• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך קונים אג"ח ישירות מהמנפיק?

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
כשהממשלה מנפיקה אג"ח חדשה, האם הציבור יכול לקנות ממנה ביום ההנפקה? או שאנחנו יכולים לקנות רק בשוק השניוני, מה שמטה את התשואה לפדיון (כי צריך לקחת בחשבון גם את הריבית הנקובה וגם את שער הקניה)?

כשהממשלה מנפיקה אג"ח חדשה, האם הציבור יכול לקנות ממנה ביום ההנפקה? או שאנחנו יכולים לקנות רק בשוק השניוני, מה שמטה את התשואה לפדיון (כי צריך לקחת בחשבון גם את הריבית הנקובה וגם את שער הקניה)?

לשאלה הראשונה- לא רק מוסדיים משתתפים בהנפקות של הממשלה.
את השאלה השנייה לא ממש הבנתי,מה זאת אומרת שצריך לקחת בחשבון גם את הריבית הנקובה וגם את שער הקניה? הריבית הנקובה היא לא רלוונטית בכל מקרה- היא רק מספר שמייצג את התזרים שיתקבל בפועל- גם בשוק הראשוני המוסדיים מחליטים בכמה הם מוכנים לקנות את האגחים וזה אפשרי וקורה שהאגחים לא נקנים לפי הערך הנקוב אלא לפי מה שהשוק חושב.

הבנתי, תודה, @DavidA. לא ידעתי שגם המוסדיים בשוק הראשוני מחליטים בכמה לקנות את אגרת החוב.

אז בטבלה הזו, העמודה של "תשואה ברוטו" משקללת את מחיר השוק הנוכחי ואת הריבית הנקובה?
ומה משמעות העמודה "תשואה נטו"? תשואה אחרי מס?

שאלה נוספת:
נניח תיאורטית שמישהו שוקל להשקיע סכום כסף באג"ח ממשלתי שקלי למשך 5 שנים (עד שנת 2024).
יש את "ממשל שקלית 0324" עם תשואה ברוטו של 0.86%.
לעומת זאת, קיים פקדון שקלי בבנק עם תשואה של 2% על פקדון של 5 שנים.
לפי הבנתי, המס על הרווח זהה בשתי האפשרויות (15%).

למה לא להעדיף פקדון במקרה כזה? אני מניחה שאג"ח יותר סחיר מפקדון (בטח יש קנס כבד על יציאה לפני 5 שנים מהפקדון), אבל ההפרש בתשואה הוא משמעותי. כדי להגיע לתשואה של 2% מאג"ח ממשלתי שקלי, צריך לקנות אג"ח עד שנת 2030-2040 ויש סיכון תנודתיות האג"ח למקרה של מכירה לפני הפרעון.

מעניין אותי להבין מה יתרונות שוק האג"ח כשהתשואות כל כך נמוכות.

הריבית הנקובה היא נתון טכני.
נניח אגח עם הנתונים הבאים:
ערך נקוב 100
ריבית נקובה 5%
5 שנים לפרעון, כל הקרן נפרעת בבת אחת בסוף ה 5 שנים ותשלומי ריבית שנתיים.

מה שכתבתי כאן זה מידע שעוזר לך להבין את התזרים מהצד של החברה , שהוא 5 בסוף כל שנה ו 105 בסוף השנה האחרונה. אם השוק חושב שהאגח צריך לשלם ריבית גבוהה יותר, השוק עצמו יסכים לקנות את האגח בפחות מ 100. המידע הנקוב על האגח רק מתאר את התזרים לאחר הקניה סך הכל.

לגבי ההשוואה בין פיקדון לאגח, תיארת את הייתרונות והחסרונות די טוב, אגח ממשלתי נזיל יותר אבל תשואה נמוכה יותר, ופיקדון פחות נזיל עם תשואה טובה יותר.אם שניהם מוחזקים לכל התקופה ( פדיון לאגח וכל תקופת הנעילה בפיקדון), הסיכון הוא די דומה ביניהם.

@DavidA תודה על ההבהרות וההסבר.

מה שכתבתי כאן זה מידע שעוזר לך להבין את התזרים מהצד של החברה , שהוא 5 בסוף כל שנה ו 105 בסוף השנה האחרונה.
מה שמבלבל הוא שאם קניתי אג"ח עם ריבית נקובה של 5% ב-10,000 ש"ח, אז כדי להבין את התשואה השנתית אני לא יכולה סתם לחשב 5% על 10,000 ש"ח,
אלא אני צריכה להמיר את ה-10,000 ש"ח למספר אחר לפי הערך הנקוב, ואז לעשות את החישוב של ה-5%, נכון?

אז אם הערך הנקוב הוא 107, אז 10,000 ש"ח קונה לי אג"ח בשווי (?) 9,345 ש"ח, נכון? (10,000 כפול 100 חלקי 107). ואז ה-5% ריבית נקובה מחושבת על הסכום המופחת.
5% של 9,345 ש"ח זה 467 ש"ח.
ו-467 ש"ח זה 4.67% מ-10,000.
וזו התשואה על ההשקעה - 4.67%.
נכון?

@DavidA תודה על ההבהרות וההסבר.

מה שמבלבל הוא שאם קניתי אג"ח עם ריבית נקובה של 5% ב-10,000 ש"ח, אז כדי להבין את התשואה השנתית אני לא יכולה סתם לחשב 5% על 10,000 ש"ח,
אלא אני צריכה להמיר את ה-10,000 ש"ח למספר אחר לפי הערך הנקוב, ואז לעשות את החישוב של ה-5%, נכון?

אז אם הערך הנקוב הוא 107, אז 10,000 ש"ח קונה לי אג"ח בשווי (?) 9,345 ש"ח, נכון? (10,000 כפול 100 חלקי 107). ואז ה-5% ריבית נקובה מחושבת על הסכום המופחת.
נכון?
הערך הנקוב הוא מספר קבוע (ברוב המקרים שאנחנו מדברים עליהם - לא נפתח פה מבני אגחים מורכבים יותר). כך גם הריבית הנקובה ( שוב אלא אם זה אגח בריבית משתנה שלא נפתח כרגע).
כמעט תמיד הוא יהיה 100, 1 או מספר שקל לחשב ממנו אחוזים.
את מסתבכת עם חישוב ספציפי עבורך, בפועל צריך להסתכל על האגח רגע מהצד.
נניח במקרה ששמתי בתגובה הקודמת, כל אג"ח כזו נמכרת ב 95 ולא ב 100. אם את רוצה לדעת מה תהיה התשואה שלך- את לא צריכה לחשוב על מונחים מספריים אלא על אחוזים. ובאחוזים זה לא משנה אם השקעת 10 אלף או 10 שקל.

כדי לחשב את התשואה את יכולה להשתמש בנוסחאות ולחשב, או מה שמופיע באתרים ששמת, התשואה היא מה שמכונה תשואה ברוטו.
אם התשואה ברוטו היא 1%, ואת משקיעה 10,000 אז זה לא אומר שאת תקבלי 10 כל שנה, אלא - שללא קשר למידע הנקוב באגח את תקבלי תשואה של 1% כל עוד תשקיעי מחדש כל תשלום שתקבלי ( גם אם הוא גדול או קטן מ 10 )בחזרה באגח עד הפדיון (פחות או יותר 1% , מאוד קרוב לזה בדרך כלל).

לגבי החישוב שצירפת, שוב לא, הריבית הנקובה רק משמשת להבין מה התשלום הקבוע שהאגח ישלם. במקום להגיד לך האגח תשלם 5 כל שנה ו 105 בסוף, הם נותנים לך את המספרים האלה. המשמעות של הערכים הנקובים באגחים עם ריבית קבועה ולא צמודים זה רק מידע שעוסר לדעת מה הכסף ( תשלום בפועל שתקבלי).

כך שאם קנית ב 9500 אגח שהערך הנקוב שלו הוא 10,000 והריבית הנקובה 5%, את שילמת 9500 על הזכות לקבל 500 כל שנה ו 10,000 בפדיון. את יכולה לראות שבגלל ששילמת 9500 ולא 10,000 הפער הזה גורם לכך שהתשואה שלך תהיה גבוהה יותר מ 5% הנקוב.

@לומדת מההתחלה,
התובנה שלך לגבי השפעת שער (=מחיר) הקניה של האג"ח על סכום הקופון שתקבלי – נכונה. אבל מחיר הקניה משפיע לא רק על הקופון אלא גם על החזר הקרן שתקבלי.

מה שמבלבל הוא שאם קניתי אג"ח עם ריבית נקובה של 5% ב-10,000 ש"ח, אז כדי להבין את התשואה השנתית לחשב את הקופון השנתי אני לא יכולה סתם לחשב 5% על 10,000 ש"ח,
אלא אני צריכה להמיר את ה-10,000 ש"ח למספר אחר לפי הערך הנקוב המחיר שבו קניתי, ואז לעשות את החישוב של ה-5%, נכון?
נכון (לאחר תיקון).

אז אם הערך הנקוב המחיר הוא 107, אז 10,000 ש"ח קונה לי אג"ח בשווי (?) בערך נקוב כולל של 9,345 ש"ח, נכון? (10,000 כפול 100 חלקי 107). ואז ה-5% ריבית נקובה מחושבת על הסכום המופחת.
עד כאן נכון (לאחר תיקון).

נכון?
לא נכון. התשואה לפדיון מושפעת לא רק מהקופונים אלא גם מהחזר הקרן: בסוף התקופה לא תקבלי חזרה את ה-10,000 ש"ח שהשקעת אלא רק 9,345 ש"ח, וזה מפחית את התשואה לפדיון. (כשם שהקופון שתקבלי מושפע מהמחיר בו קנית, כך גם החזר הקרן).

אז מה עושים? – או שסומכים על התשואה לפדיון ברוטו שמופיעה באתרים, או שמחשבים בעזרת גליון נתונים (למשל בעזרת הפונקציה XIRR), ואולי יש דרכים נוספות.

נערך לאחרונה ב:
מחיר הקניה משפיע לא רק על הקופון אלא גם על החזר הקרן שתקבלי.
תודה על ההבהרה - בהחלט פספסתי את הנקודה החשובה הזו.

אז מה עושים? – או שסומכים על התשואה לפדיון ברוטו שמופיעה באתרים
@DavidA טען שהתשואה לפדיון ברוטו שמופיעה באתר היא תחת ההנחה שתשקיע חזרה את הקופונים לתוך האג"ח - מה שלא רלוונטי כי רוב האנשים לא עושים את זה (נראה לי) וכי יש אירועי מס על כל קופון, מה שמשפיע על התשואה. בנוסף, יש חוסר ודאות לגבי מחיר האג"ח בעתיד, כך שאם משקיעים חזרה לתוך האג"ח, לא יודעים כמה זה באמת יעלה וכמה באמת תהיה התשואה.

את מסתבכת עם חישוב ספציפי עבורך, בפועל צריך להסתכל על האגח רגע מהצד.
החישוב הספציפי שלי היה כדוגמה קונקרטית שרירותית בשביל לנסות להבין אג"ח יותר טוב :)

מדהים כמה אג"ח הוא בעצם הרבה יותר מורכב ממניות - במיוחד כשמנסים להבין קרנות אג"ח.

תודה על ההבהרה - בהחלט פספסתי את הנקודה החשובה הזו.

@DavidA טען שהתשואה לפדיון ברוטו שמופיעה באתר היא תחת ההנחה שתשקיע חזרה את הקופונים לתוך האג"ח - מה שלא רלוונטי כי רוב האנשים לא עושים את זה (נראה לי) וכי יש אירועי מס על כל קופון, מה שמשפיע על התשואה. בנוסף, יש חוסר ודאות לגבי מחיר האג"ח בעתיד, כך שאם משקיעים חזרה לתוך האג"ח, לא יודעים כמה זה באמת יעלה וכמה באמת תהיה התשואה.

החישוב הספציפי שלי היה כדוגמה קונקרטית שרירותית בשביל לנסות להבין אג"ח יותר טוב :)

מדהים כמה אג"ח הוא בעצם הרבה יותר מורכב ממניות - במיוחד כשמנסים להבין קרנות אג"ח.
כל חישוב תשואה של נכס עם תזרים מזומנים מבוסס על הנחה של השקעה מחדש, אחרת אין ריבית דריבית.

מדהים כמה אג"ח הוא בעצם הרבה יותר מורכב ממניות
זה הפתיע אותי בפעם הראשונה בזמנו, אבל עולם מוצרי האגח הרבה יותר מורכב ממניות. מניות יש פר חברה נסחרת והתנאים/זכויות שמגיעות איתן סטנדרטיים למדי. אגחים לעומת זה יש לא רק לחברות אלא גם למדינות או ערים נגיד, לעיתים יותר מסדרה אחת של אגרות לכל גוף כזה, וכל סדרה באה עם תנאים שונים - לא רק פיננסית (ריבית , תאריך פקיעה וכו') אלא מבחינת תנאים משפטיים וזכויות שונות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
W איך קונים אג"ח ישירות מהמדינה? שוק ההון 6
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
Y איך קונים אג"ח אמריקאי שוק ההון 1
א איך קונים אג"חים וזהב? שוק ההון 3
ד איך מוכרים/קונים מניה הלכה למעשה ? שוק ההון 8
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
B איך בעצם קונים "מחקה מדד - מחקה msci" ועוד. שוק ההון 8
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
B איך קונים דירה ב-200 ש"ח לחודש (לפי טמקא)? פוסטים מאיכות נמוכה 20
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
שם משתמש בעייתי איך קונים תעודת סל? שוק ההון 2
G איפה ואיך קונים אגח ארהב לשנתיים ? שוק ההון 1
Shnizelia איך קונים רכב "סולידי"? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
J איך קונים את הגרסה הדולרית של הנייר 1159250 שוק ההון 3
H בכמה אתם קונים קילו פירות וירקות צרכנות פיננסית 10
K הייתם קונים אצל רמאי משתלם? אוף טופיק 19
O נפט, חיטה, ושאר ירקות - איך קונים את זה ? שוק ההון 25
L איך קונים חוזים על זהב/חיטה/תירס/כותנה? פוסטים מאיכות נמוכה 4
M מאיפה אתם קונים ביטקוין ולמה? השקעות אלטרנטיביות 1
O כלי עבודה לבית - מאיפה קונים? אוף טופיק 2
F למה זוגות קונים דירות ? אוף טופיק 480