי (אתה כבר יודע שבפתוחה כל קורס עושים עם אנשים אחרים כך שלמדתי עם די הרבה אנשים!).

ETL

משתמש רגיל
דירוג
897
בתור בוגר תואר ראשון בכלכלה מאונ' תל אביב אני יכול לומר לך שאין לך מה לצפות לגדולות ונצורות מבית הספר לכלכלה שם. הרמה האנושית לא גבוהה במיוחד (בטח ביחס לסטודנטים בחוג המקביל שבו למדתי - מתמטיקה) ויותר חשוב מזה, רמת הלימודים, היצע הקורסים ורמת המרצים לא סיפקה אותי.
היות ואתה מתחיל שנה שלישית (לא ידעתי שיש שנה רביעית בכלכלה) אני מניח שסיימת את קורסי החובה. אני מציע לך להיכנס למערכת השעות של השנה הבאה ולבדוק בעצמך האם יש קורסים מתקדמים שמעניינים אותך, בלי זה חבל על הזמן והטרחה לעבור אוניברסיטה, להבין מי נגד מי ולקבל או לא לקבל פטורים מקורסים שכבר עשית והשקעת בהם זמן ומאמץ.

לגבי שיקולים אחרים של יוקרת המוסד ודברים כאלה, אין לי שום ידע או דעה בעניין.

**עריכה**
דרך אגב, את התואר הראשון שלי התחלתי באוניברסיטה הפתוחה תוך כדי הצבא. לקחתי הרבה קורסים במתמטיקה ופיזיקה והייתי לרוב מאוד מרוצה מהרמה.

נערך לאחרונה ב:
D

Deleted member 887

לצורך תואר שני באוניברסיטה יוקרתית בחו״ל, ודאי שתואר ראשון מאוניברסיטת ת״א שווה הרבה יותר. הם הרי לא מכירים פרטים, ומסתכלים על דירוגים בינלאומיים.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
אם אתה רוצה להתקבל ללימודים מתקדמים בחו"ל (אפילו לאונ' מדרג שני או שלישי), אז אין בכלל התלבטות - אתה חייב לעבור באונ' מחקרית בישראל. מעבר לעניין המוניטין, נראה לי שבאונ' ת"א יש לך יותר סיכוי לקבל המלצות ממרצים ששמם מוכר בעולם, וזה דבר הכרחי בתהליך הקבלה למוסדות מובילים בחו"ל.
או בניסוח אחר - גם עם הצטיינות יתרה באונ' הפתוחה, אבל ללא המלצות ממרצים וללא ניסיון מחקרי, הסיכוי שלך להתקבל למוסד מוביל בחו"ל לתואר מתקדם הוא מאד קטן.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
D

Deleted member 887

לא צריך אפילו לבדוק - דירוגים בינלאומיים מסתמכים על מחקר שמתבצע באוניברסיטאות, ובפתוחה כמעט שאין כזה. אבל אם אתה רוצה, אז הנה למשל:
http://www.webometrics.info/en/Asia/Israel
http://www.shanghairanking.com/World-University-Rankings-2014/Israel.html
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Israeli_universities_and_colleges
http://www.jpost.com/Israel-News/Israeli-universities-improve-in-annual-global-ranking-375516

• אהבתי
Reactions: Rio

Rio

משתמש רגיל
דירוג
193
אז אם אני מסכם עד כה:
תואר 2 באוניברסיטה מובילה בחול - תא
מציאת עבודה בחברה איכותית - פתוחה

ולגבי היחסי אנוש בתא, אני שומע המון תלונות בגנות הסטונדטים של תא, שהם לא חברותיים וכדומה. אני מניח שזה יותר אינדיבידואלי

אתם עוזרים לי מאוד, אשמח גם לקבל חווד מבוגרי בינתחומי כי יש לי אופציה לקבל את התואר משם גם.

Edward

משתמש רגיל
דירוג
2,119
אתם עוזרים לי מאוד, אשמח גם לקבל חווד מבוגרי בינתחומי כי יש לי אופציה לקבל את התואר משם גם.
את התואר התחלתי בכלכלה וניהול בתל אביב, ולאחר שנה עברתי וסיימתי תואר ראשון במימון בבינתחומי.

כפי שנאמר כאן, תל אביב נחשב למקום קצת יותר מכובד, אבל אין לי שום דבר טוב להגיד על האוירה החברתית או על איכות הלימודים שם. לתחושתי הסטודנטים שיוצאים משם יותר איכותיים בהשוואה למכללות כי הם מסוננים באופן הרבה יותר אגרסיבי, ואז נכנסת מוצלח ----> יצאת מוצלח. כלומר קשה להגיד שהמוסד קידם אותך הרבה.

בבינתחומי הנושא החברתי הרבה יותר משמעותי, אבל הסיבה המרכזית שעברתי הייתה תוכן התואר. בבינתחומי בשנה ג' יש קורסים באשראי, ביטוח, בנקאות, הערכות שוי וניתוח חברות שכדי להגיע אליהם בתל אביב זה רק תואר שני וגם אז לא כולם. גם המרצים בקורסים איכותיים בדרך כלל ומגיעים מהשטח. לכן סטודנט שנכנס לבינתחומי, אולי ברמה נמוכה מאשר זה שנכנס לתל אביב בממוצע, אבל הוא מתקדם לטעמי הרבה יותר במהלך התואר מאשר זה שבתל אביב.

אז בקיצור, השאלה מה אתה מעדיף. אם אתה רוצה תעודה על הקיר, לך לתל אביב. אם מדובר באתגר ובגמישות, פתוחה. אם מעניין אותך באמת ללמוד משהו מעניין ולהכיר אנשים, בינתחומי.

נ.ב. למיטב ידיעתי מוסדות בחו"ל לא באמת יודעים לאכול את המוסדות להשכלה גבוהה בישראל להוציא טכניון ומכון וייצמן, כך שאינני בטוח שתל אביב מקנה כאן יתרון. יש לי חבר שלומד לתואר שני באוסטרליה שמעיד על כך ויש לו תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה מתל אביב.

D

Deleted member 887

נ.ב. למיטב ידיעתי מוסדות בחו"ל לא באמת יודעים לאכול את המוסדות להשכלה גבוהה בישראל להוציא טכניון ומכון וייצמן, כך שאינני בטוח שתל אביב מקנה כאן יתרון. יש לי חבר שלומד לתואר שני באוסטרליה שמעיד על כך ויש לו תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה מתל אביב.

לא יודע ספציפית בקשר לכלכלה, אבל באופן כללי גם לאונ׳ ת״א ולאוניברסיטה העברית יש שם מצוין בעולם. מעבר לארבע האלו, באמת יכולה להיות בעיה.

Henchman34

משתמש רגיל
דירוג
1,009
בבינתחומי בשנה ג' יש קורסים באשראי, ביטוח, בנקאות, הערכות שוי וניתוח חברות
האם יש אפשרות גישה אל הקורסים האלה מחוץ לתואר מסודר (כשמוע חופשי למשל) והאם לאור כל הידע הפיננסי שיש לך אתה מרגיש שהקורסים האלה מעבירים מספיק ידע מעשי (בניגוד לרוב לימודי האקדמיה שאני מכיר שלא באמת שימושיים מחוץ לחדר הבחינה בסוף הסמסטר)?

Edward

משתמש רגיל
דירוג
2,119
האם יש אפשרות גישה אל הקורסים האלה מחוץ לתואר מסודר (כשמוע חופשי למשל) והאם לאור כל הידע הפיננסי שיש לך אתה מרגיש שהקורסים האלה מעבירים מספיק ידע מעשי (בניגוד לרוב לימודי האקדמיה שאני מכיר שלא באמת שימושיים מחוץ לחדר הבחינה בסוף הסמסטר)?
כן, אפשר פשוט להיכנס ולשבת בשיעורים. לדעתי הקורסים הללו מועילים בהחלט למישהו שאין לו רקע בתחום ויותר קל לו ללמוד בהרצאה פרונטלית מאשר קריאה\הרצאות באינטרנט.

sogi

משתמש בכיר
דירוג
2,392
אופציה נוספת להתקבל למסלול באוניברסיטה מובילה בחו"ל:
תסיים תואר ראשון בפתוחה. תמשיך תואר שני בישראל אצל חוקר מוכר שיסכים לעבוד איתך ואז תעשה תואר שלישי בחו"ל.
אם תהיה מצליח בתואר השני תתקבל בלי בעיה לאוניברסיטה מובילה בחו"ל.
מצד שני, יתכן שתבין שקריירה מחקרית היא לא בשבילך ואז תחסוך את מפח הנפש.

בלי קשר, אני לא מבין את השאיפה שלך ללמוד במקום מוביל בחו"ל.
אולי תספר לנו את המטרה הסופית ?
בדרך כלל אנשים שואפים ללמוד שם כדי להתקבל למשרת פרופסור בארץ.

Lamur

משתמש רגיל
דירוג
674
בדרך כלל אנשים שואפים ללמוד שם כדי להתקבל למשרת פרופסור בארץ
וואלה? אני דווקא מכירה כמה אנשים שהלכו לתואר מתקדם בחו"ל ואף אחד מהם לא שאף להיות פרופסור בארץ...
יכולות להיות לכך הרבה סיבות מגוונות החל מ"זו חוייה" וכלה בלימוד תחומים שבארץ לא מספיק מפותחים.
בחו"ל גם יש אוניברסיטאות שאם יש לך דיפלומה מהן אתה די אוטומטית מתברג בחברות המובילות בעולם. זה יכול להיות קרש קפיצה מטורף לקריירה (לא אקדמאית!).

• אהבתי
Reactions: Rio

אנא-אל

משתמש בכיר
דירוג
2,524
אני מתנצלת אם זו חדירה לפרטיות...
אני חושבת שדורין כתבה פעם שהיא למדה בבינתחומי ואז באוניברסיטה שאני מניחה שנחשבת יוקרתית בלונדון, כך שאולי הבינתחומית כן נחשבת בחו"ל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 43
M מעבר למערכת פתוחה בבית השקעות שוק ההון 3
L בנקאות פתוחה - מכרה זהב או נפנופי ידיים? התפתחות אישית 2
O יש כבר מערכות מעקב תקציב מבוססות בנקאות פתוחה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
A מערכת פתוחה וסגורה שוק ההון 0
ע העברה למערכת פתוחה על ידי זיהוי פנים מול פנים בקונסולרי ישראלי שוק ההון 0
ל שאלה בסיסית לגבי קרן נאמנות פתוחה שוק ההון 2
F שעות מסחר בורסה תל אביב? שוק ההון 1
ספייק לי שימוש בנוסחאות google finance ב- google sheets לבורסת תל אביב אוף טופיק 2
ד תל אביב רובע 5 נדל"ן 4
ג תל אביב 125 שוק ההון 2
S הבדל בין קרן מחקה תל בונד לקרן אג"ח שוק ההון 4
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
R מדד תל בונד-דולר והתחזקות הדולר שוק ההון 0
נ מהו הקסם של תל אביב שמרתק כל כך הרבה ישראלים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 38
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
ש תל אביב 135 שוק ההון 1
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
א תל בונד 20, לא מבין שוק ההון 18
T תל אביבי שרוצה רילוקיישן בארץ ואין לו מושג אוף טופיק 20
I הבדל בין קרנות על תל אביב 125 שוק ההון 10
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
X קרן סל תל אביב 125 שוק ההון 5
ה תל אביב (ישראל?) מקום 1 ביוקר המחייה פוסטים מאיכות נמוכה 506
D BLACKROCK (ishares) בבורסת תל אביב לעומת אותן קרנות בווסלטריט שוק ההון 5
ע מה עם מדד תל אביב-מעלה? שוק ההון 4
cypriano de rore המלצה על מתקין מזגנים באזור תל אביב אוף טופיק 1
P האם תל-אביב היא העיר היחידה במדינה? פוסטים מאיכות נמוכה 104
ש מדדי תל אביב שוק ההון 3
מסעו של צעיר תל אביבי יומני מסע אישיים 12
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
M מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב התפתחות אישית 30
מתכנת ני״ע נקוב דולר בבורסת תל אביב שוק ההון 8
S מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב או בטכניון? התפתחות אישית 27
O תל אביב צמיחה מרקיעה שחקים שוק ההון 8
R תל אביב 35 לאחר הודעת בנק ישראל שוק ההון 3
O אוניברסיטת תל אביב מול המכללה למנהל התפתחות אישית 8
L מדד תל אביב 35/25 חזר לרמה, שהוא היה בה ב-2007 שוק ההון 24
י תל אביב 35 או s&p 500? שוק ההון 16
S תל"ג ותמ"ג אוף טופיק 14
M רכישה פרוייקט BE מתחם מגורים לסטודנטים - תל חי נדל"ן 5
R השקעה במדד תל אביב 35 שוק ההון 18
ה האם תל אביב שווה את המחיר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 144