• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אוסף המקרים בהם קפיטליזם\שוק חופשי כמו שפועל היום לא עובד

ניצן המצוין

משתמש בכיר
דירוג
2,434
בשרשור הזה אני מעוניין שנרשום את רשימת המקרים המוכרים לכם שבהם ה"שוק החופשי" לא עובד,
כלומר מגזרים, מוצרים שלכאורה אמורה תחרות חופשית כי אין מונופול ואין הגבלה ממשלתית משמעותית אך למרות זאת, הציבור לא מקבל את המוצר או השירות הכי זולים או משלם בדרכים אחרות.
---- מבקש שלא לפתוח כאן דיון האם קפיטליזם זאת השיטה הכי טובה לעומת שיטות אחרות רק לדון על המקרים בהם יש כשל בשיטה ---

2 מקרים שעולים לי בראש:

1) סופרמרקטים למזון וקניית מזון לבית -
למרות שיש מספר רשתות וגם מכולות ושווקים, ספקים ורשתות מצליחות להטות את הציבור לקנות מוצרים יקרים מידי
ובעיקר לא בריאים (תראו כמו שטח מוקצה למכירת חטיפים, ויותר גרוע קורפלקס ומוצרים שנחשבים בריאים)
השערה שלי היא בגלל מנגנון הרעב שמפותח אצלנו כיונקים שרוב העבר של אבותינו לא היה מספיק אוכל אנשים קונים יותר מידי וגם מוצרים לא בריאים.

2) אתרי היכרויות - גם פה יש אפשרות בחירה רבה כולל אתרים בחינם רק מאוד קשה להכיר דרכם בייחוד לגברים,
סביר שיותר אם כל אחד ואחת באתר היו יכולים להראות סרטון שלהם לכמה דקות היה יותר יעיל מאשר רשימת פרמטרים ותמונה משופצרת. בטוח שיש דרכים עוד יותר טובות.
אני חושב כי האתרים רק רוצים שתשלם על מנוי כמה שיותר זמן, או באתרים החינמים את המידע שאתה מספק,
והאינטרס שלהם שתכיר הוא קטן יותר, מספיק להם כמה שהכירו כדי לפרסם את האתר שלהם.

, הציבור לא מקבל את המוצר או השירות הכי זולים או משלם בדרכים אחרות.
מצליחות להטות את הציבור לקנות מוצרים יקרים מידי
ובעיקר לא בריאים (תראו כמו שטח מוקצה למכירת חטיפים, ויותר גרוע קורפלקס ומוצרים שנחשבים בריאים)
אני יכול לומר לך שקניתי כמה וכמה פעמים מוצר תחליפי למה שאוכלים בבית (קטשופ, ספגטי, קורנפלקס) ואיזה צעקות חטפתי "שאני לא גר בבית".
עזוב, שבמבחן טעימות עיוור (לא אמרנו לילדים מה בצלחת) לא נרשם חריגות.
מבחינת מחיר על שלום בית (לעומת טיפול זוגי ב-400 שח לפגישה) תלוי מה השרות שרכשתי.

אתרי היכרויות
יתרון הגודל... אם יש באתר 20 אנשים או יש באתר 20,000 אנשים.

@ניצן המצוין
אני לא חושב שקפיטליזם/שוק חופשי זה המונח המתאים כאן.
למשל בדוגמאות שהבאת -
זה לא שבשיטות אחרות (קומוניזם למשל) אוכלים רק בריא, ויש רק אתרי היכרויות יעילים עם סרטונים.

נשמע לפי הדוגמאות שאתה מחפש התנהגות אנושית של חוסר יעילות, וזה דבר שקיים בשפע בכל חברה ובכל מקום.
האדם אינו יצור רציונלי, ויש לנו הרבה מאוד כשלים במנגנון קבלת ההחלטות.
גם "היד הנעלמה" של השוק החופשי לא יכולה (ולא מתיימרת) לתקן את כולם.

קופת חולים - הרוב הגדול של הציבור חברים בקופת חולים מסויימת רק כי זו קופת חולים שבה היו חברים הוריהם - גם אם יש להם אלטרנטיבות טובות יותר (ואין הבדל במחיר).
בנק - אותו כנ"ל - הרבה נשארים באותו בנק רק כי בגיל 16 קיבלו ממנו מתנה כרטיס לפסטיבל צמח (או מתנה אחרת).

קבוצת כדורגל אהודה - אנשים ממשיכים לאהוד קבוצות גרועות רק כי זו הקבוצה שלהם מילדות.

קופת חולים - הרוב הגדול של הציבור חברים בקופת חולים מסויימת רק כי זו קופת חולים שבה היו חברים הוריהם - גם אם יש להם אלטרנטיבות טובות יותר (ואין הבדל במחיר).
רציתי לכתוב שירותי הבריאות בארה״ב ואז הבנתי שאני משלם הרבה יותר ממקבילי בארה״ב ומקבל שירותים גרועים יותר.

רציתי לכתוב שירותי הבריאות בארה״ב ואז הבנתי שאני משלם הרבה יותר ממקבילי בארה״ב ומקבל שירותים גרועים יותר.
כי אתה גבר לבן משכיל מהעשירון העליון. אם היית גבר שחור בעשירון החמישי היית חושש מלהיכנס לבית חולים פרטי כדי להימנע מפשיטת רגל, והשירות שהיית מקבל ברפואה הציבורית היה עשרים רמות מתחת לזה שכל אזרח מקבל בישראל.

אגב, השירות הרפואי בארץ מאוד מאוד רחוק מלהיות גרוע.

כי אתה גבר לבן משכיל מהעשירון העליון. אם היית גבר שחור בעשירון החמישי היית חושש מלהיכנס לבית חולים פרטי כדי להימנע מפשיטת רגל.
בהחלט. אבל לא שאלו על סוציליזם אלה על קפיטליזם, ובקפיטליזם עדיף לשלם ולקבל שירות טוב ולא לשלם על אינטרסים פוליטים לטובת אחרים.

2) אתרי היכרויות - גם פה יש אפשרות בחירה רבה כולל אתרים בחינם רק מאוד קשה להכיר דרכם בייחוד לגברים,
סביר שיותר אם כל אחד ואחת באתר היו יכולים להראות סרטון שלהם לכמה דקות היה יותר יעיל מאשר רשימת פרמטרים ותמונה משופצרת. בטוח שיש דרכים עוד יותר טובות.
אני חושב כי האתרים רק רוצים שתשלם על מנוי כמה שיותר זמן, או באתרים החינמים את המידע שאתה מספק,
והאינטרס שלהם שתכיר הוא קטן יותר, מספיק להם כמה שהכירו כדי לפרסם את האתר שלהם.

אתרי היכרויות לא עובדים. כנ"ל לגבי אפליקציות. חבל על כל שנייה שאתה מבזבז שם.

כלומר מגזרים, מוצרים שלכאורה אמורה תחרות חופשית כי אין מונופול ואין הגבלה ממשלתית משמעותית אך למרות זאת, הציבור לא מקבל את המוצר או השירות הכי זולים
נדמה לי שזה הכלל ולא היוצא מהכלל. אם אתה מסתכל על ההנחות של תחרות משוכללת די ברור שהן לא מתקיימות כמעט באף מקרה. אפילו כשאתה בוחר רופא לניתוח מציל חיים אין לך מידע מלא, כמעט כל הטובין שאתה קונה אינם הומוגנים (וזה לא מקרי. לחם, רהיטים, רכבים, קשה למצוא דוגמאות נוגדות) וודאי אין רציונליות מלאה מצד הקונים או מצד המוכרים.
או משלם בדרכים אחרות.
חברות רב לאומיות (בעיקר הייטק אבל לא רק) משלמות מס נמוך מאד במדינות מהן הן מפיקות את עיקר הכנסותיהן. זה מאפשר להן להגדיל רווחים אבל הצרכן במדינה מערבית משלם על כך בעקיפין כי הוא מממן שירותים ציבוריים לחברות האלו מבלי שהן שותפות למימון.

ועל אף כשלים אלו, אין שיטה טובה יותר ושפורים צריכים להיות בתוך הקפיטליזם ולא בהחלפתו.

כלומר מגזרים, מוצרים שלכאורה אמורה תחרות חופשית כי אין מונופול ואין הגבלה ממשלתית משמעותית אך למרות זאת, הציבור לא מקבל את המוצר או השירות הכי זולים או משלם בדרכים אחרות.
שפות.
דוגמא קלאסית למצב שבו "השוק" לא יעיל.
השפה מהווה מכשול מלאכותי בפני רכישת ידע (יש ספרים שקשה להשיג בשפות קטנות כמו עברית),
צרכנות (רכישה באתרים בחו"ל), מעבר מדינה (קשה הרבה יותר כשלא דוברים את השפה כשפת אם), ועוד.

עם כל היתרונות שיש בנושא, היה אפשר לחשוב שמכשול השפה ייעלם בתוך כמה דורות
(למשל דור אחד מלמד את הילדים אנגלית עילגת בתור שפה שנייה, בדור השני כבר אפשר ללמד אנגלית טובה יותר וכן הלאה עד שכולם דוברים אנגלית טובה, והשפה המקורית יכולה להפוך לשפה שנייה, אם בכלל).

מעניין שזה לא קרה (עדיין?).
נראה שיש לאנשים עוד שיקולים מלבד יעילות...

השפה מהווה מכשול מלאכותי בפני רכישת ידע
חוסר בשפה דומה למחסור בכסף. אם יש לך כסף אתה יכול לקנות דברים יקרים ואם יש לך שפה אתה יכול לרכוש ידע, לרכוש דברים בחו״ל, ועם טיפה ניסיון אתה יכול להעזר באפליקציות תרגום .
בקפיטלזם היתרון שלך משחק לטובתך ואם לא למדת אין ביביסיטר שידאג לך.

@ניצן המצוין
אני לא חושב שקפיטליזם/שוק חופשי זה המונח המתאים כאן.
למשל בדוגמאות שהבאת -
זה לא שבשיטות אחרות (קומוניזם למשל) אוכלים רק בריא, ויש רק אתרי היכרויות יעילים עם סרטונים.

נשמע לפי הדוגמאות שאתה מחפש התנהגות אנושית של חוסר יעילות, וזה דבר שקיים בשפע בכל חברה ובכל מקום.
האדם אינו יצור רציונלי, ויש לנו הרבה מאוד כשלים במנגנון קבלת ההחלטות.
גם "היד הנעלמה" של השוק החופשי לא יכולה (ולא מתיימרת) לתקן את כולם.
אני מחכה שיתפתח השרשור לפני שאגיב, בטוח שיש כאן רבים שיכולים לתרום לו.

שמעתי פעם בפודקאסט של עומר מואב עובדה מעניינת (לצערי אין לי מקורות להביא) לפיה בריאות השיניים במדינות נכשלות באפריקה היא לא נופלת מזו של אנשים בעולם המערבי, למרות שהרבה יותר קשה לשמור שם על הגיינת הפה.

מה זה מלמד אותנו? שללא התזונה הלקויה שאנחנו אוכלים במדינות מערביות (מפוצצת בכמויות מזעזעות של סוכר) כניראה שלא היינו צריכים לצחצח שיניים כמעט בכלל.
אבל בעוד שהדבר ההגיוני לעשות הוא לצמצם את כמות הסוכר במזון, הפיתרון של השוק החופשי הוא למכור לנו משחות ומברשות שיניים וטיפוליי שיניים (סתימת חורים).
כך יוצא שיצרני המזון ממשיכים להרוויח ממכירה של אוכל מלא בסוכר מצד אחד, ומצד שני קמה לה תעשיה שלמה של מוצרים להיגיינת הפה שיכלנו להסתדר בלעדיה.
זה win win לכולם, חוץ מלצרכן.

זה מוטיב חוזר בשוק קפיטליסטי - זו שיטה שלא נותנת לאף אחד תמריץ לאתר את גורמים שיוצרים בעיות ולעקור אותן מהשורש, במקום זה הוא תמיד ידרבן אותנו להמציא איזה פטנט חדשני שיפתור את הבעיה.

זה מוטיב חוזר בשוק קפיטליסטי - זו שיטה שלא נותנת לאף אחד תמריץ לאתר את גורמים שיוצרים בעיות ולעקור אותן מהשורש, במקום זה הוא תמיד ידרבן אותנו להמציא איזה פטנט חדשני שיפתור את הבעיה
תיארת יפה את המכשול העיקרי והאבסורד של השיטה.
חוסר יעילות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T אוסף שאלות קריפטו למתחילים השקעות אלטרנטיביות 208
י ש לי אוסף של ביטוח מנהלים וקופות אחרות. אני רוצה להגיע למצב אופטימלי של ניהול אישי / IRA במדדים, אב צרכנות פיננסית 6
wa11a אוסף קרנות מחקות TR שוק ההון 1
ג'וני לנד קל לתת ציפיות כלכליות קשה לעמוד בהם שוק ההון 4
P האם יש מוצרים ישנים בהם המס הוא 25% ריאלי? מיסים 4
O שטחים "מתים" בנגב\צפון הארץ - כיצד ניתן לבנות בהם? נדל"ן 5
ד מה ההבדל בדיוק בין -נדל"ן קרן ריסק,קרנות חוב וקרן נד"לן.מה ההבדל בין שלושתם?מה כול אחד מהם בדיוקוכן איפה בכלל משקיעים בהם-באתר הבנק שלי למשל?? השקעות אלטרנטיביות 1
E מחפש המלצות לאפליקציות שאפשר לנהל בהם השקעות וקריפטו שוק ההון 6
נ למה יש מניות שאין בהם תנועה? שוק ההון 5
L רעיונות להשקעה בבורסה בתחומים שאתם מבינים בהם שוק ההון 23
ביולוג ירושלמי אתרים מרחיבי דעת ואופקים ששווה לבקר בהם! התפתחות אישית 26
E "האם היו לך עימותים בתפקיד הקודם, ואיך התנהגת בהם?" התפתחות אישית 22
לא חשוב שמות עזרה| חפצים אשר ניתן להשתמש בהם במספר צורות לא שגרתיות? אוף טופיק 0
Nimrod ביג שוט ?? גם לכם קופצות כל הזמן פרסומות שלהם בפייסבוק דרך מלא דפים שהם משתמשים בהם ? אוף טופיק 18

נושאים דומים

Back
למעלה